pToenoordhal afgeladen roor zevende Taptade „Cadeautje" voor jarige EHBO-Leiden Sobere feestverlichting rond de feestdagen Open dag Sylviuslaboratorium BURGERLIJKE STAND Actie voor Polen groot succes ÏDËN LEIDSE COURANT MAANDAG 8 NOVEMBER 1982 PAGINA 3 ie Graaf brieden □EN Op 69-jarige leeftijd is af ^en zaterdag in het Academisch nhuis overleden de heer R. P. de De heer De Graaf genoot grote dheid in de wereld van de Leidse iliefhebbers, als organisator van ntentoonstellingen en wedstrijd en. Hij was voorzitter van de af 'West van de Nederlandse Bond Postduivenhouders. Tot aan zijn lonering was hij verbonden aan de universiteit Leiden als hoofd van khnische dienst van het Laborato- Jvoor Fysiologie. Donderdag wordt li de algemene begraafplaats Rhijn Ier aarde besteld. i- Messetrekker aangehouden LEIDEN De politie heeft dit weekeinde een 20-jarige Leidenaar aangehouden. De jongeman wordt ervan ver dacht in de nacht van zaterdag 30 op zondag 31 oktober een 23-jarige jongen met een mes te hebben neergestoken. Het slachtoffer werd daarbij le vensgevaarlijk verwond. Na een operatie is zijn toestand thans redelijk. De politie kwam de messe trekker op het spoor tijdens een onderzoek naar een over val op twee Leidse bejaarden. De steekpartij bleek te zijn ge pleegd in een café aan de Steenstraat. Het slachtoffer was na te zijn gestoken de straat opgegaan en werd daar enige tijd later aangetroffen. Hij kon toen niet verhoord worden. Pas twee dagen later ontdekte de politie, dat de steekpartij niet op straat, maar in het café was gepleegd. De dader heeft inmiddels ver klaard uit noodweer te hebben gehandeld. Hij zou door de 23- jarige jongeman zijn uitge daagd en geslagen. Om zich te verweren had hij het mes ge trokken. Het slachtoffer heeft laten weten zonder enige re den te zijn gestoken. Inbraken in kantines LEIDEN Drie kantines aan de Boshuizerka- de zijn in de nacht van vriidag op zaterdag het doelwit geweest van inbrekers. In het clubge bouw van Elmex Leiden brak ook brand uit. Uit het clubgebouw van de basketbal vereniging Elmex werd wat wisselgeld gestolen. De in braak werd ontdekt na een brandmelding om acht uur 's morgens. De brandweer sluit niet uit. dat de inbrekers een brandende sigaret hebben achtergelaten. Kortsluiting wordt ech ter ook niet uitgesloten geacht. In de nabijgele gen kantines van de voetbalverenigingen VNA en Oranje Groen werd eveneens ingebroken. Hier werd slechts wat snoepgoed gestolen. In alle gevalleh werd de inbraak gepleegd na een raam aan de voorzijde in te slaan. Man mishandelt buurvrouw LEIDEN Een 49-jarige man is gister avond aangehouden wegens vernieling en mishandeling van zijn 27-jarige buurvrouw. Oorzaak van zijn gedrag was de geluidsoverlast die zijn buur vrouw veroorzaakte. De man kon zich gisteravond om kwart over zes niet meer beheersen. Hij rende naar zijn luidruchtige buurvrouw toe en stapte de woning binnen toen zij de deur opendeed. De vrouw werd enkele malen door de kamer geslingerd en een salontafel werd vernield. Toen de man, eenmaal buiten gekomen, zijn woede nog wilde uitleven op de toegangsdeur liep hij snijwonden aan de hand op. Hij moest worden behandeld in het Acade misch Ziekenhuis. Ï>EN De Groe- fdhal was zaterdag af- jden. 3.500 a 4.000 be iers, onder wie burge nster C. Goekoop en ^burgemeester Vis met °|genote, werden als j een magneet getrok- gnaar de zevende edi- tfan de Leidse Taptade, eraan weer een keur Mkorpsen meedeed. De jjtse Band of the Black ^:h was de grote trek ster. De Schotten ifden 's middags in hun Ij al opzien in de stad is de „streetparades", ld als lokkertje om ubliek 's avonds naar 'aptade '82 te krijgen, liderden mensen luis den rond het Stadhuis- °h naar het voorproefje jjde grote show, die 's ,jids gegeven zou wor- iargeloos automobilist, die (kiddags Leiden bezocht J gedacht hebben dat de ofchie in de stad losgebro- jwas. Opgebroken straten cjin Leiden geen bijzonder- Eén van de optredende bands tijdens de Taptade. heid, maar zaterdag zorgden op bijvoorbeeld de Hooigracht., vooral de streetparades voor Verder zorgden de feestelijke flinke verkeersopstoppingen markt en een EHBO-demon- stratie op de Stille Mare voor de nodige chaos. Terug naar de Taptade, waar menig korps de handen flink op elkaar wist te krijgen. Dat gold niet alleen voor de Schot ten, maar ook voor „dé band van Leiden", K G en voor de junioren en senioren van het korps Jubal uit Dordrecht. Deze band haalde het Taptade- comité een week geleden uit de problemen door zich van het ene op het andere moment bereid te verklaren een gat in de avond op te vullen. De korpsen „Johan Friso" en „Juiiana" uit Middelburg moesten namelijk verstek la ten gaan, omdat de junioren band uiteen gevallen was door het vertrek van de leider. De uitstekende show van het Dor- drechtse Jubal kreeg van het publiek niet alleen een dave rend applaus; er werd zelfs om een toegift gevraagd. Datzelfde kregen de junioren van K G, Kunst en Genoe gen, voor elkaar. Zij brachten een complete „sailorshow" met attributen als een stuurrad, een vuurtoren, een meerpaal en kleine matrozen, die met echt water en zwabbers de vloer te lijf gingen op de mu ziek van bekende zeemans liedjes. Enkele bezoekers kre gen daarbij de schrik van hun leven toen één van de „sailor- tjes" met een emmer naar de tribunes stormde. Gelukkig bleek net die emmer confetti te bevatten. De Taptade '82 kende één minpuntje: de presentatie. Door de abominabele akoe stiek van de Groenoordhal was de begeleidende tekst van Dick van der Werf nauwelijks te verstaan. De muziek van de korpsen kwam daarentegen uitstekend uit de verf. Het Taptade-comité hoopt volgend jaar met de achtste editie te kunnen komen. Net als ieder jaar zal dan weer geprobeerd worden een goede imitatie van de Taptoe Breda te geven, zij het dat in Leiden het optreden van burgerkorpsen de hoofd moot moet vormen. „Het mili taire aspect van de tapoe's wekt weerstand bij veel men sen. Bovendien zijn er genoeg burgerkorpsen, die muzikaal op hetzelfde hoge niveau staan. Een extra element is bo vendien dat de militaire korp sen nauwelijks een show bren gen. Bij hen staat de muziek voorop, maar korpsen uit de burgermaatschappij maken er een hele show bij", zo verklaar J. de Knegt van de Taptade het verschil tussen Breda en Leiden. fuzikale ^wisseling Lokhorst- rk JDEN Het vocale gramma, dat zaterdag Je Lokhorstkerk te be ren viel, was uit gedeelten opge- |wd. Ten eerste voerde Toonkunstkoor afde- Leiden onder leiding g» haar dirigent Hans der Toorn en met pia- wegeleiding werken uit Mendelssohn, Rossini ij Brahms. Het tweede jeelte bestond uit een >jn recital door de mez- ipraan Ellen Looyestijn, 1 liederen zong van wihaikowsky en Henriet- Bosmans. De combina- die zodoende onstond, cht een misschien wat [ewoon, maar heel ttige afwisseling, Ms van der Toorn komt als een inspirerend diri- Door zelf min of meer J te zingen en gedetailleer- .ianwijzingen te geven, staat »iin nauw contact met zijn ileden en is als het ware f met hen. Zijn enthousias- slaat dan ook duidelijk r op het koor, dat met gro- musiceert. Toonkunst Ïct evenwichtig en ont- nen, maar mist toch een concentratie en disci- (bijvoorbeeld in de inzet- ^jen afsluitingen). Dit was |er wel een noodzaak, om- ahet koor in vrij kleine