Politie begint met een grootscheeps buurtonderzoek Nieuwe Kerk Geen geld voor herstel Katwi jkse Noordwijkerhout' 'Behoud van gebouwen geen garantie voor het karakter van Raad Lisse akkoord met verhoging o.g.-belasting Fancy-fair Bernardus Voor Pietje Precies. EeicLe Soutont Jeugd UVS sportkampioen van Leiden REGIO LE1DSE COURANT DONDERDAG 11 NOVEMBER 1982 PAGINA 5 Jubileumboek Vereniging Oud Wassenaer 'WASSENAAR De historische vereniging „Oud Wassenaer", waarvan zo'n 200 Wassenaarders lid zijn, houdt vandaag ter ge legenheid van het 25-jarig bestaan het boek „Wassenaar...toen" ten doop. Het boek geeft een overzicht van voor Wassenaar ka rakteristieke zaken als de landgoederen Duindigt en Rijksdorp, de schrijvers in Wassenaar, de gemeente rond de eeuwwisseling en een verslag van de archiefwerkgroep van de vereniging. De bundel historische schetsen, uitgegeven door uitgeverij A. Sijthoff BV, wordt vanavond in het dorpscentrum aan de Schoolstraat aangeboden aan personen die direct of indirect be trokken zijn bij de onderwerpen in het boek. De avond wordt opgeluisterd door het Hiëronymus-kwartet, be staande uit Wassenaarse beroepsmusici, die vier nationaliteiten vertegenwoordigen. De bijeenkomst, die om acht uur begint, is voor iedereen toegankelijk. De leden van de vereniging kunnen het boek daar gratis in ontvangst nemen, niet-leden kunnen het 45,95 gulden kostende boek daar kopen voor 39,95 gulden. Lisse zamelt in voor Polen LISSE De actie „Lisse helpt Polen" gaat onverminderd door. Vrijdag wordt daarom weer een inzamelingsactie ge start. Het Lisses actiecomité is geble ken dat er in Polen nog grote behoefte is aan medicijnen, kleine voedingsmiddelen en ook zaken als zeep en waspoe- der. Men wil op 25 november weer een transport naar Polen laten vertrekken. Hersenletsel na aanrijding ALPHEN AAN DEN RIJN Een 40- jarige inwoonster van Alphen aan den Rijn is gistermiddag met ernstig her senletsel opgenomen in het ziekenhuis Rijnoord in haar woonplaats en later overgebracht naar het Academisch Zie kenhuis Leiden. De vrouw liep haar verwondingen op bij een aanrijding op de Eisenhouwerlaan. Die stak zij fiet send over richting Concertweg. Bij de manouvre reed zij tegen de zijkant van een vrachtwagen met aanhanger, be stuurd door een 39-jarige chauffeur uit Nieuw Vennep, die op de Eisenhouwer laan richting Herenweg reed. De vrouw is volgens de politie vermoede lijk door rood licht gereden. Snelheids controle AAN Bij ALPHEN DEN RIJN een snelheidscon trole hebben gister middag 42 automo bilisten een bekeu ring gekregen. De controle werd tussen vier en zes uur gehouden op de Eisenhouwerlaan. De hoogst gemeten snelheid was 116 ki lometer per uur. Zonnewijzer beschadigd KATWIJK De gro- te zonnewijzer van de gemeente Katwijk is vermoedelijk dit weekeinde zwaar be schadigd. Het koperen binnenwerk van de wijzer, die aan de Voorstraat ter hoogte van de Annastraat staat, is er geheel uit gesloopt. De schade wordt voorlopig ge schat op duizend gul den, maar dat geldt al leen de waarde van het koper. Oegstgeest: subsidie na discussie over maatschappelijk werk OEGSTGEEST De commissie welzijn heeft gisteravond geadvi seerd eerst een gezamenlijk besluit van de deelnemende gemeenten af te wachten over het voortbestaan van het maatschappelijk werk. Als alle gemeenten, Lisse, Hillegom, Warmond, Sassenheim en Oegst geest menen dat die tak van de Stichting Maatschappelijke Dienst verlening in stand moet worden ge houden, wil Oegstgeest het komend jaar een subsidie van 23.712 toe ken nen. De discussie in de commissie volgde op een noodkreet van de stichting, omdat het rijk, die de helft van de kosten