reen voorang zeedijken oven rivierdijken 'erzuur de Mossen vormen 'aarschuwing oor grotere volgen Personeel Spoorwegen overweegt acties DE KRANT IETS DUURDER De burgemeester heeft behoefte aan bijscholing Heen lip aan armste be-lnden* Fraudebestrijding veel te laks' Pakistaanse heroïne handel verovert de Nederlandse markt Daar kunt u 'm niet voor missen, tfNENLAND LEIDSE COURANT DINSDAG 12 OKTOBER 1982 PAGINA 13 alking: „Rijk npoldering terwaard betalen" ERE Minister Zeeval- van verkeer en water- is er tegen dat een con- m van banken de inpol- en ontwikkeling van de érwaard betaald. Dat zegt antwoord op een voor- 'an Rabo-bank-topman nois. Die wilde de 1 1,5 d wel met andere ban- ip tafel leggen. De be man vindt echter dat in- uit de gemeen- betaald moet wor- Zeevalking denkt overi- lat de beslissing over het leren binnen een jaar ge- n kan worden. DEN HAAG De Nederlandse burgemeesters hebben grote behoef te aan bijscholing over alles waar zij dagelijks mee te maken hebben. Het grootst is de vraag naar kennis over het leidinggeven en coördineren van het beleid, kennis over sociaal- economische vraagstukken, mi lieukwesties, ruimtelijke ordening en welzijnsbeleid. Burgemeesters van kleine gemeenten hebben ook veel behoefte aan wetskennis. Dat blijkt uit onderzoek van L. Klinkers en J. Oosthoek van de Rijksuniver siteit Utrecht. Via een enquete zijn 536 burgemeesters ondervraagd over hoe zij hun ambt, dat meer dan 50 taken kent, ervaren. De burge meester vindt het functioneren als „ombudsman" het belangrijkst. De burgemeesters willen proberen, een vertrouwensfiguur voor de bevol king te zijn en tegenstellingen bin nen te bevolking te overbruggen. De burgervaders vinden dit wel erg moeilijk. Burgemeesters, jonger dan 40 jaar. besteden veel meer tijd aan die ombudsfunctie dan oudere colle ga's. Andere belangrijke taken: het voorzitterschap van de gemeente raad en van het college van B en W en het „commercieel" op pad gaan voor hun gemeente, bijvoorbeeld rijkssubsidies los peuteren of het aantrekken van industrie. Olie aangeboord voor Haagse kust DEN HAAG Voor de tweede maal heeft Amoco Netherlands Petroleum Company, een samenwer kingsverband van elf inter nationale oliemaatschappij en, vijftig kilometer ten noordwesten van Den Haag olie aangeboord in de Noord zee. Deze nieuwe put ligt op drie kilometer van de plaats waar in april van dit jaar is geboord. De zee is er 26 me ter diep. De olie zit in lagen op 2000 meter diepte. De nieuwe put kan 4000 vaten per dag opleveren. 'Samenwonende ambtenaar als gehuwd behandelen' DEN HAAG Voor samenwonende ambtenaren moeten dezelfde rechten gelden als voor gehuwde. Dat vindt het Tweede Kamerlid Evenhuis (VVD). Een rijksambtenaar werd onlangs buitengewoon verlof geweigerd bij het overlijden van een van de ouders van degene met wie hij samenwoont. Evenhuis wil daar opheldering over. De weigering werd gehandhaafd, ook nadat de ambtenaar zijn superieuren er op had gewezen dat bij andere overheidsdiensten in zo'n geval wel buitengewoon verlof wordt verleend. Evenhuis wil van minister Rood (Binnenlandse Zaken) weten of het ambte- narenregelement zo moet worden uitgelegd dat ongehuwd samenwonen gelijk gesteld moet wor den met huwen en zo ja, waarom die gelijkstelling dan niet overal in overheidsdienst wordt toege- Rotterdam wil Floriade 1992 ROTTERDAM Ook Rot terdam wil de de volgende Floriade, die van 1992, or ganiseren. Al eerder had den Den Haag en Zoeter- meer zich kandidaat ge steld. Rotterdam heeft de le Floriade. in 1960, al toege wezen gekregen. De laatste twee keer had de Floriade in Amsterdam plaats. Rot terdam vindt het wegens de economische voordelen be langrijk dat het grote natio nale en internationale eve nement weer naar de Maas stad komt. - rEN De bodem onze bossen verzu- |n snel tempo. De ge- fen daarvan zijn welis- nog niet merkbaar, het kan niet anders bp de lange termijn hide soorten vegetatie verdwijnen, terwijl re soorten, die beter ft een zure bodem be- I zijn, de overhand n krijgen. De weten- b moet die waarschu- f ter harte nemen en de slag gaan door en nauwkeuriger tzoek te plegen ten de ergste gevolgen te voorkomen. Dit zegt N. van Breemen, verbonden aan de vak groep bodemkunde en ge ologie van de Landbouw hogeschool in Wagenin- gen. Hij heeft anderhalf jaar onderzoek verricht naar de bodemgesteldheid van het beboste landgoed 't Hackvoort in Vorden. Volgens Breemen is het echter een probleem dat voor heel zuid-, midden- en oost-Neder land geldt. „De bossen van het Vordense