larine wil iet meer rouwen iaar zee Defensie plaatst helft kledingorders in buitenland VVD krijgt met bezuinigingen ruim haar zin knenland Kamer voelt zich buiten spel gezet door Gardeniers Emancipatieraad: aparte wet tegen seksediscriminatie Kamer is tegen contacten Nederlandse regering en PLO >weer R 19 - LEIDSE COURANT VRIJDAG 15 OKTOBER1982 PAGINA 9 eiend aantal etensbezwaarden HAAG Het aantal tensbezwaarden tegen aire dienst neemt toe. staat in het jaarover- dienstplichtgegevens, gisteren door staatsse- ris Van Hou welingen ensie) aan de Tweede er is gezonden. 77 waren er 1999 gewe- ezwaarden. Vorig jaar dit aantal te zijn toc- nen tot 3341. Het aantal rijvingen voor de itplicht is in deze perio- estegen van 119.761 tot 15 vorig jaar. Beroepsgroepen gezondheids zorg moeten matigen DEN HAAG De meeste beroepsgroepen in de gezondheids zorg moeten in 1982 net als vergelijkbare ambtenarensalarissen matigen. Het gaat om huisartsen, apothekers, tandartsen, verlos kundigen, oefentherapeuten en logopedisten. De praktijkkosten mogen wel worden aangepast als de kosten! zijn gestegen. Alleen tandartsen mogen hun tarieven helemaal; niet verhogen, omdat ze gemiddeld teveel verdienen. De zieken-' fondstarieven voor kaakchirurgen en onthodontisten mogen ook) niet omhoog en de particuliere tarieven moeten zelfs 7 tot 8 pro cent worden verlaagd. Tandartsspecialisten verdienen gemid deld nog 70.000 gulden teveel en dat moet over een aantal jaren worden weggewerkt. Minister De Graaf (Sociale Zaken) heeft in juli de „aanvaardbare" inkomens voor de beroepsgroepen vast- gesteld. Voor de huisartsen 147.800 gulden, de tandartsen 135.900, tandartsspecialisten twee ton, de apothekers 147.800, fy-j siotherapeuten 67.600, oefentherapeuten 58.200, logopedisten 77.000 en verloskundigen 65.000 gulden. Amelisweerd - beleid gesteund in Utrecht UTRECHT De gemeenteraadsfracties van PvdA, VVD, CDA en D'66 in Utrecht steunen het Amelisweerd-beleid dat burge meester Vos-Van Gortel gevoerd heeft. Zij vinden dat de burgemeester „niet ten on rechte gebruik heeft gemaakt van haar be voegdheden". PSP, CPN en PPR in de raad keuren het beleid af. Burgemeester Vos ver klaarde het bosgedeelte van Amelisweerd tot verboden gebied, toen er gekapt ging worden. Ze zette een grote politiemacht in om de orde te handhaven. „Er waren aan wijzingen dat de bosverdediging professio neel en met harde middelen zou worden ge voerd", aldus Vos. Voor het stadhuis hebben zich gisteravond 200 mensen gemeld om bij de raadsvergadering te demonstreren tegen het beleid. Graveren bezittingen ter voorkoming van diefstal DEVENTER Onder het motto „Goed gemerkt" is de politie in de regio Deventer gisteren een proef begonnen om diefstal te voorkomen. In het kader van dit experiment worden inwoners van Deventer en enkele omliggende dorpen in de gele genheid gesteld hun waardevolle bezittingen gratis te graveren met een speciale pen. Ook is het moge lijk goederen te merken met onzichtbare inkt. Het merkteken bestaat uit de postcode, aangevuld met het huisnummer. Met een sticker aan de buiten kant van het huis (bijvoorbeeld op de achterdeur) kan men er eventuele inbrekers op wijzen dat goe deren zijn gemerkt. Als het experiment aanslaat en er ook elders in het land grote interesse voor be staat zal het landelijk worden ingevoerd. De politie overweegt na te gaan of verzekeringen geïnteres seerd zijn in sponsoring van deze vorm van diefs talpreventie. onze parlementaire re dactie) HAAG De Ko- lijke Marine gaat nog schepen openstellen vrouwelijke beman- sleden. Naast het be- radingsschip Hr. Ms. erkruis, waar al 22 wen op varen, zullen het zusterschip Hr. 