„Beste Ruud, beste allemaal, a Dieu" „Bloedgroepen" CDA strijden om ministeries CD A-partijraad kritiseert regeerakkoord Kohnstamm nieuwe D'66-voorzitter Verdeling ministeries „ongebruikelijk" AFSCHEID VAN DRIES VAN AGT .BINNENLAND LEIDSE COURANT MAANDAG 1 NOVEMBER 1982 PAGINA 5 (Vervolg van de voorpagina) Ongebruikelijk in de overeengekomen zetelverdeling is, dat en kele gangbare koppelingen van departementen (die nooit beide door dezelfde partij mochten worden bezet) abrupt zijn losgela ten. Dat geldt zowel voor Binnenlandse Zaken en Justitie (nu allebei VVD), als voor Buitenlandse Zaken en Defensie (CDA). Ook was het niet gebruikelijk dat, zoals nu, alle welzijnsdeparte- menten (Onderwijs, Volksgezondheid en Welzijn ziin in CDA-, handen) door ministers van dezelfde partij werden bemand. VVD-leider Nijpels verklaarde afgelopen weekend voor de AVRO-radio dat hij en Lubbers die koppelingen bewust hebben losgelaten. „Wij zien het als een doorbraak, zoiets was in het verleden ondenkbaar. Hiermee zal ook duidelijk zijn dat dit ka binet het aandurft ingrijpende beslissingen te nemen". Over de toewijzing van Binnenlandse Zaken èn Justitie aan de VVD zei hij: „Die combinatie geeft ons de mogelijkheid een actief beleid ten aanzien van de veiligheid van de burgers te voeren. Boven dien stelt het ons in staat om uit te voeren wat wij tijdens de verkiezingen hebben beloofd: de aanval openen op de toene mende bureaucratisering". Nog niet beslist is, welke bewindsman tevens het ministerschap van Nederlands-Antilliaanse Zaken op zich zal nemen. Volgens het eindverslag van informateur Scholten zal dat afhangen van de vraag welke kandidaat-minister over voldoende tijd bezit en tevens beschikt over voldoende kennis op dit beleidsterrein. Taakverdelingen Beide coalitiepartners zijn het ook eens geworden over een aan tal taakverschuivingen tussen de ministeries. De afdeling Bij standszaken verhuist van het voormalige CRM naar Sociale Za ken, waar alle andere sociale voorzieningen zijn ondergebracht. Ook zal nog worden bekeken of Natuurbehoud en Openluchtre creatie uit de CRM-portefeuille wellicht beter bij resp. Land bouw en Ruimtelijke Ordening kunnen worden ondergebracht. Een deel van de taken van Wetenschapsbeleid zal van Onder wijs worden overgeheveld naar Economische Zaken: het inno vatie- en technologiebeleid zal onder verantwoordelijkheid van de minister van Economische Zaken komen, evenals de ruimte vaartsector en het maritiem onderzoek. Deze bewindsman wordt ook verantwoordelijk voor de Centra voor Micro-Elektronica. In de ongeveer 70 taken, waarvoor coördinerende bewindslie den zijn aangesteld, zal drastisch worden gesaneerd, zo blijkt uit het eindverslag. Ook het aantal projectbewindslieden zal in de nieuwe kabinetsploeg zoveel mogelijk worden beperkt. De nieuwe staatssecretaris van Buitenlandse Handel krijgt een zelfstandiger positie dan zijn collega's in het kabinet. Niet alleen krijgt hij in het buitenland de status van minister, maar ook krijgt hij op de begroting van Economische Zaken enkele finan ciële posten, waarover hij zelfstandig kan beschikken. Of deze bewindsman ook lid zal worden van de ministerraad is een kwestie die het kabinet zelf moet beslissen. Verdeling De ministeries zijn als volgt verdeeld: CDA: Algemene Zaken (premier); Buitenlandse Zaken; Onder wijs en Wetenschappen; Financiën; Defensie; Landbouw en Vis serij; Sociale Zaken en Werkgelegenheid, en Welzijn en Volks gezondheid; VVD: Economische Zaken (vice-premier); Justitie; Binnenlandse Zaken; Volkshuisvesting, Ruimtelijke Ordening en Milieuhygië ne; Verkeer en Waterstaat en