leidóc (Bowuvnt r Buitenlandse commerciële televisie mag Poolse oproerpolitie schiet betoger dood 3alf jaar ïst na ven jaar erken" CDA EN VVD BEREIKEN AKKOORD: Subsidiestop jaagt „North Sea Jazz" uit Den Haag !W OCCASIONSPECIALIST ra Rijnland verhoogt jrijs electricteit Zelfs een Reagan.. Miljardenplan Gasunie voor Indonesië /v Vrijdag 15 oktober 1982,73e jaargang no. 22399 Uitgave Westerpers. behorende tot Sijthoff Pers. Apothekersdijk 34, 2312 DD Leiden, Postbus 11, 2300 AA, tel. 071-122244. Giro 103003 Bank: Amro-bank N.V., Leiden. Directeur-hoofdredacteur: IJ. Hallewas, Chef-redacteur: Wim Buijteweg. Advertenties (excl. BTW) /0,56 per mm. Kleintjes /0,34 per mm. Abonnementen: kwartaal Z57,35; jaar/217,90. Klachten bezorging: maandag t/m vrijdag van 18.00 tot 19.00 uur zaterdag van 14.00 tot 15.00 uur, tel. 071-122248. Losse nummers 0.75. Hele avond „Platengala" op Ned. I om 19.25 uur, voorafge gaan om 19.00 uur door „Dan- cin'", het leven gezien als een ballet. Op Ned. II om 18.57 uur „De smurfen" en om 22.10 uur „Edelvrouw-bedelvrouw". HET WEER Eerst opklaringen, later be wolking en regen. Minimum temperaturen omstreeks 6 middagtemperatuur 13 graden Wind draaiend van west naa zuid en toenemend tot krach tig, windkracht 6. Zon op 07.05, onder 17.45. Schev. hoog water 3.07 en 15.40. Laag wa ter 11.35 en 23.49. us spreekt in itestantse kerk ICAANSTAD De viering volgend van het vijfhonderdste geboortejaar Luther leidt niet alleen tot een golf Lutherboeken en -manifestaties in de Duitslanden, maar ook nog tot een primeurtje in de kerkgeschiedenis, het eerst zal een paus van Rome in >rotestantse kerk spreken over de gro- litse kerkhervormer. Dit althans heeft ider van de Italiaanse Lutheranen, de- Christoph Meyer, medegedeeld. Op log nader te bepalen datum in het ko- je jaar zal Johannes Paulus II in de erse Christuskerk in Rome zijn visie .uther geven. De 180.000 protestanten ten in Italië, waar (officieel) 99,6 pro van de bevolking rooms-katholiek is, een zeer kleine minderheid. Explosie bij Canadese wapenfabriek TORONTO In een voorstad van Toron to heeft zich vannacht een explosie voor gedaan bij een bedrijf dat geleidingssyste- men voor kruisraketten vervaardigd. Vijf mensen raakten licht gewond en de voor gevel werd zwaar beschadigd. Vlak voor de ontploffing was een anoniem telefoon tje binnengekomen. De Canadese polite kon geen details verstrekken. Volgens een brandweerman explodeerde er een vrach- wagen, die voor het gebouw stond gepar keerd. Bij de fabriek is de afgelopen her haaldelijk gedemonstreerd tegen door de Canadese anti-kernbeweging tegen de be trokkenheid van dat bedrijf bij de ontwik- Tijdens een ontploffing in een wapenfabriek in Toronto werd aan- keling van de omstreden Amerikaanse zienlijke schade aangericht. kruisraketten. Koningin met zoons in Italië op vakantie DEN HAAG Koningin Beatrix is vandaag met haar drie zoons naar het Italiaanse Tavernelle ge gaan voor een herfstva kantie van een week. Tij dens haar verblijf in Italië wordt zij op de hoogte ge houden van de vorderin gen bij de kabinetsforma tie. Ze keert vervroegd naar Nederland terug als dat voor de beëdiging van een nieuw kabinet nodig mocht zijn. De koningin gaat elk jaar naar een bui tenhuis in Tavernelle. Bedevaart voor prins Claus CUYK Op 31 oktober zal een bedevaart worden gehouden naar het Duitse Mariaoord Kevelaar om daar genezing af te smeken voor prins Claus. De organisator is Mar- tien van Bergen uit Cuijk aan de Maas, die naam heeft gemaakt als paragnost. „Claus is wel protestant, maar voor God zijn alle mensen gelijk. En hij is zieker dan men denkt. Hij heeft-de hulp van het gebed hard nodig. We moeten als Nederlanders laten zien dat we