Expoitatie van een Éiaalbare zaak" "Gedenkboek van het gouden tweede leven van Hoogmades kerkgebouw 12!;gio LEIDSE COURANT DINSDAG 12 OKTOBER 1982 PAGINA S mmet voorgeschiedenis, beslommeringen, Plezier, verwachtingen en al Twee plaatsen ..vrouwenstudies" behouden OPENING SCHAATSSEIZOEN erks ïtens diej Op mijn omwegen door stad en land kom ik graag mensen tegen. U kunt mij telefonisch of schriftelijk vertellen wie u graag in deze rubriek zóu willen tegenkomen. Ik ben bereikbaar via 071 - 12-22 44 op toestel 10. Pan- n. De- FINANCIEEL OVERLEG OVER REST VOLGT LEIDEN De twee part time medewerksters „vrouwenstudies" aan de faculteit der sociale we tenschappen kunnen nog twee jaar langer zeker zijn van hun baan. Zij coördi neren sinds 1981 het werk van drie medewerksters op hetzelfde wetenschap pelijk gebied, maar dan op subfacultair niveau. Het staat echter nog aller minst vast dat deze drie hun eveneens part-time werk kunnen behouden. De faculteitsraad die gis teren over dit punt verga derde, besloot naar be houd van de vrouwenstu dies te zullen streven. Wie de plaatsen moet betalen is nog onduidelijk. Gisteren werd in elk geval besloten dat naar geld zal worden gezocht „in overleg met de betreffende subfaculteiten en met het col lege van bestuur". De beslui ten waren vervat in twee mo ties die tijdens de bijna drie uur durende vergadering over dit onderwerp werden inge diend. Een v.an de indieners, Diana van den Driessen, bena drukte in de raad nog eens de belangrijke positie die de jonge studierichting volgens haar in middels heeft ingenomen in het Leidse universitaire on derwijs: „Wil Leiden landelijk niet achterraken op het gebied van vrouwenstudies, dan moe ten de plaatsen behouden blij ven". De leden van het facul teitsbestuur hadden een ande re visie. Voorzitter prof. dr. L. Laeyendekker hield vol dat de faculteitsraad alleen bevoeg- heid heeft op financieel ge bied, maar dat zij niets te zeg gen heeft over de inhoud van het onderwijs aan de subfacul teiten. De eisen vóór het behoud van de vrouwenstudies werden ondersteund door nog eens 1153 mensen die hun handtekening hadden gezet onder een verkla ring. Deze werd gisteren aan de voorzitter van de raad overhandigd. Tevens waren op de publieke tri bune zo'n vijftig vrouwen aanwezig, getooid met spandoeken en buttons. Daarop werd aan alle aan wezigen ondermeer dui delijk gemaakt dat vrou wenstudies „ook mannen aangaan". gaaf uit; veel meubilair uit de oude kerk kon gered worden, onder andere de preekstoel (ontwerp Margry), die stevi ger in elkaar zat dan het ge bouw van de architect. De plaatsen werden „verkocht", aan de „mannen- en vrou wenkant", vanaf ƒ10 per jaar tot ƒ4; achteraan waren de armenbanken, geheel gratis. Plaatsengeld: nieuwe banken 10 cent, de. oude deden een stuiver. Het boekje staat vol aardige bijzonderheden, ook over be slommeringen bij het onder houd die leidden tot nieuwe alarmeringen omtrent ver wering en verrotting en ver- zakkinkjes. In '80 kwamen de steigers en kon met een tweede jeugd van de kerk be gonnen worden, tot en met het opnieuw vergulden van de torenhaan. Vrijwilligers vóór, want de tijden waren toen al duur. Ook de „veran derde opvattingen" gingen niet aan O.L.Vrouw Geboor te in Hoogmade voorbij: het werd meer „eigentijds", met verwijderde communieban ken, minder zitplaatsen. Het priesterkoor werd tot de „le kenstand" teruggebracht en de altaartafel anno '65 werd deze maand vervangen door een Toscaanse tafel die op kogeltjes en op prachtig ge draaide poten staat. Nu nog een nieuw, „echt" orgel en dan is men in Hoogmade voorlopig weer tevreden. Er wordt naar gezocht. Het gouden feest is gevierd in de Hoogmadese kerk, die met z'n spitse spits tot in wij de omgeving als een „land mark" te zien is. Een hele pa rochie, die echt op de centen moest zitten, heeft het gods huis op de been geholpen en gehouden. Jesus redt, maar je moet met de genade meewer ken. Wat dat betreft zou mgr. Aengenent gerust mogen zijn. Hij zei destijds: „Woont God niet overal? Woont Hij