Onderwij s vraagt ouders om begrip voor stakingsacties DA-VVD [gesprekken verlopen oorspoedig Opgejaagde onderzeeër in ademnood 'RAAG GERUST OM RENTERUST Koningin op koffievisite efficiency beurs aA<€ Uitgave Weslerpers, behorende tot Sijthotl Pere. Apothekersdijk 34, 2312 DD Leiden, Postbus 11. 2300 AA, tel. 071 122244. Giro 103003 Bank: Amro bank N.V.. Leiden. Directeur hoofdredacteur: J.f. Hallewas, Chef-redacteur: Wim Buijteweg. Advertenties (excl. BTW) /0,56 per mm. Kleintjes 10,34 per mm. Abonnementen: kwartaal 57,35; jaar/ 217,90. Klachten bezorging: maandag t/m vrijdag van 18.00 tot 19.00 uur zaterdag van 14.00 lol 15.00 uur. tel. 071 122248. Losse nummers /0.75. ©oma/tii Woensdag 6 oktober 1982, 73e jaargang no. 22391 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Huldiging in New York van Fanny Blankers-Koen in „Stu dio Sport" op Ned. I om 22.10 uur. Voorts panel over prof voetbal en samenvatting Bel- gië-Zwitserland. Op Ned. II om 21.03 uur kwis met Groucho Marx en om 22.15 uur pop in „Götterdam- merung". Half tot zwaar bewolkt en en kele buien. Middagtempera- tuur ongeveer 14 graden. Zon op: 06.50, onder 18.05. Schev. hoog water 5.17 en 17.32, laag water 1.20 en 13.29 uur. Belgen tanken massaal in Nederland TILBURG Benzine pompen in Zeeland, Brabant en Limburg hebben het de laatste tijd extra druk vanwe ge het grote aantal Bel gen dat in ons land komt tanken. De witte pompen in de grens streken berekenen een bedrag van ongeveer 1,70 gulden per liter, waarmee de benzine ruim een dubbeltje goedkoper is dan in België. Jachtluipaard baart vijfling AMERSFOORT In het Dierenpark Amers foort is Cleo, het jachtlui paard uit Afrika, van nacht van een vijfling bevallen. „Het is uniek dat deze dieren in gevarf- genschap baren", aldus een woordvoerder van het dierenpark. In Afri ka worden de dieren met uitsterven bedreigd. Het jachtluipaard kan een snelheid van 110 kilome ter per uur bereiken en is daarmee het snelste niet vliegende dier. Cleo voedt de kleintjes, die het goed maken, zelf. Drie doden bij botsing met trein DRIEBERGEN Het echtpaar Wierts uit Zeist en de moeder van de vrouw zijn gister avond om het leven ge komen bij een botsing met een trein op de spoorwegovergang in Driebergen. Ooggetui gen blijven volhouden dat de bomen tijdens het ongeluk niet dicht gingen. Proefnemingen brachten echter geen defecten aan het licht. Het onderzoek wordt voortgezet. Voorlopige aanslag voor deel aow'ers DEN HAAG AOW- of AW- W'ers met een pensioen hebben dit jaar voor het eerst een voorlopige aanslag inkomstenbelasting gekre gen, naast de gebruikelijke defini tieve aanslag. Tot nu toe liet het ministerie van financiën die aan slagen, vanwege de relatief gerin ge bedragen, achterwege. Volgens minister Van der Stee is het ver schil tussen de ingehouden loonbe lasting en de verschuldigde in komstenbelasting echter steeds verder toegenomen. Het ministerie heeft verzuimd ruime aandacht aan de nieuwe aanslagen te geven, zodat die voor de „slachtoffers" als een verrassing kan komen. Verwarming te duur: scholieren rillend naar huis DEVENTER Omdat hij van de ge meente geen toestemming kreeg de ver warming aan te doen heeft schoolhoofd S. Heidsma van de openbare lagere school in de wijk De Hoven in Deventer al zijn leerlingen gisteren naar huis gestuurd. Schoolhoofd Heidsma: „De laatste paar dagen wees de thermometer bij de aan vang der lessen steeds 14 graden Celsius aan. Ondanks herhaald aandringen bleef wethouder Duimel mij verbieden de c.v. aan te steken". Wethouder Duimel: „Op het Deventer onderwijs moet zes ton wor den bezuinigd. Dat geld moet ergens van daan komen". js 1< (Van onze parlementaire redactie) pï HAAG De onderhandelingen tussen CDA en VVD tij- )s de kabinetsformatie maken goede voortgang. Dat geldt zo- voor de besprekingen tussen de fractieleiders Lubbers en els, over het vredes- en veiligheidsbeleid, als ook voor de rekken in de twee werkgroepen, zo werd er gisteren meege- ld namens beide partijen. twee onderhandelaars waren gisteren en vandaag ongeveer je uur bij informateur Scholten. Hoofdpunt van