Bouw van tweede supermarkt n Voorschoten komt naderbij reen concentratie lervormde kantoren n Oegstgeest De Ziekzoeker voor Middengebied-Noord Winkelcentrum Vinken veld mag niet te groot worden chouwrapport Oud-Poelgeest Vandaag besluit over kakkerlakken- plaag op vuilnisbelt Blikseminslag oorzaak brand clubhuis LMHC EGIO LEIDSE COURANT DINSDAG 12 OCTOBER 1982 PAGINA 7 luister ongeval jIDSCHENDAM Twee Leidschendamse meisjes van 10 en 'jaar oud, beiden op één fiets gezeten, zijn gisteravond om- *eks half zeven gewond geraakt bij een ongeval. 1 meisje liep een hoofdwond en een zware hersenschudding tn is naar het ziekenhuis Antoniushove vervoerd. Het andere jsje mocht na behandeling het ziekenhuis weer verlaten. Zij I een lichte hersenschudding op. er de oorzaak van het ongeval, dat op de Vlietweg ter hoogte l de Tedingstraat gebeurde, is nog niets bekend. De meisjes iden nog niet verhoord worden en ook een evenentuele ver-- zaker van het ongeval heeft zich niet gemeld. Gezien de staat I de fiets waarop de meisjes reden, wordt door de politie aan leunen dat het jeugdige tweetal is aangereden. De politie agt getuigen zich te melden bij de Leidschendamse politie tel. f209304. Eerste sleutels in 't Lien LEIDSCHENDAM Wethouder J. C. van Erp van volkshuisvesting en ruim telijke ordening heeft gistermiddag aan de families Beerends, Goes, Van der Kooy en Mossel de sleutels uitgereikt van de eerste vier in de nieuwe woon wijk 't Lien opgeleverde woningen. De woningen aan de Veurse-Achter- weg zijn een onderdeel van de 261 wo ningen (95 koop- en 166 woningwetwo ningen) die Panagro Warmond in de eerste fase van 't Lien bouwt. In de wijk tussen Veursestraatweg, Boslaan en Veurse Achterweg zullen in twee fasen ruim 1500 woningen en twee scholen voor basisonderwijs worden ge bouwd. Bouwplaats voor leerlingen in Amstelwijk LEIDSCHENDAM Het Leidschendamse col lege overweegt in het nieuwe jeugdgebouw in Amstelwijk een leerlingenbouwplaats voor jeu- dige werklozen in te richten. Het aantal school verlaters dat zich bij het Gewestelijk Arbeids bureau als werkzoekende heeft laten inschrij ven, bedraagt momenteel 50. Het werkelijke aantal zal vermoedelijk veel hoger liggen. De werkloosheid in Leidschendam is 4 procent la ger dan het landelijke gemiddelde van 12,9 pro cent, maar is toch bijna verdrievoudigd ten op zichte van 1980. Om de gevolgen van de werk loosheid zoveel mogelijk te beperken denkt het college aan sociaal-culturele activiteiten,, aan experimentele arbeidsprojecten en aan werk- verruimende maatregelen voor jeugdige werk lozen. Nieuwe voorzitter Harddraverij Lisse LISSE Het bestuur van de Harddra verijvereniging Lisse heeft een nieuwe voorzitter benoemd. Het is Nic. de Bruin, die de overleden A. van Berkel opvolgt. De heer De Bruin heeft al meermalen bewezen goed leiding te kunnen geven. Met zijn komst zijn overigens wel de ta ken binnen het bestuur enigszins gewij zigd. Het organiseren van evenementen als bijvoorbeeld het koekslaan en vis-, sen worden niet meer door de voorzit ter, maar door bestuurslid J.W.M. van Stein behartigt. Vice-voorzitter is H.J.C. van der Kroft geworden, die zijn takenpakket houdt. ALKEMADE (CDA): GEEN KOOPKRACHT UIT DE KOM WEGZUIGEN pRSCHOTEN De jieenteraad kan deze and een voorstel ver- chten voor de verkoop een strook grond aan ïrmarkt Albrecht li). Deze mededeling wethouder J. van ?n (VVD) gisteravond ïns de commissiever- ?ring van financiën en itelijke ordening. Tij een besloten bijeen- ist zal de gemeente morgenavond geïn- ïeerd worden over de leringen van de vesti- g van de supermarkt fi in de Schoolstraat. grondverkoop is een aan- ing