Langs Omwegen Leidse politie brassband zoekt een gekwalificeerde eerste trombonist HETLPMG BLIJFT ACTIEF EN BEZOEKT NU IET MEKKA VAN ZN SOUND, MAAR NIETTEMIN: Oprichting CDJA roor Oegstgeest n Leiderdorp Leidschendams bedrijf gegadigde voor Schokbeton Kampen Amputatie na tumor in beenderen minder vaak noodzakelijk LEIDSE Op mijn omwegen door stad en land kom ik graag mensen tegen. U kunt mij telefonisch of schriftelijk vertellen wie u graag in deze rubriek zou willen tegenkomen. Ik ben bereikbaar via 071 - 12 22 44 op toestel 10. 'r komt steeds meer mu- iek in deze rubriek te itten. Gisteren waren er ie klaroenstoten der anfares van „Juliana" n „Wilhelmina", respect ievelijk uit Stompwijk •n Rijnsburg; vandaag >ekoort mij de warmflu- velen sound van het bij- ia 63-jarige Leidsch Po- itie Muziek Gezelschap, iet LPMG, dat behoor- ijk omhoog zit omdat z'n örassband zit te springen >m een bekwame trom- >onist. Niet zomaar een man of vrouw die op de rombone blaast, maar ?én met „the right feei ng for brass band", want iet is met die bijzondere nuziekvoering alles En- jels wat de LPMG-klok ilaat. Het is een verhaal ipart, verteld door hoofd-inspecteur La Ri- vière van de Leidse ge- meente-politie ruim L2 jaar voorzitter en een Kthte .jonge vader" van net gezelschap. Ik geef iet door, en kom in het verdere verloop wel op die trombonist terug. Twaalf jaar geleden werd de Leidse politiefanfare noodge dwongen teruggebogen tot een specifiek Engels koper- gezelschap: de brassband. HIP La Rivière: „Inderdaad uit noodzaak ja, want er was een grote terugloop van mu- tikanten. De fanfare, die och zeker een bezetting van 15, 40 mensen vraagt, was niet meer te handhaven. We kozen toen, in '70, bewust voor de brassband-formatie. Daar zitten nu 26 mannen (en een paar vrouwen) in. Daarnaast is er het tamboer- korps voor het onontbeerlijke ritme-slaan. We zijn niet slechts de enige brassband in deze omgeving (Warmond heeft ook zo'n band, maar verder is er geen concurren tie), maar het is ook een uit zondering in het hele politie- muziekleven in Nederland". Het instituut van de brassT band is er een met karakter en met vele mogelijkheden. La Rivière: „Elk instrument is in feite een solo-instru ment. Daarom moeten we muzikale eisen stellen; en je kunt in het geheel geen man missen. We hadden een heel goeie trombonist, maar die is weggevallen. Die plaats op vullen, daar gaat het nu om. We mogen er best zijn, als Leidse brassband, hoewel we ons nog niet kunnen meten met, bijvoorbeeld, ,,'t Heide bloempje" uit Harkema, in het noorden. Die lui repete ren een dag of vier in de week. Ja, dan kom je er wel. Dat doen wij dus niet, dag aan dag oefenen. Willen en kunnen we ook niet. Ik kan je wel vertellen, dat het een hele klus is om in die Vaan delafdeling in de Kon. Ned. Federatie van Muziek verenigingen bestaat er niets hogers; we zitten, zeg maar, in de ere-divisie van die mu ziekbeoefening te blijven. Jawel, we zijn nog steeds uit blinkers op concoursen". Koper Zoals gezegd is de brassband van Engelsen huize: zonder „hout"; het is allemaal koper. De fanfare bestaat ook uit louter koperwerk, maar die kent netzogoed rietblazers, zoals saxofoons. De HIP: „Nou, die rietblazers kent de brassband niet. Bij ons zijn het alleen maar cornetten, wat het klein-koper betreft. Bij de fanfare tref je ook trompetten aan, en bugels en cornetten. Die bugels zijn de hoofdmoot van het klein-ko per der fanfare en „maken" de melodie. De cornetten van de brassband ik hoop, dat je me nog steeds kunt volgen produceren die bepaalde brassband-klank, de zangeri ge sound. Die is minder scherp dan bij de fanfare, maar ook krijg je minder contrasten: het is musiceren zonder de uitersten van bas sen en scherp koper. Het vloeit in elkaar over. Daarom kun je ook erg veel met ko ren doen, om koorzang tót z'n recht te laten komen. De brassband kan „begeleiding" geven, beter dan de over heersende fanfare". Een liefdesverklaring van de HIP aan de