Een loedezef Grote reünie 60-jarige Nederlands Hervormde School BURGERLIJKE STAND Noordwijk verhoogt reinigingsrechten Waardige Schöpfung van Exultate Deo ïierst begroting SMD, dan ïsluit over bijbetaling £ckLe Sowo/nt Eerste steen voor „Caspard de Coligny" estatieloop Leythenrode IO LEIDSE COURANT DONDERDAG 28 OKTOBER 1982 PAGINA 5 „Regionaal Platform" voor SOB- arbeidsplan SASSENHEIM De leden van het Samenwerkingsor gaan Bollenstreek (SOB) zijn gisteravond akkoord gegaan met de installatie van een zo genaamd ..Regionaal Plat form" dat zich bezig za. .lou den met de coördinatie van een regionaal arbeidsplan. Dit platform wordt ondermeer sa mengesteld uit vertegenwoor digers van de tien SOB-ge- meenten, de sociale diensten en de gewestelijk arbeidsbu- reau's. Het regionaal arbeidsplan. zo als dat door de chefs van de afdelingen sociale zaken/wel zijn is opgesteld, heeft tot doel het oriënteren van zinvolle ac tiviteiten voor de ruim 3000 werkelozen en 5000 uitke ringsgerechtigden binnen de gemeenten van de Duin- en Bollenstreek. Aan het Regio naal Platform is de taak toebe deeld om de gemeenten bij het ontwikkelen van de jaarpro gramma's te stt en. Er zal voorlopig gewerkt worden op een proefbasis van drie jaar waarna een evaluatie plaats zal vinden. Voorzitter Burgemeester mr. J. M. Bonni- ke van Noordwijk is gister avond opnieuw voor vier jaar gekozen tot voorzitter van het SOB. Het dagelijks bestuur zal de komende periode bestaan uit 5 CDA-ers, drie VVD-ers en twee leden van progressie ve partijen, waarmee de sa menstelling wat meer aan de regionale politieke verhoudin gen beantwoordt dan voor heen het geval was. In het verleden bestond het dagelijks bestuur voor overgrote deel uit CDA-politici. Het secretariaat van het SOB zal medio 1983 verhuizen van Katwijk naar Lisse waar twee permanente ruimten in het nieuwe raadhuis kunnen wor den betrokken De kantoor ruimte in het raadhuis worden voor 16.500 gulden per jaar van de gemeente Lisse ge huurd. Bejaarde zwaar gewond WASSENAAR Een 82-ja- rige vrouw uit Wassenaar is gistermiddag- om half vijf zwaar gewond geraakt. Zij werd in haar woonplaats aangereden door een auto bestuurd door een 55-jarige Hagenaar. De automobilist kwam van het Stadhouders- plein. Op het kruispunt met de Hofcampweg werd hij door de zon verblind. Hier door zag hij de overstekende bejaarde niet. De vrouw werd met beenbreuken en ernstig hoofdletsel naar het Haagse Bronovoziekenhuis vervoerd. De Wassenaarse politie vraagt getuigen zich te melden, tel. 01751-19244, toestel 32. Kinderen spelen rond het kunstwerk op het plein van de nieuwe Lisbloemschool. LISSE De Nederlands Hervormde School, nu beter bekend als de Lis bloemschool, viert het 60-jarig bestaan zaterdag met een grootse reünie. Voor de bijeenkomst, die wordt gehouden in de CNB-hallen, zijn maar liefst 2.300 uitnodigingen aan (oud)leerlingen, (oud)-leerkrachten en andere medewerkers de deur uitgegaan. De reü nie duurt van drie tot tien uur. De plannen voor de school dateren^ uit 1918. Een jaar later werd de schoolvereni ging opgericht. Tot dat jaar gingen de kinderen van de Nederlands Hervormde ge zinnen naar de school ,,op de Gracht"of naar de open bare school in „De Meer" (Haarlemmermeer). Dat was een onbevredigende si tuatie en op initiatief van het Hervormd Suppletie Fonds, dat ervoor zorgde dat minder draagkrachtige kinderen ook onderwijs konden volgen, werd grond aan de Lisbloemstraat aan- gekocht.Architect Van Tol tekende het gebouw, aanne mer Van Zaal bouwde het en op 1 mei 1922 kon de school in gebruik worden genomen. Het toenmalige hoofd Wansink leidde de zeven lokalen tellende school, waar acht leerjaren gevolgd konden worden. Pas in 1929 werd er een verdieping op de school ge bouwd. De feestcommissie heeft tere gelegenheid van de reünie een jubileumboekje uitgebracht. Naast de veel heid van achterhaalde na men, zijn daarin ook herin neringen aan voor de school legendarische figu ren opgenomen. Een van hen is meester Lucas, die op geheel eigen wijze les gaf met een sigaar als er verha len in de lucht zaten en een sigaret als hij een slechte bui had. Net als meester Van Dullemen, een