eer gevoelige klap voor FC Den Haag t Dries van Wijhe opent weer sterk Drievoudig succes Pools 3PORTTRIBUIME In de rij voor marathon Biljarters uit kansloze positie naar vijfkamptitel HANDBALDAMES ZEGE TOT SLOT chaakteam kan weelde niet aan ederlandse finale masterstoernooi LEIDSECOURA. MAANDAG 8 NOVEMBER 1982 PAGINA 11 I iet duel met de A wist Timman aan 'iquet gewond De Braziliaanse 1 coureur Nelson Piquet is in Melbourne tijdens de /oor de Australische Grand' geraakt. Zijn wagen 'uur toen zijn motor ontplofte, klom zo snel mogelijk uit de maar kon niet voorkomen j brandwonden opliep aan de De Fransman Alain won gisteren de race. Hij nam meteen bij de start en stond niet meer af. Zijn landge- Jacuqes Lafitte eindigde met seconden achterstand op de plaats. De Braziliaan Roberto werd derde op 25 seconden. Ickx en Jochen Mass wonnen op het circuit Ky- Aruba lid van korfbalfederatie ARNHEM Aruba en Frank rijk zijn zaterdag op de jaarver gadering van de Internationale Korfbal Federatie (IKF) op Pa pendal aangenomen als lid. Dat brengt het totale aantal aange sloten nationale korfbalorgani saties op dertien. Beide landen zullen in 1984 ook deelnemen aan het toernooi om het wereld kampioenschap. Dat wordt ge houden in het kader van het 50-jarig bestaan van de IKF in 1983. De wereldtitelstrijd, voor de eerste keer georganiseerd door Nederland in 1978, wordt in West-Duitsland of Belgie af gewerkt. Goede mijl van Van der Duim INZELL De schaatskernploegen van sprinters en allrounders hebben zaterdag een trainings kamp in Inzeil afgesloten met wedstrijden over 500 en 1500 meter. Hilbert van der Duim maakte daarbij de beste indruk. De wereldkampioen moest op de 500 meter alleen rassprinter Lieuwe de Boer, die op de 1500 meter als elfde en laatste eindigde, laten voorgaan. De Boer liet een tijd no teren van 39,4 seconde. Dat was, gezien de om standigheden met warm weer en zacht ijs, een uit stekende prestatie. Van der Duim was drietiende seconde langzamer. Op de 1500 meter was de Fries oppermachtig. Hij finishte in 2 minuten en 3,1 seconde. Alleen de debutant in de allround- -kernploeg Hein Vergeer kwam enigszins in de buurt van Van der Duim: 2.04,6. Op de sprint was Vergeer als derde geëindigd in 40,0 seconden. Sies Uilkema reed vanwege zijn vorige week opgelo pen enkelblessure niet mee. Stamsnijder tweemaal derde in Zwitserland ZURICH Hennie Stamsnijder is tijdens wielerveldritten in Zwit serland tweemaal als derde geëin digd. De Zwitser Albert Zweifel wonnen beide ritten. Zaterdag werd de Belg Liboton tweede, gis teren de Zwitser Peter Frisch- knecht. Zweifel boekte in het vel- dritseizoen al acht overwinningen. Reiner Groenendaal kwam giste ren in Gieten ook tot zijn achtste seizoenzege. De Belg Johan Ghyl- lebert volgde hem op 22 seconden, Cees van de Wereld op 25 secon den. Henk Baars uit Diessen won een wielerveldrit in Tilburg. KOOPMANS- BLANCHARD OOK OP VIDEO-SCHERM ROTTERDAM Het Europees titelge vecht tussen Rudy Koopmans en Alex Blanchard, dat maandag 15 november in Ahoy' wordt gehouden, zal ook in de Eemhal van het Rotterdamse sportpa leis kunnen worden gevolgd op een vi deoscherm van zes bij acht meter. Hier-; toe bereikte de organisatie overeen stemming met de brandweer. In totaal 4500 toeschouwers kunnen de partij op deze manier volgen. De kaartverkoop is vandaag gestart. De