pemeentelijk onderzoek laar bouwschandaal ïerengracht Zijlsingel VVD koos voor knechtenrol" RÏDËN ia! „LEIDEN HELPT POLEN WEER AAN DE SLAG i'ETHOUDER TESSELAAR: „WIJ HEBBEN NIETS TE VERBERGEN' s 2 ■Wethouder Meters krijgt DCO- ekje Geïnspireerd concert jubilerend Con Amore AZL krijgt twee miljoen voor energieplan CDA-FRACTIEVOORZITTER WALENKAMP: Loods uitgebrand LEIDSE COURANT VRIJDAG 15 OKTOBER 1982 PAGINA 3 idenaar roofd es IS in te] sehrev ).30 uu ..The ?nnon, vue te DEN Een 63-jarige lenaar is gisteravond Pelikaanstraat van portefeuilles beroofd, •aakte daardoor enkele derden guldens en tien lues kwijt. i zeer I en ginele de teli n fil gang haalde j( ieuwsj beroving werd ge- gd om tien uur door mannen die hem de versperden en hem heen gingen De rovers drukten .eidenaar tegen een pi- een bank en gin- er met de portefeuilles Ketelhuis Stevenshof LEIDEN De Commissie voor Economische Aangele genheden ging gisteravond ak koord met de verkoop van een perceel grond aan het Energie bedrijf Rijnland. Rijnland heeft de grond in de Stevens hof nodig voor de bouw van een ketelhuis. Een en ander heeft te maken met stadsverwarming. Omdat ook de te bouwen wijk Ste venshof van stadsverwarming wordt voorzien, moet Rijnland daar een ketelhuis voor het verwarmen van water instal leren. De grond wordt in volle eigendom aan Energiebedrijl Rijnland overgedragen. LEIDEN De Stichting 'Regio Leiden helpt Po len' houdt in de week van 18 tot 23 oktober een col lecte teneinde geld in te zamelen voor enkele in dit najaar te organiseren transporten naar Polen. Na meer dan tien transporten verzorgd te hebben, is de kas van de stichting op 5000 gul den na, leeg. In een jaar tijd heeft de Leidse stichting voor meer dan een half miljoen, goederen en medicijnen naar Polen gebracht. Dat heeft de nood in Polen echter geenszins opgelost. Vooral tegen de win ter ontstaat er in Polen grote nood aan medicijnen, babyvoe ding, kleding, schoeisel en tex tiel. Vanuit de Leidse zusterstad Torun is te kennen gegeven, dat hulp zeer op prijs gesteld zou worden. Eind deze maand vertrekt een klein transport richting Polen, tegen Kerstmis is het de bedoeling dat een groter transport uit Leiden vertrekt. Daarvoor wil de stichting de komende week ze ker 40.000 gulden ophalen. In Leiden zal op de marktdagen (woensdag en zaterdag) en op donderdagavond op straat ge collecteerd worden. In de randgemeenten worden in no vember collectes en inzame lingsacties gehouden. De stich ting is nog op zoek naar vrij willigers die willen collecte ren. Geïnteresseerden kunnen zich opgeven via tel. 254245 of 155832. Vijf ton subsidie voor bedrijfsverzamelgebouw LEIDEN De Provincie heeft een subsidie van vijf ton toegekend voor het bedrijfsverzamelgebouw, dat wordt gevestigd in het voorma lige Olga-complex. Dit werd gisteren bekend gemaakt in de commissie voor economische aangelegenheden. Het geld is be stemd voor de verbouwing van het oude fabriekscomplex. Wethouder J. Fase-Dubbelboer zei, dat behalve die vijf ton nog eens zevenhon derdduizend gulden nodig is om het gebouw rendabel te maken. De gemeente is van plan om het pand in een bedrijfsverzamelgebouw te veranderen. Dit in het kader van verbetering van de werkgelegen heid. gewe ien g< de mi i de n Toen om de DEN De commissie ianS rekeningen za^ aagd worden een on- joek in te stellen naar jouten die zijn gemaakt de ontwikkeling van Herengracht/Zijlsin- gebied. Dit werd gis- vond besloten door de' nissie Volkshuisves- Deze achtte het voor- lan belang dat achter- lid wordt welke fouten- gemaakt zijn bij de con- op de bouwaktivitei- Jen hoe deze in de toe kunnen worden neden. houder D. Tesselaar van Volkshuisvesting betwijfelde overigens het nut van een der gelijk onderzoek. Hij meende dat „de controle momenteel goed