Mouter Laurens Mouter stuurt Roodenburg „naar voren der Blom blijven hopen op profcontract Paul en Marcel van D, Onder redactie van Gert Jan Ónvlee Boeiend De feestvreugde. Een oud on derwerp, maar - zoals dr. Fok. I. Brouwer dat vroeger der werp dat leeft en groeit, en toch altijd weer boeit. Nu dus Rijnsburgse Boys. Di rect na de 1-1, verzorgd door Rob Gillissen. Zie hoe het leeft, zie hoe het is gegroeid. Zie hoe doelpuntenmaker Gillissen door ploegmakkers Arie van Dijk, Marcel van der Blom en Henk Merbis (als het ware, natuurlijk wordt geboeid.... Tunnelvorm. Fout Momenten De „dode momenten" van UVS. Niet zo vreemd dat de Leidse tweedeklasser daaruit knap gevaarlijk is. Kijk eens hoe professioneel Bert Jan sen de andere kant opwijst. Zie hoe nonchalant Theo van Seggelen de benen bewust in tunnelvorm heeft neerge- plant. En bemerk hoe attent vrije trapnemer Mario Faber aanwezig is, alvorens hij de bal met een ferme uithaal te gen de SJC-muur zal knal len. Maar dat is een ander ver haal. OEGSTGEEST Het betaald voetbalavontuur heeft de ge broeders Van der Blom tot op dit moment duidelijk njet ge bracht wat er van werd ver wacht. Drie jaar Feijenoord verliepen ronduit teleurstel lend, beiden acteerden nauwe lijks 10 wedstrijden in het eerste elftal. De 21-jarige tweeling verliet Rotterdam- zuid uiteindelijk met ruzie en toen nieuwe aanbiedingen uit bleven, werd besloten tot een terugkeer naar de amateurre- gionen. Op dat moment kwam Hong Kong, het jonge voetbal land waar vele Nederlandse profvoetballers emplooi vin den, in beeld. Marcel van der Blom reisde als eerste af naar het verre oosten, maar kwam al spoedig een illusie armer te rug. Paul van der Blom ver sierde wel een contract. Hij zou één jaar voor Morning Star gaan spelen. Het werden slechts zeven weken. De club ging failliet voordat Paul van der Blom ook maar een com petitiewedstrijd had gespeeld. Amper terug in Oegstgeest blijkt hij zijn aandacht al vol ledig te hebben gericht op Rijnsburgse Boys, de club waar ook Marcel sinds kort speelt. Een amateuroptreden met maar een doel: zodanig preste ren, dat de profclub's zich weer op de stoep van het ou derlijk huis zullen melden. „Het begon allemaal zo leuk. We speelden bij UVS, toen on der meer Feijenoord en AZ'67 belanstelling toonden. We ko zen voor de Rotterdamse club, die bood als enige een A-con- tract aan en is bovendien een topclub. We gingen echt met het idee dat we daar de beste kans op een geslaagde carrière zouden hebben. Nou, dat is dus vies tegengevallen. Toen Wim Jansen wegging bij Feijenoord, stortte het in. De spelers na men een loopje met Jezek en wij kregen absoluut geen kans ons waar te maken", vertelt Paul. „Ik weet nog dat Pierre Vermeulen eens een hele week niet trainde. Hij was ge blesseerd, zei-ie. Jezek wees mij als zijn vervanger aan. Een dag later kwamen we bijeen voor de wedstrijdbespreking en wie zit er? Pierre Vermeu len. Ja, zei Jezek, Pierre heeft vannacht goed geslapen, is fit en speelt dus. Dat soort din gen, daar ga je als jonge speler toch aan kapot. Ik kreeg ge woon geen kans om te laten zien wat ik kon. Als ik wél speelde en het goed had ge daan, dan kon ik het de week erna wel weer schudden. Van der Blom op de bank. Je komt routine tekort, zeiden ze dan. Ja, dat is hetzelfde als een ad vertentie zetten en vragen naar iemand met ervaring. Mensen die voor het eerst gaan werken komen zo dus nooit aan de bak". Pesterij Het mag duidelijk zijn, het tweetal had weinig plezier in Rotterdam. Hoewel het uitein delijke afscheid pas veel later kwam, vormde een gesprek met Ger Blok tijdens toernooi in Volendam de aanleiding tot het vertrek van de Van der Blommen. Dat gebeurde in de aanloop van het vorig seizoen. Paul van der Blom had vrijwel