van hem houden", aldus Van Ber gen. Computerfout kost Vlaardingen 9 ton VLAARDINGEN Een automati- seringsfout in de aanslaggegevens van onroerend-goedbelasting over 1981 gaat de gemeente Vlaardingen ruim 900.000 gulden kosten. Bij het invoeren van het oude ponskaarten- systeem in het nieuwe computersys teem werd per abuis een huisnum mer van een perceel in de opper- vlaktegegevens ingevoerd, waardoor een oppervlakte van 240.000 vier kante meter teveel werd gerekend en daardoor een lager tarief werd toegepast. Het Vlaardingse college van B en W is van plan via tariefs verhoging het tekort van 1983 terug te brengen tot 360.000 gulden. onze sociaal-economische redactie) TEN Na zeven jaar ten zou iedereen het t moeten krijgen er half jaar uit te stappen eens wat anders te Als alle werkne- gebruik zouden ma- van dit „periodiek al- een verlof" zouden er procent meer ar- skrachten nodig zijn. staat in een plan dat laag tijdens een jonge- nanifestatie van het is gelanceerd. De is een christelijke or- isatie van ambtenaren (rendvolgers. Lomt steeds meer voor. al le werkgroep die het plan de, dat mensen het werk heer aankunnen en ar- •ngeschikt worden. Daar- loeten zij de gelegenheid en tijdelijk afstand te ne- van het werk en zich be te houden met dingen, ze normaal niet toe- studeren. jeugdwerk, ikkelingslanden, maat- >pelijke organisaties of r onbetaald werk. Of ge- vakantie nemen en zich in hobby uitleven, werkgroep wil de verlof- er dan 80 procent van zijn laten uitbetalen. Omdat verlof, de gezondheid be ert en dus ziekteverzuim afkeuring voorkomt en; tzoekenden een baan op- -t, zou die loonbetaling be- kunnen worden door heid en sociale fondsen, mmers minder hoeven uit eren. Ook van de werkne- zou via belasting- of pre- /erhoging een bijdrage en worden gevraagd. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG CDA en VVD zijn het op een enkel detail na vrijwel geheel eens over het beleid dat het beoogde kabinet-Lub- bers zou moeten gaan voe ren. De politieke leiders van beide partijen, Lub bers en Nijpels, bereikten gisteren volledige over eenstemming over het mediabeleid. Daarmee is het akkoord over de wel zijnssector compleet. Op sociaal-economisch terrein is er volgens de woord voerder van de informa teur al voor 99,9 procent overeenstemming tussen beide aanstaande coalitie partners. Het akkoord over het media beleid komt erop neer, dat commerciële programma's die vanuit het buitenland via de Lubbers kabel naar Nederland worden uitgezonden geen reclame mo gen bevatten van Nederlandse bedrijven. Wat de uitzending van lokale en regionale televi sieprogramma's betreft is afge sproken dat het voorlopig nog „ongewenst" is in die pro gramma's reclame op te ne men. Wil echter een gemeente, gewest of provincie de lokale of regionale omroep toch uit reclame-inkomsten financie ren, dan mogen zij dat doen. Verwacht wordt dat deze pas sage in het compromis binnen de CDA-fractie nogal wat kri tiek zal ontmoeten. Over reclame langs sportvel den en in sporthallen is afge sproken, dat overleg zal wor den gevoerd met de sportorga nisaties, teneinde te komen tot een soepeler regeling dan nu het geval is. Tenslotte zijn af spraken gemaakt over de mo gelijkheid om dagbladen via lokale omroepen bepaalde nieuwsuitzendingen te laten verzorgen. Ten aanzien van het sociaal- economisch beleid willen Lub bers en Nijpels nog voor het weekeinde tot overeenstem ming komen over enkele de tails. Het gaat daarbij onder meer over de vraag in hoever re nog van inkomensnivelle ring sprake zal kunnen zijn. In Den Haag wordt verwacht dat het volledige programakkoord begin volgende week aan de fracties van CDA en VVD zal worden voorgelegd. Pagina 9: VVD krijgt met