'FC Den Haag pakt punt SC Amersfoort ^arpov kan »ecord breken Basketballers Den Bosch op tweede plaats Borg: zege op Lendl, nederlaag tegen Connors Judoploeg mist brons tijdens EK LEIDSE COURANT MAANDAG 4 OKTOBER 1982 PAGINA 11 (ZOETEMELK TWEEDE IN STER DER BELOFTEN PAU De Belg Jean Luc van den Broucke heeft zondag de twaalfde editie van de Ster der Beloften, een meerdaagse wielerwedstrijd voor profs en ama teurs, gewonnen. Van den Broucke zegevierde in de afsluitende individuele tijdrit te Pau. Hij legde de 5 kilometer af in 6 minuten en 15 seconden. De ren ner uit Moeskroen, die tevens gemeenteraadslid is in zijn woonplaats, heeft gedurende de gehele ronde de leiding in het algemeen klassement gehad. Hij won de proloog met één seconde voorsprong op Joop Zoetemelk. Laatstgenoemde bezette in de tijdrit de bijna vierde plaats met een achterstand van 4 seconden op Van den Broucke. Zoetemelk (35) neemt in het [eindklassement de tweede plaats in. In de ochtend- 20-23' uren was Westduitser Ralf Hofeditz winnaar ge- worden van het eerste gedeelte van de vijfde en van laatste etappe, een rit in lijn over 116 kilometer. Ho- ifeditz won de eindsprint van het complete peloton EUROPA CUP SOFTBAL VOOR BLOEMENDAAL FINALE LIGURE Het toernooi om de Europese beker softbal voor damesteam is beheerst door de Ne derlandse verenigingen Bloemendaal, winnaar, en Terrasvogels, tweede. Bloemendaal won zaterdag het toernooi in Finale Ligure, met zes ploegen uit vijf landen, door in de derde wedstrijd Terrasvogels met 1-0 te verslaan. Bloemendaal was, over het geheel van de drie finalewedstrijden, net een tikkeltje ster ker dan de Nederlandse concurrent. In de eerste wedstrijd bleek dat pas nadat negen innings zonder punten waren afgesloten. In de tiende slagbeurt scoorde Bloemendaal twee keer, Terrasvogels produ ceerde in de gelijkmakende beurt slechts een pun- t.Het tweede duel won Terrasvogels, dat in Els Koks de beste werpster van het toernooi bezat, met 1-0. De derde ontmoetring werd beslist in de vijfde innings. Monique Fris kwam met een twee-honkslag op de kussens en haalde de thuisplaat op een gevangen bal in het verre veld van Monique van Schie. Succes voor Ickx en Mass OYAMA De Belg Jacky Ickx en de Westduitser Jochen Mass hebben in Oyama (Ja pan) een autorace gewonnen, die meetelde voor het wereld kampioenschap endurance. Ickx en Mass, die reden in een Porsche, hadden zes uur 41 minuten en 5 seconden nodig voor de 260 ronden. De Italia nen Riccardo Patrese en Teo Fabi, die reden in een Lancia Turbo, eindigden als tweede met twee ronden achterstand. Ickx staat na de race in Japan bovenaan met 75 punten. Pa trese neemt de tweede plaats in met 71 punten. MONTREAL De finale van het tennistoernooi in Montreal tussen Jimmy Connors en Björn Borg is door de Amerikaan ge wonnen. De Wimbledon- kampioen versloeg de Zweed Borg met 6-4, 6-3. Eerder had Connors de Is raëliër Shlomo Glickstein verslagen met 6-2 en 6-3. Borg klopte in de halve fi nale de Tsjechoslowaak Ivan Lendl met tweemaal 7-6. Precies vijftig jaar na de Franse zege van 3-2 in Pa rijs van 1932 staan de ten-' nisteams van Frankrijk en de Verenigde Staten weer in de finale van het Davis- Cuptoernooi. De wedstrijd wordt van 26 t/m 28 no- vember in Grenoble ge houden. Amerika won gis teren in Perth met 5-0 van Australië. In Aix-en-Pro- vence bleef Frankrijk met 3-2 de baas over Nieuw- -Zeeland. Na vier partijen was de stand nog gelijk (2- 2). In fJe beslissende vijfde partij was Yannick Noah superieur tegen de num mer twee van Nieuw Zeel- an, Russel Simpson: 6-2, 6- 2, 6-2. In de halve finales van de Amerikaanse kampioen schappen in Philadelphia (indoor) deed zich een ver rassing voor. De als eerste geplaatste Tracy Austin werd verslagen door Bar bara Potter met 6-4, 4-6, 6-3. Pam Shriver is Potters tegenstander in de eind strijd. Shriver had twee tie-breaks nodig om zich