Êeidae (Bowuvnt Brezinev overleden Poolse politie slaat demonstranten uiteen Mysterieuze dood Voorschotense vrouw KOV: OPVANG KINDEREN BIJ STAKING IN HANDEN OUDERS KREMLIN HOUDT NIEUWS DAG GEHEIM Afstraffing voor oranje Kudde schapen op rijksweg Donderdag 11 november 1982,73e jaargang no. 22422 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Uitgave Westerpers. behorende tot SijthoH Pers. Apothekersdijk 34 2312 DD Leiden, Postbus 11, 2300 AA, tel. 071-122244 Giro 103003 Bank: Amro-bank N.V., Lelden. Directeur-hoofdredacteur. IJ. Hallewas, Chef-redacteur: Wim Buijteweg. Advertenties (excl. BTW) 0,56 per mm. Kleintjes 0,34 per mm. Abonnementen: kwartaal 57.35; jaar/ 217.90. Klachten bezorging: maandag t/m vrijdag van 18.00 tot 19.00 uur zaterdag van 14.00 tot 15.00 uur, tel. 071-122248. Losse nummere /0,75. „Kinderen voor kinderen" op Ned. I om 19.00 uur, gevolgd om 20.00 uur door tv-spel „Het inzicht" over een tv-presenta- tor in huwelijksmoeilijkheden. Op Ned. II om 19.25 uur voor de jeugd „De zevensprong" en om 20.28 uur „Kwistig met muziek". Veel bewolking en perioden met regen. Minimumtempera tuur omstreeks 8 graden, mid- dagtemperatuur 12 graden. Krachtige, zuidwestenwind, windkracht 6. Zon op 07.54, onder 16.54. Schev. hoog water 1.17 en 13.50, laag water 9.28 en 22.03. laakmat ontkent intvluchting ILVERSUM De adviseur van de Suri- aamse werknemersorganisatie „Moeder- ond" André Haakmat, heeft vanochtend na jn aankomst in Nederland in een radio-uit- ending verklaard dat hij Suriname niet ont lucht is. Hii zei van plan te zijn naar Surina me terug te keren als ziin zaken in Nederland ijn afgewikkeld. Haakmat is volgens zijn eggen in Nederland om een pensioenkwestie an de Bruynzeelwerknemers in Paramaribo te handelen. Hij verklaarde al geruime tijd een contact meer met de legerleiding te heb- en. Volgens Haakmat wordt nu naar een tmdebok gezocht voor de situatie in Surina me. Berichten als zou hij de Moederbond tot laking hebben aangezet noemt hij „ronduit elachelijk". DEN HAAG Heeft het gemeentebestuur van Den Haag de openbare scholen opgedragen tij dens de staking van volgende week zelf voor opvang van de kinderen te zorgen, de KOV, de katholieke onderwijsvakorganisatie, legt deze zorg in handen van de oudercommissies. Deze zullen hiervoor een organisatie moeten opzet ten. Aan de staking van volgende week zullen ongeveer tweeduizend scholen deelnemen, waaronder, zo verwacht de KOV 320 katholie ke (van de in totaal zeven duizend). De rand stad is een van de kernen van de staking. In Den Haag en omgeving zullen ongeveer twintig katholieke scholen sluiten, in de Leidse regio ongeveer tien. Van de openbare lagere scholen zullen er in Den Haag volgens de algemene bond ABOP meer dan 130 scholen aan de sta king deelnemen. In het voortgezet onderwijs geven volgens voorlopige berichten ongeveer 25 scholen in de Haagse regio geen les. In het hele land wordt ook aan twintig mts-en het werk neergelegd. Volgens de KOV zijn vanwe ge concurrentie-overwegingen niet alle scholen, waar actiebereidheid is, ook daadwerkelijk aan de staking deelnemen. Pagina 9: Vier dagen uitkering voor stakers Hoe Engels spreekt u UTRECHT Zelfs als een Nederlander grammaticaal zuiver Engels spreekt, hoort een Engelsman direct dat hij met een bui tenlander te maken heeft. Dat komt door de zinsmelodie, het voor Nederlandse oren „overdreven" gesproken Engels. Drs. N. Willems, die onlangs in Utrecht promoveer de op Engelse intonatie vanuit een Neder lands standpunt", wil daar iets