natuur liefhebber en verteller bij uitstek, heeft hij lang op de school gezeten Een ander veelbesproken figuur is hoofdmeester Bunt, die de school in 1938 betrad. Tot 1963 bleef hij en de school werd zelfs in de wandeling „de school van Bunt" ge noemd. Ulo Behalve het lagere school gebeuren kende de Neder lands Hervormde School ook een ULO-afdeling. Die werd in 1938 afgeschaft we gens problemen, maar een jaar later kwamen de leer lingen weer. Dat was maar van korte duur. want in 1939 werd de school gevor derd, eerste voor Neder landse militairen en later voor de Duitse. Het onder wijs werd in die periode ge geven in allerlei lokalitei ten verspreid door het dorp. Na de oorlog keerde de school weer in zijn gebouw terug. Slechts één herinne ring is na die tijd nog dui delijk gebleven: de brand in de CNB-hallen in het begin van de vijftiger jaren, toen de vurige brokken ook de school bedreigden. Het ge- beouw bleef echter ge spaard. De laatste belevenis van de Nederlands Hervormde School is de omzetting in de Christelijke Basisschool De Lisbloem, die nu een fraai onderkomen heeft in de nieuwe wijk Meerenburgh. De oude school wordt nu gedeeltelijk gebruikt als ge meentesecretarie totdat het nieuwe raadhuis van Lisse is voltooid. NOORDWIJK De gemeenteraad van Noordwijk heeft een nieuwe afvalstoffenverordening vastgesteld. Deze verordening moest er komen ingevolge de Afval stoffenwet, die in werking is getreden. De nieuwe re geling zit vrij ingewikkeld in elkaar. Voor de particu liere huishoudens komt het er op neer, dat de reini gingsrechten verhoogd worden van 45.- tot 66. Raadslid mevrouw Voorham (PvdA) vond de verhoging te ri goureus. Verder maakte zij het bezwaar, dat iedereen evenveel betaalde, ongeacht de hoeveelheid vuil die werd aangeboden Ook raadslid Schelvis (PPR) maakte bezwaar tegen de tariefstel ling. Het systeem dat de vervuiler betaalt, was door het college los gelaten, voerde de politieke radicaal aan. Iemand die weinig huisvuil heeft betaalt nu voor een ander, die veel zakken aan de weg zet en dat vond Schelvis onjuist. Bovendien zouden volgens hem de tarieven voor de containers, die door de bedrijven wor den gebruikt in mindere mate worden verhoogd. Dessing (CDA) bepleitte het maken van een centraal opslagpunt voor gevaarlijke- of het milieu aantastende stoffen van bijvoor beeld de fotohandel, apotheken en dergelijke. Burgemeester mr Bonnike, die de portefeuille van volksgezondheid beheert, had daar bedenkingen tegen. De opslag zelf is al een probleem en een ander bezwaar is de afvoer. De gemeente kan de stoffen nergens kwijt. Naar de mening van de burgemeester levert con centratie van dergelijke stoffen meer narigheid op dan het ver dwijnen in kleine hoeveelheden tegelijk in het milieu. LEIDEN/VOORSCHOTEN De Christelijke Oratorium vere niging Voorschoten „Exultate Deo", voorheen „De Lofstem" vierde gisteren haar eeuwfeest met de uitvoering van het orato rium ..Die Schöpfung" van Haydn Het werd een grootse en meeslepende vertolking in de Leidse Stadsgehoorzaal. Een vraagteken kan geplaatst worden bij de functie van het orgel. Niet in de laatste plaats door toedoen van dit eigensoortige in strument was de „ouverture" nogal onzuiver De musici zochten daarin hoorbaar naar de juiste toon. mede doordat dirigent San- der van Marion zich niet meteen als onverbiddelijke leider pre senteerde. Na deze voorzichtige inzet, volgde een jetwat stug sa menspel tussen koor en orkest, dat pas vanaf het tweede deel gaandeweg soepeler werd en in een vaak jubelend samenspel uitmondde. Van Marion moet vooral concertmeester Pleun van der Linden van het Gewestelijk Orkest dankbaar zijn, want wat deze i.s.m. de andere aanvoerders heeft gepresteerd, is bewonde- rens-waardig. 