VVD lonkt al naar PvdA Kinderen van „foute N ederlanders" geleidelijk uit de taboe-sfeer Bas de Gaay-Fortman schept nieuw groen fenomee Oudjaar op zee; met kerst naar Sri Lanka hofb of"b HAALT HET KABINET-LUBBERS 1986? Politiek Partij Parlement BINNENLAND LEIDSE COURANT ZATERDAG 6 NOVEMBER 1982 PAGINA 6 ciitïlESliïï Aan de slag Toen op 19 december 1977 pre mier Van Agt via de televisie zijn CDA/VVD-kabinet aan den volke presenteerde, deed hij dat met een uitspraak die overstroomde van zelfvertrou wen en geloof in de nieuwe regeringsploeg. „Dit kabinet bevat geen luiaards, non-va- leurs en ijdeltuiten", sprak hij toen, daarmee zijn zoveelste historische uitlating de wereld in werpend. Afgelopen don derdagmiddag ondernam NOS-verslaggever Jaap van der Ploeg een gretige poging, de nieuwe premier Lubbers eveneens een dergelijke kleur rijke verklaring over zijn ka binet te ontlokken, maar daar kwam niets van in. Lubbers, zwaar geschminkt opdat de -schaduw van zijn baardstop pels het beeldscherm niet te zeer zou verduisteren, zei een voudigweg: „We gaan aan de slag om een hele zware klus gezamenlijk te klaren". Daar moesten de kijkers het maar mee doen. Mogen we hier nu uit afleiden dat het nieuwe kabinet moge lijk wèl luiaards, non-valeurs en ijdeltuiten bevat? Weineen, het zij verre van ons een der gelijke onwetenschappelijke conclusie te trekken, hoewel het natuurlijk niet meevalt de bijna spreekwoordelijke ijdel- heid van Neelie Smit-Kroes geheel weg te cijferen. Toch wekten de kloeke blikken waarmee de veertien ministers na hun beëdiging vanaf het bordes van Huis ten Bosch de wereld in keken onmisken baar de indruk dat er van lui aards en non-valeurs in elk geval geen sprake is. Vooral de nieuwkomer On no Ruding, ex-directeur van de AMRO-bank, moeten we in de gaten houden. Deze verse mi nister van Financiën, van wie we nog niet zo bar veel weten (en over wie dagblad Trouw deze week weinig anders wist te melden dan dat hij een „re presentatieve echtgenote" schijnt te hebben) wordt door politieke insiders al geken schetst als een dynamische manager. Zijn snelle bril doet al iets dergelijks vermoeden, maar dat zegt uiteraard nog niets over de wijze waarop hij met 's lands schatkist zal om springen. Eén ding lijkt hij trouwens al van zijn voorganger Van der Stee te hebben overgenomen: de hete aardappel, die in de mondholte dient te worden ge plaatst teneinde een wat geaf fecteerde uitspraak te bewerk stelligen. Ook dat geeft echter nog geen enkele indicatie van 's mans capaciteiten. Maar daar komen we gauw genoeg achter, want we zullen de heer Ruding (wiens salaris door het aanvaarden van het minister sambt is gekelderd van ruim zeven ton per jaar naar ruim twee ton) ongetwijfeld vele malen in het brandpunt van de landspolitiek kunnen aan treffen. Schwietert Over naar de staatssecretaris sen. Donderdagmiddag rond lunchtijd nodigde VVD-frac tievoorzitter Ed Nijpels de par lementaire pers uit, om vijf uur een „kennismakingsbor rel" te komen drinken met alle nieuwe VVD-bewindslie- den. Tijdens die bijeenkomst zou ons nog een leuke verras sing worden voorgeschoteld, klonk het geheimzinnig uit de mond van één der VVD-voor- lichters. Aanvankelijk wilde niemand in de liberale gelede ren loslaten wat die verrassing inhield, maar aan het Binnen hof is een geheim nooit een lang leven beschoren, zodat omstreeks drie uur de wandel gangen reeds trilden op hun binten. „Hebbietalgehoord? Schwietert wordt staatssecre taris van Defensie!" De mare ging van mond tot mond, be geleid door kreten van onge loof en verbijstering, geblok keerde blikken en wedden schappen over de vraag of het een grap zou zijn of niet. Jour nalisten, die elkaar al spoedig met excellentie aanspraken, timmerden gekscherend kabi netten in elkaar met Jaap van Meekren als premier, Wibo van de Linde als