Beidde Qowuvnt Sovjet-Unie bouwt aan stad in de ruimte v Gouderak wil Shell laten betalen CPN WIL BREKEN MET PRAAG EN WARSCHAU [auszeer ermoeid Koude verrassing voor inbrekers Ruime meerderheid Turken eoor nieuwe grondwet PREI EN RUNDERTARTAAR 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. Amerika eist van El Salvador naleving mensen rechten Brand legt pand in as Maandag 8 november 1982,73e jaargang no. 22419 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Uitgave Westerpers, behorende tot Sijthofl Pers. Apothekersdijk 34, 2312 DD Leiden, Postbus 11. 2300 AA, tel. 071-122244. Giro 103003 Bank: Amro-bank N.V.. Leiden. Directeur-hoofdredacteur: J.J. Hallewas, Chef-redacteur: Wim Buijteweg. Advertenties (excl. BTW) /0,56 per mm. Kleintjes /0.34 per mm. Abonnementen: kwartaal 57.35: jaar/ 217,90. Klachten bezorging: maandag t/m vrijdag van 18.00 tot 19.00 uur zaterdag van 14.00 tot 15.00 uur. tel. 071-122248. Losse nummers /0,75. Rechts extremisme onder scholieren in „Brandpunt" op Ned. II om 21.20 uur. Om 19.25 uur op dit net „De verborgen valleien om 20.28 uur „Bri- deshhead". Op Ned. I om 19.25 uur „Si mon" met films en om 21.55 uur muziekdrama „Suzanne" op composities van Liszt. Bewolkt met af en toe regen Middagtemperatuur 11 graden Krachtige westen wind. Zon op. 07.48, onder: 16.59. Schev. hoog water: 9.20 en 21.47, laag water: 4.28 en 17.13 (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De kans is zeer groot dat de CPN de betrekkingen met de commu nistische partijen in Polen en Tsjechoslo- wakije verbreekt. Tegelijkertijd zou de CPN bewegingen als Solidarnosc (Solida riteit) en Charta steun moeten gaan verle nen. Het partijbestuur heeft met meerder heid van stemmen besloten een resolutie van een dergelijke strekking voor te leg gen aan het (28e) congres van de CPN, dat eind deze maand in Amsterdam gehouden wordt. Al enige tijd is er binnen de CPN een streven om te stoppen met het „blokden- ken", dat wil zeggen het verdelen van de wereld in machtsblokken, geleid door enerzijds de Sovjet-Unie en anderzijds de Verenigde Staten. Daarmee zou geen recht gedaan worden aan de „alom waar neembare" ontwikkelingen in de tot deze blokken behorende landen. De „schok kende gebeurtenissen" van de afgelopen tijd in Polen hebben de deze discussies in een stroomversnelling gebracht. Volgens Elli Izeboud is het voor vele CPN-leden nu zo dat zij de landen met een socialistisch produktiestesel „niet meer als „natuurlijke bondgenoten" zien. „We moeten hen op hun daden bekijken". In de betreffende congresresolutie wordt gesteld dat „aan de hand van concrete omstandigheden per strijdterrein en en per land" bezien moet worden met welke bewegingen partijen betrekkingen en contcaten dienen te worden onderhouden. Op grond daarvan meent het CPN-be- stuur dat de eigen partij zich solidair moet verklaren met „democratische oppositie partijen" als Solidarnosc en Charta. In het verlengde daarvan ligt het verbreken van de relaties met de regerende partijen in Polen en Tsjechoslowakije, de PVAP en CPTsj. Op een vraag van de correspondent van het Sovet-persbureau Tass, verklaarde Elli Izeboud dat voor het 28e congres van .de CPN. geen vertegenwoordigers van buitenlandse communistische partijen zouden worden uitgenodigd. Bij vorige congressen gebeurde dat altijd wel. Vol gens mevrouw Izeboud is de reden daar van niet politiek maar financieel. Johannes lus II in twee die tot nu voor hem niet akteristiek wa- Maar, zoals vorige week al iben gemeld, vermoeiende I [is door Spanje ;t hem te veel te •rden. Gewoon- reageert hij en lachend, taar dat is al lang iet meer het ge- I. Mensen uit omgeving erken op, dat de lus duidelijk zijn achten moet laren om althans toespraken >ed te kunnen engen. Hij zou iplaagd worden >or hevige pij- aanvallen in de g, die het direc- gevolg zijn van aanslag in mei trig jaar. MOSKOU In goed in gelichte kringen in Mos kou is vernomen, dat in de Sovjet-Unie de grootste