euringsdienst aarschuwt voor vakantievlees" atwijksepolitie vaker op de fiets JEUGDHONK VOOR „VALKEN 68" JAARVERSLAG 1981: Itomobilist (neld Een horloge in pot augurken Tweede werkgroep ontwikkelingshulp gaat van start REGI0U0UR1NAAL JtitK mm =p NTIEK^" IO LEIDSE COURANT, DINSDAG 19 OKTOBER 1982 PAGINA 7 .-belasting procent omhoog 14.50. Ruiter): VIJK De tarieven voor de onroerend «lasting zullen in 1983 stijgen met 10%. Het voor de eigenarenbelasting komt hiermee 30 per 3.000 gulden van het eigendom en Ie gebruikers van onroerend goed op ƒ1,81 000 gulden. De belastingvrije voet voor ge* van een woning is verhoogd van minder Ï.000 tot minder dan 21.000 gulden. Het Kat* tarief blijft hiermee echter nog ver achter t in de meeste gemeenten gebruikelijk is. De inkomsten uit onroerend goed zouden zo'n Jjoen gulden kunnen bedragen. In Katwijk men niet eens tot een derde van dit bedrag de komende jaren hoopt men de opbrengst ok wat aan te trekken middels verhogingen De commissie voor financiën ging gister- ig met de eerste verhoging akkoord. Zwemvierdaagse 't Kokkerbad NOORDWIJKERHOUT Met enkele goed uitgevoerde ruk ken aan een belkoord opende burgemeester Winkel gistermid dag de nationale zwemvierdaagse in het Noordwijkerhoutse zwembad 't Kokkerbad. Het is al weer de achtste keer dat er een zwemvierdaagse ln het Noordwijkerhoutse bad wordt gehouden. Dit jaar werd de orga nisatie ter hand genomen door de gemeente Noordwijkerhout en de zwemvereniging Noordwijkerhout. Waar er de andere jaren direkt bij de start een enorme drukte heerste, was het nu vrij rustig. Ongeveer 30 kinderen stortten zich na het startsignaal van burgemeester Winkel in het water. Zwemlustig Noordwij kerhout had echter tot 9 uur 's avonds de tijd om zich op de eerste dag van de vierdaagse te melden. Tot en met donderdag kan men zich vanaf half vier tot negen uur melden voor de an dere drie etappes van deze meerdaagse prestatietocht. De 55- plussers kunnen zich op die dagen van 11.00 tot 12.00 uur aan 't Kokkerbad melden om zich in wat rustiger water ook te wijden aan de zwemvierdaagse. Katwijk zonder stroom KATWIJK Een gedeelte van Kat wijk aan de Rijn heeft gisteravond een tijd lang zon» der stroom geze ten. De oorzaak was vermoedelijk een blikseminslag in een verkeers lichteninstallatie aan de Callaoweg omstreeks half zes. De storingsdienst wist het euvel te verhelpen. VALKENBURG De voetbalvereniging „Valken 68" mag naast de kantine een jeugdhonk bouwen op het sportcomplex. B en W van Valkenburg heb ben de plannen van de vereniging goedgekeurd. Met de bouw van het jeugdhonk gaat een lang ge koesterde wens van de jeugdcommissie van de „Valken 68" in vervulling. Van Hanabis is voor het' werk alvast een directiekeet gekocht, dit in tegen stelling tot eerdere berichten dat de keet geschon ken zou zijn. Verder wil de jeugdcommissie ver schillende acties op touw zetten om het benodigde geld voor de bouw bijeen te krijgen. )EN/STREEK Het nblikken van levens- elen door kleine be- ?n neemt hand over toe. Door het niet inblikken of sterili- l is het gevaar groot rfe consumenten be- worden met botulis- een zeer ernstige $elvergiftiging waar- piensen kunnen ster- Dit meldt de Keu- jdienst van Waren het district Haarlem let jaarverslag over i „De produktie van antievlees" door sla- is dan ook gevaarlijk ioet ten sterkste wor- ontraden. De reeds lCht|>ns gemelde ziektege- jn spreken in deze elijke