spersoneel marine fnoet twee jaar langer dienen Wie schoot op de Asser politie-auto? Verkeerd been afgezet: geen straf chirurg Kok houdt Informateur H'holten eigen koorden voor iek 8 9 10 Bankiers Vereniging: „Openbreken kluizen was wel erg drastisch" ;schii Te m advé iuuclij vani ctuog het 3 isorsf at zol ij ;er g geen deze serei et P taa as 1 akeiw MORGEN PROCES TEGEN TIEN MOLUKKERS ASSEN Morgen begint in Assen het proces tegen tien jonge Molukkers die ervan verdacht worden in de nacht van 10 op 11 juni een auto van de Asser ge meentepolitie te hebben beschoten. Van de tien zijn er vier beschuldigd van poging tot moord, zes van hen wordt subsidiair medeplichtigheid ten laste Wat is er in Assen aan de hand en wie zijn de tien? Een verkapte stadsguerillagroep of onopvallende Zuidmolukkers die tot nu toe politiek theoreti seerden en zich ver van ge weld hielden? Volgens de dag vaardingen voor het proces heeft het allemaal perfect in elkaar gezeten. Een paar in brand gestoken vuilniscontai ners lieten een politiewagen stoppen die na een anoniem telefoontje - bronnen binnen het politiekorps spreken van iemand met een Moluks ac cent - poolshoogte kwam ne men. De straatverlichting ter hoogte van de hinderlaag was onklaar gemaakt en vanuit het struikgewas sChoot een aantal van de verdachten op de twee agenten in de wagen. Een wa pen is nooit gevonden maar misschien komt men er tijdens de zitting nog mee op de prop pen. Wel hield de gemeentepo litie de tien verdachten aan. Vanaf het begin hebben de or ganisaties waartoe de tien be horen elke beschuldiging van de hand gewezen. Inclusief de vanuit Groningen rondge strooide - en ook door de offi cier van justitie tegengespro ken - verhalen dat de groep van plan zou zijn geweest de koningin te gijzelen. De tien hebben allemaal banden met of behoren tot twee Molukse organisaties in Assen. De eers te heet het Moluks Scholings Kollectief (MSK). Deze club richtte ooit het afkickcentrum voor Molukkers Masiun op en dat is dan de tweede organisa tie waar de tien banden mee hebben. Het MSK leek tot het moment van de schietpartij voorzichtig aan te slaan onder met name jonge Molukkers die uitgeke ken zijn op de behoudende lijn van Manusama's Badan Persa- tuan. Het MSK biedt dan ook iets heel anders dan de B.P. Het collectief spreekt niet meer over een RMS-ideaal maar over de bevrijdingsstrijd van alle volken die onder ko loniale regiems zuchten. Wat betreft Indonesië richt het MSK zich vooral op Oost-Ti- mor, Atjeh, Sumatra. Papoea en natuurlijk de Molukken. Het collectief stelt zich verder op het standpunt dat welke strijd dan ook daar moet wor den uitgevochten. Als gevolg van de verdenkingen in ver band met de schietpartij heeft men veel goodwill verloren. DEN BOSCH/EINDHOVEN De chirurg die op 11 februari bij een patiënt in het Eindhovense St. Joseph- ziekenhuis een verkeerd been amputeerde wordt niet vervolgd. Dat heeft de officier van justitie in Den Bosch, mr. M. Kolkert, na overleg met de geneeskundige hoofdinspecite besloten. Kol kert acht vervolging wel mogelijk, maar vindt dat de zaak thuis hoort bij het Medisch Tuchtcollege. „In zo'n college zitten vertegenwoordigers van de medische be roepsgroep. Die kunnen het falen van de organisatie van het St. Josephziekenhuis het best beoordelen". De beslissing om het been te amputeren werd genomen door een medisch team waarvan de chirurg geen deel uitmaakte. Uit het verslag was niet op te maken welk been afgezet moest worden. De chirurg nam aan dat het om het linkerbeen ging, omdat hij vond dat de conditie daarvan slechter was dan van