Felle protesten in Gdansk tegen verdwijnen Solidariteit SAUS TROOST HUILENDE POLEN I Hoessein en Arafat leggen basis voor oplossing Palestijnse kwestie Ml \ryRose lborgen Nieuwe Parijse m ode klassiek ingesteld obelprijs voor Jiedicijnen voor twee weden en een Brit ■r vat fITENLAND LEIDSE COURANT DINSDAG 12 OKTOBER 1982 PAGINA 15 |lië haalt rechtse jrorist op in Bolivia 'AZ Een DC-10 van de Italiaan- ichtvaartmaatschappij Alitalia is ravond op een vlucht van Rome Rio de Janeiro omgeleid naar Bo om een gewonde Italiaanse recht- orist op te halen. Dit hebben Bo ise luchtvaartautoriteiten in la ?fór.laten doorschemeren. De rechtse {mist zou de 28-jarige Luigi Tagïia- oört r VolSens Italiaanse pers wordt »zocht in verband met de bomaan- ip het centraal station van Bologna ugustus 1980, waarbij 85 mensen J jen gedood. Tagliari zou bij een ac- 1 f an het nieuwe Boliviaanse bewind jr de handel in verdovende midde- jewond zijn geraakt. Bolivia wilde D'l als ongewenst persoon uitwijzen. 'du tie 56931 4-14 Vanden Boeynants toch burgemeester van Brussel (Van onze correspondent Mare de Ko- ninck) BRUSSEL Belgisch voormalig pre mier Paul Vanden Boeynants (63), bij genaamd Paul Saucisse vanwege zijn slagersafkomst, wordt de nieuwe bur gemeester van Brussel-Centrum (een van de 19 deelgemeenten die de hoofdstad vormen) zodra het gerech telijk onderzoek tegen hem wegens veronderstelde belastingontduiking zal zijn „geregeld". Dit is gisteren een dag na de gemeenteraadsverkie zingen in België overeengekomen tussen de drie partijen die in Brussel een meerderheidscollege van burge meesters en schepenen gaan vormen. Het gaat om de Franstalige christen- -democraten (PSC), waarvan „VdB" de lijsttrekker was, het anti-Vlaamse Front van Franstaligen (FDF) en de socialistische PS. Daardoor komen de liberalen, die voorheen de burgemees ter leverden, als grootste partij buiten spel te staan. Vanden Boeynants am bieerde ter afsluiting van zijn politie ke loopbaan sterk het burgemeesters schap van Brussel. Hij kreeg afgelo pen zondag voldoende voorkeurstem men om dat ambt te kunnen opeisen. Vanden Boeynants is zijn leven lang betrokken geweest bij corruptieschan dalen, met name in de vleessector waar als slagerszoon goed mee was vertrouwd en de wapenhandel, maar hij werd nooit echt „gepakt". Zweedse marine brengt weer mijn tot ontploffing STOCKHOLM De Zweedsse marine heeft gistermiddag op nieuw een mijn tot ontploffing ge bracht tegen een niet-geïndentifi- ceerd object dat op de bodem ligt van het fjord Hors in de buurt van de marinebasis in Muskoe. Dit heeft de woordvoerder van de Zweedse generale staf, kapitein Carlsonn, bekendgemaakt. Carl- sonn wilde niet zeggen waar pre cies de mijn is geëxplodeerd. De militaire autoriteiten zeiden niet te kunnen zeggen of de bom een on derzeer had beschadigd. Tweede overvaller van bank in Koblenz ook opgepakt MAINZ Beide overvallers van een bank in Koblenz, die vorige week een aantal gijzelaars maakten en er met 1,2 miljoen mark vandoor wisten te gaan, zijn nu gearresteerd. Van de buit is ongeveer 740.000 mark terecht. Gisteravond arresteer de de politie van Mtlnchen een 35-ja- rige man, die volgens haar de hoofd dader is. Zondag was in Gelsenkir- chen al een 36-jarige man gearres teerd. Hij was in het bezit van onge veer 700.000 mark. De bankrover die gisteren werd gepakt had 40.000 mark bij zich. —6e arbeiders hielden gisteren de poort van hun epswerf bezet, waar zij in staking gingen in verband van]de ontbinding van het vrije vakverbond Solidariteit, igustus 1980 werd Solidariteit op deze historische epswerf opgericht. GDANK WARSCHAU De arbeiders van de Lenin-scheepswerven in Gdansk, die gisteren acht uur staakten en een grote demonstratie hielden, zijn van plan ook vandaag een staking van acht uur te houden als hun eisen wor den genegeerd. De arbei ders van de Leninwerf willen dat de