Omwegen Jeugdoperette speelt „De pruik van de ken Ot en Sien kunnen daarna un gang gaan >e Mare-kerk die een .eidse Marie-kerk werd Vreemdelingendienst heeft !iiet menselijk gehandeld" Geen juridisch alternatief voor het oplossen van rellen AAD VAN KERKEN OVER UITZETTING i RIE TURKSE MEISJES Yvonne Vrolijk en Ruud Vermeij dansen in Tokio SIN. -GIO LEIDSE COURANT VRIJDAG 22 OKTOBER 1982 PAGINA 5 Conclusie sprekers actualiteitencollege: DE MASCOTTEUIT OEGSTGEEST GAAT ER WEER ENTHOUSIAST TEGENAAN Op mijn omwegen door stad en land kom ik graag mensen tegen. U kunt mij telefonisch of schriftelijk vertellen wie u graag in deze rubriek zou willen tegenkomen. Ik ben bereikbaar via 071 - 12 22 44 op toestel 10. door Ton Pielers d>< De Mascotte", het Jeugd n dl Iperette Gezelschap dat n p omicilie in Oegstgeest ft, gaat het podium /eer beklimmen voor en klinkende en dave- ende opvoering van „De ruik van de koning". wordt de jaarlijkse resentatie in de aula aa an het Rijnlands Ly- od! eum. Oegstgeest. Ruim jaar is „De Mascotte", nder de schutse van de t i irui IQ Iet Stichting Jeugd- en Jon gerenwerk Oegstgeest (SJJO), alweer sprookjes achtig doende met het boeien van Jong en Oud; geheel in overeenstem ming met de opzet van Johan Looijenstein en zijn vrouw Jo, „uit wie de Mascotte is ontstaan", zoals blijkt uit de infor matie van Johan zelf. Jo han Looijestein verzoekt me enige ruchtbaarheid te willen geven aan deze operette-activiteit. Bij wijze van groet zette Jo han boven in zijn, niet van taalgeritsel gespeen de, brief op een balk met de vioolsleutel de noten Re, Mi en Si. Hoornge schal door berg en dal voor de negende opvoe ring van het gezelschap. Ik zal me zoveel moge lijk aan het originele woordgebruik van Johan houden. Dat bevordert de levendigheid en de voorpret. „Het was weer een jaar van repeteren, met veel enthou siasme door de kinderen en de leiding van „de Pruik van de Koning", een operette die overigens 6 jaar terug al een keer werd gespeeld. Onder ling is al dolle pret beleefd aan deze komische kindero perette die op 30 oktober in première gaat, in drie bedrij ven, vier taferelen; zangtek sten van M.C.M.v.d.Wouw- Donge, muziek van J.Tj.v.d.Wal. Arrangement voor strijkers en blazers be werkt door Richard van Osta". Overigens is „De Mascotte" een groep van plezier die rond het jaarlijkse optreden ook fijne avonden en midda gen voor bejaarden en ande ren geeft. De Van Looijen- z°i n de beschouwing over de tentoonstel- (d ng „Leiden in koper gesneden", in het "a iemeente-Archief Leiden (zie de ru- ajiriek van woensdag) is deze foto he in tas niet meegenomen, omdat hij in een i erkeerd vaarwater terecht was geko- len. Vanwege de sfeer en het curieuze j ran de zaak toch nog maar die repro- luktie meegenomen vandaag. Het is de Aarekerk met 18e eeuwse mensen bij llerlei bezigheden, even vóór 1800 ge- ri ien door de bril van Isaac van Haas- mBrt, nagegraveerd door Winckler en miitgegeven door Georg Probst die met dat woordje „Mare" geen raad wist en er maar „Marie" van maakte. Toen was er nog een onbekende „krasser", die de „Marie-kerk" voorzag van fel lich tende ramen met heiligenfiguren, in een verder kermisachtig spektakel met halsbrekende toeren vereisende vetpo tjes alom. Het bleef dus „Maar". Het opticum staat in een zwarte kijkkast en is genummerd 42. Alles bijeen een won derlijk tafereel, waard om tot 7 no vember gezien te