FC Twente helpt Ajax Revanche PSV monsterwinst Keus voor prof liga op slecht moment Weer misdragingen van supporters MAANDAG 4 OKTOBER 1982 l '67 IN ALKMAAR SGEN INTER KMAAR AZ 67 is afgestapt van het plan thuiswedstrijd in de tweede ronde van het ropese toernooi van de bekerwinnaars tegen i ernazionale in het Olympisch Stadion te spe- „Doorslaggevend voor ons was", vertelde irzitter Arie Ligthart, „dat wij vonden dit. t te kunnen maken tegenover ons enthou- ite publiek". Het publiek vroeg ook met ndoeken om een wedstrijd in eigen huis. csten als „Cup-voetbal in Alkmaar" en „AZ irt in Alkmaar en niet in Amsterdam" spre- i duidelijke tal. Om enigszins op de hoogte te i van de mogelijkheden van AZ 67 had In- aazionale al vast assistent-trainer Arcadia aturi naar Alkmaar gestuurd. Venturi wilde afloop weinig vertellen van wat hij gezien Hij verborg zijn werkelijke gedachten in neenplaatsen. Dick Advocaat weer terug bij FC Den Haag? DEN HAAG Naar verwachting worden vanavond de onderhandelin gen tussen FC Den Haag en sponsor Daihatsu afgerond. Indien FC Den Haag zich dan vanaf wellicht komend weekeinde in shirtreclame kan hullen en extra pecunia beschikbaar heeft, kan worden gedacht aan versterking van de selectie. In eerste instantie wordt daarbij aan de defensie gedacht. In dat opzicht is Dick Advocaat van de Belgische tweedeklasser Berchem Sport, waar vier buitenlanders onder contract staan, een mogelijkheid voor de positie van libero. Als die transac tie rond zou komen, betekent dat voor de tweede keer een rentree van Ad vocaat bij FC Den Haag. Dick Advocaat. Derde geel Hovenkamp DEN HAAG Hugo Hovenkamp van AZ '67 kan een schorsing tege moet zien. Als enige eredivisiespe ler moest Hovenkamp dit weekein de zijn derde gele kaart in ont vangst nemen. Boeve (Ajax), Ruys (Fortuna S) en Kila (FC Twente) kregen hun tweede bestraffing. Donderdag buigt de tuchtcommssie van de KNVB zich tevens over een eventuele schorsing van Kraak (SC Amersfoort) en Kelderman (De Graafschap). Zij kregen dit week einde hun derde gele kaart. De twee gele kaarten van Wierenga (Veendam) zijn hem kwijtgeschol den, omdat deze speler een jaar lang niet bestraft is. Oud-voorzitter NEC overleden NIJMEGEN Zaterdagavond is de ex-voorzitter van NEC, drs H.J. Willemse (69) overle den. De heer Willemse kreeg tijdens het duel NEC-Haarlem in De Goffert een hartaanval. Hij werd onmiddellijk naar het Radboudziekenhuis in Nij megen overgebracht. Daar overleed hij in de loop van de avond. Willemse was van 30 augustus 1979 tot 1 juli 1981 al gemeen voorzitter van de Nij meegse club. Na de reorganisa tie was hij nog lid van de stichting sportclub "NEC. Te vens was hij erelid van de ver eniging. EINDHOVEN NAC heeft er voor moeten boe ten, dat PSV vorige woensdag door Dundee United uit het toernooi om de UEFA Cup is ge gooid. De Eindhovense ploeg revancheerde zich met een zege van 8-1 op de Bredase ploeg. PSV joeg uiterst fanatiek op iedere bal en opende de score al in de derde minuut via Koolhof. Dat Geels in de basisopstelling stond, was overigens een verrassing. Bij de war ming up kreeg Poortvliet last van een rugblessure. Daardoor kwam Thoresen op het middenveld terecht en in de aanval dus plaats vrij kwam voor Geels. In de eerste helft had PSV al leen nog rekening te houden met de getructe NAC-er Kotta. Hij liep zich echter voortdu rend vast in zijn soli. PSV dol de zijn tegenstander, die steeds wanhopiger afweermiddelen zocht. Koolhof schoot een vrije' trap hard in en Lokhoff vuur de raak na een pass van Tho resen. René van de Kerkhof, wiens broer Willy wegens een woensdag opgelopen blessure ontbrak, schoot de ruststand naar 4-0. Hierbij bleef het niet, want binnen een minuut na de her vatting kopte Thoresen de bal voorbij de opnieuw mistasten de Van der Meulen (door PSV uitgeleend aan NAC!). Huh produceerde PSV's zesde tref fer. Op dat moment vond trai ner Libregts het nuttig zijn jonge reservedoelman Hans Segers wat competitie-erva ring te laten opdoen. Hij haal de Doesburg naar de kant. De wissel irriteerde NAC duide lijk. Daardoor kon Segers zijn klasse bewijzen bij schoten van Waslander en Smits. Een solo van Waslander was hem echter te machtig. Thoresen en, Van de Kerkhof hadden aan de andere kant nog een keer succes. PSV - NAC 8-1 (4-0): 3. en 23. Kool hof 1-0 en 2-0, 28. Lokhoff 3-0. 