taal", aldus de st. uit het voorstaande al !7-jarige inwoner van itgeest raakte gister- om acht uur bij een iding op een dusdani- ianier bekneld, dat de 'eer hem moest los- in uit zijn auto. Het k ontstond doordat legstgeesternaar, die Irislaan reed en de lylaan wilde oprij geen voorrang gaf ien 23-jarige Noord- jpÉr die op de Kennedy- j^^reed. De auto van de i j dwijker boorde zich in [Jjjr ikerzijkant van de an- r&fl auto waardoor de itgeester bestuurder eld raakte. Beide au- toilisten zijn overge- it naar het Acade- Ziekenhuis Leiden, auto's werden totaal eld. blijkt, maakt de keurings dienst in het jaarverslag niet alleen melding van de „be faamde" uitschieters als mui zen in de chocolademelk, spij kers in broodjes kroket en ny lonkousen in blikjes groenten. Het werk van de dienst bestaat voor het grootste deel uit het controleren van voedingsmid delen en speelgoed en het uit delen van processen-verbaal voor overtredingen van de Warenwet. De Haarlemse keu ringsdienst heeft een groot deel van de provincies Noord en Zuid-Holland onder zijn toezicht. In dit deel van de provincie vallen de volgende gemeenten onder het bereik van de dienst: Leiden, Leider- zerswoude, Woubrugge, Ze venhoven, Nieuwkoop, Nieuwveen, Rijnsaterwoude, Leimuiden, Ter Aar, Alkema de, Alphen aan den Rijn, Kou dekerk aan den Rijn, Hille- gom, Katwijk. Lisse, Noord- wijk, Noordwijkerhout, Rijns burg, Sassenheim, Voorhout en Valkenburg. In 1981 heeft de keurings dienst 14.050 bedrijven onder zocht om aan de weet te ko men of ze volgens de wettelij ke eisen wat bereiding, ver koop en hygiëne betreft wer ken. Daarbij werden in totaal 25.048 monsters van voedings middelen of stukken speelgoed onderzocht. Ruim een kwart daarvan voldeed in meerdere of mindere mate niet aan de eisen van de Warenwet. Er moesten 652 processen-verbaal worden opjgemaakt, waarvan de meeste betrekking hadden op de verkoop van melkpro- dukten met een niet leesbare of verlopen uiterste verkoop datum of het bewaren buiten koeling van deze produkten. Na laboratorium-onderzoek werden nog eens 108 proces sen-verbaal opgemaakt we gens bacteriën in consumptie ijs, acht voor hetzelfde euvel in soep, negentien voor milks hakes. 69 voor geslagen room, 35 voor melkprodukten en 108 voor diverse kokswaren. Het gebruik van een middel om vlees niet te laten verkleuren leidde tot 69 bekeuringen en het verschijnsel van teveel vocht of eiwit dat niet afkom stig is van vlees tot 46 bonnen. LEIDEN/STREEK Je vindt nog eens wat, tenmin ste dat geldt voor de Keuringsdienst van Waren blij kens het jaarverslag over 1981. Die vondsten variëren van Jeuk/verrassend (een horloge in een pot augur ken) tot uitermate vervelend (een kakkerlak in een Chinese maaltijd). Toch nog maar even een greep gedaan uit de „vond sten" van de keuringsdienst: In een fles karnemelk, sa tésaus en een blik sperciebonen werden muizen aange troffen, in een blik doperwten een rups, kevertjes in pimentpoeder, piccalilly en appelmoes, een tand van een dier in een kroket, een kippebotje in een flesje pils, kevers in chocolade, vlugbloem en pralines, vlie gen in piccalilly en muizenuitwerpselen in biergist. Dat wat betreft de dierlijke treffers. Verder werden onder meer aangetroffen: proppen papier in pils en vruchtenlimonade, een geneesmiddeltablet, glasscher ven van een gebroken thermometer, een stuk behaarde huid, een stukje spons en vogelveren in brood, peuken