he xing optrad, waarvan de <jik nauw luistert. Btem van Ellen Looyestijn jk door een vol en vrij laag •pre muzikaal veel dieper te en de verbeelding meer i te spreken. Dit gebeurde It in de door romantische getekende liederen Tschaikowsky (in het gezongen!) en na de in de met de stijl van »y en Ravel verwante ;ren van Henrielte Bos- Met hun soms virtuoze dramatiek en intens 1 vormen deze onderling lingscontrasten, waarin Looyestijn de veelzijdig- van haar muzikaliteit bewijzen. Zij deed dit ;uigend door een verzorg- 1 zekere techniek en een idige voordracht, die de acht van het terecht ge le publiek vasthield. DIRK VOOREN De „gewonde" fietser ligt op straat te wachten op hulp. LEIDEN Het jubileum comité van de afdeling Leiden van de Koninklij ke Nederlandse EHBO Vereniging presenteerde het bestuur zaterdagmid dag wel een zeer bijzon der „cadeautje". Op de Stille Mare leek het wel een slagveld: bebloede mensen liggend op straat, een fiets op de grond en een auto tegen een muur. Dat waren de ingrediën ten van het cadeau: een demonstratie van wat de EHBO'ers er in de park- tijk van kunnen en dat ter gelegenheid van het 50-ja- rig bestaan van de afde- ling. Het in scène gezette ongeval kende de volgende voorge schiedenis: een auto rijdt van af de Stille Rijn tegen een fiet ser uit de tegenovergestelde richting op de Stille Mare. De fietser valt en blijft gewond liggen en de auto rijdt tegen een muurtje waarvoor zich tot overmaat van ramp ook nog een voetganger bevindt. De vrouwelijke automibiliste zit bewusteloos met een hoofd wond tegen de voorruit, een passagiere heeft vermoedelijk een gebroken sleutelbeen, de fietser heeft bebloede handen en een open onderbeenbreuk en de voetganger een diepe dijbeenwond en een shock. De slachtoffers waren leden van de LOTUS, Landelijke Organisatie Tot Uitbeelding van Slachtoffers en de hulp verleners gèdilpomeerd EH BO'ers. Met deze straatdemon stratie wilden de leden het be stuur laten zien hoe goed men kan optreden bij dit soort on gevallen. Het toegestroomde publiek raakte in eerste in stantie geweldig onder de in druk van het gebeuren. In eerste instantie, want al snel werd door de aanwezigheid van de Audio-visuele dienst van het Academisch Zieken huis Leiden duidelijk dat het hier om een demonstratie ging. De dienst maakte opna men van de oefening, om er een voorlichtingsfilm voor medisch studenten van te ma ken. Bovendien krijgt de Leid se EHBO er waarschijnlijk een copie van. Door die opnamen, af en toe moest een verband opnieuw gelegd of een ingreep worden overgedaan, duurde de demonstratie wat lang. Na bijna een half uur kwamen twee ambulances met gillende sirenes aangereden om de „slachtoffers" af te voeren naar het ziekenhuis. Uit het publiek leverde dat schampere opmerkingen op als „Zijn jullie nu EHBO'ers", maar het jubi leumcomité sprak desondanks van een zeer geslaagde de monstratie. LEIDEN De winkeliers zullen dit jaar kalmer aan doen met de feestverlich ting. Om op de energie kosten te besparen, zal de feestverlichting wat min der branden. Het LCC (Leids City Centrum) ver wacht, dat de meeste win keliers de verlichting bij het sluiten van de winkel zullen uitdraaien. De Raad voor het Filiaal- en Grootwinkelbedrijf en het Centraal Bureau Levensmid delenhandel hebben de aange sloten ondernemingen inmid dels in een brief op het hart gedrukt de feestverlichting dit jaar sober te houden. De ener giecommissie van beide orga nisaties is tot de slotsom geko men, dat feestverlichting maatschappelijk aanvaardbaar is, mits die sober van opzet is. Daarbij is overwogen dat een beperkt en bewust gebruik van de feestverlichting