Slecht weer beïnvloedt gezoek paus aan Spanje FDP maakt een ruk naar rechts tvenan Evren gewaardeerd loor zijn soldaten Coupplegers Boven-Volta beloven einde aan chaos Libanon wil Nederlandse bijdrage aan vredesmacht Begin: niet op de hoogte van massamoord Meer deelnemers aanslag op paus Roy Horb moet bakzeil halen 200 Nederlanders in Boven-Volta Londen kwaad over stemgedrag van YS Ilhtenland LHDSE COURANT MAANDAG 8 NOVEMBER 1982 PAGINA 7 [tellen voor eerste landelsvlucht" imteveer begonnen PE CANAVERAL Op het Ameri- anse ruimtecentrum Cape Canaveral is teren begonnen met het aftellen voor eerste commerciële vlucht van het m te veer Columbia. Als het aftellen ad verloopt, zal de space shuttle donder- ;middag de ruimte in worden gestuurd, n boord bevinden zich dan niet twee. ar vier astronauten. Het is voor het st in de geschiedenis van de ruimte- art, dat de bemanning van een ruimte- artuig uit vier man bestaat. Tijdens deze ste „handelsvlucht" moeten twee satel- ten in de ruimte worden gebracht, ree bedrijven hebben de NASA hier- or een bedrag betaalt van in totaal ruim miljard gulden. Nieuwe leider Spaanse communisten MADRID De 37-jarige mijnwerker Ge- raldo Iglesias is gisteren gekozen tot leider van de Spaanse communisten. Een dag eerder had Santiago Carillo laten weten als partijleider op te stappen. De 67-jarige Carillo, die twintig jaar de Spaanse com munisten heeft geleid, motiveerde zijn te rugtreden met de verklaring dat de partij toe was aan vernieuwing en reorganisatie na de zware nederlaag bij de verkiezingen van eind vorige maand. Voorts is het een publiek geheim dat het dictatoriale gedrag van Carillo op steeds meer weerstand stuitte. De nieuwe leider is een bescher meling van Carillo en staat net als deze bekend als een voorstander van de harde lijn. Iglesias POOLS POLITBURO WAARSCHUWT TEGEN BLOEDVERGIETEN WARSCHAU Het Politburo, het hoog- ste orgaan van de Poolse communistische partij, heeft zaterdag de bevolking ge waarschuwd dat de staking van 10 no vember „moeilijk berekenbare gevolgen" zal hebben. De Poolse aartsbisschop Glemp verklaarde bij de opening van het academisch jaar van de katholieke uni versiteit van Lublin, dat een „vernederd land" het recht heeft om te protesteren. Hij voegde daaraan echter toe dat de kerk oproepen tot onrust niet kan ondersteu nen, omdat onrust tot bloedvergieten kan leiden. Het is de taak van de kerk te pro beren dat te voorkomen. Londen stopt bijdrage aan Concorde LONDEN De Britse regering zet aan het einde van het begrotingsjaar, op 31 maart, haar bijdrage stop aan het superso nische vliegtuig Concorde. Dit brengt de toekomst van het toestel in gevaar, meldt het Britse dagblad de Times. De afgelopen 15 jaar heeft de regering bijna 4,6 miljard gulden besteed aan de Concorde. De stop zetting brengt British Airways volgens de Times in grote financiële moeilijkheden. Als de maatschappij besluit de vluchten met de zeven Concordes stop te zetten, be staat er volgens de Times weinig twijfel over dat de Fransen snel zullen volgen. De Fransen hebben in verband met de hoge kosten het aantal vluchten met de Concorde voor het komend jaar al dras tisch beperkt. iRID Slecht weer ft dikke mist, hevige re en felle rukwinden, ft in het weekeinde bezoek van paus Jo nnes Paulus II geken- >rkt. Gisterochtend be- pht hij het hoog in de rgen gelegen klooster p Montserrat, waar htduizend jongeren de Ie nacht op de helling kampeerd hadden, [nderden van de ver- Bumde jongeren moes- a door het Rode Kruis ïpleegd worden. Twee [ramen er, volgens de taanse radio, om het le- in door vallend gesteen bemanning van de helicop- die hem naar Javier [cht, vertelde dat het een fi de gevaarlijkste tochten is, die zij ooit hadden ge lakt. Het bezoek van de üs gisteren aan Catalonië fl voor een groot-deel letter- i in het water. Zware regen- rukwinden en dichte mist- teisterden de hele nacht en ochtend de heilige berg van Montserrat en de rest van de provincie. In Montser rat viel in totaal vijf keer de stroom uit en toen de verbin dingen hersteld waren, stón den de geluidsinstallaties lange tijd onder stroom als