geregeld is" en achtte het weinig zinvol op zoek te gaan naar de schuldigen in het bouwschandaal. Omdat het merendeel van de raadsfrac ties (de PvdA sprak zich gis teravond niet over de affaire uit) sterk aandrong, verzette Tesselaar zich niet tegen een onderzoek. „Wij hebben niets te verbergen", aldus de wet houder. Op door de de PSP en de SP naar voren gebrachtte ge.iichten, als zouden er in het bouwschandaal ambtenaren omgekocht zijn, wilde hij niet ingaan. Evenals drie weken geleden was de belangrijkste vraag wie op zou moeten draaien voor de kosten van het herstel van de woningen. Deze werkzaamhe den, waaronder verbetering van het verwarmingssysteem, kosten 2.3 miljoen gulden. Het lijkt er op uit te draaien dat het rijk, de Leidse Woning Stichting en de gemeente het bedrag op moeten brengen. Nog niet bekend is welk deel eenieder zal moeten betalen. Daarover wordt nog onder handeld. Duidelijk is wel dat de bewoners niet mee behoe ven te betalen. Ondertussen heeft de gemeente al bijna ze ven ton uitgegeven zonder dat de raad daarover een beslis sing heeft genomen. „Dat zijn sommige projecten waard", al dus Tesselaar. De commissie ondersteunde het streven van Tesselaar de zaak zo snel mo gelijk op te lossen en maakte er geen probleem van. Wan neer de raad zich over de fi nanciering uit mag spreken is nog onduidelijk. Eerst moet overeenstemming bereikt wor den met het rijk en de LWS. Waar de gemeente haar bij drage vandaan moet halen is ook nog niet bekend. Harder Een aantal commissieleden was het in het verkeerde keel gat geschoten, dat de herstel werkzaamheden worden uit- gevoerd door de zelfde aanne- Garantie mers die bij de bouw betrok ken waren toen de fouten werden gemaakt. Bovendien meenden een aantal commis sieleden dat de gemeente de aannemers harder aan had moeten pakken. De aannemers zouden het werk goedkoper moeten uitvoeren dan nu overeengekomen is (de aanne mers voeren het werk gemid deld 30 procent goedkoper uit omdat ze zich „moreel verant woordelijk" voelen). De kleine linkse partijen vonden boven dien dat de betrokkenen (bu reau Deerns en AVM voor de verwarming en de aannemers Panagro en Noorlander voor de bouw) uit Leiden geweerd moesten worden. Volgens Tesselaar was de ge meente niet in staat geweest er meer uit te slepen omdat we juridisch geen poot hadden om op te staan". „Maar natuurlijk had ik ook liever gezien dat de betrokkenen meer hadden in geleverd", aldus Tesselaar. Hij achtte het weinig zinvol om alsnog andere aannemers op het project te laten inschrijven om te zien of de herstelwerk zaamheden nog goedkoper verricht kunnen worden. De gemeente heeft zelf berekend wat de herstelwerkzaamheden mogen kosten, de prijzen van de betrokken aannemers wor* den door de gemeente reëel geacht. Tesselaar zei geen ga rantie te kunnen geven, dat de gemeente de door de bewoners in de afgelopen jaren teveel betaalde stookkosten voor haar rekening neemt. BC DEN Wethouder J. Pe- kreeg gisteren het eerste nplaar van het LOCO- „Blijf gezond". Het dat is bestemd voor lingen van de derde klas het basisonderwijs, werd overhandigd door de re- eur B. Venema. boekje is een produkt van samenwerking tussen het Ise Bureau voor Gezond- Isvoorlichting en de Gro- 'u ;se uitgeverij Dijkstra. ê'S houder Peters zei hier- ,2 „Dit is nu een voorbeeld een goede samenwerking een gemeentelijke instel- en een commercieel be- Volgens mij verdient een ;elijk initiatief navolging." oo vrnenkort komen nog drie iche v kjes over gezondheid op de Wethouder J. Peters (rechts) krijgt het eerste exemplaar van het LOCO-boekje van redacteur B. Venema. BC ag kt, deze zijn bedoeld voor lingen van de vierde, vijf- n zesde klassen. LOCO is afkorting van Leren, Oe- en, Controleren en Órde- In elk boekje worden gen gesteld. De leerlingen