Moed nodig in buitengewoon om kind onderwijs te plaatsen Zwaargewonde bij ongeval in Stompwijk ANTIEKBEURS VAN HET NUT DIRECTEUR VAN ROOIJ VAN „DE VIERBOT' assenaar krijgt eel-o-theek Valkenburgse reinigingsrechten vier procent hoger Fietser gewond LEIDSECOURANT WOENSDAG6OKTOBER 1982 PAGINA7 BERlt. lieuwe naam voor Zilkse school ZILK De nieuwe naam voor de gefuseerde Maria- en jrdinaal Alfrinkschool wordt zaterdag bekend gemaakt De (jolen zijn 1 augustus samengegaan en hebben nog steeds geen am. |t feest rond de naamgeving wordt zaterdagmorgen op gang bracht door de leerlingen. Zij vetrekken om kwart over negen p het parkeerterrein bij de kerk om achter de Drumband Al- a naar het schoolplein te wandelen. Boven de ingang van de jool aan de Beukenlaan zal om tien uur een naambord wor- p onthuld. Daarna laten de leerlingen balonnen op en wordt school vlag gehesen. de school is verder een fancy-fair, georganiseerd door de ou- jcommissie. De opbrengst van dit gebeuren is bestemd voor Ster Rina Ruigrok, die in Indonesië werkzaam is. Iedereen n die dag verder de school komen bekijken, koffie drinken en ïlletjes doen. Bi) een ongeval op de provinciale weg S 17. tussen Stompwijk en Zoetermeer, Is een inwoner van Zoetermeer gisteravond rond half elf ernstig gewond geraakt. De man vloog door nog onbekende oorzaak uit een bocht en botste met zijn wagen tegen een boom. Hij kwam in zijn wagen bekneld te zitten en moest door de brandweer worden losgezaagd. Met nog onbekend ernstig Inwendig letel is hij overgebracht naar het Westelnde-zleken- huis in Den Haag. VOORSCHOTEN Het NUT organi seert van vrijdag 8 tot en met zondag 10 oktober voor de twaalfde maal de jaar lijks Antiekbeurs Voorschoten. Plaats van handeling is het Cultureel Cen trum aan de Prinses Marijkelaan 4. De antiquairs hebben ieder hun eigen specialisatie, variërend van glas- en aardewerk tot zilver en meubels. Zij presenteren een scala van bijzondere, interessante en waardevolle antieke voorwerpen en curiosa. Naast de stands van de antiquairs is ook weer de stand van het NUT aanwezig. Particulieren kunnen hier voorwerpen inbrengen die worden verkocht tegen de prijs die zij vaststellen. Van de opbrengst komt tien procent ten goede aan de sociaal-cultu rele activiteiten die het NUT in Voor schoten organiseert. De beurs is op vrijdagavond van zeven tot tien uur geopend, op zaterdag en zondag van elf tot vijf uur. De entree bedraagt ƒ4 per dag, een pass-partout kost ƒ6. Inleveren voor de NUT-stand kan uitsluitend op donderdag van half elf s'morgens tot half negen s'avonds in het cultureel centrum. Afrekenen en afhalen geschiedt op maandag 11 okto ber van twee tot zeven uur. fCATWIJK „Er is vaak kunnen betrekken zal ik heel wat moed voor no- pas echt opgelucht adem dig om een kind te plaat- halen", sen op een school voor buitengewoon onderwijs. Directeur Van Rooij is een Niet alleen voor de ou- vurig pleiter voor de moge- ders maar ook voor hen 'ukheden van het onderwijs die in het lager onderwijs de verantwoordelijkheid school wordt gegeven. Hij voor dit kind dragen", probeert dan ook uit alle Aan het woord is direc- macht allerlei vooroordelen leur B.K.M. van Rooij van over dit soort scholen uit de de Katwijkse mytyl/ty- we« ,e rmm.en- -Het gebeurt i u i Vv \t- u n°g maar al te vaak, en ik tylschool „De Vierbot op kan zo een aantal gevallen het terrein van het Rijn- noemen, dat leerlingen ten lands Zeehospitium. Di- onrechte in het „gewone" on- rekteur Van Rooij konsta- derwijssysteem worden vast- leert tevreden dat zijn gehouden. Het zijn de leerlin- srhonl er mnmentepl zo- «en dle aItlJd de fuf mo8en schooi er momenteel zo- he|pen en dje na zes jaar mee wel inhoudelijk als mate- sukkelen nog geen cent wijzer rieel goed voor staat. Ze- zijn