32. René van de Kerkhof 4-0, 46. Thore sen 5-0. 69. Huh 6-0. 72. Waslander 6-1, 79. Thoresen 7-1, 83. Rene van de Kerkhof 8-1. Scheidsrechter: Keizer. Toeschouwers: 15.000. PSV: Doesburg (Segers); Van Aerle, Stevens, Brandts, Wildschut; Lok hoff. Huh, Thoresen; Koolhof (Kos ter), Geels, René van de Kerkhof. NAC: Van der Meulen; Kriinen^ Kraay, Joore, De Kroon; Smits, Was lander, Kotta; Van der Laar, Van der Borgt, De Schepper. ISCHEDE Nog niet leel bekomen van de inning in de laatste intig minuten, gaf ook iner Aad de Mos van ax het grif toe. Ajax had zwaardere oppositie ge- eend in de per traditie h als heel lastig te boek ande uitwedstrijd tegen 1 Twente (1-2). „Ik had rwacht dat FC Twente ier gebruik zou maken a de vermoeidheid bij ix, nadat we woensdag ook in mentaal opzicht se dreun van Celtic )ben gehad. Ik was er- ri uitgegaan, dat Twente zou spelen, als het nu de laatste twintig minu- heeft gedaan, zeker "]dat we al na een half Irtje ook Sören Lerby |g eens moesten missen". I aanvoerder van Ajax moest toen wegens klachten aan Ie en enkel laten vervangen r Gerald Vanenburg, die rmee toch zijn opwachting ht maken nadat De Mos aanvankelijk beter had ge- eeld hem op de bank te n beginnen. Gezeten naast an Cruijff, die met dezelf- soort kwetsuren als Lerby tijdig speelbaar gestoomd worden. Aad de Mos, die ontbrekende duo bij de af had vervangen door Keje enaar en Marco van Bas- „Tegen NEC had ik het irdeel gezien van het spelen t twee spitsen in het cen- fn. Bovendien geeft Van iten aan, dat hij langzamer- nd moet komen. En dan zijn Idstrijden als deze, kort voor j na een Europa-Cupwed- ijd, bij uitstek geschikt om jn een kans te geven", jt Jesper Olsen als vrije man (ter het tweetal, koos Ajax delijk voor een behoudende jelwijze. Niet onbegrijpelijk Uurlijk, gezien de vermoei den van woensdag en de jorische cijfers, die uitwe- j dat een bezoek aan het kman Stadion de laatste ja- l nooit een plezierig uitstap- Ivas geweest. In de laatste* I seizoenen greep FC Twen- (jp eigen veld liefst zeven ften tegen de hoofdstedelin- die de laatste drie jaar in het geheel met lege den bleven staan. droge der logisch was het, dat Twente zich het spelletje de bezoekers simpel liet ingen. Wie verwacht had de ploeg van Rob Groener eus de opponent zou be en, kwam bedrogen uit. thuisclub nam aldra het tempo van de Amster- mers over, waardoor zich e eerste helft een allesbe- ze boeiend kijkspel ontwik te. De opmerkelijk geringe endrang bij de gastheren, |in het geheel niet bleken te pffen dat dit Ajax, gezien zware ontmoeting met Cel- jeen te kloppen tegenstan- was, was opmerkelijk ge-, Je moet zich in die fase Ijasheerlijk hebben gevoeld. I mocht ie\i bepalen wan- Jr het rustperiodes wenste ||e lassen, en dat waren er 1 wat, zodat de 16.500 toe- |>uwers zich met de minuut begonnen te vervelen. |at Jesper Olsen al tot twee p toe had aangetoond, dat jdefensie van de thuisclub zo betrouwbaar was, jjbg hij steun van zijn land- loot Jan Mölby, die het ove rigens trof dat Aad Kila hem regelmatig liet lopen. Mölby moest tweemaal zijn meerdere erkennen in Theo Snelders, die zich prima bleek te hebben hersteld van zijn matige optre den van een week eerder te gen Go Ahead. Het Deense duo had in de 24e minuut ech ter wel succes. Olsen mocht tot tweemaal toe zowel Jan van Gestel als Fred Rutten en Martin Koopman in de luren leggen en Jan Mölby kon ge bruik