vakbond So lidariteit, die daar ruim twee jaar geleden werd opgericht, blijft bestaan en de vrijlating van de vastgezette leiders, onder wie Lech Walesa. Uit moeizaam doorspijpelende berichten blijkt dat zich gisteren in deze stad zeer ernstige rellen hebben voorgedaan. Voort komen onbevestigde berichten over stakingen uit Sczse- cin en uit de streek rond Koszalin. Telefoon- en te- lexverkeer is door de au toriteiten met deze steden verbroken. Aan de staking van gjsteren namen minstens achtduizend arbeiders deel. Zij was een van de grootste sinds het uitroepen van de noodtoestand op 13 de cember vorig jaar. De Poolse televisie liet weten dat er gis teren ook „even" in andere bedrijven in de Oostzeestad en in de naburig gelegen steden Gdynia en Sopot was gestaakt. Verslaggevers die gisteravond aankwamen, meldden dat de politie op minstens vier plaat sen in de stad pantservoertui gen, traangas en waterkanon nen had gebruikt om demon straties te verspreiden. Een wijk van de stad waar het voormalige hoofdkwartier van de vakbond Solidariteit was gelegen was gisteravond nog afgesloten. De ongeregeldhe den zouden hier het hevigst zijn geweest, zo hebben oogge tuigen verklaard. Verder kwam het tot betogingen bij het centraal station, de Lenin werf en het hoofdkwartier van de communistische partij, aldus oogetuigen. Voor de Leninwerf verzamel den zich gisteren duizenden burgers die voedsel, sigaretten en bloemen naar de stakers brachten. Portretten van Lech Walesa en paus Johannes Pau- lus II sierden de poort. Terwijl de arbeiders staakten, was er gistermorgen weinig politie op de been. Naderhand kwamen demonstraties op gang. Dc po litie greep pas goed in toen de demonstranten niet van plan waren naar huis terug te ke- De Poolse autoriteiten zullen 308 geïnterneerden vrijlaten Er is echter niet meegedeeld wanneer dit zal gebeuren. r>d 5) (Van onze correspondent Cees Manders) 5^^ Paus Johannes Paulus II heeft maandag op- ten-Tfv een dringend beroep op de Poolse regering ge- 1 de rechten van het Poolse volk te respecteren en j.7;'cJiderdrukking te beëindigen. Zondagochtend al na lis waarin de Poolse Franciscaan Kolbe werd hei- —trklaard, had de paus de ontbinding van de vak- Solidarnosc veroordeeld met een toon en tekst inwege hun felheid zijn gehoor duidelijk verraste. >n kwam hij daar nog eens uitvoerig op terug. Tijdens een le audiëntie in de Paulus-VI-hal die hij de duizenden Po- ïstond die naar Rome waren gekomen om de heiligverkla- 'an pater Kolbe bij te wonen, ging hij opnieuw en dit keer l improviserend in op de Poolse situatië. „Ik heb tranen bij ien en het is niet goed dat mijn jandgenoten die hierheen nkomen om een heiligverklaring bij te wonen tranen in ;en hebben. Want dit zijn geen tranen Van vreugde". Het had de paus verheugd dat er zoveel Polen naar Rome geko men waren en dat hij zo rechtstreeks het woord tot hen kon richten. „Maar ik \fril ook spreken tot hen die zich in de interne ringskampen en gevangenissen in Polen bevinden. Ik wil een beroep doen op de autoriteiten van de Volksrepubliek Polen op dat de mensen ophouden met huilen". Daarna ging de paus weer door met de voorbereide speech. De vertegenwoordiging van de Poolse regering die zondag op het St. Pietersplein opvallend aanwezig was met enkele leden van het zogenaamde Poolse parlement, ontbrak bij deze gelegen heid geheel. De reden waarom de paus dezer dagen met zoveel bewogenheid inhaakt op de actuele gebeurtenissen in Polen, is niet alleen het treurige karakter van die gebeurtenissen, maar ook de indruk wekkende Poolse aanwezigheid op dit moment in Rome. De paus spreekt de laatste dagen als het ware voortdurend voor ei gen parochie. Nog nooit zijn zoveel Polen tegelijkertijd in Rome geweest als tijdens deze dagen van de heiligverklaring van hun landgenoot Kolbe. Volgens de voorlichtingsdienst van het Poolse episcopaat, intus sen ook al