Ontwikkelingssamenwerking. De 16 staatssecretariaten zijn al volgt verdeeld: CDA: Justitie; Binnenlandse Zaken (Financiën Binnenlands Be stuur); O W (basisonderwijs); Defensie (materiële zaken); Volkshuisvesting (onder meer stadsvernieuwing); Economische Zaken (midden- en kleinbedrijf); Sociale Zaken (sociale zeker heid) en Volksgezondheid. VVD: Buitenlandse Zaken (Europese zaken); O W (voortgezet onderwijs); Financiën (belastingen); Defensie (personele zaken); Volkshuisvesting, Ruimtelijke Ordening en Milieuhygiëne; Ver keer en Waterstaat; Buitenlandse Handel en Sociale Zaken (emancipatie). maal, want juist als Bukman het spreekgestoelte beklimt om een feestrede te gaan hou den, treedt met een perfect ge voel voor timing Ruud Lub bers binnen. De man die zo juist door de koningin tot for mateur is benoemd, krijgt een klaterende ovatie over zich heen. Camera's zoemen en klikken dat het een lieve lust is, en als hij Van Agt een hand geeft worden de komende en de gaande man vanuit alle hoeken vereeuwigd. Eugenie Dan kan Bukman aan zijn toe spraak beginnen. Hij prijst Van Agt in alle toonaarden, maar laat niet na tussen de re gels door te wijzen op de te kortkomingen die aan hem kleefden. „Je was niet zo'n uitgesproken partijman", klinkt het bijna bestraffend. „Je zag de partij als een boei end verschijnsel, dat wel. Ik moet trouwens zeggen dat dat geheel wederkerig was". Een langdurig applaus klinkt op als Bukman woorden van respect en waardering spreekt voor Eugenie van Agt, die hij „een hoog geëmancipeerde vrouw" noemt omdat zij altijd stilletjes haar eigen weg is gegaan en er nooit mee te koop heeft gelo pen dat zij de vrouw van de premier was. Een afscheid kan niet zonder cadeautjes worden gevierd. Dries ontvangt een verrekijker („op eigen ver zoek", zegt Bukman/ nadruk kelijk) en Eugenie krijgt een litho van het Catshuis, het voormalige verbanningsoord van haar echtgenoot. De volgende spreker is forma teur Lubbers, die vooral herin neringen ophaalt aan de rela tie die hij in de loop der jaren met Dries heeft gehad. „In 1973 leerden wij elkaar ken nen en dat is het begin ge weest van een lange reeks anecdotes, voldoende om daar het hele weekeinde mee door te gaan". Ééntje daarvan wil Lubbers wel vertellen. Het verhaal speelt zich af tijdens het kabinet-Den Uyl, toen Dries minister van Justitie was en Ruud de post Economi sche Zaken bezette. Lubbers: „Als ik, moegepraat met de vrinden Den Uyl, Duisenberg en Boersma, versuft van al het verbaal geweld het Catshuis verliet, wist ik altijd het mi nisterie van Justitie te vinden waar een goed glas port wachtte en de beschaving weer aan z'n trekken kwam". Een schaterlach klinkt door de zaal als Lubbers een kenschets geeft van de verschillen in ka rakter tussen hem en Dries. „Onlangs zat ik, tijdens een verloren uurtje in de kabinets formatie, in een boekje te le zen dat „Vrouwen in de bij bel" heet. Daarin trof mij met verhaal van Maria en Martha. En ik dacht opeens, dat het verschil tussen die twee vrou wen ook ónze verhouding kenmerkt". Voor de bijbelken ners in de zaal was onmiddel lijk duidelijk wat Lubbers be doelde: Van Agt is Maria, de stille, dienend met de geest en Lubbers is Martha, de bedrij vige ploeteraarster, dienend met haar handen. Dank Ook Lubbers richt zich tot Eu genie. „Hoe goede vrienden Dries en ik ook waren, er was wel eens een moment van on lust. Maar de vaste verbinding tussen ons was altijd Eugenie. Als het even spande, lag bij haar de sleutel van de oplos sing. Daarmee is het CDA aan Eugenie van Agt veel dank verschuldigd", aldus Lubbers. Zo hoor je nog eens wat Als uiteindelijk Dries zelf