brassband, waar van ons land ongeveer 60 exemplaren telt; „hoewel- smaken blijven verschillen, natuurlijk. In feite is het alle maal geweldig wat amateurs op muzikaal terrein kunnen presteren; of het nu een fan fare is, of een harmonie of een brassband, of een big band, of wat voor formatie ook. Maar wij hier, in het LPMG, hebben een voorlief de voor de brass opgebouwd. In elk geval proberen we zo up to date mogelijk te zijn. Het bereik is er, want de brassband kent een groot re pertoire: van Bach tot de Be atles. We kunnen dat hele „gebied" bespelen. Het en De Leidse politie-brassband thousiasme en de vaardigheid zijn er". Prijzen Het LPMG komt niet alleen En om zo'n man (of vrouw, uiteraard) gaat het nu: een trombonist die de lippen op de juiste plaats heeft. ten voeten uit. uit op concoursen en verde digt daarin z'n hoge positie door het behalen van eerste prijzen; het musiceert ook ge regeld voor de radio en treedt verder op in Leiden en in'wijde omgeving. La Riviè re: „We zouden ook best een elpee willen maken, maar voor zo'n plaat moet je te veel onkosten maken. En we willen niet financieel de boot in, begrijp je. Je moet voor zo'n zwarte schijf veel exter ne bindingen hebben, want er zijn stukken betere opna men van brassbands beschik baar. En die worden het eerst verkocht, uiteraard. Zoals wij muziek maken is het een vrij zorgelijke business: ons in strumentarium heeft de waarde van ongeveer een ton, en dat moeten we met 35 man ophoesten. Neem nu eens, ik noem maar een be kende club, het Rijnlands Mannenkoor, met ruim hon derd mensen. Die hebben al leen de begeleiding van een goeie piano of vleugel nodig en dan zijn ze klaar. Wij heb ben, om maar weer eens wat te noemen, vier bassen van 7000 gulden per stuk. Maar yre zijn spaarzaam en gek op subsidies, die overigens ook spaarzaam zijn". Sinds 1975 staat de brassband (het lijkt bijna op een bos brand. ten onzent voor het eerst aangewakkerd door het Leger des Heils, een echt kind van William Booth die de Salvation Army op poten zette), maar goed, die band van de Leidse politie staat onder leiding van een be roepsman, dirigent Cees Brugman, hooggeroemd, en directeur van de Stichting Muziekschool te Castricum. Een door de brassbandwol geverfde persoon, wiens composities en arrangemen ten ook door andere brass bands worden uitgevoerd, tot nota bene in de bakermat, Engeland, aan toe. Brugman is niet de enige uitblinkende Noordhollander in het Leidse koperen wereldje, dat z'n krachten betrekt uit politiële kringen (voor ca. 50 pet.), ook uit Alkmaar, Castricum en Amsterdam zetten burgerle den in de Leidse brassband zoden aan de dijk, met pau ken en drums „all together". Nu dan die gezochte eerste trombonist. Een vacature. Niet zomaar een trombonist. Laat de HIP het maar weer vertellen. „Een trombonist in een brassband heeft een an dere klank dan in een fanfa re. Je moet in dat specifieke samenspel helemaal passen. De brassband vraagt om een speciale manier van „aanspe len" van het instrument. Dat betekent jarenlang oefenen. Onze sound wordt steeds be ter, maar je blijft bezig met je techniek te verfijnen. En we eisen van onze mensen, dat ze ook privé blijven spelen; steeds bezig blijven om die geheel eigen klank te ont wikkelen. Welnu, iedere be langstellende muzikant is bij ons van harte welkom voor een eventueel proefspel. Eh, we nemen niemand klakke loos aan. Hij, of zij, zal moe ten passen in het kader van een politiemuziekgezel- schap". Brandschoon Niemand zal „brandschoon" hoeven te zijn, maar er wor den zekere normen aange legd, als men- weet wat de HIP en ik bedoelen. Dus ie mand die pas nog gelogeerd heeft aan de Zonneveldstraat kan beter gewoon thuis blij ven blazen. Parkeerovertre- ders blijven daar derhalve byiten; zo'n trombonist wordt niets in de weg gelegd. De re- Eetities worden gehouden in et bureau, Zonneveldstraat 10, op de dinsdagavonden van 8 tot kwart over 10. „En kele repetities van de brass band kunnen geheel vrijblii- vend