dat de bouw spoedig Macht kan worden. Zoals pnd is de vestiging van een tweede supermarkt door de gemeenteraad niet gewenst, maar formeel moet de raad toch toestemming verlenen, omdat het plan niet strijdig is met het bestemmingsplan. G. Bot (PvdA/PPR) wil graag starten met de voorbereiding van het 3e woonwagenkampje op het tracé van Rijksweg 11. Dat heeft weinig zin, volgens wethouder Van Dalen, die ge assisteerd door zijn ambtena ren kon mededelen, dat het woonwagenschap blijkbaar niet al te veel haast daarmee heeft. „Laat het woonwagen schap maar eerst het reeds be schikbare terrein voor 3 wa gens bij de Noord-Hoflandbrug inrichtingen", aldus de wet houder. De commissie trok tevens der tig mille uit voor het bestek- klaar maken van het plan voor de bouw van een basis school in het centrum. Hier mee kwam men tegemoet aan dè wensen van de commissie welzijn die het ministerie on der druk wil zetten, waardoor de aankoop van het Cultureel Centrum van het rijk snel af gewerkt kan worden en de bouw van de school door kan gaan. Woningbouw gaat voor het in standhouden van een boom. Daarmee veegcTe de commissie de bezwaren weg van omwo nenden, die de bouw van 34 wooneenheden voor alleen staanden en tweepersoonshuis houdens willen tegenhouden om een boom te redden. Het verlies van een oude boom is jammer, maar op het stuk grond gelegen aan de Molen- laan-Sir Winston Churchill- weg is deze woningbouw mo gelijk en dringend gewenst als afronding van de centrum- plannen, aldus de commissie. NOORDWIJK In het Vinkenveld mogen wel één of twee buurtwinkels gebouwd worden voor de dagelijkse behoeften van de wijkbewoners, maar het is niet de bedoeling, dat er een fors centrum wordt gesticht, dat de koopkracht uit het dorp gaat wegzuigen. Alkema de (CDA) vestigde daarop met nadruk de aandacht en de overige leden van de commissie voor ruimte lijke ordening bleiken het roerend met hem eens. Wethouder Van Duyn legde uit waarom de kwestie van het buurtcentrum door het college in de commissie ter sprake werd gebracht. Men had over de ontwikkeling van het pro ject contact gehad met de Noordwijkse Ondernemers- Vereniging. Deze had te ken nen gegeven de zaak met be langstelling te zullen volgen, maar daarin zelf niet te zullen deelnemen. Het college was inmiddels in contact gekomen met een zekere Wildschut, die een reputatie zou hebben op het gebied van dergelijke pro jecten. De man wil met het ge meentebestuur meedenken bij de ontwikkeling van het buurtwinkelcentrum. Als te genprestatie verzoekt hij het gemeentebestuur van Noord- wijk hem de waarborg te ge ven, dat hij in een later sta dium van de planontwikkeling niet op een zijspoor gediri geerd zal worden. De commissie voor ruimtelijke ordening bleek in eerste in stantie huiverig om Wildschut een claim op een eventuele verdere ontwikkeling te ge ven. Men vreesde dat er toch een te groot plan uit de bus zou komen, waardoor koop kracht uit het dorp zou wor den aangetrokken. „Wildschut gaat van een aanzienlijk groter areaal uit", zei Smit (VVD). Wethouder Van Duyn en zijn rechterhand Broering hadden heel wat overredingskracht nodig om de commissieleden over de streep te halen. Waar om het gaat is de zaak dat ie mand, die met de gemeente meedenkt bij de ontwikkeling van een plan, niet later aan de kant kan worden gezet aldus Van Duyn. Hij gaf de commis sie de verzekering, dat bij de ontwikkeling van het plan steeds ook de Noordwijkse On dernemers-Vereniging zal worden betrokken. JSTGEEST De con- ratie van de Haagse toren van de Neder- ise Hervormde Kerk iet terrein van de Her- ide Raad voor de Jding in Oegstgeest niet door. Het Breed