vice-premier en G.B.J. Hiltermann op Bui tenlandse Zaken. Langzamerhand werd even wel duidelijk dat hier werke lijk geen sprake was van een grap. Het was echt waar. Charl Schwietert, wiens enige erva ring met militaire aangelegen heden dateert uit 1962, toen hij het als dienstplichtige schopte tot tweede luitenant bij de in fanterie, zou de post Perso neelszaken op het ministerie van Defensie gaan beheren. Voor de VVD nota bene. De televisiepresentator, in journa listieke èn politieke kring al tijd versleten voor een ferven te CDA-fan, bleek opeens VVD-lid te zijn. Een volslagen verrassing, ook voor menige VVD'er. „Is dat er eentje van ons?", riep VVD-staatssecreta- ris Van Eekelen (Buitenlandse Zaken) verbaasd toen hij het nieuws vernam. Boze tongen beweerden dat Schwietert nog maar twee weken geleden tot de VVD was toegetreden. Het VVD-partijbureau hield het op twee maanden. Schwietert zelf sprak van twee jaar. Telefoon Hoe Charls benoeming tot stand kwam is een verhaal apart. Aanvankelijk was het VVD-kamerlid Ad Ploeg, landmacht-overste buiten dienst en op grond van zijn militaire ervaring de belang rijkste defensiespecialist uit de fractie, de aangewezen man om staatssecretaris Personeels zaken te worden. De nieuwe minister van Defensie Job de Ruiter (CDA), een groentje op militair terrein, wilde Ploeg echter niet onder zich hebben omdat deze in militaire zaken veel te deskundig is. Het ge vaar, door Ploeg betutteld of overvleugeld te worden, zag Job levensgroot voor zich. Er moest dus een staatssecretaris komen die even onbevangen zou zijn als hij. En zo kwam VVD-fractieleider Nijpels met Schwietert op de proppen. In de late avond van woensdag belde Nijpels naar huize Schwietert in Hilversum: geen gehoor. Een half uur later pro beerde hij het opnieuw: weer geen gehoor. Merkwaardig, want Schwietert moest thuis zijn, zo had Nijpels vernomen. Dat klopte ook. Charl was thuis, maar had de stekker uit de telefoon genomen om rustig te kunnen gaan slapen „zon der het risico te lopen, door malloten uit bed gebeld te worden", zoals hij later zelf zei. En zo gebeurde het dat om half twee 's nachts in huize Schwietert de deurbel over ging. „Toen ik opendeed", ver telde Charl ons tijdens de eer der genoemde kennismak borrel, „zag ik daar tot verbazing twee politieage staan, die mij zeiden da Nijpels me nodig had, dat hij me telefonisch niel bereiken. Ze vroegen mt eerste het beste telefoon tji te nemen, want Nijpels zo moment opnieuw kunneni len. En zo gebeurde het Nou, het resultaat van da\ sprek ken je inmiddels", Voor de gepasseerde Ploeg vond Nijpels, in saij spraak met formateur bers, de volgende oplos Ploeg mocht staatssecre worden van Landbouw, Visserij, een post die hij verluidt mokkend accep de. Dat was wel het la waar hij van gedroomd Maar voor u en ons is het makkelijk, want de com bii „Ploeg" en „Landbouw" één om nooit meer te vtt ten. DICK VAN RIETSCHO UTRECHT Het lande lijk service-instituut voor oorlogsgetroffenen Icodo staat voortaan ook ten dienste van Nederlanders wier ouders in de oorlog gecollaboreerd hebben met de bezetter. Het be stuur van het Icodo heeft dit standpunt tijdens zijn jongste vergadering vast gelegd in enkele richtlij nen aan de medewerkers. De nieuwe richtlijnen houden een belangrijke beleidswijzi ging in en betekenen dat kin deren van „foute Nederlan ders" geleidelijk aan uit de ta boesfeer raken. Zoals uiteen gezet in een serie reportages die mei vorig jaar in deze krant werd gepubliceerd, gaat het hier om een categorie oor logsgetroffenen die tot voor kort volstrekt werd genegeerd in onze samenleving. Voor het allergrootste deel geboren na 1930 dragen deze 100.000 200.000 nakomelingen van S.S.'ers, N.S.B.'ers, meer in het algemeen „foute Nederlan ders", zélf geen verantwoorde lijkheid voor de oorlogsgruwe len. In