De lange arm van de Italiaanse justitie Commissies toegankelijk maken voor iedereen Italiaanse rechter overweegt arrestatiebevel tegen Arafat Loonconflict Britse gezondheids dienst nu in kritiek stadium JITENLAND LEIDSE COURANT VRIJDAG 15 OKTOBER 1982 PAGINA 11 inada: EG u" "jichelachtig n kat- rAWA Het stre- i van de Europese 9 kor- nmissie naar een bod op de invoer! beienCanadese zeehon- is huichelachtig en, crantwoordelijk. heeft de Canadese lister van visserij, Bane, verklaard, zei dat West-Europa likend de zeehon- icht in enkele lan- van de Europese leenschap toelaat, x de jacht in cana- xbiedt. Luchtvaartverdrag Nederland- Suriname verbroken DEN HAAG De Surinaamse rege ring heeft het luchtvaartverdrag tus sen Suriname en Nederland beëin digd. Een woordvoerder van de Su rinaamse ambassade in den Haag heeft dit gistermiddag bekend ge maakt. Aanleiding tot deze stap vormt het conflict tussen de Antil liaanse Luchtvaartmaatschappij en de Surinaamse Luchtvaartmaat schappij. Het ligt volgens de ambas sade-woordvoerder in de bedoeling van de Surinaamse regering zo snel mogelijk stappen te ondernemen om tot een nieuw verdrag te komen. Angola meldt opnieuw massamoord LISSABON In Chinhana, een dorp in Midden-Angola, zijn vorige week vrijdag 300 mannen, vrouwen en kin deren vermoord door de rechtse guer rillagroepering Unita. Dit is gisteren bekend gemaakt door het officiële An golese persbureau. De guerrillastrijders waren, volgens Angola, voorzien van Zuidafrikaanse wapens. Behalve de moordpartij werd het gehele platge brand en 200 stuks vee gestolen. De Angolese regering maakte vorige week ook al melding van een soortgelijke massamoord. Geen van beide inciden ten is tot nu toe door onafhankelijke ooggetuigen bevestigd. Vooraanstaand lid Rode Brigades gearresteerd TURIJN De Italiaanse politie heeft gisteren na een schotenwis seling in het station van Turijn een vooraanstaand lid van de Rode Brigades, Natalia Ligas, gearres teerd. De vrouw werd opgepakt voordat zij haar vuurwapen kon gebruiken. Vier jonge manne, die met de vrouw in de trein hadden willen stappen, openden het vuur op de politiemannen in burger. Zij wisten te ontkomen. Natalia Ligas zou een van de leiders van de Na- politaanse afdeling van de Rode Brigades zijn. Ecevit op vrije voeten ANKARA De Turkse oud-pre mier Ecevit wordt hoogst waarschijnlijk vandaag op vrije voeten gesteld. Gisteren had het militaire hof van beroep in Ankara tot een strafverminde ring met 54 da gen besloten. ronken iervoeters dien >emenen roblemen niijkj)NDEN Dat alcoho- 'J hejne een diepgeworteld voefybleem is in de landen iter het IJzeren Gordijn \rdt door de meeste tnmunistische regimes tofyyduit erkend. Maar zijn het alleen de \fgers die drinken en 're hun viervoetige \enden. geldt echter niet voor atief\menië waar het officiële \tijblad „Scinteia" onlangs k -ïding maakte van een koe 'j dronken was gevoerd door y°(°] echtpaar, dat het dier niet volken kon krijgen. Het ;9'°jfpaar, dat in de hele stad- jn druppel melk kon krij- I in Roemenië heerst een tof tekort aan melk was rkleed als „toerist" naar het \tteland getrokken met de ioeling om de eerste de bes- nledkoe, die ze tegenkwamen :r dij* eigen handen te melken. ir omdat het echtpaar dat nooit eerder had gedaan, 'k het dier niet erg ontvan- da Jijk voor het amateuristische 'uk aan zijn uiers. Het par- ilad Scinteialiet de boer de koe was, het ver- II zelf verder vertellen: 'fat deden de toeristen? Ze ppten wat brood in wijn in 'hoop de koe