eidse onderwijzers emen morgen besluit m Indiërs vieren het Lichtfeest in Volkenkunde pauselijke onderscheidingen r edwongen ontslagen mogelijk te voorkomen HDEN LEIDSE COURANT WOENSDAG 10 NOVEMBER 1982 PAGINA 3 iemeente moet voorbeeld fan Bonte Reus volgen EIDEN „De gemeente kan ons voorbeeld zonder meer vol- jh en daarmee inhoud geven aan één van haar taken, namelijk fg te dragen voor de naleving binnen de gemeentegrenzen in het VN-verdrag tot uitbanning van elke vorm van rassen- scriminatie". it schrijft Leidenaar Robbert van Dam, een van de jongeren als „Bonte Reus" op 23 oktober racistische en fascistische izen, kreten en opschriften wegpoetsten. Robbert van Dam in zijn brief aan het gemeentebestuur, dat de gemeente Am- trdam een soortgelijk initiatief steunt. „Het verwijderen van izen die verboden zijn en kwetsend voor vele Leidse bevol- tjngsgropepen is een taak van de gemeente", aldus de brief. Dus et de gemeente aktief en alert optreden bij het signaleren van •gelijke leuzen en ze zo snel mogeijk verwijderen. Ontruiming kraakpanden LEIDEN De politie heeft gisteren medewerking ver leend aan de ontruiming van drie kraakpanden. Twee van de drie, aan de Amethisthof en aan de Julia- nahof, bleken door de krakers al verlaten te zijn. Bij het der de kraakpand aan de Van Huisweg stapten de bewoners vrijwillig op. Voorts werden gisteren de bewoners van een pand aan het Galgewater hun huis uitgezet omdat zij een huurschuld van 15.000 gulden hadden. Volkstuinders moeten betalen voor huisje LEIDEN Volkstuinders zullen voortaan bouwleges moeten betalen wanneer zij op hun grond een tuinhuisje neer willen zet ten. De kosten van de leges bedragen acht promille (acht-dui- zendste) van de bouwkosten. Tot voorheen is van een dergelijk heffing nimmer sprake ge weest. Reden daarvan is dat dat de volkstuinencomplexen geen permanent karakter hadden. Nu zijn echter alle complexen in de bestemmingsplannen opgenomen en is hun bestemming defi nitief. „Daarom is ons college van mening dat de normale proce dure bij het verlenen van bouwvergunningen gevolgd moet worden", aldus het college op vragen van het SP-raadslid C. Vergeer. Deze is van mening dat volkstuinders tot de minder- draagkrachtigen gerekend moeten worden en daarom niet voor lastenverhoging' ia aanmerking komen. Het college is het daar in principe mee eens, maar stelt zich op het standpunt dat de volkstuinders al genoeg tegemoet gekomen worden door de lage tarieven die voor de grond berekend worden. Vlees gestolen LEIDEN Vanuit een slage rij aan de Morsstraat is in de nacht van maandag op dinsdag 25 kilo uitgebeend vlees, kar- bonaadjes en biefstuk gestolen. De dieven kwamen binnen door een zijdeur. Zij namen ook de kassa met 200 gulden mee. Dezelfde nacht werd piz zeria Esmeralda aan de Sta tionsweg door dieven bezocht. Hier werd een kassa met een waarde van enkele duizenden guldens en een inhoud van een paar honderd gulden ont vreemd. yervolg van voorpagina) CIDEN Ouders en srlingen zullen pas mor- ïavond weten of er vol- ende week gestaakt jrdt in het Leidse on- erwijs. Dan komen in èiden de leden van de tbonden bijeen om ^er de situatie te over igen. Met het afhaken de PCO, het KOV en et NGL, staat wel al vast at zeker niet alle scholen an deuren voor vijf da- en zullen sluiten. 