het rechter been. De officier vindt echter dat hem wel het een en ander kan worden verweten. Hoge Raad vernietigt arrest zeekapitein DEN HAAG De Hoge Raad in Den Haag heeft gisteren het arrest vernietigd van het Am sterdamse gerechtshof waarin de 38-jarige kapitein T de B uit Meppel van het schip Em- mely op 2 december 1981 werd veroordeeld tot drie en een half jaar gevangenisstraf. De kapitein wordt ervan be schuldigd op 24 oktober 1979 voor de kust van Nigeria een Ghanese verstekeling over boord te hebben gezet. De mo tivering van De Hoge Raad tot vernietiging van dat arrest is nog niet bekend Advocaat Spong voerde aan dat de over boord gezette verstekeling nimmer is teruggevonden Hij vond ook dat de bewijsmidde len teveel waren gebaseerd op gissingen van getuigen terwijl een verzoek van hem om een Nigeriaanse getuige te laten horen door het Amsterdamse gerechtshof werd afgewezen De zaak is nu terug- en door verwezen naar het gerechtshof in Arnhem. Veranderlijk DE BILT - Een depressie bo ven West-Europa bepaalt mo menteel het Nederlandse 'weer. Deze depressie veran dert weinig van plaats en zal derhalve nog enkele dagen ons weer blijven bepalen. In de ge noemde depressie circuleren bewakingsgebieden waaruit regen valt. Tussen deze bewol- kingszones door komen opkla ringen voor. Deze situatie zal aan ons weer een wisselvallig karakter gaan geven. Boven genoemde bewolkingsgebieden kunnen van tijd tot tijd over ons land trekken en voor eni ge regen of enkele buien gaan zorgen. Tussen deze bewolkte perioden kan het van tijd tot tijd opklaren. Vallen deze op klaringen gedurende de nacht, dan kunnen zich gemakkelijk mistbanken vormen. Doordat het centrum van de depressie de eerste paar dagen in onze buurt blijft worden geen grote windsnelheden verwacht. t)e temperaturen veranderen wei nig t.o.v. het nu heersende ni veau. In de middaguren wor den waarden van rond 14 gra den verwacht. In regengebie- den echter enkele graden la ger. De nachtelijke minima kunnen in opklaringsgebieden plaatselijk tot 6 graden dalen, bij bewolking en bij aanlandi- ge wind dichter bij water blij ven deze echter bij 10 a 12 gra den steken. Twente Vllssingen Z -Limburg Aberdeen Athene Barcelona Kopenhagen rw bew 16 Locarno regen 9 Londen motr. 12 Luxemburg h bew 9 Beiroet Tel Avtv Tunis L'NT'TE'Kj «BEURS/ f SCHOL'WB L'R6 COMPLEX GOTJDAi vrijdag Izaterdagl zondag I BINNENLAND LEIDSE COURAN1 WOENSDAG 6 OKTOBER 1982 PAGINA 9 'Nederlandse toerist G t. |/p het slechte pad 5) Sinj 00®"JEN HAAG Het ministerie van !®"um'litenlandse zaken maakt zich zor- winrifo over het toenemende criminele 1.30. (drag van Nederlandse toeristen. !98,00. plgens een woordvoerder van bui- 609vmfilandse zaken is het aantal delic- 3 Of1 deze zomer schrikbarend geste- ilants fin. Van mei tot oktober zijn 296 9.30.jeuwe gevallen gemeld. BZ denkt no. l)jt de Nederlanders vaak niet ge- e Jeg geld „En dan ko- vodPn ze 'n geldnood en raken op het htste fchte pad". 422 Nederlanders zitten Iveni vast in buitenlandse gevangenis- ami(" n. De meesten hebben zich schul- 300 m| gemaakt aan drugsdelicten, drikx) test-Duitsland herbergt 101 Neder- 3. Tacindse gevangenen. 