blijvend gevestigd in Rome, hebben ondanks de pro blemen in eigen land tienduizend Polen de reis naar Rome on dernomen. Het gros van deze reizigers zijn gewone Polen die zich eigenlijk de kosten van reis en verblijf niet kunnen veroor loven, maar naar verluidt, wordt van hen slechts een fractie van de werkelijke kosten gevraagd. De rest neemt het Poolse episco paat, het Vaticaan en de Poolse kolonie in Rome voor haar reke ning. De Polen zijn op straat duidelijk herkenbaar. Al of niet in kle derdrachten lopen groepen Polen in marstempo de Via della Conciliazone af voorafgegaan door een leider die een bord de luht insteekt waarop de naam van een Poolse stad is geschil derd. Dit Poolse sfeertie duurt tot woensdag. Dan zullen alle fes tiviteiten rond de heiligverklaring rond pater Kolbe zijn afge rond. eert kanonschot werd bjurd en scheepshoorns den, werd gisteren het ischip Mary Rose van de Rustige Engelse koning fik VIII veilig, maar niet moeilijkheden gebor- meldt onze correspon- floger Simons. Met een 1 werd in de haven van nouth de romp van het die 437 jaar had door- ht op de zeeëngte bij mpton. op een ponton Het gevaarte staat nu ingesteld in Portsmouth. |gaaf de Mary Rose naar mpton, waar het schip droogdok zal worden lafs/ om gerestaureerd te yraarbewapende oortogs- was uit Southampton Heken om op zondag 19 te gaan vechten tegen inse vloot, die ter hoogte iet eiland Wight een af- nde houding aangeno- \had. Maar de loodzwaar fen Mary Rose kapseisde. Hendrik VIII vanaf de hulpeloos toekeek, zonk 1aggeschip vrijwel onmid- |f. Slechts 35 van de 700 nden ontsnapten aan de rging van de Mary Rose \ent, dat Britse maritieme :l nu ook de restanten if schip kunnen bestude- )nder water werden de jaren ongeveer boeiende voorwerpen laald uit het wrak. De tkundigen beschouwen de Mary Rose als een tijdscap- sule, die nog veel onbekende details uit de zogeheten Tudor- periode aan het licht kan bren gen. De indrukwekkende werk zaamheden om de Mary Rose te bergen en verdere histori sche onderzoekingen mogelijk te maken, hebben naar schat ting vier miljoen pond gekost. De bergingswerkzaamheden waren bijzonder omslachtig en duurden veel langer dan ver wacht. Er werd aan deelgeno men door duikers van de Mary Rose Trust en van de Britse Koninklijke Genie. Het gevaar te rustte op niet minder dan 70 luchtzakken. Kort voor twaalf uur brak plotsklaps een van de kabels, waardoor een deel van het draagstel op de Mary Rose viel. Het wrak bleef echter zo goed als onbeschadigd. De le den van het onvermoeibare Britse team, dat niet minder dan 17 Jaar lang gewerkt had om de Mary Rose op het droge te kunnen brengen, slaakten een zucht van verlichting, toen men er eindelijk in geslaagd was het donkerbruine wrak in zijn kanariegeel stalen geraam te veilig op het brede dek van een reusachtige aak te plaat sen. Salvadoraans verzet start nieuw offensief SAN SALVADOR De Sal vadoraanse bevrijdingsbewe ging FNL is aan een nieuw of fensief begonnen. Linkse ver zetsstrijders hebben in het noorden van het land twee kleine steden veroverd en po sities van het regeringsleger in Midden-Salvador aangevallen. Dit is gisteren in militaire kringen in San Salvador ver nomen. In het noorden bestormden ongeveer 700 guerrillastrijders de stadjes Las Vueltas en Jica- ro. Het regeringsleger werd op de vlucht gejaagd. In het mid den van het land wordt nog hevige strijd geleverd om het stadje El Paisnal. De ambassade van El Salvador in Guatemala-Stad is gisteren aangevallen met een regen van machinegeweervuur. Een politie-agent die het gebouw bewaakte werd gedood, zo deelde een woordvoerder van de ambassade mee. De ambas saderaad en het overige perso neel gooiden zich op de grond toen het gebouw werd bescho ten. Vier andere bewakers slaagden erin zich ongedeerd uit de voeten te maken. In am bassadekringen werd aangeno men dat de aanvallers guerril