in soepgroenten en tabak in appelmoes, soldeer in kroepoek, een pleister in een flesje oud bruin bier, een springveer in een pizza, een stuk broekriem in cham pagnepils en een wasknijper in koffiemelk. Hygiëne Een toenemend aantal waar schuwingen moest in 1981 worden uitgedeeld bij inspec ties in winkels: 1.216 tegen over 1.008 in het jaar ervoor. De meeste waarschuwingen betroffen onvoldoende hygië ne in winkels en bereidplaat- sen (488). In 1981 werden ver der 628 partijen van diverse waren afgekeurd. Daarbij lag het zwaartepunt ook weer op melkprodukten met een verlo pen uiterste verkoopdatum (355). De dienst kwam ook op het spoor van vervalste cham pagne. Het betrog hier Duitse sekt, die door verwisseling van het etiket tot champagne was gepromoveerd. Er konden niet meer dan 60 flessen worden achterhaald, omdat de keu ringsdienst hierbij vaak gecon fronteerd werd met firma's, die maar kort hebben bestaan. De keuringsdienst kwam ook nog een frappant geval van onnauwkeurig werken op het spoor. Dat gebeurde bij de con trole van ambachtelijk bereid de erwtensoep. De soep werd gekookt en het vlees bestond •uit varkenswangen. Na het koken werden de hele wangen uit de soep gehaald en werd het door de gehaktmolen ge draaid. Het fijngemaakte vlees kwam weer in de soep terecht en wel bij een temperatuur van dertig graden Celsius, de ideale warmte voor bacterie» groei. Bovendien waarschuwt de dienst voor het gebruik van die varkenswangen, omdat de dieren zich vaak aan de kop verwondden, waardoor inwen dige ontstekingen ontstaan. Daardoör worden soms flinke hoeveelheden pus gevormd, die natuurlijk ook in de soep belandden en voor ziektever schijnselen na consumptie kunnen zorgen. Toch ook nog een lichtpuntje uit het onderzoek: van kant en-klaar produkten werden 23 monsters genomen. Dat waren voornamelijk diepvriesmaaltij den. Die monsters bleken alle maal goed te voldoen aan de Warenwet. OEGSTGEEST De gemeente Oegstgeest gaat voor de tweede keer proberen een werkgroep ontwikkelingshulp op poten te- zetten. De eerste werkgroep hief zichzelf op toen -bleek dat de burgerleden, die er politiek gezien nogal verschillende ideeën op nahielden, absoluut niet met elkaar konden opschieten. De tweede werkgroep ontwikkelingshulp krijgt dezelfde opdracht als de eerste: het zoeken van projecten in ontwikkelingslanden die door de gemeente ondersteund kunnen worden. De eerste werkgroep werd opgericht naar aanleiding van een motie in de gemeenteraad in 1979. Doel van de motie was initia tieven vanuit de burgerij op het gebied van ontwikkelingssa menwerking te stimuleren. De inwoners van Oegstgeest zouden zelf een bepaald project moeten uitkiezen, daar ook een bepaald bedrag voor bijeen moeten brengen en de gemeente zou dat be drag dan verdubbelen tot een maximum van 50.000 gulden Door de meningsverschillen binnen de werkgroep is daar echter niet veel van terecht gekomen. De tweede werkgroep verschilt qua samenstelling en opdracht niet veel van de eerste. In princi pe zullen vijf raadsleden en vijf burgerleden er deel van uitma ken. Dit keer zal echter niet gelijk begonnen worden met het uitnodigen van burgerleden, zoals de eerste keer. De vijf raads leden zullen de werkgroep een vastomlijnd karakter geven alvo rens de burgers worden geïntroduceerd. Appeltheater De theaterafdeling van K&O in Katwijk heeft dit jaar voor het eerst een theatervoorstelling buiten de ge