Brezjnev zag tijdperk van ontspanning teloor gaan Sovjet-leider gunde buitenstaanders blik in privéleven .BUITENLAND LEIDSE COURANT DONDERDAG U NOVEMBER 1982 PAGINA 7 kelde hij zich echter langzaam van een man op de achter grond tot de overheersende fi guur in het Kremlin. Zijn ge zag steeg geleidelijk. Hij sloeg wat het buitenland betrof vol ledig nieuwe wegen in, die alle leidden tot een zo gewenste of op de duur zelfs onvermijdelij ke samenwerking met de Wes terse wereld. Zo ontving Brezj nev president Nixon in Mos kou en was hij de eerste leider uit het Kremlin die de Duitse Bondsrepubliek bezocht. Hij had een ontmoeting met presi dent Pompidou van Frankrijk, verpoosde zich met de West- duitse Bondskanselier Willy Brandt aan de kust van de Krim en wandelde met Nixon door het Witte Huis. Hij ont moette president Carter in Wenen voor de onderteking van het SALT-verdrag, dat wegens „Afghanistan" overi gens niet door de Amerikaanse Senaat werd geratificeerd. In 1980 ontving hij Helmut Schmidt en eind 1981 reisde hij zelf naar Bonn. Bij al deze initiatieven was Brezjnev ten nauwste persoonlijk betrok ken, wat betekende dat hij ook de eventuele risico's droeg. Zijn naam raakte onverbreke lijk verbonden met een nieu we, energieke politieke aan pak. Daardoor verwierf hij een positie die ver uitging bo ven het niveau van zijn colle ga's binnen het Politburo. Met het rijzen van zijn ster ver dween ook het geheimzinnige waas dat aanvankelijk rond hem hing. Wel gaven Westerse diplomaten in Moskou meer dan eens toe dat ze niet wisten wat ze met het optreden van Brezjnjev aan moesten. Een ambassadeur zei eens: „Hij mist oorspronkelijkheid. Hij kent alle vaste antwoorden en cliché-formuleringen, maar er komt niets uit een gesprek met hem. Het is alsof je een hoofd artikel in de Pravda leest". Maar hij ontving Franse, Westduitse en Amerikaanse journalisten in zijn werkkamer in het Kremlin als voorberei ding voor zijn bezoeken aan het Westen. Zij troffen daar een rijzige, grijze kettingroker aan met een hartelijke lach, een man die gemakkelijk praatte en zijn gasten onder het maken van grapjes zijn bu reau liet zien. Brezjnjev gaf echter de voorkeur aan alge meenheden in tegenstelling tot Kroetsjev die hield van pittige politieke commentaren. Het beeld dat Westerse Krem- linologen van Brezjnjev schil deren is dat van een interna tionaal staatsman die de Sov jet-Unie definitief tot een we- reldmogendheid heeft verhe ven. Ongeacht alle propaganda die de Russen zelf rond hun leider hebben gemaakt schrij ven deze Kremlinologen op Brezjnjevs conto onder meer de normalisering van de be trekkingen met de Duitse Bondsrepubliek en de tot standkoming van de twee SALT-verdragen met de Vere nigde Staten. Daarnaast zijn tijdens Brezjnevs ambtstermijn de besprekingen in Wenen op gang gekomen over een we derzijdse en evenwichtige troepenvermindering in Cen- traal-Europa, hoe moeizaam die zich ook voortsleepten. Bo vendien kwam in Helsinki het verdrag voor Europese veilig heid en samenwerking tot stand, een verdrag dat Moskou ziet als een erkenning van de status quo in Europa. Het verdrag stelde het Westen in staat de schending van de rechten van de mens in Oost- -Europa gemakkelijker aan de orde te stellen. Interne strijd Brezjnevs loopbaan aan het hoofd van de communistische MOSKOU „De rol van de Sovjetstaat in de interna tionale betrekkingen wordt nu over de gehele wereld erkend en ontspanning is het hoofdthema geworden in de internationale situatie. De Sovjet-Unie