de gehele voorbereidingsperio de in het eerste team gespeeld en hoopte er ook in het AD- toernooi, het jaarlijks door Feijenoord georganiseerde evenement, bij te zijn. Beiden werden echter opgesteld in het C-team, dat in Volerndam een toernooi zou spelen. In dit Noordhollandse plaatsje liep Ger Blok rond, de coach van het UEFA-team, waarin de Van der Blommen ooit een plaatsje vonden. Hij nam de onvrede van het tweetal waar en duidde hen op een mogelij ke overgang naar De Graaf schap. Toen de technische staf van Feijenoord daar lucht van kreeg, vertroebelde de sfeer dusdanig, dat de kansen op een doorbraak bij Feijenoord vrijwel tot nul terugliepen. Voor de Leidse broers het sein om in maart van dit jaar af te haken. In drie jaar had het tweetal veel geleerd, zonder werkelijk vooruit te komen. Maar ook al willen ze niets lie ver, definitief zijn de banden met de Rotterdamse eredivi- sionist nog niet verbroken. Beiden zijn dan wel tranfer- vrij, een nieuwe club zal toch nog een amateurvergoeding, 12.U00 gulden, aan Feijenoord moeten voldoen, wil het één der broers kunnen aantrek ken. „Pure pesterij", weet het tweetal. „Enkel en alleen om dat wij niet zulke makke scha pen waren als de rest". Belofte „We zouden aanvankelijk te rugkeren naar UVS. Er werd ons door een clubman een baan beloofd, maar toen we hem daar kort na de degrada tie van UVS aan herinnerden, wist-ie ineens van niets meer. Dat en het feit dat UVS twee deklasser werd, was voor ons aanleiding om naar Rijnsburg se Boys te gaan", aldus Paul. RBB heeft echter lang op de komst van het tweetal moeten wachten. Dit omdat half au gustus sprake was van een profcontract voor beiden. Mar cel reisde naar Hong Kong om bij South China te gaan spelen en Paul was in onderhande ling met eerste-divisie club Telstar. Marcel keerde echter spoedig terug uit het verre oosten, omdat het allemaal minder rooskleurig was dan het in eerste instantie leek. Hij besloot op dat moment om bij RBB te gaan spelen. Paul daarentegen leek meer kans van slagen te hebben. Hij stond op het punt om zijn handtekening bij de Velser club te zetten. Op dat moment kwam er een telex uit Hong Kong met de boodschap dat hij bij Morning Star kon komen spelen. De aanbieding was vele malen lucratiever dan die van Telstar en dus was de keuze snel gemaakt. Toch zou Paul van der Blom niet lang wegblijven. Wat een verbinte nis van een jaar had moeten worden, werd slechts een car rière van zeven weken. „Ik ging samen met Ron Goodlass, de voormalige keeper van Feijenoord 3 Hugo van Houten en Kees Storm naar Morning Star. Vooraf had ik diverse malen contact gehad met Storm, want hij had daar al eerder gespeeld. Ik wist dus wat me te wachten stond. Toen we er eenmaal waren kreeg ik echter twijfels. De Nederlandse manager, Harry Ze zijn er elk voetbalseizoen opnieuw. Die momenten dat „het Bondsbureau" (of „Zeist") het weer eens hele maal fout doet. Zo ook de laatste twee weken. Neem nu het weekeinde van 9 en 10 Qktober. Een nat, heel nat weekeinde. Toch besluit de Afdeling Leiden het voetbal programma normaal door te laten gaan. Op zaterdag wordt inderdaad nog gevoet bald (al wordt de vijftig pro cent niet gehaald), 's zondags dus niet. Geen enkele wed strijd. Dan het afgelopen weekein de. District West 2 gaat over tot het volledig afgelasten van het zaterdagse program ma, de vijf afdelingen binnen dit district gaan zoals gebrui kelijk mee in die beslissing. „Maar ook anders hadden we tot afgelasten beslotenweet administrateur Cor van Steijn. De nationaal en thuis spelende „Leidse clubs", Rijnsburgse Boys en Noord- wijk, spelen wel. De Rijns- burgers zelfs op een uitste kend bespeelbaar veld. Op zondag kan vervolgens tach- ug procent van net complete programma worden afge