worden bijgewoond Zonder dat je meteen in hechtenis wordt genomen. Nee, dat is natuurlijk onzin, maar er zijn grenzen gesteld aan de mogelijke belangstel ling van een eerste trombo nist. Ja, wel lekker een tijdje luisteren naar de sound: maar daarna moeten er za ken worden gedaan. Geïnte resseerde muzikanten kun nen, schriftelijk of telefo nisch, contact opnemen met de heer B. Kievits, vice-voor- zitter van de band, tel. 071-14 99 61, toestel 141; want daar zit meneer Kievits op dezul ken te wachten. Zum Schlusz: morgen, don derdag, vertrekt de brass band met het tamboerkorps (voor het marcheren op straat en voor de nodige rit mische verzorging) naar En geland. Waarmee het goede brassband-contacten heeft Maar toch: het wordt een lang weekend in het hol van de brassband-leeuw; „Nee", zegt de VIP, „Het is het Mek ka van de brassband; dat klinkt wat vriendelijker". In Leidens twin-city Oxford wordt deelgenomen aan Re membrance Day de dag waarop de Britten de doden in beide wereldoorlogen her denken op een Memorial Service bij het monument 'terzake, in St. Giles' Street. Het gezelschap, dat tevoren „even" Londen wil aandoen, hoopt op een plechtigheid zonder weerga en zonder re gen; „Maar anders hebben we altijd nog onze petten, waarlangs het water kan af lopen. Maar we durven het aan", zegt HIP La Rivière; „We weten wat we in onze mars hebben. Zelfs in Enge land. En we hopen Leiden op een goede wijze te vertegen woordigen". Maandagmorgen zijn de Leidse brassbanders weer terug op hun honk; „Na het nuttige met het aangena me verenigd te hebben; want we maken er in Engeland ook een studie-object van. Bij de brassband-meesters thuis. We willen ervan leren". En daarna is de VIP „back on his beat again", en in gewone doen. 1GSTGEEST/LEIDER- >RP Er is een kern- roep Christen Democra- 'fech Jongeren Appèl in maak voor de gemeen- |n Oegstgeest en Leider- brp. Uit de belangstel- ig voor een eerste ver- rnnende bijeenkomst die langs in Oegstgeest rrd gehouden bleek dat dergelijke kerngroep 'envatbaar zou kunnen i. Het vervolg is dat er ilgend jaar een drietal inkomsten wordt ge- janiseerd waarbij tel een belangrijk thema jftn de orde gesteld zal de initiatiefnemers lïn het CDJA als zelfstandige Ëirenorganisatie het CDA in een bepaalde richting n. Men kan actief bezig ook op het gebied van ge- intelijke politiek. Men kan Inemen aan fractiebegelei- .groepen die zich bezig len met concrete politieke iderwerpen. Het CDJA is zo- nig opgezet dat haar leden actief mogelijk kunnen zijn. 'at het CDJA vindt en denkt it vanuit de leden en irdt niet alleen van bovenaf tr bestuursorganen en com- :ies opgelegd. „Het CDJA vindt dat er een nieuw beleid tot stand moet komen, onder meer door de wezenlijke taken van de over heid opnieuw te onderschei den. Wil je wat bereiken dan moet je met concrete ideeën komen. Wij vinden dat de mo tivering van het beleid onder Van Agt onvoldoende tot ui ting is gekomen", aldus Theo Kralt uit Rijnsburg, voorzitter van het CDJA Zuid-Holland. „Zo hebben de CDJA-leden een jeugdwerkplan ontworpen dat door het CDA is overgeno men. De CDJA'ers hebben op het gebied van bestrijding van de jeugdwerkloosheid heel wat inbreng gehad aldus Kralt. Bestuur In Oegstgeest zet de heer Ad miraal zich in voor de tot standkoming van een CDJA- kerngroep. Hij pleit voor een grotere betrokkenheid bij de politiek, waartoe een kern groep CDJA een goed middel kan zijn. „In Nederland weet men weining af van het func tioneren van de politiek", al dus de heer Admiraal. Er is een voorlopig bestuur sa mengesteld van de kerngroep CDJA Oegstgeest/Leiderdorp, dat bestaat uit Maxime Verha gen, Oegstgeest (voorzitter); Dirk Slofstra, Leiderdorp; Di- neke Mandema, Oegstgeest. Voor Leiderdorp valt er nog een vacature te vervullen Een mooi voorbeeld uit het Poggenpohl-programma de CF 67/88. De gezellige sfeer van hout gekombineerd met de praktische voordelen van kunststof. Ook van deze Poggenpohl-keuken zijn nog na jaren