De Graaf zet Y D- akkoord op losse schroeven Neem Hollandse winters niet langer voor lief i Recordvangst garnalen leidt ot doordraaien Informateur mr. Scholten ontvangt fractieleiders Ook Brinkhorst stapt jp als D'66-Jeider lts: Slechts 20.000 mensen bij vreedzame demonstratie tegen Kalkarcentrale Grieks schip vroeg assistentie politie Indische Nederlanders uit Glodokgevangenis voelt zich vergeten weer ""Binnenland" LEIDSE COURANT MAANDAG 4 OKTOBER 1982 PAGINA 5 Verzetsman fom Rot overleden ■Ve ^■AMSTERDAM In Amsterdam is gis- H teren op 72-jarige leeftijd de verzets- nan Tom Rot overleden. Rot was sinds Ie jaren dertig actief in anti-nazi-orga- lisaties. In 1942 werd hij door de Duit- ers ter dood veroordeeld, maar door en administratieve fout kwam hij in oncentratiekamp Buchenwald terecht, fa de oorlog was hij een van de oprich- ers van het blad ,,De vlam". Na de orlog was hij onder meer betrokken tij de oprichting van Henriëtte-Roland- folst-stichting en het Simon Wiesent- al-fonds, bestuurslid van de vereni- ing van ex-politieke gevangenen en lede-organisator van het monument oor de Februaristaking (De dokwer- er). Schot verlost hond uit lijden EINDHOVEN Een Eindhovense politie man heeft het afgelo pen weekeinde een zwaar gewonde hond met een pistoolschot uit zijn lijden verlost. Het dier was bij het opjagen van een koniin in de „maiskneuzer'terecht gekomen. Dat is een machine waarmee mais geoogst wordt. Voordat die machine kon stop pen waren zijn twee achterpoten en een halve voorpoot afge rukt. Kerncentrale 100.000 uur in bedrijf ARNHEM De kerncentrale in Dodewaard is sinds de inge bruikneming in 1968 100.000 uur in bedrijf geweest. Dat be tekent dat de centrale 80% van de tijd stroom heeft geleverd. Dodewaard is daarmee één van de weinige lichtwaterre actoren die zo'n hoog aantal bedrijfsuren heeft gehaald. Vaak moet een kerncentrale worden stilgelegd in verband met reparaties of andere werkzaamheden. In totaal is ruim vijf miljard kilowattuur geproduceerd. Dorpje Pey wil naam behouden ECHT Zo 'n 500 bewoners van het Limburgse kerk- dorpje Pey zijn zaterdag in een ludieke optocht naar het gemeentehuis van Echt getrokken om aan te drin gen op behoud van de naam Pey op de borden. Pey is één van de vijf kerkdorpen van de gemeente Echt. Toen het enige jaren gele den aaneensmold met de bebouwde kom van Echt werden de plaatsnaambor den met „Pey" verwijderd. De dorpsbewoners ervaren dat als een aanslag op hun identiteit. Boze klant jaagt prostituees water in UTRECHT De Utrechtse politie heeft zaterdagnacht twee prostituees uit de Vecht moeten vissen. De vrouwen, die in de Utrechtse rosse buurt op een woonboot het oudste beroep ter wereld uitoefenden, waren het water ingedoken om zich een woedende klant van het lijf te houden. Een 20- jarige Utrechtenaar was stam pei gaan maken, vermoedelijk omdat hij het tarief te hoog vond. Na een dik half uur kwam de sterke arm om de vrouwen op het droge te hel pen. De Utrechtenaar is aan gehouden. Nederlander kocht in 1981 voor f 100 aan cosmetica DEN HAAG Het vorige jaar is door de Nederlander voor gemiddeld ongeveer honderd gulden aan parfu merieën. cosmetica en toile tartikelen gekocht. Daarvan werd voor dertien gulden ge kocht in een parfumeriespe ciaalzaak. Dat blijkt uit een onderzoek van het Econo misch Instituut voor het Mid den- en Kleinbedrijf (EIM). Ook is gebleken dat de he- rencosmetica het snelst groei end onderdeel is. Daarbij gaat met name om bad- en scheerartikelen. (Van onze sociaal- economische redactie) )EN HAAG Minister )e Graaf (Sociale Zaken) leeft ernstige problemen iet het vorige week tus- en vakbonden en de di- ectie van