W inkelpersoneel best gemotiveerd Socialisten krijgen iet in Spanje foor het zeggen Engwirda volgt Terlouw op als politiek leider CDA HEEFT MOEITE MET OPERATIE „VOLKSGEZONDHEID" Voortbestaan ziekenfonds in gevaar Gezondheidszorg etnische minderheden vertoont lacunes Vrijdag 29 oktober 1982,73e jaargang no. 22411 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Uitgave Westerpens. behorende tof SijthoH Pers. Apothekersdnk 34 2312 DD Leiden. Pcetbus 11, 2300 AA, tel. 071 122244. Giro 103003 Bank: Amro bank N.V.. Leiden Directeur-hoofdredacteur: J.L Hallewas. Chel-redacteur W.m Buuteweg. Advertenties (excl. BTW) t0.56 per mm. Kleinties /0.34 per mm. Abonnementen: kwartaal /S7.3S; jaar/ 217.90. Klachten bezorging: maandag l/m vrudag van 18.00 tot 19.00 uur zaterdag van 14.00 tot 15.00 uur. tel. 071-122248. Losse nummers /075 KRO met „Klassewerk" op Ned. I om 19.00 uur. Om 21.05 uur „Alle zegen komt van bo ven". Nachtfilm „De wet en Jake Wade" om 23.35 uur. Op Ned. II om 21.10 uur Pool se Anne Frank in serie „Een stukje hemel" en om 22.40 uur „Haagse bluf'. Droog weer en perioden met zon. In de nacht en ochtend plaatselijk mist. Minimumtem peratuur omstreeks 6 graden. Middagtemperatuur 14 graden. Matige zuiden wind. Zon op 07.30, onder 17.17. Schev. hoog water 2.11 en 14.40. Laag wa ter 10.17 en 22.40. ilipe Gonzalez (links) zwaait voor de deur van het Palace Hotel in Madrid naar de Izenden aanhangers, die de overwinning van „hun" PSOE zijn komen vieren, ichts van Gonzalez een ober, die in de feestvreugde deelt. m onze speciale verslagge ver Jan Drummen) &DRID De socialis- 1 hebben gisteren in de erde vrije verkiezingen ert het Franco-tijdperk Spanje voor een enor- verschuiving in de lementaire verhoudin- 1 gezorgd. Met 45,7 pro- it van de uitgebrachte mmen en 201 zetels in Cortes hebben zij de [strekte meerderheid en handen vrij om de re- ïng van het land sedert einde van de dictatuur vormen. Spanje zal armee ook de eerste so listische regering van geschiedenis kennen; lens de zogenaamde eede republiek in de ja- dertig namen de soci- sten alleen deel aan een ikse coalitie-regering. nieuwe Spaanse regering pas begin december aantre- i. Het ziet er naar uit dat de ialisten ook centrumfiguren hun regering willen opne- n. ipe Gonzalez, de leider van socialistische partij ver arde, dat de uitslag niet de irwinning van hun partij ekent, maar de triomf van democratie. Tienduizenden Madrilenen hebben de over winning van links tot in de late uren van de nacht op straat en op pleinen met mu ziek en dans gevierd. Felipe Gonzalez deed in de nacht een beroep op zijn aanhangers zich matig en redelijk te betonen en hij had hen aangeraden de overwinning liever thuis rond het glas te vieren dan op straat. De nacht verliep even als de verkiëzingsdag zoïider incident. De rechtse conservatieve Alli- anza Popular van de franquis- tische oud-minister Manuel Fraga Iribarne veroverde zoals verwacht werd de tweede plaats met bijna 25 procent van de stemmen en 104 ka merzetels, terwijl de beweging er tot dusver maar 9 had. Zij vormden het rechtse oppositie- blok, in feite een Franco-ge zind blok .dat zijn naam niet durft te noemen. Al de kleine re partijen tussen links en rechts zijn plat gewalst. De Unie van het Democratisch Centrum (ÜCD), die tot dusver de regeringspartij was, heeft nog maar 15 zetels over van de 160 die zij tot donderdag in de Cortes had en de nieuwe be weging van de oud premier Suarez, de sociaal democrati sche groepering heeft maar 2 zetels behaald. De communisten hebben se dert de vorige verkiezingen van 1979 een miljoen stemmen verloren en houden nog maar Manuel Fraga Iribarne, de leider van de Franco-ge zinde partij Allianza Popu lar, kreeg gisteravond tij dens de uitslagen een fo tocamera tegen zijn hoofd. Dat verhinderde hem niet zijn nederlaag te beken nen. Zijn partij werd twee de bij de verkiezingen. 