Lot van burgerslachtoffers luit Wereldoorlog „minder erg? VVD-voorzitter: contacten met PvdA gaan door Demonstratie voor Russische dissident ontaardt in rel Zegen voorde jacht Meer winst leidt niet automatisch tot meer werk weer BINNENLAND LEIDSE COURANT MAANDAG 8 NOVEMBER 1982 PAGINA 5 Binnenkort ook radio ontvangst in tunnels [DEN HAAG Weggebruikers kunnen binnenkort mjdens het rijden in tunnels ongestoord naar de radio I luisteren bij uitzendingen via de FM-kanalen. Rijks waterstaat heeft Siemens Nederland opdracht gegeven om in zes tunnels een systeem installeren dat de radio ontvangst verbeterd. Met de order is 3,3 miljoen gul- Iden gemoeid. (Het systeem heeft als voordeel dat automobilisten bij (een calamiteit, ook in de tunnel via de radio geïnfor meerd kunnen worden. Bovendien zullen politie en (hulpdiensten dank zij dit systeem ook in de tunnels (gebruik kunnen maken van hun portofoons en mobi lofoons. (Het systeem bestaat uit lange hittebestendig stalen-ko- jperen draden. De eerste tunnel tvaar het gebruikt gaat Iworden is de Coentunnel in de rijksweg Amsterdam- Zaandam. Daarna volgen de Velser-, de Schiphol-, de 'Vlake-, de Drecht- en de Heinoordtunnel. Nederlandse onderzeeër redt vijf drenkelingen IJMUIDEN De Nederlandse onderzeeër Tijgerhaai heeft zaterdagmorgen vroeg dertig mijl ten zuiden van de Doggersbank, negentig miil uit de Engelse kust, vijf Belgische dren kelingen uit zee gered. De Belgen waren in moeilijkheden geraakt nadat hun vissersschip was gezonken. De Tij gerhaai ving hun noodsignalen op. Toen bleek dat de zware zeegang het onmogelijk maakte de drenkelingen aan boord te krijgen, vroeg de Tijgerhaai assistentie van een groter schip, dat door het bieden van luwte de over stap mogelijk moesten maken. Een helicopter van de Engelse marine heeft de vijf drenke lingen daarop aan boord genomen en naar Engeland overgebracht. Archieffoto van de Nederlandse onderzeeër Tijger- haal na de te waterlatlng In '72. Nieuwslijn over Latijns-Amerika UTRECHT Clat Nederland, de Neder landse afdeling van de Latijns-Ameri kaanse vakcentrale voor boeren en ar beiders, heeft zaterdag in Utrecht een te lefonische nieuwslijn in gebruik gesteld. Op die lijn zijn dag en nacht nieuwsbe richten uit Latijns-Amerika te horen. Het idee van de Latijns-Amerikalijn ont stond door de grote vraag bij journalis ten, politici en publiek naar informatie uit de Latijns-Amerikaanse landen, al dus een Clat-medewerker. De informatie op de nieuwslijn komt niet alleen van de internationale pers, maar ook uit bij voorbeeld vakbonds- en kerkbladen uit Latijns-Amerika. Het nummer van de Latijns-Amerikalijn is 030-318698. Lift door explosie verwoest HELMOND Door nog onbekende oorzaak is gisterochtend een lift in een flatgebouw in Helmond door een explosie verwoest. De lift bevond zich op de begane grond. Na de ont ploffing brak brand uit waardoor het con tra-gewicht niet langer in evenwicht werd gehouden en van de negende verdieping naar beneden stortte. Persoonlijke ongeluk ken deden zich niet voor. De politie raamt de schade op tenminste honderdduizend gul den. De reparatie van de lift zal naar ver wachting zeker twee maanden vergen. Van de kant van de bewoners van de flat is er al op gewezen dat dit voor bejaarden tot ön- overkomenlijke problemen zal leiden. DEN HAAG Burger slachtoffers uit de Tweede Wereldoorlog. We erken- ?nen het bestaan. We hea dmen hun slachtofferschap. 