Alkemade opgeroepen tot verzet tegen ontpoldering Merenwijk Bestuurscrisis TTH de wereld uit Motor droomt niet van het grotetoneel STREEKSGEWIJS RECLAMEBUREAU BEZORGT KANT EN KLARE BEZWAARSCHRIFTEN Nieuwkoops milieu lok Uitbreiding lokalen voortgezet onderwijs REGIO LEIDSE COURANT DONDERDAG 28 OKTOBER 1982 PAGINA ^1' Fancy fair drumband VIOS ZOETERWOUDE Het „Muziekeen- trum" aan de Zoeterwoudse Schenkel- weg staat zaterdagavond en de gehele zondag volledig in het teken van de fancy fair, van drumband VIOS. Deze jaarlijks terugkerende happening is no dig voor de drumband om de financiële eindjes aan elkaar te kunnen knopen. Om het bezoek aan de fancy fair te sti muleren zijn twee bijzondere attrakties in het programma opgenomen. Zo is er het wielerkampioenschap op hometrai ners en wordt een loterij gehouden (za terdagavond rond 22.00 uur) waarvoor de loten gratis worden verstrekt. Zater dagavond is de fancy fair geopend van 19.00 tot 23.00 uur en zondag van 11.00 tot 19.00 uur. Monument voor Nieuwkoop 700 NIEUWKOOP Ter gelegen- heid van het 700-jarig bestaan van Nieuwkoop en Noorden wordt zaterdag om twee uur een monument van de kunste nares Gerda Wijmans onthuld. Het monument staat bij 't Hoogt. In haar ontwerp heeft de Nieuwkoopse kunstenares een verbindend element gezocht tussen Noorden en Nieuw koop. Het beeld geeft geeft drie keer de letter N symbo lisch weer. De waaiervorm van het 4.50 meter hoge beeld moet de uitbreidingsmogelijk heid van de beide dorpjes sym boliseren. Egerlander-avond Aarebeijeplukkers ROELOFARENDSVEEN Blaaska- pel „De Aarebeijeplukkers" houdt za terdagavond haar traditionele „Eger- lënder"-avond in samenwerking met tafeltennisvereniging „De Treffer", die haar clubgebouw ter beschikking stelt. Als speciale gasten hebben de organisa toren „Beierkapel Die Holzers" uit het Utrechtste Houten naar Roelofarends- veen kunnen halen. Het concert vangt aan om 20.30 uur in het Treffersge bouw, Lucas van Leydenlaan 2 te Roe- lofarendsveen. Kaarten verkrijgbaar bij: Drogist Ed van Berkel aan het Noordeinde en Café-bar ,,'t Veen" aan de Langeweg, beide te Roelofarends- Bloembollenaktie voor Ghana ZOETERWOUDE Voor de vierde maal houdt de Zen dingscommissie van de her vormde gemeente Zoeterwou- de een bloembollenaktie waar van de opbrengst ten goede komt aan het leesprojekt in Ghana. Komende zaterdag van tien tot vier uur zal een uitgebreid assortiment bloem bollen worden aangeboden in „Ons Huis" aan het Koster spad. Ditmaal wordt de aktie gevoerd onder het motto „Groei en bloei". De Zoeter woudse zendingscommissie zet zich hoofdzakelijk in voor de Kusasi's in Noord-Ghana. Actie schippers van de baan ROTTERDAM Oyerleg tussen de schippersvereniging Toerbeurt Noord-Zuid en de Rotterdamse binnenvaartrederij Eurobuik heeft ertoe geleid dat Amsterdamse bin nenschippers zullen afzien van ac-, ties om het transport van zesdui zend ton mangaanerts door Euro- bulk van Amsterdam naar Gent te voorkomen. Volgens vice-voorzit- ter Ben Besjes van de Toerbeurt- vereniging heeft Eurobuik erin toegestemd dat de lading op de schippersbeurs in Amsterdam wordt genoteerd en dat het erts zal worden vervoerd met schepen die op de beurs staan ingeschreven in afwachting van vracht. ALKEMADE/LEIDEN De Alkefnadese bevolking wordt aangespoord tot verzet tegen de voorgeno men ontpoldering van de Leidse Merenwijk. Argu ment daarbij is dat de ont poldering waarschijnlijk een verhoging van de pol- derlasten voor de inwo ners van Alkemade tot ge volg zal hebben. Een con cept-bezwaarschrift werd gisteren huis-aan-huis be zorgd en hoeft slechts te worden ondertekend en doorgezonden naar Pro vinciale Staten van Zuid- Holland. De naam van de aktievoerder(s), die het concept-bezwaarschrift heeft/hebben laten bezor gen is niet bekend. Na vraag leert dat het afkom stig is van een reklamebu- reau. Noch de secretaris noch de dijkgraaf van Waterschap „De Oude Veenen" waren gister avond voor commentaar bereikbaar. Het deskundig opgestelde con cept-bezwaarschrift