5 kamerzetels over (3,8 pro cent van de stemmen); terwijl uiterst rechts nauwelijks 1 procent van de uitgebrachte stemmen op zijn naam verza melde. Pagina 15: Socialisten stre ven naar samenwerking met centrum. Portret Felipe Gonzalez GRATIS ELKE WOENSDAG DE BIJLAGE BIJ UW KRANT MET INFORMATIE OVER FILMS,MUZIEK THEATER, RECREATIE,EXPOSITIES EN EEN COMPLETE AGENDA Prins Claus terug in ons land DEN HAAG Prins Claus is gistermiddag teruggekeerd in ons land. Hij werd op 1 oktober in verband met klachten van de pressieve aard opgenomen in de universiteitskliniek van de Zwit serse stad Bazel. Prins Claus zal hier opnieuw worden behandeld door prof. dr. S. Nijdam, de Nij meegse specialist die hem ver wees naar prof. Kielholz in Zwitserland. In overleg met Nij dam zal de prins over ongeveer drie maanden voor een korte na behandeling opnieuw naar Bazel gaan. Werkgever zat op de (thee)blaren LONDEN Alsof hij ter plaatse thee ging zetten, zo serieus wandelde giste ren een gepruikte Londense rechter door de rechtzaal met in zijn hand een enorme theepot, gevuld met drie liter water. Hij was evenwel in functie.-De zwaar wegende theepot torste hij om goed recht te kunnen spreken over de klacht van Pamela Osarak, die op het kantoor waar zij de thee verzorgde dagelijks een dergelijke pot te sjouwen had, daarvan een zere arm had gekre gen, haar baan had moeten opzeggen en die nu haar werkgever aansprak voor een schadevergoeding van tien duizend gulden. De rechter woog de theepot en vond haar te zwaar. De werkgever kwam op de koffie. Anti-Reagan premie MIAMI De Saoedische sjeik Mohammed al-Fassi heeft de 2200 kiesgerechtigden in het stadje Midland in de Amerikaanse staat Pennsylvania een bedrag van drie miljoen dollar in het vooruitzicht gesteld, als zij be loven in 1984 niet op president Reagan te zullen stemmen. De vermogende sjeik ver klaarde gisteren, dat hij verontrust is over het feit dat Reagan tot op heden niet posi tief heeft gereageerd op verzoeken van de inwoners van Midland een verliesgevende staalfabriek in het economisch noodlijden de stadje van de ondergang te redden. De fabriek heeft twee weken gejjeden de poor ten moeten sluiten, waardoor de 5500 werk nemers op straat kwamen te staan. De sjeik heeft geen directe belangen bij het open blijven van de fabriek. Italiaanse politie pakt ontsnapte terroriste ROME De Italiaanse politie heeft gisteren Suzanna Ronconi, een van de meest gezochte terro risten van Italië, gearresteerd. Su zanna Ronconi was eerst lid van de „strategische leiding" van de Rode Brigades en daarna actief in de terroristische organisatie „Pri ma Linea". Eerder dit jaar ont snapte Ronconi op spectaculaire wijze uit de vrouwengevangenis van Rovigo. Daar zat zij een straf uit van veertien jaar, onder meer wegens het lidmaatschap van een terroristische organisatie. WÊmmÊÊm^ ROTTERDAM Het winkelpersoneel in de kleding- en levensmid delenbranche in ons land is in het algemeen goed gemotiveerd en te vreden over het werk en de werkomstandig heden. Op grond van uitspraken van consu menten werd eerder aangenomen dat het winkelpersoneel niet zo gemotiveerd zou zijn. stituut voor psychologisch marktonderzoek hebben geconstateerd dat de mees te ondervraagde verko pers het niet als een gemis zien, dat er weinig aan op leiding wordt gedaan. Onderzoekers van het in- Verwachtingen betreffen de promotiekansen en dergelijke zijn niet hoog gespannen bij het winkel personeel, maar men legt zich hierbij neer. De min der aangename werk zaamheden, zoals schoon maken en zwaar sjouwen worden in het algemeen gezien als een nadeel van het verkopersvak. Wel vindt het gros van het winkelpersoneel dat zij te slecht worden betaald. Het onderzoek werd verricht in opdracht van de vereni ging voor distributie-eco nomie Vedis. (Van onze