bezuinigingen haar zin Prinses Stephanie bij herdenkings dienst Prinses Stephanie van Monaco, die 14 september ernstig aan rug- en hals wervel gewond raakte bij het auto ongeluk waarbij haar moeder dode lijk letsel opliep, is gisteren weer voor het eerst in het openbaar versche nen. De familie woonde in de ka thedraal van Mona co een herdenkings dienst bij voor prin ses Gracia. De foto toont prinses Step hanie een gips- manchette om de hals bij het verla ten van de kerk, sa men met haar broer prins Albert. DEN HAAG Als de ge meente Den Haag de subsidie aan het North Sea Jazzfestival met ingang van 1984 beëindigt, zoals volgens de vandaag ver schenen gemeentebegroting voor 1983 de bedoeling is. ver liest deze stad een wereldbe roemd evenement. Organisator Paul Acket laat hierover geen enkel misver stand bestaan: „De subsidie kunnen we eenvoudigweg niet missen. Mocht de gemeente toch zo dom zijn haar voorne men waar te maken, wat ik overigens niet verwacht, dan hebben we echt wel een ande re stad achter de hand. En ik denk daarbij riiet eens aan Amsterdam of Rotterdam". Zoals eerder gemeld wil het college van burgemeester en wethouders de subsidie vol gend jaar verminderen met twintigduizend gulden tot 320.000 gulden. In 1984 wordt de subsidie, die gekoppeld is aan die van CRM en in totaal ongeveer een kwart bedraagt van het jaarlijks benodigde geld, geheel afgebouwd. Wet houder Roebroek (cultuur) hoopt niettemin dat het festi val voor Den Haag behouden kan blijven. Aangezien het festival niet alleen culturele belangen dient, maar bijvoor beeld ook erg belangrijk is voor de promotie van Den Haag in binnen- en buiten land. wil hij met zijn collega Blankestijn (economische za ken) nagaan of een deel van de post „Den Haag promotie" ten goede kan komen aan het festival. Keuze uit plm. 125 auto's In diverse prijsklassen met Bovag garantiebewijs. Dagelijks geopend - Vrijdags koopavond. AUTO HEEMSKERK Datsun-dealer Alkemadelaan 1 -2371 EX Roelofarendsveen Tel.: 01713-2866-2073 na 18.00 uur 01728-8134 EIDEN De eléctriciteit wordt volgend jaar luurder. De kilowatt-uurprijs gaat per 1 januari an 10,9 cent naar 11,3 cent voor een woning. Het lachttarief gaat van 5,7 cent naar 6,1 cent. Het 'astrechttarief gaat voor een enkele meter van vijf [ulden naar vijf gulden vijftig en voor een dubbe- e meter van zeven gulden vijftig naar acht gulden 'ijftig. Dat blijkt uit de begroting van het Energie- ledrijf Rijnland (EBR). Vat er volgend jaar voor het gas betaald moet worden, is 'iet duidelijk. Het EBR maakte vorig jaar nog een kleine 'inst: ruim 755.000 gulden. Het EBR verwacht dit jaar een 'erlies van ruim 5 miljoen gulden. Ook voor de komende aren wordt met een verlies rekening gehouden: 4,6 mil- oen gulden in 1983, 5,7 miljoen in 1984, 5,9 miljoen in 1985, ,7 miljoen in 1986 en 6,7 miljoen in 1987. Deze verliezen iggen lager dan tot dusver geraamd. Hoe de verliezen ge lekt zullen worden, is nog niet duidelijk. Ton geëist na uitzending Stonesfilm AMSTERDAM De Ne derlandse Bioscoopbond en filmverhuurder Euro Cen tra Film hebben een kort geding aangespannen te gen de Amsterdamse ka belmaatschappij (KTA) omdat woensdagnacht ver na twaalf uur de gloed nieuwe speelfilm van The Rolling Stoiies „Time is on our side" (die gisteren in de bioscoop première ging) door een piraat is uitge zonden. zonder dat KTA heeft ingegrepen. In het kort geding eisen de maat schappijen een schadever goeding van een ton. Ze willen van de rechter ook een uitspraak over het verhogen van de dwang som (van tien- tot hon derdduizend gulden) die van kabelmaatschappijen gevorderd kan worden, bij elke speelfilm, die onge hinderd door piraten op de kabel wordt uitgezonden. WARSCHAU In de