Woede om stuntende kruidenier Rellen in Assen na veroordeling Molukkers Verkiezing in Noord-Ierland succes voor IRA ?4reidis ..wee annenin -r -f BODEMPRIJSREGELING AAN DE LAARS GELAPT Branden brandbommen in de Groote Keyser Geld lenen wordt nog goedkoper Economische situatie gaf doorslag voor vertrek van Van Agt *//ysr/ Vs DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Vrijdag 22 oktober 1982,73e jaargang no. 22405 Uitgave Westerpers, behorende tot Sijthoff Pers. Apothekersdijk 34, 2312 DD Leiden, Postbus 11, 2300 AA, tel. 071-122244. Giro 103003 Bank: Amro-bank N.V., Lei'den. Directeur-hoofdredacteur: J.J. Hallewas, Chef-redacteur: Wim Buijteweg: Advertenties (excl. BTW) Z0.56 per mm. Kleintjes /0.34 per mm. Abonnementen: kwartaal ZS7.35; jaarZ217,90. Klachten bezorging: maandag t/m vrijdag van 18.00 tot 19.00 uur zaterdag van 14.00 tot 15.00 uur, tel. 071-122248. Losse nummere ZO 75 Ted-show op Ned. I om 19.10 uur. In „Momentopname" om 21.55 uur terugblik op veran derende leefwijze. Om 23.35 uur nachtfilm „Maria Stuart, koningin van Schotland". Op Ned. II om 18.57 uur „De Smurfen" en om 20.28 uur „Achter het nieuws". Bewolking en enige tijd regen. Later opklaringen. Middag- temperatuur 13 graden. Matige wind. Zon op. 07.18, onder: 17.30. Schev. hoog water: 6.31 en 18.35, laag water: 1.54 en 14.15 jiend zelfportret" dat ir Amsterdamse Rijksmu- hangt is niet door Rem it vervaardigd. jrenveertig mbrandts itigener lus. oe kunstwe- ÏÏOQ1 is een illusie armer j veertigtal schilderij- waarvan werd aange- gy jen dat ze door Rem- jdt zijn vervaardigd, B flt niet door de be- W mfide schilder te zijn kaat hier om werken uit o/Mpe idse periode van de tenaar. Aangenomen Bert««|dat Rembrandt in die pe- i een honderdtal schilde- maakte. Uit onderzoek is }n vast te staan, dat 44 4 fan niet door Rembrandt [geschilderd. Van zeven Serijen twijfelt men aan bhtheid. Men gaat er ni enou{t. dat 42 Leidse „Rem ■|lts" wel van de hand van pester zijn. kwam gisteren aan het Ibij de presentatie van het „A corpus of Rembrandt ings". Burgemeester C. :oop nam dit boek in mu- j De Lakenhal in ont- p st. Hij kreeg het van de [F. van Eysinga, directeur uitgeverij Martinus Nij- J Aan het boek is vanaf gewerkt door veertien de veertien leden van de iting „Rembrandt Re- :h Project" is zeer grondig I irzoek verricht. De au- L zijn in 1967 gestart met •naspeuringen. Alle schil- n, waarvan men aannam ;e door Rembrandt zijn lardigd, zijn aan een lig onderzoek onderwor- Men onderzocht de leef- an het eikenhout waarop tunstwerk is geschilderd, erf werd microscopisch ■zocht en van de schilde- werden röntgenfoto's ge it. Verder werden vorm, en stijl van het schilderij nauwkeurig bestudeerd. 3: Rembrandt schilderde iden honderdtal werken). idsdölheid reigt ihington HINGTON De hoofd- de Verenigde Staten ington, die met haar emeenten drie miljoen lers heeft, wordt be door een epidemie van dolheid, overgebracht wasberen, die met bun- ïi en eekhoorns als be- ijkste overbrengers van dolheid naar bewoonde len gelden. Het zijn wei- chuwe beesten die ge lijk de mens niet aanval- .ij voeden zich met etens- van de bevolking. In de :e gevallen dragen zij de dolheid over op huisdie- Is honden en katten, ze mee vechten. ito irbrand VETERING De 20-ja- •eidschendammer S.P.M. legaal en de 21-jarige R.A. er uit Leiden zijn van twaalf uur in hun verbrand. De auto met weetal vloog op de pro- ale weg 5 bij Rijpwetering bocht, kwam tegen een tot stilstand en vatte L Hierna schoof de wagen sloot. De bestuurder waarschijnlijk te hard len in de bocht ter hoogte Ide opslagloods van Pro- jale Waterstaat. De rijks- Ie vraagt getuigen van het T^al te bellen naar tele- hummer 01713-4400. krant ontvangen? Bel sn 18.00 en 19.00 uur, za- igs tusen 14.00 en 15.00 nummer 071-122248 en rant wordt nog dezelfde J nabezorgd Staking legt Noorwegen „droog" OSLO Binnenkort kunnen de No ren nergens in