talië zoekt middel egen ontvoeringen Cerk verklaart maffia de oorlog Paus biedt diensten kerk aan voor eenwording van Europa donderden mensen gestikt bij unnelramp in Afghanistan ETA beraamde aanslag op paus Een nieuwe service van uw krant 21.50 24.50 Reagan vrijwel akkoord over opheffing sancties JITENLAND LEIDSE COURANT WOENSDAG 10 NOVEMBER 1982 PAGINA 11 debewust Nieuwe federatie voor bescherming mensenrechten MADRID Vertegenwoordigers van comités voor de rechten van de mens uit acht landen die de akkoorden van Helsinki hebben onderte kend, hebben besloten zich aaneen te sluiten in een internationale federatie. Dit is gisteren be kend gemaakt in Madrid waar gisteren de Euro pese toetsingsconferentie inzake de naleving van de akkoorden werd hervat. De federatie wordt gevormd door vertegenwoordigers uit Nederland, Oostenrijk, België, Canada, Frank rijk,'Noorwegen, Zweden en de Verenigde Sta ten. De kans dat op de gisteren na een schorsing van acht maanden hervatte toetsingsconferentie resultaten worden behaald, wordt zeer klein ge acht. Van westelijke zijde werd gisteren bij de heropening zaken doen afhankelijk gesteld van harde toezeggingen van het oostelijk blok op het punt van de mensenrechten. Israël verwerpt mogelijke erkenning door PLO JERUZALEM Israël heeft negatief gereageerd op de be richten dat de PLO onder voorwaarde bereid is Israël te erkennen. Het Egyptische dagblad Al Ahram meldde giste ren dat de PLO tot erkenning van Israël wil voorgaan, mits de VS een dialoog openen met de Palestijnse bevrij dingsorganisatie. Een woordvoerder van de Israëlische regering verwierp het bericht in Al Ahram als Palestijnse propaganda. De belangrijkste organisatie binnen de PLO, Fatah, heeft de plannen voor de vorming van een federatie tussen een te vormen Palestijnse staat en Jordanië goedgekeurd. De statenbond zou tot stand kunnen komen, nadat Israël zich uit de bezette westelijke Jordaanoever en de Gazastrook heeft teruggetrokken. Gisteravond is de Britse minister van buitenlandse zaken, Pym, in Amman aangekomen. Hij zal met koning Hoessein gesprekken voeren over de recen te ontwikkelingen in het Midden-Oosten. Orkaan in India: 200 doden BOMBAY In de Westindiase staat Gujaret zijn de afgelopen dagen zeker tweehonderd mensen gedood, toen dit gebied door een or kaan werd getroffen. Aan de kust worden nog eens honderd mensen vermist. Dit heb ben Indiase functionarissen gisteren bekend gemaakt. De orkaan vernielde 30.000 wonin gen, wegen en de elektriciteitvoorziening. Bombardementen op Angola LISSABON Zuidafrikaanse gevechts vliegtuigen hebben afgelopen weekeinde militaire posities tot 130 kilometer in An gola gebombardeerd. Dit maakte het Ango lese ministerie van buitenlandse zaken gis teren bekend. Er zouden geen slachtoffers zijn gevallen. Haakmat ontslagen als adviseur Horb PARAMARIBO De Surinaamse garni- zoenscomandant Roy Horb heeft mr. André Haakmat, die onder andere adviseur is van de vakcentrale Moederbond, ontslagen als. zijn adviseur. Horb deelde gisteren mee, dat Haakmat dusdanig heeft gehandeld dat hij hem niet langer kon handhaven. Haakmat wordt in regeringskringen gezien als het „brein" achter de recente stakingen. Afge lopen zaterdag werd Haakmat er door Horb van beschuldigd een „vrij grote leugenaar" te zijn „die de kennis die hij heeft mis bruikt". Voor de Surinaamse televisie ver klaarde Horb: „Ik begin moe te worden van Haakmat. Deze gemeenschap moet we ten dat deze persoon bezig is door allerlei intriges splijtzwammen te creeren". Van onze correspondent Cees Manders) ME Een groepje Ita- inse ondernemers lijkt afdoend middel te >ben gevonden tegen nappingen en ontvoe ren. Vorige week chten de industriëlen de stad Padua tord-Italië) na de ont- ring van de dochter een van hen een be- g van een half miljoen den bij elkaar, om het volgens aan te bieden diegene die de politie kon tippen over de identi teit van de ontvoerders. ï)it middel werkte uitstekend. De getroffen ondernemer, een zeer rijke metaal warenf abri- kant, kon afgelopen zondag zijn dochter weer in zijn