„Alleen schrijvers, die dromen serieus nemen worden door kinderen voor vol aangezien" ROALD DAHL: Dierenartsbezoeker wordt volwaardige gesprekspartner BINNENLAND LEIDSE COURAN' MAANDAG 18 OKTOBER 1982 PAGINA 8 fiq Lagere overheid een van de grootste prijsopdrijvers DEN HAAG Steunend op een wandelstok, waar mee hij zijn twee versle ten heupen mild probeert te stemmen en nog steeds geplaagd door enige kies keurige stoorzenders in zijn mond „Dat krijg je als je zesenzestig bent, dan wordt je lichaam lang zaam maar zeker rijp voor de rommelmarkt" is de schrijver Roald Dahl op zijn pelgrimstocht door Nederland geheel volgens schema tegen elven de hal van het Haagse Centraal Station binnengeschuifeld. Sinterklaas incognito staat opnieuw op het punt om zijn van heinde en verre toegestroomde fans mond jesmaat te laten delen in zijn roem. Vrijdag kregen Amsterdam en Rotterdam van hem reeds de volle laag en zaterdag mocht de Residentie het slordig ge drapeerde idool in het wild bewonderen. Iedereen, die kans ziet om met roeiende ellebogen tot vlak vóór zijn wankele klapstoel op te rukken en hem één van zijn boeken aanreikt beloont hij met een opdracht en een handtekening op het schut blad. Ook de velen, die inder haast thuis één van zijn oudere werkjes uit de kast hebben ge trokken vallen bij hem royaal in de prijzen. Kennelijk is hij dus ook op de hoogte van de schaamteloze krenterigheid der Nederlanders, die het doodzonde vinden om in deze kommervolle tijd van inleve ren duiten te investeren in zijn nieuwe, met de Zilveren Grif fel bekroonde kinderboek „De griezels". „To Anne-Marie. With love. Roald Dahl", schrijft hij in vliegende haast met een zwarte viltstift. Er wordt gevochten om zo'n krabbel. Want wie niet ge wend is om het volle pond te krijgen is met een autogram ook al zielsgelukkig. Uitdeelpost Naar schatting 1200 handteke ningen lichter en een lamme hand rijker rept de schrijver zich enkele uren later naar de volgende uitdeelpost, ditmaal in het langzaam kapseizende warenhuis De Bijenkorf. Het is hem aan te zien, dat hij er een lief ding voor over zou hebben als hij voortijdig verlost werd van deze taaie klus. Maar nochtans komt er geen klacht over zijn lippen. Want terdege beseft hij, dat dergelijk taai monnikenwerk het rechtvaar dig tolgeld is, dat voor succes betaald dient te worden. Wie op aarde roem deelachtig wordt dient nu eenmaal ook navenant te lijden. Glansrijk En succes kan deze lichtgebo gen Britse reus niet ontzegd worden. Zelfs zijn korte ver halen, die hij ruim 30 jaar ge leden schreef hebben de on barmhartige tand des tijds glansrijk getrotseerd en wor den nog regelmatig in vele ta len herdrukt. Ook dienen zij steeds opnieuw als puntgaaf uitgangspunt voor televisiese ries, die vanwege hun gruwe lijke en onverwachte plots miljoenen huiverende kijkers aan de buis ketenen. Als schrijver van kinderboe ken is Dahl weliswaar een late roeping hij schreef zijn eerste kinderboek toen hij al 45 was maar ook in dat gen re behoorde hij van meet af aan tot de koplopers. Terecht mag hij zich dan ook een ste- reofonische bestsellerprodu cent noemen, die op twee fronten tegelijk zijn fortuin vergaart, waarvan de Engelse belastingdienst vervolgens at tent 83 procent inpikt. „Dat kun je nauwelijks meer afromen noemen", is zijn oor deel, „maar toch peins ik er niet over om Engeland te ont vluchten. Ik ben nu eenmaal zéér gevoelig voor bepaalde sfeertjes, die je alleen