Lokale belastingen Koudekerk gaan met vier procent omhoog Alkemade goedkoper uit Zorgen om toren Hervormde Kerk in Woubrugge Reinigingsrechten Alkemade omhoog Go uden h u welijks- feestin Zoeterwoude-t dorp Politiechef E.J. Jansen laat probleemgebied acht< Het Noordveen krijgt installatie rioolzuivering REGIO LEIDSE COURANT DINSDAG 12 OKTOBER 1982 PAGI Kort geding tegen vestiging van bar/bistrotheek ALPHEN AAN DEN RIJN De bewoners van de Van Man- derslootstraat in Alphen aan den Rijn gaan een kort geding voe ren tegen ondernemer J. Zeeman. Het doel hiervan is te voorko men dat hij een bar/bistrotheek gaat openen onder hun wonin gen. De bewoners nemen deze stap omdat de commissie ruimte lijke ordening gisteravond hun bezwaren tegen het plan heeft verworpen. De bewoners zijn bang dat door de vestiging van de bistrotheek „Maribaya" overlast zal ontstaan, temeer daar het toegangspad maar 1 meter 20 breed is. „Tegen een koffieshop of een restaurant hebben wij geen bezwaar, maar een gelegenheid waar bijvoorbeeld André Hazes kan optreden voert ons te ver", zo luidde hun stelling. De commissie stelde dat het bestemmings plan voorziet in een horeca-gelegenheid op die plaats en gaf de bewoners weinig kans van slagen als zij hun bezwaren doorzet ten. Burgemeester verhuist NIEUWE WETERING Burgemees- ter Wagenaar en zijn echtgenote heb ben vandaag hun eigen, pas verbouw de, huis in Nieuwe Wetering betrok ken. Hiermee is hun besluit om de prachtige ambtswoning aan het West einde niet te betrekken, definitief ge worden. Deze ambtswoning wordt nu tijdelijk bewoond door enige ambtena ren. Over de toekomst van het huis staat nog niets vast; overwogen wordt de woning af te stoten of eventueel te verhuren. Tot nu toe hebben de heer en mevrouw Wagenaar de ambtswo ning in Zevenhoven nog bewoond; deze zal betrokken worden door de daar on langs benoemde nieuwe burgemeester Kinderboekenweek in Zoeterwoude ZOETERWOUDE In het kader van de jaarlijkse „Kinderboekenweek" die morgen van start gaat, houdt de biblio theek in Zoeterwoude-dorp een brood- deegfiguurwedstrijd voor de jeugd. Het motto van de boekenweek is „Reizen" en daarom is het de bedoeling een fi guur te maken over „Reizen" of een si tuatie uit een kinderboek. Van 13 t/m 23 oktober liggen in de „bieb" beschrij vingen klaar met het recept en andere aan wijzigingen over de wedstrijd. De openingstijden zijn woensdag 13.30- 15.30 uur, donderdag 19.00-21.00 uur en maandag van 14.30-16.30 uur. Overi gens kunnen jeugdleden tot 18 jaar gra tis boeken lenen. Wethouder Van Beek in ziekenhuis ALKEMADE Wet- houder D. van Beek is voor onderzoek in het ziekenhuis opgeno men. Zijn verblijf daar zal naar verwachting minstens tien a veer tien dagen duren. De heer Van Beek werkt in het zieken huis gewoon door; ge meentebodes brengen en halen alle benodig de paparassen naar en van het ziekenhuis, terwijl de telefoon er roodgloeiend staat. Woningbouw op trapveldje NIEUWE WETE RING De Gemeen te Alkemade is bezig met een plan voor kleinschalige woning bouw in de hoek Mo lenweg/Achterweg te Nieuwe Wetering. Het bekende „trapveldje" in deze hoek, moet hiervoor worden ver plaatst. De woning- bouw-plannen komen voort uit een studie naar een sluitende ex ploitatie voor het der de tuinbouwgebied in de Veender- en Lij- kerpolder te Nieuwe Wetering. KOUDEKERK AAN DEN RIJN „Met lede ogen", zoals fraktievoorzitter van het CDA J. C. v.d. Vlugt het formuleerde, gingen de Koudekerkse raadsle den gisteravond