Wendy Turnbull van het lijf te houden: 7-6 (7-5), 7-6 (7-2). In Hilton Head Island hebben Betty Stöve en haar Amerikaanse partner Bill Scanion de finale van het WCT-toernooi voor dubbels bereikt. Stöve en Scanion versloegen in de halve eindstrijd de Tsje chische pupil van Stöve, Hana Mandlikova, en de Amerikaan Mei Purcell met 3-6, 6-3, 7-5. In de eindstrijd ontmoeten Stöve en Scanion de Roemeense Virginia Ruzici en de Amerikaan Peter Rennert. Randy Wiel gaat ondanks felle tegenstand van Maccabi Tel Aviv scoren voor Leiden, dat als zesde en laatste zal eindigen in de strijd om de Jones Cup. DEN BOSCH Europees basketbalkampioen Ford Cantu mag voor een jaartje ook het miniscule Jones- -cupje, de officieuze wereldbeker voor clubteams, in zijn prijzenkast bijzetten. De Noorditaliaanse ploeg sleepte dat kleinood zaterdagavond al in Den Bosch in de wacht door toen gastheer Den Bosch, zelf uiteinde lijk verrassend tweede, met 70-68 te kloppen. Die zege kwam overigens na verlenging tot stand, wat tekenend was voor het gebrek aan klasseverschil tussen deze bei de ploegen. Wat dat betreft heeft echter de Bossche Amerikaan David La wrence zich het een en ander te verwijten. Eerst tikte hij in de laatste minuten van de vooruitgeschoven finale per abuis een bal door de eigen basket, terwijl hij door balverlies en een dom me persoonlijke fout ten, opzichte van Pier Luigi Marzorati, de- beste speler van het toernooi, enkele tellen voor tijd zelfs hoogstpersoonlijk er zorg voor droeg, dat het verschil van drie punten met één veeg weggepoetst werd (64-64). Den Bosch maakte in het slotweekend een heel beste beurt. De ploeg boog dus eerst pas in allerlaatste instantie voor Europa Cup I-houder Ford Cantu, om nauwelijks zeventien uur later Maccabi Tel Aviv, een andere gigant van het continentale basketbal, een enorme strafexpeditie te besparen. Het werd uiteindelijk 86-77 in Nederlands voordeel nadat de Bossche ploeg in de 25e minuut (65-42) aan leek te sturen op een imposante straftocht. De tweede Nederlandse vertegenwoordiger. Leiden, kwam heel wat minder goed voor de dag. De Leidenaarts werden uiteinde lijk zesde en laatste zonder één moment de indruk gewekt te hebben klaar te zijn voor het werk op dit niveau. Alleen spel verdeler Hagens hield de race met de concurrentie tot het einde toe vol. Eindstand: 1. Cantu (Ita) 5 10; 2. Den Bosch (Ned) 5 8; 3. Maccabi Tel Aviv (Isr) 5 8; 4. U.S.A.F.A.S. (Vst) 5 7; 5. Ferrocarril Oeste (Arg) 5 6; 6. Leiden (Ned) 5 6. Petrosjan en Smislov. Zijn oogst was een schamel half punt tegen Smislov en een üit- glijer fegen Petrosjan. Zaterdag in Tilburg kwam Timman er genadig af met de ling van het punt tegen Smis lov, de bariton uit de Sovjet- -Unie, die vorig jaar als niet- -deelnemer, op uitnodiging van het organisatiecomité, spe ciaal overkwam om zijn stem op een grammofoonplaatje te laten vastleggen. Timman had nog een afgebroken partij te gen Browne, maar de Ameri kaan en hij besloten niet meer voor de tweede zitting op zon dag aan te treden. Na een par tijtje sjoelen stelde Browne za terdagavond remise voor, waarop de handen werden ge schud. Het analyseren duurde daarna nog tot diep in de nacht. Stand na drie ronden: 1. Karpov (Sov) 3 punten; 2. Browne (Vst), Tim man (Ned) 2; 4. Nunn (Gbr), Anders- son (Zwe), Smislov (Sov), Sosonko (Ned) 1W, 8. Larsen (Den), Torre (Bra), Petrosjan (Sov), Hübner (Wdl), Portisch (Hon). Zettenverloop Wit: Gennadi Sosonko (Ned) Zwart: Bent Larsen (Den) 1. d2-d4, Pg8-f6;2. c2-c4, d7-d6;3. Pbl- c3, e7-e5;4. Pgl-f3, Pb8-d7;5. e2-e4, Lf8-e7;6. Lfl-e2, 0-0;7. 