nen het antwoord op hun vraag zelf op juistheid contro- het Bureau voor Gezondheids leren. voorlichting. Met behulp van Het idee voor de ontwikkeling uitgeverij Dijkstra werd dat' van een LOCO-boekje over idee verder ontwikkeld. Het gezondheid was afkomstig van resultaat zijn de vier boekjes over gezondheid. Als honora rium krijgt Leiden een flink aantal exemplaren, zodat de Leidse scholen ruim kunnen worden voorzien. LEIDEN Wie het ge mengd zangkoor Con Amore, dat gisteren ter gelegenheid van haar 70- jarig bestaan concerteerde in de Stadsgehoorzaal, het podium op zag stromen, vroeg zich wellicht af hoe een gezeldschap van een dergelijke omvang (circa 90 leden) in twee werken van Mozart de passende, lichte muzikale toon zou kunnen treffen. Het is ongetwijfeld de leiding van haar dirigent Piet Kiel, die het koor en het begelei dend Gewestelijk Orkest flink in beweging bracht en hen in hoge tempi en met een be hoorlijke portie muzikaal élan, gebaseerd op een stevige parti- tuurbeheersing, liet musiceren. Voor de pauze voerde Con Amore de cantate 'Davidde Penitente' uit, dat in haar bre de formele en muzikale opzet verwant is met de mis KV 427, maar in tegenstelling hiermee nooit veel bekendheid heeft gekregen. Verwonderlijk is dat niet: het werk kan door zijn geringe diepgang, dat inci denteel zelfs banale vormen aanneemt, nauwelijks boeien. Het koor werd blijkbaar nog wel geïnspireerd door de uit gebreidheid van haar partij, de solisten hadden er duidelijk moeite mee. De sopraan Elena Vink liet een wat opera-achtig vibrato horen, die haar stem evenals die van de tenor Ho ward Crook een extrovert en oppervlakkig effect gaf. De sa menzang in het terzet leidde tot meer inspiratie. Het requiem KV 626 boeit daarentegen wel. De aanzien lijke diepzinnigheid zo te laten floreren, is voor een amateur- koor als Con Amore een flinke prestatie, al liet zij daarbij de nodige détails liggen en wekte zij door de muzikale spanning soms te laten verslappen de in druk haar greep op de materie te verliezen. In zo'n lang pro gramma is dat overigens geen wonder. Bovendien werkten de (te?) hoge tempi in de fuga- tische gedeelten daarvoor niet bevordelijk. De solisten (nu met alt en bas aangevuld) von den hier veel beter hun draai en leverde van hun kant, het meest weer in de samenzang, een geïnspireerd aandeel. DIRK VOOREN Kernoorlog (1) Een gemeente houdt zich doorgaans bezig met datgene wat zich binnen de gemeentegrenzen voltrekt. Dat be tekent echter niet dat een gemeentebestuur niet meer malen met zaken van nationale aard in aanraking komt. Wat minder gebruikelijk is het dat de gemeente zich buigt over internationale aangelegenheden, maar ook dat kan voorkomen. Echter, wanneer men binnen het gemeentelijk apparaat op de kansen van het uit breken van een beperkte kernoorlog gaat speculeren, dan wordt het tijd om de wenkbrauwen te fronsen. Kernoorlog (2) De gemeente Leiden probeert een antwoord te vinden op te vraag of het verstandig is en/of zin heeft atoom schuilkelders te bouwen. Tegenstanders beschouwen de bouw,van deze schuilkelders als misleidend: de be volking zou het idee kunnen krijgen dat het zeer wel mogelijk is zich tegen een kernaanval te beschermen. Voorstanders zijn er juist van overtuigd dat bescher ming wel mogelijk is. Voor een ambtenaar op het Leid se stadhuis de moeilijke taak het college van advies over deze zaak te dienen. Waarbij deze een beschou wing over de internationale militaire machtsverhou dingen niet uit de weg gaat, zoals zal blijken. Kernoorlog (3) „Het huidige wereldbeeld heeft een zodanig aanzien, dat niet met zekerheid hieruit kan worden afgeleid dat er voor de grote mogendheden aanleiding zou zijn om een totale allesvernietigende kernoorlog te gaan voe ren", formuleert de desbetreffende