Zevenhoven en Nieuwkoop kandidaat voor windmolenpark SJA mogelijk naar De Tweesprong REGIOfJOURlNAAL PvdA-raadslid hekelt „trage wethouder Belangrijke rol voor vrijwilligerswerk in Welzijnsplan Zoeterwoude REGIO LEIDSE COURANT WOENSDAG 6 OKTOBER 1982 PAGINA Jan Huschka: „Ik ben nog steeds voorzitter' HAZERSWOUDE Het Tamboer- en Trom petterkorps Hazerswoude (TTH) kampt met een bestuurscrisis. Voorzitter Jan Huschka uit Ha- zerswoude-dorp werd onlangs door zijn mede bestuursleden afgezet. Tijdelijk werd Gerard Langeveld als interim-voorzitter aangetrokken. Maar Jan Huschka heeft de mening van zijn mede-bestuursleden naast zich neer gelegd. Hij zegt vastbesloten: „Ik ben nog stééds voorzit ter". Huschka zal deze functie overigens niet lang meer bekleden. Want, zo vertelt Huschka, er is een aantal leden dat binnenkort een ver gadering zal aanvragen. „Dan treed ik wel vrij willig af", aldus Huschka, die ervan overtuigd is dat op deze bijeenkomst de vijf andere be stuursleden (het fanfarekorps TTH telt met Huschka zes bestuurderen) zullen worden weg gestemd. Begin september stuurden de vijf bestuursleden van TTH een brief naar Jan Huschka, waarin hem werd medegedeeld dat in hem als voorzit ter het vertrouwen werd opgezegd. „Alles was toch altijd goed gelopen", aldus Huschka, die Gerard Langeveld als eerste man was opge volgd. „Ik heb toch vele activiteiten ontplooid." Jan Huschka vermoedt dat hij in de ogen van de andere vijf bestuursleden „te enthousiast, te actief ten behoeve van TTH is geweest". Hij denkt dat jaloezie de drijfveer is geweest voor het kwintet om het vertrouwen in hem op te zeggen. Een bericht in de Leidse Courant als zou er door de leden een motie van wantrou wen tegen hem zijn ingediend, verwijst hij naar het land der fabelen: „Dat kan eenvoudigweg niet". Want er is nóóit en te nimmer een verga dering van de leden en het bestuur samen met Huschka geweest. Wél is er een bijeenkomst van het bestuur, dus Huschka en de vijf be stuursleden, gehouden. De volgens Huschka BESTUURSCRISIS BIJ TTH „vulgaire brief" kwam daar aan de orde en met zwakke argumenten zou het vijftal hem toen hebben trachten te overtuigen van hun gelijk. Huschka vindt het allemaal erg vreemd. „On danks dat het vertrouwen in mij was opgezegd als voorzitter, heeft niemand van de vijf de agenda, de geluidsinstallatie en instrumenten van de vereniging bij mij thuis weggehaald." Hij zegt aanwijzigingen te hebben dat voor de openvallende plaatsen in het bestuur alternatie ven zijnworden gezocht door de leden die een vergadering, binnen veertien dagen, aan zullen vragen. De vijf leden van het bestuur van TTH aldus bestuurslid René Zaal, geen commentaar te geven op de uitlatingen van de heer Husc hka. Vanavond komt men in bestuursvergade ring bijeen en zal men zich beraden over een eventueel uit te geven verklaring. Bromfietser rijdt tegen aanhangwagen LEIDERDORP Een bromfietser uit Rijns- burg is gisteravond aan zijn hoofd gewond ge raakt toen hij op de Leiderdorpse Hoofdstraat tegen een aanhanwagentje opreed. Volgens de politie lette de bromfietser niet op waar hij reed. Na de klap tegen de aanhanger reed nog een wagen, bestuurd door en 28-jarige vrouw uit Leiderdorp, tegen de bromfietser op. ZEVENHOVEN/NIEUW KOOP De gemeenten Zevenhoven en Nieuw koop zijn kandidaat voor de bouw van een park van ongeveer 25 windmo lens. Deze