'Maar toch het blijven [een beetje tweederangs Hun nood is een andere, mindere, dan het leed dat die andere categorieën oor logsgetroffenen is aange daan: de joodse Nederlan ders, de Nederlanders in .de Indische kampen, de [invalide verzetsstrij- i ders Of niet? niet per definitie", zegt mevrouw C.M. Jacobs-Stam, die in opdracht van het Lan delijk Service-instituut voor Oorlogsgetroffenen ICODO |een boek heeft geschreven over de burger-slachtoffers. ..Het leven van de vrouw, wier gezin werd weggevaagd doordat er een bom op haar huis viel en het leven van de man, die in het kader van de Arbeitseinsatz naar Duitsland werd afgevoerd, zijn vaak even erg door de oorlog gete kend. Hun leed is wel anders, maar even erg". „Getekend door de oorlog", is de titel van mevrouw Jacobs' boek. Het eerste exemplaar er van is vanmiddag door ICO- DO-voorzitter W. Wieringa overhandigd aan de voorzitter van de Tweede Kamer, dr. D. Dolman. Daarbij kwam het ontwerp ter sprake van de „Wet Uitkeringen Burger-oor logsslachtoffers", dat momen teel bij de Tweede Kamer ligt en dat door de overheid wordt beschouwd als het sluitstuk van de sociale wetgeving voor oorlogsgetroffenen. Voor an dere dan burger-getroffenen zijn immers al weer geruime tijd van kracht de „Wet Uitke- Veertigduizend burger-slachtoffers heeft de Tweede Wereldoorlog geëist. Velen van hen kwamen om bij bombardementen. Hier een beeld van Rotterdam op 14 mei 1940. zijn er ongetwijfeld zeer velen. Volgens een schatting van het Werk-en Advies College (WAC), dat destijds is ingesteld om de regering te adviseren inzake oorlogsgetroffenen, zal het aantal burger-slachtoffers dat de komende jaren een be roep doet op de nieuwe wet, dan ook in de tienduizenden lopen. In het boek van mevrouw Ja cobs komen ze zelf uitvoerig aan het woord. Zo wordt een 24-jarige ooggetuige geciteerd van het bombardement van 3 februari 1945 op het Haagse Bezuidenhout. Daarbij kwa men 459 burgers om het leven, raakten vele honderden ge- ringen Vervolgings-slachtof- fers" en de „Wet Buitenge woon Pensioen". Ook in het wetsontwerp voor de burger-slachtoffers komt weer een „tweederangs-status" tot uitdrukking. Brengt de Ka mer er namelijk geen wijzigin gen in aan, dan zullen mensen die op'grond van de „WUBO" een uitkering aanvragen, zich straks aan een veel strengere selectie moeten onderwerpen dan zij, die in aanmerking ko men voor financiële hulp krachtens de „WUV" of de „Wet Buitengewoon Pensi oen". „Het wetsontwerp in zijn huidige vorm is dan ook geen volwaardige vertaling van onze solidariteitsplicht tegen over de burger-oorlogsgetrof fenen", aldus ICODO-voorzit- ter Wieringa vanmiddag. Veertigduizend In totaal zijn er tijdens de Tweede Wereldoorlog zo'n 40.000 Nederlandse burgers om het leven gekomen. Circa 20.400 door krijgsgeweld en nog eens 22.000 door honger en ontberingen. Dit is meer dan 20 procent van het totale aantal omgekomen Nederlan ders in de oorlog. Het juiste aantal voor het leven invalide geworden en in hun gezond heid ingrijpend geschade slachtoffers is niet bekend. Het wond en werden 11.000 A 12.000 mensen dakloos. Het was midden in de hongerwin ter, die vooral in de grote ste den in het westen van ons land het leven erg zwaar maakte. De ooggetuige is een vrouwelijke kantoorbediende. Ze heeft, zo vertelt zij in ,,'s- Gravenhage twintig jaar vrij" wat spullen uit haar huis ge haald en probeert weg te ko men uit de brandende wijk. „Huilen en bidden was het enige dat wij in die bange ogenblikken konden doen. Steed9 nieuwe bommen vielen, en