ibliotheek in Hoornes p losse schroeven 'olitiek Noordwijkerhout ;eunt plannen van college Driekwart eeuw sociale woningbouw in Lisse eiderdorp geeft olgend jaar 5 miljoen uit ACL bouwt omstreden premie-woningen Actie tegen rioolrecht in Sassenheim VOLKSBELANG VIERT JUBILEUM 3ER IGIOLEIDSE COURANTVRIJDAG 15 OKTOBER 1982 PAGINA 7 rantie voor ovatie St. Bavo jRDWIJKERHOUT De provincie staat' Tit v°or een geldlening aan het psychia- 1i ziekenhuis St. Bavo in Noordwijkerhout. Ziekenhuisbestuur wil 2.450.000 gulden le- jvoor renovatie van de centrale keuken, buwing van het opleidingscentrum en ver ding van de dakbedekking van de voor- ;e boerderij. iatste grote verbouwing van de keuken |de St. Bavo is in 1937 gebeurd. De opzet Hie keuken is nu verouderd en de appara- |is versleten. Op advies van de staatssecre- van volksgezondheid en milieuhygiëne zal bnovatie sober worden uitgevoerd in ver- j met de inkrimping van psychiatrische tieningen in Noordwijkerhout en de ver ing van een deel van de St. Bavo naar Ca- Jaan den IJssel. Geen verzet tegen uitbreiding clubhuis RCL LEIDERDORP De raadscommissie voor financiën, die eerder dit jaar nog problemen maakte over een subsidie aan RCL voor uitbreiding van de clubaccommodatie is overstag. Dat bleek tij dens de gisteravond gehouden commissievergadering. De com missie durfde gisteravond wel het risico aan om een voorschot te nemen op toekomstige grondverkopen in het uitbreidingsplan „Elisabethhof" waaruit het subsidie moet worden betaald. Aan leiding voor de positieve houding van de commissie is onder meer dat de sponsor van RCL, het aannemingsbedrijf Noorlan- der, de rentelast voor het eerste jaar zal betalen. Wethouder Bezemer deelde mee dat RCL kan rekenen op een bijdrage van 150.000,waarmee hij een einde maakte aan de tot nu bestaande onzekerheid over dit punt. Gezien de unanimiteit in de commissie zal de behandeling van het subsidievoorstel in de gemeenteraad op 1 november geen problemen opleveren. BESTRIJDING KAKKERLAKKEN IN WONINGEN NOORDWIJKERHOUT De Insectenbestrijdingsdienst uit Wageningen is gisteren niet in actie gekomen om de kakkerlak ken op de vuilstortplaats aan het Steengrachtkanaal te bestrij den. Door het slechte weer en vooral de overvloedige regen is de actie uitgesteld. Het uitstel is voor onbepaalde tijd. Men wacht op iets beter en vooral droger weer. Het bestrijdingsmiddel is erg duur en als het regent loopt het te snel weg, waardoor het zijn werk niet kan doen. De Insectenbestrijdingsdienst is gisteren overigens wel in actie gekomen in een aantal woningen. De kakkerlakken zijn daar vermoedelijk terecht gekomen door „mee te rijden" met auto's, die in de buurt van de belt zijn geweest. De beesten wer den aangetroffen in woningen in het centrum maar ook aan de Victoriberg in de nieuwe wijk Zeeburg. In totaal zullen vermoe delijk tien tot vijftien huizen moeten worden ontsmet. De be- strijdingsactie zal nog enige tijd duren en hiermee is bedrag van duizenden guldens gemoeid. Open huis vogelasiel Noordwijk NOORDWIJK De Stichting Vogelasiel Noord- wijk aan het Dompad (achter het politiebureau) houdt morgen „open huis". Iedereen kan dan ko men kijken hoe perfect het vogelverblijf is ver nieuwd en hoe effectief de opgenomen dieren daar worden verzorgd. De renovatie is begonnen in het najaar van 1981. Aanleiding was de olie- ramp, veroorzaakt door de Griekse tanker Stylis, waarbij grote hoeveelheden olie in de Noordzee terecht kwamen. Tienduizenden zeevogels kwa men daarbij om het leven. Duizenden andere spoelden aan. Bij deze gelegenheid stelde het stichtingsbestuur vast, dat het vogelasiel in Noord- wijk niet toereikend was om grote aantallen vo gels op te