niet in de gehele natuur0, zo als de Psalmist bezingt. Maar in de kerk is Hij als bij Zijn kinderen..." Op hun aange paste manier hebben de Hoogmadenaars dat bewerk stelligd. En daar mocht best wat tam tam over gemaakt worden. Wie er meer van wil weten, schaffe zich het uitstekend leesbare, panoramische en gedetailleerde ingebonden boekwerkje van Hans van der Wereld aan. Ook hier mee heeft hij de Rijnlandse geschiedenis vol toewijding, en fanatiek als Hoogmade- naar, gediend. jdim ivom rlich' Isccn- va ij 'xing. imid- >eerd. zaal De kerk van Margry in 1929: de vellen hingen erbij... niet geloven: O.L.Heer had dus tóch Zijn eigen glazen in gegooid. Noodkerk; in de tuin achter de pastorie. Toen na de her bouw van de geruïneerde kerk het houten kerkje afge dankt kon worden, verhuisde het naar het Haagsche Schouw bij Leiden om er de parochie van Maria Middela res te dienen; in 1949 ver dween het daar definitief. In 1932 was de herbouw van de halfingestorte kerk voltooid, onder architectuur van Van der Laan, die naar Krophol ler geknipoogd had. Volgens opdracht was het „een een voudige dorpskerk" gewor den. Maar zelfs de aanbeste ding was een „canonieke" zaak: die moest plaats hebben op een Maria-dag, of op het feest van een Nederlandse heilige. Gekozen werd voor 14 april '31, de feestdag van de H.Lidwina. Onder Gods zegen en vanuit den hoge toegelachen door Lidwina, schreef W.P.de Vreede uit Noordwijk, na een H.Mis, in als laagste, voor 80.000 gul den, op 55 gulden na. Goed keurend geroezemoes in de hemel en in het kerkbestuur. Op 4 augustus '32 werd met veel vertoon en festiviteiten de nieuwe kerk ingewijd door de „hoogwaarde Bis schop" mgr. Aengenent die breeduit gezeten per rijtuig werd ingehaald. De bisschop zou later zeggen: „Ik had niet gedacht, dat een kleine paro chie als Hoogmade zo schitte rend voor de dag kon komen: voorwaar een model-paro chie!" Maar de parochie wist wel beter en zette een ruiter stoet, een lange rij fietsers, muziek, een erepoort, mooie vaandels en kinderspreekko ren in. De consecratiemis nadat de bisschop was „aan gekleed" was pontificaal; met troondiakens. diaken, sub-diaken, kandelaardrager, bijbeldrager, mijterdrager, stafdrager, ampullendrager en nog vele dragers meer. Preekstoel De nieuwe kerk zag er punt- De heer W. Quarles van Ufford schiet de schaatsers weg. Het seizoen is officieel geopend. DEN De Exploitatie kschappij Ijsbanen bv «>p0 blijft vechten voor iringjpyd van de Menken ure5' De EMY' die de ys' ujjmomehteel beheert, is jin overtuigd, dat de joitatie van een over- ie ijsbaan in Leiden fi- Cieel haalbaar is. De f P. Beers van EMY ■"^iracht, dat dit schaats- J^^pen slechts met een jng verlies zal worden (sloten. Om de baan der verlies te exploite- zal de EMY dit jaar liter en zomer) een be- 'i? van 970.000 gulden Jjjjfjfc en omzetten. Wan- de gemeente Leiden errfejlha 1 koopt, dan is de beiim bereid voor de ge ënte de exploitatie te ten. Maar dan moet de l hal niet worden ver bouwd tot sporthal. De heer Beers zei dit gisteren bij de opening van het nieuwe schaatsseizoen. De opening in de Menkenhal werd verricht door de heer W. Quarles van Ufford, voorzitter van de Ko ninklijke Nederlandse Schaat- senrijdersbond. Die opening was niet meer dan een formele handeling, de ijsbaan aan de Vondellaan heeft al op 2 okto ber haar poorten geopend. De EMY beheert de voormali ge Menkenhal in samenwer king met de Stichting Schaats- centrum Leiden. De Stichting, waarin de schaatsverenigingen zijn vertegenwoordigd, tracht met allerlei activiteiten de be langstelling voor schaatsen in de ijshal op te wekken. De EMY handelt in opdracht van de Westland Utrecht Hypo theekbank, de eigenaar van de ijshal. De EMY beheert tevens de voormalige Menkenbanen in Enschede, Dordrecht en Rotterdam. De Leidse ijshal in Leiden is overigens nog steeds te koop. Voornaamste kandi daat is de gemeente Leiden, die van plan is de hal te ver bouwen tot sporthal. Verwacht wordt, dat de gemeente in maart zal beslissen of de hal al dan niet wordt