erfstsonate in dierenpark Vassenaar kreeg slotaccoord an een requiem Katholieke Derde Wereld Organisaties naar „Duinzicht" in Oegstgeest ':gio "li -\ REGI0(J0UR)NAAL W oningbouwverening bouwt 2000ste huis >4i 1983 geen overwerk, schoolzwemmen en boomplantdag in Voorhout LEIDSE COURANT VRIJDAG 22 OKTOBER 1982 PAGINA 7 SSENAAR Natuur- wisten de ingewijden, er een tijdbom onder jrk van Louwman lag dat het aftellen al ja- geleden is begonnen, kenden immers de istieken met de alar- •ende curves, die de jende kosten en het adig dalende aantal Dekers als hinderlijke iduwen bleven vol- zagen ze met eigen ogen, het broodnodige onder- I aan de verblijven der ;n achterwege bleef en iet 15 hectaren grote park de propvolle Rijks- itweg, die het groene hart Wassenaar onbarmhartig tweeën heeft gekliefd, zaam maar zeker verloe- e. Maar toch bleven ze dik en dun geloven in deren en namen ze het k van de rampspoed, dat dag terrein won. nauwe- serieus. teraf zegt Hanneke ivman met slordig geac- le berusting: „We wisten eel lang, dat ons park op and van de afgrond ba- eerde. Een maand of wat den heeft een adviesbu- de zaak nog eens grondig gelicht en toen we het rt onder ogen kregen epen we. dat er echt geen levingskansen meer wa- en dat sluiting onvermij- was geworden", t we de laatste tijd gedaan n was dweilen met de open. Je wist donders- dat er in het park van moest worden ver- jwd en opgeknapt. Maar je de de aloude struisvogel- iek en deed net alsof je zag". r God hoorde ons wel ilijk brommen. Dat ver van de olifanten is voor ook een levensgrote doorn (iet oog. Je ziet in andere rentuinen hoe het moet, je t tekeningen maken en agt de vereiste vergunnin- aan. Maar de plannen htenNen Pr°mpt door de ge- D0Stente Wassenaar afgekeurd, it de heren ambtenaren en het weer eens beter en len zo hun eigen ideeën een verantwoord huis de olifanten. Door dat leren stegen de kosten boven het anderhalf mil- en was een nieuw ver voor die beesten en on bare kaart geworden". moedig g wat zou je denken van de tedige hokken, waarin onze orang oetangs leven? Dat kan toch ook niet meer. Gek genoeg voelen die beesten zich bij ons opperbest op hun gemak, maar wij hadden ze toch graag een wat betere be huizing gegund". „Gek genoeg groei je naar zo'n moment toe. Dat heb ik mezelf tenminste wijs ge maakt. Maar nu het eenmaal zover is en het vonnis is ge veld heb ik de grootste moeite om te accepteren, dat het bij na afgelopen is. Is alle energie die we er in hebben gestopt dan toch voor niks geweest? Ik moet het wel geloven als ik die ellendige koppen in de kranten zie: TWEEDUIZEND DIEREN TE KOOP. En dat is dan nog vet gedrukt ook. Mijn God, wat staat dat armoedig. En alsof dat nog niet genoeg is krijg je prompt daarna een stroom van telefoontjes. „Me vrouw, kunnen we bij U een apie voor onze jongste zoon komen halen?". Alsof je een failliete supermarkt in bees ten runt". De dwergchimpansee Naomi, die op haar schoot aandachtig heeft meegeluisterd schenkt haar.hevig hoestend, een hul peloos droeve blik en vleit zich vervolgens schurkend aan haar borst. Het dier is ze ven maanden geleden via een keizersnede ter wereld geko men en woont sindsdien als monkelende commensaal in het huis van directeur Jan Louwman. Met die inwoning is een oude traditie voortgezet, want ook de stichter van Dierenpark Wassenaar had de gewoonte om, kapseizende dieren in alle formaten liefderijk in zijn ruim bemeten woning onder dak te bieden. Vaak gebeurde het dan ook, dat gasten, die zich discreet verwijderden om de handen te wassen cq de neus te poederen na korte tijd lijkbleek in de salon terug keerden, omdat ze even tevo ren in de badkamer oog in oog hadden gestaan met een halfwas tijger of een neus hoorndreumes, die hen speels een kontje gaf. Hechte band Hanneke Louwman peinst er voorlopig niet over om Nao mi, die ze verrast heeft met wat fleurige -babykleertjes, straks