in Enge land kunt vinden. Daarom ben ik er van overtuigd, dat ik zou verkommeren, als ik in een ander land ging wonen". Poppengehucht Dahl blijft derhalve tot en met zijn laatste snik zitten, waar hij nu zit: in het poppenge hucht Great Missenden onder de mist van Londen, waar hij vaderlijk een krijtwitte krui sing tussen een boerderij en een landhuis deelt met zijn vrouw, de Amerikaanse actri ce Patricia Neal, en zijn vier kinderen. Zijn drie dochters studeren momenteel en voor zijn zoon Theo, die kort na zijn geboorte, 22 jaar geleden, bij een ongeval ernstig hersenlet sel opliep en ondanks vele kostbare operaties een zorgen kind bleef, heeft hij onlangs in de dorpskom via een diepte investering van een half mil joen gulden een winkel in an tiquiteiten geopend, die hij recht toe recht aan de naam „Dahl en Zoon" gaf. Zichzelf heeft Dahl bedacht met een miniatuurhuis in zijn tuin, een kot van 2 bij 3 meter, opgetrokken uit ruwe, grijze stenen, die de altijd fluitende wind op elk moment van de dag mededeelzaam toegang verlenen. In die weinig com fortabele ruimte, waar geen plaats is voor een bureau en een boekenkast, trekt hij zich monkelend terug, als hij een verhaal onderhanden heeft. Dan kruipt hij 's morgens te gen tien uur in de slaapzak, die permanent klaar ligt op de zitting van het enige meubel stuk in zijn schrijfcel, een oude, wrakke crapeaud, die hij aan een koffer vol boeken verankerd heeft. Die koffer doet tevens dienst als steun voor zijn lange benen, waar hij nooit goed raad mee weet. Vervolgens legt Jiij eeri stuk hardboard op de armleuningen en schrijft hij tot 12 uur. Na de lunch werkt hij door van twee tot zes. Hij maakt uitsluitend gebruik van lichtgeel,, geli nieerd papier en van gele pot loden met een vlakgum aan het einde, die hij uit Amerika laat overvliegen. Over een verhaal doet hij ge middeld drie tot vier maanden en een aanhef van 30 regels vergt in de meeste gevallen een investering van drie we ken wachten op het juiste woord, de goede volgorde der zinnen. „Ik ben constant doodsbang", zegt hij, „dat ik mijn lezers verveel. Dat ze me langdradig gaan vinden en mijn boek wegleggen. Om dat te vermij den zorg ik, dat er op elke pa gina, die ik schrijf, van alles gebeurt. Lees er mijn oude verhalen maar op na. Je zult er geen natuurbeschrijvingen van een halve pagina vinden en ook geen uitvoerige be schrijvingen van mensen. Dat durf ik niet aan". Schrijven heeft hij lang gele den ontdekt is grotendeels ploeteren, lijden en geduldig wachten op die ene vonk in spiratie, die zijn geest in lich terlaaie zet. „Als je werkt zoals ik", legt hij uit, „als je verha len niet geënt zijn op de wer kelijkheid van alledag, maar uitsluitend op je eigen fantasie, heeft het geen zin om er op uit te trekken en indrukken op te doen. Het enige, wat ik kan doen is mezelf opsluiten in mijn werkhok en wachten, totdat mijn ziel weer eens een- bruikbaar idee prijsgeeft. Als dat moment gekomen lijkt moet ik elk woord, dat ik op schrijf, nog lang blijven wan trouwen. Want, geloof me, een goed verhaal komt een mens nooit aanwaaien". Boven het gemiddelde ven, die er mee door en een kans maken op het eeuwige leven. En daarmee zit hij dan ver boven het gemid delde. Want andere schrijvers van korte verhalen hebben een dergelijk aantal bij lange na niet gehaald. „En dan te bedenken", stelt hij voldaan vast, „dat het schrij ven van een goed kinderboek oneindig veel moeilijker is. Toch