u£eid6e ©omo/nt Plan gedwongen inkomenspauze valt slecht Voorrang voor bestrijding criminaliteit ans Motörhead ekken spoor an vernielingen oor Leidse innenstad Autofabrikant wilde met cocaïnehandel bedrijf redden Prins Claus voelt zich al veel beter •Woensdag 20 oktober 1982,73e jaargang no. 22403 |p Uitgave Westerpers. behorende tot Sijthoff Pers. Apothekersdijk 34, 2312 DD Leiden. Postbus 11, 2300 AA, tel. 071-122244. Giro 103003 Bank: Amro-bank N.V.. Leiden. Directeur-hoofdredacteur: J.J. Hallewas. Chef-redacteur: Wim Buijteweg. Advertenties (excl. BTW) /0,56 per mm. Kleintjes 0,34 per mm. Abonnementen: kwartaal 57.35; jaar/217,90. Klachten bezorging: maandag t/m vrijdag van 18.00 tot 19.00 uur zaterdag van 14.00 tot 15.00 uur, tel. 071-122248. Losse nummers /0,75. Koot en Bie vanavond in eers te programma van nieuwe se rie regionale tv uit Juinen op Ned. II om 20.30 uur. Om 21.20 uur documentaire over de rode rebel Sal Santen. Op Ned. I om 20.00 uur Ita liaanse tv-film „De andere vrouw". Veel bewolking en voorname lijk in het noordwesten wat regen of motregen. Minimum temperatuur ongeveer 10 gra den. middagtemperatuur 16 graden. Matige naar zuid draaiende wind. Zon op 07.14. onder 17.34. Schev. hoog water 6.23 en 18.36. Laag water 2.09 en 14.18. heepsramp Indonesië ARTA Een Indonesische vrachtboot ian boord 120 mensen is in de Java-zee iken. Van de opvarenden werden er 31 boten in de buurt uit het water gered, irerige 89 worden vermist. Niet bekend is de oorzaak van de jongste scheepsramp idonesië is. Het schip was op weg van jbaja op Java naar Banjarmasi in Zuid- nantan. toen het tweehonderd mijl voor ust van Kalimantan zonk. Volgens het ïesische persbureau Antara had het slechts een tijdelijke vergunning om oigiers te vervoeren. Politie rooit gigantisch hennepveld LIENDEN Bij een inval op een hen nepveld van zesduizend vierkante me ter groot in Lienden in de Betuwe, heeft de rijkspolitie gistermiddag twaalf arrestaties verricht. Bij huiszoe king in de woning van de een van de verdachten in Buren, werd bovendien een partij hennep gevonden met een to taal gewicht van anderhalve ton. De hennep was al gereed gemaakt voor verhandeling op de markt. De voor raad is in belag genomen. De politie hield het veld al geruime tijd in de ga ten, maar toen duidelijk werd dat de hennep niet gebruikt zou worden voor verwerking in zaden, werd besloten om in te grijpen. Splitsing Z.-Holland op zijn vroegst in '87 DEN HAAG Het provinciaal bestuur van Zuid-Holland en de Rijnmondraad hebben gistermiddag in een gesprek met minister Rood van binnenlandse zaken gezamenlijk aangedrongen op 1 januari 1987 als streefdatum voor een splitsing van Zuid-Holland in een noor delijk en een zuidelijk deel. Volgens de beide bestuursorganen is dat de vroeg ste datum waarop zonder problemen tot de vorming van twee nieuwe provin cies kan worden overgegaan. Ook uit het gisteren gepresenteerde re geerakkoord valt op te maken dat de splitsing van Zuid-Holland in ieder ge val doorgaat. Voetbal op tv HILVERSUM Van avond besteedt de tv ruim aandacht aan de tweede ronde van de strijd om de diverse Europese beker toernooien. Op Ned. I zijn om 22.15 uur beelden te verwachten van AZ '67-In- ter Milaan en Spartak Moskou-Haarlem. Het eers te Westduitse net zendt om 22.30 uur een serie samen vattingen uit. Op België Nederlands 1 kunnen om 23.15 uur flitsen van hel voetbal tegemoet worden gezien. Het programma Sportsnight op BBC 1 be gint om 22.00 uur. Oeververbinding Westerschelde stap dichterbij DEN HAAG De kans dat de aanleg van een vaste oeververbinding door een brug-tunnel-combinatie over en door de Westerschelde spoedig zal beginnen, is groot geworden. Dat bleek gisteren na af loop van de besprekingen die minister Zeevalking van verkeer en waterstaat en Van der Stee van financiën hebben ge voerd