0-0 c7-c6;8. Ddl-c2, a7-a6;9. Tfl-dl, Dd8-c7;10. Lcl-e3, Pf6-g4;Il. Le3-d2, d6-d5;12. c4 x d5, e5 x d4;13. d5 x c6, d4 x c3; 14. c6 x d7, Lc8 x d7;15. Ld2 x c3, Ld7- e6;16. h2-h3, Pg4-f6;17. Le2-d3, h7- h6;18. Pf3-d4, Lc6-d7;19. Dc2-e2, Le7- d6;20. Pd4-f3, Tf8-e8;21. Tal-cl. Ld6- f4,22. Tcl-c2, Ld7-a4;23. b2-b3, Pf6 x e4;24. Lc3-e5, Zwart geeft het op. Sheene is weer terug DONINGTON PARK Barry Sheene is weer terug. Tijdens de Grote Prijs 500 cc in Donington Park maakte de Britse motorcoureur (zie foto) voorzichtig een proefrondje. In beide benen van Sheene, voor wiens carrière gevreesd werd na zijn ernstige val agelopen juli, zitten nog steeds vier stalen platen en 26 schroeven. De ex-wereldkampioen verklaarde volgend jaar weer te zullen star ten. Winnaar in beide manches op Donington Park gisteren werd de Amerikaan Randy Mamola. In de totaalstand eindigde Jack Middelburg als vijfde. MILAAN Frankrijk heeft de Europese judoti- tel behouden. In de finale versloegen de Fransen de Sovjet-Unie. De Neder landse ploeg verloor in de strijd om de derde plaats van West-Duitsland (2-3). In Voorburg twee jaar ge leden eindigde men nog als derde. In eerste instantie leverde de finale geen beslissing op: 3-3. Een barrage tussen Delvingt en Europees kampioen Tietseri gaf vervolgens de doorslag. Geen van beiden slaagden er in technisch voordeel te beha len, waarna de scheidsrechter Delvingt als winnaar aanwees. Nederland verloor in de (sterkste) A-poule van het toernooi van achtereenvolgens de Sovjet-Unie, Frankrkijk en West-Duitsland. Tegen Frank rijk werd het 0-5 en tegen de Sovjet-Unie boekte alleen Henk Numan op Choerov winst. In de strijd om de derde plaats kregen Bert Ver hoeven (tot 86 kg) en super zwaargewicht Wil Wilhelm hun tegenstander op judotech- nisch verantwoorde wijze te gen de mat. De Westduitsers Burggraff en Groeren verlo ren met een vol punt. Kees van der Ven oppermachtig BERGEYK Kees van der Ven heeft gisteren in Bergeyk riog eens laten zien, waarom hij Nederlands kampioen motorcross in de 250 cc-klasse is geworden. Van der Ven won in de laatste wedstrijd van het seizoen beide manches, terwijl hij eerder al het kampioenschap had veiliggesteld. De coureur uit Bakel ver zamelde het afgelopen seizoen 240 punten. Henk van Mierlo, die in Bergeyk een keer tweede en een keer derde werd, eindigde als tweede met 219 punten. In Bergeyk waren 2300 toeschou wers. 3r ■lSlr>EN HAAG Even ter lerinnering: in februari 1980 schakelde eredivisie- eriodc^u^ ^en Haag *n sportpark Birkhoven SC mersfoort in het KNVB- lekertoernooi uit met 8-1. 'erug in de actualiteit: in "giioktöber 1982 pakt FC Den TIaag in het Zuiderpark IC Amersfoort een punt ijksppf'» ^et wPrdt 1-1. iHet kan verkeren, ook in het jvaderlandse voetbal. Aan het atie %egjn van seizoen portret teerde FC Den Haag zich als mogelijke promovendus, jwant het verloren gegane ere- vanWivisieterrein diende zo spoe- ovjsdjg mogelijk te worden her- SC Amersfoort, één tste ifivan die clubs aan de zelfkant- ifvan de voetbalmaatschappij, had het verwach- -ust, jtingspatroon aanzienlijk be- herspcheidener ingekleurd. De nst %club zou al blij mogen zijn als provf161 hoofd financiëel boven ligde ter zou hunnen worden ge- houden. 1 ®°ket vervolg is bekend: FC uwer£)en Haag gold even als perio- hekandidaat, haakte vervol- Vriygens af en behoort inmiddels tot de grauwe middelmaat van Kusp lands laagste profcategorie, oer (pC Amersfoort had al kunnen pijn opgedoekt, afgelopen Amroensdag had de aanvraag het faillissement van de on club moeten zijn aangevragd. De club kreeg veertien dagen le sPe^ers afgelopen Dinsdag hun achterstallige sa- 0Jaris vanaf het begin van dit r?.fyeizoen en SC Amersfoort ^"i/toont zich in Den Haag zelfs 2 l p hetere ploeg. oesrtbiets te veel waarmee niets te veel was ge- j}en Haag presen- eerde zich voor de inmiddels (1-2)^1 weer behoorlijk verkleinde Kfaianhang (circa 2500 man) als Scheen rammelend geheel, waar- oescHegen SC Amersfoort aanvan- art vtelijk moeiteloos de juiste wa lend Karei Bouwens wordt weggezet door invaller Vermeu len bij zijn zoveelste poging tot een treffer te geraken. Rechts kijkt Renè van Delft ietwat schrikachtig toe. pens kon vinden en - zoals ge zegd - later zelfs kon uitgroei en tot de kwalitatief betere, meer gedisciplineerde en met meer inzet spelende formatie. De zwakke plekken bij het team van trainer Cor van der Hart, die zich overigens na af loop onttrok aan zijn p.r.