't Was daarnaast ook een groot geluk dat de solis ten, Eka Witteveen, Nico Boer, en vooral Henk Smit. geen mo ment hebben geaarzeld. Hun samenwerking was voorbeeldig. Datzelfde geldt ook voor Tijn van Eyk en Joris Boon in de basso continuo. Dat neemt niet weg dat Van Marion weer eens heeft getoond een uitstekende en inspirende koorleider te zijn. Exulta te Deo is een heel goed koor. dat als vanzelfsprekend (de dyna miek van) de muziek aanvoelt. Dat is heel bijzonder. Niets klinkt geforceerd en al evenmin voorzichtig. De toon van dit jubilerende koor is heel eerlijk en oprecht, fijn om te horen. LUC. KNODLER ENHEIM De com- financiën wil eerst liscussienota over het ïeen maatschappelijk en dan pas advise- over de bijpassing de gemeente van de leidskortingen bij de ;ing Maatschappelij- )ienstverlening Bol- *eek (SMD). Dat stel- e commissie gister- d in tegenstelling tot immissie welzijn een erder. De laatste ad- ■t B en W tot de da- dat de nota ver- it, halverwege 1983, irste korting van 7,55 (nt nog wel bij te be- maar de korting 1983, tien procent. Dit alles in afwach- van de discussienota het algemeen maat- •pelijk werk en de »tiging daarvan. men geen beeld heeft van het financiële' reilen en zeilen van de SMD. De dienst heeft na melijk nog geen begroting overlegd, waardoor geheel on duidelijk is of het noodzakelijk is vacatures te vervullen en hoe de kosten zijn. In maart besloot de gemeenteraad de korting over 1982 van 7,55 procent in verband met de late berichtgeving van het rijk, nog bij te betalen uit de zak van de gemeente, maar dat in 1983 niet meer te zullen doen. Ove rigens was de VVD-fractie destijds voorstander van het doorvoeren van.de overheids- kortingen in die zin dat de ge meente haar bijdrage evenveel zou verminderen als het rijk. Mevrouw C. Kuijsten (Pro gressief Sassenheim) pleitte voor het geven van financiële mogelijkheden aan de SMD. zodat in afwachting van de nota het maatschappelijk werk wel gewoon door kan gaan. „Het maatschappelijk werk heeft juist bij ons een hoge prioriteit". Wel was zij met haar collega's Th.G. van der Plas (CDA) en G.C. Ciggaar (VVD) eens, dat er eerst een begroting van de stichting op tafel moet komen voordat be slissingen kunnen worden ge nomen over bijbetaling en het vervullen van vacatures door mensen te aan te stellen op een tijdelijk arbeidscontract. Volgens de heer Ciggaar kun nen nu geen financiële beslui ten worden genomen. „Maar, als de raad met het advies in stemt (nota, bij betalen en va catures vervullen), dan moet het benodigde geld niet extra op de begroting komen, maar gevonden worden in het totale subsidiebedrag voor het alge meen maatschappelijk werk. Bekijk dan maar eens of er geen instellingen zijn die el kaar wat werkzaamheden be treft overlappen", stelde hij. Zijn CDA-collega Van der Plas merkte tot slot op: „Alle orga nisaties in de welzijnssector zeggen dat de grens van bezui nigingen bij hen is bereikt. Als we daaraan toegeven, komen we met een gat van 50.000 gul den in de begroting te zitten. Bezuinigen is noodzaak en wij moeten hun argumenten als gemeente durven doorprik ken. Zij moeten maar priori teiten stellen". okeuring in Lisse De afdeling Lisse van Veilig Nederland houdt zaterdag een voor alle soorten en merken in samenwerking met de plaatse- iragebedrijven. Dat gebeurt in de ohal. waar tevens een grote auto- vordt gehouden. uring, waarbij onder meer gelet op verlichting, banden, en rui- sers, is geheel gratis. De mon- 'an de plaatselijke bedrijven zul- .k de verlichting bijstellen. De g is van tien tot vier uur. Ieder- nierbij met zijn twee-, drie- of eler welkom. Ook bromfietsen n gratis door de rijkspolitie ge- Sassenheims raadslid waarschuwt voor sterke verhoging belastingen SASSENHEIM „We gaan van een extreem laag belastingniveau naar een gemiddeld Dat is een sprong ineens en daarom waar schuw ik dat we volgende jaren ontzettend voorzichtig moeten zijn met verhogingen". Dit stelde het CDA-raadslid Th.G. van der Plas gisteravond in de vergadering van de commissie financiën tijdens de bespreking van de begroting voor 1983. Het CDA-raadslid heeft berekend dat een gezin dit jaar gemiddeld 326 gulden belasting betaalt. Volgend jaar wordt dat ongeveer 493 gulden per gezin als gevolg van de verhoging van de meeste belas tingen met tien procent,'de invoering van het rioolrecht en de ver hoging met 22 procent van de reinigingsrechten. Volgens Van der Plas heeft de raad daartoe allemaal besloten en zijn de verhogingen ook wel gerechtvaardigd, maar hij stelt dat het lage belastingni veau in Sassenheim in de toekomst