met de levende have van hetsterfhuis aan de hoogst biedende dierentuindi recteur mee te geven. Dat geldt overigens ook voor een handvol apaca's, cheetah's, een kameel en een kangoeroe, die in het priv-domein van de familie hun dagen slijten. Ze hebben indertijd onder kom mervolle omstandigheden huft opwachting bij de familie gemaakt en inmiddels is er In huize Louwman, dat grenst aan het Dierenpark Wassenaar, is men zichtbaar nog steeds niet bekomen van de jobstijding, dat hun ark gestrand is. Aiieen Hanneke Louwman ziet kan een broze glimach te produceren, als ze zegt: „Mensen, die onze cijfers zien vinden het onbegrijpelijk, dat we het nog zo lang hebben volgehouden". Haar mening worden met somber stilzwijgen gedeled door (van links naar rechts) de dwergchimpansee Naomi, zoon Eric (12), de Afrikaanse basenji Kiki, directeur Jan Louwman, dochter Tineke (15) en de herder Amor. een hechte band ontstaan tus- sen mens en dier. „We zijn zo aan die beesten verknocht", bekent ze, „dat we er voor geen prijs afstand van willen „Het is trouwens de bedoe ling, dat we op bescheiden schaal doorgaan met het fok ken van diersoorten, die met uitsterven bedreigd worden. Op dat punt hebben we in de loop der jaren een internatio nale reputatie opgebouwd. En dat willen we graag zo hou den. We verdienen er zo goed als zeker geen stuiver mee. maar zolang we het financieel kunnen rooien met ons fami liekapitaal gaan we door". Veel steun van de overheic verwachten Jan en Hanneke Louwman overigens niet. Ze hebben ook gelezen, dat de burgemeester van Wassenaar in zijn eerste reactie heeft ge roepen, dat Dierenpark Was senaar behouden moet blij ven. Maar die oprisping be schouwen ze voorlopig als een goedkope grafrede, die geen konsekwenties zal hebben voor de gemeentekas. Nul komma nul „De steun, die wij van Wasse naar hebben gekregen", we ten zij, „is tot nog toe nul komma nul geweest. Alle po gingen, die we in de loop der jaren ondernomen hebben om de gemeente te interesseren voor ons park, zijn op niets uitgelopen. Er was geen enke le interesse voor overname. En toen andere gemeenten in Nederland, waar een dieren tuin is, de vermakelijkheids belasting al lang hadden afge schaft, moesten wij die nog steeds braaf bij de heer Staab inleveren. Op die manier heb ben we Wassenaar ruim één miljoen gulden aan subsidie toegespeeld. Nee, van die kant verwachten we niks". Buiten heeft de natuur zich ondertussen in passende rouwkleding gestoken.*Tussen de bomen, waardoor je allang het bos weer kunt zien. zijn zware regensluiers gedra peerd en de weinige bladeren, die nog dralen op de takken zijn onder een vracht tranen verkleurd tot hetzelfde roest bruin, dat op handen van oude mensen het naderend stervensuur aankondigt. Ook de vogels zijn solidair en hebben collectief tot nader or der een zwijgverbod geaccep- Door die maten rust klinkt de herfstsonate in Dierenpark Wasssenaar opeens als een re- qiuem. Vreemd. Het doet bijna wel dadig aan. LEO THURING Deze steun is hartverwarmend WASSENAAR „De re acties zijn echt hartver warmend. Het is onge looflijk, al die reacties. We hadden dat nauwe lijks verwacht. Er wordt enorm veel gebeld door mensen die vragen: kun nen we niet iets doen Die briefkaartenactie van deze krant lijkt me daar om juist zo'n goed initia tief". Aldus vanmorgen een en thousiaste Hanneke Louw man van het Dierenpark Wassenaar, die sinds het be kend worden van het nieuws dat het park zijn poorten moet sluiten wordt overstroomd door telefoontjes, brieven en briefkaarten van mensen die dat kost wat kost willen voor komen. „We zijn daar ontzet tend blij mee. We krijgen uit alle hoeken van het land tele foontjes. Wat we ermee gaan doen weten we nog niet. Het is allemaal zo overrompelend. We moeten het eerst eens la ten bezinken". Onder de reacties ook tele foontjes van de coördinator van de in het verleden ge