meente ingelast. Zaterdag 6 november zal een bus naar het Appeltheater in Den Haag rijden voor de voorstel ling „Victor, of kinderen aan de macht". Belangstel lenden kunnen zich vandaag en morgen nog opgeven bij het kantoor in Tripodia. Entree en busretour kos ten samen 22 gulden 50 en 20 gulden voor K&O-ledcn, CJP-ers en 65+'ers. Het stuk is geschreven door Roger Vitrac (1899-1952) een speelt zich af tijdens het verjaar dagsfeestje van ene Victor, die pas 9 jaar wordt, maar wel één meter tachtig lang is. Kinderboekenweek Ook in de Zilk wordt aandacht besteed aan de Kinderboe kenweek. Morgen organiseert de bibliotheek daarvoor een feestelijke middag in De Duinpan. De middag begint om half drie en het toneelstuk Bram en Mini" zal worden op- ge voêrd. Tuin verzorging De Leidschendamse afdeling van de Kon. Mij. Tuin bouw en Plantkunde houdt de komende maanden op drie a vier avonden een cursus tuinverzorging. Docent is de heer A. van der Schaal die buiten de „winter beurt" onderwerpen zal behandelen als gazononder- houd, tuinbemesting, zaaien en opkweken van éénjari ge planten, snoeien en dergelijke. Belangstellenden kunnen zich melden bij mevr. M. Marijnis, tel. 278635. De kosten bedragen voor leden f17,50, voor niet-leden f20. ,Op blote voeten' In de parochie H. Michael en H. Bernardus te Hazerswou- de/Rijndijk/Koudekerk aan den Rijn wordt binnen afzien bare tijd een project ten behoeve van de veertienjarigen gerealiseerd. Opzet is dat de jongelui op vijf woensdaga vonden nader aandacht besteden aan hun eigen leefsitua tie. Het programma, „Op blote voeten" getiteld, zal op 27 oktober. 3, 10, 17 en 24 november, telkens van 19.00 tot 21.00 uur. in de kelder van Het Anker worden afgewerkt. Expositie De historische visserskapel aan de Noordwijkse Hoofdstraat is tot en met 24 oktober het toneel van een expositie van streek- en dorpsgenoten. Ans van der Drift (Sassenheim) en Uta Menardi (Noordwijk) to nen fraaie wandkleden, in een geheel eigen vorm en stijl. De beide dames hebben hun atelier in het zee dorp. Schilderijen van Boubker Idzahi vullen het mid denschip van de Kapel. Hoofdzakelijk zijn het oliever ven. De expositie is dagelijks geopend van 14 tot 17 uur en van 19 tot 21 uur (zaterdag en zondag van 13 tot 16 uur). Modelbouw De nationale kampioenschappen vliegtuigmodelbouw wor den dit jaar gehouden op het marinevliegkamp Valken burg. De kampioenschappen staan in het teken van de Orion. Naast de vele Orion-modellen zijn echter nog tien tallen andere vliegtuigmodellen te zien. De inzendingen zijn tot en met zaterdag dagelijks van tien tot vier uur te bezichtigen in het Valkenhorst Theater. CDA-Leiderdorp Prof. Dr. H. van der Laan, hoogleraar in de Sterrekun- de aan de Leidse Universiteit, zal dinsdag 26 oktober tijdens een ledenvergadering van het CDA een voor dracht houden over het energievraagstuk. Prof. Van der Laan beoogt met zijn inleiding een schets te geven van de feitelijke situatie, wereldwijd en in Nederland van het verbruik en de voorraden naar grootte en soort. Hij geeft daarbij enkele tips over betrouwbare informatie en zindelijke analyses op dit terrein. De perspektieven in de eerstvolgende 30 jaar, met name tegen de achtergrond van de technische, economische en politieke ontwikkelingen, komen eveneens aan de orde. Prof. Van der Laan verwacht dat in de discussie die op zijn inleiding zal volgen zaken als zon- en wind energie en ook het