jieramen van de Her- jnde Synode besloot rtoe unaniem in zijn jindelijkse vergadering. iverweging daarbij was dat iitvoering van deze plan- jniet de aanvankelijk ver lig Leihte financiële voordelen vert. Zwaar woog ook dat QP5eci van mening was, dat een in" tetrote 'nvester'n8 van ker- |ke middelen op dit mo- |t onverantwoord is. Het ld Moderamen heeft bij dit uit nadrukkelijk de ver- hting uitgesproken dat met [tvarendheid moet worden 9°u<3Jeefd naar het vinden van Teverlntwoord op de vragen die de samenwerking tussen de Hervormde Kerk en de gere formeerde kerken in het ka der van „samen op weg" stelt, mede in verband met de her structurering van de landelijke organisaties van deze kerken en de huisvesting van de bu reaus. In een brief aan het personeel van de Haagse kantoren is gis teren onder meer meegedeeld dat de kantoren in de komen de jaren in Den Haag geves tigd blijven. Met dit besluit heeft het Breed Moderamen een periode van overleg afge sloten die begon nadat op 21 november 1980 de Generale Synode het principebesluit nam te komen tot concentratie van de Haagse kantoren in Oegstgeest. Aan de Generale Financiële Raad (GFR) van de Hervormde Kerk werd samen met de Raad voor de Zending opgedragen bouwplannen voor te bereiden. Tevens werd de Raad voor de Kerkelijke Me dewerkers opgedragen de per sonele aspecten te onderzoe ken. Voorwaarde daarbij was dat de financiële uitkomsten van deze plannen haalbaar zouden zijn. De Raad voor de Zending was bereid de eigen bouw- en renovatieplannen voorlopig stop te zetten. Een stuurgroep waarin de leden van de Moderamina van de GFR en van de Raad voor de Zending zitting hadden, heeft een en ander nader uitge werkt. De GFR onderzocht tenslotte de financiële haal baarheid. Hoewel de conclusie was, dat de verwezenlijking van bouwplannen in Oegsgeest wel financieel mogelijk zou zijn, vond het Breed Modera men de voordelen te gering en te onzeker om een zo verstrek kend besluit te kunnen ne men. Onder meer werd de vrees uitgesproken dat de fi nanciële positie van de kerk zou worden aangetast, hetgeen niet alleen voor de landelijke organisaties maar ook voor het leven van de gemeenten ge volgen zou kunnen hebben. lCL mag clubhuis uitbreiden DERDORP De Lei- (GeJdit jaar nog de uitbrei- van de clubaccom- Iatie ter hand nemen, uitbreiding is twee J U| geleden door het be- van de zaterdagama- lub als een noodzaak de aandacht van gemeentebestuur ge- bht in verband met het eed komen van twee fa velden. Gebrek aan F nodige financiële mid- f en aan de kant van de leente bleek, ondanks öne toezeggingen, tot jen adVer een struikelblok te r slool et voorjaar leek er een op- lossing in zicht met het princi pebesluit van het college- van B en W de bouw van de vier kleedlokalen, een massage ruimte en een jeugdhonk mo gelijk te maken ten laste van toekomstige grondverkopen in het uitbreidingsplan Elisabeth- hóf onder andere (Ibis-hotel en meubelboulevard). B en W werden echter teruggefloten door de commissie Financiën, die de optimistische kijk van het college niet deelde. De commissie bracht dan ook een negatief advies uit, dat door de raad werd overgenomen. Het bestuur van RCL heeft nu het college van B en W herin nerd aan de toezegging van wethouder Bezemer, gedaan tijdens de raadsvergadering van eind mei, dat binnen een half jaar een oplossing zou worden gevonden voor de 150.000.