met het Zeeuwse college'van Gede puteerde Staten. De contracten voor de aanleg van de oeververbinding zullen bin nen drie weken getekend worden. De kosten van de aanleg zijn geschat op bijna een miljard gulden. LUBBERS EN NIJPELS WILLEN LONEN EN PRIJZEN EEN PAAR MAANDEN BEVRIEZEN Informateur Mr. W. Scholten DEN HAAG CDA en VVD willen dat de politie in de komende jaren beter toegerust wordt voor de be scherming van de veiligheid van de burgers en voor het tegengaan van vandalisme. Indien nodig zullen daartoe bepaalde politiekorpsen worden uitgebreid. Anderzijds zal het politie-apparaat in heel Nederland zodanig moe ten worden gereorganiseerd dat er efficiënter kan wor den gewerkt dan tot nu toe. Onnodige administratieve rompslomp bij de politie moet verdwijnen. In het ontwerp-regeerakkoord van CDA en VVD staat, dat op de materiële uitgaven voor de politie niet' zal worden bezuinigd. Het ontwerp voor een nieuwe poli tiewet, dat al lange tijd bij de Tweede Kamer ligt, moet zo snel mogelijk worden afgehandeld. Volgens dit ont werp moeten gemeentepolitie en rijkspolitie worden sa mengesmolten tot provinciale politiekorpsen. ISS< ani ie EN De Mobiele Eenheid heeft gisteren diverse len moeten optreden tegen ongeveer duizend aan- flSyigers van de Engelse hard-rock formatie Motörhead. ee popgroep speelde gisteravond in de Stadsgehoor- ll, de jeugdige fans kwamen gisterochtend al aan en ^Jkken een spoor van vernielingen door de binnen- fn Nt ote groepen jongeren, voor het merendeel niet ouder dan 16 trokken door de Leidse binnenstad. Daarbij werden win- «"uiten vernield, voorbijgangers lastig gevallen en in groten ple bierflesjes kapot gegooid. De Mobiele Eenheid, in gewoon |form maar gewapend met de lange lat, trad op diverse plaat- in de stad op waarbij negen jongeren werden aangehouden, t de Eerste Hulp Dienst moest diverse malen uitrukken om r drank overmande pubers bijstand te verlenen. Na afloop het concert trokken de fans rustiger dan verwacht naar het ion. jtgina 3: Mobiele eenheid jaagt vernielende fans uiteen). kepen aggressieve jongeren verzamelen zich voor Stadsgehoorzaal. (Van onze parlementaire re dactie) DEN HAAG Zowel de werkgevers als de werk nemers hebben sceptisch gereageerd op het plan van de CDA- en VVD-lei- ders Lubbers en Nijpels cm alle inkomens en prij zen een paar maanden te bevriezen. Het Verbond van Nederlandse Onder nemingen en de Neder landse Christelijke Werk gevers zijn het duidelijkst in hun afwijzing. Het ge volg van zo'n bevriezing zou alleen maar zijn dat de sanering van de collec tieve sector verder wordt uitgesteld, aldus de NCW. De werknemers van het Christelijk Nationaal Vak verbond en de Vakcentra le Middelbaar en Hoger Personeel vinden dat een bevriezing niet van bo venaf moet worden opge legd, maar op basis van vrijwilligheid aangegaan. Van de FNV, die in de loop van vandaag met een officiële reactie zou ko men, wordt een soortge lijk commentaar ver wacht. Kabinetsinformateur mr. W. Scholten heeft het idee van een tijdelijke stilstand in de ontwikkeling van lonen en prijzen gisteren, tezamen met het door Lubbers en Nijpels (onder Scholtens leiding) be reikte regeerakkoord overge bracht aan de fracties van CDA en VVD met het verzoek ook daarover een oordeel te geven. De bevriezing van in komens zou door het nieuwe kabinet moeten worden afge kondigd en wel op het niveau van 1 december aanstaande. Door zich een dergelijke adempauze te scheppen krijgt het kabinet gelegenheid uit voerig overleg te plegen over het te voeren sociaal-econo misch beleid en over de beslis singen op dat terrein, aldus Lubbers en Nijpels. Zonder een pauze zou het kabinet te sterk onder tijddruk komen te staan omdat dan vele maatre gelen al op 1 januari zouden moeten ingaan. De fracties moeten uiterlijk morgenmiddag om twee uur de informateur