het warenhuis- oncern Vroom en Drees- mann bereikte cao-ak koord. De bewindsman vraagt zich af of hij wel kan meewerken aan de opzet dat 950 oudere werknemers van V D worden ontslagen en ver vangen worden door 250 jongeren. Volgens De Graaf is het ak koord op dit punt strijdig met de richtlijnen voor het ontslag. „Ik betwijfel of ik hieraan wel kan meewerken", verklaarde hij voor de radio. De bewinds man juicht de principes van het akkoord: arbeidstijdverko- ring in ruil voor inlevering van loon en banengaranties voor jonge werklozen, wel toe. Minister De Graaf verklaarde in hetzelfde radio-programma dat nog deze maand met de so ciale partners gesproken zal moeten worden over het vol gend jaar te voeren beleid. De minister vindt het verstandi ger als een nieuw kabinet dat gesprek zou voeren, maar ge zien de noodzaak van het tref fen van fiscale maatregelen voor volgend jaar, kan een dergelijk overleg niet langer worden uitgesteld dan tot half oktober. „Is er dan nog geen volwaardig nieuw kabinet, dan zullen wij als demissionair interimkabinet werkgevers en werkpemers voor een gesprek hierover uitnodigen", aldus minister De Graaf. Jl BRESKENS De Zeeuwse garnalenvissers brengen n momenteel zulke overvloedige vangsten aan de wal, rt dat er dagelijks vele tonnen garnalen op de veilingen n worden doorgedraaid. De aanvoer van garnalen is in ie afgelopen twintig tot vijfentwintig jaar nog nooit zo 5 jroot geweest, menen de vissers. Nu wreekt zich duide lijk het grote tekort aan garnalenpellerijen, zegt voor- fitter P. de Baare van de vissersvereniging Ons Belang jit Breskens. )ns Belang dringt al jaren aan op meer pellerijen, omdat dan in 'n ijden van grote aanvoer voorraden ingevroren kunnen worden, a' todat de consument ook in de aanvoerloze maanden (acht van 3/3 ie twaalf) voor een redelijke prijs garnalen kunnen eten. De f5 /rote aanvoer van garnalen levert de consument nu bijna geen f voordelen op. t)e garnaal is namelijk gebonden aan een mini- num prijs van 2,13 gulden voor grote en 1,80 gulden voor kleine [arnalen. Wordt die prijs op de veiling niet gehaald, dan wordt ie partij doorgedraaid en krijgt de garnalenvisser uit het garna- [enfonds een uitkering. De doorgedraaide partijen worden afge voerd naar vismeelfabrieken. De grote vangsten komen volgens De Baare voort pit het warme weer van deze zomer, waardoor het zeewater een voor garnalen leer groeizame temperatuur heeft bereikt. Daar komt nog bij, jat de stand van de kabeljauw en de wijting door de toenemen- je haringstand is teruggelopen, waardoor er veel minder garna len als voedselbron voor de kabeljauw en de wijting hebben ge diend. rereb'66-fractieleider Laurens Jan Brinkhorst praat hier op ie zaterdag gehouden Adviesraad met het Kamerlid Waarten Engwirda (r). Brinkhorst stapt waarschijnlijk op ils fractieleider én Kamerlid. Hij is bezig met banen in Érussel en de VS. )EN HAAG Na Jan Terlouw overweegt nu ook aurens Jan Brinkhorst het leiderschap van de D'66- ractie aan de wilgen te hangen. Hij zou bezig zijn met >anen in Amerika en in Brussel. Na de kabinetsforma- ie zou hij zich terug willen trekken uit de actieve poli- iek. )mdat de terugkeer in de Kamer van Terlouw, die het leider- :hap een maand geleden aan Brinkhorst overdroeg, nog zeer nzeker is, zou één van de andere fractieleden D'66 moeten gaan an voeren. De namen worden genoemd van Ineke Lambers, taatssecretaris van milieu, en de financieel specialist van D'66, laarten Engwirda. Op het najaarscongres van D'66 komt de anwijzing van een nieuwe politieke leider aan de orde. Naast e Kamerfractie krijgt de partij ook een nieuwe voorzitter, nu e huidige, Jan van Berkom, volgens D'66 „om persoonlijke re- enen" besloten heeft zijn functie neer te leggen. Nederlander eet goedkoper vlees )EN HAAG De Nederlandse consument is er vorig jaar toe vergegaan om meer goedkoper vlees te eten. Daarvoor werd et duurdere rundvlees vervangen door het goedkopere var ensvlees. Dat staat in het verslag over 1981 van het bedrijf- chap slagersbedrijf. 