ijnland verwacht geen or se tarief-stijgingen WIE SNEUS KRUGT NU 20% MEER BROSNOTEN VOOR DEZELFDE PRUS. Regeerakkoord rampzalig voor Leidse woning- ouwplannen' 2eiden ionden niet akkoord met ontslagen Reed Tool elEKORTEN LIJKEN MEE TE VALLEN IBEGROTING'83i 3 Rijnland bouwt windmolen in Nieuwkoop Nieuw onderzoek in spaanplaat-affaire LEIDSE COURANT DONDERDAG 28 OKTOBER 1982 PAGINA 3 JIDEN De vakbon- hebben de directie i de Reed Tool Compa- J laten weten voorlopig akkoord te gaan met voorgenomen ontslag i 56 mensen. De direc- heeft daarop laten we- bereid te zijn verder de bonden de onder- hdelen over de ontsla- De Reed Tool Com- fiy, een van oorsprong Amerikaans bedrijf, is ge vestigd aan de Roosevelt- straat. Het bedrijf, dat boorkoppen ten behoeve van de olieindus trie fabriceert, werd nog maar een half jaar geleden uitge breid. Bij die gelegenheid werd voorspeld, dat het bedrijf zo goed draaide dat het perso neelsbestand uitgebreid zou kunnen worden. Dat is vol gens directeur J. Oelmeijer ook gebeurd, hoewel hij niet wil zeggen hoeveel mensen het laatste half jaar zijn aange trokken. Momenteel werken er zo'n 170 mensen bij de Reed Tool Company. Als reden voor de te verwachten ontslagen noemt Oelmeijer „dat de olie- markt op z'n achterste ligt" waardoor de afzet van boor- beitels ernstig stagneert. De directeur wilde verder geen commentaar geven, omdat de onderhandelingen met de vak bonden nog gaande zijn. In september kwamen de eers te signalen dat Reed Tool pro blemen had. Binnen het be drijf werd toen echter niet verwacht, dat er gedwongen ontslagen zouden vallen. De situatie is inmiddels zo ver slechterd, dat de onderne mingsraad is gevraagd morgen al een beslissing over de ont slagen te nemen. Na een ge sprek met de bonden is afge sproken, dat de ondernemings-' raad zich hierover niet zal uit spreken voordat de onderhan delingen tussen directie en bonden zijn voltooid. Voor de bonden telt vooral, dat het in ternationale concern nog on langs een vestiging in Singapo re heeft geopend, een vesti ging die nagenoeg dezelfde omvang en capaciteit zal krij gen als de vestiging in Leiden. De bonden zijn bang dat de vestiging in Singapore, waar goedkoop geproduceerd kan worden, ten koste zal gaan van arbeidsplaatsen in Leiden. Dronken Leidenaar gaat raam te ver LEIDEN Een Leidenaar die enigszins in beschonken toe stand voor zijn huisdeur op de hoek van de Langebrug en Diefsteeg de sleutel uit zijn broekzak probeerde te vissen en daarbij zijn toch al wankele evenwicht verloor; tuimelde dwars door de ruit van de woonkamer van zijn buren. Met hulp van de gealarmeerde politie wist de man in een tweede poging zijn voordeur te openen. Het slachtoffer liep slechts enkele lichte snijwon- den op. jlDEN Bij het Ener- pedrijf Rijnland wordt verwacht, dat de ta- ^en voor elektriciteit enkele jaren met i^l meer dan de gebrui- «fijke vier procent ver- }igd moeten worden. Bij opmaken van de be ting werd gevreesd dat '85 de tarieven met zes zeven procent ver- gd zouden moeten }rden om de verliezen Rijnland te dekken, de door de rentedaling i de te verwachten ver en echter gedaald. Ook door de salaris-maatrege len die van het nieuwe kabi net worden verwacht, zouden de verliezen sterk dalen het geen grote tariefsstijgingen overbodig maakt. Daarentegen is de prijs die de consument voor elektriciteit moet betalen voor vijftig procent afhanke lijk van de brandstofprijs. Wanneer deze gaat stijgen, zal dit alsnog naar de consument moeten worden doorberekend. Kwetsbaar De financiële positie waarin Rijnland verkeert, is minder rooskleurig dan enkele jaren geleden. In de meerjarenbe groting wordt er van uitge gaan, dat de komende vijf jaar het nadelige saldo zal stijgen van vijf naar ruim zeven mil joen