werkt hard aan een verdere ontwikkeling van dit positieve proces en aan de verwezenlijking van ontspanning. Een ge- 'weldige persoonlijke bijdrage aan dit werk wordt gele verd door Leonid Brezjnjev". .Met deze zinsneden uit een korte biografie bracht het Rus sische persbureau Novosti in 1976 eer aan de man die toen T5 jaar lang vanuit het Krem lin het Westen voorhield dat ontspanning de enige weg naar wereldvrede is. De terug trekking van 20.000 militairen en 1.000 tanks uit de DDR leek een onderstreping van dat be leid te zijn. Maar die werd al 'gauw vergeten door de Russi sche interventie in Afghanis tan eind 1979. Ook de gebeur tenissen rond de crisis in Po- 'len deden de ontspanning geen goed. In 1981 vond Brezjnjev ■een Amerikaanse president te- •genover zich die naar het zich ■liet aanzien niet met zich wil de laten spotten. Het interna tionale klimaat begon weer tsterk te lijken op dat van de Koude Oorlog, zoals in de ja- iren vijftig. Tekenend mag he- ■ten dat Ronald Reagan de Sov- 'jetleiding uitschold voor een „stelletje leugenaars" dat nog steeds uit is op verovering van ,de wereld door het communis- ime. Brezjnevs toespraak vori- l;ge week waarin hij ongemeen fel uithaalde naar de Ameri kaanse leiders zonder deze met name te noemen leek het einde van de eens door Brezj nev nagestreefde ontspan* ningspolitiek te bezegelen. Toch hield Brezjnjev voor alles vast aan samenwerking met het Westen. Hij prees realisti sche leiders in het Westen, zo als de Duitse Bondskanselier Schmidt. In die zin was hij ook zelf realist. Volgens vele des- -kundigen heeft de Sovjet-Unie ,het Westen simpelweg nodig ,om haar economie draaiende ,te houden. „Alom wordt erkend dat Brezj njev vooral in de jaren zeven tig zijn persoonlijk stempel 'heeft gedrukt op een nieuw Russisch beleid ten opzichte van het Westen, gebaseerd op meer samenwerking. In het al- gemeen poogde hij tussen Oost en West een relatie op lange 'termijn op te bouwen, een "streven dat zijn voorlopige cli max vond in de slotakte van 'Helsinki in 1975. Dat de Sov- jet-autoriteiten de daarin vast gelegde afspraken over de rechten van de mens onver minderd schonden, deerden hen weinig. Machtsovernemine i Destijds werd verteld dat Ni- kita Kroetsjev op 12 oktober 1964 in zijn residentie in Geor gië zat en voldaan was over zichzelf. Hij had juist telefo nisch contact gehad met drie Russische kosmonauten die het eerst als team een vlucht rond de aarde hadden ge maakt. De korte en dikke „mais-tsaar", zoals hij wel werd genoemd, was zo verrukt dat hij niet opmerkte dat an dere telefoonlijnen van en naar zijn huis waren verbro ken. Zijn val was begonnen. In Moskou voerde het partijpresi dium die dag een discussie over de vraag wanneer en hoe Kroetsjev van zijn functie kon worden ontheven en wie zijn opvolger moest worden. Het presidium wilde een stabiel en ervaren leider die Moskou niet in verlegenheid zou brengen met opzichtige gebaren, zoals de schoen-act van Kroetsjev in de Verenigde Naties. De meest gehoorde naam was die van „kameraad Brezjnev" met de opvallende borstelwenkbrau wen. Die avond had Kroetsjev, boordevol vertrouwen, een ge sprek met de Franse minister Gaston Palevsky waarin hij vernam dat president Charles de Gaulle waarschijnlijk een nieuw mandaat zou ambiëren. Kroetsjev was daar zeker van. „Een echte politieke persoon lijkheid vecht altijd tot het einde om zijn macht", zo ver telde hij tegen Palevsky. Op de morgen van 14 oktober kwam elke drukpers in de Sovjet-Unie tot