landgoed 't Hackvoort verzu ren in snel tempo door de uit stoot van de industrie en de HAAG De hier en opduikende suggestie erhoging en verzwa- van de zeedijken 'ang te geven boven vierdijken, is door de Kamercommissie Verkeer en Water van de hand gewe- Als er al gepraat worden over een fa- van het werk, om- iet rijk geen geld heeft, dan zal het al leen gaan om het opschui ven van de eerder over eengekomen termijnen waarbinnen het werk klaar zou moeten zijn. Dat is 1998 voor de rivierdij ken en 1990 voor de zee dijken. Dit bleek gisteren tijdens een persconferentie op Schiphol. Een groot aantal leden van de Kamercommissie maakte op uitnodiging van de Unie van Waterschappen per helicopter een vlucht over de Overijssel se en Gelderse rivierdijken en over de Zeeuwse, Friese en Groninger zeedijken. Een aan zienlijk aantal kilometers van deze dijken moet nog ver hoogd en verzwaard worden. Zoals bekend speelt de demis sionaire minister Zeevalking (Verkeer en Waterstaat) met de gedachte om de zaak weer vijf jaar op te schuiven. Er ontbreken 70 miljoen op de be groting van 1983, een noodza kelijk bedrag om op het sche ma van 1990 te blijven. Plaatsvervangend commissie voorzitter Van Rossum (SGP) liet wel doorschemeren voor het „oprekken" van die ter mijnen niet veel te voelen. Hij wilde echter niet meer zeggen dan dat beide jaartallen „van groot gewicht zijn" en dat het opschuiven zoals dat tot nu toe steeds gebeurde (de dijken zouden aanvankelijk al in '78 opgehoogd moeten zijn) „geen goede zaak is". Ook fractiele den van andere politieke par tijen hielden zich op de vlakte. op- En HAAG „Ontwik- igssamenwerking ive stijl moet worden icentreerd op de 30 armste landen in de ld. En de vraag naar ukten uit die arme ÏCien en nieuwe indus- aten als Mexico, Ko- n Taiwan moet gesti- erd worden". ei prof dr L. Emmerij, van het Institute of So- itudies (ISS), dat onder doet naar problemen in ikkelingslanden, gisteren is een conferentie over kkelingswerk. Emmerij dat er beter moet wor- ekeken of de hulp wel bij mste groepen terecht ge- n is. „En of er geen spra- van corruptie of vriend- jtiek". indt het absurd dat een van de produktiecapaci- iet kan worden gebruikt de economische depres- erwijl honderden miljoe- nensen in de wereld het :r de meest noodzakelijke ieningen moeten stellen, land als Nederland heeft een stimulering van de lationale vraag een goede ZUTPHEN Tot nu toe zijn tweehonderd mede werkers van de Neder landse Spoorwegen vóór stakingsakties bij de Spoorwegen in november als protest tegen het extra loonoffer, dat zij als trendvolgers in januari moeten geven. Tijdens twee regionale vergade ringen in Zutphen en twee in Rotterdam was gisteren de overgrote meerderheid van de aan wezigen voor speerpun- takties. De Federatieve Spoorweg Vereniging (FSV) en de Ver- voersbonden FNV en CNV vinden het onverteerbaar dat de trendvolgers ongelijk wor den behandeld in vergelijking tot het bedrijfsleven. De extra looninlevering die de regering voor ambtenaren en trendvol gers per 1 januari 1983 wil, be tekent voor de bonden dat de maat nu vol is en alleen nog harde akties deze plannen kunnen keren. Of de akties in november zul len doorgaan is echter nog af hankelijk van de opkomst op deze vergaderingen. De FSV en de FNV bond zullen niet tot stakingen oproepen, als van de 18.000 georganiseerde spoorwegmensen slechts een gering aantal op de vergade ringen zijn stem uitbrengt. Men bleek het gisteravond nog oneens over de vorm die de acties moeten krijgen. De be sturen van de Vervoersbond FNV en van de FSV denken aan 24-uurs-speerpuntacties, die spoorwegpunten moeten treffen, maar leden van beide organisaties suggereerden ook vrij-vervoeracties, meerdaagse speerpuntacties en vooral lan-, delijke stakingen. In de komende dagen woMen elders in het land ook regiona le vergaderingen gehouden door de Vervoersbonden FNV en de FSV. Ook de vervoers bonden CNV peilen deze week de mening van hun NS-leden. DEN HAAG Er moet een eind komen aan al dat gepraat over bestrijding van belastingfraude, er moet eindelijk eens wat aan gedaan worden. En niet alleen door verlaging van de hoogste belasting starieven, zoals minister Van der Stee wil, maar door een algehele belas tingverlaging én uitbrei ding van de controle op en strafvervolging van be lastingfraude. De financieel-specialist van de Tweede Kamerfractie van D'66, drs. Maarten Engwirda, heeft uit onvrede met het „veÜ te lakse overheidsbeleid" zelf vanmiddag een aantal voorstellen gepresenteerd. Engwirda zegt dat een