gulden. Tot en met 1985 zullen deze verliezen groten deels uit de reserves kunnen worden gedekt. Rijnland hield er rekening mee, dat de tekor ten na 1985 opgevangen moes ten worden door forse tariefs stijgingen. Zoals gezegd werd bij deze meerjarenbegroting nog geen rekening gehouden met de dalende rente. Een kwart procent rentedaling le vert het bedrijf op de gas- en elektriciteitsdistributie meer dan zes ton op. Doordat Rijn land zo afhankelijk is van ren teschommelingen is het bedrijf volgens directeur Brooshooft „vrij kwetsbaar". Redeneerfouten De bestuurders van Rijnland zijn het niet eens met Konsu- menten Kontakt dat de elek triciteitstarieven in Nederland te hoog zijn. Volgens Konsu- menten Kontakt is er in Ne derland een gigantische over- kapaciteit die door de consu ment betaald moet worden. De voorzitter van de raad van be heer van Rijnland, mevrouw J. Fase, verweet Konsumenten Kontakt „redeneerfouten" te hebben gemaakt. De overka- paciteit zou volgens haar ont staan zijn doordat tien jaar ge leden, bij de planning van de nu in werking zijnde centrales, geen rekening is gehouden met de economische recessie en het met name in de indus triële sector, gedaalde energie verbruik. Rijnlands directeur Broos- hooft is het niet eens met de Bredase Raad voor Collectieve Verwarmingszaken die de Tweede kamer deze week liet weten dat stadsverwarming een verliesgevende zaak dreigt te worden. In Leiden worden in juni de eerste woningen op stadsverwarming aangesloten. Het is de bedoeling dat de ge hele Stevenshof, alsmede an dere grote nieuwbouwprojec ten, in de toekomst op dit sy steem worden aangesloten. Brooshooft is van mening dat stadsverwarming in Leiden nog steeds „een aantrekkelijk project" is met name „omdat er een groot aantal vast afne mers van de warmte is". Hij wees er op dat Leiden, doordat later dan in Breda tot de aan leg van stadsverwarming is besloten, meer rekening heeft kunnen houden met de voor- geschreden energiebesparing. Bovendien zou in Leiden het project beter begeleid worden dan in Breda. Wethouder D. Tesselaar van volkshuisvesting blijkt het niet met de dirceteur eens te zijn. Hij zei gisteravond naar aan leiding van de Bredase berich ten, zich grote zorgen te ma ken over de exploitatie van de Leidse stadsverwarming. t'IUREN STEVENSHOF MOGELIJK 100 GULDEN HOGER Volkshuisvesting IIDEN De huren van de ite serie woningwetwonin- in de Stevenshof worden llturpgelijk 460 gulden per 3.45jaand in plaats van 376. Lei- \ye zullen weer aan iedereen mag in 1983 waarschijnlijk moeten vragen of ze nog r 351 woningwetwoningen steeds naar de Stevenshof wil- wen en niet het toch al jen Voor de minima zijn de r lage aantal van 450, waar- WOOnlasten aan het maxi- was gerekend. De doorstro- mum". De wethouder hekelde j n6 van de mensen in een met name de plannen om de putJbning met een lage huur huursubsidie aan te pakken. ~ir een woning met r huur dreigt in het water vallen. Dat zijn de conse- nties van het regeerak- •rd, zoals dat deze week tus- CDA en VVD is gesloten. uiterst sombere beeld van 'ctól Leidse woningmarkt schet- M wethouder D. Tesselaar leren tijdens de behande- g van de gemeentelijke be lting voor 1983 door de com- iie volkshuisvesting. wethouder zei één en an- nadat de meeste leden de commissie zich (soms :r) negatief over het ak- P^rd hadden uitgelaten en de thouder om de precieze ge lgen voor Leiden hadden ,/raagd. „Rampzalig, wat nu J^jirdi voorgesteld", zei PvdA- Elkerbout. „Grote be- rgdheid is gepast. Een indbrief naar de minister is zijn plaats", merkte P. •lkerken (CDA) op. „Het rkte aantal woningen dat liden volgend jaar mag bou- is ons een -doorn in het aldus L. Jansen (VVD). ''?t lijkt me geen lolletje om namens de de VVD of het in een gemeenteraad te