Lubbers volgt Van Agt op m Mm® „VS op weg naar economisch herstel maat REAGAN: Zweden gooit opnieuw dieptebommen raf at heeft tegenover paus :staan van Israël erkend" UW OCCASIONSPECIALIST Donderdag 14 oktober 1982, 73e jaargang no. 22398 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Uitgave Westerpers, behorende tot Sijthoff Pers. Apothekersdijk 34, 2312 DD Leiden, Postbus 11, 2300 AA, tel. 071-122244. Giro 103003 Bank: Amro-bank N.V., Leiden. Directeur-hoofdredacteur: IJ. Hallewas, Chef-redacteur: Wim Buijteweg. Advertenties (excl. BTW) 0.56 per mm. Kleintjes 0,34 per mm. Abonnementen: kwartaal 57,35; jaar/217,90. Klachten bezorging: maandag t/fn vrijdag van 18.00 tot 19.00 uur zaterdag van 14.00 tot 15.00 uur. tel. 071-122248. Losse nummers Z0,75. Poppen festival in Washington op Ned. I om 20.00 uur. Om 21.55 uur Den Haag Vandaag en om 22.10 uur „Avonturen aan de Wilde Kust" over Suri name. Op Ned. II om 19.25 uur jeugd serie „De zevensprong" en om 20.28 uur „Kwistig met mu ziek". HET WEER Enkele buien maar ook nu en dan opklaringen. Minimum temperatuur omstreeks 8 gra den, middagtemperatuur 13 graden. Krachtige, aan de kust nu en dan stormachtige noord westelijke wind. Zon op 07.04, onder 17.47. Schev. hoog water 2.23 en 15.03. Laag water 10.51 en 23.09. gse portier krijgt ieuw levenslang HAAG Het gerechtshof in Den Haag de 32-jarige nachtclubportier Koos H. :htend in hoger beroep veroordeeld tot slange gevangenisstraf voor de moord op eisjes Edith Post (11), Tialda Visser (12) my den Boer (18). Het Hof bevestigde iee de uitspraak van de rechtbank van (vember 1981. Het Hof deelt de mening le Utrechtse psychiater dr. Pareau Du- dat de portier tijdens het plegen van de den verminderd toerekeningsvatbaar iaar ziet daartegen geen aanleiding om onvoorwaardelijk ter beschikking van ring te stellen. Openbaar vervoer in trek DEN HAAG Het openbaar vervoer is in trek. In 1981 wer den 1130 miljoen rit ten met trein, bus, tram en metro geno teerd en dat is 54 miljoen meer dan het jaar daarvoor. De kosten van het open baar vervoer stegen in 1981 met 264 mil joen gulden tot een totaal van 3997 mil joen. Massage voor onmisbare huisdieren UTRECHT De faculfeit der diergenees kunde in Utrecht onderzoekt of het moge lijk is fysiotherapeuten te gaan inzetten bij de behandeling van bepaalde aandoe ningen bij bepaalde dieren. Bedoeld wor den dieren die economisch van belang zijn (zoals ren- en fokpaarden) en huisdieren die een belangrijke plaats innemen in het leven van hun „baas". Hoewel de ervarin gen tot nu toe positief zijn, is het overi gens niet de bedoeling dat iemand voor taan met zijn kreupele hond bij de fysio therapeut aanklopt. Dit is bekendgemaakt op een congres ter gelegenheid van het 50-jarig bestaan van de diergeneeskundige studentenkring. Man had voor 12 miljoen aan zwart geld in kluis AMSTERDAM De Fiscale Inlichtingen- en Op sporingsdienst (FIOD) heeft dinsdag een vijftigjarige man uit Diemen aangehouden, die ervan wordt ver dacht kapitaalscertificaten ter waarde van twee mil joen gulden niet aan de belastingen te hebben opge geven. De zaak kwam aan het licht door de kraak van ruim vijftig bankkluisjes in Slavenburg's Bank in Amster dam-Zuid in maart van dit jaar. De politie achter haalde de buit en daartoe behoorden ook de genoem de certificaten. De verdachte had zich na de bank- kraak niet gemeld, hoewel ook zijn kluis was ge kraakt. Volgens officier van justitie bij de rechtbank in Amsterdam mr. Wooldrik, lag er in een andere, niet