gekocht. Beschuldigingen Er is sprake van, dat de hal een bedrag van drie miljoen gulden moet opbrengen. De heer H. Zaalberg, voorzitter van de SSL, zei dit gisteren op een persconferentie, die vooraf ging aan de openingshande ling. Toen de heer Zaalberg die mededeling had gedaan, stond de heer Beers op en zei op hoge toon dat die cijfers uit de lucht zijn gegrepen. „De SSL moet daar helemaal niet over praten," zei de heer Beers, die de heer Zaalberg er van beschuldigde, dat de Stichting hem veel geld had gekost: „Door jullie denkt ie dereen dat de baan pas van avond opengaat, terwijl de mensen hier al vanaf 2 okto ber kunnen schaatsen." Daar op verliet de heer Beers de bij eenkomst. Na de officiële opening van het schaatsseizoen lichtte de heer Beers zijn woorden toe: „Met idealisme bereik je veel, maar niet alles. Je moet ook realist zijn. De SSL is een pri ma instelling. Men heeft erg veel gedaan om de hal open te krijgen. Maar exploitatie is een andere zaak. "Wat de hal moet kosten, weet of zegt de heer Beers niet: „Het is maar wat een gek er voor geeft," is zijn enige opmerking. Volgens de heer Beers is een ijshal in Leiden zeker een haalbare zaak: „Het afgelopen weekeinde hadden we 500 schaatsers. Daar moet de ge meente Leiden voor open staan." Over de samenwerking met de gemeente is Beers zeer slecht te spreken: „Andere ge meenten geven tonnen subsi die aan hun ijshallen. Wij moeten deze maand 85.000 gul den aan erfpacht overmaken," aldus de heer Beers die zegt met moeite een horeca-ver- gunning te hebben gekregen. De heer Beers hoopt, dat de gemeente Leiden snel besluit om de hal al dan niet te kopen. Besluit de gemeente Leiden de ijshal te kopen, dan wil de EMY de ruimte als ijshal ex ploiteren: „Ik zou de baan erg graag een of twee jaar met de gemeente willen beheren. Wij voeren een ander beleid dan Ton Menken. Menken had een financiële achterstand die niet meer was in te halen. Wij be ginnen op een nulpunt en pro beren dat te behouden. Om te voldoen aan de erfpacht en de kapitaalkosten moet EMY een bedrag van 970.000 gulden omzetten. Van dat be drag moet 180.000 gulden ko men van zomerexploitatie. De schaatsers moeten de rest (890.000 gulden) opbrengen. De SSL neemt daarvan 150.000 gulden aan baanhuur voor zijn rekening. Volgens berekeningen moet de ijshal in deze wintermaanden door 120.000 schaatsers worden be zocht. De heer Beers: „Dat is zo'n 750 bezoekers per dag. Volgens mij is dat een haalba re zaak. Met de hulp van de SSL moet het mogelijk' zijn." „We moeten af van het negati visme. Leiden is gewoon een ijshal waard. Als ijshallen in Rotterdam en Dordrecht wel goed draaien, dan moet het in Leiden toch ook mogelijk zijn. Het kan in Leiden, anders was er indertijd ook geen ijshal in Leiden gekomen," aldus de heer Beers. tel et ind dee\u fde^ chou 'laan aardt »dp' nagenoeg geheel inge- rkte hulpbisschop van tterdam, mgr. Bar, zit on- wijfeld op dit ogenblik in l hulpbisschoppelijk onder men een werkje van de nd van Hans van der We- te lezen. Als monseig- ir, na een drukke dag van iteren des Beren visita- heet het al, hier en daar praten, overwegen, voor- lenen en vormen, 's )nds slechts even de tijd n vinden, leest hij om bij te jven. Hans van der Wereld rkt ook overdag, maar zo uw hij weer thuis is en z'n iflip achter de kiezen heeft z'n lippen aan het servet ugeveegd, duikt hij steevast ii het verleden en haalt de roofnesten uit de Rijnlandse itorie. De afwas blijft dan ileens staan tot morgen. De ibisschop en Van der We- hebben iets met elkaar maken gehad. Vorige ek zondag, namelijk, eeg monseigneur het boek- „Vijftig jaar parochiekerk ize Lieve Vrouw Geboorte Hoogmade" aangeboden, irtelijk dank daarvoor. Sa- insteller Hans van der We- bescheiden als hij is stuurde me een exem- aar van zijn werk, met het rzoek er iets zinnigs over plaatsen slaakte een .ht van verlichting, want ■•aanden slopend archiefon- rzoek, schrijven en monte rt, gaan een man van zijn cetische postuur niet in de l^uwe kleren zitten. Van der ereld zal door