de naoorlogse jaren echter is de collaboratie van de ouders vaak ook de kinde ren aangerekend. Psychisch heeft dat bij deze tweede gene ratie veelal diepe wonden ge slagen. En juist omdat zij wer den aangekeken op de fouten van hun ouders was er voor hen geen of nauwelijks hulp beschikbaar. De afkorting Icodo staat voor Informatie- en Coördinatie Orgaan Dienstverlening Oor logsgetroffenen. In 1980 door de regering opgericht, geeft het voorlichting aan oorlogs slachtoffers die op zoek zijn naar materiële of immateriële hulp en probeert het de des kundigheid van hulpverleners te bevorderen. Daarbij is in de statuten vastgelegd dat van hulpverlening zijn uitgesloten „al diegenen die zich „uit Ne derlands nationaal oogpunt be schouwd" onwaardig hebben gedragen. „Die formulering sluit hulp aan de kinderen van collaborateurs niet uit", aldus directeur drs. Harry Mourits, „maar in de praktijk bemoei den we ons ook met hen niet. Belangrijkste overweging daarbij was dat we de emotio nele bezwaren wilden respec teren die veel ex-verzetsmen sen, joodse slachtoffers enzo voort koesterden tegen hulp aan kinderen van foute Ne derlanders. Dat respect geldt nog steeds. De afgelopen tijd echter werd het Icodo steeds vaker geconfronteerd met hulpvragers van wie de ouders gecollaboreerd hadden. Dat Icodo-directeur drs. Harry Mourits: „Dit is de tweede generatie en dan maakt het niets meer uit aan welke kant de ouders destijds stonden". heeft zowel onder de mede werkers als binnen het be stuur het bewustzijn gestimu leerd: ook deze mensen mogen we niet in de steek laten. Dit is de tweede generatie en dan maakt het niet meer uit aan welke kant de ouders destijds stonden. Wat de eerste genera tie betreft, de mensen die de jaren des onderscheids hadden bereikt toen de Tweede We reldoorlog uitbrak, blijft het Icodo uiteraard wel heel strikt. Voor hen kunnen kunnen wij niets doen". De nieuwe richtlijnen van het bestuur houden niet alleen in dat voortaan iedereen die zelf tot de tweede generatie oor logsgetroffenen behoort zich voor informatie over de moge lijkheden tot hulpverlening tot het Icodo kan wenden. Ook hulpverleners zoals artsen, psychologen en maatschappe lijk werkers die meer over de problematiek rond de foute Nederlanders willen weten, kunnen nu bij het Icodo te recht. Verder heeft een verte genwoordiger van het Icodo zitting genomen in de werx- groep „Herkenning" die zich bezig houdt met (zelf)hulp voor mensen die lijden onder het foute oorlogsverleden van hun ouders. Overigens is de „tweede gene- ratie"-problematiek onlangs ook in de Tweede Kamer aan de orde geweest bij de behan deling van de wet op het Ico do. Het duidelijkst bracht me vrouw Kraaijeveld- Wouters (CDA) haar opvatting onder woorden: „Kinderen van Ne derlanders die destijds met de vijand hebben gecollaboreerd, moeten op dezelfde wijze wor den behandeld als andere oor logsslachtoffers". Van ver schillende kanten in de Kamer werd gevraagd om een nota waarin de problematiek van de tweede generatie nader verhelderd wordt. Icodo-direc teur Harry Mourits: „Wij van onze kant zullen er alles aan doen om te zorgen dat die nota er inderdaad komt". WILLEM SCHEER De Stichting Icodo is gevestigd aan de Willem Baren tszstraat 31c, 3572 PB Utrecht UTRECHT Als links Nederland, dat zich gaar ne het predikaat progres sief opplakt en beweert zich voortdurend sterk te maken voor het milieu, zich vrijwel en bloc tegen Eerste-Kamerlid Bas de Gaay-Fortman (PPR) richt, is er iets merkwaar digs aan de hand. Die blijkbaar merkwaardige situatie: het simpel aan melden op de kieslijst van de Groene Partij Neder land, als kandidaat voor de Europese verkiezingen 1982, heeft zich inderdaad voorgedaan. De Gaay-Fortman en milieu publicist Wouter van Dieren (die al spottend de Hulk is ge noemd) zijn tot de conclusie gekomen dat