opengebroken kluis nog voor tien miljoen gul den aan kapitaalscertificaten, die hij er na de kraak nog even gauw heeft kunnen uithalen. Geen salaris voor stakende leerkrachten DEN HAAG Het onderwij zend personeel krijgt geen sala ris uitbetaald voor de uren en dagen waarop wordt gestaakt-. Het ministerie van onderwijs en wetenschappen heeft dit giste ren laten weten. Besloten is de schoolbesturen geen enkele ver goeding te geven voor de tijd waarop personeel, in strijd met de verplichtingen, opzettelijk nalaat werk te doen. Minister Deetman houdt met deze maat regel vast aan de gedragslijn die twee jaar geleden kenbaar werd gemaakt. I Myrdal (ia Robes elprijs rvechters jvapening 1 J\) De No- ijs voor de is dit jaar kend aan de -..i dse activiste Myrdal en CO, exicaanse di- aat Alfonso ia Robles. ■*Je winnaars en volgens Nobelcomité jaren een ,1e rol ge in de on- indelingen ontwape- De 80-jari- ivrouw Myr- 6i(werd in 1966 ifcrste Zweedse ^fster voor ipening. Na- ind onder- :1de zij als 'aardigde iaar land in organisa- oor ontwa- Zij f ook boe- •ver het on- :rp. Volgens •uw Myrdal liet de bevol- van landen le VS en de et-Unie ver- oordelijk de grote be- ïningswed- maar hun 5rs die de ge- enen zijn hun eigen aganda. De icaanse di- iiaat Garcia i les wist via erdrag te be en dat La- i-Amerika zou onthou- van kern ven, waar dit gebied jnige kernwa- toDlnrije zone in wereld is. kop PREMIER KIEST VOOR „LUWTE" VAN TWEEDE KAMER DEN HAAG CDA-frac- tieleider Ruud Lubbers wordt premier van het ko mende kabinet van CDA en VVD. Dit is zo goed als ze ker, nu demissionair pre mier en minister van Bui tenlandse Zaken Dries van Agt heeft besloten zich niet meer beschikbaar te stellen voor het premierschap of een andere ministerspost. Van Agt, die sinds juli 1971 minister is geweest, hoopt nog wel „geruime tijd" Tweede-Kamerlid te blij ven. Van Agts besluit kwam in politieke kringen als een volslagen verrassing. In het CDA wordt de beslissing in hoge mate betreurd, maar men toont respect en begrip voor de overwegingen waardoor Van Agt zich heeft laten leiden. Van Agt maakte zijn beslissing gistermiddag bekend na overleg met het dagelijks partijbestuur en het bestuur van de Tweede- Kamerfractie van het CDA. De premier zei dat hij zijn besluit had genomen uit louter persoon lijke overwegingen en niet op politieke gronden. Van Agt: „Meer dan zes jaar ben ik minis ter van Justitie geweest en in aansluiting daarop nu bijna vijf jaar minister-president en sinds mei van dit jaar tevens minister van Buitenlandse Zaken. In die lange reeks van jaren heb ik veel van mijn vitaliteit ver bruikt. Teveel, ervaar ik, om fris en vief van start te kunnen gaan voor wéér een tour de force van in beginsel vier jaar". Voorbehoud Toen Van Agt in juni van dit jaar besloot, opnieuw lijsttrekker van het CDA te worden, deed hij dit onder het voorbehoud dat hij, bij een eventuele terugkeer als premier, halverwege de kabi netsperiode zou mogen afhaken. Dat voorbehoud ontmoette, zo wel in als buiten het CDA, veel kritiek. Van Agt geeft nu toe dat deze kritiek „goeddeels gerecht vaardigd" is geweest. „In de cri sissituatie waarin ons land, teza men met tal van andere landen in West-Europa en daarbuiten, zich bevindt, moet het ambt van eerste minister worden verricht door iemand in volle vitaliteit en niet door iemand die bij voor baat al betwijfelt of hij nog een hele regeerperiode zou kunnen volmaken", aldus de premier. CDA-fractieleider Lubbers ver klaarde gisteravond, dat hij er de