molens moeten energie gaan leveren aan het landelijke electripi- teitsnet moeten leveren. Behalve deze twee ge meenten in de Rijnstreek staat nog een aantal mo gelijke lokaties in de pro vincie Zuid-Holland, Noord-Holland en Fries land op de lijst voor de vestiging van het wind molenpark. Het park moet één vierkante kilo meter gaan beslaan. De molens gaan ruim tien miljoen watt (is tien me gawatt) stroom leveren. Dat is ongeveer eendui- zendste gedeelte van de stroomproduktie in ons land. Eind '84 of begin '85 moeten de molens draaien. „Het is daarom zaak, dat we een plaats vinden waar weinig bezwaarschriften komen zo dat we snel aan de slag kun nen" aldus de heer Leltz van het Electriciteitsbedrijf Zuid Holland (EZH) dat met de Samenwerkende Electrici- teits Produktiebedrijven (SEP) begin dit jaar van dr regering de opdracht kree een lokatie te zoeken vooi een proefproject windener gie. In januari moet de plaats voor het molenpark bekend zijn. Bezwaarschriften wor den vooral verwacht uit mi lieu- en natuurgroepen. De gevaarten zorgen - namelijk voor behoorlijk wat overlast. Zo zouden windmolens deto neren in de natuurlijke om geving, geluidsoverlast geven en schade kunnen aanrich ten aan bijvoorbeeld de vo gelstand. Een woordvoerder van de gemeente Zevenhoven zegt nog van niets te weten. „Een paar maanden geleden is er wel eens aan ons gevraagd of wij een terrein beschikbaar hebben voor windmolens. Maar wij bouwen liever wo ningen om de lijst woning zoekenden te ontlasten". Ook gemeentesecretaris Hogen- dorp van de gemeente Nieuwkoop vertelt, dat er bezoek is geweest van de SEP maar dat er geen sprake kan zijn van de bouw van windmolens op Nieuwkoops grondgebied. „De SEP stelde voor om de molens in de Nieuwkoopse polder te zet ten. Op dat gebied is juist de uitbreiding van onze ge meente gepland. Dat staat dus haaks op onze plannen" aldus de gemeentesecretaris. Het park gaat bestaan uit twintig „kleine" molens die elk 0,3 tot 0,5 megawatt moe ten leveren. Daarnaast ko men er nog vijf wat grotere molens. „Die grotere molens worden waarschijnlijk veer tig meter hoog zodat de om geving niet veel invloed kan hebben op de windtoevoer naar de molens" aldus de heer Leltz. Volgens hem is het gebied rond Nieuwkoop zeer geschikt voor een wind molenpark. „Als er bezwaren komen voor het proefpark, dan verwacht ik dat in de ja ren negentig wel een ander windmolenproject in deze re gio kan worden opgestart. Vooral de rustige ligging van Nieuwkoop is voor Zuid-Hol land uniek". Behalve Nieuwkoop en ZeL venhoven zijn er in Zuid- Holland nog een aantal alter natieven voor een veld met windmolens. Zo is er de Rot terdamse Maasvlakte; een gebied vlak buiten Noord- wijk en een gedeelte tussen Den Haag en Hoek van Hol land dat geschikt is voor windmolens. „Van deze loka ties is alleen Rotterdam een serieuze andere kandidaat. De anderen liggen in een te dicht bevolkt gebied" aldus de heer Leltz. Volgens hem is er in de toekomst maxi maal tweeduizend megawatt aan stroom door windenergie op te brengen in ons land. Dat is ruim twintig procent van het electriciteitsgebruik. „Maar dan moet er wel een oplossing worden opgevon- den voor de opslag van de energie". HOCKEYCLUB ALKEMADE NOG NIET UIT PROBLEMEN ALKEMADE De ruim te van de voormalige bowlingbanen in het sportcomplex „De Twee sprong" zullen in principe bestemd