toen het afgelopen was hing er een zwarte rookmassa boven het Bezuidenhout. Onze enige wens was nu: veilig naar tante Bep. Daar ging het dan. Een krakend wagentje, met voor ons toch zo'n rijkdom erop, bestaande uit onze potka chel, een teil met suikerbieten, de hooikist met jurken en de bundel jassen. Ondanks het gesputter van Han hadden wij toch nog een uitgetornde jas van moeder meegenomen. En nu waren wij daar nog het blijst mee. Huilend liepen we verder van ons brandende huis weg en keken eens om naar de uitdragerswinkel op het wagentje. Dat is nu alles wat wij nog hebben". Verbeelding Hoe komt het dat de burger slachtoffers altijd minder se rieus zijn genomen dan andere oorlogsgetroffenen en in te genstelling tot dezen pas nu een eigen wet krijgen? Eén van de redenen is volgens me vrouw Jacobs dat burger slachtoffers „niet tot de ver beelding spreken door dapper heid, heldendom of een apart gruwelijk en tragisch lot". Toen na de oorlog het bestaan van de nationaal-socialistische uitroeiings- en concentratie kampen bekend werd, bete kende dat voor de publieke opinie zo'n schok, dat het leed van de burger-slachtoffers er bij in het niet scheen te vallen. Degenen die de rassenwetten hadden doorstaan, hetzij door dat ze tot de weinigen behoor den die de uitroeiingskampen hadden overleefd, hetzij door dat zij in Nederland aan de mensenjacht waren ontkomen, werden ervaren als de zwaarst getroffen slachtoffers van de oorlog. Ook de uit de concen tratiekampen teruggekeerde verzetsstrijders werden als zware slachtoffers erkend. Bij hen speelde nog een andere factor mee: de verzetsstrijder had zich voor het voortbestaan van het vaderland, voor reli gieuze, humanitaire of demo cratische waarden actief inge zet en daarvoor vaak het offer gebracht van zijn gezondheid. Solidariteit was hier een ere- plicht, ook wat betreft de na bestaanden. Hetzelfde gold voor de invalide militairen, die ons land hadden verdedigd of hadden meegevochten voor de bevrijding. De Indische Ne derlanders waren collectief af gevoerd naar concentratie- „Maar wat had het gewone Nederlandse burger-slachtof fer eigenlijk gedaan of gepres teerd, zou men zich kunnen afvragen. De burger had zijn lot, zoals burgers dat in de oor logen van alle eeuwen hebben gedaan, gelaten moeten onder gaan. Hij bevond zich toevallig op een bepaalde tijd op een be paalde plaats en daar kwam de oorlog over hem heen. Het noodlot trof hem, maar het had net zo goed zijn buurman of wie dan ook kunnen tref fen. Men zou kunnen zeggen dat de burger-oorlogsslachtof fers geen andere kenmerken vertonen dan die van de lijd zame, passieve slachtoffers. Wij hoeven hen ook niet dankbaar te zijn en daarom kunnen zij ook geen aan spraak maken op onze erken telijkheid, vinden wij". WILLEM SCHEER C.M. Jacobs-Stam: Getekend door de oorlog (Uitg. Van Loghum Slaterus B.V. De venter) AMSTERDAM Uitla tingen door bezoekers van een cultureel programma, dat werd georganiseerd door de vereniging Neder- land-USSR, hebben zater dag geleid tot een rel. De vereniging was in het RAI-congrescentrum bij een in verband met de viering van de 65e ver jaardag van de Russische revolutie. Joodse jongeren demonstreerden ter plaat se voor de vrijlating van de Russische dissident, Sjtsjaranski. De bezoekers maakten anti-se- mitisch opmerkingen aan het adres van de jongeren. Een er ander liep uit op handgemeen, waarbij enkele van de demon strerende jongeren alle in de leeftijd van 18 tot 20 jaar letsel