betaalt, zijn subsidie dit jaar met 7,55 procent heeft gekort en volgend jaar met nog eens tien pro cent. In overleg met het bestuur van de stichting en de overige ge meenten heeft de Oegstgeesterraad besloten de rijkskorting van 1982/83 voor rekening van de gemeente te nemen. De „Stichting Maatschappelijke Dienstverlening Bollenstreek" heeft laten weten dat men een bedrag aan subsidie zou derven van 86.370 gul den als de aangesloten gemeenten de rijkskortingen ook op hun eigen bijdrage zouden doorberekenen. Men vreest daardoor het maat schappelijk werk te moeten ophef fen. NOORDWIJKERHOUT „Enkel het behoud van een aantal gebouwen zal nauwelijks of niet kunnen bijdragen aan de instand houding van de karakte ristiek van met name het centrum van Noord wij- kerhout". Deze bevinding ventileert de commissie, die in opdracht van de ge meenteraad een inventari satie moest maken van objecten die uit een oog punt van historische waarden of anderszins in aanmerking komen voor bescherming, zal op de eerste bladzijde van haar pas uitgebrachte nota "Bouwen en Bewaren". De commissie werd in februari 1981 ingesteld met als concrete opdracht: welke gebouwen zijn het behouden waard? Al snel moest worden geconstateerd dat met de gegeven opdracht niet gewerkt kon worden en de opdracht is dus ruimer uit gevoerd. De commissie: "Het gaat niet alleen om gebouwen, maar ook om de onderlinge sa menhang en de structuur van de gebouwde omgeving". Die stelling is terug te vinden in de conclusie, dat er geen ge bouwen aanwijbaar zijn (bui ten de gebouwen die reeds voorkomen op de Rijksmonu mentenlijst) die dermate ka rakteristiek of wdaardevol zijn, dat men kunnen over gaan tot de instelling van een gemeentelijke monumenten lijst. "Verminkingen en min der geslaagde reparaties en in grepen komen nogal eens voor". Men constateert vervol gens dat „het voor de toekomst van ebelang is dat karakter te bewaren en waarmogelijk te versterken". De commissie heeft vooral de Herenweg (tot aan de Brink), de Dorpsstraat, de Dorpsring weg, de Zeestraat, de Haven straat en de Schoolstraat cen traal staan. De copmmissie vindt dat het dorpscentrum van Noordwijkerhout als to taal een karakteristiek heeft die het behouden waard is Men baseert de waarde niet op gebouwen zelf, maar op het to taalbeeld. Daarom is er ook weinig reden om het proces van vernieuwing en wijziging tot stoppen te dwingen. Ge waakt moet echter worden voor sfeerverstoring en recla mes zouden moeten worden beteugeld. In haar aanbevelingen stelt de commissie dat men als ideaal ziet dat iedere eigenaar en bouwer zich bvewust moet zijn van de omgeving waarin zijn eigendom staat of waarin zijn gebouw wordt gebouwd. De commissie beveelt voorts aan een meer gedetailleerde be stemmingsplan te ontwerpen, waarin goothoogten, gevel breedtes, open ruimten en der gelijke kunnen worden vastge legd. Men waarschuwt echter voor overmatige gedetailleerdheid en de neiging om alles vast te leggen. Verder geeft de com missie in overweging in de bouwverordening een ver scherpte regeling voor het slo pen op. te nemen (men wijst daarbij op het Leids model). De commissie heeft bij haar beschrijvingen van de be bouwde omgeving geconsta teerd dat met ingrepen als schilderen, onderhoudswerk zaamheden, reparaties en door de eigenaar bedoelde verfraai ingen het karakter van het pand en/of de omgeving (en zelfs dat van de gehele straat) in negatieve zin kan worden beinvloed. Men geeft echter tevens aan dat daar erg weinig tegen te doen. Er is wel een bepaling in de bouwverorde ning voor dat soort gevallen, maar de commissie constateert spijtig dat de boetes op over tredingen