gesprek was I eventuele plaatsing van kruisraketten, waar volgens het lA de besprekingen met de PvdA op stuk gelopen zijn. De wachting in politiek Den Haag is dat het voor de christen- nocraten op dit punt veel gemakkelijker zal vallen met de D tot zaken te komen. Tijdens de verkiezingscampagne werd Buidelijk dat ook de liberalen de plaatsing afhankelijk willen ken van de onderhandelingen in Genève. ina 9: Kok houdt informateur eigen woorden voor Met een bezoekje aan de 80-jarige bewoonster, mevrouw C. Voorthuizen, heeft koningin Beatrix gisteren in de Utrechtse Rivierenwijk de opleve ring van de vijfmiljoenste Nederlandse woning bij gewoond. Zij onthulde een tegeltableau in de gevel van de woning en ging vervolgens bij mevr. Voorthuizen op koffievisi- tie. Burgemeester mevr. Vos van Utrecht vergezel de haar daarbij. Koninklijke afvaardiging DEN HAAG Kroonprins Willem-Alexander zal, als leerling van het Eerste Vrij zinnig Christelijk Lyceum in Den Haag, Spanje vertegen woordigen op het congres van de „Jeugd-Verenigde-Naties", dat januari 1983 in het Haagse Congresgebouw wordt gehou den. Samen met dertien mede scholieren, die andere landen vertegenwoordigen, neemt hij eind deze maand deel aan een voorbereidende bijeenkomst vah de Jeugd-VN in de Engel se Royal Ruffle kostschool AMSTERDAM De on derwijsvakorganisaties verwachten van de kant van de schoolbesturen en ouders en leerlingen be grip en instemming bij de binnenkort te verwachten acties in het onderwijs. De bonden protesteren daar mee tegen de kortingen op de salarissen en de afbraak van de kwaliteit van het onderwijs, aldus Frans van Moorsel van de Katholieke Onderwijs Vak organisatie (KOV). Er zijn al overkoepelende instellingen die de ouders hebben opgeroe pen zich te verzetten, „omdat de ministeriële plannen zo slecht zijn voor het onderwijs dat het verzet ertegen niet groot genoeg kan zijn", aldus de voorzitter van de protes tants-christelijke onderwijsor ganisatie PCO, Leen ter Haar. De komende weken kunnen mogelijk historisch worden. Dat zou het geval zijn als de Protestants Christelijke On derwijsvakorganisatie (PCO) in een bepaald district het ui terste middel van staking toe past. „Dit zou voor het eerst zijn en het behoort tot de mo gelijkheden", aldus PCO-voor- zitter Leen ter Haar. Op de demonstratieve bijeen komst van kaderleden van de onderwijsbonden die gisteren in dë Jaap-Edenhal in Amster dam is gehouden, hadden de aanwezigen geroepen om actie uit woede over de aangekon digde regeringsmaatregelen. De besturen van de bonden leidden er een „ongekende ac tiebereidheid" uit af en consta teerden „dat de maat. goed vol is". De acties de ABOP is al ver gevorderd met de voorberei ding zullen regionaal wor den gevoerd. De vakorganisa ties werken daarin zoveel mo gelijk samen. Ze zullen hun werkgevers vragen een stat.d- punt in te nemen over de voorgestelde bezuinigingen. De onderwijsbonden gaan daarbij vanuit dat dan duide lijk wordt of de werkgevers bereid zijn er niet aan mee te werken, dat van de salarissen wordt ingehouden voor niet gewerkte uren (taakuren). De onderwijsvakorganisaties eisen van minister Deetman dat er echt overleg met hem mogelijk wordt. Daarin moe ten dan keuzes onder andere voor werkgelegenheid worden gemaakt. Echt overleg moet volgens de besturen ook in houden dat afspraken worden erkend als zaken, waar de mi nister „niet eenzijdig zomaar een streep door kan halen". Het Nederlands genootschap van leraren kondigde aan naar de rechter te zullen stappen over het schrappen van de be taling van taakuren, terwijl ook de korting van de onder- wijssalarissen met 1,65 procent mogelijk voor de rechter zal worden aangevochten. I Bankrovers spoorloos na achtervolging KOBLENZ Twee bankrovers die gis teren in de West- duitse stad Koblenz een bank overvie len en negen men sen in gijzeling na men hebben het ge bouw in de vroege ochtend met twee gijzelaars verlaten. De onderhandelaars hadden gisteren ge dreigd hun gijze laars te doden als zij geen losgeld van drie miljoen mark zouden krijgen plus een auto en vrijge leide. De politie gaf hen