'ooister en een nader te wijzen fregat ge hele bemanningen en. secretaris Van Houwe- (Defensie) zegt dit in trief aan de Tweede Ka- die gevoegd is bij het rap- „Met Vrouwen Naar Hierin wordt verslag ge- van een experiment aan boord van de Zuiderkruis, die sinds januari 1981 vaart met mannen èn vrouwen. Van Houwelingen onderschrijft de conclusie in het rapport dat een verdere introductie van vrouwen op oorloggsschepen mogelijk is, als het maar wel met „grote zorgvuldigheid" ge beurt, „niet in het minst in het belang van de vrouw". De proef met de Zuiderkruis heeft uitgewezen dat er nog wat problemen opgelost moe ten worden. Aan het einde van het proefjaar bleken de reacties van de mannen aan boord wat minder positief dan zij aan het begin waren. De mannen hebben niet zo'n hoge pet op van de geschiktheid van vrouwen voor zwaar werk. Dit betreft zowel func ties waar veel lichamelijke kracht voor nodig, als het in spannende scheepsleven in het algemeen (met langdurig wachtlopen). Daar stond tegenover dat de mannen het sociale klimaat aan boord verbeterd vonden. Zaken als omgangsvormen, taalgebruik, aandacht en sfeer zouden positief beïnvloed zijn door de aanwezigheid van vrouwen. Ook bleken de man nen zich duidelijk te hebben geïdentificeerd met hun „ge mengde" schip, vooral als er van andere schepen vervelen de reacties kwamen. De 22 vrouwen zelf (2 officie ren, 3 onderofficieren en 17 schepelingen zonder rang) wa ren tamelijk positief over hun werk op de Zuiderkruis. Ze vonden zichzelf in principe ge schikt voor elke taak aan boord, hoewel sommigen za ken als bierladen en brand- blussen wel eens te zwaar had den gevonden. Over de vrije tijd waren ze wat minder posi tief. De meesten hadden onge wenste intimiteiten (toespelin gen, dubieuze verhalen, aan je haar friemelen, arm om je heen, knijpen enz.) moeten verdragen. Hoewel vriend schappen met mannen wel voorkomen, waren er aan' boord toch maar weinig vaste relaties ontstaan. Het rapport wordt besloten met een aantal aanbevelingen. Twee daarvan hebben hebben Lachende gezichten bij de aanvang van het experiment op de Zuiderkruis. Een vrouwelijke verbindings officier wordt wegwijs gemaakt op de brug van het schip. betrekking op concrete situa ties. „Voor mannelijke schepe lingen, die moeite blijven hou den met hun gedrag tegenover de andere sexe, dient over plaatsing te worden overwo gen. Een vaste relatie tussen twee opvarenden behoeft al leen dan te leiden tot over plaatsing, als de anderen deze als verstorend ervaren voor de goede gang van zaken aan boord. Wie er dan moet ver dwijnen, moet met de partners zelf worden overlegd". keuring van 72.000gulden beterschap beloven CHTEN „Tien jaar lang heb ik mijn wagen al op dit eldje geparkeerd en daarom betaal ik nu geen boete voor parkeren". Zo luidde het antwoord van een inwoner van iten op een herhaalde aanmaning van de politie om een uring te betalen. ■>oosje later ontving de man een brief van de politie met de deling dat „omdat de foutparkeerder zo ruiterlijk toegaf nde tien jaar dezelfde overtreding te maken, er nog wel ander in rekening kon worden gebracht". Een accept gi- irt met een over te maken bedrag van ruim72.000,- werd voegd. „Maar", vervolgde het bericht, „wanneer u de toege in antwoordkaart stuurt met daarop de belofte niet weer op laats te parkeren, wordt u het gehele bedrag, inclusief de iring van de laatste keer, kwijt gescholden De antwoord- arriveerde per omgaande post op het politiebureau. - Actie tegen dood vonnissen Z.-Afrika Minister Van Agt van bui tenlandse zaken heeft gisteren een open brief gekregen waarin de rege ring wordt opgeroepen te protesteren tegen zes doodvonnissen in Zuid- Afrika. Op het Amster damse Beursplein is een manifestatie gehouden tegen de dreigende te rechtstelling van de vrij heidsstrijders. EIGEN BIJDRAGE AWBZ (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De com missie Volksgezondheid in de Tweede Kamer voelt zich min of meer buiten spel gezet door minister Gardeniers. Zij heeft gis teren de commissie mee gedeeld dat het besluit, de eigen bijdrage voor ver pleegden in AWBZ-in- richtingen te verhogen tot maximaal 2700 gulden per maand, niet langer kan worden uitgesteld en in feite al is genomen. Giste ren besloot de commissie dan ook dat aan deze kwestie een apart debat in de Tweede Kamer moet worden gewijd. Volgend jaar wil Gardeniers door die verhoging van de ei gen bijdrage 160 miljoen gul den besparen. Omdat het de maatregel al op 1 januari aan staande moet ingaan, is vol gens de bewindsvrouw abso luut geen verder uitstel moge lijk. De mededeling van Gar deniers, dat de ministerrad in feite al een maand geleden het besluit heeft genomen, werd door de commissieleden met ongenoegen ontvangen. De ka mercommissie is van dat be