Nederland rijp is voor een milieubeweging, die nu eens niet uit de politieke hoek komt, maar een die onaf hankelijk haar weg zal gaan zoeken naar Straatsburg. Nu hebben politieke partijen een broertje-dood aan buiten par tijkaders om opererende lie den, die de schijn wekken het zelfde te beogen als zij zelf: het verkrijgen van zetels en macht in de diverse organen, in dit geval in het Europese parle ment anno 1984. De haast waarmee achtereen volgens D'66, de PvdA en de PSP zich hebben uitgesproken tegen hetinitiatief van De Gaay-Fortman, toont zonnek laar aan, dat de voorzitter van de Novib een gevoelige snaar heeft geraakt en dat alle be staande claims op het etiket Milieupartij op niets anders berusten dan op het vergeefs paaien van de kiezersgunst. Over zijn nieuwe initiatief zegt De Gaay-Fortman: „We willen een groen platform in Neder land vormen, waaraan in prin-, cipe iedereen kan meedoen. Als we eerst als klein kruide niertje zouden hebben geope reerd binnen de Nederlandse politiek, zouden we al gauw zijn opgeslokt door de grote supermarkten, c.q. grote partij en. We willen met ons groene platform aansluiting zoeken bij de Europese milieupartijen, de Grtlnen in Duitsland, de Radicale Partij Italië en de Mi lieupartij in België, enz. We maken ons in wezen sterk voor de uitgangspunten van de Europese ecologische bewe ging, waarvan Van Dieren vice-voorzitter is. Ons verzoek om ons als Groene Partij Ne derland te laten registreren, is dan ook niet anders dan een poging te voorkomen dat de milieubeweging binnen Ne derland wordt uitgeschakeld door onderling politiek gekra keel en op die manier de aan sluiting zal verliezen met de Europese partners". „Het verbaast ons niet dat er al negatieve reactiès zijn bin nengekomen. Men moet im mers kleur bekennen. Zich bij ons aansluiten van bijvoor beeld een partij als de PSP, betekent het verlies van de ei gen politieke herkenbaarheid. Anderzijds een grotere kans, door bundeling van krachten, op het overschrijden van de 4- procentsdrempel in Straats burg, een welhaast onoverko melijke barrière vpor de klei ne linkse partijen, inclusief D'66, dat nu nog twee zetels in het Europese parlement be zet". „We gaan dus niet kijken wie er goed genoeg is om samen te werken met ons, maar nodigen iedereen uit mee te praten die de ecologie in de ruimste zin van het woord ter harte gaat. Verder zijn we evenals de an dere groene partijen tegen kernenergie, tegen kernwa pens, en willen we als derde punt de werkloosheid gaan be strijden vanuit de visie, dat de arbeid eerlijker moet worden verdeeld, en dat er energie be spaard moet worden. De in dustrie moet het niet winnen van het milieu, dat is al te vaak gebeurd in het verle den". Zwevende kiezers „We richten ons in de praktijk op de zwevende kiezers, die deze uitgangspunten onder schrijven en mikken op drie van de 25 Nederlandse zetels in het Europese parlement, waarbij we ons beiden na drukkelijk uitsluiten van mee doen op de milieulijst. Dat moeten anderen doen. Mijn ei gen partij heeft zich nog niet uitgesproken over ons initia tief, maar zal dat ongetwijfeld nog doen. Ik geloof niet dat ik het mijn eigen partij makke lijk heb gemaakt, maar het zou veel slechter zijn om zo maar zonder enige voorbereiding een groene partij tegenover zich te vinden. Overigens heeft PPR al in haar allerpril ste begin zich sterk gemaakt voor het milieu. Natuurlijk heeft het verlies van D'66 bij de jongste Tweede-Kamerver kiezingen een vacuüm gescha pen en hebben zaken als de gasboring op Ameland, het storten van vaten met radio actief afval in de oceaan en de aanleg van de weg door Ame- lisweerd een bepaalde aan hang verloren doen gaan. D'66 moet nu kiezen hoe ze straks op Europees niveau gaan mee doen. Of ze sluiten zich bij ons aan, óf ze lopen de kans buiten spel te worden gezet in 