maken van de ruimte, die Kila hem bood. Het harde schot van de laatste Deens aanwinst van Ajax werd door Snelders nog wel gekeerd, maar in de rebound kon Mar co van Basten simpel intikken: 0-1. Voet In de eerstevolgende aanval was het al bijna 0-2 geweest ook, maar Wim Kieft strandde op de uitgestoken voet van Snelders, na fraai voorberei dend werk van Van Basten en Mölby. Met uitzondering van de gele kaart, die arbiter Piet Bosman aan Aad Kila offreer de omdat de Enschedeër meende te moeten blijven doorgaan met het maken van aanmerkingen op de leiding, gebeurde er voor rust niets meer, waarover de klanten op de goedbezette tribunes zich konden opwinden. In de pauze bleef bij Twente Evert Bleuming in de kleedka mer achter. Zijn vervanger Billy Ashcroft bewees later in de tweede helft welke moge lijkheden er voor FC Twente waren geweest, wanneer hij van meet af aan, samen met Ferdi Rohde, in het elftal had mogen opdraven en Twente niet zozeer op uitvallen had gemikt, maar van de eigen mogelijkheden was uitgegaan. Voor FC Twente ging de situa tie er echter nog veel donker der uitzien toen dezelfde Mole naar zeven minuten na de her vatting eenvoudig langs Fred Rutten en Rini Piasmans kon glippen, om de bal vervolgens op maat klaar te leggen voor Wim Kieft, die alleen zijn schoen nog maar tegen het leer hoefde te zetten: 0-2. Pas toen besefte FC Twente eindelijk, dat het slechts met agressief voetbal enige kans tegen Ajax zou hebben. Mi chael Birkendal, onderdeel van een labiel middenveld, kogelde via Dick Schoenaker steenhard over, René Roord tikte in goede positie tegen Piet Schrijvers op en in de herkansing knalde Aad Kila via een Ajacied voor een vrij wel leeg doel over. Halverwe ge de tweede helft was er in de laatste twintig minuten nog slechts sprake van eenrich tingsverkeer. En toen Ferdi Rohde na een vrije trap van Koopman een kopbal van Bil ly Ashcroft met het hoofd ver lengde en Schrijvers kansloos was (1-2), sloeg de vlam zelfs volledig, in de pan. Jan Mölby schopte en sloeg Aad Kila te gen de vlakte en de Enschede- se middenvelder haalde, met al geel op zak, zijn gram op Vanenburg, maar Bosman be strafte het tweetal niet. Rohde kopte een prima voorzet van Jan van Gestel in, maar Schrijvers sloeg de bal fabu leus buiten de palen. WILLEM PFEIFFER FC Twente-Ajax 1-2 (0-1). 24. Van Basten 0-1, 52. Kieft 0-2, 70. Rohde 1-2,. Scheidsrechter: Bosman. Toe schouwers: 16.500. Gele kaarten: Kila (Twente) en Boeve (Ajax). FC Twente: Snelders; Koopman, Rutten. Dilling, Van Gestel; Birkedal, Kila, Roord; Bleuming (Ashcroft), Rohde, Piasmans. Ajax: Schrijvers; Molenaar, Van Veen, Ophof, Boeve; Schoenaker, Malby, Lerby (Vanenburg); Van Bas ten (Van 't Schip), Kieft, Olsen. De riante kans van Martin Koopman om FC Twen te op 2-2 te brengen. Zijn kopbal ein digt boven i doelman Schrijvers op de lat. MET Inter Milan en Spartak Moskou als tegenstanders voor de laatste twee Nederlandse clubs in de Europa Cuptoernooi en lijkt de vaderlandse inbreng op het internationale podium na de tweede ronde uitgespeeld. Waar de huidige lijstaan voerders Ajax en PSV vorige week werden uitgeschakeld kan toch nauwelijks worden verwacht dat het afgeschminkte AZ '67 en het eveneens afgeroomde Haarlem het zullen klaarspelen nóg een ronde te overleven. Als de prognoses inderdaad worden bewaarheid is Neder land nog sneller van het toneel verdwenen dan vorig jaar. Toen slaagde Feyenoord er nog in twee ronden in het UEFA-toernooi te overleven om vervolgens te sneuvelen te gen het toch waarlijk niet grootse Radnicki Nis. BETEKENEN de nederlagen van vooral Ajax en PSV in ie der geval sportieve dreunen van jewelste voor het internatio naal toch al zo gekelderde Nederlandse voetbal, de uitscha keling van beide koplopers kost beide clubs ook vele tonnen. Bedragen, die weliswaar niet in hun totaliteit op de begroting waren opgenomen - daarvoor is de voetballerij te onzeker - maar waarop voor een (groot) deel toch wel was gerekend om de eigen dure huishouding goed draaiend te houden en als wisselgeld te beschouwen voor eventuele tegenslagen. Die eigen huishouding zal mede draaiend moeten worden gehouden door nu, eerder en meer dan bij een geprolongeerd Europees seizoen, op vriendschappelijke basis duels af te werken. Echter op een minder aantrekkelijke financiële ba sis dan voorheen, want tegenvallende prestaties worden on middellijk betaald met lagere vergoedingen. EeN andere konsekwentie van het falende optreden van vooral Ajax en PSV aan het Europese front is de terugval van Nederland op de lijst van deelnemers aan het UEFA Cuptoernooi. Nederland verzamelde in de eerste ronde van de drie Europa Cuptoernooien slechts acht punten, drie van AZ '67, drie van Haarlem, één van Ajax en één van PSV. Ons land is daarmee op de voetballijst afgezakt naar de vijf de plaats en moet zelfs trachten te voorkomen dat een plaats bij de eerste acht voetbalnaties wordt prijs gegeven. Want dan kan Nederland in het seizoen 84-85 slechts twee teams inschrijven voor het UEFA Cuptoernooi. Een weinig opwekkend beeld derhalve en de beslissing van Ajax en AZ '67 om uit de Federatie Betaald voetbal Organisa ties (FBO) te stappen had daarom niet op een slechter mo ment kunneh komen. Juist op een ogenblik dat de één wordt uitgeschakeld en de ander op uiterst povere wijze een ronde overleeft kondigen beide clubs een profliga aan, een afdeling van „selecte" teams, waarvoor het publiek en de sponsors wel zouden moeten staan trappelen. Dat is nog zeer de vraag. Ook in de toptijd van AZ '67 was de publieke belangstelling voor die club bedroevend (mede reden waarom Molenaar zo veel geld terug wilde hebben) en vóór de rentree van Johan Cruijff was het bij Ajax al niet veel beter. Cruijff houdt het mogelijk na dit jaar nog één sei zoen vol en dan zal de zo veel geroemde jeugd het bij Ajax alleen moeten doen. En of dat allemaal lukt in zo'n door de twee Noordhollandse clubs gepropageerde aparte liga is maar de vraag. Een discutabele stap derhalve. Waarbij de solidari teit van Ajax en AZ '67 met de andere FBO-leden nog maar even buiten beschouwing wordt gelaten. EINDHOVEN/ENSCHE DE De politie van Eindhoven en Enschede heeft zaterdagavond weer in actie moeten komen bij rellen met supporters. Voor en na de wedstrijd FC Twente - Ajax in totaal 18 sup porters aangehouden, omdat ze zich hadden misdragen. Hier van zijn er 13 na verhoor heengezonden, vijf zijn in ver zekerde bewaring gesteld. Twee 17-jarige jongens uit Hengelo bewerkten na afloop van de wedstrijd bij het Diek- manstadion een supporter zo danig met fietskettingen en een bierfles dat de man in een ziekenhuis in Enschede moest worden opgenomen. De aan leiding tot deze mishandeling, was een afgepakt petje. Op het NS-station in Enschede werd een supporter aangehouden nadat hij een beambte van de spoorwegpolitie met een 70 cm lange stiletto had bedreigd. Na verhoor door de politie werd de man naar huis gestuurd. In de uren voor de wedstrijd hield de politie in de binnen stad van Enschede twaalf Ajax-supporters aan die zich schuldig hadden gemaakt aan winkeldiefstallen. Drie van hen zijn ingesloten. De overige negen zijn na verhoor vrijgela ten. De Eindhovense politie hield voor, tijdens en na PSV-NAC elf suppporters aan. Twee an deren die de politie ook wilde vastnemen slaagden er in te ontsnappen, nadat ze door een grote groep supporters waren ontzet. Het merendeel van de supporters is aangehouden we gens vernielingen, mishande lingen en het uitlokken van vechtpartijen. Een verdachte werd aangehouden nadat hij vergeefs had getracht een poli tieman een geladen pistool te ontnemen. De verdachten zijn na verhoor in afwachting van hun berechting op vrije voeten gesteld.

Leidse Courant | 1982 | | pagina 9