worden bij het GAL. IIDEN De Taakgroep granten van de Raad iCn Kerken in Leiden is n mening, dat de Leidse eemdelingendienst niet f inselijk heeft gehandeld IJ het op 13 oktober uit t land zetten van drie frkse meisjes. De Taak- 0 oep heeft in een brief i de Vreemdelingen- mst om opheldering ge- 1 agd. In een eerste reac- ontkent politie-voor- ihter D. Graveland deze 1 schuldiging. Hij zegt, it de politie gedwongen ïrd impopulaire maatre ten te nemen. drie Turkse kinderen ver ven sinds begin dit jaar bij ito vader in Leiden. De va- T die is gescheiden, woont 'ds 1974 in Nederland. Hij 1 zijn dochters (7, J0 en 12 foud) overkomen en vroeg or de drie een verblijfsver- ining aan. Staatssecretaris leltema wees dat verzoek in lustus af. Hij was van me- hg. dat de vader niet had nnen aantonen, dat hij het Itelijk gezag over de kinde- 1 voerde. Dat gezag ligt bij 'moeder in Turkije. In een geding trachtte de vader i kinderen alsnog te behou- fc Het kort geding had geen' iultaat. Toen de vader zijn chters niet .terug naar hun moeder stuurde, greep justitie in. Op 13 oktober werden de kinderen op het vliegtuig naar Istanboël gezet. De Taakgroep Migranten van de Raad van Kerken protes teert niet tegen de beslissing, dat de kinderen het land uit moesten. Wel zet de Taak groep vraagtekens bij de ma nier waarop de meisjes zijn be handeld. In de brief zegt de Taakgroep: „De- drie kinderen stonden op woensdag 13 okto ber op de bus te wachten. Een van de meisjes was iets verge ten en rende terug naar huis. Daar werd zij door mensen van de Vreemdelingendienst vastgepakt en in een auto ge zet." „Het meisje wordt naar het bureau gebracht en de vader kreeg telefonisch te horen, dat de tienjarige Ayser om tien uur op het vliegtuig naar Is tanboël werd gezet. De vader, die wil dat de kinderen bij el kaar blijven, bracht de twee andere meisjes naar het bu reau. De vader heeft geen af scheid kunnen nemen van Ay ser," aldus de Taakgroep. Volgens de Taakgroep was de opvang van de kinderen niet geregeld. De moeder wil de meisjes niet meer, zij is her trouwd en heeft de zorg over zeven kinderen. De vader bel de zijn broer in Turkije, die de drie meisjes heeft opgevangen. De broer kan de kinderen niet bij zich houden, omdat zijn vrouw met scheiding dreigt. De Taakgroep stelt de vreem delingendienst de volgende vragen. „Kunt u met ons in stemmen, dat de uitvoering van de last tot uitzetting van de kinderen een eigen verant woordelijkheid is van de Vreemdelingendienst?" „Kan de Vreemdelingendienst Lei den een opdracht als deze niet op humane wijze uitvoeren?" Welk belang staat voorop, dat van het land of het belang van de kinderen?" Is de Vreemde lingendienst niet verantwoor delijk voor de opvang van de kinderen in Turkije?" De brief is ondertekend door predikant A. Dronkers van de Hervorm de Diaconie, studentenpastor J. van der Hoeven en Gerefor meerd predikant M. van der Velden. Voldoende Politie-voorlichter D. Grave land zegt, dat de vader van de kinderen voldoende tijd heeft gehad om zijn kinderen zelf naar Turkije te sturen. „De man wist op 30 augustus dat zijn dochters voor 16 septem ber het land uit moesten, hij heeft ruim veertien dagen de tijd gehad om dat te regelen. Op maandag 11 oktober kre gen wij bericht uit Den Haag dat de kinderen op 13 oktober in het vliegtuig moesten zitten. Dat hebben wij de vader en zijn advocaat diezelfde dag nog meegedeeld", aldus