1984. Natuurlijk kun je zeggen dat een zetel in het Europees par lement op zichzelf niet zo veel voorstelt. Maar het gaat om denken in een breder Euro pees verband, dat ongetwijfeld zijn weerslag zal hebben op de Nederlandse politiek". De Gaay-Fortman vervolgt: „In het verleden is het minis terie voor Wetenschapsbeleid, waarvoor eerst hard was ge knokt, verdwenen. Vervolgens werd Milieuhygiëne opge splitst en straks zullen we mis schien meemaken dat de Mar kerwaard wordt drooggemalen en heeft voor de zoveelste keer de natuur het loodje ge legd. Milieubewegingen zullen zich dan ook beslist in ons pro gramma herkennen en ze krij gen de kans om buiten de ge vestigde politiek om mee te doen. Dat laatste geldt ook voor de vredesbewegingen, ze kunnen zich waarschij heel goed vinden in het gramma en het gevolg is licht dat de grote partijen toch wel in het Europese lement komen, hun progijc ma's noodgedwongen aanpassen". „Zelfs de PvdA zal daa niet ontkomen. Het is due lijk dat de socialisten op r zitten na de nederlaag D'66. Ze beheersen nu 1 j Nederland. Ook zij kui wat ons betreft meedoen, i u dan moeten ze zich wel op eigen congres eerst helv uitgesproken voor ons git platform". „Al met al volgen we de gekeerde weg. We ballot t niet eerst en stellen ons vu lopig op als een service-orgk satie. We willen zoals ge iedereen die het milieu goed hart toedraagt in de mende veertien maanden kans geven mee te dra Het moet al gek lopen w - we niet enkele van de 25 bezet hebben. Andere gj verwanten zullen straks t< over Nederlandse kiezers ten uitleggen wat ze Straatsburg denken te b< ken, maar in dat stadium] vinden we ons nog niet. rigens stromen de reacties nen, vooral van buiten de tiek. Er zijn opvallend mensen bij die zeggen dal de kans is waar ze al jarei hebben zitten wachten" de PPR-voorman. Het lijkt erop, dat de gev< de politiek in Nederland lang niet klaar is met gr< platform. Dit koekoeksei eens niet in een politiek t,, gelegd, maar erbuiten. V<rf van diverse pluimage ma0 het ei uitbroeden, een groaeÉ hoeft dus niet eerst rood[P] weest te zijn, of om het ii woorden van Bas de Gi Fortman te zeggen: „Dip wordt voorlopig niet in ^ct staande Nederlandse ki nierswinkels verkocht, ring rechtstreeks aan de derlandse kiezer". JOCHEM GREla; DEN HAAG Een tijdje geleden deed Dries van Agt, toen nog premier, in een vertrouwelijk gesprek met een tiental Britse journalisten een paar op merkelijke uitspraken. Eén daarvan betrof de kruisraketten (de kans dat die ooit in ons land zou den komen achtte hij zeer gering) en haalde alle kranten. Een andere uit spraak kwam men slechts hier en daar tegen. Jam mer, want die was toch tenminste zo interessant. Van Agt had immers voorspeld dat het kabinet- Lubbers de rit stellig niet zou uitzitten. Omdat zijn eigen partij daar uiterst ongelukkig over was, verklaarde Van Agt later in het openbaar dat hij zijn Britse gasten slechts gewezen had op de gemiddelde levensduur van de naoorlogse kabinetten. Die bedraagt ongeveer tweeëneen half jaar. Dus had hij het on waarschijnlijk genoemd dat de nieuwe ploeg de vier jaar zou vol maken, aldus Van Agt. In kleine kring vertelde hij dat het wel degelijk overwegingen van politieke aard waren ge weest, die hem pessimistisch hadden gestemd. Anderhalf jaar gaf hij Ruud Lubbers en niet veel meer Een nogal verbijsterende voor spelling, wanneer men jaren lang, met name van de minis ter-president zelf, heeft ge hoord dat CDA en VVD toch zo'n ideaal paar vormen. Hoe zit dat dan? Dezer dagen zond de AVRO-radio een gesprek uit van Alice Oppenheim met VVD-voorzitter Jan Kammin- ga, dat enige opheldering ver schafte. Kamminga: „Ik heb in de af gelopen dagen, tijdens overleg met de heer Lubbers, nadruk kelijk gezegd dat deze coalitie met het CDA niet zou beteke nen dat wij als VVD niet zou den doorgaan