aan het woord komt, is het in de zaal zo stil, dat alleen het ge zoem van de airconditioning, hoorbaar is. „Beste vrienden van het CDA", begint hij. En dan volgen honderden woor den van dank. Dank aan Eu genie, aan de partij, aan de CDA-kiezers die hem „in kri tieke situaties en benarde mo menten met vele duizenden brieven overlaadden", aan Piet Steenkamp, de vader van het CDA, aan Fons van der Stee „die vooral de laatste ja ren in het brandpunt van alle rottigheid heeft gestaan", aan Ruud Lubbers die „met zijn sprankelende energie en crea tieve vondsten" de vlam over neemt en aan Piet Bukman, die hem zo vaak een „solitaire snoeshaan" en een „wispeltu rig wezen" had gevonden, niaar aan wiens „flegmatieke borst" hij zo vaak de rust weei had hervonden. Dank ook aan zijn vriend Hans Wiegel met wie hij zo fijn heeft kunnen regeren en aan Jan Terlouw die hem vooral de afgelopen maanden dierbaar is gewor den. Maar ook Joop den UyJ wordt niet vergeten: „Niet al leen van Biesheuvel, maar ook van hem heb ik het vak ge leerd". Een half uur later, als in dc wandelgangen een mensenri; van twintig meter klaarstaat om langs het echtpaar Van Agt te defileren, duikt ook Den Uyl zelf op. „Hij heeft waarderende woorden over u gesproken", fluisteren enkele verslaggevers hem in het oor. De oude PvdA-leider zet vra gende ogen op alsof hij het niet gelooft. „Echt waar", krijgt hij te horen. „Zo zo", zegt hij lachend. „Ja, ja. Nou, eh vooruit dan maar". DICK VAN RIETSCHOTEN AMSTERDAM „Beste Ruud, beste allemaal, Dieu". Met deze groet, waarvan het laatste woord met veel nadruk werd uit gesproken, nam Dries van Agt zaterdagmiddag als premier afscheid van het CDA. De grote vergader zaal van het RAI-congres- centrum dn Amsterdam was voor driekwart ge vuld met enkele honder den leden van de CDA- partijraad, die zojuist een van de merkwaardigste vergaderingen uit zijn be staan had beleefd. Voor de verandering werd de bijeenkomst deze keer eens niet beheerst door zware discussies over poli tieke zaken. Nee, ditmaal ging het vrijwel uitslui tend over politieke perso nen. Over de kandidaat bewindslieden voor het toekomstige kabinet-Lub- bers en over Dries van Agt, die na elf jaar minis terschap de „luwte van de Tweede-Kamerbanken' zal opzoeken. .Voor gesprekken over de vraag wie er allemaal in aan merking zouden kunnen ko men voor een ministerspost of een staatssecretariaat moest je' trouwens niet in de vergader zaal zijn, maar in de wandel gangen. Daar heerste de sfeer van een banenmarkt, een vak beurs voor toekomstige macht hebbers. In de voorafgaande nacht waren Ruud Lubbers en VVD-voorman Ed Nijpels het eens geworden over de verde ling van de portefeuilles. Hoe het resultaat eruit zag bleef za terdagochtend in de RAI niet lang geheim. Het lijstje ging van hand tot hand en van mond tot mond. Onder luid gegons, afkomstig uit veelal „bloedgroepsgewijs" gevormde kringetjes, hielden velen zich vol overgave bezig met het spelletje „wie komt waar?". „De vaste verhouding tussen oi scheidswoord aan Dries an Agt. Sluikse sollicitaties, verhulde verdachtmakingen, ritselende ruilhandeltjes en absurde al ternatieven deden de ronde. Wie om zich heen keek, zag een mengeling van hoopvolle blikken, raadselachtige glim lachjes en teleurgestelde ge zichten. Job de Ruiter, die een geprolongeerd ministerschap steeds meer in rook zag op gaan, liep somber ogend rond. Een beteuterde Gerard van. Leijenhorst, wiens staatssecre tariaat voor het Minderheden beleid zal worden opgeheven, werd door enkele CHU-vrien den troostend toegesproken. Herenleed. Feestvarken Halverwege de middag loopt de partijraad langzaam