vangen. Besloten werd toen om het ge hele asiel te vernieuwen. Voor de opvang van olieslachtoffers is het Noordwijkse vogelasiel in middels het belangrijkste opvangcentrum in Zuid- Holland geworden. Van twee tot vier uur zijn za terdag medewerkers in het asiel aanwezig voor het verstrekken van informatie. Verslaafde geeft zich aan LEIDEN Een 25-jarige Leidenaar heeft zichzelf gistermorgen bij de politie aangegeven wegens dief stal van een spijkerjack uit een winkel aan de Haar lemmerstraat. De aan he roine verslaafde man zei verder, dat hij op een ge stolen fiets naar het bu reau was gekomen. Hij gaf zichzelf aan omdat hij spijt van zijn daad had en op nieuw wilde beginnen. 'WIJK De bouw een tweede biblio- filiaal is op bijzonder schroeven komen te i. De hoge kosten die vestiging in de wijk •nes/Rijnsoever met mee zullen brengen, n het gemeentebe- in een zeer lastig :et gebracht. Met omdat de biblio- ruimte onder-de in iouw zijnde Pierson- Ibinnen afzienbare tijd d komt en er ver- lelijk geen andere lidaat-huurder voor het kapitale pand te vin den zal zijn. De commissie vorming, zorg en personeelszaken durfde ge zien de gecompliceerde proble matiek gistermiddag geen uit spraak te doen over het al dan niet doorzetten van de planJ nen. De vestiging van een fili aal in de wijk Hoornes/Rijn- soever (in de toekomst een werkgebied met 15.000 inwo ners) had destijds de hoogste priorieit in de toekomstplan nen van het gemeente- en bi- bliotheekbestuur. Toch werd in eerst instantie gekozen voor de realisering van een filiaal in Katwijk aan den Rijn, een werkgebied dat veel kleiner is. Kort daarop deed zich ook de ideale mogelijkheid voor om op een zeer centraal gelegen plaats in de wijk Hoornes- Rijnsoever te starten met de bouw van een filiaal. Absoluut noodzakelijk om de spreiding van het bibliotheekwerk in Katwijk door te voeren. De gemeenteraad verleende toestemming voor de onder brenging van de bibliotheek onder de Piersonflat, met als voorwaarde dat deze vestiging opgenomen zou worden in het landelijk bibliotheekplan. In dat geval neemt het rijk op den duur het grootste deel van de kosten voor zijn rekening. Nu blijkt dat opname in dit plan voor de komende jaren zeer twijfelachtig is, wordt de discussie over de vestiging op nieuw gevoerd. Een eerste be groting van het bibliotheekbe- stuur ging uit van een bedrag van bijna 550.000 gulden per jaar, nodig voor de realisatie van een volwaardige vestiging. Een bedrag dat voor het ge meentebestuur onaanvaard baar was. Met het toepassen van een aantal bezuinigings maatregelen kwam het biblio- theekbestuurop een bedrag van ruim 400.000 gulden. Het bibliotheekbestuur is hiermee op de grens beland van wat voor de exploitatie van dit fili aal nog verantwoord mag wor den geacht. Ook dit bedrag lijkt voor het gemeentebestuur nog onover komelijk. Nu de overheid een aantal bezuinigingen door voert in het beleid zullen de bibliotheeklasten voor de ge meente toch al stijgen en in dit licht lijkt deze extra investe ring te veel van het goede. De opmerking van de verant woordelijke wethouder N. Parlevliet: „Als we het pand aan een particulier kunnen verhuren moeten we het met een doen", spreekt wat dat be treft boekdelen. Een huurder voor een pand dat 2,1 miljoen gulden gekost heeft en dat derhalve ieder jaar 2 V2 ton moet opbrengen zal echter moeilijk te vinden zijn. XEEN PVDA VERSCHILT VAN MENING DRDWIJKER- PT Het CDA, de D, D'66 en de EZP tien zich in het alge- n vinden in de door college aangekondig- lannen en het daarbij orende financiële tje. Dit bleek gister- ïd tijdens de algemene houwingen bij de be- B-ing voor '83. Alleen 'vdA verschilt op me.