ar men sluiten. De ontvoerders waren door het tipgeld zo ze nuwachtig geworden en elkaar gaan wantrouwen, dat ze be sloten met het tipgeld genoe gen te nemen en de gijzelaar te laten lopen. De ondernemers van Padua namen dit initatief om de golf van kidnappingen in te dam men. En nu de kwetsbaarheid van de ontvoerders is aange toond, staat vast dat opnieuw met de pet zal worden rondge gaan, zo gauw weer een onder nemer door ontvoerders wordt lastig gevallen. En in Italië is men inmiddels zo ver, dat er werkelijk geen dag meer voor bij gaat zonder dat een onder nemer of zijn zoon, dochter of echtgenote ontvoerd wordt. De beruchtste bende in de we reld van de kidnappers is de Anonimo Sequestro, een ge nootschap van oorspronkelijk Sardijnse hêrders, die de scha pen de rug hebben toegekeerd en zich hebben toegelegd op de ontvoering van rijke indus triëlen. Ze hebben de laatste jaren wel honderden slachtof fers gemaakt en deze na beta ling niet eens altijd aan de fa milie teruggegeven. Vorig jaar werd in de Tiber bij Rome een van hun slachtoffers gevon den, met zijn voeten in het be ton. Voor hem was niet op tijd of niet genoeg betaald. Het ziet er naar uit dat het ini tiatief van de industriëlen van Padua door collega's elders zal worden overgenomen. De poli tie heeft daar geen enkel be zwaar tegen. Hoe meer perso nen bij de strijd tegen de ont voeringen betrokken zijn, hoe beter het is, zo redeneert men. ME De rooms-katholieke kerk in Italië heeft de gèorgani- de misdaad, die de laatste tijd weer van zich doet spreken, [heilige) oorlog verklaard. Een paar weken voor het bezoek paus Johannes Paulus II aan Sicilië het eerste bezoek een paus aan het eiland besloten de plaatselijke bisschop- misdadigers van de maffia buiten de kerk te plaatsen. gesproken tè dat maffiosi die een moord of roofoverval heb- gepleegd of die huurmoordenaars hebben gecontracteerd om vuile werk voor hen te doen, worden geëxcommuniceerd nneer zij absolutie over hun zonden komen vragen, brede kring wordt echter betwijfeld of de nieuwe strijdbaar heid van de kerk van enige invloed zal zijn op een onderwereld, die zich staande heeft weten te houden onder stormlopen van de Duce Benito Mussolini in de jaren dertig en democratische lei ders in het Italië van na de oorlog. „Een man die in staatss tien huurmoordenaars op het spoor te zetten van één slachtoffer, maalt niet om excommunicatie", aldus Luigi Lombardi Satriani, een onderzoeker aan de universiteit van Calabrië, die daarmee de mening van veel Italianen vertolkt. Wel hoopt men dat de houding van de kerk kan helpen de „omerta", de zwijgplicht, te doorbreken. Bovendien verwacht men van het bezoek van de niet-Italiaanse paus aan Sicilië een krachtige steun in de rug van de strijd tegen de georganiseerde misdaad. Ingang van de 2600 meter lange Salangtunnel. waarbinnen vorige week honderden Russiche I italren en Afghaanse soldaten door verstikking zijn omgekomen. LAMABAD Honder- n Afghaanse burgen en ivjet-militairen zijn vori- I week door verstikking t het leven gekomen in p tunnel in het noorden h Afghanistan. Dit is Iteren door leden van it Afghaanse verzet be- Indgemaakt. Gesproken ordt over meer dan 100 slachtoffers. Afghaanse bronnen in Pa- tan werd vernomen, dat de Ind op 3 november in de Sa- ig-tunnel ontstond, toen een kauto in botsing kwam met voorste voertuig van een vjet-legerkonvooi. 2,6 kilometer lange Salang- nnel ligt in het Hindoe Koesh-gebergte ten noorden van de Afghaanse hoofdstad Kaboel. De tunnel werd in het begin van de jaren I960" door Russische technici gebouwd en ligt op de enige autoweg van de Sovjet-Unie naar Kaboel. De tunnel is een belangrijke schakel in de aanvoerroute voor de naar schatting 100.000 Russische troepen in Afgha nistan. De meeste overledenen stikten door de rookontwikkeling die afkomstig was van de explosie en de brand, en door de uit laatgassen van hun auto's. De Sovjets dachten eerst aan een aanval van de verzetstrijders op de tunnel en sloten deze af. In afwachting van hulp lieten ze de motoren van hun voer tuigen