gevolg van de wolkbreuken. De plot seling opkomende mistvlagen maakten het de televisiekij kers regelmatig onmogelijk om ook maar iets te zien van de plechtigheden. Na zijn aankomst in Barcelona vertrok de paus onmiddellijk naar het hoog in de bergen ge legen Benedictijnenklooster van Montserrat, waar zich de wereldberoemde Zwarte Ma donna bevindt. Door het slech te weer kon de pauselijke heli copter niet opstijgen en moest de paus het traject per auto af leggen. Met grote achterstand op het tijdschema kwam hij aan bij het klooster op de top pen van de berg, waar on danks het weer duizenden pel grims hem wachtten, maar de mis die de paus daar zou op dragen moest door het slechte weer worden afgelast. In een stromende regen en met een vertraging van meer dan twee uur reed de paus la ter Barcelona binnen. Bij de kerk van de Heilige Familie noemde hij ten overstaan van tienduizenden druipnatte aan wezigen, het christelijke gezin de essentiële menselijke cel waarin het geloof en de liefde onophoudelijk geboren en be leefd worden. Hij raakte alle Barcelonezen in het hart door in het Catalaans hun gezinnen te zegenen. Op zijn tocht naar de gothische kathedraal, het pronkstuk van het middel eeuwse stadsgedeelte nabij de haven, juichte, ondanks het slechte weer tienduizenden hem toe. De snippers van drie duizend kilo aan telefoonboe ken begeleidden hem op zijn weg. Naar schatting een half mil joen mensen was des middags aanwezig bij een massabijeen komst aan de voet van de Montjuich, de berg die uitziet over de haven van Barcelona. In een speciale boodschap tot de arbeiders en ondernemers pleitte de paus voor spoed maatregelen om een einde te maken aan de wereldwijde re cessie en om te komen tot een nieuwe economische orde, die is gebaseerd op samenwerking tussen kapitaalverschaffers en werknemers. „De staat kan niet blijven leven met een steeds oplopende werkloos-' heid", aldus de paus. „Het scheppen van nieuwe banen dient een eerste'economische en politieke prioriteit te zijn." De ondernemers nodigde hij uit om na te denken over de Turkse machthebber, generaal Evren, stemde giste- >«n In de hoofdstad Ankara voor de nieuwe grondwet, >0 hem automatisch tot nieuwe president van het land taakt. Tervolg van de voorpagina) |EN HAAG Het Turkse staatshoofd, de 64-jarige ?neraai Kenan Evren, is gisteren als gevolg van de itslag van het referendum de nieuwe president van de urkije geworden. yren, die naast staatshoofd tevens voorzitter is van de nationa- veiligheidsraad, komt uit een eenvoudig en zeer godsdienstig izin. Zijn vader was een islamitische geestelijke in Alesehir bij mir. Toen hij 18 was verliet Evren de militaire school in Istan- lel. jn militaire carrière verliep voorspoedig. Na zijn studie aan de ilitaire academie in 1938 te hebben voltooid, diende hij met cces als officier bij de artillerie in verschillende legeronderde- n. In 1953 nam hij als lid van het Turkse contingent van de N-troepenmacht deel aan de oorlog in Korea. Na bevordering 1961 werd hij bevelhebber van het eerste leger, waarvan het >ofdkwartier in Istanboel is gevestigd. Later benoemde men vren tot chef van de generale staf van de grondstrijdkrachten vervolgens klom hij op tot de functie van adjunct chef-staf in de Turkse strijdkrachten. die hoedanigheid leidde hij in 1975 een militaire missie naar Sovjet-Unie. Vervolgens maakte hij verscheidene reizen naar ;t buitenland (Europa, Libië, de Verenigde Staten) en in 1976 erd hij bevelhebber van het vierde leger dat zijn hoofdkwar- er heeft in Izmir. erste-minister Bulent Ecevit benoemde Evren in 1978 tot chef m de generale staf. Volgens collega's, die jarenlang met hem ibben samengewerkt, is Evren zo voorspoedig aan de top van i militaire hiërarchie beland door zijn „flexibiliteit en zijn gro- mate van geduld die hij ten opzichte van zijn ondergeschikten eet op tè brengen. Zijn groeiende irritatie over het „eindeloze Êkibbel" van de politici stak hij echter niet onder stoelen of anken. Hij gaf hen verscheidene „waarschuwingen". Op 12 iptember 1980 greep Evren de macht toen het aldn op de rand an een brugeroorlog balanceerde. ROME Bij de aanslag op paus Johannes Paulus II op 13 mei 1981 hebben zich behalve de aangehouden schutter, de Turk Ali Agca, ten minste nog twee gewapende mannen op het St.