Iet begon toch llemaal zo mis tig bij fe Lucky Lui jL Koningin Beatrix bezoekt prins Claus nderhalf jaar vruchteloos over Lucky Luijk gepraat £gidóc6ou/ta/rtt Gods volk blijft onderweg Kabinet moet ieder jaar met actie programma komen weer iü NENLAND LEIDSE COURANT DINSDAG 12 OKTOBER 1982 PAGINA 11 tnemers: 9,1% meer huur in '82 HAAG De huren die werknemersgezin- italen zijn van juli '81 tot juli '82 met gemid- procent gestegen. Dat heeft minister Ny- in volkshuisvesting gisteren geantwoord ;n van het Tweede Kamerlid Lankhorst Een werknemersgezin had volgens het 1975 een Inkomen van 31.000 gulden per it de (kale) huren zo sterk gestegen zijn rigens Nypels omdat deze gezinnen vaak goedkope woningen zitten die extra wer- roffen in het kader van de huurharmonisa- juli '82 was in het kader van de geleidelij- ^■harmonisatie een huurverhoging van tien lt mogelijk. Maar Nypels zegt dat de huren omhoog gegaan zijn door aanpassingen in- een woning van huurder wisselde. De iur voor de werknemersgezinnen ligt ove- vaak lager dan de kale huren, omdat ze ibsidie kunnen krijgen. Koningin Beatrix heeft gisteren een bezoek gebracht aan prins Claus in de psychiatrische universiteitskliniek van Bazel. Hij wordt daar behandeld voor klachten van de pressieve aard. Voor zover bekend was het de eerste keer dat de koningin een bezoek bracht aan de prins, die op 1 oktober in de kliniek werd opgenomen. De koningin was slechts enkele uren in Bazel, en was op tijd terug om in huiselijke kring de 13e verjaardag van haar jongste zoon, prins Constantijn, te vieren. Op de foto wordt de koningin door prins Claus vergezeld de terugweg naar het vliegveld van Bazel. ERDAM En toch et allemaal zo rustig nen. Nadat het pand Luijk aan de Jan ■nstraat gistermor- ia een aangrenzend was ontruimd, wa de vijf volkomen >mpelde krakers sa- met de politie nog in het pand geble- Om te voorkomen èt onmiddellijk weer jakt zou worden, &n ze later vervan- |oor de Mobiele Een- Lucky Luijk vandaag in Kamer DEN HAAG CPN-fractievoorzitter Ina Brouwer heeft ge vraagd de ministers Rood (Binnenlandse Zaken) en De Ruiter (Justitie) vandaag te mogen interpelleren over de ontruiming van het pand Lucky Luijk in Amsterdam. Als het verzoek zou worden toegestaan, zou voor het debat vanmiddag ruimte wor den gemaakt. VVD-leider Ed Nijpels liet gisteren al een verklaring uitgeven, waarin hij zich verbijsterd toont over „het uitoefenen van ter reur in de rechtsstaat en het recht in eigen hand nemen". De VVD-leider zei mee te leven met de gewondé agenten en de vele gedupeerden van de vernielingen. „Het gespuis dat hier be zig is, dient snel berecht te worden", aldus Nijpels. het middaguur ontston- j rellen. De eerste barri- verden opgeworpen van igrond gerukte tegels en ftrszuilen, aangevuld met taar materiaal. Het was houwspel dat de hele en avond op diverse iche punten in de herhaald werd. fcn forse rookontwikke- (aren het startsein voor fctigste rellen tot nu toe (oofdstad. Rijksmuseum gooiden leerde jongeren met doe ken voor de mond en helmen op het hoofd verkeersborden en parkeermeters tussen de rijdende auto's op de Stadhou derskade. Ook wierpen ze uit de straat gesloopte tegels tus sen de auto's die voor een stoplicht stonden te wachten. Nog steeds trad de Mobiele Eenheid niet op. Dat gebeurde pas rond één uur bij de Lucky Luijk, waar het noodzakelijk bleek de bulldozers die barri cades wilden opruimen, te be schermen. Wat aanvankelijk begonnen was pis relschopperij van en kele honderden jongeren, groeide in de loop van de mid dag uit tot een soort stadsguer- ïdverordening burgemeester JERDAM In zijn verklaring over het