- fundamenteel beleid- t met het college van ■ng. beleidsplan van het colle- taat in het teken van de riem aanhalen; dus bezui- i. Het college stelt dat het oe gedwongen wordt de hogere overheid, die :hillende uitkeringen naar gemeente vermindert, •al het CDA. de VVD en P steunen het college in ienswijze. D'66 stelt dat de florisante financiële van de gemeente niet il is toe te schrijven aan logere overheid. Volgens rdA worden de negatie- tendenzen van de landelij- sociaal-economische ont- celing op gemeentelijk ni- ral »ad(i Do DIT ine D; ri ier veau eerder versterkt dan om gebogen in een richting, die de maatschappelijk zwaksten on der de inwoners nog zoveel mogelijk ten goede komt. De socialist Van Koningsveld con stateert: „De rechts-liberale geest van het „ieder voor zich en God voor ons allen", straalt ons vanaf elke bladzijde van de aanbiedingsnota ïegemoet". Elke fractie ging in haar be schouwing dankbaar in op het voorzetje van het college over het profijtbeginsel. Het CDA, de VVD en de EZP laten we ten een voorstander te zijn van het profijtbeginsel, maar gaan er verder niet op in. De PvdA vindt dat het college wel een visie over het profijtbeginsel heeft, maar dan wel een schijnheilige. Volgens de socia listen laat het college de kern vraag van de draagkracht van de burgers die van bepaalde overheidsvoorzieningen profi teren, buiten haar beschou wing. „Bij de doorvoering van noodzakelijke bezuinigingen willen wij de maatschappelijk kwetsbaarsten zoveel mogelijk ontzien; u wilt dit niet, maar zonder aanzien des persoons of der groepen, over de gehele li nie gelijkelijk snoeien", luidt het boze commentaar van de PvdA. Waar alle partijen het college volgen in haar plannen 5% te korten op diverse subsidies, haakt de PvdA af. Zij wil alles op hetzelfde peil handhaven, waardoor een meer-uitgave ontstaat van ƒ39.356.-. Deze meer-uitgave wil men dekken door aanwending van de be stemde gelden voor schoolcon- certen (deze vinden niet meer plaats) en het godsdienstonder wijs (de PvdA ziet dit ook als vakonderwijs, dat striktgeno- men gemist kan worden). Voorts begroot men gelden die men via de invoering van toe ristenbelasting kan innen, stelt men een 5% jaarlijkse verla ging van de vergoeding van de raadsleden voor en wil men de jaarlijkse storting in het fonds Overige wegen niet met f 100.000 - maar met 119.356.- verminderen. Overigens wil len ook de raadsleden van het CDA en de VVD (zij het in mindere mate dan de socialis ten) hun steentje bijdragen in de bezuinigingsplannen. Zij stellen voor de vergoedingen aan de raadsleden te bevriezen op het peil van 1982. Verhogingen Gezien de beschouwingen gaan in elk geval de volgende voornemens door: de 5% trendmatige verhoging van de onroerend goed belasting, de 9% verhoging van de reini gingsrechten, de 4% verhoging van de gemeentelijke leges, de verhoging van de hondenbe lasting met 5.- en de 36% ver hoging van de marktgelden. De VVD dringt er voorts nog op aan een halt toe te roepen aan de explosieve kostenstij gingen van gemeenschappelij ke regelingen. Men wijst daar bij nog eens in de richting van de muziekschool Bloembollen streek. De belt Over de problemen rondom de belt aan de Tespellaan is men gelijkgestemd. Als uit onder zoek blijkt dat het open hou den van de belt tot onverant woorde gevolgen leidt, dan zal volgens de meeste partijen de belt moeten worden gesloten. Het CDA lijkt deze beslissing te willen overlaten aan de pro vincie. Zij stelt: „Het lijkt de fractie zinvol dat het verant woordelijke provinciaal be stuur na bestudering ons exact aangeeft wat wel en wat niet meer is verantwoord cq. ge oorloofd". In het kader van de vuilafvoer overwegen het CDA en de EZP een privatise ring van de