worden voor uit breiding van de kantine. Verder zou in het achter ste deel eventueel de Stichting Jouw Alkemade (SJA) gehuisvest kunnen worden. De beheerscom missie Sport- en Jeugdac- comodaties heeft zich voor deze oplossing uitgespro ken. De bowlingbanen in het sport complex zijn op verzoek van de pachter van de kantine af gebroken, omdat ze niet ren dabel bleken te zijn. Dp ge- moet nu beslissen wat t de vrijkomende ruimte gaat gebeuren. Inmiddels is een verzoek binnengekomen van de heer Tuithof van „Ji- pi's bar" om de ruimte te ge bruiken voor uitbreiding van de bar. Eerdere suggesties om te bezien of de vrijgekomen ruimte gebruikt zou kunnen worden als sauna, krachtsport- centrum of squashbanen os als onderkomen voor Duivenver- eniging „De Witkop" en Vo gelvereniging „De Diamant- vink" bleken niet uitvoerbaar dan wel om financiële dan wel om ruimtelijke problemen. Bo vendien wil men aan de Dui ven- en Vogelvereniging lie ver een van de binnenkort vrijkomende verplaatsbare (nood)schoollokalen ter be schikking stellen. Tenslotte is ook met het be stuur van de „Stichting Jouw Alkemade" contact opgeno men over de mogelijkheid het achterste deel van de vrijgeko men ruimte te benutten als SJA-kantoor. De SJA gaat in principe akkoord indien een eenvoudige keukenvoórzie- ning en een eigen toilet wor den aangebracht. De kantine van „Jipi's Tweesprong" kan dan met het voorste deel van de voormalige bowlingbanen worden uitgebreid. Hier zal dan tevens een aparte toilet groep aangebracht worden, zo dat het sporthalgedeelte (net als het zwembadgedeelte) af sluitbaar wordt tijdens de uren, waarop alleen het kanti- nedeel is geopend. De SJA heeft overigens wel problemen over de te betalen huur van 335 gulden per maand, ómdat de Stichting goed gehuisvest is in het bejaardencomplex „De Gogherweide" en daarvoor maar 250 gulden per maand hoeft te betalen. Overigens verschillen de leden van de commissie sport- en jeugdac- commodaties van mening over de beste ruimte voor de SJA, die volgens een deel thuis hoort in De Alkeburcht, waar echter geen ruimte is. Hockeyclub Het probleem van velden voor de hockeyclub in de ijsperiode is ook nog niet opgelost. Als straks de ijsbaan weer voor de schaatssport wordt gebruikt, kan de club ook niet meer te recht op het trapveld bij het zwembad, omdat dat te nat is en niet £ver voldoende gras beschikt. Volgens wethouder D. van Beek is het de bedoe ling dat één van de DOSR-ter- reinen ter beschikking worden gesteld aan de hockeyclub, zo dra de voetbalvereniging ver huisd is naar het nieuwe sport complex. Voorlopig zouden de hockeyers in het Rijpwetering- se „Hertogspark" hun sport kunnen beoefenen, ware het niet dat zij er weinig of niets voor voelen om in het verre Rijpwetering te gaan hockey en. Ook Voetbalvereniging ROAC staat uiteraard niet te trappelen bij het vooruitzicht een van haar velden tijdelijk te moeten afstaan. Het ge meentebestuur heeft nu het tijdelijk gebruik van de gron den voor het toekomstige sportcomplex nabij de Geest- weg aangeboden. Maar: „Ook dit voorstel blijkt moeilijk uit voerbaar te zijn", stelde de wethouder. 