dilemma van kernenergie of kolen- stook ter sprake zullen komen. De ledenvergadering van het CDA vindt plaats in het Dorpshuis aan de Hoofdstraat en begint om 20.00 uur. Feestelijke opening school „De Veenkragge' ROELOFARENDSVEEN Ter gelegenheid van de ope ning van de pas gebouwde school „De Veenkragge" op de hoek Sotaweg/Lupinestraat wordt er volgende week een waar feestprogramma afge- mgJWIJK Het beleid fli lMiet Katwijkse korps is gericht om meer po- in uniform straat- st te laten verrichten, uitbreiding van de illance, verwacht de ie dat de relatie met iatwijkse burgerij ver- zal verbeteren. Het al wijkagenten zal emen van vier naar Dit vertelde korps- P. B. N. de Jong gis- liddag tijdens de pre- atie van het jaarver- 1981, dat door de ver ing van het korps de Piet Heinlaan verlaat is uitgeko- Niet alleen de agent r ook het kader moet in het dorp gezien den meent De Jong, tiet middel bij uitstek voor is de fietssurveil- De aanspreekbaar van de agent wordt loogd en van zijn aan- igheid gaat een pre- tieve werking uit. 052^ijf jaar lange ervaring met de wijksurveillance in Katwijk heeft geresulteerd in de deel name van de wijkagent in de beleidsvoorbereiding. Met name bij de schoolroutering, de etnische minderheden, soci ale omstandigheden en het vandalisme is zijn ervaring bij zonder belangrijk. Het aantal wijkagenten zal worden uitge breid tot vijf wat eveneens een uitbreiding van de werkzaam heden zal inhouden. Zo wordt er momenteel meer aandacht besteed aan de ruim 550 bui tenlanders binnen de gemeen tegrenzen en probeert men de contacten te verbeteren. Misdrijven Over het verslagjaar 1981 is het aantal misdrijven in Kat-' wijk gestegen van 761 in 1980 naar 955 over het vorig jaar. De oorzaken hiervoor zijn met name terug te vinden in het aantal inbraken in bedrijven en het aantal vernielingen. Het oplossingspercentage daal de daarentegen van 33% naar 27%. In regionaal verband wordt nu gezocht naar oplos singen voor deze problematiek omdat deze cijfers zeker niet alleen voor Katwijk gelden. Binnen het Katwijkse korps zal echter wel gezocht worden naar een prioriteitstelling bij het oplossen van misdrijven waarbij extra rekening zal worden gehouden met crimi naliteit die door de burger als ernstig wordt ervaren. Het aantal recherchemensen zal worden uitgebreid van tien naar elf man. Ook op het ge bied van de milieuwetgeving zal de politie de vinger strak-^ ker aan de pols houden. Het feit dat Katwijk het grootste percentage vatenhandelaren van Nederland telt heeft tot gevolg dat er nogal wat chemi sche afvalstoffen binnen de gemeente worden verwerkt. Het schoonspoelen van met name vaten uit de chemische industrie brengt het probleem van de afvalverwerking met zich mee en op dit gebied wor den nogal eens wat overtre dingen gepleegd. Het eerste proces-verbaal is, met het wet boek Chemische afvalstoffen in de hand, reeds uitgedeeld. De bestrijding van een andere vorm van criminaliteit, het vandalisme, is in gemeentelijk verband wat doodgebloed. De commissie die zich onder lei ding van een wethouder bezig hield met het jeugdbeleid is na de installatie van de nieuwe raad nauwelijks nog actief te noemen. De politie houdt zich intern nog wel met het jeugd probleem bezig en wel in de vorm van een werkgroep die is samengesteld uit alle gele dingen van het korps. Ver wacht wordt dat door deze werkgroep een aantal richtlij nen wordt gegeven die het po