Molukkers niet geholpen met fouten in proces Opel brengt nu ookde financieringskosten omlaag. Paus toont speciale aandacht voor Libanon Energie kosten in „zuinige" huizen 60 procent minder Profiteer van het Opel-Rente-Voordeel-Plan! BINNENLAND /BUITENLAND LEIDSE COURANT VRIJDAG 22 OKTOBER 1982 PAGI1 (Vervolg voorpagina) ASSEN Hoewel de ad vocaten van de acht ver dachten met man en macht hebben getracht het proces ongeldig te la ten verklaren, omdat jus titie buiten haar boekje zou zijn gegaan, vond de rechtbank het te ver gaan de dagvaardigingen nietig te verklaren. Ook het niet ontvankelijk zijn van het Openbaar Ministerie, dat volgens de verdediging in strijd gehandeld zou heb ben met het beginsel van een goede procesvoering, werd afgewezen. De verdedigers zijn steeds van het standpunt uitgegaan dat de twee afgelegde bekentenissen ongeldig waren omdat politie en justitie al tijdens het voor onderzoek de rechten van de verdachten met voeten zouden hebben getreden. De acht ver dachten zouden zijn bedreigd, mishandeld, voorgelogen en beledigd en niet in Huizen van Bewaring, maar in politiebu reaus in bewaring zijn gesteld. volgehouden dat de bekente nissen in vrijheid zijn afge legd, kan dat er niet toe leiden dat alle materiaal van het Openbaar Ministerie wordt weggevaagd", aldus het vonnis van de rechtbank gisteren. „Wel zal het bewijs van de be kentenissen als onrechtmatig verkregen buiten beschouwing moeten worden gelaten". Bij die woorden van de recht bankpresident knikten de ad vocaten gisteren al instem mend en opgelucht. Zonder bewijs geen veroordeling, moeten zij hebben gedacht. Even later bleek echter dat de rechtbank een andere beken tenis, op een later tijdstip afge legd bij de rechter-commissa- ris, wel als bewijs hanteerde. Het ging om de verklaring, die de 21-jarige R.S. op 30 juli heeft afgelegd en waarbij de rechtbank ervan is uitgegaan, dat die niet onder dwang is af gelegd. „Temeer", vervolgt het vonnis, „daar S. deze verkla ring pas op 6 september weer heeft ingetrokken. Bovendien was zijn advocaat aanwezig toen hij de verklaring afleg de". De tweede bekentenis van de 30-jarige J.T. werd wel onge ldig verklaard wegens ge maakte fouten tijdens het vooronderzoek. Ook hij had zijn bekentenis later weer in getrokken omdat hij onder dwang zou zijn afgelegd. In te genstelling tot R.S. echter, herhaalde T. zijn bekentenis later bij de rechter-commissa- ris niet. De Asser rechtbank veroor deelde de 21-jarige R.S., de 31- jarige A.M., de 21-jarige D.M., de 20-jarige R.A. en de 32-jari- ge H.R. elk wegens poging tot moord op de twee agenten in de beschoten politiewagen. Hoewel hoogstens twee van hen daadwerkelijk hebben ge schoten, achtte de rechtbank elk van hen in gelijke mate aansprakelijk voor de moord plannen. Van de de 28-jarige verdachte S.P. werd niet bewezen geacht dat hij aanwezig was als uit kijkpost of ook geschoten heeft. Daarvoor kreeg hij vrij spraak. Wel heeft hij zijn wo ning beschikbaar gesteld om de schietpartij voor te berei den en de wapens te bewaren. Ondanks deze wat lichtere kwalifikatie werd ook S.P. tot drie jaar cel veroordeeld. (Van onze correspondent Cees Manders) VATICAANSTAD „Wij hoeven paus Johannes Pau- lus niet te vragen bij ons op bezoek te komen. In Liba non is hij thuis, en een speciale uitnodiging is dan ook overbodig." Dit zei de Libanese president Gemayel gis teren aan het eind van zijn bezoek aan het Vaticaan. Al enige dagen circuleren in Rome geruchten dat de paus met de Kerst een bliksembezoek aan Beiroet zal brengen, om enig dramatisch effect te verlenen aan zijn oproep tot verzoening en vrede in dat zo geteisterde land. Terwijl het Vaticaan zweeg, verklaarde Gemayel nog voor hij bij de paus „binnen" ging dat een bezoek van „zijne heiligheid" zeker ter sprake zou komen. Gemayel wil best. Zelf behoort hij immers tot het christelijke volksdeel, dat van de aanwezigheid van iemand als de paus al leen maar kan profiteren. Maar diplomatiek, om niet te zeggen politiek, zijn er nog heel wat problemen