daarop een be drag van een mil jard mark in oude biljetten van hon derd. De rovers trachtten in de richting van Bonn te vluchten, terwijl zij erin slaagden een achtervolgende politieauto onklaar te maken. In Hoehe Sinzig lieten ze de vrouw vrij die een schampschot in de rug had opgelopen. Vanmorgen om half zes namen de bank rovers een kranten bezorger in gijze ling. Later werd de auto leeg aangetrof fen in de buurt van de Belgische grens. Van de bankrovers en de gijzelaars ont breekt ieder spoor. ine: „Ik krijg ten derde kind' NDEN Een rood aanlo- ue prinses Anne van Enge- p heeft gisteren desge- bgd tegengesproken dat zij J derde kind verwacht. Het mcht was eerder op de dag \ereld in geholpen door de mly Mail". Volgens het blad j de prinses mei volgend I haar derde kind verwach- ■jzarmee zou zijn aan ld dat er niets waar is van geruchten over spanningen r huwelijk. „Nee. U hebt \el fantasie", zei ze tijdens officiële verplichting, man, kapitein Mark jllips, die haar vergezelde, machte om de vraag. Anne J3hi Hips hebben twee kin- tn: zoon Peter van 4 en Jjter Zara van negentien mnden. GEDULD VAN ZWEDEN RAAKT OP STOCKHOLM De Zweedse marine rekent er op dat de vreemde onderzeeër, die in de wateren voor Stockholm is in gesloten, vandaag naar de op pervlakte moet komen. „Een onderzeeër moet na enige tijd verse lucht innemen. We ver moeden dat de onbekende ins luiper al in ademnood ver keert", aldus een functionaris van het Zweedse ministerie van defensie. De Zweedse marine heeft in structie gekregen om alle wa pens te gebruiken die nodig zijn om de onbekende onder zeeër te dwingen naar boven te komen. Wanneer dat is ge beurd zal de boot ter identifi catie naar het vasteland wor den gebracht en de bemanning verhoord. Daarna kunnen schip en bemanning vertrek ken. Een compromis met het land van herkomst van het schip is volledig uitgesloten, zo zei minister van buitenlandse zaken Ola Ullsten, wiens ambtsperiode vrijdag afloopt met de beëdiging van de nieu we sociaaldemocratische rege ring van Zweden. De afgelopen dagen zijn voort durend dieptebommen bij de onderzeeër afgeworpen, maar daarbij is volgens de Zweedse marine grote voorzichtigheid geboden. De bommen kunnen de boot beschadigen en de le vens van de bemanning in ge vaar brengen. Pagina 11 Toenemend aan tal indringers in Zweedse wateren. meer te horen over de unieke Rente-Rust otheek van het Bouwfonds. Die u beschermt in onverwacht grote rente-schokken. Zodat uw stheekrente betaalbaar blijft. En u financieel der kwetsbaar bent. Een rustig gevoel. Vraag gerust, kan bij het infocentrum van het Bouwfonds, maar bij uw makelaar of assurantie-tussenpersoon, als u aan verlenging van uw hypotheek toe bent. Bouwfonds Nederlandse Gemeenten te: Leiden: Botermarkt 2,071-134343 Rotterdam: Coolsingel 245 (Hoek V\testblaak), 010-136510 Den Haag: Nassauplein 13,070-650800 Rente-Rust Hypotheek van het Bouwfonds. Een rustige rente, een rustig gevoel Marineschepen en helikopters houden de wacht boven de plaats, waar de onbekende onderzeeër zich ver-, scholen zou hebben. Oud- staatssecretaris E. Stijkel overleden AMSTERDAM Naar nu be kend is geworden, is oud- staatssecretaris van Verkeer en Waterstaat E. G. Stijkel op 1 oktober op 63-jarige leeftijd in zijn woonplaats Bilthoven overleden. Hij is vanmiddag gecremeerd. Óp verzoek van de familie werd zijn overlijden niet eerder bekendgemaakt. De heer Stijkel was van 1959-1963 staatssecretaris. Daarvoor had hij functies als directeur-generaal van Eura tom te Brussel, directielid van Bruynzeel en de Nederlandse Dagblad Unie. Verder was hij sinds '71 voorzitter van de Amsterdamse Kamer van Koophandel en Fabrieken. Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 19.00 uur, zaterdags tusen 14.00 en 15.00 uur, nummer 071- 122248 en uw krant wordt nog dezelf de avond nabezorgd. ADVERTENTIE 12e tentoonsteling ven kantoormechines, -meubelen, -uitrusting, reproduktie- apparatuur en mfcxmabca 4 tin 13 oktober^ dagelijks 9.30-17.00 uur 11 en 12 okt. 9.30-21.30 uur zaterdag en zondag gesloten amsterdam -é

Leidse Courant | 1982 | | pagina 1