met te onderzoe ken wat de VVD ook met de PvdA gemeenschappelijk heeft. Daar is overleg over gaande op alle mogelijke ma nieren en niveaus. Dat moet verder gaan. Ik denk dat be paald niet uitgesloten moet worden geacht dat als dit kabi net aan het einde van de rit is gekomen, samenwerking van de VVD met de PvdA moge lijk is". Alice Oppenheim wil dan we ten hoe lang die rit zal duren. Anderhalf jaar soms? „Dat lijkt me wat kort. Zo somber zou ik niet willen zijn," luidt het antwoord. Maar Kammin- ga spreekt nadrukkelijk niet van vier jaar, welke termijn fracties, die een coalitie aan gaan, toch als uitgangspunt plegen te nemen. Vervolgens legt de VVD-voorzitter uit i hij vindt dat zijn par tij zich best nu al mag voorbe reiden op een mogelijke ander samenwerkingsverband. „Ik vind dat, juist wanneer je met het CDA regeert, waar men zo ijzersterk is in het hebben van contacted met verschillende partijen, je best eens met een ander mag praten. In ons ge val wil dat zeggen: praten met de PvdA". Nieuwe stijl In een vraaggesprek met deze krant verklaart CDA-voorzit- ter Piet Bukman de traditione le voorkeur van zijn partij voor de liberalen onder meer uit de manier, waarop dezen politiek plegen te bedrijven: op een fatsoenlijke manier én al tijd bescheiden. „Als ze de meerderheid in een kabinet zouden hebben, zouden ze nooit zeggen: het is een libe raal kabinet", aldus Bukman. „Hm," zou de reactie van Tom Poes zijn. En terecht, want be scheidenheid is wel het laatste waar de VVD dezer dagen last van heeft. De hierboven geci teerde radio-uitspraken van Kamminga zijn nog niets ver geleken bij wat de liberale po litici in de wandelgangen lo pen te verkondigen. De strek king daarvan is zo ongeveer: „Het gaat in het kabinet zoals wij willen, anders komen er heel snel nieuwe verkiezin gen". Dit liberalisme-nieuwe-stijl heeft niet alleen te maken met de machtswisseling in de VVD. Mensen als Nijpels en Kamminga kunnen momen teel zo hoog van de toren bla zen, omdat ze de wind in de rug hebben. Het NIPO, dat wekelijks de politieke voor keur van de bevolking meet, heeft gemeld dat de VVD in middels groter is geworden dan het CDA. Als er nu ver kiezingen zouden worden ge houden zou de VVD 43 zetels veroveren in de Tweede Ka mer en het CDA hooguit 40. Bovendien gaat het hier niet om een incident, maar om een al lang aan de gang zijnd pro ces. Door een reeks van oorza ken (zie het interview met Bukman in onze bijlage Fina le) verliezen de christen-de mocraten al sinds het begin van de jaren zeventig aan de VVD. Nu is dan kennelijk het punt bereikt, dat deze partij zich bezint op mogelijkheden om zich onafhankelijk te ma ken van het CDA. Gesternte Het gesternte, waaronder Ruud Lubbers zijn kabinet donderdag ten doop hield, is dus niet bepaald gunstig te noemen. Het is zelfs de vraag of de bijna spreekwoordelijke inventiviteit van de nieuwe premier voldoende zal zijn om de nieuwe ploeg bijeen te hou den. Het pad dat hij moet gaan is bovendien bezaaid met voe tangels en klemmen. De be langrijkste daarvan is niet, wat vaak gedacht wordt, het pro bleem van de kruisraketten. De VVD steekt niet onder stoelen of banken dat deze kwestie mét het CDA geregeld moet zijn, alvorens eventueel een nieuwe coalitie overwogen kan worden. In dat licht be zien zou CDA-minister De Ruiter (Defensie) er verstandig aan doen vooral geen haast te maken met het uitbrengen van de door zijn voorganger al beloofde nota, waarin de visie van het kabinet op de nucleai re bewapening neergelegd moet worden. Maar de bezuinigingen vor men wel een zaak, waarover het kabinet de nek kan bre ken. Het CDA is immers, aldus onder anderen voorzitter Buk man, vastbesloten zijn „social-? gezicht" te tonen Het is niet voor niets dat Lubbers vooral nadat Van Agt terug getreden was tot het uiter ste gevochten heeft om