99 ALPHEN AAN DEN RIJN PvdA'er L. Kleingeld stak gister avond tijdens de vergade ring van de commissie voor de sociaal-culturele zaken zijn verontwaardi ging niet onder stoelen of banken toen wethouder H. W. den Duijn (VVD) evenals tijdens de raads vergadering van vorige week, mededeelde dat hij het sociaal-cultureel plan van Alphen door tijdge brek nog niet voldoende bestudeerd heeft. Hij streeft er echter naar het plan, waarop subsidie van het rijk wordt verkregen en dat voor januari 1983 moet zijn ingediend, eind november in de raad aan te bieden met de even tueel door hem voorge stelde wijzigingen. Kleingeld is van mening dat november al niet meer haal baar is. Wanneer de wethou der namelijk essentiële wijzi gingen in het plan wil aan brengen, zal er opnieuw een inspraakprocedure gevolgd moeten worden, hetgeen nogal wat tijd in beslag neemt. „Wanneer echter blijkt dat het plan slechts op kleine punten gewijzigd wordt, had het beter in au gustus door de raad vastge steld kunnen worden", aldus Kleingeld. „De verschillende sociaal-culturele instellingen zouden dan de gelegenheid hebben gehad de voorgestel de subsidiebedragen uit dit plan te verwerken in hun begrotingen die ze voor 1 ok tober bij de gemeente moes ten indienen'Dit is niet ge beurd en dus moet je volgens Kleingeld volgend jaar weer met „krakkemikkerige rege lingen" gaan werken. Vrouwencafé Het Zoeterwouds Vrouwencafé organiseert vanavond een meisje met psychische problemen. De aanvang is acht uur en de entree bedraagt vijf gulden. Na afloop is er gelegenheid tot discussie over het onderwerp van Postzegels De ruiJvereniging Alkemadehoudt vrijdag haar maan delijkse ruileontactavond in Dorpshuis „De Alkeburcht" te Roelofarendsveen. Op die avond worden ook inlichtingen verstrekt omtrent de rondzenddienst, die ook in omliggen de plaatsen circuleert. Hoogste punt Het hoogste punt van het nieuwe raadhuis in Lisse wordt vrijdagmiddag bereikt. Om vijf voor half vier wordt de vlag gehesen en daarna is er voor iedereen gelegenheid om een rondgang door een deel van de nieuwbouw (kelder en begane grond) te maken. Antiek Het organisatiebureau „De Postkoets" heeft voor de eerste maal een grote antiekbeurs in Noordwijkerhout op het pro gramma staan. De beurs wordt vrijdag, zaterdag en zondag gehouden in het sport- en sociaal-cultureel centrum De Schelft aan de Maandagse wélering. Vrijdag is de beurs van vijf tot negen uur geopend, zaterdag en zondag van elf tot. vijf uur. De entree kost drie gulden. Kinderen tot 1'2 jaar mogen gratis naar binnen en 65-t—ers hebben vrijdag en za terdag gratis toegang. Expositie Burgemeester mr. J.M. Bonnike opent vrijdagavond in de Ned. Hervormde Kapel aan de Noordwijkse Hoofd straat een expositie van Ans van der Drift en Boubker Idzahi uit Sassenheim en Uta Menardi uit Noordwijk. Ans van der Drift toont wandkleden en textielminia- turen, Boubker Idzahi schilderijen en Uta Menardi wandkleden. De expositie duurt tot en met 24 oktober en is van maandag tot en met vrijdag tussen twee en vijf én zeven en negen uur te bezoeken. Zaterdag en zondag is de expositie van een tot vier uur geopend. Brandweerswedstrijden Een aantal regionale vrijwillige brandweerkorpsen organi seert zaterdagmiddag van half twee tot half vijf een kring- brandweerwedstrijd in Woubrugge. De korpsen van Alke made. Alphen aan den Pijn, Hazerswoude, Koudekerk aan den Rijn, Leimuiden, Nieuwkoop, Nieuwveen, Ter Aar, Woubrugge en Zevenhoven doen mee aan de strijd. Op het terrein van de jachtwerf Van der Laan aan de Vrouw- geestweg gaat de krachtmeting plaats vinden. Popkollektievendag