daarmee dron- tunh fe voeren. Daarna pro- ïQd*rden ze nog eens het dier te 9©Been. Toen ik me realiseer- wat er gebeurde en hen schreeuwde mijn koe met te laten, maakten ze zich om me aan te vallen. Een hen trok zelfs een mes", us de boer die zich toen ar ijlings had teruggetrok- „Toen ze hun verse melk ^handen hadden, liepen ze d n g alsof er niets gebeurd besloot de boer die naliet vermelden of de koe vanaf moment ook aan de alco- verslaafd was. andere Roemeense krant icht onlangs een verhaal •r eèn trekpaard, dat ver- afd was aan bier. Het dier kwestie was gewend bier in \ats van water in zijn em ir aan te treffen, „niet om er een overschot aan maar omdat de kwaliteit zo barmelijk slecht is dat alleen lers'ren het bocht nog drinken", t schijnt, dat alcoholversla- zich bij het Roemeense 3rd manifesteerde in een ihoudend en luid gehinnik constant schoppen en bij- Het dier zou zelfs een be- 'iging voor de samenleving an vormen. Begrijpelijk dus, de eigenaar van het ver af de paard, een schillen - er, op het laatst niet meer st wat hij met het dier moest (innen. Aanvankelijk had het beest aan een boom or zijn flat gebonden. Maar idat het de buurt terrori- 'rde, moest hij het wel een \atsje in de hal van zijn flat ven. Daar terroriseerde hij bewoners echter nog meer. is nam hij het beest in huis. r al snel kwam hij tot de nclusie, dat er niet viel sa- 'n te leven met een dronken De andere huurders alden bij de rechter een ont- imingsbevel. „Maar", aldus Roemeense krant, „het dier 'rzette zich met man en 'ht". Had het paard in de i van Caligula geleefd, zo '-sloot de krant het artikel, lan had het goede kans ge- aak t op de functie van sena- Misschien dat het beest )k nu nog een redelijke kans ld gemaakt, ware het niet het communistische sy- pen? de senatoren heeft af ge- ha ft". libanees leger 'vert Oost-Beiroet EIROET Libanese pant- rcolonnes zijn gisteren Oost- feiroet binnegetrokken om b begin te maken met de de bate taak van het ontwape- jen van de particuliere rechts- ristelijke milities. ■esident Gemayel wilde de tie laten beginnen voordat j zondag naar de VS ver- lekt. De actie loopt vier da- n achter op het schema, het en kritiek van tegenstanders flokte die zeiden dat hij de ristenen toestond hun wa ns te behouden terwijl West- feiroet werd uitgekamd. WILDWEST IN LATUNS-AMERIKA BIJ OPSPORING RECHTSE TERRORIST (Van onze correspondent Cees Manders) ROME Als de vrucht bare filmproducers van Italië er geen film van maken, laten ze een unie ke kans liggen. Cocaïne, bloeddorstige dictators met zonnebrillen, rege ringswisselingen, schiet partijen in tropische oor den, Interpol, geheime diensten en van koers ge dwongen passagiersvlieg tuigen. Al deze voor de moderne misdaadfilm zo onontbeerlijke ingrediën ten zijn aanwezig in die spectaculaire actie die de Italiaanse politie afgelo pen weekeinde in het ver re Bolivia ondernam. Het gaat om de arrestatie van de 28-jarige fascistische terro rist Pierluigi Pagliai, verdacht van het leggen van een bom in de wachtkamer van het sta tionsgebouw van Bologna, in augustus 1980. Deze bom ont plofte en 89 mensen kwamen daarbij om het leven. Pagliai verdween hierop naar Latijns- Amerika, samen met zijn geestverwant en medeplichtige Stefano della Chiaie. Via In terpol werden ze gelokaliseerd in Bolivia. Ze bleken werk ge vonden te hebben in de inter nationale cocaïnehandel, waarin Bolivia dankzij zijn welwillende militaire macht hebbers zo'n vooraanstaande rol vervult. De twee Italianen maakten zich zo