ambtenaar zorgvul dig. Helaas, er zit een addertje onder het gras: „Echter zou wel een zogenaamde berpcrkte kernoorlog moge lijk zijn waarbij gebruik zou kunnen worden gemaakt van tactische kerwapens". Kernoorlog (4) Hoe ziet men in Leiden die beperkte kernoorlog ont staan? „Dit zou met name het geval kunnen zijn bij een conventionele aanval van de landen van het War- schau-pact op West-Europa, die gelet op de huidige krachtsverhoudingen, alleen door de Nato-landen zou kunnen worden opgevangen door de inzet van tacti sche kernwapens". De deskundige in internationale vredesvraagstukken op het Leidse stadhuis wijdt nog even uit over de gevolgen voor Leiden wanneer de stad door een kernbom zou worden getroffen, maar zijn ad vies is al zo duidelijk als wat. Kernoorlog (5) Bouwen maar die atoomschuilkelders, krijgt het colle ge van B en W mee, want „bij een atoomoorlog moeten overlevingskansen niet bij voorbaat uitgesloten wor den geacht". En, een mooi meevallertje: „In geval van een conventionele oorlog hebben schuilruimten even eens hun nut". Einde citaat. Kernoorlog (6) Inmiddels heeft het college voorgesteld de schuilkel ders inderdaad te bouwen. Niet omdat zij enige be scherming bieden, want „efficiënte bescherming tegen atoomgeweld is in ons land niet te verwezenlijken", al dus B en W. Maar wel omdat het rijk de bouw van schuilkelders subsidieert. En wanneer je nu een schuil kelder onder een parkeergarage bouwt, verlicht deze subsidie de exploitatie van de garage. Rest de vraag of je in een schuilkelder ook nog je auto kan stallen? Er is vast nog wel een ambtenaar die hier een interessant beschouwinkje aan kan wijden. LEIDEN Het Academisch Ziekenhuis krijgt van het ministe rie van Economische Zaken twee miljoen gulden subsidie voor het nemen van energiebesparende maatregelen. Men verwacht, dat er ruim één miljoen kubieke meter aardgas per jaar kan worden bespaard. De twee miljoen gulden worden gebruikt voor de installatie van een centraal bedienings- en bewakingssysteem voor de verwar- mings-, koel- en ventilatie-installaties. Nu worden deze installa ties dagelijks door een monteur gecontroleerd. Door het bewaken van de installaties aan een computer over te laten, verwacht men jaarlijks 1.100.000 kubieke meter aardgas te besparen. De technische dienst van het AZL begint aan het ein de van deze maand met de aanleg van het automatiseringssys teem. Men denkt er over veertien maanden mee klaar te zijn. Verwacht wordt, dat de investering van twee miljoen gulden 2,5 jaar na de ingebruikname van het systeem is terug verdiend. De technische dienst van het ziekenhuis werkt overigens aan meer energiebesparende plannen. Men denkt aan isolatie van gebouwen en aan het winnen van warmte uit ventilatielucht. LEGE OLIETANK? Gevaar van instorten! aat hem volblazen met zand door TANK CARE SERVICE opsta Zand is een natuurprodukt. dus veilig. Wij kontroleren eerst de kldtank, zuigen zonodig de restanten t ges alsnog weg, want veel „leeggezo- )en" tanks zijn niet leeg (o.a. scheef liggen tank). H,l nform. TANK CARE SERVICE 3ag.iVerk.kant. Laura Vereen bv tel. 070-514861 )en Haag )»pots: idegraven tel. 01726-12273 tel. 08330-19110 tel. 013-630851 LEIDEN „De VVD had drie wethouderszetels kunnen hebben in het college op zwaardere pos ten, maar zij heeft ervoor gekozen de knecht van het PvdA te zijn. Zij laat de verantwoordelijkheid liever aan anderen oveT1'. Dit zei CDA-fractievoor- zitter Joop Walenkamp tijdens de gisteravond ge houden ledenvergadering van zijn partij over de re cente collegevorming. Veel leden spraken hun goed keuring uit over de door de fractievoorzitter gevoerde col legeonderhandelingen. Een re solutie, waarin de tevreden heid van de leden over de on derhandelingen en de wens tot dialoog met PVDA, VVD en D'66 