draaien ter bestrijding van de kou. In Kaboel kon geen officiële bevestiging van de berichten worden verkregen. Het werd wel opvallend genoemd, dat radio Kaboel de afgelopen da gen lange dodenlijsten heeft voorgelezen. Ongeveer 450 Afghaanse sol daten zijn met hun wapens en munitie overgelopen naar het verzet. Woordvoerders van de opstandelingen zeiden in de Pakistaanse grensstad Pesha war dat dit gebeurde na een guerrilla-aanval op 30 oktober. Ondertussen zijn de bombar dementen vanuit de lucht op de oostelijke provincie Koenac sterk toegenomen. Guerrilla strijders lieten weten, dat daar vele huizen, oogsten en stuks vee in de aan Pakistan gren zende provincie Koenac wer den verwoest. 'h v Dolfijnen afgeslacht Een Britse organi satie die opkomt voor bedreigde diersoorten heeft in Turkije gepro testeerd tegen het massaal afslachten van dolfijnen. De Britse organisatie schat dat er in de Zwarte Zee zo'n honderdduizend dolfijnen en bruin vissen worden op gejaagd en afge slacht. De dieren worden gebruikt voor de voederin dustrie voor kip pen. Voor zijn vertrek naar Rome neemt paus Johannes Paulus II afscheid van het Spaanse ko ninklijk paar, koning Juan Carlos en koningin Sofia. MADRID De Spaanse poli tie neemt aan, dat de aanhou ding van twee Baskische sepa ratisten zaterdag in Frankriik een complot heeft verijdeld om paus Johannes Paulus II tijdens zijn bezoek aan Spaans Baskenland te vermoorden. Dit verklaart de arrestatie op die dag van twee leiders van de ETA in San Juan de Luz, even over de grens in Frans Baskenland. Op het laatste moment werd het programma van de reis van de paus gewij zigd. Zijn vliegtuig landde een uur te laat, op een andere plaats. Vrijdag zouden de Spaanse autoriteiten erachter zijn gekomen dat er een aan slag in de maak was. De gear resteerde separatisten zijn Antxola Larranaga, die be kend staat als „Peio" en Carlos Ibarguren. De eerste is het brein achter de commando's van de ETA. Uw krant biedt in het vervolg degelegenheid om op een gemakkelijke manier uw boekenbezit uit te breiden met een aantal boeken in de exclusieve sleer. Deze aanbiedingen vindt u wekelijks in uw krant. Speciaal voor u geselecteerd door SiJthoffPers: Vijfde Vijf ling Vijfde uit een reeks vanyijfüngen door 's werelds meest verkochte detectieve-schrijfster. In deze omnibus de verhalen: De dinsdagavondclub; Wie adverteert een moord!; Miss Marple vertelt; In hotel Bertram; De blunder van Greenshaw. Wiede voorgaande Vijflingen heeft gemist kan ze alsnog bestellen. Zie elders in deze advertentie voor het bestelnummer. Uitvoering: 475 blz, omslag 3-kleuren, formaat 13.2x20.2 cm.. Bestelnummer, sp 23543. Uitgave: A.WSijthoff. Désirée Annemarie Selinko In deze schitterend gebonden uitgave verhaalt Annemane Selinko over Désirée, de dochter van een zijdehandelaar uit Marseille. Als Désirée veertien jaar oud is ontmoet ze de dan cok nog zeer jonge generaal Napoleone Buonaparte. Hij vraagt haar ten huwelijk, maar tot keizerin van Frankrijk zal zij het nooit brengen. Op achttien jarige leeftijd ontmoet ze een van Napoleons generaals, Jean Baptiste Bemadotte, waar ze mee trouwt, jaren later wordt Bemadotte door de koning van Zweden aangewezen als zijn opvolger en Désirée stammoeder van het huidige Zweedse koningshuis. Uitvoering: met een vierkleuren stofomslag. 440 blz. Bestelnummer, sp 28871 Uitgave A.WSijthoff Eerderin deze reeks verschenen: Twee vrouwen over katten, C5/e//weg f .49,90 sp 29428 Kleinkinderen, CStellweg f.17,50 sp 29983 Ogenblikken in Valois, H/fsasef.49,50 sp 28634 Zal ik je eens wat vertellen, C/eöesf.49,50 sp 25945 Duncton Saga, WJiorwood f.41.50 sp 26356 Niet hiermaar op een andere plaats, R.Barker f.34,50 sp 29118 Eerste Vijfling, A.Christie f.21,50 sp 17349 Tweede Vijfling, A.Chrishe f.21,50 sp 17446 Derde Vijfling, A.Christie f.21,50sp 21842 Vierde Vijfling. AChnstie f.21.50 sp 22040 Het land onder de zon, A/.Lubrsf.57,50 sp 27085 Het boek van de hond, J. Palmer f.59,50 sp 28324 Vietnam, 10.000 dagen oorlog, M.Macleari .34,50 sp 29479 Het oneindige verhaal, M.Ende f.39,50 