verdienstelijk in hun nieuwe baan, dat ze al gauw door de militaire dictatuur in La Paz op andere fronten wer den ingezet. Pagliai, wegens zijn engelachtige uiterlijk bij genaamd de „cherubijn", stond in Italië al bekend als een meedogenloze killer, iemand die zijn slachtoffers folterde voor hij hen het genadeschot gaf- De Boliviaanse machthebber generaal Garcia Meza en zijn rechterhand kolonel Gomez, minister van Politie, lieten de twee ervaren Italianen dan ook gauw los op „staatsgevaar lijke elementen" in het land, op degenen dus die zich tegen de militaire dictatuur verzet ten. De Italianen mochten ar restaties en foltersessies op touw zetten voor de tegenstan ders van het militaire bewind. Italië verzocht keer op keer om uitlevering van de terroris ten, maar de militairen ont kenden steevast hun aanwe zigheid in Bolivia. Bliksemactie Nadat de generaals door het toenemend verzet genoegen gekregen hadden van het re geren, mochten de politici het vanaf deze week verder uit zoeken. Voor het Italiaanse ministerie van Binnenlandse Zaken was dit het sein tot ac tie over te gaan. Op stel en sprong werden leden van de UCIGOS en de SISDE, twee geheime diensten die zich spe cialiseren in de bestrijding van het terrorisme, naar Bolivia gestuurd. Ze moesten uitvin den waar de Italiaanse terro risten zich ophielden om hen direct, als de militairen het veld zouden hebben geruimd, in de kraag te grijpen en hen zo te beletten uit te wijken naar buurlanden. Pagliai werd opgespoord in de Oostboliviaanse stad Santa Cruz, bolwerk van fascistische krachten in het land. De ge heime agenten volgden zijn gangen en wachtten het mo ment af waarop kon worden toegeslagen. Dit moment kwam afgelopen zondagmid dag. Terwijl in de hoofdstad La Paz de burgerregering offi cieel werd geïnstalleerd, kwa men de James Bonds van de Italiaanse geheime dienst en Interpol in actie. Als in een klassieke western werd Pagliai in zijn huis in een buitenwijk van Santa Cruz omsingeld. Hij was juist zijn koffers aan het pakken om samen met zijn mi litaire vrienden die evenmin iets goeds van de burgerrege ring te verwachten hadden, naar Brazilië te ontkomen. De Italiaanse terrorist probeerde nog wel zich te verdedigen, maar werd geveld voordat hij schade kon aanrichten. In sneltreinvaart ging het vervol gens naar het vliegveld, naar het klaarstaande Al Italia- -toestel, richting La Paz. Wat in de Boliviaanse hoofd stad gebeurde, is onduidelijk. Militairen, trouw aan de oude cocaïne-generaals, omringden het Al Italia-toestel om het vertrek van de gewonde terro rist te verhinderen. Een ande re versie is dat de luchthave nautoriteiten het vliegtuig vasthielden omdat de docu menten van de Italianen niet klopten. Inmiddels had de zo juist geïnstalleerde burgerre gering in de gaten gekregen, wat er op het vliegveld aan de hand was. Of het Italiaans mi nisterie van buitenlandse za ken tussenbeide is gekomen of niet, in elk geval werd op het regeringskantoor in La Paz onmiddellijk een verbannings bevel voor de Italiaanse terro rist getekend en mocht het toestel direct opstijgen. Vertrek kolonels De Italiaanse actie in Santa Cruz heeft ook de nieuwe bur gerregering in La Paz geheel verrast. Men betreurt ze ach teraf. Gebleken is namelijk, dat de overval op het huis van Pagliai voor alle cocaïne-gene raals en dito kolonels, die zich in Santa Cruz hadden terugge trokken, het sein was zelf ook hun koffers te pakken en naar het buitenland te verdwijnen. De ex-dictator Garcia Meza en zijn