en geconfronteerd te brden met deze beleidsvoor- ig -(mens van partijgenoten", ruitrfegeerde de PvdA-wethou- ,3C)luursubsidie ndai b huren van de woningen in Stevenshof zouden volgens huidige berekeningen op gulden uitkomen. Daar it in elk geval door het re- xakkoord 20 gulden bij. De n zouden op 460 gulden itgesteld moeten worden, ineer het zogenaamde pun- itelsel door de minister op huizen van toepassing •rdt verklaard. „Of dit ge- irt, is nog niet duidelijk, ir je vraagt je wel af, waar e afgelopen jaren voor hebt 'ochten wanneer het inder- zover komt", aldus de thouder. „Te meer omdat jenen, die zich aangemeld [bben voor de woningen ook laee huren uitgaan Hij noemde de manier waarop het verdelen van het aantal woningen over de steden is ge regeld elke gemeente pro beert ten koste van de andere zoveel mogelijk binnen te sle pen „een waanzinnig spel zonder grenzen". Door de plannen van CDA en VVD zou de doorstroming met name op lange termijn gevaar lopen. Inventief Ondanks alle ellende waar schuwde Tesselaar voor „doemdenken". „We zullen in ventief moeten zijn om toch nog wat voor elkaar te krij gen". Geprobeerd wordt onder meer om dure flats in de Me- renwijk te splitsen om zo woonruimte voor jongeren te creëren. De wethouder erken de dat dit soort maatregelen lapmiddelen zijn. „Maar als gemeente heb je niet veel keus", hield hij de commissie voor, die in overgrote meer-, derheid zeer veel waardering voor het beleid van de wet houder had. Tesselaar wees een voorstel van het CDA van de hand om eigenaars van wo ningen, die niet meer kosten dan een ton, de mogelijkheid te geven om zich als woning zoekenden bij de gemeente te laten inschrijven. Ook het pleidooi van C. Vergeer (SP) voor een gemeentelijke bouw bedrijf, werd niet geaccep teerd. „Daarmee verschuif je werkloosheid en ook een ge meentelijk bouwbedrijf maakt fouten". F. van Oosten (PPR) vroeg om meer experimenten bij het bouwen van woningen. Hij verwees naar de ideeën, die dinsdag werden gepresenteerd op een beurs in het Haagse Congresgebouw. Volgens Van Oosten staat de gemeente voor dergelijk experimenten te wei nig open. De wethouder bleek er niets in te zien. „De experi ment zijn duurder dan een normale woningwetwoning en het is maar de vraag hoe lang dat soort woningen overeind blijft staan. Laten we voorlo pig maar gewoon orthodoxe Dat de hoge hypotheekrente ook de gemeente geld kost, bleek uit een staatje de wet houder voorlas. In de periode 1979-1982 werden 22 woningen waar een gemeentegarantie op zat bij opbod verkocht. Dat kostte de gemeente totaal ruim vier ton en het rijk legde een zelfde bedrag op tafel. „Het aantal valt me nog mee", aldus de wethouder. De wethouder kondigde aan, dat de gemeente een subsidie gaat instellen voor particulieren, die hun woning willen renoveren. Het gaat hierbij om een proef. Hij benadrukte de plannen om de LWS te laten fuseren met an dere woningbouwverenigin gen. LEIDEN Energiebedrijf Rijnland gaat een windmolen bouwen. De molen, die een ca paciteit heeft van 50 kilowatt, wordt gebouwd op het terrein van het hoogspanningsstation aan het Zuideinde in de buurt van Nieuwkoop. De molen wordt overigens gezet op grondgebied van Alphen aan den Rijn. Het gaat hier om een experiment. De Algemene Raad van Rijnland ging giste ren akkoord met dit voorstel. De gemeenten Nieuwkoop, Ter Aar, Benthuizen en Ha- zerswoude stemden tegen. De bouwkosten van de molen bedragen 165.000 gulden. Men verwacht dat de molen per jaar 100.000 kilowattuur zal le veren.' Het plan voor de bouw van een windmolen is een ge volg van een voorstel v^n de heer F. van Oosten (PPR- raadslid in Leiden). De heer Van Oosten diende destijds een initiatief-voorstel in om een windmolen te bouwen. Men koos voor een molen met