Ruiten sneuvelen in heel Amsterdam Zweden vindt signaalboei van onderzeeër Aardappeltjes Anders Lubbers en Nijpels zijn het redelijk eens <yj/\ PARAMARIBO IN STAAT VAN ALARM 'eninwerf in Gdansk ider militair gezag OOK IN ANDERE STEDEN ONRUSTIG ivage in ilpstraat Oude munten gestolen Frontaal op slagboom Uitgave Westerpers, behorende tot Sijthoff Pers. Apothekersdijk 34, 2312 DD Leiden, Postbus 11, 2300 AA, tel. 071-122244. Giro 103003 Bank: Amro-bank N.V.. Leiden. Directeur-hoofdredacteur: IJ. Hallewas, Chef-redacteur: Wim Buijteweg. Advertenties (excl. BTW) /0,56 per mm. Kleintjes 0,34 per mm. Abonnementen: kwartaal 57,35; jaar/217,90. Klachten bezorging: maandag t/m vrijdag van 18.00 tot 19.00 uur zaterdag van 14.00 tot 15.00 uur, tel. 071-122248. Losse nummers Z0,75. 60munt Woensdag 13 oktober 1982,73e jaargang no. 22397 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Koos Postema in nieuwe praatrubriek „Laat ze maar praten" op Ned. I om 20.00 uur over ponypark Slagharen. Op Ned. II om 22.08 uur in „Tijdsverschijnselen" gesprek ken over ziekenhuizen. Op Duitsland 1 om 19.40 uur voetbal Engeland-W.-Duits- land. HET WEER Wisselend bewolkt en enkele buien. Middagtemperatuur omstreeks 13 graden. Zon op: 07.02, onder 17.49. Schev. hoog water: 0.33 en 13.20, laag water: 8.54 en 21.21 uur. Nu 580.000 werklozen DEN HAAG De werkloos heid in ons land is in septem ber met 15.100 gestegen tot 579.400. Dat is een grotere stij ging dan op grond van de sei zoensinvloeden kon worden verwacht. Er zijn in september 9.900 mannen werkloos gewor den en 5.200 vrouwen. Gecor rigeerd voor seizoensinvloed is het aantal werklozen ook fors gestegen: met 17.000 tot 571.300. Er kwamen 11.700 werkloze mannen bij, en 5.300 werkloze vrouwen. De vraag naar personeel is met 1.400 ge daald tot 10.200. SC Amersfoort verliest kort geding UTRECHT SC Amersfoort heeft vanmor gen het kort geding verloren, dat het had aangespannen tegen vier schuldeisers, die be slag hadden gelegd op de KNVB-gelden. Via het kort geding hoopte de voetbalclub gedaan te krijgen, dat de gelden van de KNVB, onge veer 200.000 gulden, wel zouden worden uit betaald. Daarmee zou de eerste-divisieclub voor het lopende seizoen zijn gered. De eisers zouden volgens SC Amersfoort geen belang hebben bij de beslagleggingen. Immers, als SC Amersfoort failliet gaat, krijgen de eisers toch geen geld luidde het argument. Prof. mr. V.J.A. van Dijk vond dat niet uitsluitend op een belangenafweging mocht worden afge gaan. De schuldeisers hadden volgens hem wel degelijk recht op de beslagen. De faillis sementsaanvraag is vanmiddag behandeld. Prins Andrew vervroegd teruggekeerd LONDEN Prins Andrew is vandaag ver vroegd teruggekeerd van zijn omstreden va kantie in het Caribische gebied met de Ame rikaanse soft-porno-actrice Koo Stark. Oor spronkelijk zou hij nog vier dagen blijven. Dit heeft Buckingham Palace bekendge maakt. De koninklijke woordvoerder ontken de met klem dat koningin Elizabeth de 22-ja- rige Andrew naar huis teruggeroepen heeft. Hij heeft zijn beslissing alleen genomen. De prins, die als helikopterpiloot een eervolle partij streed in de Falkland-oorlog, moest het daarmee afleggen tegen het indrukwekkende persleger dat Andrew en zijn vriendin in het Caribisch gebied voortdurend op de hielen PARAMARIBO Het Surinaamse leger heeft sinds maandag scherpe veiligheidsmaatregelen genomen in en om Paramaribo. De maatregelen houden verband met het proces tegen couplei- der Rambocus, dat vandaag begint. Legerleider Desi Bouterse verklaarde voor de televisie dat in het hele