5.50; ri el i 12*- Milieustichting wil sprokkelwoede indammen UTRECHT De stichting Kritisch Bosbeheer vindt dat via aanvullende wettelijke maatrege len paal en perk moet worden gesteld aan het sprokkelen van hout in onze bossen. Met name onder de bezitters van open haarden is er spra ke van een ongebreidelde sprokkelwoede. Dode bomen worden aan mootjes gehakt om in de open haard te verdwijnen, terwijl dat dode hout juist van vitaal belang is voor het bos en daar om als het even kan op de bosbodem moet blij ven liggen, zo stelt de stichting in een nota. Het dode hout speelt een belangrijke rol bij de vor ming van de vruchtbare humuslaag in het bos en schept belangrijke levensvoorwaarden voor vele honderden soorten paddestoelen, mossen, varens, insecten en vogels. Bovendien is het de stichting een doorn in het oog dat de sprokke laars insecten, padden en vooijaarsplanten ver trappennen het wild verstoren. Giro meldt zwaar rood staan ook DEN HAAG De Postche que- en Girodienst gaat nog dit jaar rekeninghouders die zwaar in 't rood staan mel den bij het Bureau Kredie tregistratie in Tiel. De ban ken melden hun „rode klan ten" al langer bij het BKR. Niet meegedeeld is hoe hoog de grenzen van het toelaat bare liggen. Mensen die re gelmatig zwaar in het rood staan en niet snel uitzicht hebben op betere tijden krij gen geen kredieten meer van de girodienst. Overschrijvin gen tot 500 gulden negatief worden door de giro nog ge boekt. Gastarbeiders: ook uitkering DEN HAAG Een bui tenlandse werknemer wiens gezin niet in Ne derland woont en die tot de „echte minima" kan worden gerekend, komt in aanmerking voor de uitkering die ook de Ne derlandse minima krij gen. De Tweede Kamer nam gisteren een CDA- VVD-motie met die strekking aan. De buiten landers krijgen een een malige uitkering voor al leenstaanden (300 gul den). Het kost de staat hooguit twee miljoen gul den. Nog voor 55 jaar eigen aardgas ZEIST Nederland heeft genoeg aardgas in eigen bodem om de komende 55 jaar in de totale binnenlandse behoefte te voorzien. Dat betoogde ir. G. Kardaun, hoofddirecteur van de NV Nederlandse .Gasunie, gisteren in Zeist tijdens een bijeenkomst van een Raadgevend Ingenieurbureau. De zekere voorraad beloopt thans 2600 miljard kubieke meter. De komende 25 jaar de periode waarover het jaarlijks bij te stellen gasplan zich uitstrekt is 1500 miljard nodig om de binnenlandse behoefte te dekken en onze exportcontracten na te komen. De resteren de 1100 miljard kubieke meter kan dan de binnenlandse behoefte tot ver in de dertiger jaren van de volgende eeuw dekken, aldus Kardaun. Door kolenvergasssing, import en het mengen van gas kan die periode nog verlengd worden. SOI; 4. 9; 5. 8 386; 6. 6.321; an onze parlementaire re- el) 155 dactie) Ï/i'otW HAAG Staatsse- Maasgtaris Van Houwelingen •/Van (efensie) en de overgrote ^"eerderheid van de mili- s. r Hre belangenorganisaties \ise/P het gisteren eens ge- Pas/ScDrden over een plan tot fy^rhoging van de leeftijd iran daarop beroepsmilitairen Eii4 dienst moeten verlaten. Alleen de belangenorga nisatie VBZ (zeevarend la ger marinepersoneel) ver klaarde zich falikant te gen het plan. In juni van dit jaar stelde Van Houwelingen voor, de ontslag leeftijd voor alle krijgsmacht- onderdelen tot 58 jaar op te trekken. Momenteel wordt het functioneel leeftijdsontslag bij de marine verleend op 50-jari- ge leeftijd en bij land- en luchtmacht op 55-jarige leef tijd. Het plan stuitte op zwaar verzet van de militaire belan genverenigingen. Tot twee maal toe liepen besprekingen over het plan tussen de staats secretaris en de organisaties vast. Het compromis dat gisteren werd bereikt houdt in, dat tot 1985 het leeftijdsontslag voor marinepersoneel wordt opge trokken van 50 tot 52 jaar. Bij land- en luchtmacht zal tot 1985 worden geëxperimen teerd met een vrijwillige ver hoging van de ontslagleeftijd tot 58 jaar. Vervolgens zal in 1985 aan de hand van de erva ringen die in de drie krijgs machtonderdelen zijn opge daan worden bekeken hoe het