De Stichting Pop In Noordwijk organiseert zaterdag een binnenhuis-popfestival in de Ahimsa-vleugel van het dorpshuis De Kuip. Zeven bands van de collectie ven „Popoverleg Vlaardingenen „Popkollektief Bol lenstreek" zullen dan optreden en ook is er een non stop videoprogramma. Het programma begint om vier uur in De Kuip en de toegang kost vijf gulden. Pentachord De folkgroep Pentachord treedt op donderdagavond op in de kleine soos van De Lindehoeve in Voorschoten. De vijf leden van deze groep spelen traditionele folk- en blue grassmuziek. Op het repertoire staan instrumentale num mers en zangnummers. De gebruikte instrumenten zijn gi taar, organetta, mandoline, viool, banjo en bas. Het folk- begint om negen uur, entree gratis. Paddestoelen De Alpheuse afdeling van het Instituut voor Na tuur be- schermingseducatie houdt tot en met maandag 11 okto- ',g ber een tentoonstelling over paddestoelen in de jeugd- .j; afdeling van de openbare bibliotheek aan de Pieter [ly Doelmanstraat. Openingstijden van de tentoonstelling zijn de normale openingsuren van de jeugdbibliotheek. Poppenkeet in Alkeburch ALKEMADE Theater groep De Poppenkeet treedt zaterdagmorgen en -middag op in Dorp.shuis De Alkeburcht in Alke made vopr de kinderen van de lagere school. Een en ander heeft plaats in het kader van de kinder boekenweek. De optredens zijn om 10.30 uur en 14.30 uur en de entreeprijs bedraagt 1,50. Het te spelen stuk heet „Mallemoe". Het gaat over een malle opoe 83, die nog volop van het li ven wil genieten. Met de slL me volgzame Douwe trekt r de wereld in en gezamenlrL weten ze er heel wat maken. Kaarten zijn verkrijT baar in de bibliotheek Alkeburcht. Overigens er volgende week in het kadi van het kinderboekenfeel ook nog een voorlees-, tekea en verlotingsmiddag gehoud^ voor kinderen van drie t jaar. Deze activiteiten staan o De woensdag 13 oktober van 14.(1 uur tot 15.30 uur te gebeuren. VUURPROEF VOOR COMMISSIE WELZIJN ZOETERWOUDE De onlangs ingestelde com missie welzijn komt van avond voor het eerst bij een. Onder voorzitter schap .van de nieuwe wet houder mevrouw H. S. Graniewski-Wijnands wordt het een belangrijke vergadering omdat behal ve de diverse subsidiever ordeningen ook het wel zijnsplan 1983-1986 en het welzijnsprogramma voor 1983 aan de orde komen. Het „debuut" van de com missie welzijn wordt di- rekt een enorme „vuur proef". Sinds 1 januari 1979 worden door het ministerie van CRM steeds meer taken overgehe veld naar de lagere overheid. Uitgangspunt was dat elke ge meente zelf het best kan bepa len hoe binnen de eigen gren zen de vraag naar en het aan bod van welzijns/sociaal cultu rele aktiviteiten en voorzie ningen op elkaar kunnen wor den afgestemd. Voor de Zoe- terwoudse verenigingen en in stellingen had deze nieuwe si tuatie evenwel geen enkele betekenis omdat in de ge meente vóór 1979 geen recht streekse subsidiëring door het rijk plaatsvond. Zoeterwoude is ook niet verplicht een wel zijnsplan en jaarprogramma op te stellen. Desondanks heeft de gemeenteraad met het oog op de toekomst tóch ge kozen voor de zogenaamde „zware procedure" met een plan voor vier jaar eri de jaar lijkse programma's. In de planperiode 1983-1986 zal op het terrein van het spe cifiek welzijn de belangrijkste rol weggelegd blijven voor het zogenaamde partikulier initia tief, ofwel het vrijwilligers werk. Het beleid