- die RCL nodig heeft om het financiële plaatje rond te krijgen. Het college is opnieuw bereid RCL het groene licht voor de bouw te geven. Het is tenslotte een kwestie van geven en ne men gebleken. Omdat de ge meente nog steeds niet de no dige gelden uit grondverkopen heeft weten vrij te maken, is zij met RCL overeengekomen, dat de gemeente voorlopig de bouw voorfinanciert. Het be stuur van RCL heeft zich be-- reid verklaard de daaruit voortvloeiende rentelast voor haar rekening te nemen. Het college van B en W is van plan de gemeenteraad op 1 no vember een uitspraak over de gekozen oplossing te vragen. De kwestie wordt op 14 okto ber aan de commissie Finan ciën en Economische Aangele genheden voorgelegd. POELGEEST Voor- ande aan de eventuele res- atie zal een zogenaamd uwrappprt worden ge it van kasteel Oud-Poel- t. Gisteravond kreeg dit stel van het college groen van de betreffende raads- nissie. J.C.J. Van der Bend A) vroeg of er ook een riteitenlijstje, voor hetzelf- geld kan worden bijge- ~d. „Dit zal bekeken wor- aldus wethouder Van 1, die meent dat het een :dig rapport zal worden, mag veronderstellen dat er met de prioriteiten automa tisch rekening wordt gehou den". Voetbalvereniging De commissieleden hadden moeite meF het feit dat de voetbalvereniging Oegstgeest bij de aanpassing en verbou wing van het clubhuis op het sportcomplex „De Voscuyl" een bedrag aan btw van 70.000 gulden over het hoofd heeft gezien. Men zit nu met dit te kort. De bank is bereid tot fi nanciering maar vraagt de ge meente garant te staan. De Mevr. J. van der Bend. commissieleden wilden er slechts schoorvoetend aan toe geven. Een klein model van „De Ziekzoeker". NOORDWIJK „De Ziekzoeker" wordt hét beeld van het Middenge bied-Noord. Het Noord- wijks gemeentebestuur vindt dat deze wijk net als Boerenburg een eigen beeld moet krijgen. Het beeld wordt gemaakt door de Noordwijker- houtse kunstenaar Tref fers en het komt op een tachtig centimeter hoge sokkel in de wijk te staan. Het vervaardigen van het beeld gaat de ge meente ongeveer 20.000 gulden kosten. Dat geld komt uit een speciaal fonds voor kunstwerken. „De Ziekzoeker" houdt de herinnering van de vroegere functie van de grond waarop de wijk verrezen is in herin nering. Waar nu huizen staan, lagen voorheen bollenvelden. Daarmee en niet met de ge zondheidszorg zoals men zou kunnen denken, heeft de „ziekzoeker" alles te maken. Een dergelijk iemand was na melijk een vakman die partij en narcissen en hyacinthen controleerde op ziekten en af wijkingen. Voor de oorlog en ook nog wel daarna, toen in deze om geving nog uitgestrekte lan derijen met bollen lagen, kon men de ziekzoekers vooral in de maanden april en mei aan het werk zien. Over het alge meen waren het de beste vak lieden uit bedrijven, die met ziekzoeken werden belast. Hun attributen waren een prikhaakje, een zinken em mer en op zomerse dagen een paraplu. Dat laatste omdat de sporen van ziekten aan ge wassen alleen maar in de schaduw opgemerkt konden worden, 's Winters was het een koude klus vandaar dat de ziekzoeker van kunstenaar Treffers een forse omvang heeft door zijn vele jassen. Op één punt klopt het beeld niet. „De Ziekzoeker" heeft zoiets als een sigaar in zijn mond. Dat kwam in de dertiger ja ren beslist niet voor. De si gaar was voor de baas en de knecht rookte een "sjekkie". NOORDWIJKERHOUT De Insecten Bestrijdingsdienst uit Wageningen bespreekt vandaag met het Noordwijkerhoutse ge meentebestuur wat er gedaan kan worden aan de kakkerlak- kenplaag rond de vuilnisbelt aan het Steengrachtkanaal. De belt werd donderdagmiddag op bevel van wethouder P. Heemskerk gesloten na een onderzoek door de dienst uit Wageningen. De omwonenden van de belt, waarop agrarisch en bouwafval worden gestort, klagen al sinds enige tijd over kakkerlakken. De insectenbestrijdingsdienst werd ingeschakeld en op basis van dit onderzoek besloot de