door de consument meer gewaar deerd worden dan een totale black-out. Weliswaar leven we in een tijd dat energiebespa ring geboden is, maar jaarlijks gaat slechts een fractie van het totale energieverbruik (0,04 procent) op aan enige vorm van lichtreclame, zo licht de commissie het standpunt toe. feestverlichting in principe De commissie adviseert de winkeliers waar mogelijk be sparingen door te voeren in de feestverlichting, die verlich ting niet voor donderdag 11 november te ontsteken, de feestverlichting niet voor vier uur 's middags aan te doen („tenzij door atmosferische omstandigheden reeds eerder een verlevendiging van het straatbeeld wenselijk is"), de weer uit te doen en december weer buiten gebruik te stellen. In Leiden zullen de lampjes in de loop van deze week af- hankeliik van het tempo waar in de lampen worden opge hangen gaan branden. Na de kerstdagen worden de lam pen weer van de gevels van de winkels verwijderd. LEIDEN Belangstel lenden kunnen woensdag middag 24 november te recht in het Sylviuslabo ratorium aan de Wasse- naarseweg 72. In het ka der van de door de Uni versiteit georganiseerde open-huiscyclus, wordt daar een open dag gehou den. Het laboratorium gaat om half drie open. In de gebouwen van het labo ratorium zijn de wetenschap pelijke instituten medische biochemie, anthropogenetica, stralengenetica en chemische mutagenese, histochemie en cytochemie en farmacologie. Het laboratorium heeft vooral voor medische studenten een belangrijke onderwijstaak. Te vens wordt er veel onderzoek verricht De bezoeker kan met de vol gende zaken kennis maken: chromosomenonderzoek, de verschillende methoden om het kleurenzien te onderzoe ken, het verschil tussen ge zond en door kanker aangetast weefsel, een manier om een diagnose van genetische afwij kingen te stellen, onderzoek naar het ontstaan van erfelijke veranderingen door straling en kankerverwekkende stof fen, het herkennen van abnor male cellen in uitstrijkjes van de baarmoederhals en celsepa ratie waarbij cellen worden gesorteerd om te worden on derzocht. De rondleiding wordt besloten met een bezoek aan de fijnme- chanische afdeling, de glasin strumentmakerij en de foto-af deling. Belangstellenden kun nen zich voor deelname aan deze open dag opgeven op te lefoonnummer 071-148333,toe stel 3665/3133. LEIDEN Ondertrouwd:P. N. M. van Tulder en M. E. G. van der Heij den. N.J. Vreeswijk en M C M. Grootes. Overleden: W. de Jonge, geb. 3-6- 1901, man; F. H. S. Oude Nijhuis, geb. 4-10-1933, man; I. H. Stuhm. geb. 28- 3-1913. vrl echtg van W. Velthuy- zen; W. van der Blij, geb. 17-9-1917, man; N. de Leeuw, geb. 14-5-1895, man; T. Zwartjens, geb. 20-9-1916, man; T. A. P. de Leur, geb. 15-6-1928, man; C. Guijt, geb. 30-1-1907, man; A. A. Voerman, geb. 12-3-1899, vrl.; J. Mark. geb. 1-6-1900, man; C. Groe nendijk, geb. 29-6-1905, vrl. geh. gew. met H.J van As; D.J. van der Zwart. geb. 4-5-1912, man; G. Eisen, geb. 20-8-1902, man; A. Laros. geb. 3- 7-1890, vr. geh. gew. met WW de Wit; A van der Wal. geb. 23-S-1908,. man; J. van Delft, geb. 14-1-1897. vrl.; M. H. den Haan. geb. 11-10-1908, man; J. H. van der Heden, geb. 7-6- 1914, man; J. H. Beekhuizen, geb. 20- 12-1907, man; T. Boonstra, geb. 8-6- 1908, vrl. echtg. van H. van aer Goot; G. Hasselbach, geb. 4-7-1880, vrl. geh. gew. met F. Feenstra; H. Buijtendorp, geb. 6-1-1924, man; A. Bentvelzen, geb. 17-9-1912, vrl. echtg. van W. A. Valk; H G. van Doom, geb. 9-12- 1893, man; T. Fijnenbuik. geb. 9-7- 1895. vrl.; M. P. Plu, geb. 19-5-1890. vrl. geh. gew. met K. Uittenboogaard; M. Deeleman. geb. 9-3-1913, vrl. geh. gew. met E. Forger, C. J. Elfert, geb. 