'er hoofd van de bevolking werd vorig jaar 51 kilo vlees veror- terd. Er kwamen 146 slagerijen bij; momenteel zijn ruim 19.000 flensen in deze branche werkzaam. Toch werkt slechts e e n op le vijf slagerijen met een positief financieel resultaat. De slagers lagen over het niet tijdig aanpassen van de consumentenprijs in de sterk gestegen inkoopprijs. Zo'n 20.000 mensen demonstreerden zaterdag tegen de snelle kweekreactor in het Westduitse Kalkar. Op de achtergrond de omstreden kerncentrale. KALKAR De (vreedza me) demonstratie tegen de snelle kweekreactor in het Westduitse Kalkar, even over de grens met Nederland, heeft niet de verwachte 40.000-50.000 deelnemers getrokken, maar, naar een schatting van de politie, slechts 20.000. En dat ondanks de installatie tot bondskanse lier van de als pleitbezor ger van kernenergie be kendstaande christen-de mocraat Helmut Kohl. Volgens sommige sprekers maakte dat de demonstra tie „extra belangrijk". De demonstatie kwam rond één uur op gang, drie uur later dan de bedoeling was. Het po- litiecordon werd enkele keren doorbroken door een harde kern van actievoerders, die de politie bij de metershoge hek ken rond de centrale bestookte met stalen kogels. Antwoord van de sterke arm:waterka- nonnen met CN-traangas. De laatste actievoerders vertrok ken tegen acht uur uit Kalkar. Vier agenten raakten lichtge wond. Er werden 18 mensen aangehouden, omdat ze „ver boden" voorwerpen als kettin gen of stangen bij zich hadden. Aan de demonstratie namen behalve Westduitsers ook en kele duizenden Nederlanders en Belgen deel. Samen trok ken ze naar het terrein van de kweekreactor, een internatio naal project dat nu al zeven miljard gulden heeft gekost. Dat is ruim drie keer zoveel als verwacht werd. De actie voerders willen dat de betrok ken regeringen ook Neder land neemt voor 15% deel in Kalkar niet alleen uit fi nanciële overwegingen maar ook uit veiligheids-overwegin gen afzien van dit kern-ener gieproject. De minister van Binnenlandse Zaken van de Duitse deelstaat Nordrhein-Westfalen sprak tij dens een persconferentie over een „grote massa van vreedza me demonstranten". Onder hen zou zich echter een harde kern van zo'n 300 „crimine len" bevinden. „We wilden voorkomen, dat door een extra hard optreden tegen de crimi nelen de grote massa van vreedzame demonstranten zich tegen de politie zou ke ren", aldus de bewindsman. Daarom werd ervan afgezien de belangrijkste raddraaiers te arresteren. Zij bestookten de politie met stalen kogels, dakpannen, mo- lotow-cocktails en stenen. De politie controleerde de demon stranten in de loop van de dag op verboden voorwerpen, ter wijl ook filmopnamen werden gemaakt. Veel demonstranten bedekten daarom hun gezicht met capuchons of maskers. De autoriteiten wilden niet zeg gen hoeveel agenten ze op de been hadden gebracht. Vol gens schattingen zouden het er 5000-8000 zijn. Ook de voorlichtings- en de propagandatent van het vrouwenvredeskamp in Soest werden vernield Vernielers vrouwenvredeskamp waren uit op „rotzooi schoppen" SOEST De ongeveer twintig jongelui van 16 tot 25 jaar, die gisteren zijn aangehouden op verdenking van het plegen van vernielingen in het vrouwenvredeskamp bij vliegbasis Soester- berg, wilden niets anders dan „rotzooi trappen". Daar zijn ze overigens