hun land nog sterke drank kopen. Vandaag namelijk zijn de arbeiders bij de staatsbedrijven, die het monopolie hebben voor het hele land, met een staking begonnen. Zij willen meer geld zien. Oslo was al „droog". De café'tjes zijn dicht en dui zenden restaurants hebben personeel met gedwongen verlof gestuurd. De vooruitzichten voor de traditionele kerstdiners, die vanaf midden novem ber worden gegeven, zijn uiterst som ber. Anderzijds zijn er nu in de stra ten van Oslo praktisch geen dronken mensen meer te zien en de hulpsta tions voor alcoholisten melden een daling in patiënten van vijftig pro- Winkelpubliek overmeestert gewapende overvaller TILBURG Enkele klanten van een su permarkt in Tilburg hebben gisteravond een gewapende overval verhinderd. Te gen half negen op de vaste koopavond kwamen drie gemaskerde en met pistolen gewapende mannen de winkel binnen. Twee van hen posteerden zich bij de uit gang, terwijl de derde naar de cassière liep en geld eiste. De bij de kassa aanwezi ge klanten waren klaarblijkelijk niet on der de indruk van het wapenvertoon en vielen de derde overvaller aan. De andere twee raakten daardoor in paniek, losten twee schoten en sloegen op de vlucht. Niemand werd door de kogels geraakt. Zoon bezoekt Claus in Bazel BAZEL Prins Willem Alexander is giste ren bij zijn vader in de universiteitskliniek van het Zwitserse Bazel op bezoek geweest. Prins Claus, die daar sinds 1 oktober wegens depressieve klachten verpleegd wordt, nam zijn 15-jarige zoon uit eten in het kasteel-res taurant Bottningen. Claus maakt het redelijk. Op 15 oktober kwamen zijn vrouw en kinde ren ook op bezoek. Mogelijk gaat de koningin binnenkort nog een keer. Willem Alexander was op weg van het Italiaanse Tavernelle, waar hij zijn twee broers en koningin Beatrix de herfstvakantie doorbracht, naar het En gelse plaatsje Croydon. Daar woont de kroon prins volgende week met een aantal andere leerlingen van het Haagse Eerste Vrijzinnig Christelijke Lyceum een zitting van de Jeugd Verenigde Naties bij. REDDINGSAKTIE UIT LEZERSKRING „DIERENPARK MOET BLUVEN" Een stroom van reacties, ook uit onze lezers kring, van mensen die zich afvroegen of alles nu wel zo onafwendbaar is, heeft duidelijk ge maakt dat de voorgenomen sluiting van het Dierenpark Wassenaar bij het publiek en aller lei instanties op grote weerstand stuit. Men wil er wat aan doen en protestgeluiden laten horen. Een eventuele reddingsoperatie is echter alleen mogelijk door het verkrijgen van subsidies van gemeenten, provincie en rijk. De Leidse Cou rant heeft al jaren een bijzondere relatie met het dierenpark door de gorilla VIP, die, meteen na zijn geboorte door onze krant werd geadop teerd. Elk jaar weer bezoeken duizenden lezers tegen een sterk gereduceerd tarief zijn verjaar dagsfeestje in de dierentuin. Om „Wassenaar" te behouden nemen we daarom graag de vol gende suggestie over van een van onze lezers: stuur met vermelding van afzender een brief kaart (porto 50 cent) naar: En dan linksboven de tekst: „Dierenpark moet blijven". Duizenden kaarten met handte keningen zouden een herhaald verzoek van de familie Louwman om subsidie kracht kunnen bijzetten. Het kan misschien de laatste strohalm voor het Dierenpark betekenen. DEN HAAG Fabri kanten van merkarti kelen hebben woe dend gereageerd op de aankondiging van het kruideniersconcern Dirk van den Broek om de bodemprijsrege ling voortaan aan de laars te lappen. Biergi gant Heineken besloot vanmorgen om de le vering van alle pils met onmiddellijke in gang te staken. Koffie- brander Douwe Eg berts stuurde een telex waarin Van de Broek te verstaan werd gege ven de prijsdoorbraak zo snel mogelijk te corrigeren. Zoniet dan zou ook de levering van koffie direct wor den gestaakt. De felle reactie van de fa brikanten komt voort uit hun vrees dat het 50 fila- len tellende concern een prijzenoorlog zal ontkete nen waardoor de markt in een