gaat in te gen een ontwerp-besluit tot wijziging van het regelement voor Waterschap „De Oude Veenen". De schrijver argu menteert dat de overige inge landen vanaf 1983 ongeveer een kwart meer waterschaps lasten moeten gaan betalen, indien de bewoners van de Broek en Simontjespolder en Veerpolder Merenwijk in de gemeente Leiden) in het vervolg vrijgesteld worden van waterschapslasten. Een ander argument is het ontbre ken van waterstaatkundige re denen om het regelement te wijzigen. „De Merenwijk is ge legen in een polder waar een waterstaatkundige taak voor Waterschap „De Oude Vee nen" is weggelegd en dient dan ook niet als zodanig te worden vergeleken met de reeds ontpolderde gebieden in de gemeente Leiden, zoals de Kikkerpolder en de Pesthuis polder", aldus het concept-be zwaarschrift. Gewezen wordt op een advies van de directeur-hoofdinge nieur van Provinciale Water staat Zuid-Holland aan het col lege van Gedeputeerde Staten van januari van dit jaar. In dit advies zou tevens een oplos sing voor de problemen met de Meren wijk-bewoners zijn aan gedragen. Zoals bekend wil een groep Merenwijkers niet langer waterschapslasten beta len, omdat hur. wijk allang ge leden ontpoldeid zou zijn; zij menen reeds aan waterstaat kundige werken mee te beta len middels de Onroerend Goed Belasting van de ge meente Leiden. Volgens het concept-bezwaarschrift dat gisteren in alle Alkemadese brievenbussen rolde, is het voorstel van Gedeputeerde Staten om te komen tot ont poldering van de Merenwijk, gebaseerd op uitsluitend poli tieke overwegingen. Het con cept-bezwaarschrift vermeldt voorts het dreigement, dat men zich genoodzaakt ziet zich uiteindelijk tot de Kroon te wenden met het verzoek aan bedoelde reglementswijziging haar goedkeuring te onthou den. Tot en met morgen kan een expositie over het milieu wor den bezichtigd in het Nieuw koopse gemeentehuis. De tentoonstelling is een onder deel van de gisteren begon nen milieudagen in Nieuw koop, een van de laatste acti viteiten in het kader van het 700-jarig bestaan van Nieuw koop en Noorden. Het spreekt bijna vanzelf dat het Nieuwkoopse Plassenge- bied een centrale rol inneemt op de tentoonstelling. Er is een speciaal aquarium te zien, waarin diverse waterdie ren uit het plassengebied een plekje hebben gekregen. Niet alleen de vissen, maar vooral' een bijzonder flink uit de klui ten gewassen zoetwaterkrab trekt daarbij de aandacht. Ook heeft men vele kevers, die in het plassengebied voorkomen, verzameld. Het milieu-project - dat onder au spiciën staat van de IVN- Nièuwkoop heeft vooral ook .belangstelling bij de scholen voor lager- en voortgezet on derwijs en dagelijks trekken groepen schoolkinderen naar het Nieuwkoopse gemeente huis om de tentoonstelling te bezichtigen. VOORZITTER HUSCHKA STAPT OP HAZERSWOUDE Ge rard Langeveld is de nieu we voorzitter van het Tamboer- en Trompetter korps Hazerswoude. Hij weet zich in het bestuur omringd door de vijf per sonen die ook vóór de bui tengewone ledenvergade ring, die gisteravond in de Landvliethal werd gehou den, een bestuursfunctie innamen. Jan Huschka is definitief van het bestuur- stapijt verdwenen. Hij heeft twee jaar lang de voorzittershamer gehan teerd. Gerard Langeveld, die eerder zes jaar lang de eerste man van TTH was en bij zijn afscheid twee jaar terug werd benoemd tot erevoorzitter: „Ik hoop dat de rust in ons korps is teruggekeerd. Dan kun nen we samen weer mu ziek gaan maken". Het beleid van het bestuur ten LEIDEN Het gebeurt niet vaak dat een beginnend the atergroepje niet droomt van de echte planken, het heuse theater, professioneel toneel. Toneelgroep Motor vanavond in het LAK met „Scham- hart" lijkt zo'n groep die haar doel niet hoger stelt dan de bevrediging van de eigen ar tisticiteit. „De bedoeling is helemaal niet om beroemd te worden en theaters te bena deren om het land in te gaan", zegt Sjo van den Eer- enbeemt, één van de spelers van Motor. „We vinden het zelf een heel leuk iets, dat je met een clubje bezig bent