Zuid- poolse stad Krakow is gisteren een twintigjarige man in een ziekenhuis overleden aan de schotwonden die hij een dag eerder opliep toen de politie het vuur opende op demon stranten in de voorstad Nowa Huta. Bij de zware gevechten in Nowa Huta die tot gistermor gen aanhielden, vielen volgens een opgave van het Poolse persbureau PAP ook nog eens 94 gewonden. Daaronder wa ren 64 gewonde politieman nen. Twee van hen zijn zwaar gewond. De politie verrichtte 135 arrestaties. Bij de zware straatgevechten waren onge veer 4000 demonstranten be trokken, voornamelijk arbei ders van het grote Leninstaal- complex in Nowa Huta. Er hing een zware stank van traangas in de stad die door de regen geleidelijk wegtrok. Op- ruimingsploegen hadden hun handel vol werk aan het op ruimen van glas, stenen en granaathulzen. In andere Poolse steden bleef het gisteren rustig. Onder grondse stakingleiders van So lidariteit deden in Warschau vergeefs oproepen tot stakin gen, maar de meeste arbeiders zouden gewoon aan het werk zijn gebleven. In de loop van de dag werden ook de telefoonverbindingen met Gdansk weer hersteld, na dat die eerder deze week tij dens zware onlusten waren verbroken. Waarschijnlijk vijfhonderd arbeiders zijn van het werk op de Leninwerf, de bakermat van de nu verboden vakbond Solidariteit, van het werk uitgesloten. NEW YORK Terwijl zijn vader had aangekondigd dat de eco nomische situatie in de Verenigde Staten zich verbeterde, stond de zoon van de president, Ronald Reagan junior, in New York in de rij voor een werkloosheidsuitkering. De 23-jarige ballet danser zit al enkele weken zonder werk. Zijn ouders hebben aangeboden bij te springen, maar respecteren zijn weigering „en het récht van hun zoon onafhankelijk te zijn". Reagan jr. komt overigens volgend jaar weer aan de slag, want hij heeft een con tract op zak voor het begin van het nieuwe theaterjaar. GRONINGEN Gasunie En gineering heeft in Djakarta sa men met de Amrobank een basisplan gepresenteerd voor de ontwikkeling van een gas- transportsysteem in Indonesië. Het gaat om o.m. een 2900 ki lometer lang leidingnet op Su matra en Java met een aftak king naar Singapore (dat daar mee in de helft van zijn ener gieconsumptie wordt voorzien) en het ten noordoosten daar van gelegen Natuna gasveld. Met het plan is een investering van 7,5 miljard dollar (20 mil jard gulden) gemoeid. Indone sië heeft het plan zeer positief ontvangen. Eerst zullen even wel technische en economi sche aspecten in detail moeten worden uitgewerkt. De uitvoe ring van het plan zou orders voor de Nederlandse industrie kunnen opleveren. Agressieve hond bijt van zich af NIJMEGEN Een agressieve hond heeft gisteren in Nijme gen twee inwoners van die stad vrij ernstig verwond. Bei den moesten verschillende bij- twonden aan armen en han den in een ziekenhuis laten hechten. De hond, een bou vier, werd uiteindelijk door personeel van een dierenasiel gevangen en opgesloten. Rond vijf uur meldde een man met bijtwonden zich bij de po litie met het verhaal dat hij voor 150 gulden een bouvier had gekocht, die al na korte tijd levensgevaarlijk bleek. De man riep de hulp van de poli tie in omdat hij vanwege de hond zijn huis niet meer in durfde. De politie adviseerde de man om het dier naar een asiel te brengen. In plaats daarvan zette hij de hond ech ter voor de deur van de vorige eigenaar uit de auto. ADVERTENTIE GRATIS ELKE WOENSDAG DE BIJLAGE BIJ UW KRANT MET INFORMATIE OVER FILMS.MUZIEK THEATER. RECREATIE.EXPOSITIES EN EEN COMPLETE AGENDA Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, za terdags tusen 14.00 en 15.00 uur. nummer 071-122248 en uw krant wordt nog dezelfde avond nabezorgd. Vj

Leidse Courant | 1982 | | pagina 1