ia s nu direct aar NS neemt „rebussen" op stations onder handen Nederland fietsnatie nummer één ^ugeot 305 vernieuwd Zuinigheidsrecord LEIDSE COURANT et gr< pa en ceaanlf n ons vervol losten. de ki tijd r^z'en^arenc^ foto-nieuws en on!? °P de afgelopen Photoki- weeri 'n Keulen te zien bij de fir in f Polaroid: de direct-klaar er wi"^m voor kleinbeeldcame- tempp- 10 grq ontstfect klaar wil in dit geval ggen na drie minuten, zijn- ongei de liid die staat voor het i 5 gra* ontwikkelen van de dia- het gP1 'n een door Polaroid ge it mo*"ceerd draagbaar ontwik esten lapParaat> autoprocessor ge- amd. In het kort is de Jrkwijze als volgt: de belich- :film wordt samen met een geleverd ontwikkeldoosje de autoprocessor gelegd. De bcessor wordt gesloten iarna de film uit zijn spoel irdt gedraaid. Door middel ti een drager komt de film aanraking met de ontwik laar. Een aldus opgewon- n film vraagt één minuut twikkeltijd. De film wordt fuggespoeld, de autoproces- r geopend en de dia-film is (rkdroog en klaar om in te tnen. Polaroid levert hier- or een handig klein snij/in- imapparaatje. tor dit nieuwe direct-klaar- Dcedé heeft men de keuze drie films: een kleurenfilm De dia-printer van Vivitar. (12 of 36 opnamen) van 40 ASA/17 Din, een zwart/wit hoog contrastfilm (12 opna men) van 400 ASA/27 Din en een zwart-wit halftoonfilm (36 opnamen) van 125 ASA/22 Din. In de herfst van 1983 hoopt Polaroid dit nieuwe systeem in Nederland in de handel te brengen. Een complete set (autoprocessor, snij/inraamap- paraat, 100 dia-raampjes, ont wikkeldoosje en een film) gaat ongeveer 250,- kosten. De prijs van een losse film met ontwikkeldoosje zal gelijk zijn aan die van een conven tionele diafilm inclusief ont- wikkelkosten. Foto's van dia's Geïnspireerd door het Pola roid direct-klaar-systeem brengt een aantal firma's een apparaat op de markt om van dia's foto-afdrukken te ma ken. Vivitar ontwikkelde een dia-printer die in 1 minuut van een kleinbeeld-dia een foto levert met een formaat van 8,3 X 10,8 centimeter. Afhankelijk van de gebruikte Polaroid-cassette kunnen met het apparaat kleurenfoto's, zwart-wit foto's of zwart-wit negatieven worden gemaakt. De bediening van het appa raat is kinderlijk eenvoudig. De dia wordt in een gleuf ge schoven, de belichtingstijd in gesteld en met een druk op een knop wordt de foto be licht. Door het gebruik van filters bestaat de mogelijkheid te manipuleren met de kleu ren van de afdruk. De prijs van het apparaat ligt rond de f 390,-. VRIJDAG 22 OKTOBER 1982 PAGINA 9 Consumentenbond: autoverzekeraars hebben chaos veroorzaakt' De autoverzekeraars hebben de markt voor autoverzeke ringen zo ondoorzichtig ge maakt, dat geen enkele auto mobilist nog wijs wordt uit de hoeveelheid systemen. Na de introductie van het veelbe sproken bonus/malus-systeem heeft bijna elke maatschappij daar een eigen variant op be dacht, waardoor het de consu ment praktisch onmogelijk wordt gemaakt de verschil lende aanbiedingen onderling te vergelijken. Dit schrijft de Consumenten bond in het oktobernummer van de Consumenten-geld- gids, waarin alle autoverzeke ringen onderling worden ver geleken op voorwaarden en premies. Ondanks de door de autover zekeraars gecreëerde doolhof is de Consumentenbond erin geslaagd een rekenmethode te ontwikkelen, waarmee de au tomobilist toch zelf kan uitre kenen welke maatschappij voor zijn situatie voordelig is. Met deze rekenmethode is het zelfs mogelijk de maatschap pijen die nog het oude „no- claim"-systeem hanteren, te vergelijken met die welke een of andere vorm van het bo nus/malus-systeem toepassen. Eenheid Niettemin neemt de Consu mentenbond