een capaciteit van 50 kilowatt. Met een dergelijke molen, die één agrarisch bedrijf van elec- triciteit kan voorzien, kan men goed experimenteren. Burgemeester T. Seinstra van Nieuwkoop is het niet eens met de aanleg van de molen. Hij vertelde dat er in zijn ge meente grote verwarring heerst over windmolens. Zoals bekend is Nieuwkoop één van de plaatsen, die kandidaat zijn voor de aanleg van een wind molenpark. Wordt Nieuwkoop aangewezen, dan worden er in de gemeente 25 windmolens gebouwd. De heer Seinstra zei, dat men in zijn gemeente het gevoel heeft „dat alle molens van Rijnland in de gemeente Nieuwkoop worden geplaatst." Ook burgemeester P. Verhoef van Ter Aar voelt weinig voor de bouw van een windmolen. Hij stelt dat Rijnland eerst de experimenten met andere windmolens in Nederland moet afwachten en daarna pas zelf de mogelijkheden van windenergie moet bekijken. De heer P. Bordewijk, lid van hét college van beheer, zei, dat het nog helemaal niet zeker is dat in Nieuwkoop een wind molenpark wordt gebouwd. De heer Bordewijk vertelde dat een dergelijk park naar alle waarschijnlijkheid in Fries land of Groningen wordt aan gelegd. Voorts is de heer Bor dewijk van mening, dat het juist zeer belangrijk is dat Rijnland zelf een windmolen heeft. „Zo kunnen de mede werkers van het bedrijf alvast kennis maken met deze vorm vari energiewinning," stelde hij. Oegstgeest boos op Leiderdorp LEIDEN De Algeme ne Raad van Rijnland benoemde gisteren een aantal nieuwe leden voor het College van Be stuur. Het college stelde onder meer de heer J. Bezemer als kandidaat voor. Dat zou betekenen da t de heer Bezemer, die Leiderdorp vertegen woordigt, voor nog eens vier jaar in het College zou zitten. Dit schoot de gemeente Oegstgeest in het ver keerde keelgat. Die ge meente heeft met Leider dorp een 'gentlemans agreement' dat Oegst geest en Leiderdorp el kaar in het college van beheer om de vier jaar afwisselen. Daarom pre senteerde Oegstgeest in de persoon van T. van Hazel een tegenkandi daat. De heer Hazel red de het bij de stemming echter niet. Met 55 voor keurstemmen werd de heer Bezemer voor een periode van vier jaar herkozen. (Zolang de voorraad strekt.) Professor Bastiaans Professor Dr. J. Bastiaans, hoogleraar in psychiatrie aan de Rijksuniversiteit te Leiden, heeft op de zeven tiende bijeenkomst van de World Veterans Federation WVFde WVF Rehabilitation Prize ontvangen. Pro fessor Bastiaans heeft de prijs gekregen voor het vele werk dat hij voor oorlogsslachtoffers heeft gedaan. Hij is gespecialiseerd in de behandeling van oorlogs slachtoffers met een KZ-syndroom. De bijeenkomst werd gehouden in Nice. Dienstencentrum Het Dienstencentrum Binnenstad organiseert in de Zeehel denbuurt activiteiten voor ouderen. Elke dinsdagochtend kan men van tien uur tot half twaalf handwerken en elke woensdagochtend, van tien tot elf uur, is er bejaardengym- nastiek. Voor meer inlichtingen kan men terecht bij het dienstencentrum, telefoon 143503. Oud Papier actie In de Professorenwijk wordt maandag en dinsdag een oud-papieractie gehouden. De opbrengst is bestemd voor de Stichting „Regio Leiden helpt Polen". Deze stichting heeft de Poolse stad Torun geadopteerd. Men kan het oude papier in een container gooien. Die con tainer staat aan de Zeemanlaan tussen de panden van de firma Zirkzee en de firma Van Har te veld. Maandag kan men van twaalf tot acht uur het oude papier kwijt, op dinsdag is de container van tien tot vier uur bereikbaar. De actie wordt gehouden op elke eerste maandag van de maand. Radeis De Belgische toneelgroep „Radeis" brengt zaterdag 30 oktober het stuk „Ik wist niet dat Engeland zo mooi was" in het LAK-theater. De groep zegt een nieuw soort variété op de planken te brengen. Het stuk speelt op een