üewoners „Noord" eisen erwijdering spaanplaat Imperium jubileert: bezinning gewenst ictie Bonte Reus tegen fascisme Itudentenhuisvesting beperkt Bibileumviering tot gebakjes Rapenburg dicht voor doorgaand verkeer Crescendo biedt aardig hi jkspel AD LEIDSE COURANT MAANDAG 25 OKTOBER 1982 PAGINA 3 to en rijke 'ing nen ral g H. cassatie HAAG De [se nachtclub- r Koos H. cassatie inge- bij de Hoge Dit heeft zijn icaat, mr. G.H. Asperen mee- eld. Het ge- tshof in Den veroordeelde Hagenaar hall ber tot levens- gevangenis wegens moord rie jonge meis- De verdachte altijd ont- Gewonden bij vechtpartij VOORSCHOTEN Bij een massale vechtpartij zaterdagnacht aan de Schoolstraat in Voorschoten zijn verschillende gewonden gevallen. De 22-jarige J.M.C. uit Voorschoten en de 20-jarige W.A.M. uit Den Haag moesten met ernstige snijwonden en an der letsel naar het Academisch Ziekenhuis in Leiden vervoerd worden. De vechtpartij ontstond toen een groep jongeren zichzelf uitno digden op een feestje dat aan de Schoolstraat 16 werd gehouden. Na enige heftige discussies, lukte het de feestgangers om de on genode gasten weer buiten de deur te krijgen. Bij de aftocht ech ter viel er ééntje van de trap. Dit was voor de feestgrage, maar ongenode groep, aanleiding om de ruiten van het pand in te gooien. De stukken hout en kapotte bierflesjes vlogen daarbij in het rond. De gasten in het pand waren bevreesd voor hun voor de deur geparkeerde auto's en kwamen naar buiten om de auto's te verwijderen. Zover kwamen zij echter niet, want de met bier flesjes en stukken hout gooiende jongeren sloegen direct op de naar buiten komende feestgangers in. De politie heeft één aan houding verricht, maar verwacht dat meerdere zullen volgen. Bouwkeet uitgebrand LEIDEN Eén van de vier bouwketen van de nieuwbouw voor de PTT aan de Schipholweg is zon dagavond door brand ge heel verwoest. De politie vermoedt dat de brand is aangestoken. In de bouw keet was ingebroken. De brandweer kon niet voorko men, dat het houten ge bouw in vlammen opging. Eerder deze week was in één van bouwketen, die staan op het nieuwbouwter- rein van het PTT-kantoor, al ingebroken. Bejaarden overvallen LEIDEN Twee jeugdige Leidenaars hebben vrijdagavond twee Leidse bejaarden overvallen en mishandeld. Omstreeks zeven uur kreeg een 83-jarige Leidenaar op de Haarlemmerstraat ter hoogte van de Hooglandse Kerksteeg een af rammeling en werd zijn bril stukgeslagen. Kort daarna was een 78-jarige Leidenaar op de Hooglandse Kerkkoorste^g het slachtoffer. Ook hij liep rake klappen op en werd beroofd van 35 gulden. Toen één van de twee overvallers daarop naar de Hooigracht rende, kwam daar net een politie-auto voorbij. De bemanning daarvan greep de dader onmiddellijk. Deze 18- jarige Leidenaar is een goede bekende van de politie. Hij werd gisteren nog steeds verhoord. Zijn compagnon is nog op vrije voeten. De twee bejaarden liepen schaafwonden op maar bleven verder ongedeerd. Fietser gewond LEIDEN Een 26-jarige Leidenaar is gistermid dag gewond geraakt toen hij met zijn fiets een val partij maakte op de Lan- gegracht. De man is naar het AZL gebracht. De Leidenaar reed op de Langegracht en wilde de brug naar de Oude He rengracht oprijden. Hij moest een bocht naar links maken. Een plastic tas, die aan het stuur hing, kwam tussen de spaken en de man viel. Hij brak een vinger aan de rechterhand en hij liep een flinke hoofd wond op. l in d( geboi lat vii ilikkdDEN Een aantal in ieuprjers van Leiden-Noord r^van de gemeente, dat 1J opspaanplaten uit hun van (ingen