4e bonden hadden met hun den afgesproken dat een hooi dicht gaat, wanneer 'Geederde of meer dan twee- 0 irde van de leraren van me ng is, dat er gestaakt moet orden. Voor Leiden geldt j wralsnog dat slechts de leden in de ABOP van plan lijken zijn te gaan staken. De re- *onale KOV en het NGL (Ne- irlands Genootschap van Le- E ren) hebben het stakingspa- iiol ingetrokken. Verwacht ordt dat met name het afha- en van het NGL consequen- es zal hebben voor de akties de middelbare scholen. Zoals het er nu naar uit ziet kunnen de leerlingen van een aantal Leidse scholen volgen de week thuis blijven. Van verschillende scholen wordt binnen de ABOP verwacht, dat een meerderheid van de leerkrachten zich achter de ac ties zal scharen. De stakings bereidheid zou groot zijn op de Morskring, de Willem de Zwij- gerschool, het Stedelijk Gym nasium, de Gunningschool, het Agneslyceum en het Bonaven- turacollege. Op een aantal Leidse scholen hebben de leerkrachten de ou ders zoveel mogelijk ingelicht over de acties en het doel van de acties. Zo is op de openbare lagere en kleuterschool de Morskring aan de Damlaan met behulp van affiches aan de ouders uitgelegd waar het de leerkrachten om gaat. Ou ders Worden ook betrokken bij het voorbereiden van acties. Het college van B en W heeft inmiddels in een brief aan de verschillende openbare scho len in Leiden laten weten dat registratie van de leraren en leraressen die staken verplicht is. Dit in verband met de sala risadministratie. Of de staken de docenten nadelige gevolgen zullen ondervinden van die registratie is nog onduidelijk. Op de school de „Morskring" aan de Damlaan hebben de leraren een poging gedaan met behulp van affiches het doel van de geplande acties aan de ouders uit te leggen. Vooralsnog heeft het college daarover geen standpunt inge nomen. Protest De aangekondigde acties zijn een protest tegen de plannen van het kabinet Lubbers. Voor veel leerkrachten is de maat vol. Het onderwijzend perso neel moet per 1 januari 1,65 procent loon inleveren boven op de kortingen die in het re geerakkoord aan alle ambte naren en aan de trendvolgers in het vooruitzicht zijn gesteld. De leerkrachten zijn niet al leen kwaad over het inko mensbeleid van de pas aange treden regering, maar vinden dat ook het ondèïwijs sterk aan kwaliteit zal inboeten, wanneer de voorstellen van de regering daadwerkelijk wor den uitgevoerd. Het aantal leerlingen zal volgens die plannen van 30 naar 32 per klas gaan met als gevolg dat er meer leerkrachten werkloos zullen raken, vinden de leden van de onderwijsbonden. Ver der maken de bonden zich erg kwaad over de bepaling, dat een leerkracht bij ziekte niet meer vervangen mag worden. De leerlingen zouden zolang over andere klassen verdeeld moeten worden. heer J. van Kampenhout (links) werd gisteren benoemd tot Jdder in de orde van Sint Sylvester. Ook de heer H. Duym i echts) viel een pauselijke ereblijk ten deel. Hij kreeg in het An- lonius Clubhuis door pastoor B. Demmers de onderscheiding c ro Ecclesia et Pontifice opgespeld. [Je heren Van Kampenhout en Duym hebben veel werk verzet als estuurslid van het Anthonius Clubhuis. De heer H. Duym was jfentwintig jaar bestuurslid, de heer J. van Kampenhout was jftig jaar actief in het bestuur van het clubhuis. e heer Van Kampenhout was verder voorzitter van de Katholie ke Begraafplaats in Leiden en voorzitter van het Militaire Tehuis, 'erder was hij actief in het landelijke bestuur Katholieke Kerkho- ;eed rock bit company EIDEN De gedwongen ontslagen voor 56 man bij Reed lock Bit Company zijn mogelijk te voorkomen. Directie en vak- onden hebben besloten te zoeken naar alternatieve oplossingen, aarbij gedwongen ontslagen tot een minimum beperkt kunnen lijven. Dit bleek gistermiddag tijdens een vergadering tussen akbonden FNV en CNV met de directie van Reed Rock Bit Company en een Amerikaanse afgezant van het moederbedrijf 11 Houston. oals bekend zouden er bij dit Leidse bedrijf aan de Roosevelt- j' raat, 56 mensen ontslagen moeten worden. Eén en ander zou et gevolg zijn van de teruglopende vraag naar boorkoppen. Iets Ji raarvoor