uitstekend in geslaagd, want behalve de vergadertent en de slaaptent, werden een caravan en enkele fietsen ernstig beschadigd. Twee dames werden gewond door glasscherven, van wie een ernstig. De politie kwam de jongens op het spoor in het ziekenhuis, waar twee van hen zich voor lichte verwondingen lieten behandelen. Vijftig tot zestig mannen en vrouwen hebben zaterdag op initia tief van het Vrouwen Vredeskamp Valkenburg een demonstra tieve tocht gehouden naar het vliegkamp Valkenburg. Daar werd de officier van de wacht een petitie en een vredesboom aangeboden. In de petitie maken de vrouwen hun verontrusting kenbaar over het positieve advies om de Orion van nucleair wa pentuig te voorzien. ADVERTENTIE HUURDERS VAN NEDERLAND De overheid geeft subsidie op de isolatie van huurwoningen. Haal deze brochure op postkantoor of genieentehuis. En bekijk wat isolatie u aan stookkosten kan besparen en hoe u dat aan moet kaarten! (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Informateur mr. W. Scholten is van ochtend al vroeg aan het werk gegaan. Al om 9.00 uur ontving hij CDA-fractieleider Lubbers voor een eerste gesprek. Deze werd gevolgd door de leiders van VVD, D'66 en PvdA, de heren Nijpels, Brinkhorst en Den Uyl. De laatste gaf dit weekend onomwonden lucht aan zijn verba zing over de benoeming van mr. Scholten door de koningin, die zoals gemeld plaatsvond tegen de meerderheid van de politieke adviezen in. Den Uyl wees er op dat het staatshoofd onschend baar is en dus voor deze daad niet ter verantwoording geroepen kan worden. Maar wie straks premier wordt kan dat wel en die heeft nog heel wat over deze benoeming uit te leggen, zo stelde Den Uyl. Gevraagd naar de kansen van het mislukken van een poging een CDA/VVD-kabinet te formeren, zei PvdA-leider Den Uyl voor de Vara-radio dat de politieke wil van het CDA om met de PvdA samen te werken „op exact nul kan worden geschat" Het CDA heeft zich er in deze formatie tot nog toe veel te gemakke lijk vanaf gemaakt, aldus Den Uyl. Ook de opmerking van premier Van Agt, eind vorige week ge maakt in New York, dat aan actieve voorbereiding tot de plaat sing van de nieuwe kernwapens niet valt te ontkomen, moet volgens Den Uyl als een poging worden uitgelegd de PvdA uit de regering te houden. „Ik zie niet hoe het CDA zich nog zal kunnen ontworstelen aan de VVD die het als politieke rust plaats heeft gekozenaldus Den Uyl, die daaraan toevoegde het zeker geen ramp te vinden voor de PvdA als zij niet zou mogen meeregeren. Bukman CDA-voorzitter Bukman heeft het verwijt van Den Uyl zondag voor de Avro-radio afgewezen. Volgens Bukman is er heel se rieus door zijn partij gewerkt in de eerste fase van de formatie. Bukman wees ook kritiek van twee CDA'ers van de hand dat de partij geen mogelijkheden meer zou bieden voor het uiten van afwijkende meningen, zoals CDA-minister De Boer vrijdag nog betoogde, of een onrechtvaarig sociaal-economisch beleid zou voorstaan, zoals het ex-kamerlid Hanny van Leeuwen zaterdag stelde. Bukman waarschuwde tegen aparte groepsvorming bin nen het CDA. Die is niet nodig omdat meningsverschillen alle kansen krijgen maar ook gevaarlijk, omdat zij de openheid juist tegenwerkt, aldus de CDA-voorzitter Mevrouw Van Leeuwen had verklaard uit zorg voor de zwak- sten weer actief in de politiek te worden. „Ik weet op het gebied van de sociale zekerheid niet meer wat ik aan de christen-demo cratie heb. De discussie over een voorbehoud dat ik heb ge maakt. wordt ontlopen. Dat zegt mij genoeg over de snode plan nen die hier en daar in het CDA worden gemaakt", aldus mevr Van Leeuwen. Ze zei dat haar plan weer actief in de politiek te worden