succes volle aanpak de overheid 15 miljard gulden per jaar kan opleveren. „Een combinatie van ondoorzichtige wetgeving, volstrekt onvoldoende contro le en geen of te lichte straffen maakt het voor kwaadwilligen veel profijtelijker om te frau deren dan om mee te doen aan lotto of staatsloterij". DEN HAAG Volgens de Centrale Recherche Infor matiedienst (CRI) is meer dan een kwart van de vorig jaar in ons land in beslag genomen 127 kilo heroïne uit Zuidwest-Azië rechtstreeks afkomstig uit Pakistan. In de eerste helft van 1982 bleek driekwart van de ont dekte 46 kilo heroïne eveneens uit dit land afkomstig. Bovendien werden onder meer in Frankfurt (30 kg), Londen (33 kg) en Antwerpen (30 kg) partijen Paki staanse heroïne in beslag genomen, die voor de illegale Nederlandse markt bestemd waren. „Tot 1978 kwamen de heroïne nog voornamelijk uit de „Gouden Driehoek", het grensgebied van Laos, Birma en Thailand". Dit schrijft commissaris H.W. de Boer, plaatsvervangend hoofd van de Centrale Recherche Informatiedienst (CRI), in het jongste nummer van het Algemeen Politie Blad. Door de bestrijding van de illegale internationale handel in dit gebied en een slechte oogst werd in 1979/80 de weg vrijgemaakt voor de heroine-ex port uit Afghanistan, Pakistan en Iran. Deze streek wordt de „Goudén Sikkel" genoemd. „De handelslijnen", aldus CRI-chef De Boer, „liepen oorspron kelijk via de route Afghanistan-Iran-Turkije naar West-Europa. De activiteiten werden toen hoofdzakelijk gecontroleerd door Turken. Waarschijnlijk mede als gevolg van de veiligheidssitua tie in het Midden-Oosten vindt de heroïne sinds vorig jaar zijn weg naar Nederland". Nico van Breemen (I.) bij het apparaat voor het meten van de zuurgraad van de bodem. overbemesting van de land bouw. De bomen vangen het ammoniumgas op dat land bouw en industrie in de lucht brengen. De regen spoelt' het van de bladeren en de ammo nium komt vervolgens in de bodem terecht. Er is nu nog niets van te merken, maar als zo'n proces waarvoor Moeder Natuur honderden jaren heeft uitgetrokken, zich in enkele tientallen jaren voltrekt, kan dat grote gevolgen hebben". Buitenland Ook een vergelijking met het buitenland gaat volgens de on derzoeker nog niet op. De bo demgesteldheid zou in ons land heel anders zijn dan in zuid-Duitsland, of in Scandi navië, waar men kampt met verzuring van het oppervlak tewater door de uitstoot van schadelijke stoffen van de in dustrie van het Ruhr-gebied. De resultaten van het onder zoek ziet Breemen als een waarschuwing aar) het adres van bosbeheerders en water- winbedrijven om in de toe komst nader onderzoek te ple gen ter voorkoming van de ergste gevolgen van verzuurde grond. „De resultaten van het onder zoek zijn namelijk ook van groot belang voor de water- winbedrijven. Er is nu aange toond dat vervuiling van grondwater niet alleen toe neemt door het indringen van nieuw vervuild grondwater, bijvoorbeeld van een naburig vergiftigd terrein, maar ook door luchtvervuiling. Ammo nium komt bij het bemesten ook als gas vrij, wordt door de wind meegevoerd en komt via de bladeren van de bomen toch in de grond terecht. Ook in de zogenaamde veilige ge bieden. Dat leidt tot verzuring en daardoor komt weer een te hoge hoeveelheid nitraat vrij". Luchtverbindingcn De Pakistanen van oudsher al actief in de handel in verdo vende middelen (hasjies en morfinetabletten) zijn er vorig jaar mee begonnen de heroïne via scheepvaartlijnen en lucht- verbindingen van Pakistan naar ons land te brengen. Naar aan leiding van deze feiten heeft de Nederlandse politie besloten een hoge prioriteit te geven aan de opsporing van de illegale handel in Pakistaanse heroïne. „Een goed contact en goede samenwer- kingsafspraken met de Pakistaanse autoriteiten zijn hierbij ui teraard onmisbaar en noodzakelijk", zo stelt de commissaris. De explosieve ontwikkeling van de heroïne-export heeft er in tussen toe geleid dat Amerikaanse, Noorse en Westduitse politie functionarissen de strijd tegen de hard drugs nu al vanuit Pakis tan zelf inzetten. In het komende najaar bespreekt de Centrale Recherche Informatiedienst met de Pakistan Narcotics Control Board overleg de mogelijke plaatsing van óók zo'n eigen man in Pakistan. De krant brengen we elke dag bij u thuis. Niet met de postbode, maar met een speciale 'koerier'. De hele wereld bij u thuis.En de radio- en tv-programma's. En de sportuitslagen. En infor matie over wat er zoal te koop is. Voor net iets meer dan de prijs van één postzegel.

Leidse Courant | 1982 | | pagina 13