wethouder de belt voor onbepaalde tijd te sluiten. Hij achtte het risico te groot dat het ongedierte via af- en aanrijdende vrachtwagens en containers door het dorp ver spreid zou worden. Het is nog niet bekend hoelang de belt gesloten blijft. Het ge meentebestuur wil namelijk gelijktijdig met het bestrijden van de plaag werken aan het afdammen van de belt om verontreini ging van het oppervlaktewater tegen te gaan. De stortplaats is al jaren punt van discussie, omdat hij eigenlijk al lang vol is. Aan gezien de provincie echter geen nieuwe stortplaatsen in de regio heeft kunnen vinden, mag het storten in Noordwijkerhout voor lopig doorgaan. Nu de belt gesloten is, hoeven tuinders en bouw bedrijven niet met hun afval in hun maag te blijven zitten. Zij kunnen het brengen naar de Piet Gijzenbrug, vanwaar het per trein naar de VAM of Zoetermeer wordt afgevoerd. Deze maat regel is getroffen om te voorkomen dat overal in het gebied ille gale stortplaatsen gaan ontstaan. OEGSTGEEST Een blikseminslag. Dat is de oorzaak van de brand die dit weekeinde het clubhuis van LHMC in as heeft ge legd. Een nauwgezet onderzoek van de technische recherche heeft dit uitgewezen. De toestand van de electriciteitsleidingen en enkele andere aan wijzingen hebben het eerdere vermoeden bevestigd. Dat er za terdagavond tevens een inbraak plaats heeft gehad, staat los van de brand. „Het heeft niets met elkaar te maken", liet gister avond wethouder Th. van Hazel van openbare werken tijdens een commissievergadering weten. De kleedgelegenheden die bij de hockeyclub in gebruik zijn, zijn eigendom van de gemeente. „Deze zijn er redelijk afgekomen, alhoewel er wel veel rook- en waterschade is. De gemeente is overigens voldoende verzekerd" aldus van Hazel. Overleg met LHMC is gaande over hoe de aktiviteiten kunnen doorgaan". Nieuwe CDA-voorzitter Leidschendam LEIDSCHENDAM De Leidschendamse afdeling van het CDA heeft oud- wethouder J. M. Kranen burg als voorzitter geko zen. Hij volgt op drs. M. Peltenburg, die begin dit jaar de gemeente heeft verlaten. Op de bijeenkomst hield frac tievoorzitter C. H. de Ruijter een beschouwing over college vorming en het gemeentepro gramma. Vervolgens hield de nieuwe wethouder J. C. van Erp een inleiding over ge meentepolitiek in de naaste toekomst. Een commissie ad hoc met de heer N. Schouten als voorzitter heeft een rap port opgesteld over aktivering van de afdeling dat als aktie- plan moet dienen voor de ko mende jaren. Op de bijeen komst werd afscheid genomen van de vier CDA-raadsleden J. M. Kranenburg, J. J. Meijer, A. A. van Delft en J. H. Post. Rijnland blokkeert bouw kuurhotel NOORDWIJK De ontwik keling van de plannen voor de bouw van een kuurhotel aan de Koningin Wilhelmina Bou levard blijken te worden ge dwarsboomd door het hoog heemraadschap Rijnland. Dit bleek uit mededelingen van wethouder Van Duyn en bur gemeester mr. Bonnike op een vraag van Arno Bos (PvdA) in de commissie voor ruimtelijke ordening. Aanvankelijk had Rijnland een bepaalde lijn aangegeven, die bij de vaststelling van het bouwplan in acht moest wor den genomen. Later deelde Rijnland tot verbazing van het gemeentebestuur mede, dat het zich had bedacht. Men ging nu uit van een andere lijn en daarmee werden de bouw plannen finaal getorpedeerd. Aldus het relaas van de colle gevertegenwoordigers Over een en ander was overleg ge weest met Rijkswaterstaat. Uit een recente brief van deze in stantie bleek, dat er over het standpunt van Rijnland toch wel weer valt te praten. „Het ziet er naar uit, dat alles in pais en vree kan worden gere geld", aldus mr. Bonnike.

Leidse Courant | 1982 | | pagina 7