worden verwij- e poli. Het gaat om een a me^plex van 92 nieuw- ietsfo|wwoningen aan de So- ?eltankraat_Lust|10£jaan_ ^"fjjxanderetraat-van Dil- ene nj>urgstraat. Van spaan- ?n geit is bekend dat het i uith schadelijke formalde- delijkl hydegas produceert, een gas dat hoofdpijn en mis selijkheid opwekt. In een aantal gemeenten in Nederland is de afgelopen ja ren besloten het spaanplaat te vervangen door een voor de mens onschadelijke mate riaalsoort. Op verzoek van de Leidse Woning Stichting (LWS), de eigenaar van de woningen, verichtte de Keu ringsdienst van Waren twee maanden geleden metingen in een aantal woningen. In enkele gevallen werd de door het ministerie van Volksgezondheid toegelaten formaldehyde-concentratie fors overschreden. Het me rendeel van de gecontroleer de woningen voldeed echter aan de gestelde eisen. De formaldehyde-concentra- ties zijn gemeten bij een tem peratuur van rond de 22 gra- actief in de tunnel >EN De kersverse Ise werkgroep „De Ite Reus", voortgeko- uit de ANJV is zater- liddag actief geweest sn het fascisme. Bij een il viaducten, onder ?r het spoorwegviaduct het Stationsplein wer- hakenkruizen en ul- •echtse kreten beplakt een affiche tegen het •fiere meer anarchistisch getinte kreten of uitingen van bijval voor bepaalde popgroepen of voetbalvereni gingen werden ongemoeid gelaten. Op de affiches van de werkgroep is het woord „fascisme" doorgescheurd. Daarnaast een boodschap over het opkomende racisme en fascisme die eindigt met de woorden „Geef fascisten nu geen kans, laat ze niet hun gang gaan. Versper ze de weg". Mede verantwoor delijk voor de actie zijn de jongerenorganisaties ANJV, BM, CDJA, wj-CNV. lchoed Haboniem, IJAR, JOVD, JS, KWJ, LOG. NIVON-jw; NVV-jc, PPR-jo, PSP-jg, SJB, VD en VVDM. Met de actie proberen de jongeren organisaties het Leidse pu bliek bewust te maken van het opkomend fascisme. Het was de eerste keer dat dat in Leiden op een georganiseer de manier gebeurde. De 35 leden van de werkgroep De Bonte Reus zullen alert blij ven op ultra-rechtse uitingen en deze steeds opnieuw weer beplakken. ig mul De Stichting |dse Studentenhuisves- bestaat 25 jaar. Met ;r»bJes werden deze week kjes met de marsepei- opschriften „SLS 25 in de vele studenten en rondgebracht. Het J^kt rondom het zilveren .32 ojileum blijft echter be- ,s> w®kt tot deze vriendelijke )n m ite van het Stichtings- Ituur. Uitgebreid feest- ^jren vindt men niet ge- o Popit in deze sobere tijden men meent dat het verkend beter besteed kan Jjy-sk rden aan woningverbe- o voflng. Sinds de oprichting de stichting in 1957 steeds meer panden aiisterlgekocht en werden kJ3 Schillende nieuwbouw- nuziewjecten gerealiseerd. elne woningbestand be lt nu uit 145 panden, daarin 3952 wooneen- len die momenteel on- dak bieden aan bijna studenten. De plan- voor 535 nieuwe TooJ°neenheden liggen al- 5 en'ler klaar. Ik hej Hilvers dlnsdft Het nieuwste plan, dat won derwel het snelst wordt uit gevoerd, omhelst de aanpas sing voor eerstejaars studen ten, van het voormalige klooster aan de Vrouwen- weg, dat door de verhuizing van de stichting Gemiva leeg is komen te staan. Het is de bedoeling dat het per 1 no vember bewoond gaat wor den. Voorlopig kan het voor een periode van vijf jaar on derdak bieden aan 70 studen ten. Daarna wordt bezien of nieuwbouw op die plek haal baar is. Voor de binnenstad heeft de Stichting Leidse Studenten huisvesting, die sinds 1979 hecht samenwerkt met de Stichting Huisvesting Wer kende Jongeren, drie nieuw- bouwplannen in voorberei ding. Volgend jaar