aan gaan doen. Hij wil een verbeterde intonatie-cur sus opzetten waarbij de gebruikers zich be wust moeten worden van de stijgingen en dalingen in de zinsmelodie van de moeder taal. Daarna kan geleerd worden de intona tie van de doeltaal (in dit geval Engels) be wust te gebruiken. MOSKOU De Sovjet- russische president en partijleider Leonid Iljitsj Brezjnev is gisteren op 75-jarige leeftijd in het Krem-lin in Moskoii overleden. Vanmorgen om negen uur (onze tijd) maakte het Russi sche persbureau Tass een eind aan de hevige geruchtenstroom, die op gang was gekomen toen de Russische radio- en televisiestations gister avond opeens hun pro gramma's veranderden en treurmuziek begon nen uit te zenden. Vol gens de bekendmaking van Tass is Brezjnev, die meer dan achttien jaar aan het hoofd van de Sovjet-Unie heeft ge staan, gistermorgen om half negen Russische tijd overleden. Het is in de Sovjet-Unie gebrui kelijk het overlijden van een vooraanstaand leider zeker 24 uur stil te houden, om in tus sentijd een officieel overlijdensbericht op te stellen en voorbereidin gen te treffen voor de machtsovername en de begrafenis. De dood van Brezjnev werd tegelijkertijd bekendge maakt via de Russische ra dio en televisie, de engelsta- lige dienst van Tass en de engelstalige dienst van Ra- van de Sovjet-Unie, het dio Moskou. Presidium van dé Opperste „Het Centraal Comité van Soviet van de USSR en de de Communistische Partij raad van ministers van de Leonid Brezjnev Leonid Iljitsj Brezjnev, se cretaris-generaal van het Centraal Comité van de Communistische Partij van de Sovjet-Unie en voorzitter van het Presidium van de Opperste Sovjet van de USSR, op 10 november 1982 om half negen des voormid dags plotseling is overle den". Brezjnev werd geprezen als een „waarlijke voortzetter van de grote idealen van Lenin en een vurige voor vechter van de vrede en het communisme". ,,Hij zal voortleven in de harten van het volk van de Sovjet-Unie en van het gehele vooruit strevende deel van de mensheid". In de officiële bekendma kingen werd met geen woord gerept over de opvol ging van Brezjnev. Volgens westerse Kremlinologen is 'het zeer waarschijnlijk, dat' het machtsvacuüm op korte termijn wordt gevuld met een collectief leiderschap. Naar verwachting zal in elk geval voormalig KGB-chef Joeri Andropov deel uitma ken van dit leiderschap. Hij is een vertrouweling van het overleden staatshoofd. Andere kandidaten zijn mi nister van defensie Oesti- nov en minister van buiten landse zaken Gromyko. In Moskou was vanmorgen nog niets bekend over de begrafenis van Brezjnev. Verwacht wordt dat nadere gegeven hierover in de loop van de dag door het Krem lin zullen worden vrijgege ven. Pagina 7 Geruchte n- Sovjet-Unie deelt bij deze stroom kwam gister met groot leedwezen aan de avond op gang. Brezjnev partij en het hele volk van zag ontspanning teloor de Sovjet-Unie mee, dat gaan. Voorschoten Een )7-jarige Indische vrouw lit Voorschoten is gister- norgen onder uiterst ver- f lachte omstandigheden dood aangetroffen op kor- e afstand van de begraaf - >laats Rosenburgh in haar woonplaats. De politie verstrekt geen enkele in formatie over de oorzaak van de dood, maar heeft iet recherche-bijstand team uit Den Haag inge schakeld en is een groot scheeps onderzoek begon nen. Vandaag rond het middaguur zou in het ge- rechterlijk laboratorium in Den Haag sectie wor den verricht. De vrouw zou dinsdag niet zijn thuisgekomen nadat zij met haar hond boodschappen was gaan doen. Haar echtgenoot was niet direct