ergiftigde pijnstillers snaken Amerikaanse lachtmerrie werkelijkheid Verkiezing Adams is eerste klap voor Brits vredesplan hoogspanning in Spanje nageruchten over nieuwe coup ITU Israël niet uit gestoten )olialvadoraans ^erzet slaat ?ecegenoffensief af komeet van Halley eer waargenomen >agii JITENLAND leidse courant vrijdag 22 october 1982 pagina 15. ipman Poolse bank ipt over naar VS W YORK De vroegere topman de Poolse Bank Handlowy in de Andrzej Treumann, is overgelo- Dat heeft de New York Times eren gemeld. Treumann was sinds niet meer op zijn kantoor gezien, is de derde hoge Poolse funetio- is die overloopt. Eerder maakten voormalige Poolse ambassadeurs irairewg VS, Romuald Spasowski, en de blijf bassadeur in Japan, Zdzislaw Ru naar aanleiding van de afkondi- van de staat van beleg in Polen maanden geleden dezelfde stap. imann werkte volgens de NYT als spion en was betrokken bij de die i erhandelingen over de Poolse oelenjulden aan het Westen, i Een e, con aanj vólks die wi U| Protest tegen regering Ecuador eist een dode QUITO Bij betogingen in de hoofdstad van Ecuador tegen het regeringsbeleid is gisteren een dode gevallen. Zeker twintig mensen lie-' pen verwondingen op en de politie verrichtte ruim 200 arrestaties. President Osvaldo Hur- tado had gistermorgen de noodtoestand uitge roepen en een nachtelijk uitgaansverbod af gekondigd, in de hoop een algemene staking te voorkomen. Maar betogers trokken zich hier niets van aan. Ze riepen leuzen tegen de grote prijsverhogingen voor benzine en brood en gooiden stenen naar legervoertuigen. De prijzen zijn scherp gestegen omdat de over heidssubsidie op olie en meel is afgeschaft. De regering zegt hiertoe te hebben besloten om dat Ecuador als gevolg van teruglopende in komsten uit de olie-export met financiële problemen kampt. Luik kan btw op vuilniswagens niet betalen LUIK Het Belgische Luik is in de problemen gekomen, omdat de gemeente de btw op vier in Neder land gekochte vuilniswagens niet kan betalen. Toen de wagens, op weg naar Luik, aan de grens arri veerden, werden zij door Belgische douanebeambten teruggestuurd. Luik had wel de aanschafprijs van ruim 133.000 gulden per vuilniswa gen betaald, maar de douane-amb tenaren constateerden dat de btw ten bedrage van ruim 38.000 gulden niet was voldaan. Het Luikse stads bestuur heeft nu bij de Belgische regering stappen ondernomen om vrijstelling van btw te krijgen. Prehistorisch drama ROME Italiaanse arche ologen hebben bij opgra vingen in het plaatsje Pa- lombara Sabina de resten van een voorhistorisch dra ma gevonden. Vlak naast de stoottanden van een oli fant vonden zij het skelet van een voorhistorisch mens. Beide vondsten date ren van ongeveer 200.000 jaren geleden. De archeolo gen onderzoeken nu of de prehistorische mens kan hebben gevochten met de olifant, of wat anders de oorzaak van hun gelijktij dige dood kan zijn. RODE BRIGADES: Natalia Ligas is politieagente TURIJN Natalia Ligas, die een week gele den werd aangehouden en door de politie ge kenschetst werd als kernlid van de Napoli- taanse afdeling van de Rode Brigades, is in feite politeagente die in de stadsguerrillagroe- pering is geïnfiltreerd. Dit staat in een docu ment dat de Rode Brigades gisteren hebben verspreid. Verscheidene exemplaren van dit document liet het commando, dat gisteren twee bewakers van een bankgebouw in Tu rijn doodschoten, aldaar achter. Volgens het document is Ligas verantwoordelijk voor „de aanhouding van tientallen activisten van de gewapende partij en voor het oprollen van talrijke bases". Zuidafrikaanse veroordeeld wegens hoogverraad JOHANNESBURG Het hooggerechtshof in Johan nesburg heeft gisteren de 30-jarige Barbara Hogan we gens hoogverraad en het lidmaatschap van het verbo den Afikaanse Nationale Congres tot tien jaar gevange nisstraf veroordeeld. Zij is de eerste blanke Zuidafrikaanse die wegens hoog verraad wordt vervoordeeld, een vergrijp