land „alarmoefenin gen" zijn gestart. „De legerleiding wil met deze oefeningen con troleren hoe snel het leger paraat en gevechtsklaar kan zijn om eventuele gevaren te keren", aldus Bouterse. Hij kon niet zeggen hoe lang de „alarmoefening" gaat duren. De bevolking was niet van te voren van de oefening op de hoogte gebracht. Volgens Bouterse was dit niet mogelijk „aangezien het verrassingsele ment en daarmee het effect van de oefening verloren zou gaan". Op bepaalde plaatsen in het centrum en aan de rand van de stad worden auto's aangehouden en nauwkeurig doorzocht [demonstranten in Gdansk zetten gasmaskers op om tegen het vele traangas van de politie te verweren. ^NSK WARSCHAU De Poolse militaire autoriteiten ien gisteren na nieuwe rellen in Gdansk de Lenin-werf on- Imilitair gezag geplaatst. Deelnemers aan nieuwe stakingen eren vanaf vanmorgen gevangenisstraffen en zelfs de doods- Desondanks heeft een op de Lenin-werf gevormd geheim, ingscomité voor vandaag een algemene staking in de hele aangekondigd. 'oolse televisie meldde gisteravond dat 148 mensen waren resteerd na een tweede dag van rellen in de havenstad. e begonnen na de middag bij het monument voor de in de C--tand van 1970 gevallen arbeiders voor de poort van de Le- De stakers en demonstranten eisen herstel van de het parlement ontbonden vrije vakbond Solidariteit en de If* ating van de geïnterneerde leiders. De oproerpolitie ZOMO uikte de wapenstok, waterkanonnen, traangas en rookbom- 4 i om de demonstranten te verspreiden die naar het hoofd- toor van de communistische partij wilden optrekken. De te- ie sprak over 3.000 betogers die zich „agressief", gedroegen, r volgens ooggetuigen waren het er veel meer. Na dit ingrij- ontstonden hevige straatgevechten, vooral bij het centraal ion en in de wijk Wrzeszcz waar het nationale hoofdkwartier Solidariteit ligt. Jongeren wierpen barricaden op en gooiden en en benzinebommen naar de politie. De staking van giste- verliep net als maandag zonder tussenkomst van de politie, lse vlaggen sierden de poort en het woord Lenin op het grote 1 boven de poort was vervangen door het woord Solidariteit, slaggevers vergeleken de sfeer op de werf met die welke rste tijdens de grote zomerstakingen van 1980 die uiteindelijk den tot de oprichting van Solidariteit. Reizigers die dinsdag Varschau aankwamen vertelden dat grote aantallen politie- inen op weg waren naar Gdansk. druk waaronder de leiding van de werf de arbeiders zet is eem hard. Van deelnemers aan de stakingen worden lijsten ihouden. Niettemin zou de stemming op de werf vastbera- zijn. Een arbeiders verklaarde: „We verliezen nu, maar als 'moeten verliezen dan moeten we het op een manier doen iij we ons gezicht niet verliezen". AMSTERDAM Over heel Amsterdam zijn vannacht de ruiten van bankgebouwen en on bemande politieposten ingegooid. Hier en daar werden ook brandbom men naar binnen ge gooid. Bij de Westland Utrecht Hypotheek- Enkele krakers verlaten het door de politie ingeno men pand aan de Paulus Potterstraat. Een agent wijst hen de weg. bank aan de Sarphati- straat moest de brand weer er aan te pas ko men. Ook de ruiten van het huis van wethouder Van der Vlis moesten het ontgelden. Volgens een politiewoordvoer der zijn de acties goed voorbereid. De ruite- ningooiers werken in groepjes van vijf perso nen. Juist omdat de groepen ve(rspreid over de hele stad bezig zijn, is het moeilijk voor de politie de zaak onder controle te krijgen. De politie heeft zeven men sen gearresteerd. Ook in andere steden was het onrustig. Nijmeegse kra kers hebben vannacht