voerde actie „Artis moet blij ven", van gemeentelijke be stuurders en van gewone mensen, die noodacties willen starten om geld bijeen te za melen voor behoud van het park. Hanneke Louwman over zo'n noodactie: „Ik denk dat we bij financiële hulp weinig gebaat zijn, omdat je over een jaar weer dezelfde problemen hebt. Het gaat erom dat het park zodanig hulp krijgt, dat het voortbe staan voor altijd verzekerd Inmiddels hebben gedepu teerde staten van Zuid-Hol land laten weten het besluit van het dierenpark tot slui ting over te gaan te betreuren. Het Dierenpark heeft onlangs nog gesprekken gevoerd met GS over subsidiering, maar kreeg te horen dat daar geen mogelijkheden toe waren. GS zullen nu kijken wat nog ge daan kan worden om het park open te houden. De gemeente Den Haag wil de zaak aankaarten in het Ge west 's Gravenhage, waarin zeven regio-gemeenten sa menwerken. Bekeken wordt of een gezamenlijke subsidie en druk op het ministerie van Economische zaken tot gun stige gevolgen voor het die renpark kan leiden. De voedingsbonden van de FNV, waarbij het personeel is aangesloten, vindt dat de lei ding van de tuin aan een on derzoek moet worden onder worpen. Volgens de bonden heeft de directie de suggestie om gezamenlijk bij de over heid te pleiten voor subsidie, „altijd hooghartig van de hand gewezen Het Noorderdierenpark in Emmen heeft laten weten en kele dieren over te willen ne men, maar te hopen dat dit niet noodzakelijk is. Directeur Rensen ziet namelijk liever dat de overheid alles doet om Wassenaar open te houden. rSTGEEST Het ka- pand „Duinzicht" de Rhijngeesterweg 40 Oegstgeest gaat een toekomst tege- >t. Dit klooster werd in midden van de vorige w gesticht op instigna- van Mgr. baron van ckerslooth, bisschop Curium i.p.i. Het ft bijna 130 jaar onder- geboden aan de Zus- Franciscanessen van isendaal (Mariëndal). pand is nu gedeelte- overgenomen door en- organisaties met een internationaal ka ter wier activiteiten in het verlengde liggen van wat de stichter en zuster congregatie heeft gedre ven. De zusters Franciscanessen hebben ongeveer 60 pfocent van het gebouw het voor malige weeshuis en bejaarden centrum ontruimd. Na de grondige verbouwing en her indeling van noordvleugel, middenstuk en achtergebou wen nemen drie katholieke organisaties die werkzaam zijn in de derde wereld Duinzicht in gebruik. Allereerst het Cen traal Missie Commissariaat (CMC), een Stichting die de belangen behartigt van alle Nederlandse religieuze orden en congregaties die zich met missionaire activiteiten bezig houden. Vervolgens de Stich ting Cebemo, de grote katho lieke organisatie voor ontwik kelingssamenwerking, die is voortgekomen uit het CMC. Tenslotte EuronAid, een over koepelende organisatie van in stellingen die zich in de EG- landen bezighouden met voed selhulp en noodhulp in heel de wereld. Deze organisaties zijn volledig uit hun huizen gegroeid aan de Haagse Van Alkemadelaan. Het bleek niet mogelijk om een passend nieuw onderko men binnen de residentie te vinden. De ruimte en oor spronkelijke bestemming van Huize Duinzicht bleek tenslot te het best aan de gestelde voorwaarden te voldoen. Met de komst van de 125 me dewerkers en medewerksters van deze organisaties is Oegst geest een wereldcentrum van missie en zending en van het daarmee samenhangende ont wikkelingswerk rijker. Een gedeelte van de personeelsle den zal zich tezijnertijd vesti gen in of nabij Oegstgeest. Vanaf 1 november 1982 wordt er verbouwd in Duinzicht. Met de verbouwing en inrichting zijn zes maanden gemoeid. De kloostergemeenschap van cir ca 30 religieuzen blijft functio neren. Lustrum De Stichting Welzijn Ouderen Oegstgeest viert maan dagmiddag het derde lustrum. Dat gebeurt met een re ceptie van vijf tot zeven uur in het dienstencentrum aan de Lijtweg 9 in Oegstgeest Jazz Band Ball De voorverkoop voor een groot „Super Jazz Band Ball" op 