krachtig stelling tegen de geconstateerde cha os. De bond eist onder meer eenheid in premiesystemen, afschaffing van de regio-inde ling, afschaffing van de on gunstige behandeling van jon geren, afschaffing van de be voordeling van speciale be roepsgroepen, sanering van hulpdiensten, uniformering van afschrijvingsregelingen en geen verdere verlenging van de nieuwwaardetermijn. Bouwsteen-polis Verder pleit de bond voor een systeem waarbij meer wordt gewerkt volgens het principe van de bouwsteen-polis. Bij dit systeem wordt uitgegaan van een minimumpakket, dat men naar keuze zelf kan aan vullen. Dat voorkomt dat ver zekeringen worden afgesloten waarin meerdere elementen zitten dan de verzekerde no dig heeft. De polissen van nu gaan van een totaal-pakket uit; daarin komen elementen voor die lang niet voor ieder een noodzakelijk zijn, maar waarvoor wel moet worden betaald, aldus de Consumen tenbond. Reactie verzekeraars In een eerste reactie hebben de autoverzekeraars de be schuldiging van de Consu mentenbond over de door hen veroorzaakte chaos „sterk overdreven" genoemd. Zij vinden ^dat de invoering van het nieuwe bonus/malus-sy steem begin dit jaar weliswaar „een niet onmiddellijk geheel overzichtelijke situatie" voor het publiek heeft geschapen, maar dat uit alles blijkt dat de automobilist inmiddels zijn weg in het systeem heeft we ten te vinden. Bovendien wij zen de verzekeraars erop, dat het publiek in aanzienlijke mate heeft kunnen profiteren van de premieverlagingen die het nieuwe systeem met zich meebrengt. Het door de bond voorgestelde uniforme sys teem miskent het belang van de consument bij de concur rentie op de autoverzeke- ringsmarkt, aldus de Contact- comissie Motorrijtuigenverze kering. De concrete bezwaren van de bond tegen het regio- systeem en de afwijkende be handeling van jongeren wij zen de verzekeraars van de hand. Het zijn keiharde feiten dat in de regio minder schade wordt gemaakt en dat jonge ren viermaal zoveel schade veroorzaken dan bestuurders boven de 23 jaar, aldus de au toverzekeraars. Wijninformatie op binnenzakformaat Bij de overvloed aan wijnen valt het niet mee de juiste keuze te maken. Dat slaat niet alleen op de soort, maar ook op de jaar gang. Er zijn wijnen die zonder meer een garantie vormen voor kwaliteit, maar het is goed mogelijk dat van dezelfde soort een betere jaargang bestaat. Zelfs kenners vergissen zich daarin nog wel eens. Een handig hulpmiddeltje is de op de vakbeurs Sale '82 geïntroduceerde Wijn-infoschuif (zakfor maat), die met internationale zekerheid aangeeft welke jaar gang van alle gangbare wijnen de beste keuze is. Yolkorenstol Met het oog op de toenemende belangstelling van de consu ment voor volkoren- en reformprodukten (en op de komende feestdagen) heeft Tarvo Meelfabriek de volkorenstol ontwik keld, een produkt waarin de volle tarwekorrel met zijn zeme len en kiemen nog in zitten, en waaraan geen vet is toege voegd. Een lage calorische waarde dus. Gevuld met hazelnoten en vruchten. Airlanka Vanaf 1 november gaat de nationale luchtvaartmaatschappij van Sri Lanka (Ceylon), Airlanka, tweemaal per week tussen Amsterdam en Colombo vliegen, met een Lockheed 1011~Tri- star. Het tijdsverschil met Amsterdam is in Colombo 4 1/2 uur. In Colombo biedt de maatschappij goede aansluitingen naar en van Bangkok, Singapore, Jakarta en Hong Kong. Voorts ver schillende verbindingen met luchthavens in India, Pakistan en Maladiven. Vijftien jaar geleden werd er internationaal afgesproken voor de bewegwijzering op stations geen woorden maar symbolen te gaan gebruiken. Naar goed vaderlands gebruik heeft Neder land, de NS