op te lossen voordat het zover zal zijn dat de paus naar Beiroet kan vliegen. De vraag is, of de buitenlandse troepen, en dan vooral die wier aanwezigheid de Libanese regering niet op prijs stelt, op tijd vertrokken zullen zijn. Als de paus naar Libanon gaat. zal hij namelijk zeker de Palestijnse vluchte lingenkampen willen bezoe ken, en deze liggen nu nog in het door Israël gecontroleerde gebied. De paus heeft een half uur met Gemayel gesproken, waarna de beide staatslieden elkaar in het openbaar toe spraken. De paus gewaagde toen van de speciale belang stelling die hij als paus altijd voor Libanon heeft gehad, vanwege de tragische feiten die zich daar hebben voorge daan en ook vanwege de ster ke christelijke gemeenschap „die de kerk mooie heiligen heeft geschonken". Gemayel dankte de paus en vroeg hem „ons te blijven helpen met Uw zorgen en gebeden". Na het bezoek aan het Vaticaan werd Gemayel ontvangen door de Italiaanse republiek. Het weer op gang brengen van het vredesproces in het Mid den-Oosten wordt ernstig be moeilijkt door de voorwaarden die Israël stelt voor een terug trekking van zijn troepen uit Libanon. Dit is gisteren in Washington in Amerikaanse regeringskringen vernomen. Aan de vooravond van de be sprekingen tussen de Ameri kaanse regering en een af vaardiging van de Arabische Liga over problemen in het Midden-oosten, tonen Ameri kaanse functionarissen een diep pessimisme over de kan sen op een akkoord, dat moet leiden tot een spoedige terug trekking van de Israëlische troepen uit Libanon. „Zolang het Israëlische leger in Liba non is. zal het onmogelijk zijn vooru itgang te boeken naar een algehele regeling voor het Midden-Oosten", verklaarde een functionaris van het State Department gisteren na een ontmoeting met de Israëlische minister van buitenlandse za ken, Shamir. Frontale botsing OUD ADE Op de provinci ale weg nummer vijf in Oud Ade zijn gisteren twee auto's totaal vernield toen een van de bestuurders plotseling keer de. Een 41-jarige man uit Lei den reed op de weg, toen uit tegenovergestelde richting een 34-jarige man uit Oegstgeest stopte en opeens draaide. De Leidenaar kon de auto niet meer ontwijken en reed er in volle vaart tegenaan. De be stuurders liepen slechts lichte verwondingen op. SCHIEDAM In Schiedam wordt volgende week de eers te paal geslagen voor de bouw van 184 zogenaamde minimu m-energiewoningen. Deze hui zen zijn uitgerust met een bij zonder pakket aan energiebe sparende maatregelen. Het gasverbruik in deze woningen kan daardoor naar verwach ting met zestig procent worden teruggedrongen. Opvallend bij de huizen is verder de herin troductie van luiken. Volgens een woordvoerder van de gemeente Schiedam wordt thans in een doorsnee eengezinswoning jaarlijks 2.500 kubieke meter gas ver bruikt. Volgens de ontwikke laars van de nieuwe Schie- damse woningen kan met de voorgestelde maatregelen met 700 tot 800 kubieke gas per jaar worden volstaan, de ge meente zelf houdt het ver bruik van ongeveer 1.000 ku bieke meter aan. De aanleg van centrale ver warming in deze woningen is niet nodig. In een aantal wo ningen wordt een hoog rende- ments allesbrander geplaatst, in het merendeel van de wo ningen vindt bijverwarming plaats door middel van een speciaal ontworpen geiser. De huur van deze woningwet woningen ligt gemiddeld der tig gulden per maand hoger, de woonlasten zullen echter gezien de geringe verwar- mi ngskosten lager zijn, zo ver wacht de gemeente Schiedam. De energiewoningen worden voornamelijk „op het zuiden" gebouwd. De ramen aan de noordzijde zijn relatief klein om warmteverlies te voorko men. Omdat de m-e-woningen zo goed zijn geïsoleerd moeten alle vertrekken worden ge ventileerd, teneinde vocht- en reukproblemen te voorkomen. Om warmteverlies te voorko men wordt de aangezogen koude buitenlucht eerst met behulp van een warmtewisse laar via de „vertrekkende" ventilatielucht opgewarmd De 31-jarige J.N. en de 30-jari- ge J. T. tenslotte werden op staande voet in vrijheid ge steld wegens gebrek aan