sluit nimmer op de hoogte ge bracht. De kamerleden hebben de mi nister nu gevraagd de tekst van het genomen kabinetsbe sluit alsnog bekend te maken: Er blijkt geen tijd meer om al ternatieve voorstellen van PvdA- en VVD-zijde (de hoog te van de eigen bijdrage af hankelijk te maken van de si tuatie waarin de verpleegde verkeert) op het departement financieel te laten doorreke nen. DEN HAAG Het ministerie van Defensie zal bin nenkort bij Nederlandse textielbedrijven vier orders met een totale waarde van 12 miljoen plaatsen, voor het vervaardigen van militaire kleding. Bij buitenland se textielbedrijven wordt eveneens voor 12 miljoen aan textielorders geplaatst. Dit heeft staatssecretaris van Houwelingen (Defensie) gisteren meegedeeld aan de Kamercommissies voor Defensie en Econo mische Zaken. In het buitenland kan de militaire kleding aanzienlijk goedko per worden gemaakt dan in Nederland. Zouden alle orders in Nederland worden vervaardigd, dan zou de totale prijs vijf mil joen gulden hoger zijn. Dat er toch een gedeelte in Nederland wordt besteld, komt doordat de regering de noodlijdende Neder landse textielindustrie niet geheel in de kou wil laten staan. Namens de gezamenlijke Nederlandse textiel- en kledingindus trie toonde woordvoerder J. van Bodegraven zich gisteravond uiterst ontevreden over de orders die naar het buitenland gaan. Volgens gaan daardoor in de Nederlandse textielindustrie 200 tot 250 manjaren aan werk verloren. (Vervolg van de voorpagina) Óver de wezenlijke hoofdzaken van het te voeren soci aal-economische en financiële beleid zijn beide partijen het al eens. Er zou de komende vier jaar voor 34 mil jard gulden moeten worden omgebogen. Worden de in komens de komende jaren niet voldoende gematigd, dan komt daar nog zes miljard bovenop. Daarmee lijkt de VVD grotendeels haar zin te krijgen. In elk geval zijn de bezuinigingen aanzienlijk meer dan de 27 mil jard die in het liberale verkiezingsprogramma als wen selijk vermeld stonden. De bevriezing van uitkeringen en ambtenarensalarissen, waar toe het interim-kabinet van CDA en D'66 had besloten nemen beide toekomstige coalitiepartners over, in afwachting van mo gelijke alternatieven die door de sociale partners zouden moeten worden aangedragen. Komen er geen alternatieven voor die bevriezing dan is daar mee de „koppeling op afstand" een feit. De werknemers in het bedrijfsleven blijven immers grotendeels vrij in hun loononder handelingen. Het kabinet zal namelijk volstaan met de oproep tot een vrijwillige inkomensmatiging, gelijk aan die van de col lectieve sector. Weigert het bedrijfsleven hieraan mee te werken dan komt er geen algemene looningreep, maar zal de overheid slechts besluiten tot aanvullende ombuigingen, zo hebben CDA en VVD afgesproken. Geen bed voor lange Ed DEN HAAG VVD-fractieleider Ed Nijpels slaapt in Den Haag niet lek ker. Zijn bespre kingen met CDA- leider Lubbers en informateur Schol- ten over de vor ming van een nieuw kabinet noodzaken hem in Den Haag te blij ven, maar hij heeft nog geen hotelbed kunnen vinden dat lang genoeg is om hem met zijn leng te van 1.95 m een rustige nacht te be zorgen. Met de uit geslapen Lubbers als tegenspeler is dit voor hem nood zaak. (Van onze parlementaire re dactie) DEN HAAG Er moet zo snel mogelijk een wet tegen seksediscriminatie komen. Andere vormen van discriminatie, zoals op grond van ras of gods dienst, moeten in afzon derlijke wetten worden verboden. Want het on derbrengen van alle vor men van discriminatie in één wet zal afbreuk doen aan de effectiviteit van de wetgeving. Dat adviseert de Emancipatieraad (ER) aan het kabinet. Het maken van onderscheid zou alleen nog geoorloofd zijn als het gaat om het bereiken van gelijke maatschappelijke positie van vrouwen ten op zichte van mannen. Daarom moeten voorkeursbehandelin gen van vrouwen mogelijk blijven, meent de ER. De uitzonderingen in het voor ontwerp wet gelijke behande ling waarbij wel onderscheid mag wórden gemaakt, wil de ER drastisch beperken. De raad is er tegen dat er een al gemene uitzondering wordt gemaakt voor wie zich wil be roepen op de vrijheid van godsdienst. Voorzitter me vrouw Schoo wees er op dat dit grondrecht blijkens de her ziene Grondwet