dermate laag zijn, dat ze nauwelijks effect sorte ren. Het rapport „Bouwen en be waren", van de commissie en het door de Vereniging Dorps- behoud uitgebrachte rapport „Invetarisatie Bouwkundig Bezit Noordwijkerhout" (waarin overigens wel een lijst is opgenomen van te behouden objecten) zal op 10 januari 1983 in een extra vergadering van de commissie Openbare Wer ken en Ruimtelijke Ordening aan de orde worden gesteld. KATWIJK Er is voor lopig geen geld voor een complete restauratie van de Nieuwe Kerk. Net ge bouw, dat stamt uit 1886, zal de komende twee jaar met een aantal lapmidde len lekvrij moeten wor den gehouden in afwach ting van een eventuele rijkssubsidie. Zelfs dan is de toekenning van over heidssteun echter niet ze ker, omdat de financiële middelen van Monumen tenzorg in de laatste jaren vrijwel zijn gehalveerd. De restauratie van het 96 jaar oude kerkgebouw is hoogno dig. Het dak is erg slecht en lekt op een aantal plaatsen, terwijl ook de raamconstructie en het voegwerk een grondige opknapbeurt moet hebben. Met een complete restauratie van de kerk is een bedrag ge moeid van 3,6 miljoen gulden, een bedrag dat onder tot voor kort gebruikelijke omstandig heden voor 50% door het rijk gefinancierd zou worden, ter wijl gemeente en eigenaar 30% en 20% voor haar rekening ne men. Nu de financiële middelen van Monumentenzorg binnen en kele jaren echter zijn terugge bracht van 120 naar 60 miljoen gulden per jaar, wordt het steeds moeilijker om de rijks subsidie binnen te halen. Mo numentenzorg neemt geen en kele nieuwe verplichting meer op zich en beperkt zich uitslui tend tot reeds toegezegde res tauraties. Nog niet zo lang ge leden besloot het gemeentebe stuur onder dergelijke omstan digheden het geld voor de res tauratie voor te financieren, waarna na een aantal jaren de rijkssubsidie kon worden geïn casseerd. Dit is ondermeer ge beurt met de opknapbeurt van de Dorpskerk en de Joodse be graafplaats. Nu het echter hoogst onzeker is dat het rijk in de nabije toe komst wel over de brug komt, wenst de gemeente het risico van het voorfinancieren niet te nemen. Van een investering van meer dan drie miljoen gulden komt namelijk jaarlijks zo'n drie ton ten laste van de begroting „en zeker in deze Warmond kan niet bezuinigen op personeel WARMOND Volgens bur gemeester Hendrickx is na overleg gebleken dat de ge meente Warmond niet verder kan bezuinigen op de post per soneel. Dat meldde zij gister avond in de commissie alge meen bestuurlijke aangelegen heden. Aanvankelijk werd aangenomen dat door reorga nisatie bij de gemeentelijke ad ministratie wellicht flink be zuinigd zou kunnen worden. „Er bestaat al een vrij kon stante situatie van overbelas ting op de secretarie waardoor sommige zaken al te lang blij ven liggen", volgens burge meester Hendrickx. Daardoor jnoet er steeds meer werk uit besteed worden. Vacatures bij de gemeente zullen opgevuld worden met ambtenaren in een zo laag laag mogelijke (en dus minder kostende) rang. Verder is de commissie ver ontrust over de rijksbezuini gingen ten aanzien van de rijkspolitie te water. De burge meester zal zich uit alle macht verzetten tegen een verminde ring van het aantal politie mensen. Verminderen van de waterpolitie of het invoegen van deze mensen bij de land- dienst noemt de burgemeester volstrekt onaanvaardbaar. Warmond bestaat voor een groot deel uit druk bevaren waterwegen en daarvoor is 4 man politie (de huidige bezet ting) eigenlijk ai te weinig. Volgens de postcommandant moest er dit jaar al 71 dagen worden gepatrouilleerd met slechts een politie man aan boord. „Bij de landdienst stapt geen enkele agent in z'n eentje in een