geworden. Dat zijn leer- ker wanneer in 1983 een lingen, die ten onrechte in het aan de school grenzende laSer onderwijs worden vast- vleugel van het Zeehospi- gehouden, omdat het „zo zie- i -• i ij*" lig is om naar wat voor vorm tum bij de school kan van buitengewoon onderwijs orden getrokken. De dan te worden overge- :es oude lokalen die mo- plaatst. Ik verwijt dat met menteel nog op enige af- name de onderwijzers, omdat Btand van het eveneens in deze gevallen gehandeld tes lokalen tellende wofdl ud onwetendheid met i_ i wat in het buitengewoon on- hoofdgebouw in gebruik derwijs kan wordfn "ljn kunnen dan worden Vanwaar toch die angst voor rerlaten. „Toen ik hier het buitengewoon onderwijs, Airie jaar geleden kwam, vraagt Van Rooij zich af. „Ik ""aren deze noodlokalen begrijp n'et waarom wij in het J een doorn inm'n oog. **"d VtnïZ ^pAls we, naar ik hoop in cf opgevreten. Integendeel, de - '-.tober van het volgend kinderen fleuren hier heie de nieuwe vleugel maal op". Iedere toekomstige a-Wi ïerte leerling van „De Vierbot" on dergaat een uitgebreid me disch, psychologisch en me disch-didactisch onderzoek, Ook gedurende de tijd dat hij of zij op de mytyl/tytylschool les krijgt, blijft de begeleiding van deskundigen aanwezig. Op „De Vierbot" zijn hier voor, dankzij de ligging op het terrein van het Rijnlands Zee hospitium, alle faciliteiten aanwezig. Met allerlei vormen van fysiotherapie en ergothe rapie kan de leerling worden geholpen. Een ieder half jaar uitgevoerd onderzoek geeft duidelijkheid over de vorde ringen en de verdere moge lijkheden van de leerling. Uitgangspunt Eén van de uitgangspunten van de heer Van Rooij is „Be ter gewoon in het buitenge wone dan buitengewoon in het gewone". Hij kan zich ook opwinden als hij ziet dat kin deren die thuis horen op „De Vierbot" voorttobben in het lager onderwijs. „De afschuw voor het buitengewoon onder wijs is ontstaan toen het lager onderwijs meende meer te kunnen doen voor de licha melijk gehandicapte kinde ren, een veronderstelling die er helemaal naast zit. Deze kinderen kunnen op de lagere school nooit de begeleiding, de hulpmiddelen en de aan dacht krijgen die in het bui tengewoon onderwijs wel voorhanden zijn. Als ze op de basisschool al niet vastlopen dan toch zeker in het voortge zet onderwijs. Ik weet bij voorbeeld van een meisje dat voor de derde keer aan de tweede klas MAVO begint. Ik vind het gewoon misdadig als ouders in zulke gevallen ge adviseerd wordt om het nog een keer over te doen". Ouders hebben recht op eer lijke voorlichting over de mo gelijkheden van hun kind, meent directehr Van Rooij en die eerlijke voorlichting wordt niet altijd verkregen. Broodnijd („het lager onder wijs is weer een kindje kwijt") en onwetendheid met de mo gelijkheden van het buitenge woon onderwijs liggen hier volgens hem ten grondslag. Van Rooij pleit dan ook voor de instelling van een onaf hankelijke instantie die bij twijfelgevallen in het lager onderwijs ouders adviseert over de mogelijkheden van hun kind. „Kijk, als het gaat om iemand die met bijvoorbeeld een open rug is geboren is er natuurlijk geen discussie mogelijk. Die kinderen krijgen wij hier toch wel. Het gaat juist om de klei ne hersenafwijkingen, die een leerling kan hebben waardoor hij of zij niet in staat is be paalde handelingen te ver richten. Aan de buitenkant zie je aan zo'n kind helemaal niets en meestal kan pas na een gedegen onderzoek blij ken dat plaatsing op eeh my tylschool de beste mogelijk heid is". De schoolbegelei dingsdienst is voor Van Rooij niet de aangewezen instantie om deze taak uit te-oefenen. „De bevoegdheid van deze dienst is daarvoor gewoon te klein. Ze zijn te gast in een school en zodra de dienst bij voorbeeld te kennen geeft dat er aan zes leerlingen