bij Reed onderdelen worden vervaardigd. Als oorzaak oor de inkrimping van het werk werd de vermindering van et aantal olieboringen in de wereld genoemd. De bonden vrees- en een verdere afbrokkeling van de positie van Reed Rock Bit Company en eisten nader overleg. Er zijn inmiddels al enkele ergaderingen geweest en de bereidheid van de directie om sl aar een oplossing te zoeken is, volgens CNV-woordvoerder 12 ërpstra en FNV-vertegenwoordiger De Jong, groot te noemen. >e directie van Reed zegde tijdens de gistermiddag gehouden ergadering toe een garantieverklaring te zullen opstellen, 'aarin duidelijk blijkt dat de Nederlandse vestiging een wezen- Te rol zal blijven vervullen in het gehele concernverband. :ze verklaring zal zo spoedig mogelijk aan de vakverenigingen 'NV en CNV worden overhandigd. Ook moet daarin duidelijk borden gesteld, dat de bedrijfsvoering in Singapore niet ten kos- van de Nederlandse vestiging van Reed Rock Bit Company w_at. r loals al eerder gemeld, bleken werknemers en vakbonden voor- 1 bevreesd te zijn, dat de Nederlandse vestiging van Reed zou morden opgeofferd aan die in Singapore. Een vermoeden dat (Jog werd versterkt, doordat de Leidse personeelsleden al enige Ijd produktiegegevens naar de Aziatische vestiging moesten op- „MUSEUM MOET OOK ONTMOETINGSCENTRUM WORDEN' LEIDEN „Een museum is niet alleen een gebouw om dingen in uit te stallen. Vol gens mij moet een museum ook als ontmoetingscentrum dienen, moet het een gastheer functie .hebben," zegt me vrouw R. Dalmeijer, conserva tor van het Rijksmuseum voor Volkenkunde. Zij is momen teel druk bezig met de organi-" satie van het Divali feest. Dit Indiase feest wordt zaterdag 20 november in „Volkenkunde" gevierd. „Het leek mij een aar dig idee om mensen uit India hun feest hier te laten vieren," meent mevrouw Dalmeijer, die meldt dat het feest al bijna is „uitverkocht". Mensen die het feest willen meevieren, moeten er daarom snel bij zijn. Het gaat om het lichtfeest Di vali, dat aan het aan het einde van de zomer, wanneer de oogst binnen is, wordt gevierd. Ook wordt het oude jaar uitge luid en het nieuwe jaar feeste lijk ingehaald. Volgens me vrouw Dalmeijer is het licht feest te vergelijken met een combinatie van het kerstfeest en nieuwjaar zoals wij dat vie ren. Divali is gewijd aan Laks- hmi, de godin van de voor spoed en vruchtbaarheid. Hin- doestaanse Surinamers die Ne derland wonen, vieren Divali overigens ook. In India duurt het t lichtfeest, dat begint vanaf nieuwe maan tijdens de Indiase maand Kar- tika, vier dagen. Men begint op de eerste dag met het met kleine olielampjes verlichten van zijn huis. Men laat dë deur open staan en gaat niet slapen. Er bestaat namelijk een kans, dat de godin binnenkomt en als dat gebeurt, is het nood- In India wordt het lichtfeest onder meer geveird met een fak keloptocht. zaak dat men niet slaapt. An ders gaat de godin het huis voorbij en dat is geen goede zaak, zo luidt het verhaal. Tij dens de overige drie dagen viert men feest, men gaat bij familie-leden op bezoek en stuurt kaarten met goede wen sen rond. Via de vereniging Nederland- India kwam mevrouw Dal meijer in contact met Indiër^ die in Nederland wonen. Deze mensen komen uit verschil lende streken van India en vieren het feest op de wijze zo als het in de betreffende streek wordt gedaan. Veel van hen vonden het een prima idee om Divali in Volkenkun de te houden. Men is in de In diase ambassade in Den Haag druk bezig met de voorberei dingen op het feest. Er worden kleren gemaakt en dansen en gezangen ingestudeerd. De ambasadeur van India in Nederland zal het feest overi gens ook bijwonen. Via de di recteur van Air India kreeg mevrouw Dalmeijer de be schikking