20 november in Noordwijkerhout begint maandag. Het „Ball" wordt georganiseerd door Ted Easton Productions en de Evenementencommissie Noordwijkerhout en wordt gehouden in de Schel ft. Op vier podia zullen twaalf bands (o.m. Passadena Roof Orchestra) en vijf solisten (o.a. Rita Reys, ted Easton) optreden. De kaarten kosten 40 gulden per persoon en zijn verkrijgbaar bij het VVV-kantoor aan de Herenweg 14 in Noordwijkerhout. Koffieconcert Ronald Brautigam geeft zondag in De Bron in Alphen aan den Rijn een koffieconcert Brautigam, die on langs zijn eerste plaat uitbracht, speelt werken van Haydn, Beethoven en Schumann. Het concert begint om half een. Kaarten kosten vijf gulden, CJP'ers en bezitters van de pas 65+ betalen een gulden minder. De in '54 in Amsterdam geboren Brautigam trad al eerder Ouders De Stichting voor Maatschappelijke Dienstverlening „Horst en Vliet" in Leidschendam gaat vanaf maandag weer een serie van zes bijeenkomsten beleggen voor al leenstaande ouders met kinderen. Het uitgangspunt is wat verbreed omdat ook weduwen en weduwnaars met kinde ren aan de gespreksgroepen kunnen deelnemen en niet al leen gescheiden ouders die al dan niet zelf de voogdij over hun kinderen hebben. Tijdens de bijeenkomsten, die duren van 20.00 tot 21.30 uur kunnen de edeelnemers met elkaar van gedachten en gevoelens kunnen wisselen. De deelna me is gratis. Opgave en/of informatie worden verstrekt door de gespreksbegeleidsters mevrouw H. van Santé of mevrouw A. Valkenburg, elke morgen tussen 9.00 en 10.00 uur te bereiken onder tel. 270200. Mathieu Simmer De kunstenaar Mathieu Simmer exposeert tot en met 11 november in Auberge De Kieviet aan de Stoeplaan in Wassenaar. Het gaat om aquarellen en olieverfschil derijen van de hand van deze Haagse kunstenaar. Pas na zijn pensionering werd hij een full-time kunste naar. Simmer is vooral bekend in Nederland en de Verenigde Staten. Zijn werk is niet maatschappelijk geëngageerd en bevat, naar hij zelf zegt, geen enkele boodschap. Het is naturalistisch, wat impressionis tisch en ontstaan uit de vreugde die de kunstenaar be leeft bij het zien van iets moois en het weergeven daar van. Musical De musical die ter gelegenheid van 700 jaar Nieuwkoop werd gehouden, is vanaf deze week op geluids- en video band verkrijgbaar. Bij de afdeling welzijnszaken op het ge- meenthuis worden de banden verkocht. Drie geluidscasset tes met daarop de musical kosten veertig gulden. Een cas setteband met alleen de zang moet twintig gulden opbren gen. De videocassette met de hoogtepunten van de musical kost tachtig gulden. LEIDERDORP De Algeme ne Woningbouwvereniging Leiderdorp heeft tot nu toe 2000 woningen laten neerzet ten. Aan het bereiken van die mijlpaal werd vanmiddag uit gebreid aandacht geschonken. Mevrouw E. Prins-Haveman, voorzitster van de verhuur- commissie van de AWL reikte op het kantoor de sleutel uit van de 2000ste woning aan de familie W.A. Bouwman. Deze woning staat aan het Jan de Hartogplein 68 en maakt deel uit van een complex van 80 woningen voor één- en twee persoonshuishoudens, beter bekend als Het Slakkehuis. Het ontwerp is gemaakt door architectenbureau Zanstra, de Clerq, Zubli, Van den Oever en partners en de bouw is in handen van de Aannemings combinatie Leiderdorp BV. De 80 woningen aan het Jan de Hartogplein zijn een deel van de bouwstroom van 367 wo ningen die in opdracht van de AWL in Buitenhof Leiderdorp worden gebouwd. Naast de 2000 woningen bezit de wo ningbouwvereniging 167 gara ges, 15 parkeerplaatsen, 2 kan toren, 3 winkels en 2 kinder speelzalen. De AWL heeft mo menteel nog 76 woningen in aanbouw. Bromfietser breekt benen KATWIJK AAN DEN RIJN Een 44-jarige bromfietser is gis teravond om negen uur gewond geraakt toen hij op de Zaqdlaan in Katwijk aan den Rijn opeens op de verkeerde weghelft ging rijden en tegen een auto opbotste. De bromfietser uit