jaarszonnet je koestert jDrie Oktoberfeest fOpenbaar vervoer aangepast La openstelling Zegerbaan ■na STAD leidse courant MAANDAG 4 OKTOBER 1982 pagina 3 OVERWELDIGENDE BELANGSTELLING VOOR TAPTOE IIDEN Feestvierend iden mag zich vandaag rheugen in een stralend ijaarszonnnetje. Dat uit- itekende weer zorgde er illicht voor, dat er meer lensen de reveille op het irdes van het stadhuis lijwoonden dan in voor- HUJgaande jaren. Korte tijd BBfater verdrongen de Lei la» denaars zich al bij het 1111 Waaggebouw voor de tra- ditionele uitdeling van het haring en wittebrood, ter- Ivijl het ook behoorlijk was in het Van der Werfpark waar koraalmu- nfeiek ten gehore werd ge- het bracht. Alles duidt erop, ra-dat het Drie Oktober 1. 2 feest van 1982 een groot een succes zal worden. Ook de i|en start van feest, de traditio- H^nele taptoe, lijkt met de gaat jaren minder rumoerig te der-gorden. De politie moest ant- zaterdagavond weliswaar één keer krachtdadig op- adl° treden tegen een groep baldadige jongelui, maar bleef het betrek- rustig in de stad. roekr - Het merendeel van de —^"feestvierders beperkte zich tot het bekijken van de taptoe, het beluisteren T—'van het traditionele con- f SÜcert van K&G en een be- lek aan de kermis. Hèt grote verschil met vorig r was het weer. De opening |van het feest werd in 1981 ■verstoord door een flinke re genbui. Zaterdag bleef het droog en was ook de tempera tuur zeer aangenaam, zodat de vele schaars geklede majoret tes het einde van de taptoe niet klappertandend hoefden te besluiten. De bonte optocht van muziekkorpsen, vereni gingen en andere deelnemers, mocht zich in een zeer grote belangstelling verheugen. Tienduizenden toeschouwers omzoomden de route, die door de ruim vijf kilometer lange stoet werd afgelegd. Hulpmid delen als keukentrapjes, ver keersborden en steigers (bij het Gulden Vlies aan de Bree- straat) waren dankbare objec ten om de taptoe echt goed te bekijken. Zoals gewoonlijk eindigde de optocht, die elk jaar wordt gehouden om hulde te brengen aan P.A. van de Werf, Willem van Oranje, Jan van Hout, Jan van der Does en Louis de Boisot, bij het Jan van Hout Monument. Leden van de 3 October Vereeniging legden kransen bij het stand beeld van Van der Werf en bij het Jan van Hout Monument. Na de taptoe gaf de Marching- band Kunst Genoegen een optreden op het Stadhuisplein. De belangstelling voor het concert was evenals in voor gaande jaren overweldigend. De duizenden toeschouwers verdrongen zich tot op de Koornbeursbrug om het optre den te kunnen zien. Een te rechte grote belangstelling. Ook nu was de muziek die K&G ten gehore bracht het beluisteren dubbel en dwars Charge Niet iedereen begaf zich naar De belangstelling voor de taptoe was overweldigend. het Stadhuisplein. Veel bezoe kers zochten de kermis op en een kleine groep (jonge) men sen bleef na de taptoe op en in de buurt van de Breestraat hangen. Tot grote ongeregeld heden kwam het daar niet. Studentensociëteit Minerva, vaak het mikpunt van rellen, film 'gram' Ere-penning voor mr. D.E. Krantz LEIDEN Ver verwijderd van het feestgedruis op het kermisterrein en de rellen op de Apothekersdijk werd in de stijlvolle burgerzaal van het stadhuis de ere-penning der gemeente Leiden uitgereikt. Deze onderscheiding werd dit jaar gegeven aan mr, D.E. Krantz, voorzitter van de Stichting Diogenes. Burgemeester Goekoop ging uitvoerig in op het vele werk dat de heer 'Krantz voor de stad Leiden heeft gedaan en nog steeds doet. Zo heeft de heer Krantz veel voor de re classering gedaan. Hij was se cretaris van de Afdeling Lei den van het Nederlands Ge nootschap tot Reclassering. Met de dr. E.V.W. Vercruijsse schreef de heer Krantz in 1959 het rapport "De jeugd in het geding". Van 1960 tot 1971 was de heer Krantz bestuurs lid van de Stichting het Leid- se Volkshuis. Ook leverde hij een belangrijke bijdrage aan het tot stand komen van het buurthuis „Het Vijf Hoven- huis". In 1973 was de heer Krantz