de heer Graveland die meldt dat leden van de Vreemdelingendienst op woensdagochtend naar de woning van de man gingen <*n daar één dochter aantroffen. Dat meisje is meegenomen. De vader werd gewaarschuwd en hij kwam naar het bureau. Met behulp van een tolk werd na een gesprek besloten, dat de vader de twee andere kin deren zou ophalen. De heer Graveland: „De drie meisjes zijn naar Schiphol gebracht en on der begeleiding van mare chaussees in burger naar Turkije gegaan. Wij heb ben de Turkse ambassade in Den Haag daarvan op de hoogte gesteld. Alles wat gedaan kón worden is gedaan", aldus de politie- voorlichter. De heer Gra veland geeft toe, dat het uitzetten van de meisjes een nare zaak is. „Het is gebruikelijk dat de ouders dit voor hun rekening ne men. Maar omdat de ou ders, in dit geval de va der, niets uitvoeren, wordt de politie gedwongen dit soort nare, impopulaire dingen te doen." steinen hebben als Leiding niet anders op 't oog „om de jeugd bezig te houden en ze iets mee te geven op het ge bied van muziek, toneel of dans. Vele kinderen die aan de Mascotte verbonden wa ren zijn hun voor gegaan en hebben een goede onder grond mee gekregen waar zij zich niet voor behoeven te schamen in het kulturele le ven". Het komt dan ook voor, aldus Johan, „dat zij een leidende functie gaan geven in de Mascotte zelf, indien zij daar filing voor hebben". Het is een kern geworden „die we ten waar zij met bezig zijn". Kijk maar naar pianiste Astrid Jonker, bijvoorbeeld, „zoals ook Thea Dietz, die zo wel prakties als theoreties weet waar zij aan bezig is: re gie en dansjes die ingestu deerd moeten worden. Zij komt bij de kinderen zeer vriendelijk over". LEIDERDORP Het Leider- dorpse danslerarenpaar Yvon ne Vrolijk en Ruud Vermeij zal Nederland vertegenwoor digen op de wereldkampioen schappen voor dansleraren in Tokio in Japan die op 24 en 25 oktober worden gehouden. De twee Leiderdorpers zijn twee voudig Nederlands danskam- pioenen voor dansleraren in de Zuidamerikaanse dansen. De wereldkampioenschappen worden afgewerkt in de be roemde Bodukan Ballroom van Tokio onder belangstel ling van 16.000 man publiek, onder wie de Japanse keizer- V De kindergroep kijkt met de leiding met vertrouwen uit naar het volgende evene ment: een kerstmiddag rond 18 december in het pas geo pende complex Swetterhage in Zoeterwoude voor het geestelijke gehandicapte kind. Vandaag trouwens al krijgt de „Pruik" daar in het kader van de feestweek wegens de opening de vuurdoop. In elk geval „is het de innigste wens van de kinderen van de Mascotte dat de aula van het Rijnlands op 30 oktober (aanvang 19.30 uur) geheel uitverkocht zal zijn. Zodat zij weer het aan komend seizoen voor andere minder bedeelden een gezel lige avond of middag kunnen verzorgen". „De pruik van de koning" is een heel verhaal, komisch ook. Opgebouwd rond en in het paleis van koning Ar- chiebald III. Ook zijn er prins Ottokar en prinses Sié- lijke familie. Ongeveer 50 lan den doen mee aan dit twee da gen durende titelgevecht. Yvonne Vrolijk en Ruud Ver meij trainen veel goede ama teurparen en professionals in het vaderlandse wedstrijdcir cuit. Een dansschool hebben zij niet, aangezien hun drukke werkzaamheden als danskam- pioen en trainers in het hele land dat niet toelaten. Interna tionaal gezien zijn Yvonne en Ruud ook geen onbekenden. Sedert de eerste keer dat zij Nederlands danskampioen