waar de doodstraf op staat. Nadat het vonnis over haar was uit gesproken keerde Hogan zich naar de volle rechtszaal, stak haar gebalde vuist omhoog en riep driemaal ach tereen „Amandla", de leuze van de zwarte bevrijdings beweging. Rechter Van Dijk zei dat duidelijk gebleken is dat Hogan mede schuldig is aan wetsovertreding en verstoring van de vrede en de openbare orde door de strategie van het ANC te volgen en de zwarte arbeiders te verenigen. In alle Amerikaan se drogisterijen, zijn de afgelopen weken de pakken Tylenol uit de rek ken gehaald, om in laboratoria te wor den onderzocht. maa bleem ter w( langri erk het r jaijw york Vijf jaar eden schreef de Newy- se Linda Lee een thril- over een krankzinnige ordenaar („Een voor i"), die in supermark- in New York gif toe- gt aan het voedsel. De van paniek en angst het land als gevolg rvan overspoelt, ngt de federale rege- de situatie te behan- als een nationale De thriller boekte bescheiden succes, ir werd nooit verfilmd, eeltelijk omdat men ig was een of andere ihopaat op een idee te gen. Amerikanen ien uitstekend naö- en dat geldt ook voor massamoordenaars. i onlangs in de Verenigde ien bekend werd dat zeven jsen waren overleden om- aan de pijnstiller die ze "den geslikt cyaankali was 'evoegd, moest ik onmid- lijk terugdenken aan het beklemmende boek van Linda Lee. Of de dader die voor deze zeven sterfgevallen verant woordelijk is het boek gelezen heeft of niet, de werkelijkheid is minstens even angstig als het verhaal. Weliswaar zijn de mensen niet in paniek de straat opgegaan, maar ze zijn wel heel erg geschrokken. Het is net alsof iets waarvoor ze al heel lang bang waren, nu wer kelijkheid is geworden. Vanaf het moment dat de poli tie van Chicago bevestigde dat de zeven plotselinge sterfge vallen waren veroorzaakt door de pijnstiller Tylenol, waaraan het vrijwel onmiddellijk do dende cyaankali was toege voegd, begonnen de Amerika nen zich te gedragen alsof een nachtmerrie voor consumen ten het zoveelste gevaar is waarmee zij moeten leren le ven. Golf van „slachtoffers" Niet alleen zijn potjes Tylenol (een populaire pijnstiller die dezelfde uitwerking heeft als aspirine) in grote getalen te ruggestuurd naar de fabriek, ook zijn de politiebureaus in het hele land overspoeld met mensen die dachten eveneens slachtoffer te zijn geworden van de giftige pillen. In „Een voor Een" werd het gif in doughnuts (een soort zoete broodjes) gestopt en de alge mene angst is nu dat de moor denaar het niet bij pillen laat. Het kan niet anders of de cy aankali moet ergens tijdens het produktie- en distributie proces in de pillen zijn gestopt, maar waar en hoe is door de politie nog steeds niet vastge steld. De-politie van Chicago acht het echter uitgesloten dat de cyaankali per ongeluk in de pillen terecht is gekomen. Ze lijkt overtuigd van opzet. Een theorie luidt dat de moor denaar een ontslagen werkne mer, is die op deze manier wraak wil nemen op zijn werkgever. Een andere theo rie luidt dat de moorden het werk zijn van een concurrent, die probeert de fabrikant van Tylenol, de ook in ons land be kend firma Johnson John son, te ruïneren. Tot de Tyle- nol-zaak was Johnson John son de grootste fabrikant van pijnstillers in de Verenigde Staten. Het waarschijnlijkst is echter dat het een psychopaat is, die het gif aan de pillen heeft toe gevoegd. Wellicht wordt deze man of vrouw gedreven door een of ander fantastisch idee, dat hij wraak moet nemen op deze samenleving. Als dat zo is, kan hij of zij opnieuw toe slaan in een andere stad en met een heel ander artikel. Ook is mogelijk en daar zijn de Amerikanen eigenlijk nog het bangst voor dat ie mand anders onder de indruk komt van alle aandacht en de Tylenol-moordenaar begint te imiteren. In verscheidene Amerikaanse steden is al een paar keer alarm uitgebroken. Maar er zijn geen sterfgevallen gecon stateerd die lijken op de Tyle- nol-zaak. De reactie