Van Agt: Unifil wellicht spoedig uit Libanon Marokkaanse geheime dienst ontvoert tegenstander regime op klaarlichte dag Toenemend aantal indringers in Zweedse wateren Indringer Buckingham Palace in psychiatrisch ziekenhuis ^BUITENLAND LEIDSE COURANT WOENSDAG 6 OKTOBER 1982 PAGINA 11 (Van onze correspondent Jan Drummen) PARIJS Een politieke tegenstandster van het be wind van koning Hassan van Marokko is in Parijs op klaarlichte dag ont voerd en spoorloos ver dwenen. De affaire herin nert sterk aan het Ben Barka-schandaal uit 1965, toen de politieke tegen stander van koning Has san in het hart van Parijs ontvoerd werd en nooit werd teruggevonden. Thans is de 37-jarige Khadija Bourequat (een ver familielid van koning Hassan) in Parijs verdwenen, nadat zij herhaal de malen rechtstreeks door agenten van de Marokkaanse geheime politie bedreigd was. Mevrouw Bourequat is Fran- Caise van Marokkaanse af komst en woonde, nadat zij verleden jaar met moeite haar geboorteland ontvlucht was, in een Parijse voorstad. Zij pro beerde sindsdien haar drie broers, die in juli 1973 in Ma rokko gearresteerd werden en waarvan men sedertdien zon der spoor is, terug te vinden. De broers waren handelaren in zeldzame marmersoorten en deden zaken met het konink lijk paleis. Tijdens hun veel vuldige aanwezigheid daar zouden zij getuige geweest zijn van familiescenes, waarbij ko ning Hassan betrokken was. De drie broers werden gear resteerd, zonder dat men ooit vernam waarom; twee jaar la ter werd ook hun moeder ge arresteerd en hun zuster. Khadija Bourequat werd zes tien maanden later vrijgelaten. Zij probeerde daarna Marokko te verlaten en hoewel zij een Frans paspoort bezat werd haar elke keer het vertrek uit het land onmogelijk gemaakt. Tenslotte vertrok zij in april 1981 clandestien via Spanje naar Parijs. Daar richtte zij zich tot mensenrechtenorgani saties en president Mitterrand. De echtgenote van de Franse president beloofde de zaak persoonlijk nauwgezet te zul len volgen. Intussen werd zij bedreigd door Marokkaanse politie- -ambtenaren. Een van hen had haar ooit in Rabbat onder vraagd. De Franse politie ver leende haar bescherming en een inspecteur werd speciaal met haar bewakipg belast. Maandag 27 september werd zij desondanks op klaarlichte dag in Parijs door drie man nen bedreigd die haar beloof den een kogel door het hoofd te schieten en haar zoontje te doden, als zij zich met de ver dwijning van haar drie broers bleef bezighouden, 's Anderen daags moest zij naar een tand arts, maar zij was zo zenuw achtig dat zij niet behandeld kon worden. Om half acht 's avonds rinkelde de telefoon in het bureau van de politie-afde- ling die met haar bewaking belast was: „Ze hebben me ge vonden, ze volgen mij," hijgde zij. „Ik sta in een telefooncel op de Boulevard....". Daarna werd de verbinding verbro ken. Khadija Bourequat is sedert- dien spoorloos. De politie vraagt zich af of zij inderdaad ontvoerd en mogelijk uit de weg geruimd is, of zij wars van alle problemen vrijwillig verdwenen is, dan wel of zij een laatste keer en wel drie weken voor het voorgenomen staatsbezoek van president Mitterrand aan Marokko de aandacht op het probleem van het verdwijnen van haar broers heeft willen vestigen. Siles Zuazo nieuwe president Bolivia LA PAZ Het parlement van Bolivia heeft gisteren Hernan Siles Zuazo gekozen tot pre sident van het land. Hij is leider van de cen trum-linkse coalitie. Siles Zuazo keert aan staande vrijdag uit ballingschap in de Peru aanse hoofdstad Lima terug naar zijn vader land