grote chaos zou on taarden. Hedenmorgen hadden concurrende con cerns als Edah en Albert Heijn het voorbeeld van Van den Broek echter nog niet nagevolgd. „Afspra ken zijn afspraken, daar houden we ons aan", aldus Heijn. De bodemprijs is en af spraak tussen de fabrikant en de leverancier van een bepaald merkproduct om dit niet onder een bepaald minimum (inkoopprijs plus een bepaalde opslag) te verkopen. Voor een kratje Heineken pijpjes geldt bijvoorbeeld als bo demprijs 13,95. Dirk van den Broek heeft de prijs vandaag teruggebracht tot f 12,95. Een pak Douwe Egberts Roodmerk snelfil- ter gaat bij hem 3,39 de deur terwijl de bodemprijs in dit geval 3,50 is. Directeur Jan van den. Broek: „Wij leveranciers krijgen allerhande kortin gen van de fabrikanten. Er is dus ruimte voor prijsverlaging. Waarom mogen wij die ruimte niet aan onze klanten doorge- BELFAST De verkiezingen in Noord-Ierland voor een raadgevend parlement beloven een succes te wor den voor de Sinn Fein, de politieke tak van de IRA. Hoewel nog niet alle stemmen zijn geteld, kan de Sinn Fein al wel rekenen op drie zetels. In Belfast ging de zetel naar Gerry Adams, vice -voorzitter van de Sinn Fein. Het is de eerste keer dat de Sinn Fein deelnam aan verkiezingen en het feit dat er zeker drie kandidaten zijn gekozen, betekent dat het katholieke deel van de bevolking in noord-Ierland achter de IRA staat. De Sinn Fein zal overigens de zetels, die zij heeft behaald, niet innemen. Dit geldt ook voor de gematigde katholieke Sociaal-Democratische Arbeiderspartij. In het Noordierse parlement zullen daarom geen katholieken vertegenwoordigd zijn, waardoor er weinig hoop is dat de kloof tussen de Britse regering en de IRA binnen afzienbare tijd ver smald zal worden. De regering-Thatcher had de verkiezingen uitgeschreven in de verwachting dat vertegenwoordigers van de zeer verdeelde katholieken en protestanten in Noord-Ierland sa men zouden proberen een formule te vinden voor een gezamen lijke vertegenwoordiging als eerste stap naar vrede. Bontmantel gestolen LEIDEN Op klaarlichte dag is dinsdag, naar nu bekend is geworden, uit de V&D-vesti- ging aan de Breestraat een bontmantel gestolen. De man tel, gemaakt van stukjes nerts, heeft een waarde van 19.000 gulden. De mantel is tijdens de openingsuren van de winkel verdwenen. Niemand had iets de diefstal gemerkt. ADVERTENTIE GRATIS ELKE WOENSDAG DE BIJLAGE BIJ UW KRANT MET INFORMATIE OVER FILMS. MUZIEK THEATER, RECREATIE, EXPOSITIES EN EEN COMPLETE AGENDA ..Amsterdamse taferelen'' gisteren in Assen. Daar kwam het tot ongeregeldheden nadat zes van de acht Molukkers, die terechtstonden wegens het beschieten van een politieauto afgelopen zomer, tot drie jaar cel waren veroordeeld. ASSEN Een hevige confrontatie tussen de monstranten en politie heeft gisteren namiddag voor het gerechtsgebouw in Assen en in de Asser binnenstad gezorgd voor „Amsterdamse taferelen". De rellen ontstonden voor het gerechtsgebouw on middellijk nadat zes van de acht Molukkers we gens het beschieten van een politieauto in juni dit jaar, tot drie jaar onvoor waardelijke gevangenis straf waren veroordeeld. De andere twee Moluk kers werden vrijgespro ken wegens gebrek aan bewijs. Tegen alle acht was zes jaar geëist wegens poging tot moord. Meteen nadat rechtbankpresi dent mr. J. Meijeringh de von nissen had uitgesproken kwam het tot emotionele taferelen onder de aanwezige Molukse familieleden. Mr. Meijeringh werd uitgemaakt voor racist en op hetzelfde moment vloog van buiten de eerste steen door de ruiten. Een kleine groep van de ongeveer vijf honderd demonstranten en nieuwsgierige toeschouwers\ gooide in een bliksemactie dertig ruiten van het gerechts gebouw in en bekogelde de zes voor het gebouw geposteerde agenten met stenen en rotjes. Verkeersborden sneuvelden en aan de zijkant van het ge bouw werd een Molotov-cock- tail door een raam gegooid. De politie trok