bepaal de zaken uit het regeerak koord te houden. Immers, als vastgelegd zou zijn dat het fi nanciële tekort van de over heid met alle geweld vier pro cent lager zou moeten worden dan het nu is, dan zou dat al leen maar kunnen ten koste van de zwakken in de samen leving. Dan zou er écht niets anders op zitten dan dat de so ciale uitkeringen flink achter gesteld worden bij de lonen. Mogelijkheid Nu er slechts sprake is van een streven het tekort flink om laag te brengen, heeft Lubbers de mogelijkheid de vakbewe ging tenminste iets in het vooruitzicht te stellen in ruil voor de noodzakelijk geachte loonmatiging. Hij kan compen satie aanbieden in de vorm van belastingverlaging en het creëren van werkgelegenheid. De loonmatiging heeft dan via de koppelingen naar de amb- tenareninkomens en de sociale uitkeringen een zodanig bezui nigend effect, dat de koppelin gen op zich behouden kunnen blijven. Een dergelijk beleid zou tevens het voordeel bieden dat ook het CDA zich de mo gelijkheid schept om straks (weer) met de PvdA te kun nen regeren. Zo mogen we het nu dus bele ven dat de twee regeringspar tijen om het hardst gaan pro beren in het gevlei te komen bij de grootste oppositiepartij. De enige troost voor Lubbers is de gedachte dat de de VVD zich niet al te hard tegen zijn sociaal-economische beleid kan verzetten, op straffe van het verspelen van de gunst van de PvdA! Wellicht dat daardoor de voorspelling van zijn voorganger Dries van Agt niet uitkomt. Maar ja, er zijn natuurlijk ook nog de nu niet te voorziene „bananeschillen, waarover het kabinet kan uit glijden", zoals Ruud Lubbers zelf donderdag nog heeft opge merkt. RIK IN 'T HOUT Traditiegetrouw organiseert uw krant in samenwerking mi North Sea Ferries ook dit jaar de mogelijkheid om de jaal wisseling op volle zee te vieren. Dampende appelflappen heerlijk gebruinde oliebollen, schuimende champagne alsmn de exclusieve warme en koude schotels worden geserveem aan de deelnemers van dit oud-en-nieuwfestijn op de „Nof star", het Nederlandse schip van de NSF. Bovendien is er I de verschillende bars aan boord live music. De prijs van deze party, geheel verzorgd (excl. drankeil maar incl. champagne) en met hutaccommodatie bedraagH evenals vorig jaar, 165 p.p. Inschepen Beneluxhaven Europoort op oudejaarsdag of 16.00 uur. Er is voldoende parkeerruimte. Wie niet met eige»-j vervoer naar Europoort komt, kan gebruik maken van d£j NSF-bus, die oudejaarsdag om 14.30 uur vertrekt van h| Centraal Station in Rotterdam (busstation, haltepaal UU). C bus brengt u op nieuwjaarsdag na aankomst van het sch om plm. 11.00 uur weer terug. i Boekingen uitsluitend telefonisch bij North Sea Ferrie a mevr. Patty Zervaas, tel. 01819—62077. m Sri Lanka Voor diegenen onder u, die kerst en nieuwjaar In de trop»^ willen vieren, hebben wij een 13-daagse reis naar het exot:, sche tropeneiland Sri Lanka georganiseerd. De reis duuf"1 van 24 december tot en met 5 januari. Het verblijf is in hfin eerste-klassehotel Pegasus Reef, even buiten de hoofdstang Colombo aan het strand gelegen. Het hotel heeft een eig<Le zwembad. De kamers hebben bad/douche en toilet en zi|:i. voorzien van airconditioning. r De prijs van deze exclusieve kerstreis bedraagt ƒ2680 p.(er op basis van tweepersoonskamer met half pension. |n Inbegrepen: de vlucht AmsterdamColombo en terug pflei 'wide body' van Air Lanka, vervoer van luchthaven naar hie tel, een dagexcursie naar de oud boeddhistische stad Kandkn, welkomstdiner en folkloristische show. Inlichtingen en boekingen: Telefonisch (tussen 9 en 5 uur; van maandag tot en mR vrijdag) bij Sijthoff Pers Reisorganisatie: 070190.696 F 190.698. Wie in of bij Den Haag woont kan op bovengenoemde uraP ook terecht bij onze stadsvestiging in Den Haag, Spuistraj 71 (op de hoek van het Spui).

Leidse Courant | 1982 | | pagina 6