een van de initiatief nemers, die de Stichting Dio genes oprichtten. De Stich ting, die het restaureren en in stand houden van onroerend goed in de gemeente Leiden ten doel heeft, heeft inmid dels een aantal panden fraai Burgemeester Goekoop heeft de ere-penning uitgereikt aan mr. Krantz. gerestaureerd. Belangrijke Het was zaterdagavond voor projecten waren onder meer: de 35e keer dat de penning het Mierennesthofje en de La- werd uitgereikt. Vorig jaar tijnse School aan de Lokhorst- kreeg P. Herfst deze onder straat. Vooral zijn werk als scheiding. De eerste erepen- voorzitter van Diogenes was ning werd in 1927 aan de voor het gemeentebestuur toenmalige directeur van ge- aanleiding om de heer Krantz meentewerken, ir. G. Dries- de erepenning to te kennen, sen, gegeven. bleef hermetisch gesloten en omdat de vele aanwezige poli- tie-agenten zich op de achter grond hielden en een praatje met de jongeren maakten, bleef het rustig. Toch moest er één charge wor den uitgevoerd. Op de Apothe kersdijk maakte een groep van ongeveer vijftig jongens zich op om de politie te lijf te gaan. Toen de jongeren stenen uit de straat haalden, greep de politie in. Met de lange wapenstok (er werden rake klappen uitge deeld) en drie honden werd de groep uit elkaar gejaagd. Daar na bleef het rustig op de Apo thekersdijk. De politie nam zaterdagavond ongeveer twintig mensen mee naar het bureau. De arrestaties werden verricht wanneer de politie merkte, dat jongeren voorbereidingen troffen om de orde te gaan verstoren. Zo werden er op de Breestraat en kele eieren naar de taptoe ge gooid, de daders werden inge rekend. Tegen de twintig ar restanten is geen proces-ver baal opgemaakt. Na te zijn „onderhouden" werden zij naar huis gestuurd. Ook wer den vernielingen gemeld. Op diverse plaatsen in de stad werden winkelruiten inge gooid. Er werden twee auto's in het water gegooid, een in het Rapenburg en een in de Groenhazengracht. In het RaT penburg verdwenen tevens een aantal fietsen. De politie concludeerde gisteren, dat het al met al een rustige opening van het feest was. „We hebben het wel eens rumoeriger mee gemaakt. Er gebeurt altijd wel wat, daar is vaak weinig aan te doen," zei een woordvoer der van de politie. Ondanks het féit, dat de zon dag werd beschouwd als een rustperiode tussen twee feest dagen door, trokken gisteren toch veel mensen naar de Leidse binnenstad. De gehele dag boden de straten een le vendige aanblik van wande laars, die door de stad slenter den. Velen waren ongetwijfeld voor een bezoek aan de kermis gekomen. Die kwamen echter „van een koude kermis thuis". Zoals was aangekondigd was de kermis gisteren de hele dag gesloten. Daarmee was de vlootschouw van zeilend bedrijfsvaartuig in het Galgewater de enige at tractie geworden. De tientallen oude schepen trokken, evenals het marinevaartuig Hr. MS. „Bulgia" veel bekijks. Met op de achtergrond de Stadstim- merwerf boden de antieke schepen, waarvan er veel vol ledig waren opgetuigd, een schilderachtig schouwspel. De kans is groot, dat er in het Galgewater een permanent museum van oude schepen komt. De initiatiefnemers be schouwen de vlootschouw van drie oktober als een test. Als de interesse voor de schepen groot is, dan wordt er met de gemeente over de vestiging van een drijvend museum ge sproken. Gezien de belangstel ling van zaterdag en gisteren zal dat gesprek met de ge meente er zeker komen. Julianastraat Morgen wordt verder gegaan met de herbestrating van de Waldeck Pyrmontstraat en de Julianastraat. Het werk in de Waldeck Pyrmontstraat zal nog één week duren, in de Julianastraat neemt het werk nog drie we ken in beslag. Morgen wordt ook begonnen met de her- bestrating van het gedeelte Parkstraat tussen Atjeh- straat en Ringkade. Het werk zal ongeveer vier weken in beslag nemen. In die periode zal de reinigingsdienst Oude Rijn Morgen wordt begonnen met het herstel van de kademu ren en de aanleg van riolering op de Oude Rijn. De