zich terug in het gebouw en zette 75 ME-ers in, die ook op stenen werden ont haald. Enkele politievoertui gen liepen daarbij forse schade op. De ME voerde enkele charges uit waarop de demon stranten naar de binnenstad trokken, waar de ME even eens moest optreden. Onge veer veertig winkelruiten sneuvelden stenen die uit de straat waren gelicht. Volgens de politie waren de actievoer ders met enkele autobussen vanuit uit Amsterdam geko men en een ander deel per trein uit Groningen. De zeven gearresteerden wonen allen in Groningen. Tien personen, in leeftijd va riërend van 19 tot 35 jaar en allen afkomstig uit Groningen, werden gearresteerd. Onder de arrestanten zijn geen Mo lukkers. De omvang van de schade is nog niet bekend. Tot ongeveer half zeven gister avond bleef het onrustig in de binnenstad. Pag.14: Molukkers niet ge holpen met fouten in proces. Een brandbom is er gister avond de oorzaak van geweest dat de voorzijde en de hele zolderverdieping van een van de vijf kraakpanden van de Groote Keyser aan de Keizers gracht in Amsterdam zijn uit gebrand. Rond acht uur was de brandweer het vuur mees ter. Er vielen geen gewonden. Bij de politie heeft zich een ooggetuige gemeld die heeft gezien dat er „iets" naar bin nen werd gegooid. De politie heeft echter op de zolder een aantal brandbommen aange troffen. Er is geconstateerd dat men bezig is geweest brand bommen te vervaardigen. De politie vermoedt dat er nog meer brandhaarden in het pand aanwezig waren dan op zolder. Zeker is namelijk, dat de brand even na zeven uur ontstond op de eerste etage. De recherche heeft de zaak in onderzoek. AMSTERDAM De Ne- derlandsche Bank heeft haar tarieven vanmorgen opnieuw verlaagd, de zes de keer dit jaar. De handels- en spaarbanken zullen ongetwijfeld spoedig volgen. Het officiële tarief voor daggeld werd vanmorgen al verlaagd van 6,75 naar 6,25 procent. Het rentepeil is daar door gekomen op het laagste punt sinds ruim vier jaar. Al gemeen wordt verwacht dat dit een stimulans betekent voor nationale economie: be drijven, kunnen goedkoper geld lenen voor investeringen en particulieren kunnen bij voorbeeld goedkopere hypo theken krijgen, waardoor de huizenmarkt meer kans krijgt zich te herstellen. De tariefsverlaging van de Ne- derlandsche Bank bedraagt een half procent. Het wissel disconto is gekomen op 6 pro cent, de voorschotrente op 6,5 procent en het promessedis conto op 7 procent. De voor schotrente is het rentetarief, waartegen banken bij de cen trale banken kunnen lenen. Het promessedisconto is het ta rief, waaraan de handelsban ken hun voornaamste tarieven voor kortlopende kredieten en leningen aan het bedrijfsleven koppelen. Pagina economie: Renteda ling dank zij sterke positie gulden DEN HAAG De nog verder verslechterde economi sche situatie en de daaruit voortvloeiende verzwaring van het ambt van prmier, heeft uiteindelijk de door slag gegeven voor het plotselinge vertrek van Dries van Agt uit de actieve politiek. In een interview met het CDA-partijblad „CDActueel" zegt Van Agt dat zijn voorbehoud als lijsttrekker op het vervullen van een volgend premierschap ook al door de slechte economische situatie was ingegeven. „Op het moment dat ik mijn voorbehoud maakte waren er be paalde gegevens over de slechte situatie van onze economie. Welnu, die gegevens zijn nadien alleen nog maar beroerder ge worden. Zozeer zelfs dat het ambt van minister-president er nog zwaarder door wordt", aldus Van Agt. De demissionaire premier zegt verder in het interview dat er geen sprake is van kiezersbe drog bij zijn vertrek. Van Agt zal na de kabinetsformatie op de achtergrond actief blijven als Tweede Kamerlid. „Veel mensen denken dan, die pakt de fiets en niks anders. Zo is het niet. Ik hoop de tijd te vinden om wat meer te lezen." aldus van Agt die zich zegt te voelen „als een citroen uitgeknepen en met de tank leeg".

Leidse Courant | 1982 | | pagina 1