rui ten ingegooid bij twee bankgebouwen en een ta pijtzaak. Ook probeerden zij de marechausseekazerne te bestormen. De politie zette drie ME-groepen in waarna de krakers zich in hun kraakpanden terugtrokken. Tegen de gevel van het Rot terdamse hoofdbureau van politie aan het Haagse Veer is vannacht een blikje cam- pinggas ontploft. Omwo nenden hebben twee flinke knallen gehoord. De politie heeft drie personen aange houden van wie een een be kentenis heeft afgelegd. Ge tuigen hadden kreten ge hoord waaruit op te maken was dat de bom geplaatst is uit protest tegen de Amster damse ontruimingen en de kapactie bij Amelisweerd. In Utrecht zijn ruiten inge gooid bij kantoren van de Rabo-bank. Met de noodverordening voor het oppakken van ver dachte elementen in dé hand heeft de politie in Amsterdam gisteren op nieuw 43 arrestaties ver richt. Dit gebeurde nadat de rechtbank ontruimingsbe velen voor twee kraakpan den had gegeven. De in to taal 21 krakers die bij de in vallen werden aangetrof fen, bleven echter onge moeid en tot een herhaling van het verwoestende op roer, dat maandag door de ontruiming van het kra kers-symbool de Lucky Luijk werd ontketend, kwam het niet. Terwijl 600 man Mobiele Eenheid achter de hand werd gehouden, paste de politie gisteren een nieuwe tactiek toe. De 30 man schappen die de ontruiming van de panden aan de Nieu we Spiegelstraat en de Pau lus Potterstraat verrichtten, werden door eerder aange voerde. grote containers aan het oog van actievoerders onttrokken, terwijl de toe gang tot de straten aan bei de zijden hermetisch was afgesloten. Op die manier probeerde men de provoca tie, die van de ontruimin gen zou kunnen uitgaan, tot een minimum te beperken. Bij het pand „de Binnen- spiegel" waar zich slechts één kraker bleek op te hou den, lukte dat, maar in de Paulus Potterstraat met zijn 20 krakers braken ondanks de voorzorgsmaatregelen onlusten uit. De Mobiele Eenheid maakte 'er met traangas en harde charges snel een einde aan. Speciale arrestatie-teams in burger schakelden de meest mili tante actievoerders uit. B. en W. van Amsterdam hebben gisteren in een com muniqué aan de kraakbe weging verklaard nadruk kelijk te zullen blijven stre ven naar een politieke op lossing voor de maatschap pelijke problemen in de hoofdstad, maar nooit te zullen zwichten voor ge wield of dreiging met ge- Een politieman haalt de resten van het bomme tje dat vannacht bij het hoofdbureau van politie in Rotterdam was ge plaatst, binnen, weid. De afgekondigde noodverordeningen blijven tot nader order van kracht. Pagina 9: Kamer akkoord met noodverordening rWIJK Een 25-jarige wijker heeft gisteravond zijn auto een ravage ver- aakt in de Tulpstraat. De' wijker, die vermoedelijk een sigaret wilde aanste- nam de bocht verkeerd y botste tegen drie gepar- rde auto's op. Daarbij liep Seen verwonding aan de is op en moest voor behan- Jng worden overgebracht jjr het Diaconessenhuis in len. De auto werd totaal hield, de geparkeerde au- Werden zwaar beschadigd. (koord over ileveren prsoneel ïinent EGRAVEN De directie de orgelfabriek Eminent idegraven heeft met de inden een overeenkomst iloten, waarin de bijdrage één miljoen gulden van de werknemers van het be- wordt geregeld. De over- iomst garandeert 325 ar- iplaatsen tot 1984, gekop- aan een 40-urige werk- Het houdt o.m. in dat de nbemers drie porcent van nettoloon inleveren en men de komende jaren af- van een gegarandeerde stuiikering van twee pro- u Ook worden drie rooster- dagen ingeleverd. De bij- ge van het personeel is rlopig door de gemeente legraven voorgeschoten, ar