-Pietersplein opgehou den. Ze stonden klaar om de schieten in het geval Agca zou missen. Volgerts het in Rome verschij nende Amerikaanse dagblad „Daily American" van giste ren hebben Turkse autoritei ten het Vaticaan hiervan op de hoogte gesteld in een brief over het onderzoek. Volgens het blad, dat bronnen in het Vaticaan aanhaalde, stonden drie mannen op het St.-Pie- I Het zou even goed sneeuw geweest kunnen zijn, die j neerviel op de „popmoblel" die gisteren door de met hagen van mensen omzoomde straten van Barcelona trok. Het weer was er slecht genoeg voor. Maar het zijn vlokken van papier, waarmee de pauselijke stoet werd overgoten bij wijze van welkom. christelijke opvatting van de waarde voorop staan. Ook de onderneming. „Ook in de on- onderneming staat ten dienste derneming moet de menselijke Van de mens en niet de mens ten dienste van de onderne ming", aldus de paus, die zijn zijn rede besloot met een op roep tot solidariteit en vreed zame samenwerking tussen werknemers en ondernemers. In het voetbalstadion van de FC Barcelona, waar zich 130.000 jongeren hadden ver zameld, was het veld voor een groot deel bedekt met rode en gele tapijten. Op een groot maar eenvoudig altaar, droeg de paus daar in de stromende regen een mis op. tersplein in een driehoek op gesteld op strategische punten, waarbij zij ieder gemakkelijk de paus bij zijn rondgang over het plein konden treffen. Vol gens een bericht uit Turkije zou elke van de Russische of Bulgaarse geheime dienst in de aanslag moeten worden uit gesloten. PARAMARIBO „Er bestaat geen conflict tus sen mij en legerleider Bouterse." Dat heeft gar nizoenscommandant Roy Horb, na Bouterse de be langrijkste Surinaamse militair, voor de Suri naamse televisie ver klaard. Horb en Bouterse verschenen zaterdagavond samen op de televisie in de kennelijke bedoeling hardnekkige geruchten te ontzenuwen dat garni zoenscommandant Horb was ondergedoken we gens een conflict met de bevelhebber. Horb bevestigde dat hij zich twee dagen had teruggetrok ken uit het beleidscentrum, nadat hij onenigheid had ge had over het uitblijven van een verklaring waarin de de mocratisering van Suriname in het vooruitzicht werd ge steld. De Moederbond had dit als voorwaarde gesteld voor het opgeven van haar acties. Horb wees iedere toespeling op onenigheid tussen hem en Bouterse van de hand, maar voor waarnemers in Paramari bo is het duidelijk dat Horb een nederlaag heeft geleden. Hii deed verder een felle aan val op ex-minister Haakmat. Hij beschuldigde de oud-minis ter van het zaaien van twee dracht. Vrijdag was Horb het doelwit was geworden van een (mislukte) aanslag. Haakmat had de schuld daarvoor gelegd bij de Volksmilitie, die is opge richt na de staatsgreep om de revolutie te steunen. Legerlei der Bouterse ontkende dat le den van de volksmilitie over wapens beschikten. Bouterse noemde deze militie een goede zaak en hij kondigde aan dat meer burgers een opleiding er voor zouden krijgen. Boven-Volta is een voormalige Franse kolonie in West-Afri- ka, in het Sahel-gebied, en be hoort tot de groep van de 's werelds allerarmste landen. Het land is de gevolgen van de grote droogte uit het begin van de jaren zeventig (nog) niet te boven gekomen. Het inkomen per hoofd van de bevolking bedraagt zo'n 350 gulden, on geveer het laagste van de we reld. Ruim drie vierde van de bevolking leeft in absolute ar moede. Zonder de grote buitenlandse hulp zou Boven-Volta niet kunnen overleven. Voor Ne derland is het land een zoge naamd concentratieland, wat betekent dat het extra ontwik kelingshulp krijgt. Voor dit jaar gaat het om een bedrag van ongeveer 42 miljoen gul den. In Boven-Volta is ee aantal Nederlanders zaam: ongeveer 200 gers en technische di gen. Het ministerie van bui tenlandse zaken heeft nog niets over hen vernomen. „Maar dat is meestal juist een goed teken. Als het slecht gaat, dan worden wij op de hoogte gesteld", aldus een woordvoer