ondergeschikt is aan het verbod in Nederland iemand te discrimineren. Om „praktische redenen" wil de raad thans nog wel een uitzon dering maken voor de benoe ming van vrouwen of homo- sexuelen in geestelijke amb ten, maar op langere termijn zou ook onderscheid hierin verboden moeten worden. Ook de uitzondering met het oog op de vrijheid van meningsuiting vindt de Emancipatieraad te DM-bestuurders n vrijuit HAAG De drie nkhi IM-bestuurders die defen ds herdacht van het stelen ndi jeheime militaire stukken vrijuit. De aanklacht te- spo le drie dienstplichtige mi- esldCn wordt ingetrokken. In deskundige-verklaringen de aard van de geheime itijken, bouwtekeningen van 'O-projecten, kwamen te- voor, terwijl tukken ook niet met de iste zorgvuldigheid door rfunctionarissen waren be leid. De VVDM is zeer te- en .dat defensie „nu einde- oegeeft dat de beschuldi- en loos waren". „Dit toont ns duidelijk aan, dat de zaak vreselijk is opgebla- De soldatenvakbond wil er een onderzoek komt de mapier waarop defen- e „geheime-stukken-affai- heeft aangepakt. De tö'vindt dat die aanpak gericht is geweest, de I zwart te maken als eeni die militaire geheimen! J l". Door de verdachtma-' en heeft de VVDM nogalj lieden verloren (Van onze parlementaire re dactie) DEN HAAG De meer derheid van de Tweede Kamer wil niet dat de Ne derlandse regering nu of ficiële contacten onder houdt met de PLO, de Pa lestijnse bevrijdingsorga nisatie. De PvdA deed gis teren een voorstel om wel contacten te leggen, maar kreeg alleen steun van de progressieve partijen. De PPR wilde zelfs nog ver der gaan en drong aan op erkenning van de PLO als enige vertegenwoordiger van het Palestijnse volk. De PvdA-motie over de con tacten met de PLO werd ove rigens op verzoek van minister van Buitenlandse Zaken Van Agt niet in behandeling geno men, omdat de minister het beter vond, als de Kamer deze gevoelige kwestie nader zou bespreken met het nieuwe ka binet. De CDA-fractie staat overi gens niet helemaal afwijzend tegenover contacten tussen de Nederlandse regering en de PLO. CDA-woordvoerder Joep de Boer zei echter dat hij het op dit moment, gezien de gespannen situatie in het Mid den-Oosten, „geen toppunt van politieke wijsheid" zou vinden als de Kamer de motie zou aannemen. Hij onderstreepte de uitspraak van Van Agt, dat Nederland en de andere Europese landen momenteel erg terughoudend moeten zijn met initiatieven ten aanzien van het Midden- Oosten, omdat'elk initiatief de vredesvoorstellen van de Amerikaanse president Reagan zou kunnen doorkrui sen. Van Agt is voor „lichte pres sie" op Israël in verband met de aanwezigheid van Israëli sche troepen in Libanon en de massamoorden in vluchtelin genkampen bij Beiroet. „Sanc ties die diep in het vlees snij den zijn ongewenst", aldus Van Agt, maar hij voegde er aan toe dat Nederland en de Europese Gemeenschap ook- niet met Israël mogen omgaan alsof er niets aan de hand is. Een meerderheid van de. Tweede Kamer voelt ook niets voor het verhogen van de di plomatieke druk op Israël. Brinkhorst (D'66), Gualtherie van Weezei (CDA) en Bolkes- tein (VVD) zien niets in maat regelen. Wel hebben ze scher pe kritiek x>p Israël. Voor het begin van het Libanon-debat in de Tweede Ka mer nam demissionair premier van Agt minzaam een stuk in ontvangst van een breed lachende ex-premier Den Uyl. PERIODEN MET ZON, LATER WEER REGEN DE BILT - Een depressie die donderdag en vrijdag bij ons veel buien bracht is via Dene marken naar de Oostzee weg getrokken. Geleidelijk kunnen meer opklaringen tot Neder land doordringen, maar de aangevoerde lucht blijft vrij koud. De middagtemperatuur bereikt niet veel hogere waar den dan ongeveer 13 graden. In de loop van zaterdag zal een volgende oceaanstoring tot de Britse Eilanden doordrin gen. Het lijkt waarschijnlijk dat de bewolking zaterdagoch tend het westen van ons land zal bereiken, later mogelijk ge volgd door regen. In het tem- peratuurverloop komt maar weinig verandering. Weersgesteldheid van gisteren temp temp aleg Amsterdam regenb. 14 9 7 mm regenb. 13 8 8 n regenb. 14 8 5 n regenb. 13 8 19 n onweer 14 I0 11n onweer 13 7 20 n regenb. 12 9 11 n onbew. 22 15 i Las Palmes onbew. 22

Leidse Courant | 1982 | | pagina 9