ongerust, maar ging rond tien uur op zoek. Hij reed naar de begraafplaats Ro- senburg, waar de vrouw vaak de hond uitliet. Hij ontdekte daar haar auto, een rode Re nault 5, maar kon zijn vrouw niet vinden. Hij alarmeerde de politie. De gehele omgeving van de begraafplaats werd af gezocht Daarbij werden ook speurhonden ingeschakeld. De actie leverde geen resultaat op. Eerst woensdagmorgen werd het dode lichaam van de vrouw gevonden. Zij bleek te zijn gewurgd of door zelfver wurging om het leven te zijn gekomen. De hond waakte bij het stoffelijk overschot (pag. 5: Politie begint groot scheeps buurtonderzoek). Gebroken kaak buschauffeur ,EIDEN Een buschauffeur 'an Centraal Nederland heeft [istermiddag rond half drie 'en gebroken kaak opgelopen >ij een onenigheid met een be- tuurder van een personenau- o. De chauffeur is naar het Academisch Ziekenhuis in :iden vervoerd. >e onenigheid begon toen de autobestuurder in de verboden richting van de Oude Heren- f[racht reed en daar de moge- ijkheid voor de buschaufeur ontnam om zijn draai over de brug te maken. De buschauf feur bleef staan, maar ook de autobestuurder weigerde van plaats te veranderen. Om uit deze patstelling te komen, kwam de autobestuurder naar de bus toe en wilde een raam pje opentrekken. Het raampje brak en de man verwondde zich aan zijn hand. Daarna liep hij de bus in en deelde aan de buschauffeur enkele rake klappen uit Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, za terdags tusen 14.00 en 15.00 uur, nummer 071-122248 en uw krant wordt nog dezelfde avond nabezorgd. Grafheuvel met grond gelijk gemaakt EEXT Een 3.000 jaar oude grafheuvel in de gemeente Eext (Drenthe) die enkele maanden geleden werd ont dekt is door een vergissing van een machinist van een grondbedrijf met de grond ge lijk gemaakt De eigenaar van de grond waarop de heuvel lag is niervoor verantwoordelijk. Hij zei dat het per abuis is ge beurd. De ware toedracht bij het afgraven van de grafheu vel is nog niet bekend. Arche ologen van het bacteriologisch instituut van de rijksuniversi teit in Groningen die met een onderzoek bezig waren, als ook drs.O. Harsema van het Drents provinciaal museum, zijn teleurgesteld over de ge beurtenis. Het onderzoek van de heuvel, dat al begonnen was, kan nu niet meer worden voltooid. Koningin onthult vissersmonument Onder grote publiek belangstelling heeft Koningin Beatrix gister middag, terwijl de regen gestaag neerviel, het standbeeld ont huld ter herinnering aan alle Scheveningse vissers die de vis met hun leven duur betaalden. Het monument, een ruim twee meter hoge, in brons gegoten Scheveningse vissersvrouw, is vervaar digd door de Goudse beeldhouwer Gerard Bakker. De vrouw staat in klederdracht op de boulevard, vlak voor de Keizerstraat en speurt hoopvol over zee naar van de visvangst weerkerende bloedverwanten. Het standbeeld kwam tot stand door de be moeienissen van de twee jaar geleden speciaal daarvoor opge richte Stichting Vissersmonument Scheveningen. Aan de onthul ling ging een drukbezochte herdenkingsdienst in de Oude Kerk aan de Keizerstraat vooraf. Foto: MILAN KONVALINKA Simon Tahamata zette Nederland in de zesde minuut nog op 1-0. Die voorsprong zou slechts vijf minuten stand hou den. ROTTERDAM Het Nederlands elftal werd gisteravond door Frankrijk met de neus op de feiten gedrukt. Hoewel de Fransen, die tijdens het toernooi om de wereldtitel in Spanje eerder dit jaar de voetbalkenners begeesterden, met slechts 2-1 zegevierden, dienden zij de ploeg van Kees Rij vers een gevoelige