werkt. Foutjes? Fout(2) Van Steijn: We doen het dus nooit goed, dat is duidelijk. Toch mag je van me aanne men dat we het wel goed doen. Op het moment dat we tot afgelasten besluiten, is het merendeel van de velden binnen de Afdeling Leiden onbespeelbaar. En als we be sluiten het programma wel door te laten gaan, zijn de meeste velden op het mo ment van die beslissing ook wél te bespelen". „Daarbij dienen we bij onze beslissingen ook rekening te houden met de weersvoor spelling. Als de velden er al soppend bijliggen en het weerbericht duidt op nog meer nattigheid, moeten wij wel afgelasten. Dat er ver volgens geen druppel meer valt en sommige velden dus toch weer bespeelbaar raken, is vervelend. Maar niet echt Boelend. onze fout. Zo eenvoudig ligt dat. Fout(3) De redactie van Hutspo(r)t, die overigens van mening is dat Cor van Steijn c.s. ook wel eens een complimentje verdienen voor al die keren dat de beslissing wél goed uitpakt, herkent en erkent hét probleem. En heeft eer lijk gezegd ook best wel een beetje medelijden met de ver antwoordelijke ménsen van het Leiderdorpse Bondsbu reau. Immers: „samenwer ken" met al dan niet verre gende voetbalvelden gaat nog wel, is tot daar aan toe. Maar rekening houden met Pelle- boer en de zijnen, dat is stuk ken moeilijker. Als het al niet onmogelijk is... Paul en Marcel van der Blom: vla Rijnsburgse Boys zo spoedig mogelijk terug naar het betaalde voetbal. Staudt, kwam nogal i mij over en bovendien werdeï de trainingen gegeven dooft een Chinese reserve speleqpc Nou dat was wat. Alleen rnaap" lopen, voorzetten en afmakeJ op de goal. Wij drongen daar! om aan op de komst Nederlandse trainer. D, Spitz Kohn, maar die nog maar paar dagen en toediM ging de club failliet. Hij heef^^ net zoals ik en de andere spel Iers, geen cent ontvangen. Rol Goodlass speelt inmiddels air weer bij een andere club ii} Hong Kong, South China. Eiu p ook Storm zal daar wel weekt een club vinden, hij was vorij jaar immers topscorer. Voor d anderen is het „terug nr"~ r"* We hebben inmiddels vocaat in de arm genomen on nog wat geld te krijgen. A met al heeft het avontuur niet opgeleverd. Gelukkig heb il T°e alleen maar twee vriendschap"^ pelijke wedstrijden gespeeld waardoor niets een optredei^e bij RBB in de weg staat. Al jcj_ het goed is, speel ik vandaag a5ch' met het tweede mee". Ove een paar weken hoopt Pau weer als vanouds naast broed,r" Marcel te kunnen opereren," „Voorlopig is daar weinig kan S1 op", laat Marcel grijnzend wePat: ten. „We draaien lekker, du'^n hij zal zich er in moeten spe Ann Ion" 1*- SPORT OEGSTGEEST Niet al leen de resultaten tot nu toe, doen Laurens Mouter op dit moment als een te vreden oefenmeester door het voetbalwereldje stap pen. Natuurlijk, de succes volle reeks van Rooden- burg (vijf gespeeld, vijf gewonnen en een met het Wilhelmus van Leidse collega Ruud de Groot ge deelde koppositie) wordt door hem in dankbaar heid aanvaard. Wat de B- trainer („Tegenwoordig oefenmeester 1") echter het meest pleziert, is de wijze waarop de club die hij nu voor het vierde jaar technisch leidt, zich dit LEIDSE COURANT ZATERDAG 23 OKTOBER 1982 PAGINA HUIDIGE TOPPOSITIE GEBASEERD OP EIGEN (OFFENSIEVE) KRACHT eerste vijf kunnen eindige En misschien nog wel hog< De ploeg heeft zich in 1 tijd zo sterk ontwikkeld, een toppositie in de eera j klasse nu al tot de mogelijkh den gaat behoren. Een toppos tie, gebaseerd op de eig< kracht. Op de eigen offensiei speelwijze". Hoe ver Roodei^ burg (in die eerste wedstrijd! e, :<BO Jl djan ET Tl, he Aat «8 Groot, 24-jarigen John Wetering en Richard Kle zijn nu de meest spelers) dit seizoen zal kunntjj^ reiken, kan in de komeni twee wedstrijden duideli worden. Nummer drie Papei'j, drecht en mede-koploper Wi helmus zijn