zijn geïnspi- De nieuwe altaartafel in Toscaanse stijl, en op poten. Ingewijd op 3 oktober j.l. reerd graafwerk nooit dik worden. Het zou leuk zijn als mgr. Bar en vele anderen net zo veel aardigheid hebben aan het' boekje als ik, bij het doorbladeren en lezen ervan, gehad heb. Er gaat bij Hans een wereldje van veel meer dan 50 jaar open, immers „Hoichmade" werd al in 1439 een zelfstandige parochie, dankzij paus Eugenius IV via de deken van Naaldwijk. Maar de kerk van Hoogmade zoals wij die kennen, staat pas 50 jaar met z'n pinnige koperen toren groen uitgesla gen in de lucht te priemen. Gelovige en ongelovige pas santen kijken er graag naar. Ja, het is een kerk die nog een toekomst voor de boeg en een boekje achter zich heeft. Hervorming Die van Hoogmade kerkten ter plaatse al eeuwen lang. Borsboom begroet mgr. Aengenent De reformatie ging erover heen; er werden bij boeren thuis door verscholen pas toors missen gelezen en gena degaven uitgedeeld, want de eigenlijke kerk was in her vormde handen gevallen. En het zou tot in de jaren '80 der 20ste eeuw duren voordat de hervorming ook daar voet aan de grond kreeg, met „voorgangers" in de bank der „gemeente" als de hele ge meenschap zit te zingen. Maar na de eerste beelden storm woonde de pastoor als „cureit" op een boerderij sa men met O.L.Heer op zolder en met enige klopjes. De laat- sten waren vrome ongehuw de vrouwen, dus dat kon nauwelijks kwaad. De katholieken van Hoogma de door de gezegende ijver van pastoor Van der Plaat in Oud Ade (1605-1678) sloeg de reformatie in deze streken destijds niet bijster aan konden tegen het einde der vorige eeuw pas goed uit de voeten. Na veel gereken en ingediende begrotingen, bis schoppelijke medewerking, vrijwillige bijdragen en ande re baten (ook de roomse ere dienst staat gefundeerd in het slijk der aarde) stond er in 1875 op 510 palen een dot van een neogotische kerk, die in 1877 geconsacreerd werd. In de altaarsteen de re likwieën van de heilige mar telaren Vernus en Fortunata, die tijdens hun leven nooit gedacht zullen hebben eens bij stukjes en beetjes te zullen rusten boven het veen van het natte Holland. Alles on der de schutse van de H.Ma ria, altijd Maagd, en ter ge dachtenis aan haar geboorte. Scheuren Schenkingen en legaten ver fraaiden het kerkgebouw, ontworpen door de architect E.J.Margry, talentvolle leer ling van de befaamde dr.Cuypers. Toen er nauwe lijks een extra altaar, kruis en heiligenbeelden en schil derstukken meer bijkonden je kon rustig spreken van een rijke kerk zakte de zaak in 1929 in elkaar. Pas toor Smeele had in 1891 al geschreven, dat de kerk „tus sen de palen door zakte". Scheuren ontstonden als cra- quelé in een kostbaar schil derij; de kelder liep zowat onder water. Er werden aan merkingen gemaakt over een rekening van 68 gulden van metselaar Jansen die de kel dervloer slecht gerepareerd zou hebben. Het metselwerk van Jansen genoot steeds minder achting, en in de zij beuk begonnen door de kerk- verzakking de eerste stukken kalk naar beneden te vallen. Dat was in 1927. In 1929 bleek de vloer 15 cm. verzakt te zijn; een vrouw ontsnapte ternauwernood aan een ern stig ongeluk toen een groot stuk steen omlaag kwam. Het einde van Margry's du bieus onderheide schepping was in zicht: er was bij het begin al iets scheef gegaan. Pikant terzijde van Van der Wereld: „Een hoge geestelij ke uit Haarlem, die zich kwam overtuigen van de ramp, vertelde hoe hij een kleine dertig jaar eerder eens met een heer had gereisd, die hem gevraagd had of de kerk in Hoogmade nog steeds be stond: hij had deze kerk des tijds gebouwd. Vermoedelijk heeft hij dus wel geweten dat er bij de bouw geknoeid was". Leuk hoor, meneer Margry. Ontruimd Op 3 juni '29 werd de kerk ij lings ontruimd, nadat gecon stateerd was „dat een scheur er breder uitzag dan de dag tevoren". De volgende mid dag was het zover en stortte een gedeelte van het transept in. En zo ging het verder: de westelijke zijbeuk stortte in. Pastoor Borsboom kon het

Leidse Courant | 1982 | | pagina 5