en zal zondag worden ingezworen. Met zijn verkiezing heeft Bolivia weer een demo cratisch gekozen president nadat het leger twee jaar geleden de macht in handen nam en het parlement en de grondwettelijk geko zen regering naar huis toe stuurde. Het parle ment werd vorige week weer bijeen geroepen toen de militairen besloten de macht aan bur gers over te dragen omdat zij de steeds groter wordende economische en sociale problemen en de daaruit voortvloeiende arbeidsonrust niet de baas konden worden. VIER EEUWEN GREGORIAANSE KALENDER VATICAANSTAD Vier honderd jaar geleden gingen de rooms-katholieken op 4 ok tober naar bed en werden de volgende dag op 15 oktober wakker. Met dit blijkbaar alar merende verlies van tien da gen werd in 1582 de Gregori aanse kalender ingevoerd, ge noemd naar paus Gregorius de dertiende, die opdracht had gegeven tot deze historische wijziging. In een aantal landen werd die kalender snel inge voerd, maar bijvoorbeeld in de Sovjet-Unie heeft het gebruik van de nieuwe jaartelling tot 1917 op zich laten wachten. Hij wordt nu bijna overal ge bruikt, met als opmerkelijke uitzondering de Arabische lan den van het Midden-Oosten, die sinds de tijd van Moham med in het jaar 622 een kalen der gebruiken die gebaseerd is op de maansomlopen. Kalenders en aanpassingen kwamen al in de grijze oud heid voor, zelfs al eerder dan het jaar 4.236 voor Christus. Maar omdat men toen geen moderne instrumenten had, waren de berekeningen nooit erg precies. Vandaar dat paus Gregorius op advies van ster renkundigen de Juliaanse ka lender, in 45 vpor Christus in gevoerd door Julius Ceasar, afschafte. Hij deed dit niet zo zeer uit wetenschappelijk oog punt van nauwkeurigheid. Hij maakte zich meer zorgen om, de gevolgen van een niet pre cieze kalender voor de reli gieuze feesten zoals Pasen, dat elk jaar vroeger begon te val len. Ook de huige kalender is niet perfect. Zo zijn de maanden niet even lang en de kwarta len variëren van 90 tot 92 da gen. De data vallen elk jaar op een andere dag van de week. Maar het doorvoeren van nieuwe hervormingen zou zo'n beroering veroorzaken, dat men daar voorlopig nog niet toe zal overgaan. Droogte teistert Zuid-Afrika JOHANNESBURG Zuid- Afrika kampt sinds enige maanden met een droogte die als de ergste in dertig jaar wordt gezien. Gewassen verbranden en de veestapel wordt bedreig. In 35 districten is geheel of ge deeltelijk de noodtoestand afgekondigd. In sommige ge bieden is al in bijna negen maanden geen regen meer gevallen. Kuddes runderen moeten soms honderden ki lometers afleggen om nog enig voedsel te vinden. Arrestatie in moordzaak- Chiesa PALERMO In Reggio Calabria in het zuiden van Italië is gisteren een man gearresteerd die er van wordt verdacht mede de moordaanslag op generaal Alberto Dal- la Chiesa, de prefect van Palermo op Sicilië die op 3 september met zijn vrouw om het leven is gebracht, te hebben be raamd. De arrestant is Nicola Al- varo. Hij is 36 jaar en heeft een groot strafblad. Deense regering wil drastisch bezuinigen KOPENHAGEN De nieuwe conservatieve re gering van Denemarken zal volgende week voor stellen de inkömens voor de eerstvolgende vijf jaar te bevriezen en vergaan de bezuinigingen door te voeren op de sociale uit keringen. Volgens de voorstellen zullen de overheidsuitga ven in de komende twee jaar met 18 miljard gul den verlaagd moeten worden. Vliegtuigmaker Grunman overleden NEW YORK De Ame- rikaanse vlkiegtuigma- ker Leroy Grunman is begin deze week in Long Island overleden. Hij werd 87 