Oegstgeest brak daarbij allebei zijn benen. AF 1984 JAARLIJKS 159.000 GULDEN MINDER ORHOUT Geen rwerk meer, afschaf- van het schoolzwem- afschaffen van de mplantdag, versneld hrijven van de sport- I SEC en verhoging de belastingen. Dat is greep uit de maatre- ïn, die B en W van irhout de raad voor- len om in 1983 te ne- 1. Die extra maatrege- zijn nodig om de be ting voor dat jaar slui- d te krijgen. Overigens irschuwen B en W in >as verschenen meerja- begroting voor 1984 tot met 1988 voor nog er bezuinigingen, om- in die periode jaarlijks .000 gulden minder zal 'den ontvangen van rijk door de bezuini- 1 (gen op de verschillen de ministeries om het fi nancieringstekort van de regering terug te dringen." Behalve deze sombere vooruit zichten wordt Voorhout naar verwachting de komende ja ren ook nog geconfronteerd met een dalende uitkering uit het gemeentefonds. Als het' wetsvoorstel wordt aangeno men om de gemeenten een uit kering te geven, die meer is gebaseerd op het oppervlak en de bebouwing ervan dan op het aantal inwoners, zal Voor hout de komende tien jaar' 34.000 gulden per jaar minder in het laatje krijgen. Zowel in de begroting voor 1983 als de meerjarenbegroting wordt uitgegaan van het een flinke groei van het aantal woningen en inwoners. Vol gens beide plannen moet Voorhout per 1 januari 1983 6.900 inwoners tellen. In 1988 zouden dat er 9.852 moeten zijn, 2.952 meer dus. Dat aantal is gebaseerd opde voltooiing De afbouw van het verrijzende plan Spoorlaan II is noodzakelijk om Voorhout finan cieel op de been te houden. van het plan Spoorlaan II en een de oplevering van alvast 800 woningen in Oosthout. Het aantal woningen komt daar door van 2.114 op 1 januari 1983 op 3.051 op 1 januari 1988. Het is dus voor de financiële ftositie van Voorhout van be- ang dat beide bouwplannen ook gerealiseerd worden. Bouwplannen B en W hebben er goede hoop op dat voor 31 december 1983 een premiebeschikking van het ministerie wordt ontvang en voor de bouw van 29 pre- mie-A-koopwoningen in Spoorlaan II. Momenteel 'wordt al hard gewerkt aan de bouw van 61 woningwetwo ningen en 25 premie-A-koop- woningen, waarvoor de eerste paal op 3 juni de grond in ging. Het plan voorziet verder in de bouw van 37 gezindswo- ningen in de premie-A-koops- feer. Mocht dat niet lukken, dan zal worden geprobeerd Wat betreft het plan Oosthout hoopt het college dat in de eerste helft van 1983 begonnen kan worden met de bouw van 100 woningwet-, 136 premie- huur- en 34 premie-A-koop- woningen. Die bouw is ook noodzakelijk om het groeiend aantal woningzoekenden te kunnen helpen. Per 1 januari 1981 telde Voorhout nnog 290 woningzoekenden. Op 1 janua ri 1982 waren dat er al 384 en in september van. dit jaar was dat aantal opgelopen tot 424. Voorzichtig Voorzichtig beleid is verder geboden, stellen B en W in de aanbiedingsbrief bij de begro ting. Zonder ingrepen zou er komend jaar een tekort van 369.367 gulden optreden. Dat is een iets beter resultaat dan bij de begroting van 1982. Toen moesten er extra maatregelen worden genomen om te voor komen dat een tekort van ruim een half miljoen gulden zou optreden. Voor nieuwe in vesteringen houdt Voorhout in de komende vijf jaren maar 333.000 gulden over. B en W concluderen daaruit dat de vooruitzichten weinig roos kleurig zijn en dat er in die ja ren dus voorzichtig met het beschikbare geld moet worden omgesprongen om de bestaan de voorzieningen op het huidi ge peil te handhaven. Behalve de al genoemde maat regelen willen B en W in 1983 ook de uitgaven van gemeen tewerken beperken, subsidies voor accomodaties met tien procent verlagen, de onroe- rend-goedbelasting en honden belasting met vijf procent ver hogen, de reinigingsrechten en leges met vier procent laten stijgen en de verhuur van de sporthal en het gymnastieklo kaal van 16 naar 44 gulden per uur brengen.

Leidse Courant | 1982 | | pagina 7