op allerlei vlakken. Uiteindelijk willen we gewoon quitte draaien." Hans Schneider, één van de andere spelers: „Het is een- Wiebe-initiatief. „Hij heeft uit zijn vrienden en kennis senkring mensen gezocht", aldus speelster Joke Leget. „Wiebe" is Wiebe Brouwer, schrijver van „Schamhart" en „De motorfiets" en regis seur van beide produkties. „De motorfiets" was zijn en de groeps eersteling, waaruit Motor is ontstaan. Het centrale thema van „Schamhart", aldus de drie spelers is waarheid; wat is waarheid? Brouwer heeft dat toegespitst op de waarheid in de wetenschap, met name de natuurwetenschap. Het ver haal gaat over een professor Schamhart die zich uit de wetenschap terugtrekt, om dat een collega de waarheid niet zo nauw neemt als Schamhart zelf. Pittig detail: tot het eind blijft het ondui delijk of het geheel zich in Schamharts fantasie afspeelt of werkelijk gebeurt. Sjo: „Op zich is het thema niet echt breed. Er is ook niet duidelijk een doelgroep waarvoor je zoiets doet. Maar het stuk geeft wel een leuk beeld hoe het in het universi taire wereldje toegaat." Het décor bestaat uit een lichtbaan die diagonaal over het toneel loopt. In het mid-, den wordt de baan overkapt door een steigerconstructie. Binnen de kooi van de stei ger speelt het stuk zich af. „We hebben er op gelet dat er mooie beelden zijn", an ders zou het wel erg een praatstuk zijn geworden. „Het moment waarop Scharmhart zijn collega ter verantwoording roept voor dat onderzoek bijvoorbeeld is een soort duelscène gewor den, uit een western. Het eerste bedrijf is tamelijk rea^, listisch, maar in het tweede bedrijf na de pauze gaan din gen door elkaar lopen. We hebben er steeds op zitten letten of het boeit. Dat dat zo is, is te danken aan het visue le en de tekstopbouw", aldus Joke en Sjo. „Schamhart" is van het voor jaar al enige malen in beslo ten voorstellingen op socië teiten gespeeld. Vanavond Scene uit Schamhart. vindt de waarschijnlijk eerste en enige openbare voorstel ling plaats. Of we nog meer van Motor zullen horen is op het ogenblik niet geheel dui delijk. „Wiebe heeft nog wel wat stukken opgezonden. Die zijn momenteel in behande ling", klinkt het ironisch. PAUL VAN DER PLANK opzichte van de heer Huschka, die naar de mening van zijn collega-bestuursleden als voor zitter niet functioneerde, werd op de vergadering in stem ming gebracht. Zeventwintig personen waren het ermee eens, twaalf keurden het af en twee hadden geen mening. Jan Huschka verliet na het be kend worden van het resultaat van de stemming over het be leid van zijn ex-collegabe- stuursleden onmiddellijk de zaal. Hij was er derhalve geen getuige van, dat tijdens de ver kiezing van een nieuwe voor zitter Gerard Langeveld 34 stemmen op zich zag uitge bracht. De andere waren voor Weyman (4), Van de Zijden (1) en blanco (6). Gemeentesecretaris J. Verlare, een van de oprichters van TTH, was aangezocht om de vergadering te leiden. Hij deed dit, omdat „TTH in gevaar is". Dat was gekomen door com municatiestoornissen birmen het bestuur. Vijf bestuursleden vonden dat hun collega Jan Huschka als voorzitter niet naar behoren functioneerde. In een brief had het vijftal hem dit eind augustus duide lijk gemaakt. Een dag of wat later was een en ander in een gesprek nader doorgenomen. Volgens het kwintet zou Husc hka er toen zelf mee akkoord zijn gegaan, dat hij niet meer als voorzitter zou optreden en dat hij een buitengewone le denvergadering beleggen niet noodzakelijk achtte. De heer Huschka op zijn beurt kwam niet véél later met de mededeling, dat hij zich nog stééds als voorzitter beschouw de. Kortom, het welles-of-niets nam een aanvang. Tijdens re petities door de leden werd tot twee maal toe „gestaakt" door de tamboers van het korps. Gerard Langeveld trad intus sen op als interimvoorzitter. Gemeentesecretaris J. Verlare, die al eerder als bemiddelaar te hulp was geroepen, stelde gisteravond duidelijk: „De vereniging moet blijven". Staande de vergadering bood Voorzitter J. Verlare: „TTH, moet