en jaren onderdelen te verkrijgea Zodat u altijd kunt uitbreiden of veranderen. b.v. Gebr. RolfTs Handelmij. I ndustrieweg 14 De Grote Polder Zoeterwoude-R ij ndij k Tel. 071-899206 Winkelcentrum Babyion Den H aag. Tel070 - 8513 08 LEIDSCHEND AM KAM PEN Schokbeton voert onderhandelingen met een nieuwe gegadigde voor de Schokbetonfa- briek in Kampen, die vol gens de reorganisatieplan nen van het concern opge doekt moet worden. De gesprekken met de gega digde, het Woningbouw- materialenbedrijf Van Baarsen in Leidschendam, zouden al aardig vorde ren, zo heeft Th. Bakker, hoofd personeel en orga nisatie van Schokbeton gisteren dinsdag beves tigd. Hoeveel van de 170 perso neelsleden in Kampen hun baan behouden als de onder handelingen succesvol worden afgerond kon hij nog niet zeg gen. Schokbeton hoopt volgen de week' nadere mededelingen te kunnen doen. De onderhan delingen met Van Baarsen zijn begonnen toen de Schokbeton- directie niet tot een akkoord met de eerste gegadigden kon komen. Deze gegadigden -on der wie directeur Winters van de Kampense vestiging- heb ben maandag laten weten, dat verder praten over de aankoop tot hun teleurstelling geen zin heeft. Belangrijkste struikel blok is de prijs die Schokbeton vraagt: 6,5 miljoen gulden te gen een bod van 4,5 miljoen. IJe beschuldiging van de bon den dat de nieuwe gegadigde aanzienlijk minder toekomst- rijke plannen met Schokbeton Kampen heeft, waardoor het bedrijf ook na verkoop met sluiting blijft bedreigd, wijst Bakker van de hand. Volgens hem is ook Van Baarsen van plan om de werkgelegenheid in Kampen voor een deel in stand te houden. Nu de onderhandelingen over verkoop van Schokbeton Kampen doorgaan met een an dere gegadigde is het volgens Bakker niet juist, dat de recht bank in Utrecht vandaag moet bepalen of het concern zich voldoende moeite getroost om de Kampense vestiging over te doen LEIDEN Het ampute ren van ledematen of het verwijderen van gedeel ten van het menselijk li chaam als gevolg van kanker in gewrichten kan voortaan bij veel patiën ten worden vermeden. Dat blijkt uit een proefschrift van de heer J.R.N Schrijver uit Oegstgeest. Hij promo veerde vanmiddag op het proefschrift „Reusceltumor van het skelet, indeling, be handeling, reconstructie" tot doctor in de geneeskunde. Promotors waren prof. dr. F. Duijfjes en prof. dr. Th. G. van Rijssel. De heer Schrij ver is verbonden aan de af deling orthopedie van het Academisch Ziekenhuis Lei den. De tumor waar het om gaat, de zogenaamde reusceltu mor, is een tumor die vooral voorkomt bij jonge mensen. Jaarlijks komen er in Neder land veertien patiënten met deze aandoening bij. De tu mor kan in een gewricht veeal de knie erg veel schade aanrichten, maar be dreigt zelden het leven van de patiënt. Bij de behande ling van de tumor was tot dusver het probleem dat niet vastgesteld kon worden of een tumor goedaardig of kwaadaardig van karakter is. Om te voorkomen dat de tu mor zich verder door het li chaam zou kunnen versprei den, werd bijvoorbeeld tot amputatie van een been overgegaan. Er werden dus amputaties verricht van le dematen met een goedaardi ge tumor. „Over de hele wereld is die behandeling gebruikelijk", zegt de heer Schrijver in een toelichting op het proef schrift. De heer Schrijver stelt in zijn proefschrift dat het nu wél mogelijk is om het karakter van de tumor vast te stellen. Het blijkt mo gelijk te zijn om te voorspel len of de ziekte zich opnieuw zal openbaren. „Waardoor dus overbodige, zeer ingrij pende operaties vermeden kunnen worden". Schrijver maakte daarbij gebruik van gegevens over 181 patiënten, die tussen 1960 en 1975 door de Commissie voor Beentu moren werden verzameld. De heer Schrijver heeft voor zijn onderzoek subsidie ge had van het Integraal Kan kercentrum West. Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, zaterdags tusen 14.00 en 15.00 uur, nummer 071-122248 en uw krant wordt nog dezelfde avond nabezorgd. I

Leidse Courant | 1982 | | pagina 5