jaar. Grunman, testpiloot tijdens de Eers te Wereldoorlog, begon een vliegtuigfabriek in een garage. Hij vond de vouwvleugel voor vlieg tuigen uit en zijn ontwer pen waren in de Tweede Wereldoorlog van door slaggevende betekenis in de strijd in het gebied van de Stille Oceaan. „Bankiers- look" Op de tweede dag van de Mi- laanse mode- week kwamen gisteren de iets minder bekende ontwerpers aan bod. Ook voor hen bleek te gel den dat eenvoud het kenmerk van het ware is. Voor de moderne vrouw introdu ceerde Fendi een geheel nieu- „look", de zogenaamde „bankiers-look": zakelijk, makke lijk en draagbaar (foto Missoni heeft er bij het ontwer pen van zijn col lectie rekening mee gehouden dat veel vrouwen de komende tijd met een wat minder goed ge vulde beurs de kledingzaak zul len binnenstap pen. Zijn kleuri- wollen mi- nijurkje kan ook als vest worden gedragen (foto (Vervolg van voorpagina) STOCKHOLM Het aantal buitenlandse onderzeeërs dat de Zweedse water binnendringt wordt steeds gro ter. Het geval met de Russische U-137, die vorig jaar aan de grond liep voor de marinebasis Karlskrona, groeide uit tot een internationaal incident. De Zweedse marine heeft dit jaar alleen al 50 berichten nage trokken over vreemde onderzeeers en heeft zelf negen van der gelijke incidenten gemeld. In 1981 werden slechts drie spione rende, buitenlandse onderzeeërs ontdekt. Volgens Zweedse defensiekringen willen de vreemde onder zeeërs de paraatheid van de Zweedse kustverdediging testen. Vrijwel alle bekende schendingen van Zweedse wateren zijn uitgevoerd door schepen van het Péct van Warschau. Er zijn Zweden die vrezen dat het toenemende aantal incidenten ertoe zal leiden, dat de Zweedse kustverdediging ernstig aan ge loofwaardigheid zal inboeten. „Maar wij hebben dan ook veel te weinig middelen", zegt admiraal Krister Kierkegaard, comman dant van de Zweedse zeestrijdkrachten in het Oostzeegebied. De Zweedse marine heeft onlangs een van haar laatste onderzee bootjagers, de Hallhnd, in de mottenballen gelegd, waardoor de onderzeebootbestrijding een gevoelige klap kreeg. Daarnaast be moeilijken de grillige bodem van het Zweedse schiereiland en de storingen die worden veroorzaakt door zoet water dat zich mengt met zilt zeewater het zoeken. De Zweden zelf lijken intussen genoeg te krijgen van hun „zachte aanpak" van vreemde schepen in hun wateren: op 1 juli 1983 wordt een nieuw beleid van kracht, waarmee het de over heid is toegestaan vreemde onderzeeërs die niet naar boven wil len komen door middel van explosieven daartoe te dwingen. In grote lijnen wordt dat beleid nu al gevolgd. Het risico voor de onderzeeërs, is dat zij tot zinken kunnen worden gebracht. Opnieuw leider Solidariteit in arrest WARSCHAU De 28-jarige Wladyslaw Frasyniuk, een van de leiders van de ge schorste vrije vakcentrale Soli dariteit in Polen, is in Wro claw door de politie gearres teerd- Naar de Poolse televisie gisteren bekend maakte stelt het parket een vooronderzoek in tegen Frasyniuk. Hij wordt ervan verdacht dat hij illegale betogingen heeft georgani seerd in Wroclaw die een aan zienlijke verstoring van de openbare orde inhielden. Frasyniuk leidde na de instel ling van de staat van beleg op 13 december vorig jaar samen met Zbigniew Bujak in War schau, Bogdan Lis in Gdansk en Wladyslaw Hardek in Kra- kau een coördineringscomité van de ondergrondse organisa tie van Solidariteit. Frasyniuk is vrachtwagenchauffeur en automonteur. Wroclaw, de stad waar Frasyniuk werk zaam was, was een van de ste den die het militair gezag in