warm voor datgene waarvoor de meeste aanwezigen eigenlijk waren gekomen: het feestelijk uitluiden van „onze Dries". Op het programma staat echter eerst nog een toespraak van fractieleider Ruud Lubbers, waarin deze verantwoording zou moeten afleggen voor het beleid van de CDA-fractie tij was altijd Eugenie", aldus dens de kabinetsformatie. Maar Ruud is in geen velden of wegen te bekennen. „Hij is aan het eind .van de morgen door Hare Majesteit de konin gin ontboden en daarna is van hem niets meer vernomen", zegt partijvoorzitter Piet Buk man alsof hij een politiebericht voorleest. Het woord is derhal ve aan vice-fractieleider Jan de Koning, maar de aandacht die hij krijgt, is niet bepaald optimaal. De meesten lijken al met hun gedachten bij het na derende afscheidsfeest te ziin. Om tien over drie is De Ko ning gedwongen midden in een zin op te houden, want als door een wespenzwerm gesto ken zwiept de zaal plotseling overeind en begint luid te ap plaudisseren. Vanuit een zij deur bij het podium stappen het feestvarken Dries en zijn vrouw Eugenie naar binnen en lopen glunderend naar de twee stoelen die voor hen op de eerste rij zijn gereserveerd. Eugenie wordt hartstochtelijk omhelsd en gekust door (bijna ex-) minister Fons van der Stee, van wie wordt beweerd Lubbers zaterdag In zijn af- dat hij voor het eerst als be windsman een partijraadsver gadering bijwoont. Het echt paar drukt de handen van de tientallen CDA-prominenten die zich op de eerste rijen be vinden. „Welkom Dries en Eugenie", zegt spreekstalmees- ter Bukman. „Als jullie het niet erg vinden gaan we eerst nog even door met politieke zaken". De Koning kan zijn verhaal vervolgen, maar de aandacht van de zaal wordt telkenmale afgeleid door de binnenkomst van andere hoge gasten, die allemaal speciaal voor Dries naar Amsterdam zijn gekomen: ex-VVD-minis- ter Pais, de socialist Burger, architect van het kabinet-Den Uyl, oud-D'66-minister Gruij- ters, SGP-leider Van Rossum en Meindert Leerling van de RPF. Bijna achteloos stemt de partij raad even later nog over een aantal resoluties, waarna ein delijk het moment is aange broken waarop iedereen zat te wachten. Van nu af aan zal al leen Dries van Agt centraal staan. Nee, toch nog niet hele Onder de velen die Van Agt de hand kwamen drukken was ook PvdA-partijleider Den Uyl, die als enige van de „oude garde" voorlopig nog in functie blijft. (Van onze parlementaire redactie) AMSTERDAM Forma teur Lubbers heeft nog geen definitieve lijst van kandidaten voor de be manning van de acht. CDA-departementen. VVD-leider Nijpels daar entegen zou zijn keuze al vrijwel afgerond hebben. De christen-democraten zijn het nog slechts eens over het premierschap van Lubbers zelf. Wat be treft de overige zeven pos ten is de strijd tussen de verschillende „bloedgroe pen" (KVP, ARP en CHU) nog in volle gang. CDA-voorzitter Piet Bukman meent dat het belang van de partij daarmee niet gediend is. Op een vergadering van de Partijraad, zaterdag gehouden in Amsterdam, wees hij op het gevaar van „verstarring, ge brek aan doorstroming en on voldoende kansen voor nieuw- ingekomenen". „Versta mij goed", aldus Bukman, „ik gooi de fusieprotocollen niet over boord. Hun functie was een dienende, maar dat moet dan ook zo blijven". Uit gesprekken met vertegen woordigers van de diverse „bloedgroepen" in Amsterdam viel op te maken dat de „CHU" tenminste één departe ment opeist. De belangrijkste kandidaten zijn Deetman, die dan op Onderwijs zou blijven, en baron Van Verschuer, de laatste voorzitter van de CHU. Van Verschuer wordt be schouwd als een goede kandi daat voor het ministerie van