vuilnisophaal dienst en wil de PvdA de be vordering van de zg. „alterna tieve" oplossingen van de vuil verwerking (compostering, e.d.). Het college beantwoordt de al gemene beschouwingen tijdens de raadsvergadering van 25 november. IC%)ERDORP ne „Het is met een zekere voldoening, wij in deze schrale tijd een sluitende begroting inen aanbieden. Het vroegtijdig verzetten van de fi- iciële bakens in de vorige bestuursperiode begint nu vruchten af te werpen", aldus sprak wethouder J. emer van financiën gisteren tijdens de presentatie de gemeentebegroting voor 1983. De verhoging de gemeentelijke belastingen en rechten, al eerder vaard door de gemeenteraad, komt gemiddeld neer 3,5 procent. Het totaal van de begrotingsuitgaven ir 1983 beloopt 55 miljoen gulden. gens Bezemer is de bezuinigingsoperatie niet zonder de nodi- noeite verlopen. Vooral de dienst gemeentewerken heeft fors !ten inleveren. Gesnoeid is ook op de uitgaven voor sport en aal-culturele activiteiten. De uitgaven op onderwijs worden mtegen zo veel mogelijk ontzien. Bezuinigingen leiden ove- is niet altijd direct tot verlaging van de uitgaven. Dat is het I bij het zwembad „De Does". Het zwembadbestuur heeft als Ig van de gemeentelijke maatregel het schoolzwemmen tot leerjaar te beperken personeel moeten ontslaan. De kosten de afvloeiingsregeling blijken een tegenvaller te zijn. Het machte tekort van in totaal 411.000.- kan daardoor nog eens 35.000.- oplopen. Het Leiderdorpse college zit met het te- 1 van de streekmuziekschool „Rijnakkoord" behoorlijk in de Het aandeel van de gemeente Leiderdorp daarin wordt >ot op 465.500.-. Het college is van mening dat het bestuur de gemeenschappelijke regeling te weinig heeft bezuinigd. bestaat er nog een verschil van mening over de hoogte van huurprijs die de muziekschool voor het gebruik van Muzen- moet betalen. Wanneer het overleg dat binnenkort wordt 'oerd geen overeenstemming oplevert, moet Leiderdorp circa 1.000.- bijdragen. LEIDERDORP De Aanne- mings Combinatie Leiderdorp (ACL) is de nieuwe aannemer voor de 35 goedkope premie- woningen die aanvankelijk door het in faillissement ver kerende aannemingsbedrijf De Water in Buitenhof-Oost zou- burg gisteravond mee tijdens een bijeenkomst van de kandi daat-kopers in het gemeente huis. De kandidaat-kopers toonden zich uitermate gelukkig over het verloop van de onderhan delingen tussen de gemeente en de ACL, waarin de Alge- mene Woningbouwvereniging een bemiddelende rol heeft vervuld. De koopprijs blijft onveranderd op f 149.750, Bovendien is in het ontwerp een aantal verbeteringen aan gebracht tot een totale waarde van circa 4500,In decem ber wordt een aanvang met de bouw gemaakt. Intussen is bekend geworden dat de surséance van betaling die De Water had aangevraagd zal worden omgezet in een faillisement. In overleg met de schuldeisers en met steun van de bank zal De Water een nieuwe BV oprichten waarin de activiteiten van het failliet gegane bedrijf in worden on dergebracht. De gemeente zag er echter geen heil in om met de toekomstige BV in zee te gaan. SASSENHEIM De twee weken geleden opgericht- te actiecomité „Rioolrecht Nee in Sassenheim heeft in vier dagen al 400 handtekeningen verza meld. Het is de bedoeling dat het gemeentebestuur door deze actie afziet van de invoering van rioolbe lasting in 1983. De gemeenteraad heeft zich overigens in juni bij de be handeling van de meerjaren begroting al - neergelegd bij de invoering van deze belas ting. Een gezin gaat dit onge veer 125 gulden per jaar kos ten. De gemeente heeft de 400.000 gulden, die dit ople vert, nodig om de begroting voor 1983 sluitend maken. Overigens kan de gemeente raad bij de behandeling van de begroting