ten on rechte les wordt gegeven dan hoeft daar geen enkel school hoofd zich daar iets van aan te trekken. Daarnaast is het ook zo dat veel schoolbegelei dingsdiensten denken in hun opzet geslaagd te zijn wanneer het aantal verwijzigingen naar het buitengewoon onder wijs nihil is. Een standpunt dat altijd ten koste gaat van de leerling". Aangepast Directeur Van Rooij voor „zijn" school. Elk kind met een lichamelijke en lichamelijk/geestelijke handicap, licht of zwaar, zichtbaar of onzichtbaar, kan op „De Vierbot" les krijgen. De school beschikt over een uitgebreid arsenaal speciale hulpmiddelen en een zeer ruim opgezet schoolwerkplan en de leerlingen werken in groepjes op hun eigen niveau. Directeur Van Rooij: „Dat schoolwerkplan moet je zien als een soort geloofsbrief. Het is een overkoepelend groot verhaal waarin alle mogelijk heden van de school vervat zijn. Je gooit dit hele scala aan mogelijkheden in een trechter en stelt zo het pakket samen dat aan de leerling is aange past. Dit schoolwerkplan moet voortdurend aan verandering onderhevig zijn. Als er ie mand komt die iets in zijn pakket nodig heeft wat er nog niet is dan moet het er ko men. Je moet zorgen dat je aangepast bent aan de popula tie van je school". Er is op „De Vierbot" dan ook heel wat mogelijk. Van klok kijken en met geld omgaan tot VWO en alles wat daar tussenzit. Wat er uiteindelijk bereikt wordt is afhankelijk van de leerling zelf. Van Rooij: „Het kan ons soms niet schelen of iemand weet hoe veel twee plus twee is. In be paalde gevallen staat het be vorderen van de onafhanke lijkheid voorop. Klok kijken, met geld en giro omgaan en het juiste perron op het sta tion opzoeken zijn dan bijzon der belangrijke zaken. Het gaat er ons om om eruit te ha len wat er bij een leerling in zit en ons staan daarvoor een groot aantal hulpmiddelen ter beschikking. Als er voor ie mand apparatuur ter waarde van enkele tienduizenden guldens aangeschaft moet worden vind ik dat dat moet gebeuren". In hoeverre dat zal kunnen blijven gebeuren als de bezui nigingswoede ook in het bij zonder onderwijs zal door dringen kan Van Rooij nog niet overzien. In zijn opmer king „Als de levensstandaard in een maatschappij achteruit gaat zal ook de humaniteit van die samenleving teruglo pen" klinkt in ieder geval een wat somber beeld door. l.S GEMEENTE IN iPLOITATIEKOSTEN BIJDRAAGT Jp tAssenaar Ais de ®ieente Wassenaar be is een gedeelte van xploitatiekosten te be- ^n, komt er op korte ^fnijn een speel-o-theek deze gemeente. Een ^^el-o-theek is een sóórt Üotheek, maar in ats van boeken kan IP n daar voor weinig d speelgoed lenen. Vol- ju u^s mevrouw De Bode- rmaat en mevrouw Van praten over cfe opvoeding van hun kinderen en de daarmee samenhangende za ken. Doelgroep Als de gemeente een mini mumsubsidie toezegt, gaat de werkgroep geschikt speel goed aanschaffen. Ook hoopt men door middel van een in zamelingsactie speelgoed bij een te krijgen. De voorlopige doelgroep is het kind tot tien anep-Versten heeft de jaar, maar later wil de werk- '"T groep de doelgroep verbre den tot volwassenen met een lichte handicap, omdat ook zij nuttige oefeningen kun nen doen met het speelgoed. Als het speelgoed kapot gaat, hoopt men een beroep te kunnen doen op WAO-ers, werklozen en bejaarden voor het maken daarvan. De speel-o-theek zal worden ge rund door vrijwilligers die een cursus van drie dagen volgen om en beetje in de ik volgens haar een uit- moeilijke materie thuis te ge rist voor ouders van ge- raken. „Voor het zover is, jdicapte kinderen omdat moeten we nog een lange geen nieuw speelgoed weg gaan", aldus mevrouw iven te kopen. Dit speciaal De Bode, lid van de werk- (gepaste speelgoed is vaak groep die zich inzet voor de |1 duurder dan gewoon uitvoering van de