dan de tegenstai seizoen in de eerste klasse presenteert. „Er wordt", zo verduidelijkt hij, en thousiast, „in het elftal steeds meer zichtbaar van mijn visie op het voetbal spel. En dan weet ik wel dat je de rol van een trai ner nooit mag overschat ten, het is wel zo dat je een aantal jaren bezig bent met het opbouwen van iets. Als er dan op een gegeven moment patro nen in het spel terugko men die je herkent, waar aan je twee, drie jaar met de jongens hebt gewerkt, dan kan je daarvan genie ten. Dat er dan ook nog eens vijf keer achter el kaar wordt gewonnen, is meegenomen. Maar niet het belangrijkste. Al besef ik dat ik dat laatste nu erg gemakkelijk kan zeg gen..". De visie die nu 30-jarige Mou ter op het voetbalspel heeft ontwikkeld, is in feite erg een voudig. Alles en iedereen moet „zoveel mogelijk" naar voren. „Aan vleugelverdedigers die de doellijn van de tegenpartij niet halen, heb ik niets. Aan middenvelders die niet tot in de zestien-meter doordringen, ook niet. Elke speler moet aanvallend zijn ingesteld, aan vallend denken. En natuurlijk, er moet ook verdedigend werk worden verricht, met alleen maar hard naar voren rennen kom je er niet. Maar offensief denken staat voorop, daar gaat het spelletje bij mij om". Ontwikkeling Het gegeven dat Roodenburg dit seizoen de zienswijze van Mouter zo aardig vertaalt („We hebben nu een enorm aanvallend ploeg, technisch en conditioneel goed, tactisch nog wat minder") doet de jeugdige oefenmeester zichtbaar goed. „Maar, er is ook hard aan ge werkt om het team zo ver te krijgen. Toen ik vier seizoenen geleden bij Roodenburg kwam, belandde ik niet alleen bij een net naar de tweede klasse ge degradeerde ploeg, maar ook bij een vereniging die per defi nitie verdedigend speelde. Ik heb op dat moment onmiddel lijk gezegd dat er dingen zou den moeten veranderen. Zon der nu direct aan sub-doelen voorbij te gaan (je moet als elf tal wel eens alleen aan de pun ten denken, je speelwijze enigszins aan het resultaat aanpassen), werkten we met z'n allen naar dat echte doel toe: aanvallend voetbal. En dan inderdaad met z'n allen. Want Mouter kan wel zeggen dat-ie het wil, er moeten na tuurlijk wel mensen om hem heen lopen die dat ook willen. Spelers zijn die die omschake- Werk Aan het eerste optreden b Rijnsburg is deze week hariv gewerkt. Naast de gewon trainingen heeft Paul van de Blom apart met trainer Arij6Cl Lagendijk („een fijne tr: die we nog kennen uit de UV!_ tijd") geoefend. Broer Marce^e nc rloir pwpnppnc ki 1 TT 11 m s daar eveneens bij. Dit c dat het tweetal zonder wH I zit. Beiden hopen dat daar bin 'e' nenkort verandering in kom1 Via de club wordt naar eei ?r baan gezocht. Iets in de admiu nistratieve sector. Maar dat i1, - bepaald niet wat de Van de Blommen het liefste zoudei:a>' doen. „We willen zo spoedi mogelijk terug naar het betaal de voetbal. Als er iemand me ,ed een redelijk contract koml>edl dan ga tekenen we. Voetballei ï,nd ïrs ons werk". MAARTEN NOOTE1,nd ONDANKS ACTIVITEITEN BIJ RIJNSBURGSE BOYS: de team als een goede opvang plaats zal fungeren". De omschakeling van verdedi gend naar aanvallend voetbal en het inpassen van de jeugdi ge talenten, is niet zonder pro blemen verlopen. Mouter, te rugkijkend: „Kijk alleen maar naar het doelsaldo van Rood enburg, de afgelopen jaren. Het eerste seizoen hadden we er 51 voor en 36 tegen, het tweede (kampioensjaar was het nog gekker: 49 voor en 39 tegen. Op de bank wist je in die tijd ook alleen maar dat er niets zeker was. In de rust met 2-0 voorstaan bood nog vol strekt geen garanties voor een goed resultaat. De jonge jon gens in het team hebben het vooral vorig jaar, het eerste seizoen in de eerste klasse, heel moeilijk gehad. Klappen gekregen waarvan je je kon afvragen of