over twee beelden van de godin Lakshmi. Die di recteur zal ook actief deelne men aan het feest. Hij is een meester in het met rijstmeel maken van gelukstekens op de vloer. Een activiteit die zich het beste laat vergelijken met het in figuren strooien van zand. De organisatie van de festiviteiten wordt financieel ondersteund door het Ministe rie van Buitenlandse Zaken en Air India. In de aula van Volkenkunde wordt een beeld van de godin Lakshmi geplaatst. Men begint V&D alsnog akkoord met lange broek LEIDEN Het vrouwelijke winkelpersoneel van Vroom en Dreesmann in de regio Noord-Holland mag de lange broek weer uit de kast halen. De strengere kledingvoor schriften, die de nieuwe regio directeur Noord-Holland een maand geleden heeft uitge vaardigd, zijn gisteren onge daan gemaakt. Tot de regio Noord-Holland rekent V&D ook Leiden. Vroom en Dreesmann blijft de voorkeur geven aan japon of rok, maar een geklede panta lon mag ook, zo is dinsdag meegedeeld. De dienstenbond FNV trok midden oktober aan de bel bij de hoofddirectie, na dat de nieuwe regiodirecteur strengere kledingvoorschriften had uitgevaardigd. Het vrou welijke winkelpersoneel van de filialen in de regio moest een rok of jurk aan, de man nen mochten alleen in kos tuum met stropdas in de win kel verschijnen Een man en een vrouw die weigerden aan de nieuwe voorschriften te voldoen, zouden volgens de dienstenbond op staande voet zijn ontslagen. De hoofddirec tie van V en D heeft dinsdag besloten de bestaande kleding- regeling voor de regio te ver ruimen met de mogelijkheid een lange broek te dragen. In een aantal andere regio's is dat al eerder gebeurd, aldus mr. J. Weijers van de hoofddirectie van V en D. het feest met het brengen van offers. Na deze offerande is het beeld volgens de Hindoe stanen de godin geworden. Tij dens het feest, dat van drie uur tot kwart over vijf duurt, worden verschillende dansen opgevoerd, er is een Sari-shofo en een professionele sitar spe ler verzorgt een optreden. In de pauze kan men thee drin ken en Indiase hapjes eten. Omdat het hier om een licht feest gaat, wordt de aula van Volkenkunde verlicht met vele kleine lampjes. „Dit eve nement past overigens prima in ons project Jaarfeesten", zegt mevrouw Dalmeijer. In Volkenkunde kan men met behulp van een jaarfeestenwij- zer kennis maken met diverse jaarfeesten die in de wereld worden gevierd. Sri Lanka Behalve met de organisatie van het lichtfeest is mevrouw Dalmijer bezig met het opzet ten van een tentoonstelling van kindertekeningen uit Sri Lanka. Ze toont schitterende tekeningen, die op HEMA-pa- pier en met HEMA-krijtjes zijn gemaakt door kinderen uit het voormalige Ceylon. Met de te keningen laten de kinderen zien hoe zij het hebben erva ren om ziek te zijn. In de ten toonstellingsruimte waar deze kleine kunstwerken worden getoond, worden tekentafels geplaatst, waar kinderen van LBO- en MBO-onderwijs ook tekeningen van hun ervarin gen met ziekte kunnen ma ken. Het is de bedoeling dat deze Nederlandse tekeningen in Sri Lanka worden tentoon gesteld. „Ik wil bezoekers van het mu seum actief betrekken bij het gebeuren. Door de kinderen te laten tekenen, krijg je een wis selwerking,"zegt mevrouw Dalmeijer, die conservator is van de Afdeling Zuid- en Zuidoost Azië. „Conservatrice vind ik geen mooi woord, dan denken de mensen meteen aan een strenge directrice", zegt ze. Haar taak omschrijft me vrouw Dalmeijer aldus: „Een conservator probeert een ob ject wat meer tot leven te wekken. Hij tracht bezoekers uit te leggen waarom een be paald voorwerp in het mu seum staat. Het gaat niet al leen om het verleden of het heden apart, maar je moet de lijnen van vroeger doortrek- Expositie In Stedelijk