plannen, plgoed. Mevrouw Van inep voegt daaraan toe Om te beginnen is er bij het de speel-o-theek ook een Nationaal Jeugdfonds en het «■lichtende functie heeft. Kinderzegelfonds een start- linstelling kan dienen als subsidie aangevraagd. De tnoetingsplaats voor ou- stichting W AMI VA hoopt p die met elkaar willen met 2.000 gulden uit de voe- hting WAMIVA (Was- aarse Minder Validen) i speel-o-theek al sinds ^oprichting in 1979 op J verlanglijstje staan, rrouw De Bode, zelf fy- perapeute, vertelt dat het Jeencentrum belangrijk is Jpat aangepast speelgoed ■handicap van een kind 1 verlichten, bijvoorbeeld r nuttige vingeroefenin- Daarnaast is de speel-o- Mevrouw De Bode van de theek. werkgroep, die zich beijvert voor de oprichting van een Wassenaarse speel-o- ten te kunnen. De gemeente moet daarentegen zelf ook een gedeelte van de exploita tiekosten betalen. Het ge meentebestuur wil de bijdra ge aan het uitleencentrum echter afhankelijk stellen van het resultaat van een on langs onder een groot aantal quête laten circuleren, om Wassenaarse gezinnen ge- de behoefte aan een speel- houden enquête. Mevrouw Van Lennep, bestuurslid van WAMI VA: „We hebben die en- o-theek in Wassenaar te kunnen peilen. Ongeveer 170 gezinnen hebben posi tief gereageerd op ons ini tiatief, en als je bedenkt dat een speel-o-theek al goed loopt als er zo'n hon derd gezinnen gebruik van maken, dan is het duidelijk dat we in een bepaalde behoefte kunnen voorzien." VALKENBURG De inwoners van Valkenburg gaan volgend jaar vier procent meer betalen aan reinigings rechten eh rioolbelasting. Na een lange dicussie is de gemeenteraad hier gisteravond mee akkoord gegaan. Burgemeester Van 't Wout opende gisteravond de vergadering met de woorden: „De trein gaat rijden", niet wetend dat in het kader van de vergadering deze uitspraak enigszins mank zou gaan. De voorgestelde verordeningen en aanpassingen van tarie ven leverden de raadsleden zoveel problemen op, dat er tot drie keer toe geschorst moest worden. Uiteindelijk kwam daar voor het ophalen van huisvuil en rio'olbeslating een verhoging van vier procent uit te voorschijn, hetgeen betekent dat de Valken burgers volgend jaar 32 gulden voor de reiniging gaan betalen en 103 gulden aan rioolbelasting. Het begraven op de gemeentelijke begraafplaats zal twintig pro cent duurder worden. De raad besloot hiertoe nadat B en W ge steld hadden dat de kosten van het begraven nu niet in verhou ding staan met de tarieven. Een ander aspect vormen de abon nementen op de raadsstukken en de notulen van vergaderingen. De bijdrage hiervoor wordt verhoogd van 5 gulden 95 naar 36 gulden. Het VVD-raadslid Mizee vreest dat hierdoor het aantal abonnees, nu nog 85, sterk zal teruglopen. De nieuwe sportzaal wordt over veertien dagen in gebruik geno men. Voor de gemeenteraad was dit aanleiding om een beheers commissie, bestaande uit vier raadsleden, te benoemen. Later zal deze commissie worden aangevuld met drie vertegenwoordigers van de burgerij. Voor de heer P.J.C. van Laar, de pachter van de zaal, werd een huurovereenkomst opgesteld en besloten werd hem per 1 oktober aan te stellen als gemeente-ambtenaar. Tot slot maakte het GPV-raadslid A. de Vries nog ernstig bezwaar tegen openstelling van de sportzaal op zondag. RIJNSBURG Een 19-jarige fietser uit Leiden is gistermiddag- gewond geraakt toen hij op de Rijnsburgse Kleipettenlaan fron taal tegen een brommer reed. De bromfietser, een 16-jarige jongen uit Katwijk, reed in de richting van zijn woonplaats. Toen hij uitweek voor een op zijn rijhelft geparkeerde auto. kwam uit de tegenovergestelde rich ting net de fietser uit Leiden aanrijden. Door de botsing liep de fietser snij- en schaafwonden op die ter plaatse zijn behandeld.

Leidse Courant | 1982 | | pagina 7