der van het ministerie. groot werk- jwilli- undi- NIAMEY De onderoffi cieren die gisteren in het Westafrikaanse Boven- Volta het regime van pre sident kolonel Saye Zerbo omverwierpen, hebben aangekondigd dat zij een eind willen maken aan de chaos in het land. Bij de coup van gisteren zouden doden en gewonden zijn gevallen. Over het lot van kolonel Zerbo is niets be kend. De nieuwe machthebbers in Boven-Volta hebben zich ver enigd in een „Voorlopig Natio naal Comité van Welzijn". Ko lonel Zerbo was in 1980 zelf aan de macht gekomen, door een einde te maken aan de toen twee en een half jaar oude democratische regering. Het afgezette staatshoofd wordt er nu van beschuldigd, dat hij een „avontuurlijke en gevoerd, die werd gekenmerkt door „corruptie en illegale verrijking". Aangekondigd is dat alle individuele rechten, op de politieke na, zullen wor den nageleefd. Over hun ver der plannen hebben de nieuwe machthebbers nog geen mede delingen gedaan. Facelift voor Vrijheidsbeeld NEW YORK Het Vrijheids- beeld in New York zal vol gend jaar een face-lift onder gaan en daardoor een heel iaar voor het publiek gesloten blij ven. In de twaalf maanden zal de „koperen huid" van het beeld een grondige opknap beurt krijgen. Daarbij wordt vooral gewerkt naar het roes tende frame onder de „huid". De restauratie van het beeld, dat al in 1886 werd gebouwd, kost bijna 70 miljoen gulden. LONDEN De Britse re gering heeft gisteren haar teleurstelling laten blij ken over het stemgedrag van de Verenigde Staten in het debat van afgelo pen week over de Falk- land-kwestie in de Alge mene Vergadering van de Verenigde Naties. De Britse minister van land? bouw Walker beschuldigde Washington ervan zich niet te gedragen als een „bondgenoot" door voor een Argentijnse re solutie te stemmen, waarin Engeland wordt opgeroepen zo spoedig mogelijk het overleg te hervatten met Buenos Aires over de staatkundige status van de omstreden eilanden groep. De meerderheid van de Britten schijnt zijn vertrouwen in de Verenigde Staten te heb ben verloren. Volgens een enquête van de Sunday Telegraph ziet 53 pro cent een verwijdering tussen Groot-Brittannië en de VS. kunst en kunstenaars Het officiële staatsieportret van koningin Beatrix zal van 23 november af drie weken lang te zien zijn in het Am sterdams Historisch Museum. Het schilderij is gemaakt door Herman Gordijn in opdracht van de Rijksvoorlichtings dienst. Tegelijkertijd worden nog twintig andere schilderij en van Gordijn tentoongesteld. Egyptische handschriften op papyrus zijn van 11 november itot 4 april te zien in het Rijks museum van Oudheden in I Leiden. De papyrusverzame- ling van Leiden geniet inter nationaal grote bekendheid. Behalve handschriften zijn er lop „Papyrus, van bies tot boekrol" voorwerpen te zien. Ook wordt een licht geworpen op de fabricage van papyrus, het schrijversambt en de ver schillende schriftsoorten. DEEL CRITICI HAAKT AF (Van onze correspondent Ami van Vree) BERLIJN De Westduitse liberale FDP heeft tijdens het partijcongres in Berlijn een duidelijke ruk naar rechts gemaakt. Zowel wat het partijprogramma be treft als in kwesties rond personen heeft de lijn-Gen- scher-Lambsdorff gezegevierd. De critici van de plotse linge ommezwaai naar CDU en CSU hebben het loodje moeten leggen. Daarmee is de van bovenaf opgelegde koersverandering in Bonn nu ook intern doorgetrok ken. Een deel van degenen die van mening zijn dat de FDP daarmee haar liberale identiteit heeft verloren, overweegt een openlijke breuk met de partij. Hierover zal eind deze maand in Bochum worden beslist. Een aantal vooraanstaande FDP'ers heeft al tijdens het con gres zijn functies en het lidmaatschap opgezegd. Dat de voorstanders van een harde, conservatieve koers niet wensten tegemoet te komen aan de verlangens van de teleurge stelde minderheid die het liberalisme en de geloofwaardigheid van de partij in gevaar zien gebracht, werd al direct duidelijk na de magere herverkiezing van Genscher als partijvoorzitter. In de daarop volgende verkiezing van het partijbestuur behaalde de voormalige staatsmininster mevr. Hamm-Brücher namelijk