-ver- plichtingen, waren talrijk en in elke linie te vinden. Een veelbetekenende rol daarbij was bovendien weggelegd voor Bram Rontberg, de dit jaar zo voortvarend begonnen aanvaller. Rontberg, die giste ren uit een strafschop zijn tiende seizoentreffer produ ceerde, begint zich in de we tenschap dat zijn positie toch niet ter discussie staat omdat er geen capabele vervangers zijn misplaatste vedette-negin gen aan te meten. Zijn gebaar tjes, zijn gebrek aan inzet en vechtlust, kortom zijn hele houding vormt een dissonant in het voor het overige wel re delijk hard werkende maar kwaliteitarme team van FC Den Haag. Nu ook de voortdurend gebles seerd spelende Karei Bouwens niet meer die dirigentenrol kan spelen, die hij aan het be gin van deze competitie ver vulde is FC Den Haag verval len tot een uiterst middelmati- ge ploeg die naarstig verster king behoeft. Trainer Henk Hofstee van SC Amersfoort duidde het al aan: „FC Den Haag is zo niet eens een sub topper. Ze hadden na die 1-0 kennelijk al het idee dat ze er waren". Dat was FC Den Haag niet en dat werd voor een groot deel veroorzaakt door het feit dat de ploeg een hart, een brein mist op het midden veld en bovendien in defensief opzicht uiterst onbetrouwbaar opereert. Opnieuw had Van der Hart Renooy als libero op gesteld en hoewel deze niet eens onverdienstelijk begon kon hij uiteindelijk toch niet die leiding geven aan zijn linie die nodig was. Er vielen voor al in de tweede helft zowel over de linkerflank (Van der Mark) als in het centrum re gelmatig levensgevaarlijke ga ten en FC Den Haag mocht van geluk spreken dat dit niet vaker dan eenmaal (Van Loon) werd afgestraft. Ook de middenlinie van FC Den Haag, waarin Van Delft zonder zelfvertrouwen rond zwalkt, Pen de leidersrol wil maar niet aan kan en Wotte niet meer dan een draverstype is, is verre van overtuigend. En in de frontlijn werd uitge rekend de niet onaardig spe lende Groen in de rust ver vangen door Prevo, die er niets van terecht bracht. De kans bestaat dat het resul taat tegen SC Amersfoort bij een faillissement van deze club alsnog uit de boeken wordt geschrapt. De slechte indruk die FC Den Haag giste ren maakte blijft echter onuit gewist. FRANK WERKMAN FC Den Haag-SC Amersfoort 1-1 (1- 0): 16. Rontberg 1-0 (strafschop); 53. Van Loon 1-1. Scheidsrechter: Gof- fin; toeschouwers: 2500. Gele kaar ten: Wotte (FC Den Haag) en Kraak (SC Amersfoort). FC Den Haag: Van Antwerpen;, Purvis, Renooy, Melgers, Van der Mark; Wotte, Pen, Van Delft; Ront berg, Bouwens, Groen (Prevo). SC Amersfoort: Van der Wijngaard; Petus, Van Loon, Kraak, Vlugt; Van der Boog (Vermeulen), Van 't Land, Van Zanten; Nijdam, Wyers, Timora- te dagen van de editie van dit jaar geschapen. Na overwin ningen op Hübner en Petros jan haalde Karpov gisteren voor de derde keer het volle pond, al had hij er tegen Torre twee zittingen voor nodig. Het wordt de hoogste tijd dat Jan Timman omziet naar een an der afweermechanisme voor het bestrijden van grootmees ters op gevorderde leeftijd. Al in het voorjaar van 1981 moest er bij de Amsterdammer ei genlijk een belletje zijn gaan rinkelen toen de zestiger Smis lov hem in Moskou van het bord zette. Voor het Interzona le toernooi van Las Palmas be gon, liet Timman zich nogal laatdunkend uit over de oudjes Anatoli kan in het Til- tnterpolis schaak een record bre- De hoogste eindscore een winnaar in de vijf edities is acht uit elf partijen, prestatie staat trou- naam van de die Brit Miles in een vol punt voor- bliksemstért van drie uit evpnveel partijen Karpov die kloof, met keer de achtervolgers Tim en Browne, al in de eers-

Leidse Courant | 1982 | | pagina 11