rechterhand Gomez zijn al in Argentinië gesignaleerd, en zullen dus moeilijk door de nieuwe regering van La Paz voor de rechter kunnen wor den gedaagd. Het Al Italia-toestel is maan dagmiddag in Rome geland en de politie heeft zich over de terrorist Pagliai ontfermd. Pa gliai maakt het overigens erg slecht, want bij de schietpartij, die aan zijn arrestatie gepaard ging, is hij levensgevaarlijk ge wond geraakt. Zijn compagnon in het terrorisme, Della Chiaie, is de dans ontsprongen, en ook hij heeft Bolivia ver ruild voor Argentinië. Om hem te achterhalen zijn agen ten van de Italiaanse geheime dienst in Latijns-Amerika ach tergebleven. Een herhaling van de spectaculaire actie te gen Pagliai, te vergelijken met de actie van de Israëlische ge heime dienst tegen Eichmann in 1960, wordt dus niet uitge sloten. In het Boliviaanse parlement zijn vragen gesteld over de le gitimiteit van het optreden van de Italiaanse politie op Bo- liviaans grondgebied en ook Pagliai's pro deo-advocaat in Italië heeft geprotesteerd en onmiddellijke vrijlating van zijn cliënt verzocht. Volgens de advocaat zijn bij de arresta tie van Pagliai alle internatio nale wetten overtreden. Man vraagt smartegeld van pianist Liberace LOS ANGELES De Amerikaanse pianist Libe race is gisteren genoemd in een gerechtelijke pro cedure die tegen, hem is aangespannen door de 23- jarige Scott Thorson, die zegt dat hij zes jaar een in tieme relatie met hem heeft gehad. Thorson zegt zijn studie en toekomst als danser te hebben opgezegd om bij de nu 63-jari- ge Liberace als chauffeur en levensgezel in dienst te treden. Hij vraagt 113 miljoen dollar smartegeld voor het verbreken van de relatie met de pianist. Thorson baseert zijn eis op een uitspraak van het hoogge rechtshof in Californië dat on gehuwde partners financiële genoegdoening kunnen eisen wanneer een van de partners een relatie verbreekt. Scott Thorson, rechts, in proces tegen de pianist Libe race, links op deze foto. PSP VERZOEKT GEMEENTERAAD LEIDERDORP De af deling Leiderdorp van de PSP heeft de gemeente raad van Leiderdorp in een brief verzocht ook niet partijgebonden bur gers toe te laten in de raadscommissies. Het ge meentebestuur heeft on langs besloten óm bij de benoeming van burgerle den in de commissies te voorkeur. De PSP, die niet in de ge meenteraad van Leiderdorp is vertegenwoordigd, wil dat de gemeenteraad deze beslissing terugdraait. De vijf partijen in de raad CDA, VVD, PvdA, PPR en D'66 hebben afge sproken dat bij de samenstel ling van de vaste raadscom missies met de politieke ver houdingen in de gemeenteraad rekening wordt gehouden. Volgens de PSP betekent dat in de praktijk, dat elke partij in de raad zijn eigen burgerlid zal afvaardigen in de commis sies. Iets wat overigens vol gens de PSP nu toch al het ge val is, maar tot voor kort niet was vastgelegd. Een Leider- dorpse commissie bestaat uit zeven raadsleden en vijf bur gerleden. Daardoor staan niet alleen de partijen die niet in de raad zitten buitenspel, maar vooral ook die inwoners van Leiderdorp die niet partijge bonden zijn, meent de PSP. Parijs vergeet jeugd niet PARIJS Het Franse mode huis „Comme des Garf ons" zorgde op de vierde dag van de Parijse modeweek voor lichte beroering onder de klassiek ingestelde toeschou wers toen het drie manne quins voor het voetlicht liet verschijnen die waren gehuld in creaties die misschien nog het best te omschrijven vallen als „punk" (foto links boven). Bij de jongere garde zullen de gehaakte hesjes, de noncha