politieauto omdat dat te gevaarlijk is. Op het water is de situatie niet anders", aldus de heer Haasnoot van de wa terpolitie. LISSE De gemeenteraad van Lisse heeft gisteravond in meerderheid ingestemd met een verhoging van de belas ting op onroerend goed met vijf procent. Tegen stemden VVD en SGP/GPV/RPF. Fractieleider Smith van het CDA stelde vast, dat de verho ging onontkoombaar was wil men het niveau van de voor zieningen handhaven. De libe raal Robertus vond de verho ging geen goede zaak omdat de burgers toch al veel moeten inleveren en hij de voorkeur gaf aan bezuinigingen. Het verzoek om subsidie van de Stichting Begeleidingscen trum Gereformeerd Schoolon derwijs maakte gisteravond de tongen van de raadsleden los. De heer Meijer (CDA) sprak zijn treurnis uit over het feit dat de Gereformeerde school zich niet heeft aangesloten bij de Schoolbegeleidingsdienst Duin- en Bollenstreek. Daarbij was het een vervelende zaak. Hat de school zich Das op het laatste moment terugtrok. De heer Maljaars (SGP/GPV/RPF) concludeer de, dat Lisse alle scholen die bij die dienst zijn aangesloten subsidieert met een bedrag per leerling. De ene school die bij een andere organisatie is aan gesloten, heeft dan ook recht op een bedrag, meende hij. De overige partijen steunden het collegebeleid om geen subsidie te verlenen, tenzij de Gerefor meerde school alsnog besluit in de „eigen" stichting te ko men. tijd zit de gemeente daar niet op te wachten", zo zei wethou der J. van der Plas gistermid dag in de commissie voor ruimtelijke ordening en open bare werken. Ook Monumentenzorg heeft de gemeente geadviseerd om niet aan de complete restaura tie te beginnen, omdat niet is te overzien wanneer er geld beschikbaar komt. Geadvi seerd wordt om voorlopig de gebreken professorisch te re pareren en via alle denkbare wegen aan te blijven dringen op medewerking voor de com plete restauratie. De kans be staat dat de kerk dan over twee jaar voor een gesubsi dieerde opknapbeurt in aan merking zal komen. zogenaamde paviljoentjes ei de orgelkast van het gebouv in opdracht van het kerkbe stuur gerestaureerd. Het ginj hier om de meest slechte on derdelen van de kerk, waar voor langer uitstel niet mee: verantwoord was. Met dezi kleine restauratie is een be drag van bijna 225.000 guldei gemoeid. De commissie voo ruimtelijke ordening en open bare werken ging gistermid dag akkoord met een door di gemeente verstrekte lenin] aan het kerkbestuur om dezt kosten te betalen. Monumen tenzorg heeft inmiddels toege zegd alles in het \yerk te stel len om haar aandeel van dez< 225.000 gulden (50%) zo sne als mogelijk is ter beschikking te stellen. (Vervolg van voorpagina) VOORSCHOTEN De rijkspolitie in Voorschoten is vandaag begonnen met een grootscheeps buurton derzoek in de omgeving van de begraafplaats Ro- senburgh. Hier werd gis termorgen kort na acht uur het ontzielde lichaam gevonden van een 57-jari- ge Indische vrouw. De laatste persoon die haar in leven heeft gezien is ver moedelijk een in de burt wonende tandarts, die be weert haar in de voora vond te hebben zien lopen in het gezelschap van een manspersoon. Het lichaam werd woensdag morgen in de ochtendscheme ring ontdekt. De politie heeft de gehele woensdag, tot in de vooravond, het pad naar de begraafplaats afgezet. Leden van het bijstandsteam van de Haagse recherche zijn betrok ken bij het onderzoek. In de kazerne van de Voorschotsen- se brandweer werd een crisis centrum ingericht. Gistermid dag werd de echtgenoot van het slachtoffer gehoord. Van middag werd in het gerechte lijk laboratorium van Rijswijk sectie op het lichaam verricht, maar daar is nog geen uitslag