werd neergezet, haalde het niet en zal in een volgende vergadering opnieuw worden behandeld. Fractievoorzitter Walenkamp stelde, tijdens zijn verdediging over het gevoerde beleid, dat het CDA weliswaar de college vorming had verlo ren, maar wellicht in de ko mende vier jaar de meeste van haar programmapunten gerea liseerd zal gaan zien. „Als je in het midden van een rivier staat kun je naar twee kanten toe een brug slaan. Het voor deel van een middenpartij is, dat je op een wip komt te zit ten, waarbij je de ene keer met de PVDA en de andere keer met de VVD kunt meestem men. Het resultaat is dat het CDA uiteindelijk toch de dienst uitmaakt", aldus fractie voorzitter Walenkamp. BURGERLIJKE /STAND LEIDEN Geboren: Laura Petro- nella Catharina dv. N. G. van Eg- mond en E. P. M. Bakker; Marjon Jo hanna Maria dv. W. J. Caspers en G. J. A. M. van Werkhoven; Gina dv. J. J. van den Oever en N. Citakovié; Willem Johannes zv, W. J. van der Bent en A. Berkhey; Niels Erie zv. H. J. N. Haagsman en K. Kaman; Bouchra dv. M. Lakbir en J. Ouali. Overleden: B. H. Bouwmeester, geb 29-5-1945 man; A. Starre, geb. 5-12- 1919 vrl.; H. G B. M. V. Wubbels. geb. 19-7-1902 vrl. geh.gew met A. P. F. H. Brunt; J. L. van der Holst, geb. 19-12-1893 man; J. W. M de Bruijn. geb. 7-12-1917 man; G. van Stralen, geb. 26-6-1895 vrl. geh. gew. met M. Klinkhamer; H. J. Sommer, geb. 21- 2-1926 man; G. N Geuke, geb. 14-1- 1906 man; A. P. Duivenvoorden, geb. 6-11-1917 man; T. W. J. van Niekerk, geb. 6-4-1916 man; W. B. M. Meijer- ratken, geb. 2-2-1902 vrl. geh gew. met M. van Zijl; B. J. A. Tetteroo, geb. 3-7-1922 vrl. echtg. van N. R. Rauws; P. Kolderman, geb. 17-5-1969 man; R. A. M. Litjens, geb. 17-2-1955 man; J. Brussee, geb. 4-10-1907 man; A. van Wijk, geb. 3-11-1904 vrl. ge- h gew. met P. Smit; A. E. Meelis, geb. 1-12-1917 vrl. echtg< van H. van Ipe- ren; P. A. van Aalst, geb. 5-10-1923 rl. geh.gew. met E. H Schoch; G. van der Wilk, geb. 20-5-1893 vrl. ge h.gew. met J. Luijendijk; R. A. Rey nold. geb. 10-4-1899 vrl. geh.gew. met D. W. Carree; H. J. Duimelaar, geb. 21-8-1897 vrl. geh.gew. met J. van Doorn; W. Timmers, geb. 31-8-1901 man; J. van Wensveen, geb. 11-2- 1915 man; M. J. M. de Jong, geb. 16- 9-1982 vrl.; M. E. Fenesi, geb. 7-1- 1920 vrl. geh.gew. met A. Szaraz; R. S. Zweekhorst. geb. 19-7-1904 vrl. eehtg. van J. Weerheijm; A. Konings, geb. 12-9-1917 vrl. echtg. van J. de Valk; J. Karrenbelt, geb. 11-10-1908 Gehuwd: G. N van Egmond en A. M M. Coster; P. S. G. van Egmond en I Scheffer; C. A. van Es en M. C. W. Ravensbergen; J. H. van'Heijnin- ggn en B. Ooms; C. J. van Es en H. J. M. Braxhoven; T. H. E. McManus en M. H Gallas; N. R. de Wit en M. C. P. Hogenes. SASSENHEIM Geboren: Richard J., z.v. A.H.M. Quaedackers en C.H. Ruwaard; Sebastiaan R.. z.v. R.A. van Duijn en J.H. Markus; Marcus C., z.v. J.J.M. van Kesteren en A.A.C. Opdam, Bart J.T., z.v. A. de Vreugd en M.E.J. van der Wereld. J.G. Gehuwd: A C. Rotteveel en Veen, C.H.M. Hoogkamer en A L. Veerman, U. Kaufmann en F.M.J. Ofner, M. Maatallah en A.M. van der Krogt. Overleden: T.J.L. Voskuijl. w.v. Zwaaneveld; A.J. Jonker; J. Eikelen boom; J. Kapteijn. Op het terrein van de voormalige scheefswerf Boot aan de Sumatrastraat is gister avond een loods door brand vernield. De brand brak even na zes uur uit. Op het terrein is Hodicon bv gevestigd, een bedrijf dat zich bezighoudt met metaalverwer king. De oorzaak van de brand is niet bekend. In de loods stond een electronische snijmachine met een waarde van 250.000 gulden. De machine liep alleen waterschade op. Toen de brand uitbrak was er niemand in de loods aanwezig. De recherche heeft vandaag een nader onderzoek naar de oorzaak van de brand ingesteld. Er deden zich goen persoonlijke ongelukken voor.

Leidse Courant | 1982 | | pagina 3