afkondigen van de «rordening zegt burgemeester Polak dat er bij hem ernsti- les bestond voor het „ontstaan van stoornis" van de open- jrde. Blijkens de uitgevaardigde voorschriften, die gister- g van kracht zijn geworden is het verboden: „Zich in Am- in op of aan de openbare weg op voor het publiek toegan- t plaatsen zodanig te gedragen, dat er redelijkerwijs kan n aangenomen dat zulks geschiedt om de openbare orde te jen of te bedreigen. Ook mag men geen „voorwerpen of bij zich hebben, dragen of vervoeren die kennelijk zijn 1 of meegebracht om de openbare orde te verstoren". rilla, waarbij duizenden kra kers en een onduidelijk gezel schap van aanhangers en nieuwsgierigen betrokken wa ren. De vernielende golf jon gelui, voor het merendeel in de leeftijd tussen 12 en 18 jaar, spoelde van straat naar straat, een spoor van gebroken rui ten, uit de grond gerukte par keermeters, paaltjes en bescha digde auto's achterlatend. Een groot aantal auto's werd op di verse punten in de binnenstad omgegooid en in brand gesto ken. Voortdurend reden actievoer ders op en neer met brommers en motoren op elkaar op de hoogte te houden. Overal in de stad waren ongeruste winke liers bezig hun winkels te bar ricaderen. In drukke winkel straten leek Amsterdam het nog het meest op een beleger de stad. Het strijdtoneel ver plaatste zich voortdurend. Po- litiebusjes werden bestormd, banden werden lekgestoken en een tram in brand gesto ken. De mensen konden er nog tijdig uitvluchten, maar de tram brandde volledig uit. De hele middag circelde een Een tegenstribbelende arrestant wordt opgepakt. vliegtuigje van de rijkspolitie boven het strijdgewoel. Bij de Lucky Luijk moest de Mobiele Eenheid op een gegeven mo ment door een ander peloton worden ontzet. De inmiddels afgekondigde noodverorde ning gaf de politie de gelegen heid meer arrestaties te ver richten dan gewoonlijk. Tallo ze relschoppers werden dan ook ingesloten. Maar ook het aantal gewonden was weer aanzienlijk. De omgeving van het Mu seumplein was met het uur meer op een compleet slagveld gaan lijken. Er werden water- werpers ingezet om overal kleine en grotere branden te blussen. Uit het hele land kwamen gisteravond honder den sympathisanten naar de hoofdstad voor de demonstra tie, die radio De Vrije Keizer had aangekondigd. Tegen zes uur werd de zender uit de lucht geplukt en de demon stratie werd officieel verbo den. Toch bleef het de hele avond erg onrustig en moesten grote groepen relschoppers met traangas uit elkaar wor den gedreven. Overal sneuvel den ruiten van grote banken. Ook de ramen van het Ameri kaanse consulaat moesten het weer ontgelden. CORRY VIS Jten in burger voeren enkele relschoppers met zich mee naar een plaats bulten irijdgewoel. van de voorpagina) nsterdamse wethou- ^alter Etty ontkende ravond dat er sprake weest van een gehei- Jverval op de Lucky Hij wees erop dat liurtbewoners van de pamfletten uitge- hadden gekregen, i voor eventuele ac- tverd gewaarschuwd. „Dat drukwerk was ruim van tevoren klaar ge maakt", aldus Etty. „Je kunt hoogstens zeggen dat het aardig slim van burge meester Polak is'geweest, om het sein tot ontrui ming te geven toen hij nog maar een paar minu ten op Schiphol terug was van een bezoek aan Ame rika. De krakers hadden erop gerekend, dat hij wel een paar dagen zou wach ten". Wethouder Etty, die bijna an derhalf jaar lang vruchteloos met de kraakbeweging onder handeld heeft over de bestem ming van de Lucky Luijk, leg de de schuld van de ongere geldheden geheel bij de kra kers. „De ontruiming zelf is buitengewoon geweldloos en beheerst in zijn werk gegaan". Hij vond dat burgemeester Po