lante witte rokjes en de stevi ge stappers met daarboven kleurige beenbanden echter ongetwijfeld aanspreken. Ook bedoeld voor de jongere generatie, maar heel anders qua stijl is het matrozenpakje dat vooral bij de Japanse ont werpers weer helemaal „in" is. Gisteren kon het publiek zich opnieuw vergapen aan een creatie die het midden hield tussen het matrozenpak je en het badkostuum uit het begin van deze eeuw (foto rechts boven). Een fiks applaus viel de Ja panse ontwerper Yuki Torii ten deel. Torii maakte giste ren een stormachtig entree met een schitterend caramel- kleurig ensemble van slan- genleer. Met de tot net over de knie reikende broek en het geraffineerd over een schou der afglijdende hesje was dit ontwerp gisteren een van de hoogtepunten. VENETIE De openbare aanklager in Venetië heeft de rechter-commissaris verzocht een arrestatiebevel uit te vaar digen tegen de leider van de Palestijnse Bevrijdingsorgani satie PLO, Jasser Arafat. Dit is gisteren in justitiële kringen in Venetië vernomen. De Italiaanse justitie onder zoekt al enige maanden de ter roristische activiteit in Noord- -Italië en of de Plo wapens heeft geleverd aan de Italiaan se links-extremistische organi satie Rode Brigades. Met na druk werd in justitiële kringen verklaard dat de rechter-com missaris het verzoek in behan deling heeft en nog geen stap pen heeft ondernomen. Naar verluidt werd het ver zoek om een arrestatiebevel tegen Arafat gedaan na beken tenissen van twee „berouwvol le" leden van de Rode Briga des, Antonio Savasta en San- dro Galletta. Volgens hen hielp Arafat de wapenleveran tie te regelen. Galetta bekende persoonlijk in 1979 per schip wapens in Libanon te hebben opgehaald. De lading bestond onder meer uit drie SAM-ra- ketten, anti-tankraketten, halfautomatische wapens, handgranaten en explosieven. Arafat en de PLO hebben al tijd ontkend dat er banden be staan met de Rode Brigades, maar zij gaven wel toe dat de stadsguerrilla-organisatie mo gelijk wapens heeft gekocht van op zich zelf handelende Palestijnen. (Van onze correspondent Ro ger Simons) LONDEN Het loonconflict in de Britse Nationale Gezond heidsdienst, dat al meer dan vijf maanden sleept, heeft een kritisch stadium bereikt. Woensdag is er in het Lager huis een spoeddebat over de manier, waarop het personeel van de Nationale Gezond heidsdienst door de conserva tieve regering Thatcher wordt behandeld. De socialistische oppositie gaat een motie van afkeuring indienen, maar dat zal de regering Thatcher niet deren. De minister van Volksgezond heid, Norman Fowler, stelt voor de lonen van de gewone gezondheidswerkers op te trekken met zes procent, ter wijl die van het verplegend personeel verhoogd zouden worden met 7,5 procent. Dit aanbod wordt verontwaardigd afgewezen, omdat de arbei ders, verplegers en verpleeg sters een opslag van twaalf procent willen hebben. Ondertussen worden de gevol gen van het loonconflict in de gezondheidssector steeds ern stiger. Het Londense zieken huis Saint Thomas bijvoor beeld, heeft sedert het begin van de actie al meer dan 7500 operaties onbepaald uitgesteld. Meer dan zesduizend zieken zullen pas later opgenomen en behandeld kunnen worden. Hoe langer het loonconflict duurt, hoe meer patiënten er op de wachtlijst komen. Mo menteel zouden meer dan 700.000 Britten hun beurt af wachten voor opname in een ziekenhuis. De artsen van de ziekenhuizen staan daar machteloos tegen over. Het gewone personeel belet hen operaties te doen die geen kwestie van leven of dood