Defensie. Eén van de kandidateri van de „ARP" is dr. W. Albeda. Hij zou de beste papieren hebben voor Sociale Zaken, welk de partement hij in het kabinet- Van Agt/Wiegel ook bestierde. Oud-voorzitter van de ARP, Jan de Koning, wordt ge noemd voor drie departemen ten: Landbouw, Defensie en Buitenlandse Zaken. Mr. Job de Ruiter, wiens departement (Justitie) naar de VVD gaat. maakt volgens sommigen een kans op het voorzitterschap van de fractie. Anderen hou den het er echter op dat Deet man, hoewel hij er geen zin in heeft die functie krijgt. Wat de „KVP" betreft worden naast Lubbers de vol gende mensen naar voren ge schoven: dr. H. Ruding, lid van de Raad van Bestuur van de AMRO-bank (Financiën), staatssecretaris Van den Broek en Rutten, ambassadeur in Brussel bij de EG, (beiden Bui tenlandse Zaken). Wie het nieuwe departement van Wel zijn en Volksgezondheid gaat leiden is nog volstrekt onbe kend. De Boer, de huidige mi nister van CRM, die kortgele den een hartaanval kreeg, zou Informateur Scholten heeft za terdag zijn taak kunnen beëin digen. Lubbers zou als forma-1 teur zijn werk kunnen afron den. VVD Volgens ingewijden zijn de volgende VVD'ers zeker van een ministerschap: Van Aar- denne (Economische Zaken), Rietkerk (Binnenlandse Za ken) en Smit-Kroes (Verkeer en Waterstaat). Voor Ontwik kelingssamenwerking worden genoemd Bolkestein, die ook staatssecretaris Buitenlandse handel kan worden), en Sijt- hoff-Persdirecteur Hoefnagels. Volkshuisvesting en Ruimtelij ke Ordening, dat er nu ook Milieuhygiëne bij krijgt, zou gaan naar „iemand van bui ten". (Van onze parlementaire redactie) AMERSFOORT Jacob Kohnstamm (32) is de nieuwe voorzitter van D'66. Het D'66- congres koos hem het afgelo pen weekeinde met grote meerderheid tot opvolger van Jan van Berkom. Het congres nam met staande ovaties af- scheid van de D'66-leiders Laurens Jan Brinkhorst en Jan Terlouw en verwelkomde Maarten Engwirda als nieuw politiek leider. De D'66-leden zagen af van het aanwijzen van zondebok ken voor het verkiezingsdeba cle van 8 september toen de partij terugviel van zeventien naar zes zetels in de Tweede Kamer. En moties waarin lei dinggevende figuren als schul digen werden aangewezen haalden het bij lange na niet. Kohnstamm, die vanaf mei 1981 tot september 1982 in de Tweede Kamer zat en daar voor advocaat was, versloeg met 737 tegen 84 stemmen het oud-kamerlid Chel Mertens. Kohnstamm vindt dat D'66 meer rekening moet houden met minderheden in de partij. Dat zijn in dit geval de D'66- leden die het D'66-beleid van de laatste jaren afkeuren. Op een vrij tam congres de leden hebben al stoom afgebla zen in regio- en afdelingsver gaderingen zei Brinkhorst, dat het D'66 het afgelopen jaar op moeilijke momenten aan onderlinge solidariteit ontbro ken had. Deze verdeeldheid is de partij opgebroken, ook al omdat andere partijen die ver deeldheid natuurlijk uitspeel den. Brinkhorst stelde dat D'66 toe komst heeft als het het beleid van het komende kabinet kri tisch en zakelijk volgt en met eigen alternatieven voor be leidsvoornemens komt. „Dat CDA-VVD-kabinet houdt het overigens niet langer dan twee jaar uit", aldus Brinkhorst. Het congres keurde het besluit van. de Kamerfractie niet deel te nemen aan het CDA-VVD-ka binet met gejuich goed. De nieuwe D'66-fractieleider Engwirda sprak van een nieu we start en nieuw elan. De ruimte voor het voeren van een (herkenbare) oppositie hangt volgens Engwirda van de opstelling van de PvdA. „We moeten afwachten hoe redelijk de PvdA zich blijft op stellen. De PvdA is veel meer dan D'66 gebonden aan belan gengroepen. „En het zal er van afhangen hoe die