opliepen. Dit heeft de politie zaterdagavond meege deeld. Zij hebben aangifte ge daan bij de politie. De jongeren spraken hun te leurstelling erover uit dat geen van de bezoekers aan de bij eenkomst iets had gedaan om een einde te maken aan de mishandelingen. De politie, die kort na het uitbreken van de rel ter plaatse was, heeft in de eerste plaats de jongeren in veiligheid gebracht. Verder beschikt de politie over de persoonsgegevens van de be trokken bezoekers, zodat actie nog volgt, aldus een woord voerder van de politie. Nieuwe spoorbrug op zijn plaats Na een lang voorbereide en met precisie uitgevoer de operatie heeft Culem- borg een nieuwe spoor brug. Het 114 jaar oude ij zeren gevaarte (links) is het afgelopen weekeinde opzij geschoven en ver vangen door een nieuwe boogbrug die ter plaatse was opgebouwd. Een computer stuurde de vij zels die de brugdelen ver plaatsten, en met televisie camera's hielden de stuur lieden aan was de operatie in de gaten. Vanmorgen reden de eerste treinen over de nieuwe brug. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Hoewel de WD thans een rege ringscoalitie met het CDA is aangegaan, willen de li beralen hun contacten met de PvdA in de thans begonnen kabinetsperiode voortzetten. De bedoeling van die contacten is na te gaan of de twee partijen voldoende ovéreenkom- sten hebben om in de toe komst eventueel aamen te gaan regeren. VVD-voorzitter Jan Kammin- ga zei zaterdag voor de Vara- radio: „Wij hebben meteen te gen Lubbers gezegd: Je moet niet vreemd opkijken als je toch weer hoort dat wij onze contacten met de socialisten voortzetten". De gesprekken spelen zich met name af tussen de wetenschappelijke bureaus van de twee partijen en in de zogenaamde Des-Indesgroep van liberalen en socialistnen. Op voorzittersniveau zijn er nog geen gesprekken begon nen. PvdA-kamerlid en oud-minis ter André van der Louw rea geerde hierop in dezelfde uit zending meteen met: „U hebt tijdens de informatieperiode- Van Kemenade de kans gehad voor samenspraak maar die hebt u hooghartig afgewezen". Kamminga zei daarop, dat nu de verschillen tussen de partij en nog te groot zijn om samen te kunnen regeren. Daarvoor is veel overleg nodig en dat is een zaak van lange adem. Vol gens Van der Louw heeft de PvdA thans geen haast om te overleggen met de VVD. De socialisten hebben thans veel meer behoefte aan overleg met alle andere progressieve partij en om een gezamenlijk front te vormen. Kaminga zei voorts, dat de pas aangetreden bewindslieden van zijn partij in de komende tijd intensief contact zullen on derhouden met de kiezers. Over de methode wordt nog nagedacht. Wel staat al vast. dat de ministers wekelijks een keer zullen lunchen met de voorzitters van de VVD-frac- ties van Eerste en Tweede Ka- Ministers vervangen Fractieleiders Ed Nijpels heeft tegenover NRC/Handelsblad onthuld en zijn woordvoer der heeft dit later bevestigd dat ministers, die niet goed functioneren, vervangen kun nen worden zonder dat er van een kabinetscrisis sprake hoeft te zijn. Dit is, zei hij, met for mateur (thans premier) Lub bers mondeling afgesproken en Lubbers had hem gemach tigd die afspraak bekend te maken. In verband met van verbazing getuigende geruchten, dat en kele door de VVD aangewezen bewindslieden niet eens lid van de liberal partij zouden zijn, heeft voorzitter Kammin- ga verklaard, dat minister Winsemius lid is geworden toen hem het ambt werd aan geboden. Kamminga zei, dat dit wel eens eerder is voorge