laatste tijd herhaaldelijk bij Van Agt op heeft aangedrongen, duidelijkheid te scheppen om trent zijn voorbehoud. „Ik heb hem gezegd: Dries, als je premier wilt worden, moet ie het ten vol le doen en niet halverwege af stappen", aldus Lubbers. De fractieleider ontkent overigens dat hij Van Agt onder zware druk heeft gezet. Wel geeft hij toe: „Ik zou het er moeilijk mee hebben gehad, als ik straks bij de koningin een kandidaat-pre mier had moeten voordragen waaraan een label zou hangen met de woorden „slechts voor twee jaar beschikbaar". Ik ben blij dat mij zoiets nu bespaard is gebleven". Pagina 11: Van Agt ziet om met een glimlach Pagina 12: De Koning gepas seerd; Lubbers geen modale Nederlander Van Agt verklaart enkele maanden geleden lijstaanvoerder geworden te zijn, maar met .waarneembare aarzeling". Foto MILAN KONVALINKA WASHINGTON Ondanks een „dreunende economische kater" waardoor nu elf miljoen Amerikanen zonder werk zitten, zijn de Vere nigde Staten op weg naar economisch herstel, aldus de Amerikaanse president Reagan gis teravond in een televisierede. Reagan betoogde dat zijn economisch beleid tot een „duurzame" opleving zal leiden, omdat het nieuwe banen zal scheppen zonder de inflatie te vergroten. „Ditmaal zullen wij de inflatie, rente en overheidsuit gaven, belastingen en leningen laag houden en Amerikanen weer aan het werk krijgen aldus Reagan in zijn toespraak die ondanks protesten van de Democratische Partij over het hele land werd uit gezonden, drie weken voor de verkiezingen voor het Amerikaans Congres. Volgens de president wordt er slechts een volledig herstel van de economie bereikt als de regering niet van haar koers afwijkt. Reagan zei dat de werkloos heid iedereen bezig houdt. „Het is voor iedereen en vooral voor de regering van het allergrootste belang dat de Amerikanen weer aan het werk kunnen." Reagan las een brief voor van een vrouw, genaamd Judith, die hem had geschreven niet te kunnen sla pen door de werkloosheid. „Judith, ik hoor je", zei Reagan. Enkele uren voordat Reagan zijn tv-toe- spraak begon zette hij zijn handtekening onder een wet die volgens de president per jaar een miljoen kansarme Amerikanen aan een baan moet helpen. Voor het werkgelegenheidsplan is 3,7 miljard uitge trokken, voornamelijk voor beroepsopleidingen. Rea- gans adviseurs hadden van deze ondertekening een complete show gemaakt om zijn tegenstanders te snel af te zijn. De uitslag van de komende verkiezingen voor het Congres zal sterk worden beïnvloed of suc ces wordt behaald in de strijd tegen de werkloosheid. Pagina 13: Reagans geloofwaardigheid staat zwaar op het spel STOCKHOLM De Zweedse marine heeft bij de speurtocht naar een mogelijke duikboot afgelopen nacht opnieuw dieptebommen afgeworpen. Volgens de Zweedse marine zijn de bommen gegooid nadat de marine opnieuw contact had gekregen met de moge lijke onderzeeër. De speurtocht naar de onderzeeër is inmiddels zijn vijftiende dag ingegaan. Bij de marine wordt nu de theorie aangehangen dat de oorspronke lijke onderzeeër heeft kunnen ontkomen, maar dat een tweede onderzeeër die de eerste assistentie had verleend zou zijn geraakt en nu met averij op de zee bodem ligt. De Zweedse marine verklaarde overigens dat ze met haar voortgezette zoekactie alleen maar beoogt „dat verdomde ding naar boven te halen en de wereld te laten zien wat hier aan de hand is, en niet om slacht offers te maken. Napoleon mogelijk vergiftigd LONDEN Napoleon is mogelijk vergiftigd door het in arsenicum gedrenkte groene