dus, daar meer aan gedaan dan de meeste andere landen. Zo veel zelfs, dat NS nu zelf spreekt van wildgroei in het aantal piktogrammen, zoals de bewegwijzering (blauwe •bordjes met allerlei pijlen, figuurtjes en tekeningen) officieel heet. Het zijn volgens NS rebussen geworden. „En", zegt NS, je moet knap zijn in het oplossen van rebussen, wil je van die piktogrammenbrij nog iets snappen". De (nog jonge) „Kern groep visuele presentatie" gaat daar nu iets aan doen. Energie-wijzers De Vereniging van Exploitanten van Elektriciteitsbedrijven (VEEN) heeft een viertal (herziene) energie-wijzers uitgege ven, waarin de consument een overzicht krijgt van de op de markt zijnde apparatuur, en waarbij met name het energiever bruik van de verschillende toestellen wordt beoordeeld en met elkaar vergeleken. Gemakkelijk voor de consument die een energiebewuste keus wil maken. Herziening van de energie- wijzers blijkt jaarlijks nodig, omdat veel fabrikanten hun pro- dukten in betrekkelijk korte tijd wijzigen. De energie-wijzers (koelkasten, wasautomaten, afwasmachines en diepvriezers) zijn verkrijgbaar bij de elektriciteitsbedrijven. Bt complete direct-klaar-dia assortiment: de autoprocessor, het snij/inraamapparaat (links) en de drie beschikbare dia-films. De nieuwe Peugeot 305 SR. zuiniger geworden door de anders gemodelleerde neus met strakker aansluitende koplampen en grille. Dat bracht de Cw- waarde terug van 0,44 naar 0,40; opvallend is dat de spoiler achterop, die de SR meekrijgt, zo'n invloed heeft: hij brengt de Cw terug tot 0,38. Door de nieuwe modellering lijkt het front overigens ook meer op dat van de 505, en dat is esthetisch ge zien zeker geen achteruitgang. Behalve motor en carrosserie veranderde er echter nog meer. De voorwielophanging werd aangepast, er kwamen grotere remmen vóór en een directere stuuroverbrenging. Verder is het dashboard helemaal veranderd en kregen de stoelen luxueuzer bekleding (ook weer in de stijl van de 305). Vertrouwd karakter Met dit alles is de Peugeot 305 wel een betere, maar geen ande re auto geworden, behalve dan de diesels, die plotsklaps van traag in snel veranderden. Nog altijd is het een auto waarin het comfort boven alles gaat. De binnenruimte is gewoon riant voor deze klasse, de vering uiterst soepel en de afwerking heel aangenaam. De nieuwe voorwielophanging met grotere spoor breedte heeft de onderstuurneiging van de 305 aardig weten weg te werken. De directere besturing werkt precies en pret tig, maar bij parkeersnelheid toch wel zwaar. De motoren zijn als vanouds graag bereid toeren te maken en zorgen voor een aardig levendig karakter, maar leveren boven 100 tot 120 km/h toch niet erg veel extra trekkracht. Het handhaven van de buitengewoon comfortabele vering brengt met zich mee dat het overhellen van de carrosserie nog steeds niet onderdrukt wordt; de 305 is dus nog steeds geen auto die zich bij snel boch tenwerk erg thuis voelt. Peugeot zou ook nog wat kunnen doen aan het motorgeluid. De geheel lichtmetalen krachtbron maakt niet echt lawaai, maar het zou nog best stiller kunnen. Het nieuwe dashboard is uitstekend verzorgd en ingedeeld, al is het wel verwarrend dat het middenconsole twee identieke uitklap bare bakjes heeft, waarvan het ene de asbak en het andere een muntenbakje moet zijn. Verder hadden de controlelampjes, in een aparte spleet boven de meters, wel iets meer licht mogen geven. De nieuwe bediening van verwarming-ventilatie is weer een schot in de roos, terwijl ook best nog eens vermeld mag worden dat Peugeot toch wel heel goede stoelen maakt. Blijft over de gebruikscijfers: naar verwachting zal een