litieoptreden zullen verbete ren. „Het feitelijke jeugdbeleid wordt echter vastgesteld door de gemeenteraad", meent korpschef De Jong. Werkklimaat De ingebruikname van het nieuwe bureau heeft het werkklimaat van de politie aanzienlijk verbeterd. De be reikbaarheid voor het publiek is vergroot en de toeloop is dan ook aanmerkelijk toege nomen. Het bureau is nog wel te groot voor het 65 man tel lende korps en het ziet ernaar uit dat de verwachte tachtig man binnen afzienbare tijd zal worden bereikt. Katwijk heeft zich daarom aangemeld als op leidingskorps voor adspirant- agenten waardoor twaalf extra mentoren zullen kunnen wor den aangesteld. Over de kan sen die Katwijk maakt om voor het predicaat opleidings korps in aanmerking te komen is nog niet veel te zeggen. Katwijk beschikt over een zeer jong korps met een ge middelde leeftijd van 33 jaar. Erg veel oudere politiemensen hebben onlangs afscheid geno men en zullen op korte ter mijn nog afscheid nemën. Het korps verliest daarmee een stuk kennis en ervaring die moeilijk zal kunnen worden vervangen. Wel besteedt de politie een relatief groot be drag (50.000 gulden per jaar) aan aanvullende opleidingen en cursussen voor de korpsle den waarbij de vaktechnische opleidingen de grootste aan dacht zullen krijgen. Het ge mis aan ervaring hoopt men hiermee in de toekomst te on dervangen. Het goed uitgeruste bureau kan wellicht op korte termijn wel een verrijking betekenen voor het Katwijkse vereni gingsleven. De sch ietkelder kan namelijk wekelijks wor den verhuurd waarmee de mogelijkheid is geschapen om een plaatselijke schietvereni ging op te richten. De huur van de kelder ligt rond de vijf tig gulden per uur en dit be drag vormt een welkome bij drage voor de hoge hypo- theeklasten die op het gebouw drukken Korpschef De Jong (voor het nieuwe bureau) noemt de fiets een uitstekend vervoermiddel voor de surveillance. werkt in de drie scholen van de Katholieke Stichting voor Basis- en kleuteronderwijs „Maria Presentatie". De nieuwe school „De Veen kragge" wordt komende maandag op verrassende wijze geopend. Hoe precies, mag nie mand weten, maar er zijn een flink aantal sterke kinderen voor nodig. Tijdens die officie- Ie opening speelt een draaior gel en als de vlag wordt gehe sen, zal een spiksplinternieuw schoollied ten gehore gebracht worden, 's Middags krijgen de kleinste kinderen een span nende filfn voorgeschoteld en mogen de grote kinderen mee doen aan een vossejacht. Die zelfde dag vieren de leerlingen van Kleuterhof Sint Anna en van de Sint Josephschool de opening van „De Veenkragge" met het maken van schoolver- sieringen en het meedoen aan „Stuif-es-in". 's Middags krij gen ze een rondleiding in de nieuwe school plus film plus Vossejacht. Op dinsdag 26 ok tober is voor alle drie de scho len een feestelijke spellendag1 met pannekoeken eten georga niseerd en op woensdag 27 ok tober zal Poppentheater „La Condola" de leerlingen verma ken met een schitterende voorstelling. Vullingen gestolen ALPHEN AAN DEN RIJN De praktijk van tandarts Tjia aan de Groenestein in Alphen heeft bezoek gehad van inbre kers. De dieven namen 840 gulden uit een geldkistje en een hoeveelheid amalgaan. grondstof voor vullingen mee Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 19.00 uur. zaterdags tusen 14.00 en 15.00 uur, nummer 071- 122248 en uw krant wordt nog dezelf de avond nabezorgd.

Leidse Courant | 1982 | | pagina 7