vakantie^iland waar de fantastische dagdro men en onvervulde verlangens van vier heren worden gelucht. „Ik wist niet dat Engeland zo mooi was". Avondcollege Studium Generale van de Leidse Universiteit houdt een serie van vier avondcolleges over „geloof en wetenschap in een onrechtvaardige wereld". Vanavond spreekt dr. M.J. Faber van het IKV over kritische vredeseducatie en pasto raal beleid. Drs. P. van Dijk, wetenschappelijk hoofdmede werker aan de technische hogeschool Twente, heeft het donderdag 4 november over theologische reflectie op ge loof, wetenschap en techniek. Op donderdag 11 november bspreekt dr. A. van den Heuvel het programma van de Wereldraad van Kerken. De heer Van den Heuvel is voor zitter van de VARA. Het laatste college wordt gegeven door prof. dr. A van Melsen, hoogleraar filosofie. Hij spreekt over de zin van wetenschap en techniek. Alle avondcolleges worden gehouden in het Academiegebouw aan het Rapenburg 73 en beginnen om kwart voor acht. De toegang is gratis. Demonstraties In Galerie Hofland aan de Langebrug 32a worden zondag demonstraties bamboevlechten gegeven en dia's getoond over het maken van Japans keramiek. Dat alles gebeurt in het kader van de tentoonstelling van Yorigami Munemi en Tomoaki Ajiki, die tot en met 7 november duurt. De ten toonstelling is van donderdag tot en met zaterdag tussen 13.00 en 17.00 uur te bezoeken en 's zondags van 11.00 tot 17.00 uur. LEIDEN Er wordt een onderzoek ingesteld naar de aanwe zigheid van het formaldehydegas in het spaanplaat, dat in 92 woningen in Leiden-Noord is verwerkt. Vóór volgend jaar zo mer zullen de problemen zijn opgelost en de bewoners kost het niets, wanneer blijkt dat het spaanplaat vervangen moet wor den. Die toezegging deed wethouder D. Tesselaar gisteravond aan de commissie volkshuisvesting tijdens de behandeling van de be groting voor 1983. Een actiecomité uit Leiden-Noord heeft ge ëist, dat het spaanplaat, dat misselijkheid en hoofdpijn kan op wekken, uit de daken van de huizen wordt verwijderd. Het gaat om een complex van 92 woningen, dat in 1978 werd gebouwd aan de Sofiastraat-Lusthoflaan-Alexanderstraat-Van Dillen burgstraat. In een aantal gemeenten (Almere onder meer) is be sloten dergelijk spaanplaat te verwijderen. Op verzoek van de Leidse Woning Stichting, de eigenaar van de woningen, ver richtte de Keuringsdienst van Waren metingen in de woningen. In een aantal woningen werd de door het ministerie van volks gezondheid gestelde norm fors overschreden. In andere wonin gen daarentegen niet. Voor de wethouder aanleiding om een nieuwe onderzoek in te laten stellen. „Ik heb grote twijfels bij dit rapport". Het actiecomité heeft om een nieuw onderzoek door TNO gevraagd, terwijl ook het ministerie van volksgezond heid de nodige twijfels blijkt te hebben bij het onderzoek van de Keuringsdienst van Waren. Vanuit de commissie werd eveneens aangedrongen op een onderzoek door TNO. „Dit moet zo snel mogelijk de wereld uit", werd gezegd. Wie het onderzoek gaat doen, is nog niet duidelijk. Slopen De wethouder heeft geen behoefte aan het onmiddellijk wegha len van de spaanplaten: „Ik ga niet mee met verhalen van gooi het dak er maar af". De meerderheid van de commissie bleek het met de wethouder eens te zijn. C. Vergeer (SP) eistte tever geefs, dat het spaanplaat op zo kort mogelijke termijn uit de wo ningen wordt gehaald, „omdat in andere steden al gebleken is hoe schadelijk het gas is". Hij achtte een onderzoek overbodig en stelde dat bij de bouw van de woningen al bekend was dat het gas in het spaanplaat zit. Volgens de wethouder is aan de toen geldende normen voldaan. Hij merkte overigens op. dat spaan plaat ook in vloerbedekkingen en meubelen verwerkt kan zijn.

Leidse Courant | 1982 | | pagina 3