benzi- ne-305 ongeveer 1:13 lopen, de dieselversies komen op onge veer 1:15 uit. De levering van de nieuwe typen is al begonnen met prijzen tussen 20.000,- en 24.000,- voor de benzinever sies en 24.000,- tot bijna 30.000,- voor de diesels. Zeker re delijke prijzen voor deze duidelijk verbeterde 305. Nederland is met een kleine elf miljoen fietsen op een bevol king van ongeveer veertien miljoen koploper op de wereld ranglijst. De Volksrepubliek China is momenteel de grootste fietsenproducent ter wereld met een jaarproduktie van onge veer elf miljoen stuks. Andere grote fietsenproducenten zijn de VS met 7,5 miljoen (en een totale verkoop van vijftien miljoen per jaar), de Sovjet Unie met ongeveer zes miljoen, Japan met een produktie van ruim 6,5 miljoen en India met ruim vier miljoen. In Zuid-Amerika geeft Brazilië de toon aan met een jaarproduktie van ongeveer twee miljoen fietsen. Opmerkelijk is de opkomst van de fiets in de ontwikkelingslanden, waar de fiets ook veel wordt gebruikt voor het vervoer van lasten. Het vervoer van fietsen op het autodak verdient, uit een oogpunt van verkeersveiligheid, meer aandacht. In de serie „Fietsotheek" is het boekje „Neem de fiets mee" verschenen, dat uitvoerig ingaat op de vele mogelijkheden van fietsvervoer, typen van rekken en hoe deze zijn te gebruiken, Het boekje kan door overmaking van J 8,90,- op giro 234567 worden aan gevraagd bij de Stichting Fiets te Amsterdam. De sinds 1979 verplicht gestelde rode achterreflector en de reflecterende pedalen bij fietsen hebben een gunstige invloed op de verkeersveiligheid. Volgens de Stichting Wetenschappe lijk Onderzoek Verkeersveiligheid heeft een eerste analyse van de ongevallengegevens aangetoond, dat het aantal slacht offers doden en gewonden dat in ziekenhuizen werd op genomen met 60 tot 80 procent is verminderd. Volgens de SWOV is momenteel 90 tot 95 procent van de fietsen uitgerust met de verplichte reflectiematerialen. Wie fietst, kent tijdens het trappen het befaamde dode punt, waardoor extra energie moet worden geleverd om de roteren de beweging in stand te houden. De Hollandse gereedschap- penfabriek Hogefa te Rotterdam heeft hiervoor een oplossing xgevonden. Zij brengt trappers op de markt, waarbij de ene crank niet langer loodrecht op de andere staat. Het systeem heeft vooral voordeel bij het wegrijden. Te monteren op elke fiets. Nieuw in de mode is een bril met een montuur in de vorm van een fiets, zoals die door de bekende tv- en filmacteur Shaun Cassidy bij bijzondere gelegenheden wordt gedragen. Je valt er als fietser wel mee op. Wie elke dag een half uur fietst, verbruikt in totaal 150.000 ca lorieën extra. Een aardig middel dus om af te vallen. Wel vol houden en niet extra gaan eten. Best Hosiery, de kousen- en sokkendivisie van Bata Nederland, heeft speciale fietscross-sokken in de handel gebracht. De sok is voorzien van een extra lange, elastische boord, waar de broekspijp van de crosser kan worden ingestopt om te voorko men dat deze tussen de ketting komt. Ook voor „gewone" fiet sers natuurlijk. Brede vrachtauto's zijn een bedreiging voor de fietser, omdat de breedte van de wagens op verschillende straten fietsers in de knel kunnen brengen. In Zwitserland hebben politie en jus titie de regering aanbevolen om voor vrachtauto's en autobus sen een maximale breedte van 2,50 meter voor te schrijven. Records De Ford Escorte, 's werelds meest verkochte wagen, heeft het Europees record gevestigd van de snelste tijd waarin van een nieu we wagen het eerste miljoen werd geproduceerd: 26 1/2 maand. Vijfentwintig jaar geleden werd Nederland het eerste exportland van de Duitse