Warschau de meeste last be zorgde. Al eerder zijn er prominente leden van Solidariteit gearres teerd. Bij het Poolse parlement is een wetsontwerp ingediend dat neerkomt op een algeheel verbod van Solidariteit. LIBANESE VERZET CLAIMT AANSLAG OP ISRAËLISCHE BUS (Van onze correspondent Roger Simons) LONDEN Michael Fa- ;an (32), de werkloze ïuisschilder en behanger die in het wereldnieuws kwam door meerdere ma len Buckingham Palace binnen te dringen, werd gisteren door een rechter van de Londense Old Bai ley naar een streng be waakt psychiatrisch zie kenhuis van Liverpool ge stuurd. De rechter zei, dat dit géén veroordeling was. Zodra de artsen oordelen, dat hij genezen is, mag Fagan weer naar huis. het gerechtshof vindt het nodig, zowel in het belang van de gemeenschap als in dat van Fagan zelf, dat hij een [psychiatrische behandeling ondergaat. Zijn ziekelijke toe stand maakt van hem een po- ntieel gevaar voor veel per- tnen, onder wie in de eerste •laats de Britse koningin, 'agans advocaat zegt evenwel, Slag om Parijs gaat door PARIJS Ondanks felle kri tiek van niet alleen de opposi tie maar ook van eigen mede standers heeft de uit socialis ten en communisten bestaande Franse regering gisteren een wetsvoorstel aanvaard, dat het bestuur van de grote steden Parijs, Lyon en Marseille ing rijpend zal wijzigen. D|aarmee is de zogenoemde ,slag óm Pa rijs' in een nieuwe fase geko men. De kwestie begon in juni toen het kabinet als onderdeel van zijn decentralisatieplan aankondigde dat de twintig ar rondissementen van de hoofd stad zelfstandige raden zouden gaan kiezen en eigen burge meesters. Daardoor zou een eind komen aan de recht streeks gekozen gemeenteraad van Parijs die de burgemeester kiest. Algemeen werd het plan gezien als een poging om de positie van de huidige burge meester, de neo-gaullistische oppositieleider Jacques Chirac, te ondermijnen. Deze is een grootscheepse campagne be gonnen tegen het regerings project, dat hij hoogst onprak tisch, bureaucratisch en geld verslindend noemt. Het project is nu gehandhaafd, zij het dat Parijs nu op een lijn wordt ge steld met Lyon en Marseille. genomen. Het ging om het grootste machtsvertoon tot nu toe van het gehergroepeerde Libanese leger, dat tijdens de burgeroorlog van 19765/76 uit een was gevallen. De Libanese soldaten werden bijgestaan door Franse militairen van de internationale vredesmacht, maar die waren niet betrok ken bij de arrestaties. Libanese moslimleiders zeiden vorige week dat het Libanese leger in West-Beiroet in het wilde weg mensen arresteerde, vooral in de vluchtelingekampen Sabra en Chatila, waar half septem ber een bloedbad was aange richt. In deze kampen werd enkele grote voorraden wa pens aangetroffen. De leider van het „Libanese verzet" heeft de Libanese be volking opgeroepen met alle middelen tegen de Israëlische bezetter te strijden. Deze op roep werd gisterer in Libanese kranten gepubliceerd. Tevens stelde het „Libanese verzet- "zich verantwoordelijk voor de aanval op een legerbus af gelopen zondag, waarbijn zes Israëlische militairen werden gedood. Ook verklaarde het diverse acties tegen Israëlische troepen in Beiroet te hebben ondernomen. De Verenigde Staten gaan niet akkoord met de Israëlische op vatting dat eerst de Palestijnse guerrillastrijders Libanon moeten verlaten, voordat Is raël en Syrië tegelijkertijd hun troepen uit dat land terugtrek ken. Dit heeft de Israëlische radio gisteren bekend ge-' maakt, nadat de Amerikaanse afgezant Draper anderhalf uur met premier Begin en diens