blijven". "hij Huschka én het bestuur, dat bij monde van penning meester René Zaal zijn visie gaf, ruimschoots de kans om het reilen en zeilen sedert eind augustus te belichten. Beide partijen hadden juridische ad viseurs in de arm genomen. Maar er kwam geen oplossing en uiteindelijk moet de buiten gewone bijeenkomst van giste ren uitkomst bieden. De groep Cornel Hassefras (met daarin Joke Huschka, Jack van Of- wegen, Ronald Weyman en Miranda Kroon) diende een motie in waarin werd verzocht het bestuursbeleid af te keu ren. Er was geen meerderheid voor de motie. Surprise op de bijeenkomst was trouwens de mededeling van de jonge Has sefras dat Jan Huschka op dinsdag 26 oktober als voorzit ter was afgetreden. Voorzitter Verlare complie- menteerde overigens aan het slot van de bijeenkomst de te genstanders van het bestuur voor de wijze waarop zij zich hadden gedragen. Ook zei hij, dat hij begrip kon opbrengen voor het heit dat de heer Huschka voor de sluiting van de vergadering de zaal had verlaten. Hij sprak de wens uit, dat zij die het niet met het bestuur eens waren, na de de mocratisch genomen beslissing van gisteravond actief blijven voor het korps. Ridderhof Het bestuur van de kruisvereniging Koudekerk aan den Rijn en Hazerswoude Rijndijk wil zaterdag de in woners van beide dorpen in de gelegenheid stellen de nieuwbouw in de Ridderhof te bezichtigen. Tevens kan dan kennis worden gemaakt met het werk van de wijkverpleegkundigen. Tussen twee en vier uur zijn de bezoekers welkom. Open huis De Sportschool Aarts aan de Menneweg in Sassenheim houdt zaterdag open huis. Dat gebeurt tussen vier en zes uur in de school zelf met als doel iedereen eens kennis te laten maken met het werk van de al zes jaar oude school. Tijdens de open dag staan ook demonstraties op het pro gramma. Dat betreft om 16.30 een demonstratie jazz-dance, om 16.45 uur het zeer populaire jeugd-judo en om 17.30 uur populaire vechtsporten. Verder toont men de werkzaamhe den in de fitness-ruimte. Jazzconcert (1) Het Lazy Mama's Jazz Orchestra treedt zaterdagavond vanaf half negen op bij de SKAN Boulevard Dixie Club in Hotel Duin en Dal aan de Rembrandtweg. Het orkest brengt swingende oude jazz uit de laat twinti ger. begin dertiger jaren. Het is een kleinschalige big band met maar liefst tien instrumentalisten en een zeer bijzondere zangeres. SKAN-begunstigers, CJP- houders en 65-t-ers betalen voor die avond vijfeneen- halve gulden. Anderen betalen drie rijksdaalders, kaarten zijn verkrijgbaar bij Duin en Dal. Jazzconcert (2) In Muzenhof Leiderdorp wordt zaterdag een jazzconcert gehouden. Medewerking verlenen het trio Pluyt and the Walco's en het kwartet L+H-band. Het trio bestaat uit bas sist Eric Pluyter, pianist Huub Walter en drummer Fred Cohen. Het kwartet bestaat uit bassist Simon Planting, pia nist Robert Jan Vermeulen, fluitiste Ellen Helmus en drummer Egbert Gruythuysen. De Wereldomroep maakt opnamen van het concert, dat om negen uur begint. Entree /5, kaarten bij Muzenhof. Our House Het theatergezelschap „Flup Jup Bedrijf'komt za terdag naar de jongerensociëteit Our House in Roelofa- rendsveen. Het gezelschap werkte onder meer mee aan het „Festival of Fools". Met behulp van mime, bewe ging, muziek en allerlei attributen proberen „Flup Jup Bedrijf" een fantasiewereld te scheppen, waarin van alles kan gebeuren. De produktie die zij brengen heet: „Het huis van Iwan de Verschrikkelijke". Aan vang: 21.30 uur. aragi ohal kvord Hand werk verkoop De handwerkgroep van het Dienstencentrum in Lisse biedt zaterdag in het centrum aan de Eikenlaan vanaf half twee weer een flinke collectie geborduurde en gehaakte kleden, baby- en peuterjasjes, schortjes en kussens te koop aan. De opbrengst is bestemd voor de aanschaf van nieuw materiaal, zodat de dames het komende jaar weer volop be zig kunnen zijn. Behalve de verkopen zijn er ook diverse andere attrakties, zoals een grote verloting en onder ande re ook het rad van avontuur. Dixie Stompers Het Zoeterwoudse orkest „The Sweetwood Dixie Stom pers" dingt mee naar de titèl in een oude-stijl-jazzcon- cours dat door de Haagse Jazz Club wordt georgani seerd. De voorrondes worden op drie achtereenvolgen de zondagen gehouden en de finale volgt op 7 novem ber. De Dixie Stompers lieten een uitstekende indruk achter, maar zondag maakt de jury, na de laatste voor ronde, pas bekend, wie er naar de finale gaan. de jury bestaat uit ex-HJC-voorzitter Arie van Breda, de pia nist Rob Agerbeek en tropettist XVybe Buma, bekend van The Dutch Swing College Band en de Reunion Jazz Band. Pepperbox De groep Papperbox treedt zondag op in De Schakel in Langeraar. De groep speelt voornamelijk bekende oude hits en hedendaagse top tien successen. Twee van de band leden zijn afkomstig van de Walkers. De groep treedt pas sinds augustus op. De Rijntamboers" De Zoeterwoudse drumfanfare „De Rijn tam boers" houdt vrijdagavond in de Eendenkooi aan het Kooi kerspad een bingo. Zaterdag trekken de muzikanten er weer op uit om het gebied Hoge Rijndijk van oude kranten vodden te verlossen. De opbrengst van de bin go die vrijdag (aanvang 20.15 uur) wordt gehouden is voor het uniformen fonds van het muziekgezelschap. Overigens heeft de drumfanfare nog plaats voor nieu we leden. Belangstellenden kunnen eens een kijkje ko men nemen tijdens de repetitie op donderdagavond van zes tot negen uur in De Eendenkooi maar men kan zich ook wenden tot het sekretariaat, telefoon 071- 890540. Koffieconcert In de Oude Weteringse L.T.S. houdt de harmonie-afdeling van Muziekvereniging „Liefde voor Harmonie" zondag een koffieconcert. De toegang is gratis en het concert be gint om 12.00 uur precies. de leid ting )ier reel e Ukr: eklei abc ALPHEN AAN DEN RIJN De dienst Open bare werken heeft van het college opdracht ge kregen de plannen voor de bouw van een nieuwe vleugel, 10 lokalen en een aula, aan het voormalig schoolgebouw in het Bur gemeester Visserpark, voor te bereiden. Een en ander zal gebruikt wor den als dependance voor de scholengemeenschap Albanianae. In mei heeft de raad besloten gelden te reserveren om het steeds groeiende aantal leer lingen van de openbare scho lengemeenschap Albanianae te kunnen onderbrengen. Beslo ten werd deze gelden te ge bruiken om de gebouwen van het Christelijk Lyceum aan het Burgemeester Visserpark op te knappen, alsmede een nieuwe vleugel aan te bouwen. In juni besloot de raad haar definitieve goedkeuring aan het te verlenen krediet te ge ven. Daarom kan de gemeente, nu, in afwachting van de goedkeuring van Gedeputeer de Staten met de voorberei ding beginnen. Inmiddels is wel de toestemming binnen van het ministerie van Onder wijs om een dependance voor Albanianae te realiseren. Het is de bedoeling dat de nieuwe vleugel per augustus 1983 in gebruik komt. Maar met de huisvesting van Albanianae alleen is de ge- niet. Op dit moment worden nog tien lokalen in het gebouw aan het Burgemeester Visserpark gebruikt door het Christelijk Lyceum. Deze school kampt ook met huisves tingsproblemen. Om extra lo kalen voor Albanianae te ver krijgen, zal de gemeente eerst moeten zorgen dat het Christe lijk Lyceum niet met lokalen- nood te kampen krijgt. Dit is op te lossen door nieuwbouw te plegen naast de Ichthusma- vo. Het bouwterrein dat hier voor gebruikt kan worden, is thans nog in beslag genomen door dat gedeelte van de Oranje Nassausingel dat vol gens het ontwerp van hét ver keerscirculatieplan aan het openbaar verkeer zal worden onttrokken, na doortrekking van de Burgemeester Bruin Slotsingel. Plan voor CJDA in Oegstgeest OEGSTGEEST Planne voor de oprichting va jongerenafdeling van het CD bestaan al enige tijd in Oegst geest. In het kader van de v< wezenlijking van die plann wordt er vrijdagavond in 1 gemeentecentrum aan de Lijt weg een bijeenkomst gehou den. De voorzitter van het CDJA Zuid-Holland, Theo Kralt, spreken over het onderwe „Opzet en functie vai Christen Democratisch Ap voor Jongeren". De bijee komst begint om acht uur.

Leidse Courant | 1982 | | pagina 4