be wijs. T. dus voornamelijk om dat zijn eigen bekentenis we gens een gemaakte fout bij het vooronderzoek niet tegen hemzelf en de anderen als be wijs gebruikt mochten wor den. J.T. zal zich overigens nog wel voor de rechtbank moeten verantwoorden wegens open lijke geweldpleging en vernie ling. Hij behoorde tot de groep Molukkers die in de dagen na de schietpartij de binnenstad van Assen onveilig maakte. Daarbij werden onder meer in Café De Vogelaar niets ver moedende barbezoekers met kapotgeslagen bierflessen en glazen bewerkt. De andere twee van de oor spronkelijke tien verdachten J.S. en H.N., hebben zich aan het proces onttrokken door onder te duiken na familiebe zoek. J.S. zal op 28 oktober als nog terecht staan desnoods bij verstek, aan H.N. zal een nieu we dagvaarding uitgereikt moeten worden omdat de vori ge nietig werd verklaard. De advocaten van de zes ver oordeelden zullen tegen de vonnissen in hoger beroep gaan. Verwacht wordt dat het Openbaar Ministerie hetzelfde zal doen tegen de twee vrij- Verdriet bij familieleden voor de rechtbank waar giste ren het vonnis werd uitgesproken tegen de acht Moluk kers die eerder dit jaar een politieauto zouden hebben beschoten. Twee verdachten werden vrijgesproken, de zes anderen kregen ieder drie jaar gevangenisstraf op spraken. Advocaat C. Korvini- trokken zijn, „diep medelijden us verklaarde namens alle ad- te voelen met de veroordeelde vocaten die bij het proces be- gevangenen". opklaringen De scheidingslijn tussen zak droge lucht boven het grol -■ -i deel van West-Europa en |.1J lere en droge oceaanl) komt vannacht boven ons 1 1 terecht en trekt vervolr I langzaam naar het oosten.V** binnendringen van de koe lucht veroorzaakt veel be* king waaruit enige tijd r#z'en valt. Morgen bereiken on» °P de loop van de dag weeri'ILI<: klaringen, het eerst in f westen. Vannacht is er wepiln wind en kan bij een tempP tuur van omstreeks 10 gr«j in de regen mist ontstfect fgen Overdag wordt het ongejde 13 graden, dat is zo'n 5 gr^ ?n koeler dan vandaag het gP.m was. De wind draait mornce naar het noordwesten 'aPP neemt toe tot matig. Bmd rkw ^film sinds 1969 is Opel de meest M gekochte auto in Nederland. Omdat steeds meer automobilisten kozen voor blijvend lagere autolasten, betrouwbaarheid en de hoogste inruilwaarde. Het Opel-programma is nog aantrekkelijker ge worden. Allereerst heeft Opel met nieuwe technische toepas singen een ongekende betrouwbaarheid inge bouwd. Dat resulteert gelijk ook in twee grote voordelen: 1. lagere onderhoudskosten (slechts één enkele keer per 15.000 km of éénmaal per jaar); 2. ae hoogste inruilwaarde. Als derde voordeel introduceert Opel nu ook voor de komende maanden een nieuw financierings plan, waarbij u gedurende ae looptijd een aanzienlijk bedrag bespaart en van Opel nieuw De financieringsdeskundigen (GMAC) hebben een aantrekkelijk financieringsplan ontworpen. Het Opel-Rente-Vooraeel-Plan. Dit betekent dat u op een gefinancierde nieuwe Opel minder rente betaalt dan u tot nu toe gewend was. Over de looptijd bespaart u een aanzienlijk bedrag, dat natuurkjk afhankelijk is van de hoogte van de financiering. Hiermee start Opel een nieuwe aktie om de autokosten te verlagen waar mogelijk is. Voorbeeld: f12.000,- Bij een financiering van: over 36 maanden bedraagt de gebrui keiijke termijnbetaling per maand: Bij het Opel-Rente-Voordeel-Plan: Over de totale looptijd van 3 jaar is het rentevoordeel fl.310,40 (74 rentevoordeel) f424,40 (17,7% rente) f388,- (10,6% rente) Bij een financiering vanf20.000- over 36 maanden stijgt het rente voordeel tot f 1.961,28 Een goede reden om Opel als nummer één ook op uw lijstje te zetten. Een uitgebreide proefrit en een gesprek met uw Opel-dealer zullen u direkt overtuigen van een aantal scher pe voordelen die alléén Opel u kan bieden. (Geldig voor alle Opel-personenwagens, gekocht tussen nü en 31 december 1982.) Bij verandering van de algemene rente tarieven wordt ook het Opel-Rente-Voordeel-Plan aangepast

Leidse Courant | 1982 | | pagina 8