10-10-1956, man; MM. van der 1 J.J. Gehuwd: A. van Ommen Sandberg; E. Verhoeven en C. Ver- bruggen; R. Doller en H. V. van der Kolk; L. H. G. Steenvoorden en A. G van Erkel; P. H. A. Romijn en C. H. M. Bousie; J. A. Malachowski en J. Beij. W. B de Voogd en H. S. Stam. Piano-concert De Griekse pianiste Maria Kanatsouli treedt woens dagavond op in de Kapelzaal K&O aan de Oude Vest 45. De pianiste, die vorig jaar ook in Leiden was. brengt composities van Mozart, Van Beethoven. Liszt en Triantafiludes ten gehore. De toegangskaarten tot het concert, dat om kwart over acht begint, kosten vier en vijf gulden. One and One In het K&O gebouw aan de Oude Vest 45 wordt dinsdag avond de film „One and one" van de Zweedse acteur-regis seur Erland Josephson vertoond. Hij speelt in de film een zieke, oude man die een verhouding met zijn nichtje be gint. De hoopvol lijkende relatie eindigt echter in een nachtmerrie. De voorstelling begint om acht uur. Fellini Het Kijk huis aan de Vrouwenkerkkoorstraat 17 draait dinsdag 9 en woensdag 10 november de film „I Vittelo- ni" van Fellini. De film beschrijft de lotgevallen van een groepje adolescenten, die nog moeten leren dat het leven meer is dan het bevredigen van dierlijke behoef ten. De film wordt op beide avonden twee maal ge draaid: vanaf acht uur en vanaf kwart over tien. Rozekruisers Het Rozekruisers Genootschap houdt dinsdagavond een openbare lezing in hotel „Nieuw Minerva" aan de Vrou- wensteeg 11. Het onderwerp van de lezing is: „De gnostie- ke wijsheid van Apollonius van Tyana". De bijeenkomst begint om acht uur. Sprookjesfilm In de Kapelzaal K&O aan de Oude Vest 45 wordt woensdagmiddag de film „Sneeuwwitje en de zeven dwergen" vertoond. In de film wordt in het Neder lands gesproken. De filmvertoning begint om half drie. De toegangsprijs bedraagt drie gulden. Een glaas je ranja is bij deze prijs inbegrepen. Dochters van de Nijl In het Leids Volkshuis aan de Apothekersdijk 33 wordt woensdagmorgen 10 november de film „Dochters van de Nijl" gedraaid. Deze documentaire gaat over het leven op het platteland van Egypte, waarbij problemen met ouders, kinderen, ontmaagding en besnijdenis aan de orde komen. De film begint om tien uur, de toegang bedraagt één gul den en er is kinderopvang aanwezig. Themamiddag Het Dienstencentrum Binnenstad houdt donderdag middag 11 november een themamiddag onder de titel „Ouder worden, wonen en gezondheid" in het Volks huis aan de Apothekersdijk 33. De bijeenkomst begint om half drie. Er wordt ingegaan op zaken als de veilig heid in en buiten het huis, hulpverlening aan ouderen en de bejaardenhuizen. Die bleierne Zeit In het Vrouwenhuis aan de Hooigracht 79 wordt donder dag 11 november de „Die bleierne Zeit" van Margaretha von Trotta gedraaid. De film wordt die avond twee maal vertoond: om half acht en om half tien. Telderskade De gemeente houdt donderdagavond een informatiea vond over het ontwerp-bestemmingsplan 'Kopbebou- wing Telderskade'. De bijeenkomst heeft plaats in het Vijfhovenhuis aan de Hoflaan 169 en begint om acht uur. In het plan wordt tussen Rooseveltstraat en Hof- laan rekening gehouden met de bouw van bedrijven en woningen. Meer dan zeventig zakken vol kinderenkleding, zeker honderd kilo wasmiddelen en een bedrag van ruim 250 gulden. Dat is het resultaat van de actie voor Polen die zaterdag werd gehouden in het buurthuis Cornelis Jop- penz aan de Durieustraat. De actie was een initiatief van de wljkouderenraad van de Professoren-, Burgemees ters- en Rijndijkwljk. Het buurthuis was van negen uur tot half een voor de hulpactie geopend en werd flink be zocht.

Leidse Courant | 1982 | | pagina 3