parlementaire re dactie) DEN HAAG De fractie van D'66 heeft unaniem het Kamerlid Maarten Engwirda (39) tot fractie leider en politiek leider van D'66 gekozen. Dit be sluit is gisteren genomen nadat Jan Terlouw be kendmaakte de actieve politiek te zullen verlaten. Zoals bekend wordt de huidige fractieleider Lau- rens-Jan Brinkhorst bin nenkort EEG-ambassa- deur in Tokio. Dr. Jan Terlouw (50), lijst trekker van D'66 bij de laat ste Kamerverkiezingen en minister van Economische Zaken in het huidige demis sionaire kabinet, verlaat de actieve politiek zodra er een nieuw kabinet is. Hij zal niet in de Tweede Kamer zitting nemen. Terlouw heeft hier toe besloten omdat hij de consequentie wil trekken uit het verlies van D'66 bij de laatste Kamerverkiezingen, toen de partij van zeventien naar zes zetels terugviel. Terlouw weersprak de stel ling dat hij vertrekt omdat het minder goed gaat met D'66. „Als ik het zinkende schip overeind zou kunnen houden, zou ik het zonder twijfel doen, maar het schip kan naar mijn overtuiging gemakkelijker gered worden als ik het roer verlaat", zo zei Terlouw. Hij heeft nog geen concrete toekomstplannen. Wegens het aanstaande con gres had de fractie besloten, meteen een nieuwe leider te kiezen. Ineke Lambers-Hac- quebard (de huidige staatsse cretaris van Volksgezond heid en Milieuhygiëne), die in D'66-kringen vaak is ge noemd ais mogelijke nieuwe fractieleider, had de fractie al laten weten geen kandi daat te willen zijn voor het leiderschap. Gisteren werd ook bekend dat D'66-minister Nypels (Volkshuisvesting en Ruim telijke Ordening) wèl in de Kamer zal terugkeren als het nieuwe kabinet aantreedt. De D'66-fractie ziet er dan binnenkort als volgt uit: Maarten Engwirda, Erwin Nypels, Ineke Lambers-Hac- quebard, Elida Wessel-Tuin- stra, Louise Groenman en Gerrit Mik. Zie verder pag.ll De zwaargewicht die niet kon incasseren. Maarten Engwirda Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, za terdags tusen 14.00 en 15.00 uur, nummer 071-122248 en uw krant wordt nog dezelfde avond nabezorgd. DEN HAAG Binnen de CD A-fractie lopen de menin gen over de opdeling van het departement van Volksge zondheid (naar CRM) en Mili euhygiëne (naar Volkshuisves ting) nog uiteen. Mogelijk zul len de fractieleiders Lubbers en Nijpels tijdens de onder handelingen over de vorming van een nieuw kabinet beslui ten dat eerst een studie nodig is naar de technische uitvoer baarheid. Informateur Scholten heeft in middels bij de onderhandelin gen de zetelverdeling aan de orde gesteld. Daarbij liggen /twee mogelijkheden op tafel: een verdeling 87 of 8—6. De beslissing hierover hangt af van het vraagstuk van de de partementale indeling en taak verdeling. Gisteravond heeft de CDA- fractievoorzitter Lubbers zijn fractie van het verloop van de onderhandelingen geïnfor meerd. Vandaag is verder ge sproken. De kans dat Scholten nog voor het weekeinde eind verslag aan de koningin zal uitbrengen, werd vanochtend niet groot geacht. Een verhuizing van bijstands zaken van CRM naar Sociale Zaken lijkt vrijwel zeker. On zeker is nog de onderbrenging van het wetenschapsbeleid en het minderhedenbeleid. Pagina 11: Verdeling minis terposten (Van onze sociaal- economische redactie) «STELVEEN Er eigt een faillissement or de verplichte zieken- ïdsverzekering. Het ortbestaan van deze orziening is in gevaar, het kabinet de premie or deze verzekering la- zou vaststellen dan de ïkenfondsraad gisteren aniem heeft geadvi- ïrd: 9,8 procent van iximaal 152 gulden per g in 1983. Deze waar- ïuwing uitte CNV-afge- ardigde Ad Molendijk gisteren tijdens de verga dering van de raad. Ook van andere zijde werd beaamd, dat grote moei lijkheden ontstaan als er' opnieuw te weinig premie zou binnenkomen. De nu geadviseerde premie voor de verplichte zieken fondsverzekering is aanzien lijk hoger dan de thans gel