akkoord met de door het rijk als maximum toelaatbaar ge achte vier procent verho ging van de lokale belas tingen. Zoals eerder ge meld gaat dit elke Koude- kerker ongeveer twee cent per dag meer kosten. Het voorstel van B. en W. werd ook door de PvdA en VVD met veel reserve ont vangen. „De overheid gaat in deze tijd van bezuinigingen maar gewoon door met trend matige aanpassingen", vond J. Wondergem (PvdA). „Waarom de maximale verhoging van vier procent als iedereen moet bezuinigen", zo vroeg L. Schrier (VVD) zich af. Hij had het sympathieker gevonden als de gemeente met minder genoegen had willen nemen. Schrier bepleitte verder een compensatie voor de bejaarde Koudekerkers die ook hun 24.- korting op de afvalstof fenheffing (vuilophaaldienst) volgend jaar moeten inleveren op last van het ministerie van Binnenlandse Zaken. Raadslid D. Patiwael (PvdA) wilde zich voor wat betreft de tariefstij gingen van onder meer zwem bad en sportaccommodaties niet vastleggen. Ook hiervoor geldt de verhoging van vier procent. Hij wilde een beslis sing hieromtrent gelijk laten vallen met de begrotingsbe handeling. Lagewaard Zoals voorzien ging de raad uitvoerig in op de brief van een aantal Lagewaarders die zich door de raad onheus beje gend voelden met betrekking tot (met burgemeester G. Swaan overlegde) grondtran- sacties ten behoeve van de herstrukturering. V.d. Vlugt stelde met nadruk dat de raad deze zaak verder afhandelt en niet het college van B. en W. Een commissie ad hoe, be staande uit drie fraktievoorzit- ters, v.d. Vlugt, Wondergem en Schrier gaat met de Lage waarders praten. De inhoud van de brief zal opnieuw aan de orde komen wanneer bur gemeester Swaam aanwezig is (gisteravond wegens vakantie afwezig). Dit om hem in de ge legenheid te stellen zijn stand punt uiteen te zetten. Dorpsstraat De raad stelde gisteravond een krediet, op voorhand, ter be schikking van ƒ50.000.- ter verbetering van het wegdek van het gedeelte van de Dorpsstraat dat onlangs in verband met rioleringswerk zaamheden opgebroken is ge weest. Een tiental bewoners had hier in een brief aan B. en W. om gevraagd. In verband met de naderende winter drong de raad op spoed aan. Deze week nog worden ver keersmaatregelen genomen (éénrichtingsverkeer, stoplich ten), terwijl maandag aan staande door commissie open bare werken en planologie verdere maatregelen bespro ken zullen worden en daad werkelijk in uitvoering ge bracht. Gedacht wordt aan een bestrating van betonklinkers. Het gaat om een „tijdelijke" oplossing. Over drie a vier jaar is de herstrukturering van de Dorpsstraat, volgens bestem mingsplan, aan de orde en zal een definitieve bestrating wor den gelegd. Met verbazing was verder door de raadsleden kennisgenomen van de radi- kale ommezwaai die de heer B. C. van der Vis had gemaakt met betrekking tot het be schikbaar stellen van zijn grond t.b.v. de herstrukture ring van de Lagewaard. Desal niettemin was de raad daar verheugd over. WOUBRUGGE De torenspits op de uit 1653 stammende Hervormde Kerk is er niet best aan toe. Vocht en schimmel tasten het hout aan achter de lekkende loodbescherming. Voorzichtige onderzoekingen hebben uitgewezen dat van re paratie eigenlijk geen sprake kan zijn. Restauratie van de to renspits zal op totale vervanging uitdraaien. De torenspits op de fraaie kerk, waarschijnlijk door een leer ling van de bouwmeester Pieter Post gebouwd, is van de ge meente Woubrugge. Het uurwerk van de klok staat erin en vanwege die openbare