minister Sharon had gespro ken. dat zijn cliënt al enkele weken aan de beterende hand is. Hij praat niet meer zo onsamen hangend en is ook minder op vliegend. Volgens de advocaat zal hij over een maand of drie volkomen genezen zijn. Fagan heeft een erg beleefde brief geschreven naar de Britse ko ningin, om haar zijn excuses, aan te bieden voor zijn inbra ken in haar paleis, waarvoor hij overigens niet gestraft wordt. Eergisteren bekende Fagan in de Old Bailey, dat hij in Oost Londen een wagen gestolen had -de sleutel van die auto zat in het contact- om zijn vrouw, die er vandoor gegaan was, op te sporen. Ook hier voor wordt hij niet gestraft. De beschuldiging dat hij z'n veer tienjarige stiefzoon Dean Mar tin geslagen had, werd inge trokken omdat de jongen geen getuigenis wilde afleggen. Fagan was er niet bij, toen de rechter gistermorgen zijn be slissing openbaar maakte. De indringer van Buckingham Palace zat onder de rechtzaal in een cel. De rechter had hem uit de zaal gestuurd, omdat Fa gan daar weer een wilde bui kreeg. „Het zijn hier allemaal fascisten", riep hij. „Ze verdie nen levend verbrand te wor den". Op de openbare galerij zat Fagans moeder te huilen met de handen voor het gelaat. Kohl bezoekt Brussel De deze week beëi- digde Westduitse bondskanselier, Helmut Kohl, loopt met de Belgische minister van bui tenlandse zaken, Leo Tindemans, het gebouw van het Eu ropese Parlement in Brussel binnen. Gisteren sprak Kohl daar met Eu ropese parlementa riërs. Eerder op de dag had hij een ont moeting met leiders van de Europese christen democratische par tijen. In december houden de christen democraten een congres. Libanese soldaten voeren een groep mannen weg, die in het centrum van Beiroet waren opgepakt nadat gebleken was dat zij geen Identiteitsbewijzen hadden. Deze mannen werden elders in de Libanese hoofdstad aan een verhoor onderworpen. Zij die behoren tot een Palestijnse of links-Llbanese guerrillaorganisatie worden vastge houden. PAUS OP POOLSE MUNTEN zei Van Agt uit Arabische hoek begrepen te hebben. Ook liet Van Agt weten dat het er niet naar uitziet dat de Unifil- troepen nog lang in het Zuid- Libanon zullen verblijven. Op het hoofdkwartier van de VN is men bezorgd over de toene mende spanning met de Israë lische bezettingstroepen in dat gebied, aldus Van Agt. Het Libanese leger heeft giste ren in het centrum van West- Beiroet een groot aantal men sen gearresteerd en verborgen wapens en munitie in beslag MILAAN De Poolse regering heeft met een Italiaanse mun- tenmaker een contract afgesloten voor het slaan van gouden en zilveren munten, waarop de paus staat afgebeeld. De munten zullen worden uitgegeven als de paus weer een bezoek aan Po len brengt. Met de uitgifte van de munten hoopt de Poolse rege ring, zo wordt vermoed, westerse valuta aan te trekken. DEN HAAG BEIROET- /JERUZALEM Alle EG-landen en „een hoogst belangrijk Arabisch land" vinden dat het niet goed zou zijn om Israël te straf fen met sancties, naar, aanleiding van de massa moorden in de Palestijnse kampen Sabra en Chatila. Dit verklaarde minister Van Agt (Buitenlandse Zaken) gistermiddag te genover de vaste commis sie voor buitenlandse za ken van de Tweede Ka mer. Van Agt zei verder dat tijdens de' VN-vergadering in New York vorige week zijn collega van dat Arabische land hem waarschuwde dat sancties van de EG in Israël zal leiden tot het sluiten van de gelederen rond de regering-Begin. „Het versterkt in Israël het gevoel van iedereen is tegen ons" zo

Leidse Courant | 1982 | | pagina 11