voor 1983 nog anders beslissen, als andere manieren van bezuinigen ge vonden kunnen worden. De kans daarop wordt echter klein geacht. Desondanks gaat de actie „Rioolrecht Nee!" gewoon door. De actievoerders willen binnen drie weken heel Sas senheim afgaan om handte keningen te verzamelen. De 400, die nu al binnen zijn, werden verzameld in de flats in de Kooiwijk. Als de actie is afgelopen wil het comité de handtekeningen aanbie den aan het gemeentebe stuur. „Als we dan niet be reiken dat het rioolrecht niet wordt ingevoerd, weet het gemeentebestuur hierdoor tenminste dat een heleboel Sassenheimers het niet met die maatregel eens zijn", al dus woordvoerder Wim Krom. Hij acht de kans op effect klein en overweegt eventueel een grote weige ringsactie op touw te zetten als het rioolrecht toch wordt ingevoerd. Gedacht wordt - daarbij aan het oproepen van Sassenheimers om deze vorm van belasting niet te betalen en massaal bezwaar te ma ken tegen de aanslag. De eerste woningen van Volksbelang aan de Julianastraat. LISSE De woning bouwvereniging Volksbe lang viert morgen haar 75-jarig jubileum. Dat ge beurt met een receptie vanaf half vier in De Nachtegaal van Lisse. De vereniging, die in Lisse startte met sociale wo ningbouw, is financieel gezond, heeft inmiddels een groot huizenbestand opgebouwd en biedt werk aan twintig mensen. Volksbelang startte in de tijd dat het gros van de Lisser be volking het niet breed had en voor minder dan tien gulden per week als bloemenknecht werkte van zes uur 's morgens tot zeven uur. Huizen waren er in Lisse niet al te veel, ze ker als de villa's langs de Heereweg buiten beschouwing werden gelaten..Onder leiding van M. van der Lans van de Volksbond werd de woning bouwvereniging opgericht om iets te doen aan de huisvesting van de knechts, van wie er ve len in schuren en dergelijke woonden. Bij de oprichtings vergadering in 1907 melden zich de eerste 26 leden. De vereniging was op R.K. leest geschoeid, maar ook andere gezindten konden erbij te recht. In 1907 had Volksbelang nog geen woning te verdelen en zelfs geen stukje grond of steen om een arbeiderswoning te bouwen. Pas zeven jaar la ter, in 1914, kon men onder aanvoering van architect Van Schaik de eerste 25 woningen bouwen. Die verrezen in de Julianastraat op de nummers 102 tot en met 124 en 103 tot en met 125. Die huizen staan er nu nog. Ze zijn wel degelijk, maar momenteel wordt onder zocht of de woningen mis schien gerenoveerd en aange past moeten worden. Dat zal dan wel in overleg met de be woners gebeuren. Die wonin-' gen werden destijds verdeeld over de eerste 25 leden en daarbij ontstonden dus geen problemen. De huur bedroeg aanvankelijk één gulden vijf entachtig in de week. De be stuursleden waren belast met het innen hiervan. De wonin gen werden overigens anders gebouwd; ze werden niet on derheid maar gefundeerd op een stalen ondergrond. Een ander aardig detail uit de bouwtijd: de grond kostte toen twee kwartjes per meter. osie Exph De woningbouwvereniging had de smaak te pakken, het woningbezit groeide snel en voor de Tweede Wereldoorlog bezat Volksbelang 140 wonin gen. De explosie in de groei kwam echter in de na-oorlogse jaren. Eerst werd de Koning straat met omgeving bebouwd en vervolgens Meer en Duin. In het begin van de zestiger ja ren gebeurde er echter iets dat in Lisse veel stof deed opwaai en. Volksbelang ging namelijk flats bouwen en dat „stapelen" van konijnenhokken" wilde er- bij de Lissers niet in. Dat - dacht men tenminste, want" - binnen de kortste keren waren - de flats bewoond. In diezelfde tijd werd onder aanvoering van burgemeester' - De Graaf f in de Poelpolder ge bouwd en Volksbelang nam een groot