laten weten of zij met het regeerakkoord van Lubbers en Nijpels kunnen in stemmen. In het (te verwach ten) bevestigende geval wil Scholten op datzelfde tijdstip al beginnen met het overleg over de departementale inde ling en de zetelverdeling. Ook de fractie van D'66 is het regeerakkoord toegezonden. De Democraten moeten even eens morgenmiddag laten we ten of zij alsnog aan de kabi netsformatie willen meedoen. De kans dat ze ja" zullen zeg gen wordt uitgesloten geacht. „Het bereikte regeerakkoord is geen dictaat voor de frac ties", zo onderstreepte de in formateur gisteravond. „Maar het is tijdens soms stevige on derhandelingen tot stand ge komen en daaruit put ik het vertrouwen, dat er weinig be hoefte aan wijzigingen zal zijn. De gedachte van een sociaal- economische adempauze vormt geen onderdeel van het ontwerp-regeerakkoord, maar wel een idee van de onderhan delaars tezamen". Scholten schetste het voorstel voor een adempauze als een uiterst serieuze poging om uit voerig overleg met het be drijfsleven mogelijk te maken. Zonder een periode van stil- NijpelS stand komt het nieuwe kabi net in een uiterst gecompli ceerde situatie terecht. Lub bers en Nijpels willen de pro blemen „in solidariteit" aan pakken. Overheid en sociale partners moeten gezamenlijk voorkomen dat het op sociaal- economisch gebied mis gaat. Tijdens het overleg moet alles op het gebied van loonmati ging, koopkracht, werkgele genheid, arbeidstijdverkorting e.d. aan de orde komen. Ook de nu nog voorgenomen be vriezing van ambtenarensala rissen, uitkeringen en kinder bijslagen dient tot de gesprek stof te behoren. Scholten: „Ze willen alle problemen in volle breedte en diepte bespreek baar maken". Intussen heeft één van de werkgroepen, die mede het regeerakkoord heeft voorbereid en die de begroting van het interimkabinet-Van Agt grotendeels intact laat, al voorgesteld de voorgenomen belastingverzwaring in 1983 (o.m. verhoging van de BTW) niet door te voeren. Het aldus ontstane gat van 1650 miljoen gulden stopt zij door verande ringen in de sociale uitkerin- ^oor de inhoud van het re geerakkoord zie pagina 9 BHRB Agenten van de Amerikaanse drugsbrigade tijdens de persconferentie, waarop ze de arrestatie van De Lore- an bekend maakten. Op de voorgrond de pakken co caïne waarmee de Amerikaanse autofabrikant de on dergang van zijn sportwagenfabriek in Noord-lerland had willen voorkomen. LOS ANGELES De Amerikaanse autofabrikant John de Lorean (57) is gisteren in de VS gearresteerd op verdenking van handel in cocaïne op dezelfde dag dat in Noord-lerland bekend werd gemaakt dat zijn fabriek van dure sportwagens niet meer te redden valt en zal worden gesloten. De fabriek had hij in 1978 met bijna 300 miljoen gulden steun van de Britse regering opgezet in Belfast, nadat hij wegens het in zakken van de Amerikaanse automarkt was afgetre den als vice-president van General Motors om zelf een autofabriek te beginnen. De Lorean zou in de co caïnehandel zijn gegaan om snel veel geld te verdie nen en zo zijn fabriek te redden. Hij kan worden ver oordeeld tot maximaal vijftien jaar gevangenisstraf plus een geldboete van 25.000 dollar. DEN HAAG Prins Claus voelt zich met de dag be ter. De prins verwacht binnen enkele weken naar huis terug te kunnen gaan, zo heeft de rijksvoorlich tingsdienst bekendgemaakt. De prins zou regelmatig een partij tennis of golf spelen. Ook heeft hij inmid dels een concert bezocht. De voorlichtingsdienst gaat ervan uit dat prins Claus koningin Beatrix van 16 tot 20 november zal vergezellen op het staatsbezoek aan Groot-Brittannië. De prins verblijft inmiddels twee en een halve week in de psychiatrische universiteits kliniek van de Zwitserse stad Bazel, waar hij in ver band met klachten van depressieve aard wordt be handeld door prof. Kielholz.

Leidse Courant | 1982 | | pagina 1