functie is de gemeente eigenaar. Bij een gemeentelijke controle, toen de leien op het kerkdak ver vangen moesten worden, traden ook de eerste gebreken aan het licht. Bij een nader onderzoek bleek de situaties erger dan aanvankelijk gedacht. De directeur van gemeentewerken heeft B en W er in een rapport op gewezen, dat van reparatie eigenlijk geen sprake kan zijn. Vervanging van de torenspits is volgens het rapport de beste oplossing. In de jaren vijftig is de kerk gerestaureerd. Vooral het kerk- gedeelte werd flink opgeknapt en de kapspanten werden in een betonnen ring gevat om de zaak te verstevigen. Nu blijkt dus de torenspits er slecht aan toe te zijn. De oorzaak ligt in de slechte staat van de loodbekleding van de zware houten stutten van de spits. Er zijn scheurtjes en spijkergaten in het lood ontstaan, waardoor regenwater bij de houten binten kan komen en er lange tijd verwoestend werk doet, omdat het water niet weg kan lopen. Rotting en schimmel in het hout zijn hiervan het gevolg. Direct instortingsgevaar is er niet volgens de directeur gemeentewerken. De toestand van het hout is echter wel zo slecht, dat het niet te repareren is. Ver vanging van het hout in de torenspits zal volgens schattingen ongeveer 1,3 miljoen gulden gaan kosten. Monumentenzorg is inmiddels van de toestand van Woubrug- ges fraaiste kerk op de hoogte. Toch zal het herstel in eerste instantie een zaak zijn van samenwerking van de gemeente en het bestuur van de Hervormde kerk. Ook aan het kerkge- deelte zal namelijk het een en ander moeten worden gedaan, omdat de kapspanten ook al door het vocht worden aangetast. Met een gezamenlijke krachtsinspanning en hulp van Monu mentenzorg zal men moeten proberen het benodigde geld bij een te brengen. Duidelijk blijkt dat de loodbekleding van de spits in slechte staat is. ONDANKS MEEVALLER ALKEMADE Ondanks een meevaller van 11.500 gulden bij de vuilverwer king van Alkemade, moe ten de reiniginsrechten met tien procent omhoog. Dit staat in de toelichting op de gemeentebegroting van volgend jaar. Het apart inzamelen van al lerhande afval zoals oud pa pier en glas heeft in Alkema de de hoeveelheid huisvuil voor de vuilverbranding met een achtste teruggebracht. In het eerste halfjaar van 1981 werd namelijk nog 19,5 ton huisvuil aangevoerd tegen 17 ton in de eerste helft dit jaar. De beëindiging van de con- tainerdienst per 1 januari had eveneens een verminde ring van huisvuil tot gevolg. De totale afvalverwerking komt dit jaar waarschijnlijk 114 ton lager uit. Dat is een besparing van 11.500 gulden. Volgens B en W moeten de reinigingsrechten toch met een tiende omhoog omdat het huren en legen van glas bakken en het installeren van containers voor recrea- tievuil veel geld kosten. Bo vendien verwacht de reini gingsdienst volgend jaar 5,5 procent meer manuren te maken. Nu de overname van de ge meentelijke containerdienst door de firma Hoogeboom uit Rijpwetering definitief is, vervallen de 85 mille jaar lijkse inkomsten voor de ge meente. Dit betekent dat het gemiddelde gezin in Alkema de (goed voor vier zakken huisvuil per week) volgend jaar 133 gulden 80 aan reini gingsrechten moet betalen. Dat is twaalf gulden meer dan dit jaar. De rioolrechten gaan volgend jaar met 2 gul den 40 omhoog naar 62 gul den en 40 cent. Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, zaterdags tusen 14.00 en 15.00 uur, nummer 071-122248 en uw krant wordt nog dezelfde avond nabezorgd. ALKEMADE Op ver zoek van het VVD-raads- lid H. A. Verdel heeft het Alkemadese gemeentebe stuur bij diverse aanbeste dingen van grote werken méér bedrijven laten in schrijven. Het gewenste resultaat, lagere aanneem- sommen, bleef niet uit. Dit deelde wethouder Verhaar gisteravond mede in de vergadering van de Raadscommissie Finan ciën. Door twee flinke werken te combineren, namelijk de re constructie van het parkeer terrein aan het Noordeinde (tegenover de R.K. kerk) en de aanleg van een parkeer- en speelterrein aan de Westmeer- laan in Roelofarendsveen werd bereikt dat voor een be langrijk lager bedrag (name lijk 215.000,werd inge schreven dan begrool 270.000,—). Het werk zal nog dit jaar uitgevoerd worden door Fronik B.V. te Mijdrecht. Het woonrijpmaken van het plan Gogh Noord I te Oude wetering is gegund aan de fa. Visscher voor 376.000,(be groot was 381.000, Voor het bouwrijpmaken van het plan Gogh Noord II werd met f 654.000,door de fa. Hogeooom uit Rijpwetering het laagst ingeschreven. Bij deze laatste aanbesteding had het Alkemadese gemeentebe stuur de exact te gebruiken materialen voorgeschreven. Een van de concurrenten van Hogeboom had met behulp van een drietal alternatieve manieren van bouwrijpmaken goedkoper dan Hoogeboom in geschreven. De eerlijkheid echter gebood in dit geval toch die aannemer te kiezen, die zich exact aan de voorschrif ten had gehouden en daarbij het laagst had ingeschreven. De wethouder deelde voorts mede dat de werkzaamheden aan de Alkemadelaan in het begin van het komend voor jaar voortgezet zullen worden. Aannemer Versluys heeft ge adviseerd om het teren en storten van keislag dit jaar niet meer uit te voeren, omdat de weersomstandigheden daarvoor niet geschikt zijn. ZOETERWOUDE Vandaag is het precies vijftig jaar gele den dat L. van der Geest en C. Th. Broxterman in het hu welijksbootje stapten. Nadat het gouden bruidspaar zater dagavond reeds receptie hield, wordt het feest vandaag met de twaalf kinderen en vieren twintig kleinkinderen gevierd in Don Bosco. De naam Van der Geest heeft een bekende klank in Zoeter woude. De heer Leen van der Geest geboren op 10 no vember 1901 in Aarlanderveen heeft zich in de loop van vele jaren verdienstelijk ge maakt op diverse fronten ter wijl ook zijn acht zonen niet te beroerd zijn de handen uit de mouwen te steken. Mevrouw Van der Geest geboren op 23 januari 1909 in Amsterdam was daarbij altijd de onmis bare schakel op de achter grond. Nadat de heer Van der Geest aanvankelijk de kost verdiende als boerenknecht kwam hij later in het bakkers vak terecht. In de bakkerij aan het Watertje was het met de twaalf kinderen een leven dige boel. In het bijzonder op het sportieve vlak waren de 'Van der Geesten' erg aktief daarbij geleid door vader Leen die ruim twintig jaar onafge broken voorzitter was van de voetbalvereniging SJZ. De zo nen Ben, Guus, Jan en Koos (de laatste in wat mindere mate) maakten vele jaren deel uit van het standaardteam van SJZ. Behalve zijn bezigheden op het sportieve vlak was de heer L. van der Geest dertien jaar lid van de Zoeterwoudse gemeenteraad voor de KVP- fraktie en tien jaar voorzitter van de bakkersbond, afdeling Leiden. Ook heeft de jubilaris deel uitgemaakt van het r.k. parochiebestuur en de oude renbond. Begin dit jaar werd de heer Van der Geest onder-' scheiden met de eremedaille in zilver behorende tot de Orde van Oranje Nassau. Het gouden echtpaar geniet nu in de woning aan de Jan van Banningstraat van de dingen Burgemeester Houdijk op