van de mensen heeft echter tot gevolg dat men voorzichtiger gaat omspringen bij de verkoop van geneesmiddelen. Zo wordt er onder meer gewerkt aan nieuwe regels voor de vrije verkoop van geneesmiddelen, zodat duidelijker te zien valt wanneer er met een pakje is geknoeid. Verder wordt het systeem waarin het aantal sterfgevallen als gevolg van vergiftiging wordt bijgehou den, verbeterd zodat er geen onnodige vertraging optreedt als er nader onderzoek nodig mocht blijken. Maar dit alles biedt maar weinig troost aan de miljoenen consumenten, die nu ook de drogisterijen begin nen te zien als een mogelijke bron van gevaar. Toch maken dit soort maatregelen een her haling van wat in Chicago ge beurde een stuk moeilijker. Schadevergoeding De familie van een van de slachtoffers heeft van de fabri kant van Tylenol inmiddels een schadevergoeding van vijftien miljoen dollar geëist. In de Verenigde Staten reikt de verantwoordelijkheid van de fabrikant voor produkten waaraan wat mankeert erg ver, maar in dit geval is het nauwelijks waarschijnlijk dat de rechter de fabrikant ver antwoordelijk zal houden. De man of vrouw die de cyaanka li aan de pillen heeft toege voegd, heeft immers geen te kortkomingen in het produkt aan de kaak gesteld. Hij heeft gewoon aangetoond dat iets waar consumenten vroeger al leen maar nachtmerries van hadden, .wel degelijk werke lijkheid kan worden. Hoe het ook zij „Een voor Een" kan tenminste niemand meer op ideeën brengen, die niet al lang met grote koppen in de krant hebben gestaan. die zouden hebben geprobeerd de fabriek te chanteren. Maar zolang er geen dader is. gepakt, zullen de Amerikanen bang blijven. De New York Post zorgde eerder deze week in ie der geval voor een nieuwe angstexplosie met de opening: „Verdachten in Tylenol-zaak waarschijnlijk in New York". WILLIAM WEATHERBY Copyright The Guardian rdrid In Spanje, lar over een week par- pentsverkiezingen wor- i gehouden, is de poli- ke spanning tot grote gestegen. In Ma- werd gisteren be- hd dat eerder deze lek de bewaking van koninklijk paleis in drid in staat van ver- bgde waakzaamheid is iracht. Aanleiding was i stroom van geruchten ir een nieuwe poging het leger, om door Iddel van een staats- jep het democratisch Jces om zeep te helpen. J er geruchten over nieu- Ij coupplannen de ronde tiben gedaan kan worden De Spaanse socialistische leider Gonza lez (midden, met arm om hoog) neemt temidden van feestende aan hangers alvast een voorschot op de vrijwel zekere verkie zingsoverwin ning van vol gende week. afgeleid uit een bericht in de kwaliteitskrant ABC. Ge schreven werd over troepen bewegingen, eerder deze week, in de richting van het koninklijk paleis. Het zou gaan om onderdelen van de keurdivisie „Brunete", die hadden meegedaan aan mili taire oefeningen. Zij keerden aan het eind van de avond naar hun kazerne terug, maar werden volgens som mige berichten in de buurt van het paleis gesignaleerd. De bewaking van het paleis van koning Juan Carlos, die bestaat uit 2.500 zwaar bewa pende manschappen, kreeg daarop het bevel te schieten op iedereen die het paleis tot minder dan 100 meter nader de. Er deden zich echter geen incidenten voor en de militairen gingen gewoon naar hun kazerne. In officië le kring verwacht men, dat de verhoogde waakzaamheid van de bewaking van het ko ninklijk paleis zal gelden tot na de verkiezingsdag. Politieke waarnemers hou den het erop, dat de nieuwe geruchten over een militaire staatsgreep voornamelijk af komstig zijn van uiter st-rechts, dat een klimaat van spanning wil oproepen. De Spanjaarden zouden dan niet op de socialisten van Fe lipe Gonzalez (PSOE) durven te stemmen. Volgens de on afhankelijk krant „El Pais" zal de PSOE bij de verkie zingen de absolute meerder heid in het parlement beha len. Uit een onderzoek is ge bleken dat de verkiezingen een tweestrijd worden tussen de PSOE en de rechtse volk salliantie. De grote verliezer