komen en hij noemde in dit verband prof. Langman, die ook pas lid werd toen hij tot minister werd benoemd. Staatssecretaris Schwietert werd in juli lid van de VVD. Maar deze verklaarde zelf voor de tv, dat hij verzuimde contributie te betalen. In het programma van Mies Bouman sprak hij over zichzelf schert send, omdat hij nu op Defensie zit: „Nu hebben wij ook een Schwietheart of the forces". In het kader van de Hubertus-viering werd gistermorgen de Hubertusjacht gehouden in Wouwse Plantage. Pas toor Opgenoord zegende voor het vertrek van de meu te, de combinaties. TOPMAN PHILIPS: EINDHOVEN De af bouw van de werkgele genheid bij Philips is van structurele aard. Een ver betering van de economie wil niet zeggen, dat er daardoor meer werk komt, aldus mr. F. Otten, lid van de raad van be stuur van Philips, tijdens een forumdiscussie afgelo pen weekeinde in Eindho ven. Otten is van mening dat werk gevers en politici de situatie in het verleden te gunstig hebben voorgesteld. „Meer winst voor de bedrijven betekent niet au tomatisch meer werk. We moeten van die veronderstel ling af". Otten moet de industrie de ge legenheid krijgen om zich in haar eigen tempo te hergroe peren. Alleen dan krijgt de in dustrie de kans om redelijk te kunnen concurreren. Prof. dr. N. Tiemstra, hoogle raar in Tilburg, ging nader in op de verplaatsing van pro- duktie-eenheden naar de zoge naamde lage-loon-landen. „De huidige situatie is van dien aard, dat de loonfactor in het totaal van kosten een veel ge ringere rol is gaan spelen, sim pelweg omdat de lonen in die landen drastisch zijn ver hoogd. Factoren als energie en transportkosten zijn een veel belangrijkere rol gaan spelen. Dat zou wel eens kunnen bete kenen, dat wanneer een on dernemer nu zou moeten be slissen of hij een fabriek daar gaat bouwen of hier, kiest voor dat laatste". Gevallen bladeren brengen nieuwe treinen in problemen UTRECHT De Nederlandse Spoorwegen hebben vorige week 28 nieuwe diesel-hy draulische treinstellen uit de roulatie moeten nemen, omdat er door gevallen bladeren pro blemen waren ontstaan. Het is twee keer voorgekomen dat spoorbomen die dicht waren, bij het naderen van een van de nieuwe treinen open gin gen. Ook het doorschieten van treinen zou denkbaar zijn. Voorlopig zijn de treinstellen vervangen door zwaarder oud materieel, dat uitgerust is met zwaardere blokremmen die de wielen beter schoonvegen. Door de klevende bladeren aan de met schijfremmen uit geruste wielen van de nieuwe treinstellen, werd het elektro nisch contact met de rails ver stoord. De nieuwe treinen zijn vorig jaar in dienst gekomen, nadat de bladeren al gevallen waren. Sneeuw heeft de afge lopen winter geen invloed ge had op het nieuwe remsys- teem. Af en toe regen DE BILT Het komende et maal trekt een depressie van Engeland naar Noorwegen. Hierdoor draait de wind naar west en voert lucht van de oceaan èan. In deze lucht komt veel bewolking voor waaruit nu en dan regen valt. Hier tussendoor schijnt af en toe de zon. De middagtemperatuur is morgen ongeveer 13 graden. De wind blijft krachtig en is aan de kust nu en dan hard. Tot het weekeinde ziet het er naar uit, dat in dit weerbeeld maar weinig verandering komt. Z.-Umburg regen Innsbruck Kopenhagen I geh.bew. 19 16 V iw.bew. 6 0 l onbew. 19 13 1' Weersgesteldheid van gisteren Amsterdam regen De Bilt regen Eindhoven regen Oen Helder regen temp temp elag Stockholm Wenen Zurich Las Palmes motreg. 26 19 Or

Leidse Courant | 1982 | | pagina 5