geen reden mag zijn om de ta rieven drastisch te verhogen. „Als er toch geld op tafel moet ko men, dan moeten het liever zoeken in bezuinigingen en beperking van de investeringen". Noordwijk bouwt bibliotheek NOORDWIJK De gemeenteraad heeft definitief besloten tot de bouw van een nieuwe bibliotheek. Een voorgeschiedenis van vijf jaar is aan dit besluit voorafge gaan. Zonder die voorgeschiedenis zou de VVD-fractie op uitstel aangedrongen heb ben", verklaarde Hogervorst. Hij wees in dit verband op de exploitatielasten, die jaarlijks op het budget van de gemeente gaan drukken. Voor de bibliotheek en het zwembad samen komen die lasten op circa 41.- per inwoner. Ook Alkemade (CDA) attendeerde op het jaarlijks tekort van de bibliotheek, dat voor rekening van de gemeente komt. Een verhoging van de contributies om het tekort te beperken, vonden de VVD en CDA alleszins redelijk. Mevrouw Coenraads Nederveen (VVD) drong op bezuiniging aan door de post voor een kunstwerk te laten vervallen. Volgens het raadslid kon deze versiering best worden gecombineerd met „De Zilk- zoeker", het beeld dat Jan Treffers voor de wijk Middengebied gaat maken. Ze vond dat de bevolking terecht scheef aan keek tegen de grote bedragen, die voor dergelijke kunstwerken worden uitgege ven. Burgemeèster mr. Bonnike was het niet met mevrouw Coenraads Nederveen eens. Hij betreurde het dat kunst door veel mensen als een luxe wordt be- .schouwd. „Kunst is noodzaak", stelde hij. als nieuwe abonnee I van de Leidse Courant etcode/Plaats taald wordt per maand (met automatische afschrijving) per kwartaal juur een mini-damspel naar: iats/Postcode_ llefoon iiur deze bon in open envelop - geen postzegel plakken - r: Leidse Courant, Antwoordnummer 10070, honderd deelnemers gingen gisteravond in de Lei- rpse Lisdoddekreek van start voor een prestatie- georganiseerd door het verpleegtehuis Leythenro- e loop vormde een extra attractie bij de jaarlijkse die in het verpleegtehuis aan de Hoogmadeseweg werd gehouden. De baten van de loop en de bazar (on geveer ƒ25.000) komen ten goede aan de recreatie van de bewoners van het tehuis en de exploitatie van de rol stoelbus. Caspard de Colig- nyschool is de eerste school in Katwijk waarbij men bij het ontwerp direkt uitgegaan is van de toekomstige integratie. De school krijgt in eerste in- Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 19.00 uur. za terdags tusen 14.00 en 15.00 uur, nummer 071-122248 en uw krant wordt nog dezelfde avond nabezorgd. per voor twee met dit handige mini-damspel. )U krijgt het thuisgestuurd als u kleine moeite doet een nieuwe abonnee aan te brengen voor deze krant. KATWIJK Mevrouw E. Krabbedam-Wesdijk heeft gistermiddag de eerste steen gelegd voor de nieuwbouw van de ba sisschool Caspard de Co- ligny. De plechtigheid aan de Meerburgkade werd bijgewoond door enkele tientallen leerlingen die hun vreugde over het be reiken van deze mijlpaal niet onder stoelen of ban ken staken. De kleuters van „De Klaproos", vorm den, gehuld in grote pa pieren letters, de zin „Hoera, een nieuwe school'terwijl de oudere leerlingen een aantal bal lonnen oplieten met de slagzin: „Een nieuwe school? Steengoed!" Ver wacht wordt dat de nieu we school volgend jaar in gebruik kan worden ge nomen. stantie de beschikking over vier lokalen voor de lagere school en één speel werklokaal voor de kleuters. Al deze loka len zijn gegroepeerd om een gezamenlijk te gebruiken ge meenschapsruimte. Wel is er bij de bouw rekening gehou den met een eventuele uitbrei ding, zodat er. wanneer de verjonging van '„De Noord" zich doorzet, een tweede kleu terlokaal en twee extra loka len voor de lagere school bijge bouwd kunnen worden De school zal geheel aangepast worden aan de reeds bestaan de omliggende bebouwing. Dit komt ondermeer sterk tot uit drukking in de toepassing van de schuine dakpannen en de hoogte van het gebouw. Daar naast is tevens rekening ge houden met de nieuw te bou wen eengezinswoningen die in de toekomst in de directe om geving van het schoolterrein zullen verrijzen. De totale bouwkosten van de nieuwe school bedragen zo'n 1.5 mil joen gulden.

Leidse Courant | 1982 | | pagina 5