behangpapier in zijn ballingsoord op St. Helena. In het haar van Napoleon zijn verdachte hoeveelhe den arsenicum aangetroffen en de Britse scheikundi ge, dr. J. Jones, schrijft in de New Scientist van deze week dat dit gif ook is aangetroffen in het papier waarmee de kamer, waarin Napoleon stierf, was be hangen. Volgens Jones werd in de vorige eeuw een goedkoop pigment van koperarseniet gebruikt om verf, behangpapier en andere stoffen groen te kleu- ICAANSTAD )-leider Arafat heeft f nover paus Johannes flus „expliciet" toege- batis elke woensdag de niLAGE bij uw krant met ohm at1e over films,muziek atef. recreatie,exposities n een complete agenda geven, dat zijn organisatie de behoefte van Israël aan veiligheid dient te respec teren en moet afzien van verdere terroristische acti viteiten. De onderdirec teur van Radio-Vaticaan, Virgilio Levi, heeft dit dinsdag in een televisie- interview verklaard, waarvan de tekst gisteren in handen kwam van de nieuwsmedia. Volgens Levi heeft de paus Arafat had laten weten dat de Palestijnen recht hebben op een eigen nationaal tehuis, maar dat het Palestijnse volk dan wel het bestaan van Israël en de behoefte van dat land aan veiligheid dient te erken nen. „Arafat heeft de paus daar duidelijk op geantwoord, dat hij die voorwaarden accep teert, het terrorisme afzweert. Na de bloedige aanslag op de synagoge van afgelopen week einde in Rome hadden joodse kringen het verwijt geuit, dat de paus en ook president Per- tini door hun gesprekken met de PlO-leider ertoe bijgedra gen hadden een antisemitisch klimaat te bevorderen. Het Vaticaan neemt na pauselijke audiënties normaal een streng stilzwijgen in acht over de in houd van het besprokene. Pagina 13:Italiaanse politie zoekt Aboe Nidal in verband met anti-joodse aanslagen Israël maakt einde aan ge vechten tussen rechtse chris tenen en druzen. ADVERTENTIE Keuze uit plm. 125 auto's In diverse prijsklassen met Bovag garantiebewijs. Dagelijks geopend - Vrijdags koopavond. A AUTO HEEMSKERK Datsun-dealer Alkemadelaan 1 - 2371 EX Roelofarendsveen Tel.: 01713-2866-2073 na 18.00 uur 01728-8134 Van Kempen en Begeer verwacht opnieuw aanzienlijk verlies ZEIST Koninklijke Van Kempen en Begeer (sieraden) rekent als gevolg, van ongun stige ontwikkelingen ook voor 1982 op een aanzienlijk verlies, zo heeft de raad van bestuur bekendgemaakt. Over 1981 werd een verlies geleden van 1,4 min. De noodzakelijke beleidsombuigingen zullen pas -.in 1983 effect kunnen sorte ren. In verband met deze om buigingen is de raad van be-, stuur in juli uitgebreid met drs. W.T.J. Zuidema. Rijnland wil experiment met windmolen NIEUWKOOP/LEIDEN Het energiebedrijf Rijnland is van plan op korte termijn te starten met een experimenteel windmolenproject. De molen wordt geplaatst op een stuk land in de gemeente Nieuw koop. Het initiatief voor een wind molenproject kwam van het Leidse PPR-raadslid F. van Oosten. Het is de bedoeling dat de windmolen een capaciteit krijgt van 50 kW, een vermo gen dat overeenkomt met windmolens die voor eigen ge bruik door agrarische bedrij ven worden geplaatst. De kos ten van het projectbedragen 160.000 gulden waarvan een kwart door de rijksoverheid gesubsidieerd zal worden. De algemene raad van Rijnland neemt over enkele weken een definitief besluit over het pro ject.. Geen Krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 19.00 uur. zaterdags tusen 14.00 en 15.00 uur, nummer 071-122248 en uw krant wordt nog dezelfde avond nabezorgd.

Leidse Courant | 1982 | | pagina 1