van de ge meente is er op gericht het be staande aanbod van voorzie ningen in stand te houden en waar nodig te verbeteren. Daarbij zal er naar worden ge streefd het aanbod van activi teiten zo gevarieerd mogelijk te doen zijn. Gezien de ver minderde financiële rtiogelijk- heden van de gemeente zal zeer behoedzaam met de be schikbare middelen moeten worden omgesprongen. Met name de subsidiëring v^/51 aktiviteiten zal aan een zeer kritische beschou wing onderworpen gaan wor den. In het welzijnsplan wordt ge concludeerd dat het sociaal culturele werk in de gemeente Zoeterwoude geen duidelijk aanwijsbare leemten vertoont. Ten aanzien van de akkom- modaties kan gesteld worden dat met de ingebruikneming van de diverse nieuwe onder komens (uitbreiding Ons Huis, sport- en recreatiecentrum „De Klaverhal", Suetanborgh, straks het Muziekcentrum en de nieuwbouw van scouting Zoeterwoude) veel wen vervulling zijn gegaan Voornemen In het Welzijnsplan zijn diver se beleidsvoornemens gefor muleerd. Enige tijd geleden heeft de Stichting Openbare Bibliotheek de wens te kennen gegeven de bibliotheek in het dorp uit te breiden. De plan nen daarvoor zijn al in een vergevorderd stadium en ook is hierover al contact geweest met de Provinciale Biblio theek Centrale. Toch is beslo ten de uitbreidingsplannen, gezien de financiële konsek- wenties voor de gemeente, voorlopig niet verder uit té werken. Op het gebied van de peuter speelzalen zal het beleid ge richt zijn op het handhaven van één leidster op tien peu ters. In de sektor jeugd- en jongerenwerk lijkt het subsidie voor de stichting 't Spinneweb, de hervormde jeugdraad, de scouting, de Agnesgroep en het Meerburg-jeugdhonk ver zekerd. Anders ligt dat bij drie verenigingen die nu nog wél subsidie ontvangen, te weten de „IJsclub Zoeterwoude", de tafeltennisvereniging in het dorp en de gymnastiekvereni ging SJZ. Gesteld wordt dat deze verenigingen zich niet bezig houden met jeugd- en jongerenwerk in de ware zin van het woord, zodat wordt voorgesteld het subsidie voor deze drie verenigingen af te bouwen. De laatste jaren zijn in Zoeter woude vele accommodaties op geknapt of geheel nieuw ge bouwd. Hoewel van echte nood geen sprake is, zijn er toch nog enkele wensen. Zo hebben bewoners van de zoge naamde „Oosthoekwoningen" aan de Hoge Rijndijk verzocht een houten gebouwtje te mo gen plaatsen dat dienst kan gaan doen als buurthuis. Het gemeentebestuur is daarover weinig enthousiast omdat de noodzaak betwijfeld wordt. Toen enkele jaren geleden „De Eendenkooi" is gebouwd, is men er juist vanuit gegaan dat alle aktiviteiten aan de Hoge Rijndijk zo veel mogelijk daar in geconcentreerd moesten worden. De komende tijd zal ook beslis worden over het gebruik v;| het voormalige bibliotheekgT bouw aan de Noordbuurtsewj. 1. Naast diverse partikulieré* hebben ook enkele instelli gen belangstelling getoon, voor dit „home", o.a. de Stiel* ting VOS, carnavalsvereniginl „De Hangkonten" ei venvereniging „De Kerkduif Voor deze laatste verenigir wordt de nood hoog clublokaal nabij de Sint Jaij kerk in de Zuidbuurt binnef' kort verlaten moet wordej Voor de buitensporters i belang de mogelijke uitbd ding van het tennispark Haal broek met voorlopig - baan. Geheel nieuw ken naar een terrein dat schikt gemaakt kan word!" voor gebruik door de paardr!' vereniging.

Leidse Courant | 1982 | | pagina 4