Museum de Lakenhal aan de Oude Singel wordt vrijdag de tentoonstelling „Leidse Ateliers III" geopend. In de serie Leidse ateliers is het nu de beurt aan de kunstenaars Krijn Giezen, Fred Hakkaart (schilderijen en pastels) en Frans de Wit (beelden) om hun werk te tonen. De tentoonstelling duurt tot en met 1 januari. Kunstmarkt De Leidse teken- en schilderacademie Ars Aemula Natu rae houdt in het gebouw aan de Pieterskerkgracht 9 de tra ditionele kunstmarkt. Er is werk van verschillende aard te koop. Tevens kan men er kennis maken met de kunste naars en demonstraties boetseren, pottendraaien en derge lijke zien. De kunstmarkt duurt vier dagen. Bonderdag en vrijdag is de academie van vijf tot negen uur geopend, za terdag en zondag kan men er van één tot vijf uur terecht. Wandkleden In de Openbare Bibliotheek aan de Nieuwstraat 4 gaat vandaag een wandkleden-tentoonstelling van start. Tot 1 december kan men er werken van Hetty Pias mans zien. Openingstijden: Maandag, woensdag en donderdag van tien tot half negen, dinsdag en vrijdag van tien tot half zes en zaterdag van tien tot één uur. Kamerlingh Onnes (1) In het Kamerlingh Onnes Laboratorium aan de Nieuw- steeg 18 wordt morgen een symposium gehouden. Dit ter nagedachtenis van het feit dat professor dr. H. Kamerlingh Onnes op zaterdag 11 november 1882 zijn hoogleraarsambt aan de Leidse Universiteit aanvaardde. Het werk van Ka merlingh Onnes leidde tot het vloeibaar maken van Heli um en tot het gebruik van lage temperaturen in vele gebie den van de natuurkunde. Kamerlingh Onnes (2) De opzet van het symposium, dat om kwart voor tien begint, is een overzicht te geven van de ontwikkelin gen op het gebied van de natuurkunde bij lage tempe raturen. die een gevolg zijn van het werk van Kamer lingh Onnes. Er zijn vier sprekers: P. Nozières uit Gre noble. W. Buckel uit Karlsruhe. B. Bleany uit Oxford en L. J. de Jongh. K&O In het K&O-gebouw (Oude Vest 45) is donderdag 11 no vember een dia-klankbeeld te horen en te zien over 'De vier seizoenen van de Hoge Veluwe'. De dia's worden be geleid door Mozart-composities, vertolkt door de pianiste Ingrid Haebler onder begeleiding van London Symphony Orchestra. De aanvang van de vertoning is 19.45 uur. Merenwijk Dankzij financiële steun van het ministerie van socia le zaken wordt het gebied De Horsten in de Merenwijk opnieuw bestraat Het werk vindt plaats in het kader van de werkverruimende maatregel wat inhoudt dat het rijk meebetaalt aan de personeelskosten van de werkeloze jongeren die het karwei uitvoeren. De as- faltgedeelten vallen buiten de werkzaamheden. Begon nen is inmiddels met de Condorhorst, Buizerdborst en Valkenhorst. De totale afwerking van De Horsten zal ongeveer een jaar in beslag nemen. ADVERTENTIE Rentetarieven op Spaarvormen per 10 november 1982. Spaarrekening zopder opzegtermijn: 6 Spaarrekeningen met opzegtermijn: opzegtermijn 3 maanden 6/* opzegtermijn 6 maanden 6'/2 opzegtermijn 12 maanden VA Girospaarrekening: VA Spaardeposito's met vaste looptijd: Looptijd 1 jaar Looptijd 2 jaar Looptijd 3 jaar Looptijd 4 jaar Looptijd 5 jaar VA VA Maandrente-deposito's met vaste looptijd: Looptijd 2 jaar 7 Looptijd 3 jaar 7 'A Looptijd 4 jaar 7'/: Looptijd 5 jaar 81A Spaarbrieven aan toonder met vaste looptijd: Looptijd 1 jaar VA Looptijd 2 jaar IVi Looptijd 3 jaar 8 Looptijd 4 jaar 8 Looptijd 5 jaar 8J/4 °7o Bel voor meer informatie onze afdeling spaargelden. De heer drs. D.C. van Enthoven, Mej. A. Vermei en Mej. J. Voogt kunnen u volledig informeren. Op uw verzoek zenden wij u onze spaarbrochure. Kmkiers Vandaag bankieren als vanouds. Lange Houtstraat 8. Postbus 327, 2501 CH Den Haag, tel. 070-469480.

Leidse Courant | 1982 | | pagina 3