verder moet. In principe blijft het doel gehandhaafd, dat bij landmacht, luchtmacht en ma rine uiteindelijk een verplich te ontslagleeftijd van 58 jaar wordt ingevoerd. Als dat ooit realiteit zou worden, zou ech ter wel de mogelijkheid moe ten worden geschapen dat mi litairen eerder dan op 58-jarige leeftijd uit dienst gaan. De belangenorganisatie VBZ, die gisteren niet met het com promis akkoord ging, vindt dat vooral de zeevarenden de dupe zullen worden van de verhoging van de ontslagleef tijd bij de marine. VBZ-woord- voerder R. A. Sohier: „Mensen die 20 jaar of langer aan boord van een schip hebben gewerkt, verlangen er naar om vanaf hun vijftigste aan de wal een geregeld gezinsleven te gaan leiden. Je kunt het die mensen en hun gezinnen niet aandoen, om de ontslagleeftijd te verho gen". Sohier acht het niet uit gesloten dat het lager marine personeel tot acties overgaat om te protesteren tegen de verhoging van de ontslagleef tijd. AMSTERDAM De Nederlandse Bankiersvereniging vindt dat de Fiscale Inlichtingen en Opsporings Dienst (FIOD), zich voortaan terughoudender moet opstellen bij het openen van kluisloketten van verdachte perso nen. De vereniging vindt dat de FIOD vorige week nogal op al te grootschalige en ruwe wijze is opgetreden bij het openbreken van kluisloketten in een Rabo-bankfiliaal in Beek-Ubbergen bij Nijmegen. Daarbij werd voor miljoenen aan zwart geld, goud en juwelen van koppelbazen achterhaald. „De grootse aanpak vinden we verontrustend, de FIOD en de recherche kwamen met een man of negen opdraven. Ik kan me voorstellen dat er een symphatiekere manier bestaat, bijvoor beeld door het verzegelen van kluizen, aldus de heer Overmeer, woordvoerder van de vereniging. Bij de verening bestaat er geen vrees voor dat de FIOD het openbreken van kluizen tot een normale onderzoeksmethode zal maken. „De FIOD gaat niet over een nacht ijs. Dit gebeurt al leen in speciale gevallen waarvoor de rechter-commissaris toe stemming moet geven". Evenmin bestaat er ongerustheid over, dat de banken wellicht schade door dit FIOD-optreden ondervinden. „Ik kan me niet voorstellen dat mensen, die niets te verbergen hebben, hun spul len vanwege het FIOD-optreden voortaan naar een buitenland se bank brengen", aldus Overmeer. Bingo dreigt uit de hand te lopen DEN HAAG Het bingo- of kienspel is geen folkloristisch soci aal gebeuren meer. Er wordt nu geld mee verdiend maar dat geeft nu nog geen reden tot ernstige ongerustheid. Dat heeft staatssecretaris Scheltema (Justitie) geantwoord op vragen van het Tweede-Kamerlid Schutte (GPV). Er zijn geen aanwijzin gen, aldus de staatssecretaris, dat de „harde gokwereld" zich van het spel meester heeft gemaakt. Wel beleggen „bingomasters" kienbijeenkomsten om geld te verdienen. Ook wordt het maxi mum prijzenbedrag vooral in Rotterdam en Den Bosch regelma tig overschreden. Het is volgens Scheltema wel moeilijk te be wijzen, omdat de spelorganisator van te voren met z'n klanten afspreekt dat kleinere prijzen na afloop geruild kunnen worden tegen grotere. Vooral in Brabant wordt flink gekiend. Scheltemf wil een wetswijziging indienen om het misbruik van het kien spel in te perken en het toezicht te vereenvoudigen. ipj leg tj 3P (Vervolg van de voorpagina) |b informateur had gisteren nog een flink aantal be- jekers op zijn agenda staan. Hij lunchte met premier kn Agt en gedurende de middag en avond ontving hij -Jrtegenwoordigers van organisaties van werkgevers J O werknemers. De ondernemers wensten meer steun in het bedrijfsleven, verlaging van het financierings- kort en ook een zoveel mogelijk