stilstand. Kranten, tijdschriften, boeken alles ging door de handen van censors die uit elke pègina de naam van Nikita Kroetsjev wegstreepten. Miljoenen ton nen drukwerk gingen als oud papier in vlammen op omdat ze deze besmette naam bevat ten. Toen de drie kosmonau ten landden, ontvingen ze een telefonische gelukwens, maar niet van Kroejsjev. De stem die tot hen sprak behoorde toe aan Leonid Brezjnjev. Toen de macht van de gevallen partij leider werd herverdeeld, was het Aleksej Kosygin die de ti tel van premier kreeg. Brezj nev werd eerste-secretaris van de communistische partij. Een derde man, Nikolaj Podgorni, ging als president functione ren. Maar in 1977 liet Brezj njev hem tot veler verassing vallen en trok hij de hoogste partij- en staatsfuncties aan zich. Óok bekroonde hij zich met de titel „algemeen secreta ris" van de partij, een rang die voor hem alleen Stalin had be kleed. Voorzichtig Brezjnev stelde zich aanvan kelijk bescheiden op. Zijn op treden werd gekenmerkt door een rustige voorzichtigheid, wat een scherp contrast vorm de met de luidruchtigheid en de voortdurende politieke koerswendingen van zijn voorganger. Door een conser vatief beleid in het binnenland te combineren met nieuwe ini tiatieven op het gebied van de buitenlandse politiek ontwik- DEN HAAG Leonid Brezj nev was een van de weinige Sovjetrussische leiders, die buitenstaanders bij wijze van uitzondering een bescheiden blik gunde in zijn privéleven. Hij toonde zich een kettingrokende gastheer, met een hartelijke lach, een man die gemakkelijk praatte en veel gasten onder het maken van grapjes zijn werkkamer liet zien. Brezjnev was een man die van snelle auto's hield. „Als ik aan het stuur zit voel ik dat er niets mis kan gaan", zei hij eens tegen een journalist. Zijn verzameling auto's, voor het grootste deel bestaande uit ge schenken van buitenlandse staatslieden, omvat ondermeer een Rolls Royce, Een Citroën- Maserati en een Mercedes Coupé, die hij in 1973 bij een bezoek aan Bonn heeft gekre gen. Het is typerend voor hem, dat hij onmiddellijk na ont vangst met deze laatste aan winst een korte maar uiterst snelle rit maakte, waarmee hij zijn Westduitse gastheer grote zorgen baarde. Leonid Brezjnev heeft enkele maanden op aandringen van zijn artsen geprobeerd het ro ken op te geven, doch zonder succes. Zijn sigarettenkoker was voorzien van een tijdme- chaniek waarmee hij zichzelf op rantsoen kon stellen. Voor het geval dat hij niet kon wachten totdat de vastgestelde termijn verstreken was, had hij altijd nog een pakje sigaret ten als reserve op zak. Als de meeste Sovjetrussische leiders hield Brezjnev van ja gen en keek hij graag naar voetbal en ijshockey; hij had een uitgebreide verzameling horloges en was een hartstoch telijk amateur-ornitholoog. Hij was zeer gesteld op modieuze kleding en hechtte veel waar de aan deftige omgangsvor men. Brezjnev particuliere le ven werd strikt afgeschermd. Wel was het bekend dat hij een flat bewoonde aan de Mos- kouse Koetozovscy Prospekt, in hetzelfde gebouw waarin ook zijn naaste medewerker Joerij Andropov, het voorma lige hoofd van de staatsveilig heidsdienst, woont. Brezjnevs vrouw Viktorija is zelden in het openbaar opge treden. Zijn twee kinderen, Joerij en Galina, deden echter de laatste tijd steeds meer van zich spreken. Joerij is hoofd van het bureau voor buitenlandse handel en sinds vorig jaar kandidaat-lid van het centrale comité. Zijn naam werd begin dit jaar ge noemd in verband met illegale invoer van electronische appa ratuur uit