kans bestaat dat ook in Amsterdam (de Jaap Edenhal of de RAI) het gevecht op een video scherm te volgen zal zijn. LONDEN Vele van de 100.000 Britten, die vol gend jaar de marathon van Londen willen lopen, hebben de nacht van vrijdag op zaterdag voor postkantoren in de rij gestaan om een van de 18.000 beschikbare startbewijzen te veroveren. De 99 postkantoren waar men zich kon inschrijven gingen twee uur eerder dan normaal open om de inschrijfformulieren te stempelen. Aan de hand van de tijd van afstempeling krijgen de 18.000 „snelste" stempelaars een startbewijs. Sommigen van hen hadden dagen voor de deur doorgebracht. De marathon van Londen, die in 1980 voor de eerste maal werd gehouden, is in de vier jaar van zijn bestaan even populair als de massale evene menten in Boston en New York in de Verenigde Staten. AMERSFOORT Uit schijnbaar kansloze positie is het Ne derlandse biljarteam er gisteren toch in geslaagd voor de vierde achtereenvolgende keer beslag te leggen op de Euro pese vijfkamptitel voor landenteams. Het Oranje-vijftal Vet, Arnouts, Bongers, Van der Smissen en Van Bracht voldeed op de laatste dag in Amersfoort aan de zware opgave in de finale met vier punten verschil van Belgie te winnen. Door de eclatante zege (8-4) achterhaalde Nederland de Bel gen en de Westduitsers in matchpunten en streefde het beide buurlanden voorbij in wedstrijdpunten. Na het opmaken van de balans had Nederland 35 wedstrijdpunten achter zijn naam, Belgie en West-Duitsland 34. Door een beter propor tioneel gemiddelde ging de zilveren medaille naar de Belgen. Voor het ingaan van de laatste ronde moesten de kansen van Nederland laag getaxeerd worden. Door de onverwachte ne derlaag (4-6) zaterdagavond tegen West-Duitsland had het Nederlands team de prolongatie van de titel niet meer in ei gen hand. Op de laatste dag keerden de kansen door toedoen van de Italiaan Oddo. De Siciliaan devalueerde de Westduit- se titelaanspraken door in het bandstoten Wolfgang Zenkner te verslaan. Door de overwinning van 8-2 op Italië waren de Westduitsers op slag kansloos en stond Nederland voor de taak in de finale met minimaal vier punten verschil te win nen. Hetgeen geschiedde. Zege rugbyteam tegen Zweden MALMÖ Het Neder- landse rugbyteam heeft zaterdag in Malmoe met 16-7 van Zweden gewon nen in een wedstrijd voor de Europese competitie (B-poule). Bij de rust stond Nederland met 12-4 voor. Het was de tweede overwinning van Oranje, dat door deze triomf een goed uitzicht heeft op pro motie naar de hoogste afde ling. Ne derland heeft voor ongeveer 400 toeschouwers op enkelej momenten na steeds een over wicht gehad. Zweden, dat een jonge ploeg bezit, heeft geen pressie kunnen uitoefenen en geen kans gehad op enig suc ces. Eric Hengeveld, Ton Jacobs, Hans Marcer en Bas Kasteel drukten hun stempel op dit duel, waarin de tot Zweed ge naturaliseerde full-back uit Zimbabwe Mike Carruthers en scrumhalf Mats Asp zich ge- InkwaarHi" ♦onnHor» NOOTDORP Het wintersei zoen op Nootdorp ging zater dag van start en bracht gelijk een leuk succes voor de Noordhollandse trainer-rijder Ruud Pools, die drie van de elf de Pijnackerprijs bracht hij zeer bekwaam Us Rudi als eerste over de finish en nog geen half uur later won hij met Udilia B. Een half uur daarna bracht hij in de Delft- sing Fortuna als eerste over de streep. De Limburger