bezoek bij het gouden bruids paar. van alledag. Omdat bijna alle prima. Na een zeer aktief le- kinderen in Zoeterwoude of ven blijven bruid en bruide- direkte omgeving wonen is het gom van alle zaken op de regelmatig een 'zoete inval' hoogte, maar dat vindt het bruidspaar TBC-bestrijding Het Nieuwveense aktiecomité Tuberculosebestrijding Mali organiseert donderdag een lezing en filmavond over de bestrijding van de ziekte in Mali. De voorhek tingsavond begint om acht uur in het Gczondhcidscen' trum aan Conradpark 13. De longarts dr. H.A. vajj Geuns geeft toelichting bij de film en houdt de lezing. De lezing is een voorbereiding voor een verkoopmid I dag die zaterdag door het comité wordt georganiseerd. I Keith Lig to wier De Britse zanger Keith Ligtowler treedt donderdagavond op in De Lindehoeve in Voorschoten. Keith is afkomstig uit Manchester en houdt zich al sinds 12 jaar bezig met schrijven en zingen van eigentijdse muziek, met name blues. Zijn repertoire omvat ongeveer 200 songs. De zaai gaat om negen uur open. PKV-Lisse De Pluimvee- en Konijnensportvereniging Lisse eiiiy] omstreken houdt vanavond weer een jaarvergadering,)U Dat gebeurt in het gebouw van De Luchtklievers aan de Gasstraat. De vergadering begint om acht uur oir' punt van discussie zal het verzenden van dieren naarn tentoonstellingen zijn. Postzegels Postzegelvereniging Sassenheim organiseert donderdag va avond een ruilavond in De Ontmoeting. De jeugd kan te recht van zeven tot acht uur, de ouderen vanaf acht uur. Er zullen 20 kavels worden geveild. >sl< lei Amnesty De afdeling Sassenheim van Amnesty International* houdt donderdagavond weer een schrijfavond. Dai\e worden de bekende brieven ten behoeve van de vrijlay ting van politieke gevangenen geschreven. Men katf^ van acht tot tien uur terecht, voor inlichtingen verdei bij Maja den Hertog, Jonkvrouwenlaan 6, Sassenheim tel. 02522-14537. |t€ Concert In de Katwijkse Dorpskerk wordt donderdagavond eerÈA concert gehouden. Medewerking verlenen het christelijlfj_ gemengd koor Cantate Deo uit Katwijk, de christelijke ge mengde zangvereniging Vlijt en Volharding uit BergschenlJ hoek, het Symphonie Orkest Bloembollenstreek, de so- J praan Mies van der Marei en de organist Wim van de Pan ne. Het geheel staat onder leiding van Jan van Laren. De koren en het orkest treden afzonderlijk op en de zangeres zingt met begeleiding van het orgel. Op het programmi staan werken van Handel, Giesen, Mendelssohn, Distiet Haydn en Franck. Aanvang acht uur. Overleving De interkerkelijke werkgroep voor ontwikkelingssa menwerking houdt donderdagavond een bijeenkomsi in het gemeentecentrum aan de Lijtweg in Oegstgeestf\ Het thema luidt: „vechten voor overleving". Mevrouwjr A. van Bentum, die 8 jaar met haar man in Sao Paulr heeft gewoond, zal vertellen over de twee miljoen mejr-^ sen die er in krottenwijken wonen. Zij zal daarbij ge bruik maken van eigen dia's. Aanvang acht uur. Boeken- en platenmarkt J Amnesty International gaat volgende maand in Oegstgeest een boeken- en platenmarkt houden. Daarvoor heeft meii echter de steun van het publiek nodig. Alle soorten ge bruikte boeken en platen zijn welkom op de volgende adressen: Nassaulaan 52 tel. 170669, Emmaplein 8, tel 170792 en Floris Vensterlaan 14, tel. 154674. 