wordt be gonnen met een wooncom plex van drie en vier bouw lagen voor 47 tweepersoon seenheden aan de Kaiser- straat. Aan de Hooigracht, op de plaats waar nu een tuin muur aanwezig is, nabij de Nieuwe Rijn, komt een ge-, bouw van vier bouwlagen voor 12 tweepersoonseenhe den. Op het dak is een grote plantenkas geprojecteerd J Tussen de panden van het voormalige Elisabethzieken- huis en het Sint Annahofje' aan de Middelstegracht is een gebouw gepland met drie en vier woonlagen met daar in 8 éénpersoons- en 8 twee persoonseenheden. waarvan één aangepast voor een inva lide. Verder zijn er plannen vóór een vijfde gebouw bij1 het Flanorpad, met daarin 85 appartementen. Maar ook buiten Leiden heeft de Stichting plannen voor meer kamercom plexen. Zo wil men in het nieuwe uitbreidingsplan Haaswijk in Oegstgeest een complex van 175 wooneenheden voor 202 jongeren bouwen en met de gemeente Leiderdorp zijn besprekingen gaande om ongeveer 200 eenhe den te bouwen op het voormalige barakken-I kamp langs de Zijl. den celsius. Gebleken is ech ter dat bij temperatuurstij gingen de concentratie van het schadelijke gas toeneemt. De bewoners maken bezwaar tegen de wijze waarop geme ten is. Zij stellen dat bijvoor beeld de temperatuur op de zolders 's zomers ver boven de 22 graden celsius stijgt. Bovendien vragen de bewo ners zich af of de grenswaar de niet te hoog gesteld is. Het schilderen van de platen, een suggestie van de Keurings dienst voor Waren, helpt volgens de bewoners slechts tijdelijk. Inmiddels heeft het aktieco- mitee 'Spaanplaatgas' een enquête onder de bewoners van de omstreden woningen gehouden. Van de zestig per sonen die de enquête invul den, gaf zestig procent te kennen klachten te hebben die het gevolg zouden kun nen zijn van de aanwezig heid van te hoge concentra ties formaldehydegas. Voor het aktiecomitee aanleiding om een nieuw, door TNO uit te voeren, onderzoek te ei sen. Echter „ongeacht de uit slag van het onderzoek eisen we dat alle spaanplaat uit onze woningen wordt ver wijderd", aldus het aktieco- mité. De Leidse Woning Stichting was niet in staat commentaar op spaanplaat- affaire te geven. Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 19.00 uur. zaterdags tusen' 14.00 en 15.00 uur. nummer 071- 122248 en uw krant wordt nog dezelf de avond nabezorgd. LEIDEN Dit jaar be staat toneelgroep Inperi- um 25 jaar. Dat feit wordt opgeluisterd met een aan tal gebeurtenissen, waar van de opvoering van het Gilgamesj-epos, afgelopen zaterdag in première, één van de eerste is. „Gilgamesj" van Imperium is een stuk geworden met een grote bezetting, waarin groeps- spel en massaregie een belang rijke rol spelen. Chris Marks, als regisseur, heeft die zaken keurig voor elkaar gekregen, zodat er een goed lopende, ge disciplineerde voorstelling is ontstaan, die reeds nu is inge speeld. Keerzijde van die discipline is het gebrek aan inventiviteit en spelplezier. Wat dat eerste fiunt betreft: wie Imperium de aatste jaren gevolgd heeft, moet zien dat het de groep steeds meer ontbreekt aan theatrale creativiteit. Aanpak en oplossingen van problemen komen elke keer op hetzelfde neer. Al is deze „Gilgamesj" op zich een geslaagde produk- tie, een uitzondering op de lijn van de afgelopen tien jaar vormt het stuk niet. Er wordt keurig door de Imperium- groep geacteerd. De dictie is correct en de bewegingen zijn zeker en beheerst. Maar uit die hele karakteristiek spreekt een over-geregisseerdheid die elke vlam, elke energie, elke meeslependheid reeds lang heeft gedood. En omdat deze „Gilgamesj" in feite een sta tisch drama is, is het acteren in de grond van de zaak slechts declamatie met bewe gingen. Het spelplezier dat de toeschouwer ziet, lijkt binnen dat hele concept ook geacteerd en niet echt meer. vrees, te lang reeds bezit heeft genomen van deze theater groep. Wanneer je een verhaal bewerkt voor toneel, dan moet je dat verhaal geheel omvor men naar de taal van het thea ter: je moet de theatrale mo menten uit het verhaal naar boven halen. Het letterlijk na spelen op het toneel van een reis of een boottocht is dat niet; dat is knullig, kinderach tig alsof je voor het eerst aan het improviseren bent. Het gaat uit van de verkeerde gedachte dat je op het toneel een afgerond verhaal moet vertellen en dat de plaatjes maar bijzaak zijn. „Gilgamesj" werd op die manier een ver teld verhaal met toelichtende dia's. Imperium bestaat 25 jaar en ik wens de groep een volgende 25 jaar toe. Maar een bezinning op eigen stijl lijkt me, na de tien jaar dat ik de groep gezien heb, zeker gewenst. PAUL VAN DER PLANK Het Rapenburg is onlangs gedeeltelijk afgesloten voor het doorgaand snelverkeer. Auto's uit de richting Kort Rapenburg worden de Doelenbrug over gestuurd om via de overzijde van het Rapenburg weer op het Kort Ra penburg te belanden. Verkeer uit de richting Doeza- straat wordt via de Nonnenbrug teruggestuurd. Met deze maatregelen wil de gemeente het sluipverkeer op het Rapenburg tegen gaan. Fervente sluiproute-rijders zullen hierdoor echter niet tegen gehouden worden. In tegenstelling tot de oorspronkelijke plannen besloot de verkeerscommissie hen een kleine ontsnapping te gun nen. De oostzijde van de gracht tussen Doelen- en Non nenbrug is opengesteld voor éénrichtingsverkeer zodat doorgaand verkeer van Kort Rapenburg naar Korevaar- straat mogelijk is. Voor wie de Breestraat dus werkelijk wil mijden kan het Rapenburg een oplossing zijn alhoe wel de door de gemeente opgeworpen wegversmallende obstakels garant staan voor een aanzienlijk tijdsverlies. Blijkens de foto (situatie op de Nonnenbrug) begrijpen vele automobilisten nog niet precies wat er van hen wordt verwacht. Expositie In motel Holiday Inn aan de Haagse Schouwweg wordt vanaf donderdag een schilderijen-expositie ge houden. Er zijn werken van Anny Casteelen en Alexander Stippel te zien. Casteelen maakt etsen en li tho's, Stippel vervaardigt schilderijen en litho's. .De tentoonstelling wordt tot en met woensdag 24 novem ber gehouden. Een ets van Anny Casteelen. Barok Ensemble Staas Swierstra (barokviool), Berber Hoving (sopraan- en altblokfluit). Henk Dekker (clavecimbel) en Naomi Hirsc-' hfeld (viola da gamba) vormen samen het Barok Ensemble, dat woensdagavond in de Kapelzaal van het K&O gebouw aan de Oude Vest concerteert. Het programma bevat wer ken van Cima, Schenk, Fontana, Corelli, Picchi en Van Eyck. De toegangskaarten tot het concert, dat om kwart over acht begint, kosten vier en vijf gulden. Jubileumconcert De christelijke oratorium vereniging „Excultate Deo" geeft woensdag ter gelegenheid van haar 100-jarig be staan, een concert in de Stadsgehoorzaal in Leiden. Uitgevoerd zal worden „Die Schöpfung" van Joseph Haydn met medewerking van het Gewestelijk Orkest van Zuid-Holland. Eka Witteveen is sopraan, Nico Boer is tenor en Henk Smit is bas. Op het orgel speelt Adde de Jong en Tijn van Eik speelt op het clavecim bel. Het geheel staat onder leiding van Sander de Jong. De aanvang is 20.00 uur, zaal open om 19.30 uur. De toe gangsprijs bedraagt 12,50 gulden. CJP en 65-plussers betalen 