lak niet anders had kunnen handelen dan hij gedaan heeft. „Na het arrest van het Haags Gerechtshof dat de Lucky Luijk ontruimd moest worden en na het gemeenteraadsbe sluit van twee weken geleden om het pand aan te kopen voor sociale huisvesting van urgente gevallen, was hij het gewoon verplicht. Het kan niet zo zijn dat de gemeente panden aankoopt en dat ande ren vervolgens beslissen wie er in mag wonen". Toen burgemeester Polak gis teravond om acht uur den de monstratie van de kraakbewe ging verbood, waarbij onder meer zijn onmiddellijke aftre ding zou worden geëist, breid den de onlusten zich uit naar het centrum van de stad. De groepjes jongeren, die onder ling contact hielden met be hulp van walkie-talkies, trok ken vernielend, brandstich tend en plunderend rond, ach tervolgd door arrestatiewagens en bulldozers om de barricades op te ruimen. Steeds ver- In de Hobbemastraat, achter het Rijksmuseum, wordt een busje van de rijkspolitie door demonstranten omver gegooid. trouwder werd het beeld van voorbijgangers ook niets vermoedende passanten die op grond van de noodverorde ning met de handen omhoog tegen de muur werden gezet, om zich door de politie te laten fouilleren. Een grimmige bur7 gemeester Polak „Ik ben helemaal zeker van me zelf" verklaarde de nood toestand te zullen handhaven, zolang de omstandigheden het noodzakelijk maken. PIET SNOEREN HeT tweede Vaticaans concilie, dat deze week twintig jaar geleden begon, zal voor de meeste mensen niet meer zijn dan een herinnering aan wat veelbelovende tijden leken. Wat is er van de verwachtingen van toen werkelijkheid geworden? Het open zetten van ramen en deuren heeft in het Westen geen mensen in de kerk gebracht, integendeel men zag het als een gelegenheid om te verdwijnen. En toch is het concilie van enorme betekenis geweest. Niet alleen om het bisschop Bluyssen van Den Bosch na te zeg gen omdat het anders met de rooms-katholieke kerk veel slechter zou zijn gegaan, maar ook in meer positieve zin. Wat het concilie voor de oecumene heeft gedaan, is onvoorstel baar, na zoveel eeuwen van frigiditeit en geslotenheid. Op het stuk van de godsdienst- en gewetensvrijheid zijn hartver warmende zienswijzen vastgelegd en het karakteriseren van de kerk als „Gods volk onderweg" heeft velen uit de loop graven gehaald, waarin zij zich hadden ingegraven, of van de kant van de weg gehaald waar zij ontmoedigd waren gaan zitten. NaAST verrijkende vernieuwingen heeft het Vaticaans concilie ontegenzeglijk ook een verarming tot gevolg gehad. De ontwikkeling bij de liturgie bijvoorbeeld is als een storm door de kerk gegaan en heeft vele kaarsen uitgeblazen. De gevolgen, door menig westers geciviliseerd mens ernstig be treurd, kunnen echter pas op de langere duur op werkelijke waarde worden geschat. Een wereldkerk is wel een deeloffer waard. En meer dan ooit is de katholieke kerk sinds het con cilie een wereldkerk geworden. In absolute zowel als relatie ve zin, zeker nu de kerk van het Westen zo zeer aan bloedar moede lijkt te lijden en minder haar stempel op het geheel gaat zetten. voor de Europeaan, en in het bijzonder de Nederlander, kan het lijken of na twintig jaar het tweede Vaticaans conci lie nagenoeg een mislukking is: toen het huis verbouwd was, aangepast aan de inzichten van de tijd en beter bewoonbaar, bleek de huizenmarkt ingestort. Het westerse deel staat er een beetje leeg en wat vervallen bij, voorlopig nauwelijks verkoopbaar. Dat mag evenwel geen reden zijn bij de pakken neer te zitten. Is het in de geschiedenis niet vaak zo gegaan? Het tweede Vaticaans concilie werkt nog steeds door. Paus Joan nes XXIII zelf