was ontstaan „op de avond dat ik licht onpasselijk ben geworden van meneer Van der Stee". (Deze had verklaard licht onpasselijk te zijn van de kritiek van de vakbeweging op de be vriezing van ambtenarensalarissen en uitkeringen in 1983). Mi nister De Boer, evenals mevrouw Van Leeuwen afkomstig uit de AR, had het CDA behoudzucht verweten en gewaarschuwd voor een verdere teruggang van de partij als aan de huidige koers wordt vastgehouden. Ook had hij verklaard dat de partij haar critici monddood wil maken. AMSTERDAM De Rijkspolitie te water heeft van nacht niet hoeven in te grijpen aan boord van het Griekse schip Elena, waar problemen met de beman ning waren ontstaan. De kapitein heeft laten weten dat de problemen waren opgelost en dat hij geen behoefte had aan verdere assistentie. Over de aard van de moei lijkheden is niets bekend gemaakt. Na verzoek om bijstand van de kapitein van het schip was gis teravond een helikopter naar het schip gestuurd, dat zich toen bij Hoek van Holland buiten de territoriale wateren bevond. Ook het marineschip van de wacht, de Kortenaer, voer naar het Griekse schip. De Rijkspolitie besloot echter niet aan boord van de Elena te gaan. na een verzoek hiertoe van de Griekse ambassadeur. Deze had contact gehad met de Elena, waarbij was gebleken dat de situatie aan boord verbeterd was. Wel bleven een vliegtuig van de rijkspolitie en de Kortenaer in de buurt van de Elena. ROTTERDAM Voor sommigen was het de eerste maal dat ze elkaar weer terug zagen, zaterdagmiddag in Restaurant Engels in Rotterdam, waar zo'n honderd Indische Nederlanders bij el kaar kwamen die in de oorlogsjaren gevangen hadden gezeten in de Glodokgevangenis in het voormalig Nederlands Oost-In- dië. Het aantal geïnterneerden was toen 350, waarvan er 80 stierven in gevangenschap. Voor het grootste gedeelte waren het jonge jongens, oudere scho lieren nog. toen ze werden opgepakt omdat ze zich niet wilden onderwerpen aan het Japans gezag. Erik Soute was hun leider toen en hij was het nu nog mm of meer want hij had deze reü nie, die voor een groot deel het karakter van een herdenking had, georganiseerd. In een herdenkingsrede gewaagde hij van de vele doden die er gevallen zijn voor Nederland, uit vaderlandsliefde. „Het liet een stigma in onze zielen achter. Wat triest dat het tevergeefs lijkt te zijn gedaan, want er is niets voor de slachtoffers gedaan. Deze groep behoort nog steeds tot de vergetenen". Veel bewolking DE BILT Vanmorgen lag boven de Ierse Zee een depres sie, die in Engeland en Noord west-Frankrijk regen veroor zaakte. Dit lagedrukgebied koerst in onze richting en wordt morgen boven onze om geving verwacht, zodat er dan veel bewolking zal zijn en af en toe regen. Op de nadering van de depressie neemt de wind eerst toe uit het zuiden, later neemt deze weer af en waait dan uit uiteenlopende richtingen. De minimumtem peratuur wordt ongeveer 11, de middagtemperatuur om streeks 16 graden. Het is nu nog het warmtst in de landen rond de Middellandse Zee, waar het kwik 's middags op veel plaatsen tot rond de 25 graden stijgt. Op iets langere termijn ziet het er naar uit, dat het in Spanje wat koeler zal worden, omdat eerder ge noemde depressie daar dan een noordelijke wind zal ver oorzaken. In Italië en op de Balkan blijft het nog vrij warm, maar in die gebieden is wel kans op een regen- of on weersbui. Athene I bew 24 18 5 it Barcelona onbew 25 14 0 n Berliin onbew 20 6 0 it Bordeau* geh bew. 19 8 0 it Frankfort geh bew 18 11 0 rt Geneve misi 18 11 -- n Helsinki geh bew. 14 7 0 n Innsbruck rw bew. 20 11 On Klagenfurt h bew 20 8 0 n Kopenhagen h bew 17 11 O n

Leidse Courant | 1982 | | pagina 5