van bekend. De traditionele fancy-fair in ,,De Bernardus" in Sassenheim trok ook gisteren weer vele be langstellenden. Extra aandacht was er voor nieuwe activiteiten zoals suikertrekken en demon straties silhouetten knippen. De verkoop van handwerkstukken van bewoners en patiënten van Bernardus liep uitstekend. Dit setje mini schioevedraaiers, variërend in maat van 0,8 tot 3,8 mm, krijgt u toegestuurd als dank voor de moeite van het aanbrengen van een nieuwe abonnee. Geheimzinnig Bij de afzetting nabij de be graafplaats aan de Risenburg- herlaan in de sjieke wijk Boschgeest in Voorschoten verdrongen zich gistermiddag de nieuwsgierigen. Groepjes scholieren van de vlakbij gele gen Engelse school bespreken de situatie in beschaafd En gels. Onverzettelijkeagenten bij het tijdelijke hek ondervra gen voorbijgangers. Ze komen niet veel te weten. De vrouw is afkomstig uit een andere wijk in Voorschoten en niet bij de omwonenden bekend. Politiefunctionarissen houden nieuwsgierigen op een afstand. Voorschotense hondenbezitters blijken van heinde en verre te komen om hun viervoeter in het fraaie landelijke stukje rond de begraafplaats de poten te laten strekken. Het is geen toeval dat het juist een tandarts was, die de vrouw mogelijk nog in leven de lijve heeft gezien. In de vele fraaie optrekjes en villa's wonen veel tandartsen en Boschgeest wordt daarom ook nog wel eens aangeduid als de Ivoorkust van Voorschoten. De begraafplaats is vlak bij de spoorlijn Den Haag-Leiden aangelegd. Overdag is het een romantische pleisterplaats, een groene oase in het verstede lijkte gebied van Haagse en Leidse regio, omgord door een brede sloot die is ontstaan door het opgraven van grond voor het ophogen van de begraaf plaats. Het wandelpad is rijke lijk voorzien van fraaie bos schages. Er zijn ongeveer 20 recher cheurs ingezet bij het onder zoek nar de doodsoorzaak van de vrouw. Volgens officier van justitie mr. Klein Breteler, be last met de leiding van het on derzoek geen ongewoon hoog aantal bij een dergelijke zaak. De officier heeft gistermorgen de politiekorpsen de diepste geheimhouding opgelegd. Al len, inclusief het openbaar mi nisterie, zwijgen als het graf. - Postcode/Plaats Betaald wordt per maand (met automatische afschrijving) per kwartaal Stuur een schroevedraaierset naar: Naam Adres Plaats/Postcode_ Telefoon Stuur deze bon in open envelop - geen postzegel plakken - naar: Leidse Courant, Antwoordnummer 10070, 2300 VB Leiden. Onder leiding van het duo Dick Passchier en Judith Bosch streden een aantal jeugdige sporters en sportsters gistermiddag in het Katwijkse Tripodia om de titel Sportkampi oen van Leiden en Omstreken. Aangemoe digd door zeshonderd clubmaatjes beant woordden achttien panels, bestaande uit vier jongens en meisjes in de leeftijd van tien tot twaalf jaar, vragen over de meest uiteenlo pende takken van sport, waarbij telkens ge kozen kon worden uit drie antwoorden. De deelnemende verenigingen waren geselec teerd uit in totaal 71 clubs waarvan er 53 de finale niet haalden. De voetbalvereniging UVS uit Leiden mocht zich uiteindelijk, met veertig behaalde punten, sportkampioen van Leiden en omstreken noemen en de vereniging ont ving een cheque van 500 gulden voor de clubklas plus een fraaie kampioensbeker. De Katwijkse Reddingsbrigade eindigde als tweede met 38 punten terwijl de voetbalver eniging Sizo uit Hillegom (37 punten) beslag legde op de derde plaats. Zij ontvingen res pectievelijk 400 en 300 gulden. Ook de overi ge finalisten gingen niet met lege handen naar huis. Voor elke deelnemende vereniging was er een bedrag van 100 gulden.

Leidse Courant | 1982 | | pagina 5