lastrijders zijn. De Salvado- riaanse ambassade in Guate mala is de afgelopen twee jaar verscheidene keren aangeval len. PARIJS De Italiaanse mode-ontwerpers hebben hun laatste modellen nog niet getoond, of hun Parijse collega's staan te trappelen van ongeduld om hen te overtroeven. Hoewel de Pa rijse modeweek officieel nog niet begonnen is, gun nen de verschillende mode huizen ons al vast een voor proefje van wat ze voor de zomer van 1983 in petto hebben. In het algemeen kan wor den gesteld dat de Parijse ontwerpers stijlvoller en klassieker zijn ingesteld dan hun Italiaanse collega's. Maar ook bij hen ligt de na druk op eenvoudig en draagbaar. Heel eenvoudig, maar toch apart door de poffende mouwen en de dubbele sluiting is dit man telpakje van Lanvin (foto links-onder). Opvallend is de terugkeer van de hoed. Zwierig en heel charmant zijn de druk bewerkte ja ponnen van Hanae Morie. Net als een van haar Ita liaanse collega 's kiest ook Morie voor een aflopende roklengte. Nadeel van haar ontwerpen is wel dat ze al leen bij de superslanke vrouw goed tot hun recht komen foto boven Uitgesproken chique, maar van een schitterende, zij het bedrieglijke eenvoud is de ivoorkleurige zijden avond japon van Nina Ricci (foto links-boven Te oordelen naar wat de Ja panse ontwerpers ons lieten zien, gaan zij in Parijs voor verrassingen zorgen. Voor het strandfeest in warme oorden ontwierp Yuki Torii dit zijden badpak doorwe ven met gouddraad. Erover heen hoort een zijden wik kelrok met leer afgezet (foto onder-rechts). Voor het eerst in Parijs is Hiroko Koshino. Met deze uit drie delen bestaande combinatie gemaakt van linnen en zijde en reikend tot ver over de kuit (foto onder-links) lijkt ook zij op een fiks applaus te kunnen rekenen. SHpev Bin n KHOLM De Zweden Sune Bergstroem (66) en igt Samuelsson (48) en de Brit John Vane (55) hebben Ten de Nobelprijs voor de medicijnen gekregen. drie hebben zich onderscheiden door ontdekking met rekking tot prostaglandine en aanverwante biologisch ieve stoffen. Prostaglandine treedt in het lichaam als regelende stof op bij bloedstolling, ontstekingen, sa- itrekken van spieren (zwangerschap en bevalling). Bij verschijnselen regelt prostaglandine de bloedruk. AMMAN De Jordaanse koning Hoessein en PLO- leider Arafat hebben een gezamenlijke strategie ontworpen, die zal dienen als basis voor een oplos sing van het Palestijnse vraagstuk. Dit lieten zegs lieden gisteravond in de Jordaanse hoofdstad Am man weten. Zij gaven geen bijzonderheden. Arafat kondigde gisteren eer der op de dag aan dat de pales- tijnse guerrillastrijders, die nu in negen verschillende Arabi sche landen verblijven, een „snelle interventiemacht ter ondersteuning van de Arabi sche Naties in hun strijd tegen onze zionistische vijand zullen gaan vormen". Hoewel de Pa lestijnse commando's in 1970 na een bloedige strijd uit Jor danië werden verdreven, is Jasser Arafat afgelopen zon dag in Amman enthousiast welkom geheten. Zondaga vond sprak hij voor op een massavergadering bij het PLO-kantoor in Amman. In zijn toespraak noemde hij de Palestijnen „een volk van martelaren dat niet zal wijken voor slachtpartijen". Hij ver wees hierbij naar de massa moord van midden september in twee Palestijnse kampen in Beiroet. Volgens officiële llba- nese cijfers zijn in totaal 328 stoffelijke overschotten gebor gen, terwijl nog 991 mensen worden vermist. Op 22 oktober vertrekt een Arabische delegatie, onder lei ding van de Marokkaanse ko ning Hassan, naar de VS om daar het Arabische vredesplan dat op de topconferentie van Fez werd ontwikkeld, uit te leggen. Het Arabische vredes plan stemt in een aantal pun ten overeen met de vredes voorstellen, die president Reagan op 1 september had gelanceerd. Hassan zal worden begeleid door de ministers van buitenlandse zaken van Saoe- di-Arabie, Syrië en Tunesië.

Leidse Courant | 1982 | | pagina 15