deel van de sociale-;: woningbouw in dat gebied voor haar rekening. Nu is men- in de wijk Meerenburgh bezig en binnenkort wordt de ople- vering van de tweeduizendste woning van de jubilerende vereniging, die ongeveer 1900 leden telt, verwacht. Overigens is er in de structuur van Volksbelang wel het een: en ander veranderd volgens; de huidige voorzitter G.J.; Wassenaar. Zo heeft de vere niging pas nog 300 wooneen- heden voor alleenstaanden en samenwonenden in het bezit opgenomen. Verder heeft Volksbelang niets meer te zeg- gen over de toewijzing aan huurders, daarover beslist te- genwoordig de gemeentelijke; woonruimteverdelingscömmis-; sie. „Het begrip sociaal is dus aanmerkelijk verbreed en dat is een goede zaak", aldus de voorzitter. Overigens heeft het volgens hem nog wel zin om zich bij Volksbelang te laten inschrijven. De leden hebben namelijk invloed op het beleid van de vereniging. Het enige dat de vereniging steekt is dat. men niets kan doen aan de woningnood, omdat het minis terie niet zoveel subsidies toe wijst voor sociale woningbouw als men zou willen. Activiteiten in herfstvakantie KATWIJK Het bureau sportzaken van de gemeente Katwijk houdt in de herfstvakantie twee sportdagen voor de jeugd van lagere- en middelbare school. Dat gebeurt in samenwerking met de dienst Sportzalen en zwembad De Mierenweide. Deze zoge naamde „herfst all-in" wordt gehouden op dinsdag 19 en don derdag 21 oktober. De lagere scholieren kunnen op dinsdag terecht, de middelbare scholieren op donderdag, steeds tussen tien uur en half drie. De activiteiten bestaan uit diverse spelen in het zwembad, een puz- zeltocht op weg van het zwembad naar sporthal Cleijn Duin en een spelinstuif in de sporthal zelf. De kosten per scholier bedra gen ƒ2,50, alles inbegrepen. Inschrijven is van tevoren mogelijk in kamer 108 van het raadhuis aan Koningin Julianalaan en bij het zwembad. Op de dagen zelf kan men zich vanaf 9.00 uur inschrijven. Drie ongelukken in twee uur SASSENHEIM In twee uur tijd zijn gistermorgen in de buurt van de Sassenheimse Parklaan drie ongeluk ken gebeurd. Een 28-jarige Rijswijker reed om negen uur tegen een stilstaan de auto, die op de Parklaan rechtsaf richting Menneweg wilde. Beide bestuurders raakten niet gewond. Een kwartier later werd een 72-jarige vrouw uit Sassenheim op haar fiets aangereden door een 28-jarige automobiliste die uit een parkeerplaats aan de Parklaan kwam en de bejaarde geen voorrang gaf. De fietster moest met een gebroken enkel en schaafwonden naar het AZL in Leiden worden vervoerd. Om elf uur werd een 52-jarige vrouwelijke fietser uit Sassenheim omver gereden toen zij zon der haar hand uit te steken op de Parklaan opeens linksaf sloeg en daarbij tegen een bestelauto, bestuurd door een 20-jarige Kat- wijker, opreed. Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 19.00 uur. zaterdags tusen 14.00 en 15.00 uur. nummer 071- 122248 en uw krant wordt nog dezelf de avond nabezorgd. Vrachtwagens botsen bij plein Gouwsluis ALPHEN AAN DEN RIJN Een vrachtwa gen, bestuurd door een 24- jarige man uit Woubrug- ge, is vanmorgen in volle vaart op verkeersplein Gouwsluis in Alphen op een andere vrachtwagen gereden. De materiele schade was erg groot. De chauffeurs van de betrok ken vrachtwagens kwa men er zonder ernstige verwondingen vanaf. Omstreeks half zes was een vrachtwagenchauffeur op het verkeersplein gestopt om een- op de weg liggende balk weg te halen. Een 31-jarige chauf feur uit Alphen die achterop kwam, kon nog op tijd rem men. Zijn collega uit Wou- brugge zag de stilstaande vrachtwagens te laat. Pas om zeven uur vanmorgen waren, de vrachtwagens van de weg gesleept.

Leidse Courant | 1982 | | pagina 7