hebben ze het één voor één geprobeerd: Oscar Wilde, Faulkner, Hemmingway, Ca pote, Graham Greene. Ook zij moesten zo nodig een kinder^ boek schrijven. Maar wat ze maakten was knudde en inte resseerde de kinderen geen laars". „Een Amerikaanse uitgever heeft het een jaar of wat terug nog eens geprobeerd. Hij no digde twintig bekende schrij vers uit om een verhaal voor kinderen te schrijven en de collega's reageerden zonder uitzondering laaiend enthou siast op zijn voorstel. Toch is dat boek nooit verschenen. En waarom niet? Omdat de inge leverde manuscripten zo be droevend slecht waren". Dromen Heeft hij inmiddels een idee waarom het hem wél gelukt is om het onmondig kroost in alle windstreken aan zijn ver bale zegekar te binden? „Ik heb wel een idee", bekent hij, „maar meer dan een ver moeden is het toch niet. Als je aandachtig de verhalen leest, die ik voor volwassenen heb geschreven, zul je ontdekken, j hun j. dat ze gesitueerd zijn in eer fantasiewereld. Het lijkt alle maal bedrieglijk echt, wat ei gebeurt. Maar in feite wordt de werkelijkheid door mij tel kens buiten spel gezet". „Datzelfde procédé pas ik ook toe in mijn kinderboeken. En dat verklaart volgens mij succes. Kinderen vinden prachtig, als er dingen gebeu ren, die in feite niet kunnen. En ook de b' oderigste situa ties accepteren ze, zonder dat hun ziel er merkbaar onder lijdt. Pas als je hun dromen doodserieus neemt word je door hen als schrijver aangezien". „Nu heb ik bij toeval het luk, dat ik me moeiteloos kan inleven in de denkwereld var kinderen. Ik kan ook onbe schaamd grinniken om de grappen, die ik verzin. En dat is ook zéér kinderlijk". „Het gros van de volwassenen vindt dat hoogst ongepast, dat is de reden, aarom e bitter weinig aardige kinder boeken geschreven worden", LEO THURING Foto: MILAN KONVALINKA Kunststof klompen Na de kunststof laarzen brengt Hevea (onderdeel van Vredestein) nu dito klompen op de markt onder de naam „Batsers". Men kan er hetzelfde meedoen als met houten klompen, maar door het speciale materiaal gaan ze langer mee. De „Batsers" worden eigenlijk ook niet lelijk, want ze zijn, zoals nagenoeg alle kunst- stofprodukten, gemakkelijk schoon te maken. Bovendien zijn ze licht in gewicht. Badlift Uit de Verenigde Staten komt deze simpel te bedienen bad lift voor minder-validen, die het mogelijk maakt zonder hulp van anderen een bad te nemen. Het (unieke) liftsys- teem is gebaseerd op de wa terkracht van de waterlei ding. Er komt dus geen elek triciteit aan te pas. De be staande bad- of douchekraan dient als aansluitpunt, zonder normaal gebruik van douche of bad te belemmeren. De badlift weegt 11 kg, is ver vaardigd van aluminium en kunststof, is leverbaar is di verse uitvoeringen en ge schikt voor alle modellen bad kuipen. Personen tot 140 kg worden veilig en gelijkmatig omhoog en omlaag getild. Prijs exc. btw f 1750,-. De mogelijkheid bestaat subsidie te krijgen. Inlichtingen Star Dynamics, Amsterdam, tel. 03240-16401. Studeren is niet goedkoop, noch voor de student, noch voor zijn ouders. Om alle financiële consequen ties, mogelijkheden en moeilijkheden van een studentenbestaan (toch even iets anders dan dat van een gewone consu ment) te kunnen overzien heeft het Nationaal Insti tuut voor Budgetvoorlich ting het boekje „Richtlij nen voor het maken van een studentenbegroting" geheel herzien voor het studiejaar 1982-'83 i gegeven onder de titel „Boeken en brood op de plank". Een