moet binnen achttien anden zijn terugbetaald. STOCKHOLM De Zweedse kustwacht heeft gisteren een signaalboei gevonden afkom stig van een onderzeeër in de buurt van de plaats waar maandag een dieptebom tot ontploffing was gebracht. Dit heeft de Zweedse krant „Da- gens Nyheter" vanmorgen ge meld onder aanhaling van be trouwbare militaire kringen. De boei was volgens Dagens Nyheter uitgerust met een ap paraatje dat radar weerkaatst en met een seinlamp. Dit type boei wordt gewoonlijk ge bruikt door onderzeers in noodgevallen. De boei werd gevonden bij de lange ingang van de Mysingen-baai waar de Zweedse marine sinds elf da gen zoekt naar de vreemde on derzeeboot. De vondst deed de hoop stijgen dat de Zweedse marine er uiteindelijk toch in zou slagen een onderzeeboot te vangen. De marine liet gister avond weten dat er nieuwe' aanwijzingen waren dat er een onderzeeboot was in dit ge bied. Na de ontploffing van een dieptebom op maandag werden oliesporen op het wa ter gevonden op 14 km van de topgeheime marinebasis Mus- ko. Eliteduikers, die dinsdag hun speurtocht voortzetten, zullen ook vandaag zoeken naar sporen van de duikboot. ADVERTENTIE Probeer de nieuwe Fösti van Aviko. Geen zin in aardap pelen schil len? Neem Rösti van Aviko. Heerlijk bij alle vlees en groenten of als èénpansgerecht Aviko tipliin: DEN HAAG De onder handelaars van CDA en VVD, Lubbers en Nijpels, praten vandaag en mor gen over het veertig pagi na's dikke rapport, dat de werkgroep-Van Aardenne gisteren heeft uitgebracht. Volgens ingewijden zijn de zes specialisten van beide fracties, die zich moesten buigen over het te voeren, sociaal-economi sche beleid, „er met el kaar redelijk uitgekomen" en bevatten hun conclu sies geen „grote open ein den". Wel zou het zo zijn dat voor bepaalde proble men verschillende oplos singen zijn aangedragen. Als Lubbers en Nijpels het to tale werkstuk positief beoorde len en zij niet al te veel bij be hoeven te schaven, dan is het theoretisch mogelijk dat infor mateur Scholten de fracties nog deze week zijn uitgangs punten voor een coalitie kan voorleggen. Erg waarschijnlijk wordt dit echter niet geacht, al was het alleen maar omdat het niet aantrekkelijk is zo'n stuk op vrijdag te publiceren, wan neer de fracties er pas op dins dag over kunnen praten. Veel te veel mensen gaan dan pro beren om via de media de ka merleden te beïnvloeden. Pagina 9: Nagenoeg eens over middenschool en om roep KATWIJK Uit een woning aan de Parklaan in Katwijk zijn gistermiddag een aantal oude munten gestolen. De die ven braken de keukendeur open. Zij maakten zich mees ter van een geldkist en een si- garendoosje met oude munten. Het gaat om gouden tientjes en vijfjes met de afbeelding van koning Willem III en zilveren guldens en rijksdaalders uit de vorige eeuw. De waarde is aanzienlijk. LEIDEN Een 37-jarige Haar lemse reed gisterochtend met haar auto frontaal op de slagbo men van de Lammenbrug. De vrouw kwam van de rijks weg en reed richting Lammen- schansplein. Zij had echter niet in de gaten dat de Lammenbrug open was en de bomen de weg afsloten. Later verklaarde de vrouw dat zij: „Diep in gedach ten was". De Haarlemse liep geen letsel op. Haar auto en de slagboom werden flink besscha- digd. GRATIS ELKE WOENSDAG DE BIJLAGE BIJ UW KRANT MET INFORMATIE OVER FILMS,MUZIEK THEATER, RECREATIE,EXPOSITIES EN EEN COMPLETE AGENDA Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 19.00 uur. zaterdags tusen 14.00 en 15.00 uur, nummer 071-122248 en uw krant wordt nog dezelfde avond nabezorgd. W/+

Leidse Courant | 1982 | | pagina 1