wordt de centrumpartij UCD, die geheel versplinterd is sinds het aftreden als pre mier van Adolfo Suarez, die Spanje in democratische richting leidde na het over lijden in 1975 van generaal Franco. Verder zijn gisteren in Bas kenland ongeveer 20 bom men ontploft. De politiek- -militaire vleugel van de af scheidingsbeweging ETA heeft zich verantwoordelijk gesteld voor de aanslagen, waarbij een militair ernstig gewond raakte en twee bur gers lichte verwondingen op liepen. In het afgelopen weekeinde deed zich een se rie bomontploffingen voor in verscheidene delen van Spanje NAIROBI Israël kan blijven deelnemen aan de vergaderin gen van de VN-instelling In ternationale Telecommunicatie Unie (ITU). Vanochtend vroeg werd op de ITU-conferentie in Nairobi een door westerse deelnemers ingediende resolu tie aangenomen, waarin Israël wel wordt veroordeeld voor zijn optreden in Libanon, maar niet uit de ITU wordt gezet. De ITU staat onder auspiciën van de Verenigde Naties en Arabische deelnemers hadden een ontwerpresolutie inge diend, waarbij Israël voor ver dere deelname wordt uitgeslo ten. Deze resolutie is vanoch tend vervangen door een wes terse resolutie, die met 61 stemmen en 57 tegen werd aanvaard. De Arabische afgevaardigden hebben achter gesloten deuren besloten af te zien van hun streven om Israël uit de alge mene vergadering van de VN te zetten. Het besluit werd gis teren in Washington unaniem genomen, zo is uit goed inge lichte bron vernomen. De algemene vergadering van de VN heeft gisteren met grote meerderheid van stemmen aan het Internationaal Mone tair Fonds (IMF) gevraagd geen lening te verstrekken aan Zuid-Afrika. „Amerikaanse schoolboeken te militairistisch" NEW YORK Teveel Ame- rikaanse geschiedenis-school boeken stappen te gemakkelijk over de gruwelen van een kernoorlog heen en geven geen kritische beschouwingen over oorlog als instrument van buitenlandse beleid. „Oorlog als sociaal instituut wordt niet aangevochten. Hierdoor blijft h et idee be staan dat oorlog onvermijde lijk is en kan dienen als een redelijk middel om conflicten op te lossen". Dit is de conclu sie van een nieuw onderzoek naar elf veelgebruikte geschie denisboeken op Amerikaanse scholen. Aanleiding tot dit on derzoek was de hernieuwde belangstelling in de VS voor nucleaire ontwapening. N SALVADOR Salvadoraanse guerrillastrijders hebben ►/-] 1 tegenaanval van regeringstroepen afgeslagen en de controle LI gouden over zes steden, die in het twaalf dagen geleden geo- ide offensief werden veroverd. Dat hebben plaatselijke com- ndanten van het regeringsleger gisteren verklaard, tegenslag voor de regeringstroepen komt nadat het ministe- woensdag nog had verklaard, dat soldaten het guerrillabol- k Perquin waren binnengegaan en verder oprukten naar andere steden in Chalatenango en Morazan die in handen van het verzet. In Chalatenango waar guerrillastrijders El iro, Las Vueltas en San José Las Flores controleren, werden eringstroepen teruggeslagen. De aanval van het regeringsle- werd ondersteund door de VS geleverde A-37 gevechtsvlieg- [en, zo hebben plaatselijke militaire commandanten toegege- der zeiden zij dat soldaten er niet in waren geslaagd Perquin ivincie Morazan) onder controle te krijgen. In Morazan heb- guerrillastrijders voor de tweede achtereenvolgende dag mortieren gevuurd op de provinciehoofdstad San Francisco ïra. Een persoon werd gewond, aldus plaatselijke functiona- in. De watervoorziening van de stad is afgesneden. Ook in irovincie Cabanas lijken de gevechten op te laaien, gens militaire bronnen zijn sinds het begin van het guerrilla- ensief 150 soldaten gedood, gewond of gevangengenomen. ar SS ADEN A De komeet van Halley is voor de eerste maal ds de passage van 1910 weer waargenomen. Dat hebben Ame- aanse sterrenkundigen, die al ruim een jaar naar de komeet zoek waren, gisteren bekendgemaakt. De komeet, die eens in 76 jaren de aarde dicht genoeg