werden reizen zij regelmatig PaW 'w- na, gemeenlijk Ot en Sien ge noemd. Die zijn vriendjes van elkaar en hopen te kun nen trouwen, ofschoon Siens vader, de koning, dat vast niet goed vindt. Immers vo rig jaar. toen Ot in het paleis logeerde had hij de pruik van de koning verstopt toen die in het bad zat. En de koning is daar nog steeds boos over. Heel erg boos. Voordat alles met die pruik in orde is, komt er nog een roversbende de boel verstoren, en kabou ters zijn er ook. Tenslotte zal er gebeuren „wat de koning al vreesde: zijn land zal gere geerd worden door Ot en Sien. Maar de koningin heeft dat toch ook opgelost door te vertellen dat zij elkaar ook wel eens bijnaampjes geven, als er niemand bij is!" Kaarten verkrijgbaar op de bekende adressen, o.a. bij K&O, Oude Vest, Leiden, en de Leidse VVV, Stations plein, en de VVV Noord wijk. door heel Europa om aan di verse toernooien deel te ne men. Het stijldansende Leiderdorpse duo werkt momenteel een zwaar programma af. Begin oktober kwamen zijn nog in de finale van een zwaar bezet toernooi in München. Na To kio doen zij mee aan de Open London Championships fot Professionals. Vervolgens moeten begin november de Europese titelgevechten in Berlijn worden afgewerkt. BURGERLIJKE /STAND LEIDEN Ondertrouwd: J. N Kanbier en M. W. Zee; V. de Bolster en J. van der Linden; L. ter Wee en M. A. J Reehorst; R. N. F. M. 't Hart en A. R. Roosing; G. J. A. van Dinter en V. R.H.M. Hautvast; W. B. de Voogd en H S. Stam. Geboren: Mandy d.v M. Zwaan; Wietske Maria d.v. A. J. J. Beugels- dijk en C. I. J. M. Heemskerk, Jan Pieter z.v. P. L. van der Plas en D. de Lange; Joey Jessica d.v. P. L. van So meren en M. P Musch; Kevin z.v. J. Lobbers en M. E. Bal; Bart Johannes Theodorus z.v. Th. F G. Versteege en P. P. J. Misana; Marline d.v. W. F. de la Rie en J. van Dam; Nicolaas z.v. N. van der Nagel en J van der Meij; Wilco z.v. T C- van Dijk en J. de Vreede; Danielle d.v. R. Geluk en H. P. Mechelse; Johan Patrick z.v. J. G. Blickman en C M. Everett; Wil lem Albert z.v. W. A. van der Luijt en G. van Rossum; Hanna Marijne d.v. J. A. Timmerarends en P. M. Koster, Desmond Daniël z.v. D. M. de Bruijn en A. Koemans; Jelle Ysbrand Pieter z.v. IJ. H. M. N. Folmer en E. L. M. Teppema; Laura d.v R. G. Marsden en M. Schuring; Victoria Maria d.v. H T A Kooloos en C J. M. M. van der Klaauw; Martina Johanna d.v. D. C. Heemskerk en M. Botermans; Jurian Herman Noor z.v A S. Sapoetra en S M. Nasution; LEIDEN „Burgemees ter Polak van Amsterdam heeft woensdagavond tij dens de gemeenteraads vergadering gevraagd om juridische alternatieven voor problemen als die bij de ontruiming van het kraakpand de Lucky Luik. Nou, die hebben wij niet". Aldus werd gister middag gereageerd door twee medewerkers van de Leidse rechtenfaculteit na afloop van het zogeheten „actualiteitencollege" dat zij hadden gegegeven. Op dit college, dat voor iede re belangstellende elke donderdag vanaf 13.15 uur toegankelijk is, sloten de beide sprekers aan op de gebeurtenissen tijdens en de nasleep van de ont ruiming van de Lucky Luijk op 11 oktober. Een van de centrale proble men die werden aangestipt was het gebruik door burge meester van de zogeheten „noodverordening". Voordat deze, zoals door de wet is voor geschreven, door de gemeente raad was bekrachtigd waren in Amsterdam de eerste ver dachte mensen op straat al ge arresteerd. Bij een gewone verordening