sp 28235 Avonturen aan de wilde kust, A.Helman f.52,50 sp 29312 Bestellen per postgiro om het u gemakkelijk te maken. U komt in het beat van deze boeken door storting/overechn) ving van het verschuldigde bedrag opgiro67.685 t.n.v. Sijthoff Pers Extra met vermelding van het bestelnummer Binnen drie weken na ontvangst van uw overschrijving ontvangt u het gewenste boek thuis. Aan de balie vindt geen verkoop plaats. Voor informatie kunt u bellen: 070-190448. «8*SIJTHOFF PERS WASHINGTON Nog vermoedelijk voor het einde van de week zal president Reagan bekend maken dat de sancties te-, gen een aantal Westeuro- pese landen die betrokken zijn bij de aanleg van de Russische gaspijpleiding zullen worden opgeheven. Over de opheffing van de sancties is zo goed als overeen stemming bereikt. Daarvoor is het nodig, zo wprdt in Was hington gezegd, dat de Vere-( nigde Staten tot overeenstem-' ming komen over nieuwe voorwaarden voor de krediet verlening aan de Sovjet-Unie. Deze voorwaarden zijn zo goed als vastgesteld. Reagan ligt op het ogenblik ernstig overhoop met de vier Westeuropese landen die be trokken zijn bij het aardga sproject: Engeland, West- Duitsland, Frankrijk en Italië. Reagan wilde met de sancties de Sovjet-Unie treffen wegens haar aandeel in de toestand in Polen. Er zijn in Washington al enige weken besprekingen aan de gang tussen de Verenigde Sta ten en de vier Westeuropese landen alsmede Canada en Ja pan over nieuwe regels voor de handel tussen Oost en West. Er is al van verscheidene kan ten gezegd dat het overleg be vredigend verloopt en dat een akkoord in zicht is over zaken als de omvang van nieuwe kredieten aan de Sowjet-Unie en andere Oosteuropese lan den en het peil van de rente die daarvoor wordt gevraagd. SANTIAGO DE COM- POSTELA Op de laat ste dag van zijn bezoek aan Spanje, tevens de dag, dat in Madrid de landen van Oost en West begon nen aan hun tweede ver volgconferentie over de akkoorden van Helsink, heeft paus Johannes Pau lus II tijdens de Europa- -demonstratie in de ka thedraal van Santiago de Compos tela, waaraan be halve koning Juan Carlos, bisschoppen en politici van tal van Europese lan den deelnamen, de diens ten der r. k. kerk aange boden voor de eenwor ding van Europa. De paus wenste de conferentie alle succes toe. Wat het katho licisme is voor landen als Po len en Spanje is volgens de paus het christendom voor Eu ropa. Zonder het christendom kan Europa zijn identiteit niet begrijpen, want, aldus de paus, de Europese landen hebben in het christendom gemeenzame wortels. De paus riep de vol keren van geheel Europa op hun geestelijke eenheid weer te zoeken in een klimaat van respect voor de andere gods diensten en de verscheiden heid van politieke systemen. De paus bood hiervoor de diensten van de kerk aan. Hij merkte daarbij op, dat de kerk bepaalde stellingen, die zij vroeger innam, heeft verlaten. Zij wil slechts de menselijke en geestelijke vernieuwing van Europa dienen, ook via haar diplomatieke posten. De paus had voor zijn toe spraak Santiago de Compostel- la uitgekozen, een van de oud ste pelgrimsplaatsen in Europa en een van de voornaamste naast Jeruzalem en Rome. Aangenomen wordt, dat de kathedraal is gebouwd boven het graf van de apostel Jaco bus, wiens stofelijk overschot van Jeruzalem naar Spanje zou zijn overgebracht Het graf zou in de negende eeuw door de monnik Pelayo zijn terug gevonden. De paus scheen zich op de laatste dag van zijn bezoek aan Spanje iets te hebben hersteld. De reis heeft duidelijk ge maakt, dat zijn ijzeren consti tutie van voor de aanslag nog niet terug is. 2^elden hebben zoveel mensen hem zo ver moeid gezien als in de laatste dagen. De medische begelei ders verklaren eensgezind: de paus heeft met deze reis te veel hooi op de vork genomen. Spanje zelf heeft hem met on voorstelbare warmte en en- thousiame ontvangen. Miljoe nen Spanjaarden, zowel jong als oud, bracht hij de afgelo pen tien dagen op de been en opnieuw imponeerde hij vriend en viiand met zijn enorme aantrekkingskracht.

Leidse Courant | 1982 | | pagina 11