Volkwagenfabriek. In 1947 werden de eerste 67 VW's afgeleverd. In 1987 liep de miljoenste auto voor Nederland van de montageband. Pon's Au tomobielhandel B,V. heeft on langs de 1.200.000e Volkswage n/Audi geïmporteerd. Sterspot-prijs Ster-spots munten nu niet direct uit door originaliteit. Een duide lijke uitschieter is de tv-spot voor de Fiat Panda, onder het moto „Met de Fiat Panda lach je ieder een uit". Bij een steekproef onder duizend Nederlanders in de leef tijd van dertien tot zeventig jaar werd deze tot de beste uitgeroe pen. ishboard van de nieuwe Peugeot 305 SR. Een mini-automobiel van Volkswagen, aan gedreven door de kleinste direct inspuitende dieselmotor ter wereld heeft wereld-zuinig- heidsrecord gevestigd: één liter diesel olie was voldoende om precies 1491,3 km af te leggen. Gemiddelde snelheid 16,9 km/h. Door gebruikmaking van uiterst lichte mate rialen kon het ledig gewicht van de mini worden teruggebracht tot 28 kg. Uiteraard werd voor de recordpoging gezocht naar een bestuurder met jockey-maten. De keuze viel uiteindelijk op een 23-jarige secretaresse van VW, die met een lengte van 1,53 meter en een gewicht van 42 kg de beste voorwaarden bood voor een optimale zuinigheid. tals velen zich nog steeds afvragen, of de normale automobi- t nu echt 'iets heeft aan wat voor racewagens wordt uitge- inden, zo was het ook nooit helemaal duidelijk of de op ten- bnstellingen gepresenteerde prototypes en studies werkelijk el nut opleverden. Het leken meer publiekstrekkers of een- alige technische hoogstandjes. Tegenwoordig ligt dat heel lidelijk anders: Fords Probe III en Sierra staan al even dicht j elkaar als Audi's Auto 2000 Forschqngswagen en de nieuwe 0. Als Franse tegenhangers waren er Renaults EVE en de sugeot VERA, gebaseerd op respectievelijk de modellen 18 en f>. En zie, elementen van de VERA vinden we nu in de nieu-. s Peugeot 305. ii hielden prototypes zich vroeger meer bezig met exclusieve Cling of extreme prestaties, dus niet iets voor de modale auto- obilist; de laatste tijd gaat het meer om extreme zuinigheid I dat is wel voor iedereen interessant. De nieuwe 305 toont eer eens aan dat met bescheiden middelen heel wat te berei- in valt op dat gebied. Door kleine stilistische wijzigingen ver eerde de stroomliin met 10 tot 14 pet. Daaraan toegevoegd at kleine motorische verbeteringen en het brandstofverbruik lalt met 11 procent (gemiddeld over het hele programma). klijkheidshalve moet wel vermeld worden dat met name de pselrijders er met de nieuwe 305 sterk op vooruit gaan. Zij lofiteren van de toepassing van de 1.905 cm3 dieselmotor, die irtgeleden zijn entree maakte in de Talbot Horizon. Voor de izinemodellen is er nog steeds de keuze uit 1.290 of 1.472 cm3 otoren. Deze laatste waren dan ook al van heel moderne con- ructie, in tegenstelling tot de 'oude 1.548 cm3 diesel. De nieu- e XUD-9 motor, die we ongetwijfeld ook in de Citroën BX ogen verwachten, is echter even modern als de benzinemo- etere prestaties b bij Peugeot traditioneel goed vertegenwoordigde dieselrij- ?rs worden verwend: zij krijgen een vermogen van 47 kW-65 inplaats van 36 kW-49 pk, gecombineerd met een vijfbak in SRD (meerprijs bij de GLD) en kunnen ook een stuurbe- 'achtiging als extra bestellen. Daardoor is de 305 diesel in één ap gelijkwaardig in prestaties met de eenvoudigste benzine- '5, terwijl hij toch dik 10 procent minder verbruikt dan de ide diesel. Bij de sedans met benzinemotor kreeg alleen de SR »or motorische wijziging meer souplesse. Zij zijn voornamelijk De VW-mini waarmee het wereldzulnlgheidsrecord werd gevestigd.

Leidse Courant | 1982 | | pagina 9