Sjeng Hendrix ging niet met lege handen naar het Limburgse terug. Hij zegevierde twee keer. Eerst met Uvelia Hannover. In Supertrio 46 van komende zondag op de drafbaan van Hilversum komen veertien paarden aan de start Tot en met donderdag is het mogelijk de wedformulieren in te leve ren op de postkantoren en tot en met zaterdag op de wed- strijdbanen. In deze supertrio- koers zijn onze favorieten: Uk- kie Supreme, Robby Perfor mer en Spooky. Onze outsiders zijn: Terry N., Titana P. en bord Browne op listige wijze in de drakenvariant van het Sici- liaans te lokken, een speltype, dat Browne niet erg ligt. Tim man beheerst deze opening echter uitstekend en kon ook inderdaad een aanval opzet ten, die er vrij gevaarlijk uit zag. Browne wist zich echter behoorlijk te verdedigen en bood in tijdnood remise aan. Toen Timman dat had afgesla gen ging alles ineens mis bij de Nederlander. Browne kwam duidelijk gewonnen te staan maar Liet in vliegende haast een paar steekjes vallen waar door Timman na het afbreken de nog steeds voor hem moei lijke stelling remise kon hou den. Een buitengewoon grappige partij leverde Van der Wiel te gen tegen de Candees Day af. Hij bracht in een Ben Oni een openingsnieuwtje dat hem een uitstekende stelling gaf waar door Day zich genoodzaakt zag twee stukken te offeren voor een koningsaanval, die welis waar ere eevaarliik. maar niet dodelijk was. Van der Wiel liep met zijn koning over het hele bord. Toen de monarch eenmaal in veiligheid was ge bracht won Van der Wiel snel. De partij tussen Van der Wiel (wit-Nederland) en Day (- zwart-Canada) had het volgen de verloop: 1. e2-e4, g7-g«2; 2. d2-d4, Lf8-g73; 3. Pbl-c3, c7-cS; 4. d4-d5, d7-d65; 5. a2-a4, Pg8-f66; 6. Lfl-b5 schaak, Pf6-d7; 7. h2-h4, 0-0; 8. h4-h5, Pd7-f69; 9. h5xg6, £7xg6; 10. Pgl-h3, Lc8xh3; 11. Thlxh3, Dd8-c8; 12. Th3-h4, Pf6-h5; 13. Lb5-e2, Lg7-d4; 14. Le2-f3. Ld4-f6; 15. Th4-hl, Ph5-g7; 16. Lf3-g4, Dc8-d8; 17. Ddl-d3. Pb8-a6; 18. Lcl-h6, Dd8-b6; 19. 0-0-0, Pa6-b4; 20. Dd3-h3, Pb4-a2 schaak; 21. Pc3xa2, Db6xb2 schaak; 22. Kcl-d2, Db2-d4 schaak; 23. K.d2-el, Dd4xe4 schaak; 24. Kel-fl, Lf6-d4; 25. Tdl-d2, Ld4xf2; 26. Td2xf2, Tf8xf2 schaak; 27. Kflxf2, Ta8-f8 schaak; 28. Kf2-gl. De4-el schaak; 29. Kgl-h2, Del-e5 schaak; 30. Dh3-g3, De5xd5; 31. Pa2-c3, Dd5-c4; 32. Thl-el. e7-e5; 33. Pc3-e4, Pg7-f5; 34. Dg3-h3. Dc4-b4; 35. c2-c3, Db4xa4; 36. Lh6xf8, Kg8xf8; 37. Ls4xf5. zwart peeft oo Dries van Wijhe gaat als eerste winnaar in het marathonseizoen over de finish. VENLO In een prulle- mand ergens in stadion De Koel moet nog een werktekening van Sef Vergoosen liggen. Een ruwe schets van het tac tisch concept voor de thuiswedstrijd tegen FC Den Haag. „Zo moeten we FC Den Haag kunnen pakken zei hij donder dag en tekende vliegens vlug enkele spelsituaties op een kladje papier. Za terdagavond leidde het strijdplan inderdaad tot de begeerde overwinning. Met een 3-1 trok de Ven- lose eerste-divisieclub de punten naar zich toe. FC VVV was vooral beducht voor de messcherpe counters van FC Den Haag. Blikse- maanvallen, die meestal be ginnen bij technicus Karei Bouwens. Voor oefen meester Sef Vergoosen reden de ex- Feyenoorder op te schepen met een vaste bewaker. Hij koos daarvoor Hans Coort, die een week eerder Anne Evers de spelmaker van DS'79, uit de wedstrijd speelde. Angstig Minstens zo belangrijk was de inbreng