het Westen, die on dershands zou zijn doorver kocht. Brezjnevs dochter Galina is getrouwd met plaatsvervan gend minister van Buitenland se Zaken Tsjoerbanov. De nu 53-jarige Galina is redactri ce van het agentschap Novosti. Galina zou, aldus berichten uit de Sovjet-Unie begin dit jaar betrokken zijn geweest bij een spectaculaire diefstal van dia manten uit het vermogen van de tsarenfamilie. De diaman ten, die eind december vorig jaar uit het huis van een leeu- wentemster van het Mcskouse staatscircus werden gestolen, kwamen tenslotte tevoorschijn in de luxueuse villa van Boris de Zigeuner, een beruchte playboy uit de Moskouse jetset, waarmee Galina lange tijd een verhouding heeft gehad. Ook de mysterieuze dood van gene raal Semjon Tsvigoen, zwager van Leonid Brezjnev en- plaatsvervangend hoofd van de KGB, werd met deze affai re in verband gebracht. LEO VAN VLIJMEN Rechts: Sovjetleider Brezjnev toost hier met een van zijn grootste tegen spelers, de Amerikaanse president Nixon. De ontmoeting vond plaats in 1972 en kan gezien worden als een hoogtepunt in de ontspanningspolitiek tussen beide grootmachten. Onder: Brezjnev verscheen afgelopen zondag voor het laatst in het opne- baar toen hij de jaarlijkse militaire op het Rode Plein afnam. Rechtsachter Brezjnev staat premier Tikhonov. partij is uiterlijk glad verlo pen. Er zijn vanuit het Krem lin maar weinig aanwijzingen gekomen die zouden kunnen duiden op een felle interne strijd, zoals Kroesjsjev mee maakte tijdens de eerste jaren van zijn leiderschap. Brezjnev maakte een einde aan de af brekende kritiek op Stalin waarmee zijn voorganger op het geruchtmakende partijcon gres van 1956 was begonnen. Behoedzaam poetste hij het beeld van de in 1953 overleden dictator weer wat op zonder hem evenwel geheel te rehabi literen. In 1970 werd op het Rode Plein een borstbeeld van Stalin opgericht, waardoor hij weer een plaats kreeg in het pantheon van historische per sonen. Verteld wordt dat Brezjnjev in 1967 en opnieuw in 1970 felle oppositie kreeg van zijn collega's, mogelijk over landbouwzaken en over de economische aanpak. In po litiek en cultureel opzicht heerste onder Brezjnjev de or thodoxie, waarbij een straf be leid gevoerd wordt tegen dissi denten en liberalen die hopen op vrijere banden met het Westen. Tsjechoslowakije De ergste crisis waarmee Brezjnev werd geconfronteerd deed zich in 1968 voor rond Tsjechoslowakije. Toen de Tje- choslowaakse leider Aleksan- der Dubcek zijn „socialisme met een menselijk gezicht" propageerde, ging in het Kremlin de alarmschei over. Brezjnev en zijn collega's in het Politburo kwamen tot de conclusie dat aan dit besmette lijke hervormingsexperiment een einde moest worden ge maakt. Zij zonden tanks en troepen van de landen van het Warschau-pact naar Tsjecho slowakije. Het beeld van inwo ners van Praag die met gebal de vuisten optrokken tegen het tankgeweld werd, vooral in het Westen, met verbijste ring gadegeslagen. De storm van internationale protesten die opstak bleek echter zonder al te veel moeite tot bedaren te kunnen worden gebracht. De hun mening bedreigd wordt door een „contra-revolutie". Hoewel de Brezjnev-doctrine geleidelijk uit de publiciteit is verdwenen is het begrip nooit officieel afgezworen. Wel kreeg Brezjnev halverwege de jaren zeventig een ideologische nederlaag te slikken die er mede toe heeft bijgedragen dat zijn ,leer' naar de achtergrond verdween. Onder meer op aandringen van de Joegoslavi sche leider Josip Broz Tito, en onder aanmoediging van