'r Marathontraining nd De IJsclub Zoeterwoude biedt marathonrijders met in <j gang van komende vrijdagavond de gelegenheid deeur te nemen aan schaatstraining voor marathonrijders De training van 21.30 tot 22.30 uur wordt gehou, h den in het Schaatscentrum Leiden aan de Vondellaan'pt Inlichtingen bij voorzitter Cor Janmaat, Zonnegaard^ei 10, telefoon 2084 of bij Martien van der Geest, Noord on, buurtseweg 9, telefoon 2823. jve rk ifli Romelmarkt In het bejaardencentrum Rustenborch aan de Apollolaai z in Oegstgeest wordt morgenavond een romelmarkt gehou !£v den in samenwerking met het Str.-Elisabeth Gasthof ii h< Leiden. De markt is geopend van tien uur 's morgens rofrfni acht uur 's avonds. De opbnrengst is bestewmd voor d#toi aanschaf van een rolstoelbus. tiet M 8 ek LEIDSCHENDAM Aan korpschef E. J. Jansen van de Leidschendamse gemeentepo litie zal met ingang van 1 maart 1984 functioneel leef tijdsontslag worden verleend. Volgend jaar mei zal de proce dure voor de vervulling van deze vacature worden gestart. De personeelsbezetting bij de politie gaat volgens het Leid schendamse college overigens een zorgelijke toekomst tege moet. De sterkte zal per 1 ja nuari waarschijnlijk op 50 man worden gesteld (nu 52). Omdat de overuren zoveel mogelijk in vrije tijd moeten worden opge nomen, zal de bezetting soms onder een verantwoord mini mum komen, stellen B en W in de begroting. Verder zal het voortbestaan ZOETERWOUDE Gehuwd: Leo- nardus Gerardus Maria van der Hoe ven en Maria Cornelia Petronella den Hollander, Wilhelmus Petrus Maria van der Mark en Karin Maria Louise Buchlij: Cornelis Leonardus van Velzen en Irma Noe. Overleden: Cornelia Apolonia de Bres-Guldemeester; Cornelia Wilhel- mina Wegman-Tukker. NIEUWE WETERING In de polder „Het Noordveen" komt een rioolwaterzuiveringsinstallatie. Dit zijn het Hoogheemraad schap Rijnland, de Inspectie van de Volksgezondheid, het Pro vinciebestuur en de gemeente Alkemade overeengekomen. Eerst werd gedacht aan een installatie tussen de Noordveenweg en de Rijksweg A4 nabij het aquaduct. Rijkswaterstaat had hier bezwaar tegen omdat hierdoor een eventuele verbreding van de A4 onmogelijk wordt. Het type rioolwaterzuiveringsinstallatie komt overeen met de in Aalsmeer te bouwen installatie die een capaciteit voor 25.000 a 30.000 bewoners heeft. De installatie vergt een oppervlakte van 4,5 hectare. Hiervoor zijn twee terreinen geschikt. Namelijk in het ten westen of ten oosten van de tochtsloot gelegen gebied van de polder t Noordveen". De toevoer naar de installatie gaat lopen via de Korte Oostweg en en brug over de Moppesloot of via het geprojecteerde kassengebied. aar i rz van de wijkagent ter discu p komen evenals de voorge men instelling van een afaar ling informatie, planning organisatie. Bij de afdeling fli cherche zijn twee openge^l len plaatsen niet ingenon^uv, omdat aanvulling vanuit e) geüniformeerde dienst ónr gelijk is. Het college denkt een gericht beleid om de p tie meer zichtbaar te maV prioriteiten te stellen voor t zicht op de naleving van verkeersregels en het ter dringen van het vandalis bezwaarlijk te voeren is. het vandalisme betreft ov weegt men in Leidschend een TEG-kracht (Tewerks ling Erkend Gewetens1 zwaarden - militaire diet aan te trekken die samen politie en het onderwijs vo lichting moet geven op sc len. Bij de brandweer tobt n niet alleen met een gebrek ruimte maar ook met me werkers. De sterkte had o januari van dit jaar IJ roepskrachten en 50 vrijwi gers moeten zijn. Er ontbp echter niet minder dan 20 willigers en 3 beroepski ten. Ondanks herhaalde p gen zijn geen vrijwillige; krijgen die in de omge' van de kazerne wonen.

Leidse Courant | 1982 | | pagina 4