ze die wel zouden kunnen opvangen. Uiteinde lijk bleek dat ze dat wel kon den. We handhaafden ons ei genlijk nog vrij eenvoudig". Handhaven „met overwegend positief spel" was ook het doel dat Mouter voor dat seizoen voor ogen had. Deze jaargang had hij dat doel vooraf met een plaats bij de eerste acht („En dan geen achtste"), al enigszins bijgesteld. Maar, niet voldoende, zo blijkt nu. Na de zo succesvolle seizoensopening, heeft Mouter de zesde tot en met de achtste plek dan ook maar weggeschrapt. „We moe ten, afgaande op de nu ge speelde wedstrijden, bij de gestart aan de tweede jaargang in het eerste en sterke Marco van Alphen is pas dit seizoen ingepast in de derhalve zeer jeugdige hoofdmacht van de Noord-club. „En", weet Mou ter, „Eenzelfde verhaal kan je ophangen over het tweede team. Ook al omdat Rooden burg bij mijn entree beschikte over een heel sterk, door Jan Lovink geleid. A-junioren team, heeft er de laatste jaren een zeer sterke doorstroming plaatsgevonden. Hebben zo'n vijftien jonge jongens zich waargemaakt in de selecties van het eerste en tweede. En dan heb ik het nog niet eens over spelers als Ed Strijk, Bob van Bohemen en Ron de Roode, die om allerlei, gegron de redenen nu ergens anders voetballen." Mouter beaamt wel direct dat het voor jeugdi ge spelers in de nabije toe komst steeds lastiger zal wor den door te stoten naar de eerste selectie, omdat het ver loop binnen dat keurkorps, door de gemiddeld jeugdige leeftijd, niet groot zal zijn. „Maar als er zich spelers uit de jeugd aanbieden, zullen ze hun kans krijgen. Niet omdat ik verjong om het verjongen, maar gewoon omdat een vent met kwaliteiten een kans ver dient. Belangrijk is daarbij dan weer wel dat er bij de jongens die het eerste of tweede niet halen geen onvrede ontstaat, dat juist zij goed begeleid wor den. En dat bijvoorbeeld na het tweede elftal, ook het der- Haalbaar Zelf praat Mouter, in het dagi lijks leven onderwijzer i Jenaplanschool „De Kring' nog niet over een kampioer schap, over promotie naar A/" hoofdklasse. „Natuurlijk kr men er twee belangrijke wec_TC strijden aan. Maar zelf zal i ongeacht het resultaat, al ti vreden zijn als dat twee goean gespeelde wedstrijden wordeieu£ Dat komt, behalve door on2aW( goede positie op de ranglijs ook omdat ik ervan over ben dat een ploeg, die slaagt op eigen kwaliteiten ee f. aantal jaren in de top van ee' klasse mee te draaien, er oers' een gegeven moment ook aa?.?" de goede kant van de ranglijf j*' uitgaat. Wat dat betreft maal^ het resultaat op korte termij n> dus niet zoveel uit." ,ert Indien Roodenburg binnen er i"1 kele seizoenen inderdaad in d e" hoogste afdeling van de zonda gamateurs belandt, heeft Moi 'na ter ook in een optreden op d< niveau vertrouwen. „Als dez ploeg bij elkaar blijft, als jongens blijven begrijpen dat j met een combinatie van max male inzet en technische kwa liteiten erg ver komt, geloof il ook dat we na een 1 wenningsperiode ii. klasse niet zullen misstaan Laat ik het zo zeggen: de 1 van de eerste klasse is voor Roodenburg zeker niet I hoogst haalbare". GERT-JAN ONVLEl! 'aarl i rat ling aankunnen. Wat dat be treft heb ik natuurlijk geluk gehad dat ik bij Roodenburg aan de slag kon. Een vereni ging met een bestuur dat een trainer de mogelijkheden geeft langer dan een seizoen vooruit te denken. En een vereniging met een enorm goede jeugdo pleiding". Met name die goede jeugdo pleiding is in het Roodenburg van nu weer volledig te her kennen. Jiirgen Kok, Hennie Koet en Ronald Jansen zijn net hun derde seizoen inge gaan, Henri Pouw, Arno Lan- cel en Boudy Pijnacker zijn Laurens Mouter: "Elke speler moet aanvallend zijn Ingesteld. Alleen bij de doelverde- diger plaats ik zo m'n vraagtekens".

Leidse Courant | 1982 | | pagina 8