afstraffing toe. De nederlaag van het Nederlands elftal betekende de eerste thuisnederlaag voor oranje sinds 5 november 1969 toen met 1-0 van Engeland werd verloren. Het treffen in het Feijenoord-stadion bete kende tevens een absoluut dieptepunt in de publieke be langstelling. Slechts 9.693 mensen passeerden de hekken, waarmee de interland Nederland-Rusland uit 1977 (iets meer dan 14.000 kijkers) naar het tweede plan werd ver- Chinese krant: Spaar leven i pasgeboren I meisjes PEKING De in Peking ver schijnende krant „Jeugdblad", heeft jonge echtparen gisteren met klem verzocht vrouwelij ke baby's niet om het leven te brengen. De laatste tijd zijn in verscheidene Chinese provin cies zuigelingen van het vrou welijk geslacht te vondeling gelegd of gedood. Deze ontwikkeling wordt ge weten aan de regeringscam pagne voor beperking van het aantal geboorten. Het huidige ideaal van de Chinese bevol king is dat een gezin slechts één kind heeft. In de krant wordt benadrukt dat meisjes als de gelijken van jongens moeten worden beschouwd. ADVERTENTIE. GRATIS ELK WOENSDAG DE BIJLAGE Bil UW KRANT MET INFORMATIE OVER FILMS, MUZIEK THEATER, RECREATIE, EXPOSITIES EN EEN COMPLETE AGENDA WARSCHAU De Pool se oproerpolitie heeft gis teren met traangas en wa terkanonnen demonstra ties in de grote steden uit eengedreven. Ernstige on geregeldheden deden zich met name voor in War schau, Gdansk, Wroclaw, Krakow en Nowa Huta. In geheel Polen zijn ruim 800 arrestaties verricht. Ondanks de betogingen, die in enkele steden uitliepen op straatgevechten met de Poolse politie, werd gisteren geen ge hoor gegeven aan de oproep van de verboden vakbond So lidariteit het werk voor 8-uur neer te leggen. „Het was een totale mislukking voor de on dergrondse en zijn buitenland se helpers.", zei regerings woordvoerder Urban gister avond op een persconferentie. „Dit opent de weg naar ophef fing van de staat van beleg". Arbeiders zeiden dat men bang was ontslagen of gearres teerd te worden, iets waarmee de autoriteiten hadden ge dreigd. Bij veel vitale bedrij ven wemelde het van militai ren en oproerpolitie die elk initiatief tot een demonstratief gebaar onmogelijk maakten. Gisteren was het twee jaar ge leden dat Solidariteit officieel werd geregistreerd. CAPE CANAVERAL De laatste voorbereidingen voor de lancering van het Ameri kaanse ruimteveer Columbia, die voor vanmiddag was ge pland, zijn vanochtend getrof fen. Bij het aftellen, dat afge lopen zondagavond al begon, hebben zich geen problemen voorgedaan. Aan boord van de Columbia bevinden zich de astronauten Vance Brand, Robert Overmy- er, Joseph Allen en William Lenoir. Tijdens de eerste com merciële vlucht van de Co- Columbia opnieuw gelanceerd lumbia, die vijf dagen zal gaan duren, moeten twee satellieten in een baan om de aarde wor den gebracht. De kosten van deze vijfde vlucht van de Co lumbia bedragen ongeveer 150 miljoen dollar, waarvan twee bedrijven er elk elf miljoen voor hun rekening nemen. LEIDSCHENDAM Als er één schaap door het hek is vol- §en er meer. Dat is bekend. Zo on het gebeuren dat er gister avond omstreeks tien voor elf zo'n 40 schapen over het weg dek van rijksweg 4 wandel den. De schapen waren af komstig van een stuk weiland in de buurt van het verkeers plein Leidschendam. De scha pen waren eigendom van een boer uit Zoetermeer. Het wol lige tafreel op de rijksweg ver oorzaakte geen ongevallen. De politie heeft in de rol van her der, de kudde weer netjes naar het weiland teruggebracht.

Leidse Courant | 1982 | | pagina 1