9,50 gulden. EHBO- cursus De EHBO en Lotus Brigade starten donderdag met een cursus, die opleidt voor het eenheidsdiploma voor eerste hulp bij ongelukken. De 18 lessen worden gegeven in de Bevrijdingskerk aan de Montgommerystraat. Tijdens de opleiding wordt gewerkt met personen van de landelijke opleiding tot uitbeelding van slachtoffers-mensen (LO TUS). Mensen van deze groep hebben geleerd een ongeval situatie zo natuurgetrouw mogelijk na te bootsen. Inlichtin gen over deze cursus bij het secretariaat. Turkooislaan 98 Leiden, telefoon 763141 of 121439. Theosofisch Genootschap Het Theosofisch genootschap houdt dinsdagavond een lezing in café 'In den Bierdeghel II' aan de Nieuwe Rijn 52. Spreker is de heer P. Meinders, die het zal heb ben over „De zieke wereld en haar genezing". De bij eenkomst begint om acht uur. Tekenfilms De kinderfilmmiddag bij K&O wordt woensdagmiddag ge heel gevuld met tekenfilms. Er zullen dus veel bekende fi guren als Goofy, Popeye, Supermuis enz. te zien zijn. Aan vang van de kinderfilmmiddag is om 14.30 uur. De toe gangsprijs bedraagt drie gulden. Iedereen krijgt dan een grabs bekertje ranja. Toegangskaarten zijn te krijgen bij bureau K&O, Oude Vest 45 in Leiden, tel.071-141141. Hitchcock In het K&O gebouw (Oude Vest 45) wordt dinsdag avond Hitchcock's 'Spellbound' gedraaid. Hoofdrolspe lers zijn Gregory Peck en Ingrid Bergmann. Het ver haal gaat om een man die aan geheugenverlies lijdt en zich afvraagt of hij een moord heeft begaan. De film dateert uit 1945. Aanvang acht uur. LEIDEN De operette Der Vögelhëndler", die het leids operettegezeldschap Crescendo zaterdag in een goedbezette Stadsgehoorzaal opvoerde, is een werk, zoals dat in de vori ge eeuw bij honderden werd geproduceerd. Een ongecom pliceerd verhaal, waarin het wemelt van de adel, die veel geld of anders een goed uiter lijk bezit en om één van beide redenen in een overigens niet al te lastig en vaak ook ko misch pakket verzeild raakt. De afloop is in grote lijnen al in het eerste bedrijf te voor spellen en biedt dus weinig spanning. Hetzelfde geldt voor de muziek van Carl Zeiler: deze hangt van de zoetvloeien de cliches aan elkaar hangt en gaat al gauw vervelen. Veel hing dus af van de uitvoering door Crescendo. Deze heeft er voornamelijk een overtuigend kijkspel van gemaakt. De décors en kos tuums waren kleurig en smaakvol, ook al zagen die er soms meer Tirools uit dan Rijnlands de streek in Duitsland, waar het verhaal zich afspeelt en de meeste personages wisten vooral in de komische scènes vlot te acte- Het muzikale gedeelte bleef kwalitatief hierbij achter. Het orkestje viel qua klank die vaak niet al te zuiver was soms helemaal uit elkaar, volgde de zangers vaak met de grootste moeite en overstemde hen soms. Anderzijds was ook de kwaliteit van de verschil lende stemmen hier debet aan. De meeste klonken in een slechts beperkt register zuiver en vol en konden in hun partii als geheel te weinig gevoel- leggen. Van hun dictie was. in tegenstelling tot de gesproken tekst nauwelijks iets te ver staan. Uitzonderingen hierop vormden de twee hoofdsolis ten Adam en Maria, die muzi kaal wat meer in hun mars hadden en zodoende voor een gunstiger totaalindruk zorg den. In de samenzang vielen de meeste gebreken weg en zodoende kwam Crescendo hier het beste uit de verf. De duetten en het koor klonken zuiver en met een vlotte en zwierige expressie, die de allu re van een echte operettevoor stelling opriep en enig muzi kaal plezier opleverde. DIRK VOOREN

Leidse Courant | 1982 | | pagina 3