passeert om te kunnen wor- i gezien, bevindt zich nu op ruim 1,5 miljard kilometer van uaarde. In 1986 zal de komeet zich het dichtst bij de aarde be- den, op ruim 200 miljoen kilometer afstand. De komeet is ge- md naar de Engelse sterrenkundige Edmund Halley uit de ige eeuw. Hij voorspelde als eerste dat de komeet eens in de iar zou terugkeren Matrozen-look PARIJS Het matrozenpakje is helemaal terug, niet alleen in de vorm van het vrouwelijke minijurkje met daaronder een strakslui- tende broek, maar ook in de vorm van dit mannelijk aandoende kostuum, ontworpen door Montana. Zijn matrozenpak bestaat uit een kort jasje met daaronder een witte overhemdblouse en blau we das, gedragen op een strakke short met daaroverheen een schuin weglopende rok, bijeengehouden door een blauwe riem. Ook hoed en schoenen zijn in de traditonele zeemanskleuren ui- gevoerd. (Van onze correspondent Roger Simons) (Vervolg van de voorpagina) LONDEN Met de ver kiezing van Gerry Adams in het door de Britten voor Noord-Ierland ge plande college van afge vaardigden, werd gister avond de eerste klap toe gebracht aan het Britse vredesplan. Gerry Adams is vice-voorzitter van de Voorlopige Sinn Fein, de politieke vleugel van de IRA. Haar gekozenen zijn van plan het college van 78 afgevaardigden te boy cotten door geen enkele van de vergaderingen bij te wonen. Adams (33) is vroeger actief in het ondergrondse verzet. In 1972 nam hij deel aan geheime onderhandelingen tussen de IRA en de toenmalige conser vatieve minister van Noord- Ierland, William Whitelaw. Daarna was Adams een van de drie leiders van de IRA-briga- de van Belfast. Na zijn arresta tie in 1973 werd hij daar tot in 1976 geïnterneerd in de be ruchte Maze-gevangenis. Met een meerderheid van 7.000 stemmen kwam hij giste ren als eerste lid van het nieu we college van 78 afgevaardig den uit de bus. Londen en Bel fast beschouwen zijn verkie zing als een slecht voorteken. Adams zegt trouwens zelf: „Minister Prior van Noord- Ierland moet nu zijn troepen maar terugtrekken, want de mensen van West-Belfast heb ben duidelijk getoond dat ze hier geen vreemde soldaten meer willen hebben". West-Belfast is het overwe gend katholieke deel van de Noord-Ierse hoofdstad. Voor de Sinn Fein was het de eerste maal sedert 1964 dat ze deel nam aan verkiezingen. Adams' verkiezing is een zwa re nederlaag voor de gematig de maar toch nationalistisch gezinde katholieke SDLP. Haar voorzitter, John Hume, geloofde al geruime tijd dat de IRA geen katholieke steun meer genoot. Het tegenoverge stelde is nu waar gebleken, want ook in andere delen van Noord-Ierland heeft de Sinn Fein grote bijval geboekt. In het grensgebied Fermanagh en Zuid-Tyrone werd Owen Car- ron tot afgevaardigde van de republikeinse partij gekozen. Carron zetelt ook in het La gerhuis van Londen. Hij is de parlementaire opvolger van Bobby Sands, de IRA-man, die het afgelopen jaar voor zijn hongerdood in de Maze-gevan genis van Belfast op sensatio nele wijze tot Lagerhuislid ge bracht had. De derde Sinn Fein-afgevaar- digde in het toekomstige Noord-Ierse „parlement" is Martin McGuinness, een vroe gere opperbevelhebber van de Voorlopige IRA. Waarnemers verwachten, dat de Sinn Fein vier tot vijf zetels in het nieu we college van afgevaardigden zal veroveren. Samen met de gekozenen van de katholieke SDLP zullen zij van Prior's „parlement" een doodgeboren kind maken. In het protestantse kamp gaat het in deze verkiezingen om het machtsoverwicht tussen de Officiële Unionisten van Ja mes Molyneaux en de Demo cratische Unionisten van ds.Paisley. Deze laatste is bij grote meerderheid van stem men gekozen tot afgevaardig de van Noord-Anthrim. Pais ley heeft ook een zetel in het Britse en in het Europese Par lement. In sommige delen van Noord-Ierland werd door nog geen 50 procent van de bevol king deelgenomen aan de ver kiezingen van woensdag.

Leidse Courant | 1982 | | pagina 15