en sterkste ruimteraket ter wereld wordt ge bouwd. De eerste tests worden volgend jaar ver-t wacht. De raket moet in 1985 de kern van een complete ruimtestad in een baan om de aarde brengen. Dit weegt 110 ton. Het is de bedoeling dat dit ruimtemonster, Kosmograd genaamd, voortdurend zal zijn be mand met wisselende groepen personeel. Daar zouden ook militairen deel van uitmaken. In Amerika vreest men dat vanuit de Russische ruim testad met laserwapens sa tellieten in de ruimte zul len worden vernietigd. De plannen werden bekend terwijl in Moskou de traditio nele militaire parade op het Rode Plein werd gehouden naar aanleiding van de 65-ste verjaardag van de Russische revolutie. De Russische lei-' der, Leonid Brezjnev, ver klaarde bij die gelegenheid dat zijn land klaar is voor het uitdelen van een „ver pletterende vergeldingsklap" tegen een eventuele agressor. Dat moet een aantal imperia listische politici tot nadenken stemmen, aldus Brezjnev, die sprak op het mausoleum van Lenin temidden van leden van het Politburo, het hoog ste partijorgaan. De minister van defensie, Dmitri Oestinov, verklaarde dat „gezien de weergaloze bewapeningsdrift van de Verenigde Staten de Sovjet unie meer dan ooit haar de fensie op peil moet houden. In zijn rede op het Rode Plein verklaarde Oestinov echter ook dat de Sovjet unie zich op de Geneefse on derhandelingen met de vere nigde Staten over ontwape ning „niet geringe offers" met het oog op welslagen ge troost. ROTTERDAM Bij een in-- braak in een woning in Rot terdam is zaterdagochtend tienduizend gulden gestolen. De bewoner van het pand had het geld verstopt in het vries vak van de koelkast. Nadat de dieven alle kasten aan een grondig onderzoek hadden pn- derworpen, ontdekten zij de „geheime bergplaats". Met be hulp van een valse sleutel konden de insluipers de wo ning binnenkomen. iNKARA De Turken ebben gisteren met grote ieerderheid in een refe- ?ndum voor een grond wet gekozen, die door het jilitaire bewind is ont worpen. Dit meldde van- chtend de Turkse staats- adio. ladat ruim de helft van de iemmen waren geteld, bleek at 92 procent van de kiezers [ch akkoord hadden ver jaard met de nieuwe grond wet, die leider van de junta, generaal Kenan Evren, auto matisch tot president maakt. De wijze waarop het refendum is gehouden, stond aan de no dige kritiek bloot. Er waren geen tegenkandidaten en ook, mocht in Turkije geen tegen- campagne worden gevoerd. Stemgerechtigden die niet kwamen opdagen, lopen het gevaar voor enkele jaren in de gevangenis te belanden. Als gevolg hiervan is de opkomst gisteren bijzonder hoog ge weest. Bij de stembussen zijn geen in cidenten gerapporteerd. Onder toeziend oog van de ambtena ren konden de stemmers een wit of een blauw formulier in de stembus deponeren. Met het blauwe formulier, dat een afwijzing van de nieuwe grondwet betekende, werd uit veiligheidsoverwegingen vrij wel niet gestemd, omdat deze kleur zichtbaar was door de gele envelope. Pagina 7: Generaal Evren gewaardeerd door zijn solda ten ADVERTENTIE Elke dinsdag en woensdag hebben we verse artikelen in de aanbieding. i»3 Prei, per kilo Rundertartaar, QQ 500 g <zt3»ï>® Vuurwerk gestolen LEIDEN Uit garages van de vuurwerkfabriek Kat aan de Leidse Stadspolderweg zijn in de nacht van zaterdag op zondag wat doosjes met sier vuurwerk gestolen. In de ga rages was verder geen vuur werk meer aanwezig. Jules Verne maakt reis om de wereld De reusachtige luchtballon Jules Verne zit hier nog geketend aan de grond in de Black Hills van Zuid-Dakota. De ballon, die gevuld is met helium en bijna zeventig meter groot is, is vanochtend be-, gonnen aan een tiendaagse non-stop vlucht om de wereld. Vlak voor het vertrek deden zich enkele technische problemen, waar door de vlucht met twee moes worden uitgesteld. SAN SALVADOR De Amerikaanse regering heeft El Salvador er in ongewoon duidelijke taal voor gewaarschuwd, dat de aanhoudende schen dingen van politieke en mensenrechten