de „Eurocommunistische" partij en van Italië, Frankrijk en Spanje, vond eind juni 1976 in Oost-Berlijn een topconferen tie plaats van Europese com munistische partijen. Zeer tot verdriet van Moskou werd in het slotdocument van deze conferentie de term „proleta risch internationalisme" weg gelaten, hetgeen als een be langrijke overwinning werd gezien van de onafhankelijk denkende Tito en de Eurocom munisten. Verder werd plech tig de onafhankelijkheid van iedere partij erkend, het be ginsel van niet-inmenging en het recht om te kiezen voor een eigen weg naar het socia lisme. Achter de term „prole tarisch internationalisme" ging de aanspraak van Moskou schuil op een leidende rol in de communistische wereldbe weging. Een tweede smet op Brezjnjevs blazoen is ongetwijfeld dat on der zijn bewind de spanning tussen Moskou en Peking nau welijks verbeterde. Het Krem lin heeft onder zijn leiding tandenknarsend moeten toe zien hoe de ideologische rivaal zich tot een tweede communis tische gigant ontwikkelde die internationale erkenning kreeg, die diplomatieke be trekkingen aanknoopte met de Verenigde Staten en die met Japan een vriendschapsver drag sloot waarin nadrukke lijk een politiek van hegemo nie werd veroordeeld. .Hege monie' is het Chinese code woord voor een vermeend streven van Moskou naar overheersing. Vorig jaar moest Brezjnev constateren dat de toenmalige Chinese leider Hua verslagen over de wijze waar- Guofeng, de opvolger van op Brezjnjev na de invasie de Moskou's aartsvijand Mao Ze- Tsjechoslowaakse leiders met dreigementen onder druk zet te, bezorgden zijn prestige geen onherstelbare schade. Uit deze crisis ontstond de zoge noemde „Brezjnev-doctrine". Deze hield in grote trekken in dat de landen van het Sovjet blok het recht hebben militair tussenbeide te komen in elk „socialistisch" land dat naar Geruchtenstroom kwam gisteravond op gang (Vervolg van voorpagina) MOSKOU De geruchten over het overlijden van president en partijleider Brezjnev of van een andere vooraanstaande Russi sche leider kwamen gisteravond op gang toen zonder opgaaf van redenen de programma's van de Russische radio en televisie werden gewijzigd. Op het nationale televisiekanaal moest een gala-concert ter ere van de dag van de Sovjet-militie plaats maken voor een film over Lenin en een uitzending over de Tweede Wereldoorlog. Op het Moskouse tv-kanaal werd in plaats van de beloofde ijshoc- key-wedstrijd een piano-concert van Beethoven uitgezonden. De nieuwslezers verschenen in donker kostuums op het scherm, al gaf de inhoud van de journaals daar geen aanleiding toe. De ra diozenders veranderden lichte muziek in klassieke. De laatste maal dat dergelijke wijzigingen in de programma's werden aangebracht was na het overlijden van de top-ideoloog Soeslov in januari van dit jaar. Als „mogelijke doden" deden be halve de naam van Breznjev, die van de Politburoleden Andrej Kirilenko (76) en Arvid Pelsje (83) de ronde. Beiden zijn al ge ruime tijd ernstig ziek en waren zondag niet aanwezig op het Rode Plein, toen de Sovjet-leiders de militaire parade afnamen ter gelegenheid van de verjaardag van de Oktoberrevolutie. Brezjnev was zondag wel op het Rode Plein. Dat is de laatste maal geworden, dat hij in het openbaar verscheen. De Russische leider, die de afgelopen jaren verschillende malen ernstig ziek~is geweest, stond twee uur lang in de ijzige vrieskou te kijken en te wuiven naar de voorbijtrekkende militairen en burgers. Een paar uur later was hij aanwezig op een receptie in