dende premie van 9,1 procent. Met de huidige premiehoogte is het kabinet aanzienlijk lager gaan zitten dan de Zieken fondsraad- eind vorig jaar voor 1982 nodig achtte. Daardoor zijn er aanzienlijke tekorten ontstaan, die dringend ingelo pen moeten worden. Maar los daarvan is volgend jaar al 9,4 procent nodig om dan de lo pende kosten te kunnen dek ken, zo bleek gisteren. Werkgeversvertegenwoordi ger mr. H. van Brussel merkte op, dat ook hij niets kon afdin- het mogelijk willen maken, dat de verzekerden kiezen tus sen verschillende verstrekkin genpakketten, met uiteraard verschillende premies. FN V-afgevaardigde Herman Bode veerde onmiddellijk' overeind met de opmerking, gen op de 9,8 procent, maar* dat hij nooit zou toestaan dat dat dit nog niet betekent, dat bedrijven ook in staat zijn hun hogere aandeel in de premie (werkgevers en werknemers betalen ieder de helft) te beta len. Hij wilde dan ook een las tenverlichting van de over heid, dan wel een andere ver deling van de premielast tus sen de twee partijen. Voor een verdere toekomst zou hij bij voortdurende kostenstijging het huidige stelsel van eem goede gezondheidszorg omver wordt getrokken. „Tot mijn laatste adem zal ik ertegen vechten, dat mensen die het niet meer kunnen betalen, een stap terug moeten doen via een minder gevuld voorzienin genpakket". Pagina 11 Aan wie eigen bijdrage betalen? Huisarrest Beyers Naudé met drie jaar verlengd PRETORIA De Zuidafri- kaanse autoriteiten hebben gisteren de „banning" van do minee Beyers Naudé, die ko-, mende zondag na vijf jaar zou aflopen, met drie jaar ver lengd. „Banning" is een soort huisar rest en houdt in, dat de be trokkene geen openbare bij eenkomsten mag bijwonen en in zijn bewegingsvrijheid wordt beperkt. De maatregel is bedoeld om critici van het apartheidsregime dood te zwij gen. Dominee Beyers Naudé (67) is een vooraanstaande Afrika ner-geestelijke, die bekend staat om zijn onverzoenlijke tegenstand tegen het apart- heidsbeleid. Hij streeft naar een verzoening tussen de ver schillende raciale groepen in het land. In 1977 werd hij voor de eerste maal monddood ge maakt. Mevrouw Beyers Nau dé zei de verlenging te betreu ren. „We hadden eigenlijk niet veel goeds verwacht, maar wel een zekere versoepeling". LEIDEN De gezondheidszorg voor etnische minderheden vertoont nog vele lacunes. Er is nog veel te weinig bekend over de specifieke problemen die deze groeiende bevolkingsgroep met zich brengt, terwijl de hulpverlening onvoldoende is aange past. Intussen laat de gezondheidstoestand van de niet-Neder- landse bevolking wellicht te wensen over en kan zij een gevaar vormen voor de volksgezondheid in het algemeen. Medici, wetenschappers en vertegenwoordigers van de overheid stelden dit gisteren vast tijdens een symposium met als onder werp de gezondheidszorg voor etnische minderheden op het Ne derlands Instituut voor Preventieve gezondheidszorg van TNO in Leiden. Deelnemers, die hun besprekingen vandaag voortzet ten, dringen aan op uitbreiding van het onderzoek teneinde meer te weten te komen over de gezondheidsaspecten van de allochtone bevolking. Dr. G. van Etten, staffunctionaris van het ministerie van volks gezondheid, noemde het opmerkelijk dat ondanks de sterke toe neming van niet-Nederlanders en de daarmee gepaard gaande invoer van (sub)-tropische ziekten een goed inzicht in de om vang en het verloop van deze ziekten ontbreekt. Er dreigen niet alleen gevaren voor het individu, maar ook voor de volksge zondheid in het algemeen. Het gebrek aan kennis op dit terrein achtte de heer van Etten merkwaardig, omdat Nederland be schikt over een internationaal bekend staand instituut voor de tropen. Het pleitte dan ook voor samenwerking met dit instituut, dat een grote kennis heeft van tropische geneeskunde in de Der de Wereld.

Leidse Courant | 1982 | | pagina 1