van Frans Nijssen, de topscorer van de eerste divisie Bram Rontberg vakkundig aan banden legde. FC Den Haag kon in het eerste deel van de wedstrijd dan ook nau welijks gevaarlijk worden. „Omdat we", meende oefen- meester Cor van der Hart na derhand, „te angstig speelden. We durfden aanvallend te weinig initiatief te nemen. En wat heb ik aan rapporten over tegenstanders als we ons door een vrije trap van grote af stand laten verrassen". Die opmerking sloeg op de openingstreffer van Gerrie van Rosmalen. De Blericke- OSLO Het Nederlandse da- meszaalhandbalteam is in het zeslandentoernooi in Oslo als vijfde geëindigd. De Neder landse handbalsters bereikten dat resultaat door gisteren in Oslo in de laatste wedstrijd met 17-9 Frankrijk te ver slaan. De eerste vier wedstrij den van het toernooi, telkens tegen A-landen, waren door Nederland verloren. Na een zwakke toernooistart werden de verrichtingen van het team van bondscoach Kecskemethy beter. De op gaande lijn in het spel kwam dit weekeinde tot uitdrukking Gerard van der Mark ...enige doelpunt naar, voor de wedstrijd gehul digd in verband met zijn 250ste competitie-duel voor de Venlose club, schoot in de' 35ste minuut uit in door Pleun Strik kort genomen vrije trap van zeker twintig meter af stand keihard en buiten bereik van doelman René van Ant werpen keihard in: 1-0. Nog gevoeliger was de klap, die FC Den Haag in de 44e minuut kreeg toegediend. De Hage naars, die qua individuele techniek duidelijk meer in hun macht hadden dan de Venlonaren werden luttele se conden voor het verstrijken van de eerste speeltijd op een achterstand van 2-0 gezet door FC VVV-er Frank Verbeek. Via de „oudjes" Pleun Strik en Peter Ressel (hij liet enkele uitstekende voorzetten los) kreeg de Venlose linkerspits de kans om uit te halen. Ver beek kreeg het leer niet zuiver op zijn voet, maar had het ge luk, dat de bal via de rug van verdediger Ludwig naar de linkerbovenhoek sprong. De Venlonaren brachten zich zelf in moeilijkheden door zich in de tweede helft massaal te rug te trekken. Mario Verlijs- in een goede wedstrijd tegen wereldkampioen Oost-Duits- land (27-16 verlies) en winst op het andere B-land in het Noorse toernooi. Frankrijk. Het toernooi werd gewonnen door regerend wereldkam pioen Oost-Duitsland, dat het verrassende gastland Noorwe gen slechts op doelsaldo voor bleef. In het Nederlands team viel in de wedstrijd tegen Frankrijk vooral cirkelspeelster Anja Vink op. De Hellas-speelster, de dag tevoren tegen Oost- -Duitsland ook al sterk acte- donk verliet zijn stek in het centrum van de aanval en volgde zijn naar de voorlijn opschuivende Haagse midden velder, Chris Treling. „FC Den Haag dwong ons de de fensieve speelwijze op", verde digde Sef Vergoosen zich later. Ruim twintig minuten bleef FC VVV in de greep van zijn tegenstander en moest de Ven lose formatie vrezen voor een tegentreffer. In de 78ste mi nuut wist FC VVV met een van zijn sporadische uitvallen een beslissende voorsprong te nemen. Na een combinatie met Peter Ressel leidde Frank Verbeek de bal „panklaar" voor de voeten van de mee op gekomen Gerry van Rosma len, die met zijn „zwakke" rechterbeen meedogenloos uit haalde. Cor van de Hart: „Zoi ets krijg je wanneer je er niet snel in slaagt de aansluiting te bewerkstelligen. We zouden tegen dit FC VVV nog geen kans om een punt hebben