praktische handleiding voor (aanko- mende)studenten en ou ders, maar ook voor hulp verleners, zoals decanen, sociale raadslieden en be lastingconsulenten. Te be stellen door overmaking van f 4,90 op giro 368700 tnv Nibud Den Haag, on der vermelding van „Stu dentenbegroting". Warm en licht Double-face stoffen worden weer veel toegepast in de man telmode, materiaal dus met twee gezichten. Daarvan wor den mantels en jacks gemaakt, te dragen aan twee kanten. Vaak wordt een mantel ok gevoerd met een tweede stof, zoals fun fur, namaakbont, waarmee hetzelfde effect wordt verkregen. De toepassing van fun fur heeft, vooral als het voor de binnenzijde wordt gebruikt, op bont als voordeel., dat het niet verhaart, zeer licht is in het dragen en gemak kelijk te stomen. Vaak is de binnenvoering nog uitneem- baar, zodat de mantel nog lang kan worden doorgedragen, De foto toont een mantel met een binnenvoering van gewe ven dralon-bont (Bayer), waarin de contrastwerking van de verschillende stoffen fraai tot uitdrukking komt. PTT op Schiphol Bijverwarming Krups (huishoudelijke apparaten) heeft een elektrisch kachel tje ontwikkeld voor kille avonden buiten het winterseizoen, wanneer het nog niet de moeite loont, te kostbaar is, de centra le verwarming aan te zetten. Voor bijverwarming dus. Het is de Plustherm Vario, voorzien van thermostaat, en zodanig ge construeerd dat het ook geschikt is voor gebruik in vochtige ruimten. Het voetstuk is afneembaar, waardoor het ook aan de wand bevestigd kan worden. Adviesprijs f 149,-. Inlichtingen: Postbus 2073, 5202 CB 's-Hertogenbosch, tel. 073-216240. Het oude postkantoor in de hol wordt vervangen door wachtruimte voor vertrek- een nieuw, dat nog voor het kende passagiers op Schip- einde van het jaar in bruik zal worden genomen, Vooral de zakenreizigers die via Schiphol reizen zullen dan van een uitgebreider dienstenpakket van de PTT gebruik kunnen maken. Zo wordt de mogeljkheid gebo den telexberichen te verzen den, documenten te verstu ren per telefax-apparatuur en fotocopieën te maken. Ook komt er een Viditel- toestel te staan. voor lpg- en dieselrijders. De vakantie in eigen land dreigt ook behoorlijk duur te worden. Veel langkam- peerders melden verhogin gen die het toegestane per centage te boven gaan. Sporthuis Centrum blijkt zijn prijzen voor bungalows voor volgend jaar met 10% en meer te hebben ver hoogd. Ergernis ook in de gezond heidszorg. Een psychiater verhoogde de prijs voor een consult van f 77,50 naar f 128. Een uitstrijkje bij een specialist kostte f 106,-, ter wijl de huisarts ongeveer f 50,- rekent. „Prijsalarm" is ook al over spoeld met klachten over de stijging van de kosten van het openbaar vervoer. Hoogst merkwaardig vindt de Consumentenbond de uitslag van een onderzoek bij vijftig café's in de Rand stad. Veel café's blijken geen gebruik te hebben gemaakt van de door het ministerie toegestane prijsverhoging, andere zijn boven dit per centage uitgegaan. Kenne lijk was die verhoging niet zo noodzakelijk als de minis ter meende, aldus de Consu mentenbond. Sceptisch staat de bond in dit verband ook ten aanzien van de effectivi teit van de controle van de Economische Controle Dienst. Studenten- begroting Folie-lasapparaat Levensmiddelen blijven langer vers en fris als ze luchtdicht zijn verpakt. De handel maakt er druk gebruik van. De consu ment kan dat nu zelf ook doen, met het door Philips geïntrodu ceerde folie-lasapparaat (geschikt voor alle soorten plastic en diepvriesfolie), dat eventueel aan de muur bevestigd kan wor den. Met behup van een warmtedraad wordt een las in het dubbele folie gemaakt, waarna de zak gevuld kan worden met voedsel. Daarna wordt de lucht door middel van een pomp uit de zak gezogen, dichtgelast en gelijktijdig afgesneden. Bruto- adviesprijs f 115,-. De lagere overheid is een van de grootste prijsopdrij vers. Dat blijkt uit het door de Consumentenbond inge stelde „Prijsalarm", het tele foonnummer 070-884200, dat de consument tot 1 novem ber kan draaien om (abnor male) prijsstijgingen te mel den. De Consumentenbond zal na afloop alle meldingen bundelen en prijsstijgingen in de openbaarheid brengen. De bond wil met name de overheid onder druk zetten om haar eigen tarieven be ter in de hand te houden. Vooral de verhogingen van de onroerendgoedbelasting, de zuiveringslasten en de ri ool- en reinigingsrechten blijken de consument erg hoog te zitten. Sportvereni gingen worden geconfron teerd met fikse huurverho gingen voor sportvelden en -zalen. De verenigingen zijn daardoor genoodzaakt de contributies te verhogen. Een bron van ergernis is ook de stijging van de hon denbelasting. De gemeenten proberen te halen wat er te halen valt, via verhogingen van leges, parkeergelden Van de centrale overheid kregen de automobilisten prijsverhogingen voor deel 3 van het kentekenbewijs (van f 19,50 naar f 21,50,-) en hogere wegenbelasting In samenwerking met de FIDIN (Fabrikanten van diergenees middelen in Nederland) gaat een cursus van start voor het ver krijgen van een erkend diploma „Dierenartsbezoeker". Het ini tiatief wordt gesteund door de Koninklijke Nederlandse Maat schappij voor Diergeneeskunde (KNM v.D.). De situatie tot heden is dat de dierenartsbezoeker, die met hieuwe geneesmiddelen bij de dierenarts komt om hierover in lichtingen te verstrekken, geen vooropleiding hoeft te hebben. Met het oog op de nog dit jaar uit te vaardigen „Wet op de diergeneesmiddelen", zal volgens dierenartsen wel degelijk be hoefte gaan bestaan aan mensen die het vak meer inhoud kun nen geven. „Er wordt al genoeg gerommeld", zegt een Wasse naars dierenarts. „Ze gooien een badkuip vol met water met wat vitaminen of vruchtenextract erin en dan heb je een paar flessen met spul om de conditie van een dier te verbeteren. Standaardisering en betere kanalisering is gewenst. Een gede gen opleiding van voorlichters zal in een behoefte voorzien". Cursisten moeten minimaal een havo-diploma hebben (bij voorkeur met vakken als biologie en scheikunde in het keuze pakket) of een diploma gymnasium, hbs-b, atheneifm, vhbo, vwo, of hls. De nieuwe dierenartsbezoeker zal een volwaardige gesprekspartner voor de dierenarts moeten zijn. De cursus kost 850,- (schriftelijk en mondeling onderwijs) en duurt tien maanden. Vluggertjes zullen er korter over doen. De duur is afhankelijk van de vooropleiding. Inl. Leidse Onderwijsinstel lingen, tel. 071-451887, of briefje naar LOI antwoordnr. 1, 2300 VB Leiden. Voor wie onder alle omstan digheden bij de tijd wil blij ven en zijn polshorloge liever niet mee onder de douche of in bad meeneemt, is er voor f 79,50,- een speciale VDO quartz badkamerklok. Een speciaal beluchtingssysteem aan de binnenkant van het glas zorgt er voor dat men on danks alle waterdamp in de i badkamer toch de nimmer i stilstaande tijd kan bijhouden, j Bij de tijd in bad

Leidse Courant | 1982 | | pagina 8