was dit een on mogelijke gang van zaken ge weest aldus de sprekers. Zij spraken daarmee uit dat de burgemeester wellicht de noodverordening als een vrij brief had opgevat De burge meester handelde via de ge meentewet en heeft daarmee vrijwel onbeperkte bevoegd heden. Ook werd ingegaan op de ma nier waarop mensen zijn gear resteerd. Voor en tijdens de ontruiming was ieder die zich in de buurt van het kraakpand bevond verdacht op grond van het artikel dat (ongeveer) zegt: „Het is verboden om verdra gingen te vertonen die erop gericht zijn de openbare orde te verstoren". Ook kleding en voorwerpen als bijvoorbeeld paraplu's bleken daar onder te vallen. „Iemand beoordelen op kleding is zeer subjectief. Bo vendien was het arresteren nog vóór de ontruiming was begonnen in strijd met de wet. Een artikel in de wet zegt dat het arrestatiedoel moet zijn: ie mand voor de rechter leiden en dat is bij preventief arreste ren niet het geval", aldus de sprekers. Juridische oplossingen kon het actualiteitencollege ook na een levendige discussie met de vol le zaal in het Academiegebouw aan het Rapenburg zoals ge zegd echter niet bieden. Het probleem bleef staan: zouden er nu wel of niet minder ste nen gegooid zijn als de burge meester geen noodverordening had uitgevaardigd? Men was het er wel over eens dat de noodverordening niet het ei van Columbus is, aangezien de gemeenteraad deze niet perse hoeft te bekrachtigen voor tot actie kan worden overgegaan. „De noodverordening zou al leen voor echte rampen ge bruikt moeten worden. Vol gens mij brengt deze speciale verordening twee slechte za ken met zicht mee: de krakers worden door het speciale ka rakter ervan extra geprikkeld en de mobiele eenheid meent vrijer dan normaal bij een goed voorbereide actiele kun nen handelen", aldus een reac tie uit het gehoor. Laurike Carlijne d.v. B. in 't Veld en W. T. M. Jansen; Wendy d.v. H. van der Luijt en N. J. H. Zwanenburg; Marjolein Susan d.v. N. L. J. Koek en E. S. van Eijck van Heslinga; Thomas Willem Floris z.v. A. H. M. Walen kamp en M. W. Verhoef; Dennis tv. P. Vlasveld en A. Holverda; Michel z.v. R. Ligtvoet en H. W. C. Bronk; Joey z.v. J. J, de Bruin en G. Korte- kaas; Michel Theodorus z.v. J. T. Wij nen en A. Bosma; Mario z.v. S. van der Mee en P. A. M. Frankhuizen; Paul Marc z.v. C. J. G. A. Beij en J. H. C Arends; Anna Maria Mathea d.v. M. H. van Deursen en A. M. C. Topper; Tim z.v. P. Ulenbelt en M. P. J. Wijker; Liselot d.v. R. H. Oele en W. Elzenga; Rob z.v. J. J. Hoek en W. C. J. Koemans; Mark z.v. J. J. Hoek en W. C. J. Koemans; Joy ce Monika d.v. C. Pluimgraaf! en J. Hoek; Wietze Tjerk z.v. T. A. Trip- penzee en J. M. Neuteboom; Arthur Jouke Pieter z.v. L. J M. Pinckaen en R. M. de Ruiter, Cornells z.v. J. Jonker en J. Guijt. Overleden: T. A. M. Duivelshof, geb. 31-3-1955, vrl. echtg van G. van der Winden; J. M. Noordenbos, geb. 31- 10-1949, vrl.; J. E. G. Moolhuizen. geb. 24-1-1916, vrl. echtg. van R. J. J„ Bronsgeest; J. M. IJzerman, geb. 31-1- 1901, vrl. geh. gew. met D. Otgaar, C. van Brummelen. geb. 6-3-1906, vrl. geh. gew. met J. Gorthuis; W. F J. M. Wijting, geb 6-5-1893. vrl.; W Ie Mair, geb. 20-4-1901, man, F. van Dam, geb. 18-3-1898, man; G. Burger, geb. 24-5-1948, vrl. echtg. van W H. Spaans; S. Pieters, geb. 12-5-1942, vrL echtg. van R. D. Berkelmans, Yvonne Vrolijk en Ruud Vermeij. Behandeling

Leidse Courant | 1982 | | pagina 5