ge maakt als we op 2-1 waren ge komen". Geluk Een minuut na de derde Ven lose treffer kwam trouwens ook FC Den Haag tot scoren. Niet zonder geluk overigens, want de Venlose doelman Gerrit Vooys („Stomme fout van mij") verkeek zich op een indraaiende voorzet van FC Den Haags vleugelverdediger Van der Mark. De Venlose doelman kreeg de dwarrelen de bal pas achter de doellijn onder controle. Even aarzelde de goedleidende Chris Verhoef om vervolgens naar de mid denstip te wijzen. FC VW-FC Den Haag 31 (2-0): 35. Van Rosmalen 1-0, 44. Verbeek 2-0, 78. Van Rosmalen 3-0, 79. Van der Mark 3-1. Scheidsrechter Verhoef. Toeschouwers: 4.000. FC VW: Vooys; Nijssen, Mostert, Coort, Bours; Bothmer, Strik, Van Rosmalen; Ressel, Verlijsdonk, Ver beek (Taihuttu). FC Den Haag: Van Antwerpen; Ludwig, Pen, Dekker (Renooy), Van der Mark; Purvis, Treling, Wotte (Groenendijk); De Roode, Bouwens, Rontberg. rend, scoorde zelf één keer, maar forceerde zeven straf- worpen. Cecile Leenen, in to taal goed voor negen treffers, miste geen keer vanaf de ze- ven-meterlijn. In de tweede helft, met een opvallende rol voor Diane Niemantsverdriet, liep het Ne derlandse team in de snelle slotfase uit naar een verschil van acht doelpunten. Hannie de Kok, gisteren door de Fran se defensie vrijwel uit de wed strijd gehouden, speelde tegen Frankrijk haar honderdste in terlandwedstrijd voor het Ne derlandse team. AMSTERDAM Dries van Wijhe (36) in de door veel tu mult voorafgegane openings marathon schaatsen van Am sterdam zaterdag opnieuw een staaltje van zijn kunnen weg gegeven. Voor de opening van het schaatsseizoen kreeg Van Wijhe weer eens een unieke inval. Hij stuurde een verhuiskaart naar Rien de Roon, de peetva- Esther Hageman, speelster van het Nederlands zaalhandbal team, is voor zeker drie maan den uitgeschakeld. Hageman raakte in de wedstrijd tegen Noorwegen geblesseerd aan de rechterknie. De kwetsuur aan de banden bleek bij nader on derzoek zo zwaar, dat de handbalster van De Gazellen twee maanden volledige rust werd voorgeschreven. Het Ne derlandse meisjesteam heeft afgelopen weekeinde in Sit- tard en Düren verloren van West-Duitsland. Het werd 11-14 en 19-8. der van het marathonschaat- sen in Zuid-Holland, met daar op de mededeling dat het van heinde en verre van een ijs baan verstoken Maastricht zijn nieuwe woonplaats was. „Dat was om jullie zand in de ogen te strooien", kreeg een oprecht verbbasde De Roon na afloop te horen. „Op die manier zou niemand meer rekening met me houden". Dries van Wijhe bereidde zich evenwel terdege voor op het nieuwe seizoen. Fanatieker dan ooit schaafde hij aan zijn conditie. Hij bond zelfs de skeelers, een soort rolschaat sen met één rij wieletjes, weer onder. Eigenlijk verfoeit Van Wijhe die surrogaatschaatsen. „Maar", zo sprak hij zaterdag avond economisch, „die din gen waren hardstikke duur en ik had ze nu eenmaal toch". Het ploeteren op de stroeve skeelers leverde Dries geen windeieren op. Zaterdagavond zat hij van de eerste tot de laatste van honderd ronden voor in het peloton. „Maar dat kwam ook", legde hij later uit, „doordat ik gemotiveerder ben dan vroeger. Toen had ik veel te veel aan mijn hoofd. De hele zomer wielrennen en la ter veldrijden. Dan was je geestelijk al moe als je met schaatsen begon". Twee onge lukken hielden Dries deze zo mer lange tijd van de fiets. Eerst