het land duur zullen komen te staan en de voortzetting van de broodnodige Ame rikaanse steun in gevaar brengen. „De boodschap is eenvoudig" aldus de Amerikaanse am bassadeur in El Salvador De- ane Hinton. „El Salvador moet aanzienlijke vooruit gang boeken bij het berech ten van moordenaars, met inbegrip van degenen die op dracht hebben gegeven tot de moorden. Dit geldt ook voor de naleving van de mensenrechten. Als dit niet gebeurt, dan zullen de VS, in weerwil van onze belangen en onze steun voor de strijd tegen het communisme, ge dwongen worden de hulp aan El Salvador stop te zet ten". Wil de Amerikaanse steun aan het land kunnen worden voortgezet, dan moet president Reagan in januari jhet Congres aantonen dat in |E1 Salvador vorderingen worden gemaakt op het ge bied van de rechten van de Imens. GOUDERAK De gemeente Gouderak onderzoekt de mogelijkheden om het olieconcern Shell juridisch te dwingen de sanering van de Gouderakse gifbelt te be talen. De kosten van de sanering zullen in de tientallen miljoenen guldens lopen. Dat bedrag kan de gemeente in ieder geval niet zelf opbrepgen. aldus gemeentesecretaris K.L. Anker, die erop wijst dat Shell zijn verantwoordelijkheid voor de dump van giftige landbouw- bestrijdingsmiddelen in de jaren vijftig in Gouderak al volmon dig heeft toegegeven. Op de gifbelt is later een woonwijk ge bouwd. Vorige week werd bekend dat dit onaanvaardbare ge zondheidsrisico's met zich meebrengt voor de bewoners. Ruim 330 inwoners van in totaal 96 huizen zullen dan ook moeten ver huizen. De woningen worden vermoedelijk afgebroken. Feyenoord weer niet overtuigend DEN HAAG Zonder tot bijzonder overtuigend spel te komen heeft Feyenoord zijn leidende positie in de eredivisie betaald voetbal gehandhaafd. De Rotter dammers zegevierden giste ren voor .minder dan 20.000 toeschouwers met 4-1 over Fortuna Sittard, dat lang kon standhouden maar uit eindelijk fors moest capitu leren. Hetzelfde gold voor de tegenstander van het ook als topper geklasseerde PSV. De Eindhovenaren konden zich eveneens pas in de slotfase ontdoen van NEC, 3-1. Ajax begint zo langzamer hand alle vorig seizoen in het land opgebouwde good will weer te verspelen. Te gen Willem II werd, zonder Cruijff, zeer behoedzaam gespeeld en daardoor na tuurlijk wel gewonnen, 3-0. In de onderste regionen van de eredivisie brak PEC Zwolle de opgaande lijn af De Zwolse club, die in on- derhandeling is met Cor Brom als opvolger voor de vertrokken trainer Bas Paauwe. verloor op eigen veld van Excelsior. Het duel der laatste Europa Cupdeel nemers, AZ '67 - Haarlem eindigde net als vorig sei zoen in een Haarlemse triomf. 1-0. FC Den Haag bewees eens te meer een wisselvallige ploeg te zijn. De Hagenaars verloren in Venlo bij FC VVV met 3-1. Peter Houtman van Feyenoord in een spectaculaire hou ding voor het doel van Fortuna Sittard. Verder onder meer in Sporttribune: Rijvers zet confrontatie met Vilé voort Perspectief AZ steeds minder Schaakteam kan weelde niet aan Lugdunum en Stormvogels delen in aantrekkelijk duel ROAC '79 ook tegen DOCOS te laat op gang Noordwijk tevreden met remise tegen Kozakken Boys Leiden nu wel langs Donar Pernix geeft 6-1 voorsprong uit handen Dames OASE boeken eerste winstpunten RIJNSBURG Bij een forse brand is zaterdag een leegstaande bloemengroothandel aan de Oegstgeesterweg in as gelegd. De brand brak omstreeks kwart voor elf 's morgens door onbeken de oorzaak uit. De snel gearriveerde brandweer kon met assis tentie van de Katwijkse brandweer, het vuur in een uur meester worden. De nog overeind staande buitenmuren van het pand moesten later worden neergehaald wegens instortingsgevaar. Bij de brand deden zich geen persoonlijke ongelukken voor. De schade is onbekend. Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 19.00 uur. zaterdags tussen 14.00 en 15.00 uur, nummer 071-122248 en uw krant wordt nog dezelfde avond na- bezorgd. V 9" Vs Vs

Leidse Courant | 1982 | | pagina 1