Oude Rijn zal voor de duur van de werkzaamheden afgesloten zijn voor gemotoriseerd verkeer. Fiom De Fiom, hulpverleningsorganisatie voor vragen rond de zwangerschap en alleenstaand ouderschap, start eind oktober bijeenkomsten voor vrouwen die na de bevalling afstand van hun kind hebben gedaan. Het doel van deze bijeenkomsten is ervaringen en gevoe lens uit te wisselen om het afstaan van een kind beter te kunnen verwerken. Ook vrouwen die al lang gele den besloten afstand van hun kind te doen, kunnen deelnemen. De bijeenkomsten hebben plaats in regio naal verband. Belangstellenden kunnen kontakt opne men met Antoinette Verboon van het Fiom in Den Haag, tel. 070-647843. Centraal Wonen Nu zeker is dat in de Stevenshof een centraal wonen-pro ject wordt gerealiseerd, wil de Vereniging Centraal Wonen een enquete houden onder geïnteresseerden. Het Centraal Wonen-projekt kenmerkt zich door de aanwezigheid van gemeenschappelijke ruimten en voorzieningen in een hui zenblok. De bebouwing zal in overleg met de toekomstige bewoners worden gebouwd. Het is de bedoeling dat het projekt rond '85 klaar is. Belangstellenden kunnen enquê teformulieren halen bij: de buurtwinkel Maredorp aan de Haarlemmerstraat 73b; Elly den Haan, Cruquiuslaan 58; Anneriet Hagen, Lombokstraat 75a; Yvonnen Touw, Oran jegracht 85 en Coby Otte, Freesiadal' 16. Fluit-piano duo De fluitiste Froukje Wiebenga en pianist Ben Hurrel- brinck geven woensdagavond een concert in de Kapel zaal van het K&O gebouw aan de Oude Vest. Het duo begint om kwart over acht aan zijn optreden. Het tweetal voert composities uit van Neukomm, Martinu, Jongen en Enesco. De vlootschouw in het Galgewater L.PHEN AAN DEN IIJN De openstelling de Zegerbaan en de orgetrokken Eisenho werlaan heeft ingrijpende [evolgen voor het open- aar busververvoer in Al- hen. De veranderingen an in op 18 oktober, ivanneer de Zegerbaan ordt geopend. lijn 144 en lijn 197 (sneldienst) 'an Centraal Nederland gaan inders rijden. De huidige rou- Herenweg/Burg. Bruins lotsingel wordt omgelegd r de nieuwe route, die van- de Herenweg bij de aanslui- tg Zegerbaan (Ridderbuurt) gint bij de Eisenhowerlaan vervolgens aansluit op de Burg. Bruins Slotsingel ten oosten van de Herenweg. Van de huidige route komt de halte Herenweg te vervallen. De halteplaatsen in de nieuwe route zijn Ridderbuurt, Heu vel weg (in de noorderlijke bocht van de Eisenhowerlaan), Het Oude Ambacht (bij het kruispunt in Ridderveld II), Concertweg, Eisenhowerlaan en Ziekenhuis Rijnoord (in Halverwege). Lijn 101 en 102 van Centraal Nederland krijgen eveneens een andere route. In de wijk Ridderveld I-West (Zeestro- menbuurt) zal een route-om kering plaatsvinden. Het hui dige eindpunt in de Concert- weg komt te vervallen. Het nieuwe eindpunt ligt aan de Koperweg in het bedrijfster rein Heimanswetering. De nieuwe route wordt, via Hal verwege vanaf het centrum komend: Burg. Bruins Slotsin gel, Eisenhowerlaan, Vlie- stroom, Lauwers, Ijzerweg, Kalkovenweg, Koperweg (heen en terug). De halteplaat sen liggen aan de Eisenhower laan, de Concertweg, het Stor- temelk, de Haringvliet en de Kalkovenweg. De halteplaats Marsdiep nabij het Ashramcol- lege komt te vervallen. Daar voor komt de halte Eisenho werlaan in de plaats. De nieuwe route houdt een omkering in ten opzichte van de oude route, in die zin dat het in- en uitstappen thans op de halteplaatsen in deze wijk is gewisseld. De oorspronkelij ke instaphalten zijn uitstaphal- ten geworden en omgekeerd, hetgeen op de borden wordt Stationsplein Vanaf 18 oktober zal er ook een wijziging in het gebruik van het Stationsplein door de bussen plaatsvinden. Er be staat overigens geen relatie tussen deze verandering en de openstelling van de Zeger baan. Door een uitbreiding van het aantal bushalteplaat sen zal een herziene gebruiks- indeling van de aanwezige bushalteplaatsen over alle het Stationsplein aandoende bus lijnen worfden ingevoerd. Via de informatie op de