kreeg hij bij een valpartij een pedaal in zijn achterste, gevolgd door dertig hechtin gen en later knalde hij nog eens tegen een open portier van een auto om tal van rib ben te kneuzen. Zaterdagavond had zich een groep van negen rijders, met daarin alle toppers, losge maakt. Toen het peloton met nog twee ronden te rijden voor de tweede keer werd het ge lapt door het drietal Van Wij he, Giling en Pronk maakte Dries van de verwarring ge bruik om te ontsnappen en te winnen. Jeen van den Berg was toch aanwezig in Amsterdam. Na dat eerst de moeilijkheden tus sen ijsbaandirecteur Henk Pil en de rijders die vorig jaar het natuurijs van Zevenhuizen op zochten, waren uitgepraat, werd na bemiddeling van de NOS (Studio Sport) ook het persoonlijke conflict tussen Pil en de 54-jarige Heerenveener uit de wereld geholpen. Zodat het marathonseizoen waardig werd begonnen- j ZERN Het Neder- dse schaakteam heeft weelde tijdens de aakolympiade niet id kunnen verdragen. ik zij een knap gelijkspel •n favoriet Sovjet-Unie d Nederland voor het in- van het weekeinde op de ;de plaats. Door een neder- tegen de Verenigde Sta- (1,5-2,5) en een gelijkspel n Canada (2-2) viel Neder- lelijk terug, oirstellende was de neder- van Timman aan het bord tegen de ex-Rus ov. De Sovjet Unie be- de leiding door een zege 2,5-1,5 op West-Duitsland. 'I dames deden het met een •winning op de Verenigde en (2-1) en een onbeslist •n het in Luzern uitermate k voor de dag komende (1,5-1,5) aanmerkelijk] :hiel Schapers bleek vrij snel na zijn ziekte weer in de irt te komen van zijn vroegere vorm. i_.BURG Michiel Schapers blijkt zich zeer snel te )ben hersteld van de ziekte van Pfeiffer, die hem :e zomer belette deel te nemen aan de nationale bui kampioenschappen. De Rotterdammer is per toer- >i van het satelliet-circuit beter gaan spelen en zege- rde gisteren in Tilburg in de finale van de „mas- 5" over Eric Wilborts: 6-7(3-7),6-1,6-4. dag tevoren had hij weinig moeite gehad met de Zweed Pe- Lindgren (6-3,6-1), die eerder van de als eerste geplaatste jerikaan Junie Chatman had gewonnen. Wilborts zorgde voor i Nederlandse finale door eerst de als tweede geplaatste Jere- ,1 Bates uit te schakelen en daarna met 6-4,6-3 van Craig Ed- »rds te winnen. "pr zijn zege legde Schapers beslag op de tweede plaats in het Jdklassement. Dat levert de 23-jarige Rotterdammer 18 AT- Aunten op. Normaal gesproken zou hij daardoor een sprong op [wereldranglijst hebben gemaakt: van de 196ste naar de 160ste «ats, maar aangezien het resultaat in de plaats komt voor de rfzege in het circuittoernooi van Portugal eind vorig jaar, gaat gapers er nog zeven ATP-punten op achteruit en staat hij fjns ergens rond de 230ste plaats. Daarmee is hij overigens wel jhoogst geklasseerde Nederlander. ,(rn Borg zegevierde in een dèmonstratietoernooi in Sydeney pr overwinningen op Gerulaitis, Lendl en McEnroe. Borg won i^t 3-6, 6-4, 7-5, 6-2 van McEnroe. v( Dupre won het toernooi in Hong Kong door te zegevieren ^r de vanuit het kwalifikatietoernooi gekomen Morris Strode, j, 6-3. Catrin Jezell (Zwe), ook uit het kwalifikatietoernooi, fn de titel bij de dames. Ze versloeg Alycia Moulton (VS) 6-3, ,4 Verenigde Staten won in Londen het landenduel tegen En- 2gnd om de Wightman Cup met 6-1. In Gent versloeg Europa giVerenigde Staten met 8-7.

Leidse Courant | 1982 | | pagina 11