niet de nodige stemmen om hierin zitting te nemen. De sociaal- -liberale ex-minister Baum kwam slechts met de hakken over de sloot. Een van de belangrijkste woordvoerders van de Gen- scher-tegenstanders, de afgevaardigde Ingrid Matthaus-Maier, kondigde daarop haar uittreden uit de partij aan. Deze ontwikkeling zette zich de volgende aagen voort. Van de drie manifesten die waren ingebracht om een program vóór de toekomst van de FDP uit te stippelen, werd het zgn. „papier- -Bangemann", het meest behoudende, op een enkele onderge schikte verandering na, aangenomen. Voor de „Junge Libera len", eveneens behorend tot de rechtervleugel, werd de weg vrijgemaakt als officiële jeugdorganisatie. Een boycot van de linkse „Judo's" (Jong-Democraten) was toen niet meer nodig, aangezien dezen zichzelf al teleurgesteld van de partij hadden afgewend en al hun ingediende moties hadden teruggetrokken „omdat dit geen liberale partij meer is." In een andere ruimte van het congresgebouw in Berlijn hielden de afgehaakte critici een tegencongres om een sociaal-liberale vernieuwingsbeweging op gang te brengen. Dit was georgani seerd door de „liberale verenigingen" die eerder in heel de Bondsrepubliek waren opgericht als protest tegen de machtswis seling in Bonn en tegen de verrechtsing van de FDP. Na lang durige debatten werd besloten om op 28 november in Bochum te beslissen over een definitieve breuk met de FDP en over een eventuele oprichting van een nieuwe links-liberale partij. Partijleider Genscher slaagde erin opnieuw gekozen te worden op het congres van de Westduitse liberalen. Hier krijgt hij applaus van zijn medestander Lamsdorff, minister van economische zaken in het kabinet Kohl- Genscher. BEIROET/DEN HAAG Libanon heeft Nederland, Engeland, Zweden en Zuid-Lorea gepolst voor een bij drage aan de internationale troepenmacht die nu in Beiroet is gestationeerd. Dit is gisteren in officiële kringen in de Libanese hoofdstad vernomen. Een woordvoerder van het ministerie van buitenlandse za ken in Den Haag heeft vanochtend gezegd nog niets van het Libanese verzoek te weten. De Libanese president, Gemayel, wil de internationale vredes macht die nu ongeveer 4.000 man sterk is, uitbreiden tot 30.000 man. Deze vredesmacht moet het machtsvacuüm in Libanon gaan opvullen, nadat de Israëlische, Syrische en Palestijnse troe pen dat land hebben verlaten. üp verschillende plaatsen in het Libanon-gebergte is gisteren weer hevig gevochten tussen milities van de rechtse christenen en linkse moslims. De gevechten concentreerden zich in Aley, een stadje dat ongeveer 20 kilometer ten oosten van Beiroet ligt. In het gevangenenkamp Ansar in Zuid-Libanon, waar zo'n 6.000 Palestijnen worden vastgeouden, is gisteren onrust uitgebroken. den waaronder zij moeten leven. Zij eisen een betert besch ming tegen de koude en regen. Nadat met stenen werd gegooid, losten Israëlische bewakers een serie waarschuwingsschoten. JERUZALEM De Is raëlische premier Begin heeft vanochtend tegen over een speciale commis sie, die een onderzoek doet naar de massamoord in twee' Palestijnse kam pen, verklaard geen voor kennis te hebben gehad van het besluit om rechts- christelijke milities de kampen Sabra en Chatila te laten uitkammen. Be gin zei dat hij pas op don derdag 16 september tij dens het kabinetsberaad hoorde, dat de Falangisten enkele minuten daarvoor de kampen waren binnen getrokken. De bevelhebber van de Israëli sche troepen in Beiroet, gene raal Yaron, heeft gisteren in zijn getuigeverklaring laten doorschemeren, dat de Israë liërs de christelijke milities bij hun slachtpartij niets in de weg hebben gelegd. De getui genis van Yaron is in tegen- gei lische leger. Zij hebben altijd volgehouden, dat de Israëli sche legerleiding niets heeft geweten van het bloedbad dat tdoor de rechtse christenen werd aangericht. Yaron ver klaarde voor de commissie dat de hoogste militaire leider van Israël, stafchef Eytan, op een bijeenkomst op vrijdagmiddag 17 september zijn persoonlijke goedkeuring had gegeven de rechtse christenen in de kam pen hun gang te laten gaan.

Leidse Courant | 1982 | | pagina 7