zich opstellen ten op zichte van de PvdA". Engwir da gaf toe dat de PvdA dichter bij D'66 is gekomen. Hij signa leerde echter een verwijdering tot het CDA. Engwirda wees ondermeer op het streven van het CDA de koppelingen tus sen lonen, sociale uitkeringen en ambtenarensalarissen los te laten, iets waar D'66 tegen is. RESOLUTIE VAN JONGEREN AANGENOMEN (Van onze parlementaire redactie) AMSTERDAM De Par tijraad van het CDA is niet op alle punten tevre den over het regeerak koord met de VVD. De belangrijkste bezwaren betreffen de hoofdstuk ken over de kruisraket ten, de loonmatiging en de ontwikkelingssamen werking. Met slechts zes stemmen tegen aanvaard de de Partijraad zaterdag in Amsterdam een resolu tie van het CD JA (jonge renorganisatie), waarin de eigen Tweede-Kamerfrac tie gevraagd wordt op deze en andere punten bij te sturen „op de in aan merking komende mo menten". Wat betreft de kruisraketten wil men dat er geen daadwer kelijke voorbereidingen (bou wen silo's e.d.) worden getrof fen „dan nadat is gebleken dat de Tweede Kamer tegen die beslissing geen bezwaar heeft". Deze tekst is ontleend aan een eerdere versie van het regeer akkoord, die op verzoek van de rechtervleugel van de CDA-fractie was veranderd. Nu staat er dat de regering de Kamer in de gelegenheid moet stellen „zich daarover uit te spreken". Gezien het „het gro te gewicht" van de beslissing, meent de Partijraad dat dit on voldoende is. Het inkomensbeleid, waarover het nieuwe kabinet tijdens een „adempauze" wil onderhande len met werkgevers en werk nemers, dient uit te gaan van het CDA-program. Hierin staat dat iedereen moet mati gen, doch dat het offer groter moet worden vanaf een grens van 1,5 a 2 keer modaal (52.000 a 72.000 gulden bruto). Boven dien zouden de mensen, die van één minimuminkomen nog anderen moeten onder houden, bij voorrang ontzien moeten worden en zo mogelijk zelfs geheel buiten schot moe ten blijven. Bij de huidige stand van zaken leveren vol gend jaar de minima ongeveer 3,5 procent in en de maxima 1,3 procent. Bij Ontwikkelingssamenwer king dient „het recht van de armen voorop te staan". Vol gens de Partijraad is dat be langrijker dan een toetsing van de hulp aan de effecten voor het nationale bedrijfsle ven, zoals het regeerakkoord zegt. Ook wil de Partijraad dat de Nederlandse ontwikke lingshulp „tenminste" 1,5 pro cent van het jaarlijkse netto nationaal inkomen bedraagt, in plaats van dat de hulp ge handhaafd wordt op een ni veau van dit percentage. De Partijraad sprak overigens wel zijn vertrouwen uit in de koers van de fractievoorzit ter). De Koning, die als vice- fractievoorzitter het woord voerde, zei dat de PvdA een „serieuze kans" geboden was op deelneming aan de rege ring. Op voorstel van het da gelijks bestuur aanvaardde de Partijraad vervolgens een re solutie, waarin gesteld werd dat de onderhandelingen met de sociaal-democraten „geen uitzicht boden op een hecht en daadkrachtig meerderheidska binet". Met de VVD is zo'n kaJ binet „hopelijk" wel mogelijk. Het verlies bij de verkiezingen heeft inmiddels geleid tot het besluit zich nader te bezinnen op de eigen positie in het poli tieke krachtenveld. De Partij raad roept het partijbestuur op er zorg voor te dragen dat „de politieke overtuiging van het CDA meer geestelijk eigen dom wordt van de leden en de identiteit van het CDA als christen-democratische volks partij meer herkenbaar naar voren komt". Daarbij moeten ook en vooral de grenzen aan gegeven worden tussen chris ten-democratie enerzijds en li beralisme (VVD), socialisme (PvdA) en pragmatisme (D'66) anderzijds.

Leidse Courant | 1982 | | pagina 5