heeft gezegd, dat wat hem voor ogen stond alleen kan worden verwezenlijkt, als iedere individuele christen zich openstelt voor de geest van het concilie. Gods volk blijft aldus onderweg. VOORSTEL REORGANISATIE RIJKSDIENST DEN HAAG De regeringsverklaring die het nieuwe kabinet aan de Tweede Kamer voorlegt, moet het ka rakter krijgen van een „actieprogramma". In-dit pro gramma moeten de belangrijkste plannen staan die het kabinet in het komende jaar en de daaropvolgende ja ren wil uitvoeren. Elk jaar zal echter vóór Prinsjesdag dat actieprogram moeten worden bijgesteld, omdat be paalde plannen wellicht niet meer haalbaar zijn en an dere zaken misschien zijn achterhaald. Dit is een van de voorstellen die de regeringscommissaris voor de reorganisatie van de rijksdienst, mr. H. D. Tjeenk Willink, vandaag aan het toekomstige kabinet heeft gedaan. In het actie programma moet ook worden aangegeven welke kwesties de meeste voorrang zullen krijgen. Tijdens de jaarlijkse algemene politieke beschouwingen in de Tweede Kamer dient het bijge stelde actieprogram onderwerp van bespreking te zijn. Mr. Tjeenk Willink is van mening dat de besluitvorming in het kabinet aanzienlijk soepeler kan gaan verlopen dan tot nu toe het geval is geweest. Daartoe moeten de nieuwe ministers de moed hebben, een aantal beslissingen te nemen die een eind ma ken aan de verstarring in het politieke- en ambtelijke apparaat. Behalve het opstellen van een jaarlijks bij te stellen actiepro gram voor het kabinetsbeleid noemt de regeringscommissaris onder meer de volgende maatregelen: - Een groot aantal adviesorganen voor de regering moet worden opgeheven, omdat zij het nemen van besluiten door de regering meestentijds alleen maar belemmeren; - Er moet een „algemene bestuurdienst" worden ingesteld, be staande uit ambtenaren van verschillende ministeries en niet- ambtelijke deskundigen. Deze bestuursdienst, die steeds wisse lend van samenstelling kan zijn, zou zich onafhankelijk moeten bezighouden met het voorbereiden van oplossingen voor bepaal de grote problemen. De strijd tussen ministeries onderling, die vaak remmend werkt op het nemen van besluiten, kan daarmee worden voorkomen; - Maandelijks trekt de ministerraad twee uur uit voor het hou den van een intern debat over de problemen waarmee een be paalde minister op zijn beleidsgebied te kampen heeft. Daardoor leren de ministers eikaars problemen beter kennen en krijgen zij wellicht meer begrip voor elkaar. ENIGE TIJD REGEN DE BILT - Een kleine depres sie trok gisteren en afgelopen nacht met regen over ons land naar Duitsland weg. De sto ring werd gevolgd door een zwakke rug van hoge druk die op de meeste plaatsen voor en kele opklaringen zorgde. De middagtemperatuur liep op tot ongeveer 14 graden. Voor het weer van woensdag is een vol gende oceaanstoring van be lang. Het bijbehorende slecht- weergebied, bereikte vanmor gen al weer-Noordwest-Frank rijk en het ziet er naar uit dat het regengebied ons land voor namelijk van avond en nacht zal passeren. In de loop van morgen kunnen opklaringen worden verwacht, afgewisseld door enkele buien. In het tem- peratuurverloop komt maar weinig verandering, d.w.z. middagtemperaturen van rond 13 graden. Weersgesteldheid v Amsterdam gehbew. De Bilt regen Doelen regen Eeide regent) Eindhoven regen Oen Helder geh bew. Twente regen Vlissingen regen Z.-Limburg rogen Aberdeen regen Frankfort regen GenAve regen Helsinki on bew Klagen fort onbew Kopenhagen regenb. regenb. 15 - 7 n mburg regenb. 10 geh bew. 15 -0.6 n Stockholm zw bew. 7 Wenen onbew. 16 Zurich regen 14 Casablanca onbew. 22

Leidse Courant | 1982 | | pagina 11