zijn. Sommige chirurgen zeggen nu openlijk, dat de sta kers het menselijke leed als een politiek wapen gebruiken. Natuurlijk ontkent het zieken huispersoneel die beschuldi ging. De Britse man in de straat toont zich ongelofelijk tolerant, zich troostend met de gedachte, dat men tegenwoor dig nergens meer goede dienstverlening moet ver wachten. De vakbonden van hun kant geven de regering de schuld van het lijden van de patiënten. Er valt niet aan te twijfelen, dat het. loonconflict in de Brit se Nationale Gezondheids dienst al verscheidene men senlevens gekost heeft. Het veroorzaakt ook mateloze el lende en onnodig lijden. Dit alles strekt Groot-Brittannië niet tot eer. ROGER SIMONS Kapers Bulgaars vliegtuig in Wenen achtergebleven WENEN Een Bulgaars ver keersvliegtuig dat gisteren op weg naar Warschau door een Pool werd gekaapt en gedwon gen werd naar Wenen te vlie gen, is vanmorgen uit de Oos tenrijkse hoofdstad vertrok ken naar Warschau. De kaper en zijn vrouw zijn in Wenen achtergebleven, waar zij poli tiek asiel hebben aangevraagd. Zij blijven echter in hechtenis op beschuldiging van luchtpi- raterij. Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 19.00 uur. zaterdags tusen 14.00 en 15.00 uur. nummer 071- 122248 en uw krant wordt nog dezelf de avond nabezorgd. PARIJS Twee leiders van de extreem-rechtse Franse ter reurgroep Action Directe zijn in Parijs gearresteerd. Zij wa ren in het bezit van papieren waaruit connecties met andere internationale terroristische organisaties blijkt. De twee mannen, de 29-jarige Frederic Oriach en de 25-jari- ge Christian Gauzens werden gepakt toen ze de documenten haalden uit een bagagekluis uit het Gare du Nord haalden. Volgens de politie zijn beide mannen ook betrokken ge weest bij moordaanslagen op Amerikaanse en Israëlische di plomaten. In het vooijaar werd tot tweemaal toe een Franse terroristen opgepakt moordaanslag gepleegd op een Amerikaanse diplomaat en eenmaal op een Israëlische. Of de mannen ook verant woordelijk zijn voor de aan slag op het Parijse restaurant Goldberg in de Rue Rosier is nog niet uitgemaakt. Bij die aanslag kwamen kwamen toen zes mensen om. Salvadoraans leger herovert twee steden op links verzet SAN SALVADOR Het le- ger van El Salvador heeft gis termiddag verklaard, dat twee stadjes op het linkse verzet zijn heroverd. De stadjes. El Jicaro en Las Vualtas, werden afgelopen zondag door guerril lastrijders ingenomen. Het Sal vadoraanse bevrijdingsfront heeft nog niet gereageerd op de bekendmaking van het le ger. Ongeveer 5.000 man rege ringstroepen, gesteund door artillerie en bommenwerpers, zijn gisteren in de noordelijke provincie Chalatenango op on verwacht verzet gestuit van de guerrillastrijders. Deze hebben laten weten nog steeds drie steden in de provincie Moba- zan in handen te hebben. Tejero mag meedoen aan Spaanse verkiezingen MADRID Een rechtbank in madrid heeft gisteren besloten, dat luitenant-kolonel Tejero zich op 28 oktober kandidaat mag stellen voor de Spaanse parlementsverkiezingen. Teje ro leidde in februari 1981 de bestorming van het Spaanse parlement in een poging de macht over te nemen. De rechtbank verierp een be sluit van de centrale kiescom missie, die had verboden dat Tejero aan de verkiezingen zou deelnemen. De Madrileen- se rechter beriep zich op het feit, dat Tejero ontslag uit de strijdkrachten had gevraagd. Tejero heeft voor de komende verkiezingen een politieke partij, Spaanse Solidariteit, op gericht.

Leidse Courant | 1982 | | pagina 11