op peil houden van koopkracht, dit laatste om de binnenlandse con- mptie op peil te houden, al g nen 3 vakbeweging verklaarde zich opnieuw bereid tot het inleve- unst.fi van de prijscompensatie, waar dan arbeidstijdverkorting, ebbeètdhaving van het koppelingsmechanisme en intrekking van toch bevriezing van ambtenarensalarissen en uitkeringen tegen- toener zou moeten staan. FNV-voorzitter Wim Kok hield informa- muir Scholten diens eigen krtiek als vice-voorzitter van de Raad iste fi State op de jongste miljoenennota voor. Scholten schreef voofflrin onder meer, dat in de rijksbegroting eenzijdige offers beeldrden gevraagd en dat de lastenverdeling onvoldoende is afge- kringgen. Kok waarschuwde, dat het in de miljoenennota aange- het aidigde beleid zal leiden tot een ernstige maatschappelijke ont- waanichting. De reacties van de bonden van overheidspersoneel verojzen hier al op. n mu'55 nverl it CDA heeft D'66 nog niet definitief afgeschreven als rege- lardejgspartner, zo blijkt uit een communiqué. „Te gelegener tijd" dat»eten de Democraten de basis voor een regeerakkoord tussen md ÖA en VVD kunnen toetsen, waarna zij zouden kunnen be- intooiiten alsnog mee te doen. De CDA-fractie betreurt het ten s cajrste dat D'66, haar huidige coalitiepartner, zich genoopt heeft >en voeld vooralsnog niet mee te doen aan de programmatische rvantprekingen onder leiding van Scholten. en gnister Van der Stee (Financiën) meent dat de toestand'van 's nemlds economie het bevattingsvermogen van vele comnmentato- meft in de media te boven gaat. „Velen wisten er kennelijk niet id raad mee. Men wil zijn dromen niet verstoord zien en rus- verder leven. Men zou de boodschapper het liefst om zeep nnen|pen om het slechte nieuws eenvoudig te ontkennen," aldus oonstiminister gisteren in Wassenaar. Volgens hem is het absoluut 'zakelijk dat het financieringstekort wordt teruggedrongen, igeni de lasten van de overheid en dus indirect van het bedrijfsle- ld dn te verlichten. Prof. De Gaay Fortman De Gaay sr. verdedigt loyalisten DEN HAAG Prof. dr De Gaay Fortman sr., de man die aan de wieg stond van het tweede Kabinet-Van Agt, heeft gisteravond in zijn „ei gen wijk" Mariahoeve in Den Haag, op een spreekbeurt voor een wijkvergadering van het CDA zijn opvatting verdedigd dat de zogenaamde „loyalis ten" een legitieme stroming binnen het CDA vertegen woordigen. „Het gaat om mensen die in het CDA grote nadruk leggen op zwakken, verdrukten en minderbedeelden". De Gaay Fortman ging ver terug in de geschiedenis met zijn betoog dat deze stroming eigenlijk al in het laatste kwart van de vo rige eeuw binnen de Anti-Re volutionaire Partij opgang deed. Het CDA spreekt de jongeren te weinig aan, zo concludeerde De Gaay Fortman sr. op basis van de uitslag van de verkie zingen voor de Tweede Ka mer. Hij constateerde grote te genstellingen tussen de en thousiaste jongeren in het par tijbestuur van de CDA en de jongeren in de samenleving. In de campagne is te weinig aan dacht geschonken aan het principiële karakter van het Christen Democratisch Appèl, aldus de oud-minister. Veel te veel aandacht is geschonken aan vermindering van het fi nancieringstekort. In dit ver band hekelde hij fel minister Van der Stee van financiën, die hiervan de hoofdschuldige zou zijn. ormateur Scholten nodigde gisteren premier Van Agt, een van degenen die hij wil- raadplegen bij zijn Informatiewerk, uit voor de lunch. De arrestaties na de schietpartij hebben bij veel Molukkers de vrees doen ontstaan dat zij bij voorbaat eerder verdacht worden dan anderen.

Leidse Courant | 1982 | | pagina 9