bushalte borden zal worden aangege ven op welke halteplaats voor welke buslijn moet worden in gestapt. Grote partij sigaretten gestolen LEIDEN Uit een winkel in het winkelcentrum De Koper- molen in de Merenwijk is in de nacht van vrijdag op zater dag een grote partij sigaretten gestolen. De schade wordt op 3.500 gulden geschat. De die ven kwamen het pand binnen door de voordeur open te bre ken. Hond zwaar gewond LEIDEN Een 16-jarige Lei- denaar heeft gisteravond met zijn brommer op de Broekweg een hond aangereden, waarbij de hond zwaar gewond raakte. De hond liep met zijn baas op het fietspad langs de Broek- weg. Toen de brommer nader de, sprong de eigenaar van de hond opzij, maar de hond had de brommer niet op tijd in de gaten. De bromfietser kneusde een duim. De hond liep niet aan de lijn. BURGERLIJKE /STAND LEIDEN GEBOREN: Anna Ma ria Patricia dv. A. C. van Noort en C. A. M. Mooijman. Marleen Kristianne dv. R. W. Mannak en M. H. J. Schmidt. Daan zv. M. Overduin en L. Matze. Danny zv. T. Noppe en M. Y. Henze. Martinus Wilhelm Frederik zv. C. J. M. Meeuwenoord en M. W. F. Eigenhuis. Cornelis zv. C Haas noot en C. E. van Rijn. Paul Alexan der zv. P. D. Janssen en J. A. Lief- B. H. van der Felz en M M. E. Hoog- enboom. Tessa dv. J. L. Noorman en G. H. Voges. Arendje Anita dv. W. van Beelen en A. H. Schaap, Hendrik Cornelis Matthias zv. H, van Vliet en C. D. C. Pardon. Else-Mariette Beat rice dv. Th. C. van Heijningen ert J. C. de Zoete. Neeltje Hendrika Anne- tje Wilhelmina dv. T. de Vreugd en J. W. Guijt. Bianca dv. C. P. J. Ver steden en Y. Neuteboom, Melanie dv. C. J. Demeijer en M. I. J. Vandeuren. Arjan zv. G. J. Jonker en D. A. W. van Duijn. Jade Ninnette Odile dv. E. M. Krul en S. M. Horsthuis. Wil lem zv. W. H. van Duijn en J C. de Best. Marvin zv. H. van der Meij en S. van der Tuin. Jiska dv. J. H. Pep- plinkhuizen en I. Jansen. Annelies Adriana Margaretha dv. G. P. van Breugel en J. A. J. Keveling. Mark zv. C. P. van der Luit en M. J. van der Wal. Hendrikus Jakobus zv. A. Kromhout en C. M. Pardon. Christi- aan Cornelis Dirk zv. D. Schopman en J. A. Foppen. Timotheüs Ignatius Matthijs zv. P. A. T. M. Grootschol- ten en H. J. Dam. Jannke dv. K. Plug en A. C. Varkevisser. Farah dv. A. Chakir en N. Senhaji Haj. Marthe Emilie dv. R. Zeldenrust en L. V. Meerts. Sebastiaan Elisabeth Coenra- dus zv. R. A. M. van der Zalm en E. W. M. Verhoef. OVERLEDEN: M. Ulder geb. 23-5- 1907 man. E. de Haan geb. 22-6-1896 vr. gehgew. m. W. Alphenaar J. Nij- huis geb. 25-9-1915 man. S. Pardon f gebeW25™-l 21-2-1900 i !£r Weijden geb. 21-10-1906 Q. W. A. Bleijs geb. 23-12-1905 man. H. A. Stam geb. 9-9-1915 vr. echtgen. v. F. van den Wijngaard. T. A. van Denderen geb. 6-4-1979 vr. K. W. Lim geb 23-11-1921 man. A F. van Bulck geb. 27-12-1930 man. H. de Bolster geb. 5-12-1906 man. T. Hardy geb. 10-2-1915 vr. echtg. v. J. Middel koop. P. van der Sleet geb. 25-7-1908 vr. echtg. v. D. A. van Beek GEHUWD: J. van der Heijden en H. J. Meijer. F. X. J. van Haasteren en A. van der Horst. L. G. F van Doorn en G. E. Mars. H. M. de Burlet en J. M. Scheepers. J. A. F M. Vroemen en M. Scheeren J P W. M van Leeuwe en C. F. Alderlieste. M Cer- dijn en M. J. de Groot. H. A Smit en I. M. L. Luijendijk Twee gewonden bij botsing LEIDEN/ALKEMADE Twee inwoners van Lei den zijn zaterdagavond gewond geraakt bij een ongeluk op de provinciale weg 5 bij Rijnsaterwoude. Een 50-jarige Leidenaar raakte met zijn auto op de linkerweg helft terecht en botste daar frontaal op de auto van een 36-jarige Leidenaar. De eerste bestuurder raakte niet ge wond, maar zijn 51-jarige broer, die bij hem in de auto zat, wel. Ook de bestuurder van de andere auto raakte ge wond; beide slachtoffers zijn overgebracht naar het Acade misch Ziekenhuis. De rijkspo litie in Alkemade verzoekt ge tuigen van dit ongeval zich te melden bij het bureau aan de Populierenstraat 5, of via tele foonnummer 01713-4400.

Leidse Courant | 1982 | | pagina 3