het Kremlin, waar hij in een toespraak nog een felle aanval op de Verenigde Staten deed. „De Sovjet-Unie zal een verpletterende vergeK dingsactie uitvoeren tegen elke agressor", was zijn boodschap. Sinds hij op 31 augustus van een vakantie van zeven weken aan de Krim in Moskou terugkeerde, heeft Brezjnev nog een erg druk programma afgewerkt. In het Kremlin heeft hij onder meer een groot aantal buitenlandse leiders ontvangen, onder wie de Indiase premier Gandhi. De ziekte van Brezjnev heeft al een aantal malen eerder tot het gerucht geleid dat hij zou zijn overleden. Dat was onder meer het geval in maart van dit jaar, toen de Rusissche leider vier weken lang niet in het openbaar was verschenen. Vanmorgen kwamen er echter steeds meer aanzijzingen dat de overleden Sovjet-leider president en partijleider Brezjnev moest *zijn. Op de voorpagina van de Pravda van vanmorgen bleek boodschap aan de Angolese president Jose Eduardo dos Santos, in afwijking van het protocol, slechts ondertekend met de ver melding Centraal Comité, en Presidium van de Opperste Sovjet. Vorig jaar ondertekende Brezjnev de gelukwens persoonlijk. Om elf uur Russische tijd werd het nieuws van zijn overlijden offi cieel bekendgemaakt. Andropov en Tsjernenko belangrijkste kandidaten voor opvolging dong, in Roemenië en Joego slavië waarschuwde voor de Russische dreiging en hoe hij dit later nog eens krachtig herhaalde tijdens een bezoek aan West-Europa. Desalniette min zijn pas onlangs formeel de onderhandelingen tussen Moskou en Peking hervat over een normalisering van de be trekkingen. MOSKOU Hoewel de op volging van de hoogste leider in het Kremlin vaak een favo riet onderwerp van discussie is in kringen van Kremlin-ken- ners en andere politieke des kundigen is er nu na het overlijden van Leonid Brezj njev nog geen enkele harde aanwijzing wie zijn opvolger zal worden. Toch wordt in Moskou gezien het late tijdstip Een opname van van Brezjnev (R) in september 1942, toen hij een soldaat de lidmaatschaps kaart van de Communistische Partij overhandigde. Ruim een jaar daarvoor waren de nazi's de Sovjet-Unie binnengevallen. waarop het overlijden bekend werd gemaakt, het niet uitge sloten geacht dat diens opvol ging al voor een belangrijk deel is geregeld. Degenen die worden getipt als opvolger zijn het vroegere hoofd van de KGB, Yoeri An dropov en Breqnevs bescher meling Konstantin Tsjernen ko. Sinds mei van dit jaar, is Tsjernenko in beeld gekomen als de duidelijke tweede man na Brezjnev. Andropov is jn het verleden veel minder af hankelijk geweest van Brezj nev en heeft meer ervaring pp het gebied van de buitenlands* politiek. De beslissing zal waarschijn lijk in het geheim worden ge nomen door de leden van hei machtige Politburo, het hoog ste partijorgaan van wie overi gens twee leden ernstig zïéh zijn. Moskou-kenners ver wachten dat het collectie v« leiderschap van de Sovjet -Unie de raad van minister; en het Politburo tezamen het land in de komende dager zal leiden, tot zich een duide lijke lijn in het opvullen var de leemte aftekent. De machtsstrijd binnen he Kremlin over de opvolginj van Brezjnjev was al geruim< tijd aan de gang. Vooral na d< dood in januari van dit joa van Michail Soeslov de be langrijke partij-ideoloog kwam deze machtsstrijd in oei stroomversnelling. Zowel Sov jetrussische als westersi Kremlinologen bevestigdei toen dat er een machtsstrh' aan de top werd gevoerd waaraan zowel het leger als d' geheime politie (KGB) deelna men.

Leidse Courant | 1982 | | pagina 7